RAI weer in beeld /acn\ ji-i ZONNEDAKEN "-\V Uw regio dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn e.o. AutoRai Leiderdorp. Tel.: Alphen a/d Rijn. 071 Tel: -5.417.493 0172-44.16.89 Romeo begint bij het begin Weversbaan 12 Zaagmolenweg 2-4 udi op glad ijs Chevrolet Alero: luxe uit Amerika Zesde Mégane: nieuw gezicht Opel: nieuwe Vectra en Zafira Nieuwe 75 mijlpaal voor Rover Toyota Yaris vervangt straks de Starlet Jaguar verwacht veel van S-type UTOM LEIDEN BV 071 -532 18 51 f])E SPECIALIST IN APK-KEURINGEN Reparatie alle merken ,r( TEVENS KOMPLEET IN ill Uitlaten Trekhaken iè Banden oif Accu's 3 j Schokbrekers Til -n!oeterwoudseweg 9a 4321 GL Leiden - ieïax 071 - 576 63 - 1 S *U80ioïW8S^ 1 AUTOGLAS SPECIALIST VOOR-, ACHTER- EN ZIJRUITEN BOOTRUiïEN GEHARD EN GELAAGD GLAS OP MAAT ZONNEDAKEN ALARMINSTALLATIES REPARATIE GELAAGDE VOORRUITEN GRATIS NOODVOORZIENING 2 JAAR WATERDICHT GARANT /erkende 07I-57620I8| Do. 4 - Zo. 14 februari 1999 5ENSDAG 3 FEBRUARI 1999 Dace Wagon in ieuwe gedaante subishi is een specialist op het gebied i de ruimteauto, ook wel MPV genoemd ulti Purpose Vehicle: op meerdere ma ren bruikbaar voertuig). Als een der eer fabrikanten pikte het Japanse merk in jaren tachtig de trend op met de Space igon, een naam die spoedig als soort- tm voor dit nieuwe type auto ging gel afgelopen jaren had Mitsubishi liefst verschillende ruimtemodellen in het jnma, die nu echter aan vernieuwing toe [ren. Vorig jaar verdween de al te busjes - itige Space Gear en kwam een in Neder- jd bij NedCar gebouwde midi-MPV met naam Space Star. Nu is er een nieuwe ace Wagon en in de loop van dit jaar gt nog een nieuwe Space Runner - nieuwe Space Wagon heeft afgezien M de naam weinig meer te maken met de 0 van 15 jaar geleden. Het is een echt - imodel geworden, stevig gebouwd, fors 1 formaat en naar keuze voorzien van >i i ultramoderne, direct ingespoten benzi- notor (GDi). Het uiterlijk is flink veran- d ten opzichte van zijn voorganger, - ar Mitsubishi heeft er toch een herken- - e auto van gemaakt. In het interieur it het er ook een stuk ruimer aan toe en at de uitrusting op een hoog peil. De tce Wagon is leverbaar vanaf 57.445 den. - de RAI debuteert voornoemde 2.4 >i-krachtbron ook in de Galant. Het is vierde model van Mitsubishi dat de be- ikking krijgt over de revolutionaire direct espoten benzinemotor. ;ii! Romeo blijft sleutelen aan het model- *amma. De succesvolle 156-serie krijgt wee nieuwe versies bij, een 2.5 liter met ornaat met de naam System Q, en een 'oering met sequentieel (met knopjes op stuur) schakelbare versnellingsbak. De- aatste krijgt de toevoeging Selespeed en ;ft standaard de 2.0 liter motor met 155 k bij Alfa natuurlijk aandacht voor de te broer van de 156: de 164-opvolger 166, een opvallende auto met een chi- en tegelijk sportieve lijn. het gereedkomen van de 166 is Alfa ïr bij het begin begonnen, namelijk de 5/146-serie. De auto's hebben een jw front met andere koplampen, een uwe grille en bumpers in de carrosserie- jr met stootstrips. Ook heeft de auto jwe wieldeksels en bredere banden en iet interieur hebben sommige modellen i titaankleurig dashboard. Voortaan iben alle versies standaard ABS en air- is voor de bestuurder en de passagier. De AutoRAI in Amsterdam ontwik kelt zich de afgelopen jaren geluk kig weer tot een tentoonstelling van internationaal belang. Dat is af te meten aan de hoeveelheid nieuws die de show heeft te bie den. Voorheen ging Genève, dat een maand later een autosalon heeft, vaak met de eer van een pri meur strijken. Maar tegenwoordig is Amsterdam bij veel merken weer in beeld. Op deze en de volgende pagina een selectie. luxe/sportieve VW-merk Audi pakt op flink uit. Twee wereldprimeurs er, in de vorm van de vernieuwde A4 geheel nieuwe S3. Deze superspor- uitvoering van de A3 met 1.8 turbo- komt rond de zomer op de markt. publiekstrekker zal echter de Audi Deze tot de verbeelding sprekende speelt niet alleen op de Audi-stand Parkhal een grote rol, maar ook op peciaal (overdekt) buiten-evenement Audi on Ice, Deze show., waarin TT Quattro (met vierwielaandrij- dus) een rol vervuld, is gratis te bezoe- Kaartjes zijn wel nodig, die zijn te ver bij een speciale Audi on lee-balie bij van de Parkhal. Een jaar geleden presenteerde General Motors in Detroit een nieuwe Amerikaanse midden klasser, de Oldsmobile Alero. In Europa wordt dit merk echter niet meer gevoerd en beperkt moedermaatschappij GM zich tot Cadillac en Chevrolet. Daar om steekt de Alero nu als Che vrolet de oceaan over. De Euro pese première vindt plaats op de RAI. Geheel volgens Amerikaans ge bruik is bij de 4,74 meter lange Alero kwistig met'plaatwerk omgesprongen. Daardoor heeft hij bijna de buitenmaten van een Opel Omega, maar de inte rieurruimte van een Vectra, om maar even binnen het GM-con- cern te blijven. De Alero maakt een redelijk «jhi handzame indruk, mede door de directe besturing en de vrij stevige, Europese afstemming van vering en demping. In ons land is er keuze uit twee benzi nemotoren. De basis is een 2.4 liter 4-cilinder die een vermo gen produceert van 141 pk. De tweede is een 3.4 liter V6-mo- tor. Deze levert 177 pk. Amerikaanse auto's zijn tradi tioneel luxueus uitgerust. De Chevrolet Alero maakt daarop geen uitzondering. De impor teur denkt voor de Alero vooral aan mensen die voorheen Che vrolet Corsica, Beretta of Lumi- na redeh. Deze modellen waren echter een stuk goedkoper, want de basis-Alero kost al 57.900 gulden. De V6-uitvoe- ring is er vanaf 69.600 gulden. Desondanks verwacht impor teur Opel Nederlands dit jaar zo'n 500 Alero's te kunnen ver kopen in ons land. Toyota toont op de RAI onder meer de Prius, een unieke auto want hij beschikt zowel over een elektromotor als een benzi nemotor. Een echte, naar ver luidt ultrazuinige hybride dus, die in Japan al op de markt is. Binnenkort komt deze eerste serie-hybride ook naar Europa. Het grootste nieuws is echter de kleine nieuwkomer ge naamd Yaris, die 'op termijn' de Starlet gaat vervangen. Over twee maanden moet hij in de Nederlandse showrooms staan. De Yaris is een bijzonder aardig vormgegeven compact, die van de grond af nieuw en speciaal voor Europa in Brussel is ont worpen. De eerste modellen komen nog uit een fabriek in Japan, maar vanaf begin 2001, als de nieuwe Toyota-fabriek in het Franse Valenciennes klaar is, komen ze ook uit Europa. Er komen twee versies van de 'Japanse Clio': 3- en 5-deurs en er zijn drie luxe-niveaus te koop: basis, Linea Terra en Li- nea Sol. Toyota wil er dit jaar nog 7.500 in ons land verkopen. Een echte wereldprimeur heeft Renault in de vorm van de Mégane Break. De combi is het zesde lid van de Mégane-familie en te vens de eerste versie die de uiterlijke wijzi gingen heeft die de andere modellen dit jaar nog ondergaan. Die wijzigingen heb ben vooral betrekking op het front, dat een heel nieuwe grille en voorbumper heeft. De 4,41 meter lange Mégane Break wordt geproduceerd in Turkije en is in slechts 22 maanden tijd ontwikkeld. Het wordt een belangrijke carrosserievariant, want in Eu ropa is tegenwoordig ongeveer één op de vijf nieuwe auto's in deze klasse een Break. Kenmerkend voor de Mégane Break is het hoge veiligheidsniveau. De auto heeft niet alleen dezelfde veiligheidsvoorzieningen als de andere versies (standaard ABS en 4 airbags), maar ook een speciale extra ver sterkte achterbank, zodat de spullen in de bagageruimte tijdens een botsing daar ook blijven. De Mégane Break zal worden gele verd in de benzineversies 1.4 (75 pk), 1.4 16V (95 pk) en 1.6 16V (110 pk) en als diesel met 65 pk en direct ingespoten turbodiesel met 100 pk. Opel heeft de publiekspri- meur van de vernieuwde Vectra voor de RAI gereser veerd. De succesvolle Duit se middenklasser is aan de buitenkant weinig veran derd, maar ziet er toch veel krachtiger en stijlvoller uit dan voorheen. Onderhuids introduceert Opel sterk verbeterde 4-ci linder 16-kleps benzinemo toren. Deze zijn zuiniger en doen soepeler hun werk, maar leveren nog evenveel vermogen als hun voorgan gers. In combinatie met een onderstel met een sterk ver beterde afstemming belooft Opel aanzienlijk meer rij plezier. De nieuwe Vectra staat op 15 inch velgen met brede banden en de rem men hebben een grotere capaciteit. Ook in het interi eur van de succesvolle mid denklasser zijn verschillen de veranderingen doorge voerd, zoals nieuwe beïde- dingskleuren en 'ruimtebe- sparende' voorstoelen. De nieuwe Vectra wordt in het voorjaar leverbaar in de be kende drie carrosserievari anten hatchback, sedan en stationwagon. De prijzen beginnen bij 40.750 gulden voor de sedan, 41.750 voor de 5-deurs hatchback en de stationwagon is te koop vanaf 42.250 gulden. Een andere nieuweling is de Zafira (zie foto). Begin janu ari is in Bochum de pro ductie gestart van Opeis nieuwe compacte MPV. Vanaf half februari zullen er dagelijks 125 Zafira's van de band rollen en tegen de zo mer moeten dat er 720 zijn. In totaal wil Opel er dit jaar 120.000 bouwen, oplopend naar 200.000 volgend jaar. De Opel Zafira is afgeleid van de zeer succesvolle nieuwe Astra, de bestverko pende auto in Nederland. De 'spaceversie' biedt zit ruimte aan zeven personen en beschikt over een onge kende hoeveelheid variatie mogelijkheden in het interi eur. De ontwerpers hebben dit alles compact verpakt in een auto met een lengte van slechts 4,32 meter en een breedte van 1,71 meter. Dit is ongeveer vergelijk baar met de buitenmaten van de Astra Stationwagon. Op de stand van Chrysler en Jeep staat een Nederlandse primeur, de nieuwe Jeep Grand Cherokee. Dit opperhoofd van de Jeep-stam is in een compleet nieuwe jas gestoken. Achter het nog steeds herkenbare uiterlijk schuilt een 11 centimeter langere, 11 centimeter hogere en 8 centimeter bredere carrosserie met meer ruimte. Interieur en aankle ding zijn op een hoger niveau ge bracht. Prijzen zijn nog niet bekend. De meeste nieuwe modellen zijn op de stand van het recent door Hyun dai overgenomen Koreaanse merk Kia te vinden. Om te beginnen de Pride Wagon, de combi-versie van het meest compacte model. Veel ruimte, maar moeders mooiste is het niet. Net als de hatchback geba seerd op de Mazda 121 van twee ge neraties geleden. De Shuma is de tweede nieuweling, maar deze auto blijkt sinds eind vorig jaar al bij de dealer te staan, net als de nieuwe Sephia. Het geduld wordt nog wel even op de proef gesteld voor de Clarus Wagon, de tweede combi van Kia. De meest in het oog springende noviteit is de Carnival. Dit is een for se MPV (4,89 meter lang), die er ze ker niet onaardig uitziet. Er is plaats voor zeven personen in deze auto. Het nieuwe topmodel 75 zal het stralend middelpunt zijn op de stand van Rover. Het is dan ook niet zomaar een nieuwe wagen, de 75 is de eerste auto in meer dan 20 jaar die de Britse fabri kant geheel in eigen beheer heeft ontwikkeld. Tevens is het de eerste Rover onder de vlag van de nieuwe moe der BMW. Een mijlpaal dus. De Rover 75 zal straks in het voorjaar vanaf ongeveer 63.000 gulden te koop zijn. Voor de aandrijving zorgen eigen Rover-krachtbron nen. De basis vormt de 1.8 liter 4-cilmder krachtbron die bekend is uit de Land Rover Freelander. Dan vol gen V6-motoren van 2.0 en 2.5 liter inhoud met respec tievelijk 150 en 175 pk. Ook staat er een direct ingespo ten turbodiesel op het pro gramma met common rail- -injectie en 115 paarden krachten. In de categorie kleiner nieuws valt de Wagon-versie van de Hyundai Lantra. Het Koreaanse merk be waarde deze noviteit met opzet tot de RAI, om niet helemaal met lege handen te staan. Onlangs introdu ceerde Hyundai een gefacelifte Lan tra sedan, met als voornaamste ken merk een waf forser uitziend front. Datzelfde front heeft nu ook de Wa gon gekregen. Wellicht is Hyundai's nieuwe sedan voor de hogere klasse interessanter. De auto met 3.0 liter V6-motor en een automaat heet XG en zal in april in de showroom staan. Suzuki heeft twee aardige nieuwtjes. Om te beginnen de Grand Vitara in 3-deurs uitvoering, een verkorte ver sie van de vorig jaar geïntroduceer de Grand Vitara. Hij is echter alleen leverbaar met 2.0 liter motor met 128 pk. De 2.5 liter V6-motor blijft voorbehouden aan het lange 5- deurs model. Standaard heeft de au to een rijke uitrusting, de prijzen be ginnen bij 39.995 gulden. Net als Rover komt het luxemerk Jaguar met een aansprekende nieuwe wa gen voor de hogere klasse: de of het S-type. Beide au to's geven de Britse auto-industrie weer een beetje de glans van vroeger terug. De nieuwe kleinere Jaguar valt op door zijn licht nos talgische styling en de veel heid aan verfijnde details. Hoewel de S-type zo'n 4,86 meter lang is, ziet hij er zeer gedrongen en krachtig uit. De dubbele ronde koplam pen en de fraaie grille doen denken aan de compacte Jaguars uit de jaren '50 en '60 (Mark II; later uitge groeid tot S-type). Voor het mechanische deel heeft Ja guar een greep gedaan uit de voorraadkist van moe derconcern Ford. Zo deelt de auto de bodemgroep met de Lincoln LS-serie (die de Ford Scorpio moet vervangen) en is ook de 3.0 liter V6-benzinemotor (243 pk) van oorsprong een Ford-product. Deze machi ne zit in de basisversie van 103.000 gulden en in de meer aangeklede 3.0 Execu tive van 127.000 gulden. Het topmodel heeft Jaguar's eigen 4.0 liter V8-motor met 285 pk. Deze is te koop voor 146.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 33