'Duiveluitdrijving geen kerkelijke folklore Kerk Sajvienleving redactie «do van der plas^-J Wereldraad van Kerken spreekt Habibie aan op religieus geweld Exorcisme, duivelbezwering - bestaat dat nog? Het Vaticaan kwam vorige week met een nieuw handboek om Satan te verjagen. Of men het in de Nederlandse katholieke kerkprovincie vaak zal gebruiken staat te bezien - 'eerst naar de dokter' is het advies aan de bezetene. klacht en beledigt de bezetene on/ houdelijk zijn God. 'Ga uit!' t Liturgist De Jong heeft het nieuwe? ticaanse handboek nog niet in be£ Maar hij weet wel wat er zoal is vë, derd. Men gaat in Rome immers if over één nacht ijs, dus zijn allerlei: nieuwe elementen in het exorcisnr tueel in kerkelijke kring al besprok en in de praktijk ook wel getest. kem van het ritueel is gebleven wd zus Christus ook zelf doet in de EV' gelieën. Verschillende keren drijft' daar duivelen uit. Dan geeft hij bij zetenen het bevel: 'Ikzegje: ga uit1' Dat is ook nu nog de kem van het nieuwe exorcisme-ritueel." Volgens De Jong is het belangrijks element in de nieuwe richtlijnen de priester moet samenwerken mf medici, wanneer hij met een men; maken krijgt, die mogelijk van de vel is bezeten. „En is er geen med diagnose te stellen en blijkt er ooi geen therapie te vinden om zo'n n' tot bedaren te brengen, dan nog i^ exorcisme het laatste wat je moet r beren. Eerst dienen alle andere mf thoden gevolgd te zijn, dus niet all de medische aanpak, maar ook di^ die de priester ten dienste staan: if al met of voor de persoon gebeder men voor bezeten houdt? Heeft d( vertaald en tevens herzien en aan de veranderde wereld aangepast. Als een van de laatste boeken uit de omvangrijke roomse kerkpraktijk is nu dan ook het handboek voor duiveluit drijving gemoderniseerd. Het karwei heeft tien jaar geduurd. Een hele in vestering, maar volgens kardinaal Es-- tevez is het nog steeds nodig om zo n boek achter de hand te hebben. Want de duivel waart rond als nooit tevoren: hij zit overal, in leugens en bedrog, en zeker ook in de verheerlijking van seks en drugsgebruik. „De strategie van de duivel is dat hij mensen wil laten gelo ven dat hij niet bestaat", waarschuwde de kardinaal, „zo kan hij ongestoord zijn werk doen." Dr. Evert de Jong van de op een land goed in de Zeister bossen schuilende Nationale Raad voor Liturgie heeft nog nooit van zijn leven een duiveluitdrij ving meegemaakt. Hij weet er wel vrij wel alles van, geleerd als hij is in de rooms-katholieke liturgie. De Jong legt ons uit dat het nieuwe Va ticaanse handboek zich richt op de praktijk van het 'groot of plechtig' exorcisme - wat iets anders is dan het 'klein' exorcisme, dat in één moeite :I n99 qo ns: Kardinaal Jorge Medina Estevez met het handboek tegen duiveluit drijving. FOTO AP plaatsvindt bij het dopen van een kind. Dan mompelt de priester in Latijn of landstaal een paar regels 'om de kwa de geest uit ons te drijven'. Meestal ondergaat de baby dit ritueel met een stevig en gezond krijsen, hetgeen ech ter ook kan worden geduid als de schrikreactie die het koude doopwater op het kinderkopje veroorzaakt. Bij het 'groot of plechtig exorcisme' gaat het om luider kabaal dan babyge huil. Volgens getuigenissen uit de dui velse bezetenheid van een mens zich onder meer in het spreken in vreemde talen, een onnatuurlijke lichamelijke priester hem al wel besprenkeld nf wijwater, ten teken van Gods kracf het sacrament van boete en verzoj ning al geprobeerd, de vroegere j biecht? En helpt dat allemaal niet,, pas is de vraag aan de orde of tot r plechtig of groot exorcisme moet den overgegaan." Maar de priester die het gevecht n de duivel wil aangaan, mag dat ni( zomaar doen. Hij moet er nadruklj door zijn bisschop voor worden a« gewezen en ook iemand zijn, die V en vroom is en een goede, onbesp ken levenswandel heeft. „Hij moei door die wijsheid een goed onder] scheid weten te maken tussen psy sche ziekte en de duivelse bezeten heid", zegt De Jong. „Zijn vroomhl en deugdzame levenswandel moei hem wapenen tegen de duivel. Wa Satan moet niet, wanneer hij bezw ken onder de bezweringen een uit zoekt, durven overspringen juist o degene die hem aan het uitdrijven De Jong vindt het zéker geen kerks folklore, dat het Vaticaan met een zien ritueel voor duiveluitdrijving! gekomen. Hij zegt: „Geloven we d; werkelijk in het bestaan van satan ja - en in mijn geval is dat zo - dan loven we ook dat hij zijn macht m; festeert in de wereld. Dan is het m gelukkig dat we doeltreffend tegen hem kunnen optreden, op de mar die Christus ons geleerd heeft. En de praktijk is het dan nuttig dat ze handboek voor duiveluitdrijving h en daar hebben gemoderniseerd.' WOENSDAG 3 FEBRUARI 1999 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wekerom: Joh. Post te Oldebroek. Aangenomen: naar Eek en Wiel: H.W.J. Faassen te Wezep (Pau- luskerk). die bedankte voor Mau- rik; naar Oost-Vlieland (Her vormd-Gereformeerd Samenwer kingsverband): H. Pais te Elden. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Marum: mw. J A. van der Veen-Bosgra, kandi daat uit Wagenborgen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Zwolle-Berkum: Ph. Troost te Driebergen-Rijsenburg; te Ridderkerk: Jac. Ophoff te Sie- gerswoude-Frieschepalen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Delfzijl: P. Lubbin- ga te Pretoria (Meyersparkge- meente; Gereformeerde Kerke in Suid-Afrika (GKSA). Aangenomen: naar Oud-Vosse- meer i.c.m. Tholen: A. van der Zwan, kandidaat uit Sliedrecht, die bedankte voor Ameide, voor Culemborg en voor Naarden. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Beroepen: te Arnhem Zuid: A. Schipper te Emmercompascuum. Een delegatie van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren aan de Indonesische president Ha bibie haar bezorgdheid over het toenemende re ligieus geweld overgebracht. Habibie heeft vol gens zijn woordvoerder 'drastische maatregelen' aangekondigd tegen iedereen die schuldig wordt bevonden aan het aanstichten van de onlusten. De president heeft de kerkelijke delegatie uit gelegd dat het volgens hem niet om interreligieu ze conflicten gaat. Misdadige elementen maken volgens Habibie gebruik van de godsdienst om in hun eigen politieke belang de ene religieuze groep tegen de andere op te zetten. Hij riep reli gieuze leiders op tot het bevorderen van onder linge tolerantie. Het Nederlandse delegatielid ds. D. Nicolai, al gemeen secretaris van de hervormde Raad voor de Zending, wilde inhoudelijk nog niets over het gesprek kwijt totdat de delegatie haar rapport aan de Wereldraad heeft aangeboden. Hij zei dinsdag wel dat het een open gedachtewisseling was waarin alle thema's die de kerken na aan het hart liggen, aan de orde waren gekomen: de ver houding tussen moslims en christenen, de posi tie van de Chinese minderheid en de situatie in Irian Jaya. Het bezoek van de tienkoppige delegatie duurt nog tot vandaag. Op het programma stonden ge sprekken met overheidsfunctionarissen, kerkelij ke leiders en vertegenwoordigers van particuliere organisaties. De Indonesische Raad van Kerken fungeert als gastheer. „Het feit dat kerken van buiten Indonesië meeleven, wordt zeer op prijs gesteld", constateerde Nicolai. Habibie onder streepte volgens hem het belang van godsd in de Indonesische samenleving. In Ambon, hoofdstad van het gelijknamig land, is het geweld dinsdag weer opgei, Groepen christenen en moslims achtervol elkaar en plunderden en stichtten brand. I drie mensen raakten gewond. j Vorige week kostte het geweld tussen ch nen en moslims op het eiland Ambon aan j 65 mensen het leven. Volgens een getuige zu schermutselingen in de nacht van maand! dinsdag op een markt begonnen. J Bijbelgenootschap wil nieuwe leden Kardinaal Estevez komt met nieuw handboek voor eeuwenoud ritueel c haarlem Een grootscheepse ledenwerfactie moet het Neder lands Bijbelgenootschap (NBG) 25.000 nieuwe leden opleveren. Het NBG heeft meer leden nodig om aan de stijgende interna tionale vraag naar bijbels te voldoen. Van 19 tot en met 24 april zullen 15.000 vrijwilligers vanuit 500 plaatselijke actiecentra kerkleden benaderen die nog geen lid van het NBG zijn. De or ganisatie voor bijbelvertaling en -verspreiding verliest jaarlijks duizenden leden. In 1997 daalde het aantal met 6000, in 1996 en 1995 met 11.000. Het NBG telt op dit moment 235.000 leden. De vorige werfactie, in 1994, leverde 30.000 nieuwe leden op. Treuren bij verwoeste kerk Barcelona Een Colombiaanse treurt bij de resten van een ver woest kerkgebouw in het stadje Barcelona, een dorpje in de buurt van Armenia in Colombia. Het gebied werd vorige week door een aardbeving grotendeels verwoest. FOTO ANP Hoeksteen van de samenleving katwukaan zee» Het gezin moet de hoeksteen van de samenle ving blijven en één kostwinner moet in staat zijn dat gezin te onderhouden. Die opvatting huldigt de Reformatorisch Maat schappelijke Unie. De afdeling Katwijk van de RMU houdt vrij dag 5 februari een bijeenkomst over dat onderwerp in het Her vormd Kerkelijk Centrum aan de Voorstraat 74 in Katwijk aan Zee. 'Het kind van de rekening - gezin en kind aan het eind van de twintigste eeuw' is het thema. Psycholoog G. Kloens spreekt die avond over het beeld dat in de bijbel wordt geschetst van het kind in het gezin. M. Catsburg van de RMU en projectleider verslavingszorg E. de Groot van De Brug zijn de andere leden van het forum, dat de discussie aangaat onder leiding van de Scheveningse predikant P. Vermaat. De bijeenkomst begint om 19.30 ur. Vergeten compositie in vesper oegstgeest Een barok werk van componiste Marianna van Martines uit 1774 wordt komende zondag door de Willibrord- cantorij en het Willibrordensemble uitgevoerd tijdens een can tatedienst in de Groene Kerk in Oegstgeest. De eeuwenoude compositie, Dixit Dominus. is pas onlangs uitgegeven. De ve sperdienst in de Groene Kerk begint zondagavond om half acht. Behalve koor en ensemble verlenen organist Theo Tobé en een aantal solisten hun medewerking aan de dienst. Lezingen over fundamentalisme oegstgeest Hoogleraren voeren het woord in een tweetal lezin gen over fundamentalisme, deze en komende maand in het Ge meentecentrum aan de Lytweg 9 in Oegstgeest. H. Beek, hoog leraar fenomenologie van de godsdiensten aan de Theologische Faculteit van Tilburg, spreekt dinsdag 23 februari over religieus fundamentalisme. 'Het spookbeeld van hetfundamentalisme' is op 9 maart de titel van een voordracht van L. Leertouwer. Bei de bijeenkomsten in het Gemeentecentrum beginnen 's avonds om acht uur. In zijn cel in een klooster in het Noord-Limburgse dorp Tegelen, vei lig en uit het zicht, denkt een al wat bejaarde priester nog wel eens terug aan zijn gewonnen gevechten met de duivel. In zijn jaren als zielzorger is hij namelijk vaak actief geweest als exor cist, duivelbezweerder. De pater zou beeldend kunnen verhalen over het gruwelijke aanzien dat satan de aardse stervelingen bezorgt, die door hem be zeten zijn. En wat een moeite het kost om de duivel uit het lichaam van zo'n bezetene te jagen. Daar kwam meestal grof geweld van woorden en gebaren aan te pas, soms duurde het uren eer satan zich gewonnen gaf en vloekend op de vlucht sloeg. Maar de oude pater kan zijn verhaal niet doen. Want in Utrecht houdt de woordvoerder van de Nederlandse ka tholieke kerkprovincie zijn naam en adres geheim. Men kent hem daar wel maar wil liever niets van hem weten. Met die duivelbezweerderij waarmee de Limburgse geestelijke jaren geleden in bepaalde katholieke kringen be kendheid genoot, ging hij immers tel kens zijn boekje te buiten. Daar had hij geen opdracht en toestemming van zijn bisschop voor. En met een zo'n delicate zaak als duiveluitdrijving is dat wél nodig: de uitdrijving moet on der kerkelijk gezag gebeuren. „Soms worden we wel eens opgebeld door mensen die naar die pater in Te- gelen informeren", zegt Peter van Zoest van het secretariaat van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland. „Het gaat ze dan om hulp voor een fa milielid waar werkelijk geen land meer mee te bezeilen is, waar huisarts noch RIAGG raad mee weten. 'De duivel is in hem gevaren, meneer!' Je hoort zo iemand dan aan door de telefoon en je geeft hem uiteindelijk de raad maar eens rustig met de pastoor te gaan praten van de parochie waar hij woont. En verder gaat onze bemidde ling bij duivelbezwering niet." Exorcisme, duiveluitdrijving - menig een zal er deze week van hebben op gekeken dat die praktijk nog steeds onderdeel vormt van de vele rituelen waaraan de katholieke kerk rijk is. Uit het Vaticaan kwam namelijk het nieuws dat kardinaal Estevez, de pre fect voor de liturgie en de sacramen ten, een nieuw handboek heeft gepre senteerd voor de excorcisten in zijn wereldkerk. Het geschrift telt 84 pagi na's en bevat de handelingen en for muleringen waarmee een priester van daag de dag de duivel uit het lichaam van een bezeten mede-katholiek kan jagen, mits zijn bisschop daarmee in stemt. Het oude handboek voor duiveluitdrij ving dateert van 1614. Het maakt deel uit van de Ritualen, de liturgische boe ken die de sacramenten en alle hande lingen van de priester beschrijven. Tij dens het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) is besloten dat de Ritualen uit het Latijn in de volkstalen worden Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing e betaling aan de balie van het Leidsch C d aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken ANNO 1899 Vrijdag 3 Februari LEIDEN Welk Leidenaar kent Hendrik van ,,De Vink" niet? Altijd even beleefd, gedienstigen be scheiden, bedient hij reeds 24 jaar de cliëteele van ,,De groote Vink". Heden, nu hij 12 1/2 jaar op trouwe wijze zijn functie bij zijn tegenwoordige pa troon waarneemt, werd hij door dezen met een ge schenk vereerd. LEIDEN INGEZONDEN. Mijnheer den Redac teur! Gelieve het onderstaande op te nemen in ant woord op het ingezonden stuk van gisteravond, on derteekend: eerelid van Ajax". Moge mijn verslag niet vrij van partijdigheid zijn geweest, het ernstige protest had gerust achterwege kunnen blijven. Of is het soms niet ongepast van het publiek, ge lijk in het begin van de wedstrijd en later meerma len geschiedde, o.a. te roepen: ,,goed zoo K...", toen deze zijn tegenstander deed vallen? Spreekt het niet van ruwheid wanneer een speler verzocht moet worden zich van het veld te verwijde ren wegens het toebrengen van een stomp toen de bal hem werd afgenomen? Dit gebeurde meer dan eens, zooals spelers van ,,Ajax" zouden kunnen ge tuigen. Uw verslaggever. GEMENGD NIEUWS Te Vlodrop (L.) kwam een bedelaar op een fiets zijn gewone aalmoes vragen. De man beweerde, dat hij tegenwoordig meer op één dag verdiende dan vroeger in een geheele week, toen hij alles te voet moest afdoen, en dat hij zijn fiets al dubbel en dwars verdiend had. ANNO 1974 Zaterdag 2 februari LEIMUIDEN Acht leden van de Leimuidense voetbalvereniging "Kickers" gaan 22 maart probe ren het wereldrecord klaverjas sen, dat nu in het bezit is van een aantal Sassenheimers, te verbe teren. De Leimuidense voetbal lers zullen langer dan 41 uur achtereen moeten kaarten willen zij zich wereldkampioen kunnen noemen. De strijd tegen de klok wordt gehouden in Het Spant. LEIDEN Het aantal door tus senkomst van de Stichting Euro transplant te Leiden tot stand ge komen niertransplantaties is vo rig jaar gestegen tot 509. Dat is 42 procent meer dan in 1972, toen 356 niertransplantaties zijn verricht. Deze stijging is te dan ken aan een toename van het aantal donors met 26 procent en door een verbeterde organisatie rond de niertransplantaties. Van de 120 transplantaties in Neder land zijn er 42 verricht in Leiden. LEIDEN Het inwoneraantal van Leiden is in 1973 opnieuw ge daald. Een voorlopige telling heeft uitgewezen dat deze stad eind december 96.813 inwoners WARMOND De bouw van de peuterspeelzaal aan de Endepoellaan vordert een vlag in volle glorie: het hoogste punt is bereikt. telde. Een vermindering van bij na dertienhonderd ten opzichte van 1972. Desondanks overtreft het geboortecijfer het aantal sterfgevallen (1067 tegen 783). De daling van het aantal inwo ners heeft als oorzaak dat aan zienlijk meer mensen Leiden ver lieten dan er zich vestigden: 6585 tegen 5054. De woningvoorraad is groter ge worden (van 30.775 naar goed. Ten bewijze daarvan wappert FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD 31.978 woningen), maar dat heeft niet geleid tot minder wo ningnood. Eind '72 stonden er namelijk 2501 woningzoekenden ingeschreven en in december '73 2562. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 071-5356356 KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-512 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel adjunct HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) W. I- REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5: Familieberichten: 023- 5: 023- 5: Redactie 071-5: Hoofdredactie: 071-5: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-5: RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-5' ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) j per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kort betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenl worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB/ Voor mensen die moeilijk lezen, slechti hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvat van het regionale nieuws uit het Leidsc Dagblad op geluidscassette beschikbaa informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra WÊKÊÊKÊ K N H U ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20