PSV gooit het over een andere boeg Ontslag Hoddle verrast Robson Cosmopoliet ?laapt liever in zijn eigen bed Sport Emmen, Fortuna en Vitesse door in beker De soep is niet zo heet Korfbal verruwt -)ENSDAG 3 FEBRUARI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 -V Oostende ontslaat Pfaff etende Jean-Marie Pfaff is al weer ontslagen als trainer van fc Oostende. De voormalig doelman van het Belgische natio- Me elftal trad eind oktober in dienst van de voetbalclub, waar de Nederlander Dennis van Wijk opvolgde. Na 22 speelda- i is Oostende hekkensluiter in de hoogste klasse van het Bel- teche voetbal. Toen Pfaff in dienst trad, bezette de club uit de Ntfplaats nog de voorlaatste plaats. In de elf wedstrijden dat hij jei het roer stond, werd één keer gewonnen en drie keer gelijk- 3 ipeeld, onder meer afgelopen zaterdag bij Charleroi. Assis- nit-coach Brackx neemt zijn taken voorlopig waar. Jean-Marie nrd in 1986 uitgeroepen tot beste doelman van de wereld. Pt rsj knieoperatie voor Vanenburg fjcHENGerald Vanenburg is vandaag in Eindhoven aan zijn ?IJiterknie geopereerd. Bij de 34-jarige libero van voetbalclub 0>0 München is een deel van de meniscus verwijderd. Door de rj;reep mist de voormalige speler van Ajax en PSV het trai- igskamp van de 'Löwen' in de Verenigde Arabische Emiraten, ^nenburg wilde de operatie eigenlijk uitstellen tot de zomer. js zet dan toch een punt achter zijn indrukwekkende carrière, ^gezien 1860 München de Nederlander moeilijk kan missen, gesloten de operatie tijdens de winterstop uit te voeren. veslissing 1000 meter pas na WK nVVUKDe schaatsbond beslist na de wereldkampioenschap en sprint over de invulling van de drie startplaatsen op de ie|0 meter bij de WK afstanden, in maart in Heerenveen. Ids ,g^tma solliciteerde zondag tijdens de wereldbekerwedstrijden leerlijn openlijk naar een startplaats op de 1000 meter, de af- atnd waarop hij de olympische titel bezit. Maar pas na de WK L int, op 20 en 21 februari in Calgary, maakt het sectiebestuur ;edrie Nederlandse rijders op de kilometer bekend. Dat scena- belijkt niet in het voordeel van Postma, die van de Nederlan ds momenteel de derde seizoentijd heeft staan. Naar ver- kfhting zullen de wereldkampioenschappen sprint op het .nderijs van de Olympic Oval snellere tijden opleveren. W| oomasson in Deens elftal OC grfNHAGENFeyenoorder Jon Dahl Tomasson is opgenomen l Deense selectie voor de vriendschappelijke interland te- r(j Kroatië op 10 februari. Denemarken gaat voor dat duel op ls£>ek in Split. Bondscoach Bo Johansson inviteerde ook de jeit geblesseerde ex-PSVer Jan Heintze, die nu uitkomt voor ri/er Leverkusen. fl i aliaanse justitie volgt arbiters trJjN» Het Italiaanse openbaar ministerie gaat het voetbal n twlettender in de gaten houden. De Turijnse officier van jus- )1» Guariniello begint nu ook onderzoeken naar verdachte eiktijken van scheidsrechters. In de afgelopen maanden zijn er. nelmatig verdachtmakingen in de richting van arbiters geuit. 0(ig seizoen werden er twijfels geuit rond twee overwinningen Juventus. Fiorentina-voorzitter Gori repte desüjds van een ïeidsrechtersmaffia', die de topclubs zou bevoordelen. De iaanse voetbalclub Vicenza heeft gisteren trainer Franco Co- iba ontslagen. De leiding van de club uit de Serie A besloot "nomba weg te sturen na de negende seizoensnederlaag, zon- tegen Fiorentina (3-0) ndenbroucke wint GP SEiLLEDe Belg Frank Vandenbroucke heeft de Grote Prijs Marseillaise, de openingskoers van het Europese wielersei- n voor de profs, op zijn naam gebracht. De renner uit de Co s-ploeg was na 140 kilometer tussen La Seyne-sur-Mer en idanne de snelste sprinter. Hij bleef de Duitser Jens Voigt en ^fransman Frederic Bessy voor. att neemt ontslag bi j SampdÖria UA« De Brit David Platt heeft ontslag genomen als trainer de Italiaanse club Sampdoria. De nummer zeventien uit de ie A won niet één keer sinds de 32-jarige Platt medio decem- het roer overnam van Luciano Spaletti. De clubleiding wilde nioach nog een laatste kans geven, maar Platt besloot zelf op fclitappen. De oud-intemational heette officieel 'supervisor', [jjiat hij niet over de vereiste trainerspapieren in Italië be- ikt. Platt nam het verrassende besluit in het trainingskamp Sampdoria in Toscane, voor de aanstaande competitiewed- |d tegen Cagliari. Het ontslag van Glenn Hoddle als bondscoach van Engeland heeft PSV-trainer Bobby Rob- son, zelf oud-keuzeheer, ver rast. „Ik wist dat hij het heel moeilijk had, maar dat ze hem zouden ontslaan had ik echt niet verwacht.'' Hoddle had zichzelf in een uitzichtloze positie gemanoeu- vreerd na een interview in The Times. Daarin meldde de oud international dat lichamelijk en geestelijk gehandicapte men sen boeten voor zonden uit een vorig leven. Over Hoddles uit latingen sprak Robson geen oordeel uit. „Maar ik had er ab soluut geen rekening mee ge houden dat ze hem daarvoor zouden ontslaan." Dat Robson werd genoemd in het rijtje potentiële opvol gers, deed hem niettemin deugd. Ook al stelde de Engelse voetbalbond gisteravond Ho ward Wilkinson (ex-Leeds Uni ted) aan als tijdelijke opvolger. „Ik voej me gevleid, maar ik heb een klus te klaren hier in Eindhoven. Het bondscoach- schap van Engeland is niet aan de orde. Bovendien denk ik dat Bryan Robson meer kans maakt. Ik stond bij de bookma kers 50 tegen 1, Bryan 5 tegen 1." Robson was tussen 1982 en 1990 al in dienst van de FA als bondscoach. Met de vierde plaats bij het WK in Italië in 1990, vlak voor zijn entree bij PSV, boekte Robson het beste resultaat sinds de wereldtitel voor de Engelsen in 1966. Eindhovenaren minst slecht in rommelige bekerontmoeting met AZ: 2-0 Als PSV-AZ (2-0) een op maat is voor wat het res tant van het voetbalsei zoen te bieden heeft, dan wacht de ware liefhebber nog zware maanden. Het bekerduel kwam in de op merkelijk volle Eindhoven- se arena geen moment op toeren. Het was dat een oervervelend dweilorkestje de wedstrijd luister bijzet te, anders was de papieren topper zelfs geruisloos ver lopen. EINDHOVEN MARK CALDENHOVEN AZ, de verrassing van de eerste maanden van het seizoen, en het tot de winterstop geplaagde PSV schotelden het publiek een rommelig wedstrijdje voor, waarin de thuisploeg de kwalifi catie 'minst slecht' verdiende en zich daardoor als eerste plaatste voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB- beker. Twee jaar geleden werd PSV in de achtste finales nog de voet dwars gezet door hetzelfde AZ. Maar gisteravond konden de leerlingen van Wim van Ha- negem geen moment een vuist maken. Robson: „We hebben allebei vergeefs gezocht naar vorm en ritme." PSV kwam in tegenstelling tot AZ fris uit winterstop. De ver kwikkende Spaanse zon had Bobby Robson en de zijnen - zijn verdedigers vooral - goed De PSV'ers Ruud van Nistelrooy (rechts) en Dmitri Khokhlov kunnen hun geluk niet op na de tweede treffer. Bij vlagen leek PSV zelfs een metamorfose te heb ben ondergaan. Franje heeft Robson in zijn selectie kenne lijk afgezworen, degelijkheid is tot de komst van Eric Gerets het parool in Eindhoven. Die om mezwaai was nodig, vond Rob son. „We hebben het over een andere boeg gegooid." EMMEN ANP Emmen, Fortuna Sittard en Vitesse hebben zich, evenals PSV, geplaatst voor de kwartfinales van het bekertoernooi. Eerstedivisieclub Emmen versloeg thuis Cambuur met 2-0. Drie treffers van Hamming hielpen Fortuna in Enschede aan een 5-2 zege op FC Twente. Vitesse was in het eigen Gelredome veel te sterk voor NAC (4-0). Emmen evenaarde met het bereiken van de laatste acht de beste prestatie uit de clubhistorie. In 1990 lukte het de Drentenaren ook. Toen verloor Emmen op 14 februari de kwartfinale van de latere bekerwinnaar PSV met 4-0. Deze editie versloeg de club in de tweede ronde Heerenveen. Aangezien vandaag Eindhoven - FC Groningen en FC Zwolle - Go Ahead Eagles voor de KNVB-be- ker op het programma staan, bereiken in elk geval drie clubs uit de Totodivisie de kwartfinales. Dat gebeurde voor het laatst in het voetbalseizoen 1995/1996, met VW, MW en Cambuur. Het verschil met AZ, en dan vooral de onderlinge confronta tie in september in Alkmaar (4- 1), was opmerkelijk. De bezoe kers konden geen moment een vuist maken en lieten zich tot ergernis van Van Hanegem ge- wülig naar de slachtbank lei den. „Het duurde te lang voor we zorgden voor één-tegen- één-situaties. Daarom zijn we nooit echt gevaarlijk geweest." Met surprises hadden Rob son en Van Hanegem het vuur tje nog willen aansteken. Dat lukte niet. De Engelsman liet Robert Fuchs, sinds zijn entree in oktober in alle wedstrijden van begin tot eind present, uit tactische overwegingen op de bank en presenteerde Arnold Bruggink. Van Hanegem, de ondoorgrondelijke, liet AZ's nieuwe aanwinst Mike Obiku prevaleren boven Michel Lan- gerak. De spits was vier maan den geleden met twee treffers nog verantwoordelijk geweest voor de afstraffing in de Alk- maarderhout. Nu, zat Langerak zich in de dug-out te verbijten. De Nigeriaan, die Feyenoord een aantal jaren geleden kleur gaf, maakte een onopvallende rentree in Nederland, na een verblijf op Cyprus en Mallorca. Obiku, 'de stripper', moest later toch plaatsmaken voor Lange rak, maar toen had PSV door treffers van Jurgen Dirkx (kop bal) en Ruud van Nistelrooij (intikkertje) zijn slag al gesla- gen. Het gebrek aan Noord-Hol landse stootkracht kwam PSV niet ongelegen. De defensie van PSV was in de eerste helft van de competitie de achilleshiel. Met 34 tegendoelpunten in ne gentien wedstrijden bleef PSV alleen FC Utrecht, Willem II, Fortuna Sittard, Sparta en RKC voor. Met het koppel Andre Ooijer/Jurgen Dirkx lijkt Rob son in de Spaanse zon zijn za ken in verdedigend opzicht voor elkaar te hebben. AZ klop te een paar keer aan de poort, maar dat verontrustte doelman Waterreus geen moment. Bovendien saneerde PSV pro fessioneel de rotte appels in de defensie uit de eerste dramati sche maanden, Marcos dos Santos en Jorghino, weg. Met spits Claudio werd het tweetal voor de rest van het seizoen verhuurd aan respectievelijk Sporting Lissabon en Udinese. De selectie van Robson werd met de recente renovatie terug gebracht tot 28 spelers. Van dat aantal waren Stan Valckx. Er- nest Faber, Marciano Vink, Ovi- diu Stinga, Abel Xavier en Yuri Nikiforov tegen AZ nog niet in zetbaar. Daardoor was gister avond in de basis van PSV al leen Dmitri Khokhlov de Ne derlandse taal niet machtig. En dat is wel eens anders geweest. De contouren van het nieuwe PSV waren evident. In de jacht op een plaats in Champions League is een sobere speelwijze tot kunst verheven. Flitsend was zelfs het productiefste spit- senduo van Nederland, Ruud van Nistelrooij en Luc Nilis, niet. De Belg werd al kort na de rust vanwege vermoeidheid vervangen en de topscorer van de eredivisie lag aan banden bij Peter Wijker, de captain van AZ, die PSV tussentijds verzuimde vast te leggen. Dat Van Nistel rooij toch PSV's bevrijdende tweede treffer voor zijn reke ning nam, tekende zijn klasse. Hij gaf PSV daarmee bovendien een handreiking op jacht naar de enige prijs die het rampsei zoen nog een licht kleurtje kan geven. Met bijdragen van Gerard Baas, Loman Leefmans en Willem Spierdijk Ti ds; van den Doel liet tot voor rt de schaakstukken spre- h<Vorig jaar trad de toen 18- Leidenaar toe tot het gil- erir schaakgrootmeesters, hij 'iele jongste Nederlander die ^dïsultaat behaalde. Maar etyiterviews had Van den teeen oprechte hekel. Jour een interviewden hem niet ir4 dat is nu eenmaal moei- mbnneer iemand er liever 'leAajgen toe doet. lat 3n<Van den Doel is veran- eIde laatste tijd laat-ie zien n) over een gezonde dosis humor te beschikken. n hs de receptie van de Leid- 'stbrt Federatie, waarop hij 1 tyjs van Sportman van het K(ö98 in ontvangst nam, ieljhij de lachers op zijn ijdmet de opmerking dat-ie ieler liever stratego speelde et dat er daar geen clubs van ee ,er{oed scoorde zijn ant- op de vraag of zijn ^ikloopbaan nog is te com- *een met andere maat- oeipelijke activiteiten, or. e§ptember ben ik begonnen iorp/i rechtenstudie", wtfjordde Van den Doel. Dei inds ik daar in januari mee ben gestopt, is het prima te combineren. Na het Hoogovens-schaaktoer nooi, waarin hij overigens met een laatste plaats in de Groot- nleestergroep B teleurstelde, verbaasde hij met de opmer king: „Ik voel me te veel wereldburger om tivee weken in zo'n dorp te verblijven. Het was erg saai. Nu is Wijk aan Zee in de winter inderdaad een duf dorp. „Er zijn tiuee winkels", weet Van den Doel. De schaker woont zelf in de Merenwijk. Nu is 'Merenwijk by night' ook niet erg opwindend. „Maar dan ben je tenminste thuis", stelt de schaker, die nog niet weet of hij volgend jaar wel actief zal zijn in Wijk aan Zee. Eind deze maand speelt Van den Doel een oefentweekamp tegen Friso Nijboer. In Rotter dam. Dat dorp zal in elk geval geen negatieve invloed hebben op de prestaties van de Leide naar. Hij slaapt thuis. Korfbal gaat met zijn tijd mee. In de drie maanden dat het zaalseizoen oud is, wemelde het van de berichten over verbale bedreigingen aan het adres van de arbiters, ordeverstoringen in de hallen en zelfs op stootjes tussen de spelers (-sters) onderling. Waar moet dat heen met het spelletje dat tot voorkort hooguit kon worden verweten niet meer dan een kruising tussen folklore en sport te zijn. In het korfbaloverzicht van afgelopen maandag in deze krant sprongen weer een paar zinnetjes in het oog. Bij het treffen van korfbalvereniging TOP kreeg speelster Ma rion Broekhuizen een rode kaart omdat zij een trappende beweging maakte. Toe maar. Dat zijn we toch alleen bij voetbal gewend. En wacht eens even, is dat niet de zelfde Marion Broekhuizen die nog niet eens zo lang geleden in Sassenheim werd gekozen tot sportvrouw van het jaar na het kampioenschap van haar club? Maar, is dat ook ni.et dezelfde Marion Broekhuizen die in het verleden nooit met vertegenwoordi gers van lokale laat staan regionale pers wilde praten en bij de uitreiking van de plaatselijke sportprijzen niet op kwam da gen? Jazeker, die Marion Broekhuizen. Hoe kan iemand die het liefst de schijnwer pers zo ver mogelijk van zich vandaan houdt, zich plotseling zo laten gaan. Dat vraagt om een uitleg maar het lijkt niet eenvoudig die te krijgen want Marion praat nu eenmaal niet met verslaggevers. V/at blijkt, als het gaat om het zuiveren van Niet alles is wat het lijkt. Maar hier is Marion Broek huizen toch echt gewoon aan het korfballen, foto archief haar naam, blijkt ze plotseling uiterst spraakzaam. „Her was niet echt een trappende bewe ging"- zegt ze. „Ik viel na een duel met mijn directe tegen standster op de grond en zij lag op mijn been. Ik probeerde me los te rukken en ja, daardoor leek het alsof ik een trappende be weging maakte. Ik heb haar niet eens ge raakt maar de scheidsrechter vatte het an ders op. Kortom, niet alles is wat het lijkt. En door die rode kaart kan Marion Broekhuizen in ieder geval voor een paar weken de luwte opzoeken, die van de tribune. Een maand geleden leek een mooie vriendschap op de klippen gelopen te zijn, want Lugdunum en De Sleutels wa ren even niet zo blij met elkaar. Of eigenlijk: Lugdunum voelde zich tijdens het Flip Massaar- zaalvoetbaltoemooi in de ma ling genomen door De Sleutels, dat zich tegen de concurrent van de Kikkers, Leiden, niet zo erg had ingespannen en zich naar een op het eerste oog bela chelijke 11-0 had laten spelen. Een monsterscore met een luchtje, volgens de Lugdunum- mers. Enkele groenhemden hadden zelfs gehoord dat Sleu tels-spelers iets hadden ge mompeld dat klonk als 'Nu kunnen we ze naaien'. Als dat zo was, was dat in iedere geval gelukt, want Lugdunum werd - op doelsaldo- uit het toernooi geknikkerd. Lugdunum-aan- voerder Kees van Tongeren ver klaarde een paar uur later nooit meer iets met Sleutels te maken te willen hebben. Dat komt slecht uit voor met name de strijd om de Piet Bootbokaal, waar Lugdunum traditioneel de laatste wedstrijd speelt. Daarna barst dan de gezelligheid los. „Daar zul je mij dus ook niet meer aantreffen." Een maand later eet Van Ton geren de soep nog net zo heet als hij hem toen opdiende: „Ik heb nog het zelfde gevoel maar wil er verder niet meer over praten. Vanaf nu staat alles in het teken van het veldvoetbal." De Sleutelsspeler Ronald La- bordus was er die dag bij. Hij zweert dat zijn ploeg geen en kele intentie had om Lugdu num te benadelen, 'naaien' dus in goed Leids. „Nee, ik heb he lemaal niets tegen Lugdunum. De doelpunten gingen er als broodjes in, maar in het veld heb je daar niet zo erg in. Na tuurlijk zit je je niet af te vragen 'zijn we al bij de elf tegengoals'. Wist je trouwens dat de scheidsrechter zich had verteld? Het is maar 9-0 geworden. Als dat goed was gegaan, was er helemaal niets aan de hand ge weest. En wat dacht je van UDO, dat verliest tegen Lugdu num met 14-0. Ik heb die wed strijd gezien en ik vond Lugdu num gewoon erg goed en ge concentreerd spelen. En dat deed Leiden tegen ons. Dus waarom wij nou de pispaal moeten worden?" Lugdunum-bestuurslid Kees van Duivenbode denkt dat de problemen 'op bestuurlijk ni veau' zijn op te lossen. „Ik heb op de laatste sportborrel nog met Dick Barnhoorn gesproken en heb hem aangeraden om contact met Phil Verstraaten op te nemen. Die twee zullen het wel kunnen glad strijken. Maar dan moeten de spelers er ook nog uit komen. Dat moet toch ook wel lukken, het toernooi is pas in augustus. De soep wordt niet zo heet gegeten als die wordt opgediend en het is toch niet meer dan een storm in een glas water?" Het laatste woord is voor Dick Barnhoorn, voorzitter van De Sleutels:Ach joh, het was toch niet meer dan een incidentje en ook nog eentje die wel vaker in de sport is gebeurd? Naar mijn weten blijven de contacten tus sen de besturen gewoon zoals ze waren, goed dus. Daar is geen extra gesprek voor nodig. De uitnodiging voor de Piet Boot-bokaal is trouwens al we ken de deur uit. Als daar wat tussen zou komen, had ik dat al lang gehoord. De laatste wed strijd speelt Lugdunum en daarna bouwen we een feestje."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27