i A Kijken op de Rai, maar kopen bij... Route langs conceptauto's Op zoek naar nieuwe nummers lames Bond Cijfers letters JVIultiAuto Suzuki-dealer voor Leiden en omgeving! ER ZIT MEER IN SUZUKI AUTO RAI 4- 14 AMSTERDAM RAI AutoRai OENSDAG 3 FEBRUARI 1999 bp de Volkswagen-stand is (voor het jerst in Nederland) deze fraaie W12 te den. De carrosserie, ontworpen door ftalDesign, is 4,40 meter lang en slechts |r04 meter hoog. De voor de achteras geplaatste compacte 12—cilinder motor itwee gekoppelde VR6-motoren) heeft »en inhoud van 5.6 liter en levert 420 ik. De krachtbron drijft alle wielen aan »n heeft vier kleppen per cilinder, een échte 48-klepper dus. foto vw T ienheid in prijzen auto's nog ver Sinds 1 januari heeft Europa één munt, vaardoor prijzen in verschillende landen eter te vergelijken zijn en prijsverschil- ;n gaandeweg moeten verdwijnen. /laar voor de automarkt gelden andere vetten. Binnen de sector, schrijft Auto- lotive News Europe, wordt ervan uit- egaan dat het nog wel een jaar of vintig zal duren voordat ook voor au- i's in heel Europa dezelfde prijs zal gel en. Reden: de auto is een melkkoe. >e ACEA, de Associatie van Europese autofabrikanten, schat dat de EU-rege- ngen momenteel 225 miljard dollar, ngeveer 190 miljard euro (419 miljard ulden), ontvangen aan belastingen op uto's. Die heffingen lopen uiteen van ijvoorbeeld 15% in Duitsland (BTW - lus een kleine registratieheffing) tot ;n eenmalige opslag van circa 200 pro mt plus aanvullende gebruiksheffingen Denemarken. larmonisatie van de nettoprijzen zon- er harmonisatie van die heffingen zou, onisch genoeg, betekenen dat de prij- :n juist in de landen waar de klant nu het meeste moet betalen, verder om- s oog gaan. Maar alle pleidooien vanuit e industrie voor een Europees beleid p dit punt, zoals door ACEA-voorzitter ernt Pischetsrieder van BMW en diens oorganger Louis Schwertzer van Re- ault, stuiten in de Europese hoofdste en op dovemansoren. Nationale tradi- s en belangen ten aanzien van auto- ïlastingen wegen zwaarder dan het eaai van één open, doorzichtige markt e de euro belichaamt, aldus Automoti- News. Het 100-jarig bestaan van de AutoRAI wordt gesymboliseerd door 'de auto van overmorgen'. Een keuze die is ingege ven door de snelle ont wikkelingen in de auto mobielbranche. Want het verleden van de AutoRAI mag tot de verbeelding spreken, de toekomst lonkt. Zo staat er niet alleen een '1899 Paviljoen' (met au to's van de allereerste RAI-tentoonstelling) maar ook een groot Pavil joen van de Toekomst, dat het 'virtuele hart' van de show vormt. Het pavil joen is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met auto-ontwerper Cor Steenstra en de Stichting Academisch Rekencen trum Amsterdam. Ge bruikmakend van de jongste computertechnie ken is een toekomstbeeld gemaakt, waarbij de be zoeker niet alleen de au to's van morgen kan be kijken, maar ook hun om geving. Het pronkstuk van het toekomstpaviljoen is de door Steenstra ontworpen auto, die 'FutuRAI 2050' is gedoopt. Die auto kan men bekijken en er zelfs in plaatsnemen. Het is zelfs mogelijk om op vir tuele wijze een rit in de toekomst te maken. Veel automerken hebben de gelegenheid aangegre pen om aan te haken bij het thema van de AutoRAI 99: Get FutuRAIsed (vrij vertaald: raak in de ban van de toekomst). Met een blik op de toekomst tonen zij naast hun nor male modellenprogram- ma ook hun eigen visie op de auto van de nabije of wat verdere toekomst. RAI-bezoekers kunnen een speciale route langs deze 'auto's van morgen' volgen, te beginnen in het Suzuki heeft op de RAI twee concepts staan: de Kei en de UW1. Laatstge noemde is het prototype van een compacte 'Twin- go-achtige' MPV, waarin zo efficient mogelijk met de beschikbare binnen ruimte is omgesprongen. De wielen staan op de ui terste hoeken, er is veel glasoppervlak en de 1.0 liter motor zit onder de vloer verborgen. foto ni mag Voor het eerst in Nederland toont de Spaanse VW-dochter Seat dit prachtige studiemodel, genaamd Bolero 330BT (330 pk, bi-turbo, 2.8 V6). De vierwiel- aangedreven Bolero staat voor een spor tieve sedan, met de uitstraling van een sportwagen en de tijdloze schoonheid van een klassieke GT. Volgens deze lijn zal Seat zijn wagens de komende tijd gaan ontwikkelen, onder leiding van niemand minder dan ontwerper Walter de Silva, die kort geleden overstapte van Alfa Romeo naar Seat. Het is duidelijk: Seat wil het Alfa Romeo van de Volks wagen Groep worden. foto pon car Paviljoen van de Toe komst in de Noordhal. De stand van Lancia springt er dit jaar uit. Het Italiaanse merk creëert als het ware een tentoonstel ling in een tentoonstelling rondom zowel haar visie van toekomstige auto's als haar nieuwste prototype: de Lancia Dialogos, een luxe limousine die wel wordt omschreven als de Kappa van straks. De Dia logos zit vol prachtige vondsten (hij is naar keu ze links of rechts bestuur baar) en biedt veel com fort. De bijzondere Euro 1 van Hyundai is voor het eerst te zien in Nederland. In deze concept zit volgens de ontwerpers de stijl van exclusieve open sportwa gens uit de jaren vijftig verweven met de mo dernste techniek uit de ra cewereld. De Euro 1 heeft slechts één doel: pure rij- sensatie bieden. Alle ge bruikte technologie is klaar voor gebruik en Hy undai overweegt dan ook de Euro 1 in productie te nemen. Belangrijk is wat het publiek op shows als de AutoRAI ervan vindt. foto greenib Jederland heeft een kenteken dat be- ioort bij een auto. In België is het per- oonsgebonden en in Duitsland aan de treek gerelateerd. In Amerika en Groot- ïrittannië, maar ook in België en Duits- md bestaat de mogelijkheid een per- oonlijk kenteken te kopen. Iemand kan lijvoorbeeld zijn naam (PeterOD, initia- ;n (JKR001) of geboortejaar (Aad1954) >p het kenteken laten zetten. Geheim gent James Bond had zo JB007 op het ummerbord van zijn Aston Martin taan. )ns land heeft voor de autogebonden anpak gekozen omdat er zo beter ge- ontroleerd kan worden. Aan het kente- en zijn namelijk diverse gegevens ge- oppeld: de technische staat (via APK- euring), of de wagen verzekerd is, of de lezitter de motorrijtuigenbelasting heeft letaald, en of er nog boetes openstaan. )ok is aan de hand van het kenteken te chterhalen hoe oud de auto is. >e enige persoonsgebonden nummer- torden die wij kennen zijn de AA-kente- ens van het koninklijk huis. Overigens ou het verstrekken van kentekencombi- aties op verzoek voor de RDW een looie extra bron van inkomsten zijn. Volgende kentekencombinatie eerder nodig door gunstige ontwikkeling autoverkoop Wanneer de eerste auto met het nieuwe kenteken (twee cij fers-twee letters-twee letters) gaat rijden, is een goed be waard geheim. Ergens in de loop van dit jaar komt 01-DB- BB op de weg, meer wil de Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW) er niet over kwijt. Het nummer wordt willekeurig door de computer aan een wa gen toegekend. VEENDAM GPD Wanneer dit zal gebeuren, hangt af van de autoverkoop. Eerst dacht de rijksdienst nog het tot en met september te kunnen uitzingen met de huidi ge reeks (twee letters-twee let ters-twee cijfers). ,,Maar als de verkoop begin april een slinger krijgt, zijn we er eerder door heen", aldus woordvoerder Van Geenhuizen. Het kan niet al te lang meer du ren, want inmiddels rijden er al personenwagens met een X- nummerplaat. De Y wordt niet gebruikt en er moet een voor raadje kentekens worden gere serveerd voor geïmporteerde auto's. De datum van de over stap wordt geheim gehouden, omdat de rijksdienst het de au tobranche niet lastig wil maken. Het is bekend dat autokopers, in de wetenschap dat er een an dere serie zit aan te komen, wachten met het laten afleveren van hun aanschaf. Met zo'n kenteken-nieuwe stijl oogt de wagen immers 'verser', ook straks bij de inruil. Dealers ont kennen overigens, dat de num merplaat richtinggevend is bij de verkoop. Er circuleren lijsten met richtprijzen voor gebruikte wagens per merk, type en mo del. De specifieke letter-cijfer combinatie is daar niet op van invloed. De invoering van de nieuwe kentekencombinatie komt twee jaar eerder dan verwacht. Dat heeft te maken met de versnel de groei van de autoverkoop. De rijksdienst heeft vijf miljoen nieuwe nummers op voorraad. Over acht jaar zijn die opge bruikt. Er komt een speciale projectgroep die gaat onderzoe ken hoe het daarna verder De eerste auto met een kentekenplaat 'nieuwe stijl' uit 1951. Dit genre nummerborden was in 1977 achter haald, waarna de huidige gele platen kwamen. Dit jaar komt er weer een nieuw (geel) type. foto gpd moet, want alle volgordes en koppels van letters en cijfers zijn dan gebruikt. Zeker is in ieder geval wel al dat de kentekenplaat zes posities zal blijven bevatten, want on derzoek toont aan dat een auto bezitter anders zijn nummer bord niet kan onthouden. Mo gelijk komt er een combinatie van drie letters en drie cijfers. Niet alleen het opschrift veran dert dit jaar, ook de kenteken plaat zelf gaat er anders uitzien. Vanaf 1 oktober komen er nieu we platen. Op een gele reflecte rende ondergrond staat straks links het blauwe Europese ster renembleem met het NL-teken in een zwart kader. Ook de cij fers en letters worden anders van vorm. De verandering gaat vanzelfbij auto's die na 1 okto ber worden afgeleverd. Bij de andere gebeurt dat bij de ver plichte APK-keuring. Uiterlijk 1 januari 2002 moeten alle (niet- historische) voertuigen van de nieuwe platen zijn voorzien. Aanhangwagens, opleggers, fietsdragers en caravans krijgen een wit bord zonder Eurovignet. Over de nummerborden komt een speciale folie met 'NL 2001'. Bedoeling van deze verandering is om de nummerplaten minder fraudegevoelig te maken. Nu kan iedereen voor slechts een paar tientjes doorgaans zonder zijn autopapieren te laten zien een set kopen. Dit maakt het voor kwaadwillende lieden makkelijk om met andermans nummer slechte plannen uit te voeren. Geschat wordt, dat 50.000 tot 200.000 auto's met valse nummerborden in ons land rondrijden. Straks mogen alleen nog erkende fabrikanten de borden maken. De nieuwe gele plaat wordt ook niet meer over de post toege stuurd. De aanvrager moet zich legitimeren en de delen I en II van het kentekenbewijs laten zien. Per auto worden maar twee exemplaren afgegeven, per motor één. Dit wordt met een stempel aangetekend op deel I. Ons land was het eerste ter wereld dat nummerpla ten introduceerde. In 1898 kwamen de eerste 'rij vergunningen' op auto's. Ze werden ingevoerd, omdat de agent op de fiets de snelle auto's niet kon bijhouden. Zo had hij in ieder geval nog het nummer van de overtreder. De platen liepen toen van nummer 1 tot en met 14. Gekkengetal 11 zat er niet bij. In januari 1906 werd de laatste nummerplaat afgegeven: 2065. Toen kwam er een nieuwe indeling. De blauwe kentekenplaat bevatte een letter - voor elke provin cie één - en maximaal vijf cijfers. In 1951 werd een nieuw systeem geïntroduceerd met koppels cijfers en letters. De eerste reeks be vatte twee letters-twee cijfers-twee cijfers. Voor beeld: ES-73-14. Van dit type werden ongeveer drie miljoen kentekenplaten gemaakt, toen was de ze combinatiemogelijkheid op. In 1965 kwam er een nieuwe variant: twee cijfers- twee cijfers-twee letters. Pakweg: 39-53-DD. Acht jaar later was ook deze voorraadpot van drie mil joen combinaties leeg. In 1973 zagen dus weer nieuwe nummerborden het daglicht. Ze bestonden uit twee cijfers-twee letters-twee cijfers. Voorbeeld: 35-GU-95. De gele reflecterende platen met zwarte opdruk verschenen vanaf 1 januari 1977 op de Nederland se auto's. Een jaar later startte de serie met" twee letters-twee cijfers-twee letters: JH-84-SX. Vanwege het grotere aantal combinaties (dankzij de letters) kon deze variant langer mee. Maar in 1991 was het toch op. Toen gingen de nummer borden over op twee letters-twee letters-twee cij fers, zoals: LG-BJ-99. Het arsenaal is beperkt, doordat van 's rijkswege is verordonneerd dat bepaalde lettersamenvoegingen vermeden moeten worden. SA en SS mogen bij voorbeeld niet. Bij de vierletterwoorden geldt, dat de klinkers niet meedoen om zo te voorkomen dat begrippen ontstaan waarmee de automobilist voor schut rijdt. Sommige letters mogen alleen voor spe cifieke categorieën worden gebruikt: AA voor de koningin en consorten, B en V voor bedrijfsauto's, BN en GN voor buitenlanders in Nederland, CD voor het diplomatenkorps, GV voor verkeer in de grensstreek, HA voor handelaren, M voor motoren, W en O voor aanhangers en opleggers. nmno\/innl ge Rijndijk 328 Leiden, Tel. 071-589 96 36 Auto Dijksman Katwijk bv MITSUBISHI MOTORS Shiimweg 29-31 - Katwijk aan Zee Telefoon 071-4072344* zondag februari 1999 HET LAATSTE NIEUWS VAN DE AUTORAI

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35