Seen twee stadspartijen n Leiden Hij doet het niet alleen voor zichzelf maar voor drieduizend ondernemers' 'Kijk op de wijk' pas in de zomer in Leiden-Noord i/u> Leiden Regio papenburg herbestraat 'Geef je hem geen ruimte, dan wordt hij helemaal knetter' Volkstuinders vragen politiechef om hulp 5ENSDAG 3 FEBRUARI 1999 wd van State wijst eis LWG/De Groenen af den Weer Gezellig/De Groenen mag niet de officiële im van stadspartij dragen. Het gebruik van de naam is :hts voorbehouden aan de Stadspartij Leiden. Dat ^ft de Raad van State bepaald. 'Twee partijen met dezelfde naam is verwarrend' ;N ROBBERT MINKHORST uitspraak baseert de d van State zich op een eer- vonnis uit 1993. Anderen d verboden de naam stads- |ij te voeren, omdat een an- e politieke groepering dat al d. Ook neemt het rechtscol- het argument van het jfdstembureau in Leiden jt. Dat stelde eerder dat twee Jspartijen een stad j verwar- onder de Iers zou rH zorgen. WG/De lenen was t tegen die .praak in iep ge il bij de van State. De Kiesraad, die verhaal van de partij deels int, voerde vorige week het .weer in Den Haag. De Kies- l^d was het met LWG/De jenen eens dat een partij niet alleenrecht op het begrip ^spartij mag hebben. Daar is laam te algemeen voor. Het roord op de vraag over de ituele verwarring liet de raad echter graag over aan ioogste bestuursorgaan, ie Stadspartij Leiden is de te jaren weinig actief ge- 'kt. Toch, oordeelt de Raad "i State, is de partij als politie- Woepering niet opgehouden bestaan en is het daarom 'jfleidend als twee partijen on- vrijwel dezelfde naam actief 'oorzitter A. Abcouwer van Leiden laat weten hij de uitspraak 'niet meer j terecht' vindt. „Wat als de 'p zich opeens anders gaat noemen? Als er iets gebeurt wat het daglicht niet kan verdragen, probeer je dan niet je naam te wijzigen? Ik ben aan het uitzoe ken waarom ze zich anders wil len noemen, maar kom er niet achter." Preses J. de Coo van LWG/De Groenen kan het antwoord zo geven. „Ons probleem is dat Leiden Weer Gezellig door niet- ingewijden snel geassocieerd wordt met een de hand. Overigens is hij teleurgesteld over de uitspraak, vooral omdat hij het er niet mee eens is. „Stadspartij is geen eigennaam, maar een soortnaam. Net als je slagerij Janssen en slagerij Pie- terse hebt." De Coo vermoedt dat het rechtscollege zich er met een Jantje van Leiden van af heeft gemaakt. Volgens hem kan ook nooit sprake zijn van verwarring of misleiding in Lei den. „Wat is dat eigenlijk, die Stadspartij? Na de oprichting hebben we er nooit meer iets van geho'ord. Hoe kan dan ver warring ontstaan?" Die zal gaan ontstaan, repli ceert Abcouwer. Door financiële problemen liet de partij de laatste verkiezingen aan zich voorbij gaan, de voorzitter re kent erop dat hij er over drie jaar weer bij is. Waarschijnlijk samen op een lijst met Neder land Mobiel. De eerste winnaar van Het Leids Succes: Peter Labruyère van de Stichting Stadparkeerplan Leiden (links) wordt gefeliciteerd door voorzitter Evert Karsten van de jury. foto hielco kuipers £n gedeelte van het Rapen- urg wordt herbestraat. Het nat om het stuk tussen de ijoelensteeg en de Nonnen- veeg, ruwweg het voetgan- srsgebied voor het Acade- iiegebouw. iDe gemeente begint woens- 3 februari met de werk zaamheden die naar verwach ting vijf weken in beslag zullen nemen. De klinkers die er nu liggen zullen worden hergebruikt. Volgens J. Van der Meer, me dewerker Wegenbeheer zal er niets veranderen aan het aan gezicht van de straat. LEIDEN SUZANNE BARBIER Peter Labruyère van Stichting Stadparkeerplan Leiden (SSL) is gisteravond winnaar geworden van de eerste van drie voorron des van de ondernemerswed strijd Het Leids Succes. De jury koos zijn bedrijf omdat het 'van heel Leiden een succes wil ma ken'. Ook het publiek in Holiday Inn riep de bekende onderne mer van de Haarlemmerstraat uit tot succesvolste. Labruyère moest het opnemen tegen Hyuk Brands van reclame en marke tingbureau Brands for Brand Communications en De Zijl Be drijven dat door directeur Ge rard Bovens werd vertegen woordigd. Op 8 juni is in de Leidse schouwburg de finale met drie overgebleven kandida ten. Labruyère, die daarvoor even simpel als doeltreffend zijn be drijf aan de zaal had gepresen teerd, toonde zich heel gelukkig met de uitslag. „Waanzinnig vind ik het. Dit betekent voor mij een fikse ruggensteun en een eerste stap op weg naar het structureel maken van onze parkeerplannen. Ik hoop echt dat de gemeente nu beslist over de aankoop van het Van Gend en Loosterrein." Labruyère be nadrukte dat de SSL daar heel graag een ondergrondse par keergarage wil exploiteren die de gemeente zou moeten bou wen. De garage kan volgens het Stadsparkeerplan tweeduizend auto's herbergen met uitgangen aan de Haagweg en de Roose- veltstraat. In totaal denkt SSL tienduizend parkeerplaat sen aan de randen van Leiden te rea liseren. De vijfkop pige jury, sa mengesteld uit de wed strijdsponsors, beoordeelde de drie inzen dingen op ge durfd onder nemerschap, originaliteit van het product, milieu-aspecten en sociaal ge halte. In alle opzichten kwam SSL het best uit de bus. Jurylid Ron Hogenboom: „We waarde ren het erg dat hij zijn nek durf de uit te steken voor een plan dat de gemeente in eerste in stantie niet zag zitten en dat hij toch heeft doorgezet. Belangrijk was ook de brede opzet: hij doet het niet alleen voor zichzelf maar voor drieduizend onder nemers in de binnenstad. Daar toe is Labruyère de discussie met gemeente en winkeliers aangegaan die weer een gezicht kregen. Afgezien van deze pun ten heeft de onderneming, met het terugdringen van auto's uit de binnenstad en de elektrische busjes, een milieuvriendelijke kant die ook meespeelde." SSL bestaat nu vier jaar en heeft vijfen dertig mensen in dienst. Het zorgt ervoor dat stadsgan- gers voor vijf gulden hun auto kunnen parkeren op het Haagweg- terrein, het EWR-terrein en bij station Lammenschans van waaruit de stadsbezoeker per busje naar zijn bestemming in de binnenstad wordt ge bracht. Honderdtwintigduizend auto's gaf SSL het afgelopen jaar een plek waardoor het stadshart stukken bereikbaarder is gewor den in het voordeel van de de tailhandel. Eerder op de avond verkocht De Zijlbedrijven directeur Bo vens 'zijn' bedrijf vol vuur aan al die andere ondernemers in zijn gehoor. Hij probeerde hen er van te overtuigen een sociaal contract met DZB en zijn vijf tienhonderd werknemers aan te gaan. "U laat kansen liggen als u dat niet doet", zo liet hij voor al het midden- en kleinbedrijf weten. „Kijk wat de mensen wél kunnen in plaats van wat ze niet kunnen en dan krijgt u ook nog een rugzakje met geld mee." In tegenstelling tot DZB ,met zijn historische achtergrond was dë derde kandidaat, Brands for Brand Communications, dat grafische vormgeving, internet en marktonderzoek combi neert, een jong bedrijf. Direc teur Huyk Brands die sinds vier jaar leiding geeft aan zeven mensen, wilde meedingen naar de prijs omdat zijn onderne ming in 1997 een grote admini stratieve crisis te boven was ge komen. Het ging zo goed met de op drachten uit de IT-branche dat Brands de administratie naar het tweede plan had verscho ven. Een zet die binnen het jaar tegen hem ging werken. Door uitbesteding en reorganisatie kan het bedrijf het werk nu veel beter aan. Al liet Brands weten dat succes ook een 'keerzijde' kan hebben: hij moet snel op zoek om vier vacatures op te vullen. i Ministerie vergoedt behandeling hyperactieve Bastiaan niet RDEN/LEIDERDORP DBBERT MINKHORST egen minister Els Borst van Volksgezondheid )u ze willen zeggen: „Mens, loop eens een agje mee in dit gezin. Ga eens bij Katalyse in geiden kijken!" Marion Doeven uit Leiderdorp i3indt zich vreselijk op over de weigering van ministerie om de behandeling van hyperac- kinderen, onder wie ook haar 7-jarig zoon- e Bastiaan, bij het gezondheidscentrum te ver deden. Omdat Doeven en haar man die niet kunnen betalen, is haar gezin slachtoffer in de opstelling van het ministerie, zegt ze iijellig. „Ik praat niet alleen voor mezelf, maar Dor alle ouders. Marion Doeven woont met haar man en vier Zinderen in de Hoofdstraat in Leiderdorp. Basti- jan heeft ADHD, een aandoening die kinderen /yperactief maakt en die ervoor zorgt dat ze amper kunnen concentreren. Grof gezegd: en ziekte die kinderen onhandelbaar maakt. Titalyse is gespecialiseerd in de behandeling an ADHD-kinderen, omdat kinderpsychiater aan de praktijk voor multi-methodi- fche psychiatrie en psychotherapie is verbon en. Noordzij geldt als een expert op het terrein Aan de Attention Deficit Hyperactivity Disorder ADHD). Katalyse wil kinderen niet alleen bij de psy chiater langs laten komen, maar stelt een be handelplan op, waardoor een kind bijvoorbeeld ok in aanraking komt met spel-, drama- of be en hulp krijgt van een orthope- agoog. Zorg op maat noemt de instelling het. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten VWBZ) vergoedt echter alleen de kosten van de sychiater. Katalyse zegt dat het daardoor oodgedwongen ouders die de behandeling wel gunnen betalen, moet voortrekken. Ouders die e kosten niet kunnen opbrengen komen op de wachtlijst van het cliëntenbestand van Noordzij. Doeven is ervan overtuigd dat haar zoontje eter af is met de uitgebreidere behandeling. >at haar gezin en haar zoon daardoor langer uoeten wachten, verwijt ze niet zozeer Katalyse ls wel het ministerie. „Katalyse is een instelling ie altijd voor je klaar staat en is bovendien zo oed gespecialiseerd. Dat kun je van de Riagg (waarvan de behandeling wel wordt vergoed - red.) niet zeggen." De erkenning van de afwijking bij Bastiaan betekende voor Doeven en haar gezin een enor me opluchting. Zij en haar man stuitten voort durend op verwijten, onbegrip van kennissen, vrienden, buren en zelfs familie. Bastiaan laat zich door zijn hersenaandoening moeilijk stu ren. „Hij was de tank op de peuterspeelzaal. Hij donderde altijd van zijn fiets af. Hij deed agres sief, wilde niet luisteren. Hij is je derde kind, werd gezegd, nu moet je het wel weten." Pak hem eens aan, luidde de boodschap. Dat hebben Marion en haar echtgenoot een tijd geprobeerd, toen ze zelf nog niet in de gaten hadden dat hij ADHD heeft. „Totdat we hem een keer doodsbenauwd op de trap zagen zit ten. We waren ontzettend boos op hem ge weest. Toen dacht ik: hij snapt het echt niet. Er is iets anders aan de hand." Doeven weet ook inmiddels van wie hij het heeft: van haar zelf. ADHD is in een aantal ge vallen erfelijk bepaald. „Ik heb zo'n beetje mijn hele lagere schooltijd op de gang doorgebracht. Als mijn zus en ik na school onderweg naar huis langs een plas modder liepen, kwam ik smerig thuis. Als we met z'n allen gingen vissen, be landde ik in de sloot." Doeven kan haar tomeloze energie kwijt in drie deeltijdbanen, haar gezin, de verzorging van twee paarden, een hond, twee katten en drie konijnen. „Ik heb energie voor zes moe ders. Maar ik heb ook altijd wat. Ik ben een fla puit, ik ben ongecontroleerd. Gelukkig heb ik een hele rustige en stabiele man getroffen." Op doktersrecept krijgt Bastiaan al een aantal maanden amfetaminen. „Er gaat nu een wereld voor hem open. Hij kan veel beter leren en heeft een betere oog-handcoördmatie. Hij begon ein delijk te tekenen. Wat z'n koppie wilde, kreeg hij eerder nooit op papier." Maar met de medicatie zijn de problemen nog niet verholpen. „Soms worden we nog hele maal gek van hem." De school waar Bastiaan op zit, wordt dat af en toe ook. „Als het de juffrouw teveel wordt, mag hij naar huis. Het zal nooit overgaan. Met behandeling wordt het wel be heersbaar. Geef je hem alleen geen ruimte, dan wordt hij helemaal knetter." Marion en Bastiaan Doeven en hond Indy. Sinds Bastiaan medicijnen krijgt gaat het gaat nu een wereld voor hem open. Hij kan veel beter leren." beter met hem. ,,Er foto hielco kuipers CHEF WIM WEGMAN, 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Wijkcomité teleurgesteld LEIDEN GERRY VAN BAKEL 'Kijk in de Wijk' begint pas over een paar maanden. Wethouder J. Laurier kondigde op 8 januari aan dat de actie in Leiden- Noord nog in januari zou begin nen, maar J. Goudsmit van Stadstoezicht laat weten dat dat eerst in mei of juni het geval is. Het project richt zich op overlast zoals zwerfvuil, hondenpoep en foutgepar- keerde auto's. De inventari satie van de specifieke problemen in Leiden-Noord moet echter nog plaatsvinden. De Dienst Milieu en Beheer heeft de diverse gemeentelijke diensten uitgenodigd voor een eerste bijeenkomst vandaag. Een bijeenkomst zonder bewo ners. S. Ridder van Milieu en Beheer: „We hebben de wijkco- mités niet uitgenodigd, dan zit ten er te veel mensen rond de tafel. De LWO en het projectbu reau hebben genoeg contacten met wijkbewoners. Als we spe cifiek in een buurt aan de slag gaan, zullen we zeker ook con tact leggen met de bewoners." Bram Groeneweg van wijkco mité De Kooi kan zich daar in vinden, maar is wel teleurge steld over de vertraging van het project. „Ik hoef niet bij overleg te zitten waar alleen maar weer onderzoek wordt gedaan naar Bram Groeneweg: 'Ik voel me een beetje voor de gek gehouden de bekende weg. Geen geouwe hoer, ze moeten gewoon snel beginnen. Voor de zomervakan tie heeft Laurier mij al toege zegd dat 'Kijk op de wijk' bij ons zou gaan plaatsvinden en dat ze daar na de zomervakantie mee zouden beginnen. Voor die in ventarisatie hebben ze dus al genoeg tijd gehad. .Alleen is er toen niets ge beurd en ver volgens zag ik in de kalender van Milieu en Beheer staan dat stadsdeel Zuid nu een 'Kijk op de wijk'-project kreeg. Daar was ik wel een beetje pissig om. Zo'n project leek mij een goede reactie op de wensen van de bewoners. Daar na heeft wethouder Laurier dui delijk gezegd dat 'Kijk op de wijk' in januari zou starten. Waarom het nu pas mei wordt, is mij niet duidelijk. Ik voel me een tikkeltje voor de gek gehou den. Ik ben maar een leek, maar als ik een afspraak maak. houd ik mij eraan." Dat het allemaal wat langer gaat duren heeft volgens Ridder te maken met de start van het 'Kijk op de wijk'-project in stadsdeel Zuid. „Met name de reinigings- en parkeercontrole willen dat het project in Zuid goed loopt, voordat ze elders met een 'Kijk op de wijk' gaan starten. Maar we proberen voor de zomer te beginnend' Zonneveld is vernielingen spuugzat DORITH LIGTVOET Volkstuinvereniging Het Zon neveld is de vernielingen op haar complex zat. De club heeft een brief gestuurd aan korpschef R. Straver met het dringende verzoek om agen ten vaker op het afgelegen complex aan de Nachtegaal laan te laten patrouilleren. Voorzitter F. Uijlenbroek is bang dat volkstuinders het recht in eigen hand nemen als de politie niet vaker haar neus laat zien. Afgelopen week was het twee keer raak op het com plex. In zeventien van de hon derd twin tig tuintjes zijn ver nielingen aangericht. Onbe kenden gooiden ruiten van kassen in en sneden boeren kool af, ze braken huisjes open en trapten hekjes stuk. „Zin loos vandalisme", zegt de voorzitter. „Wij hebben alleen gereedschapshuisjes op ons complex staan. Daar valt niets te halen." Probleem is dat het com plex, op de grens van Leiden en Oegstgeest, vooral 's nachts erg kwetsbaar is. Iedereen kan de tuintjes zonder problemen betreden. „We hebben eraan gedacht ons terrein met een hek af te zetten, maai' eigenlijk willen we geen afscheiding. Dit moet toch gewoon open baar terrein kunnen blijven waar iedereen fijn overheen kan lopen", zegt de voorzitter. Het is niet de eerste keer dat vernielingen zijn aangericht. Vorig jaar werd een kippenren in brand gestoken waarbij de levende have verbrandde. Ook zijn de afgelopen maanden op kleinere schaal kassen ver nield. Maar het vandalisme van de laatste dagen was voor de leden de spreekwoordelijke druppel die de emmer deed overlopen. 'Uit gesprekken maak ik op dat volkstuinders overwegen om zelf aan dit zinloze geweld een einde te maken', schrijft Uijlenbroek in zijn brief aan korpschef Straver. „Ik hoor dat leden die in de buurt wonen 's avonds als ze met hun hond wandelen een stok meenemen en expres langs het complex lopen. Een zorgwekkende ont wikkeling", zegt de voorzitter. De volkstuinders zeggen nauwelijks agenten te zien pa trouilleren. Overdag niet en 's nachts al helemaal niet. Uij lenbroek heeft de tuinders op het hart gedrukt in ieder geval na elke vernieling aangifte te blijven doen bij de politie. „Maar er ontstaat langzamer hand een soort moedeloos heid bij de tuinders. Je doet aangifte en hoort nooit meer wat. We hopen dat deze brief ertoe leidt dat de politie actie gaat ondernemen. De politie wil niet op de in houd van de brief reageren. „Meneer Uijlenbroek heeft een brief aan meneer Straver gestuurd en we vinden het niet netjes wanneer hij ons antwoord via de krant moet vernemen", zegt politievoor- lïchter R. Blom. Wel kan de voorzitter binnenkort een brief verwachten van de politie met het verzoek de problemen te bespreken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21