Grote fusie leidt tot nieuw bankconcern in Frankrijk Economie Brazilianen in de rij Britse verzekeraar voor elf miljard in Franse handen Verdachten beursfraude pas in najaar voor rechter Glastuinders willen niet naar het noorden Midden- en kleinbedrijf onzeker over economie Supermarkten negeren ïuro-wensen van klant Nuts Ohra begint proef met eerste e-mailcenter Schoonmakers ziekenhuis staken ilNSDAG 2 FEBRUARI 1999 :rIMF ziet groei in Zuid-Korea Seoul De achteruitgang van de Zuid-Koreaanse economie is ten einde. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) voorziet nu voor dit jaar een groei van twee procent. Tot voor kort hield het fonds het op een achteruitgang van een procent. Adjunct-direc- teur Azië B. Aghevli van het IMF liet gisteren weten dat de groei Ezelfs nog weieens hoger kan uitpakken dan het IMF zegt. Hij ~wees op de positieve beoordeling die Zuid-Korea onlangs kreeg van enkele kredietbeoordelingsbureaus. Zo noemde Standard Poors het land kortgeleden weer investeringswaardig. Importstaai drukt prijzen basismetaal voorburg De prijzen die producenten in de staalindustrie ont vangen, worden steeds lager door goedkope import. Tussen no vember en december daalden de producentenprijzen in deze sector met 1,7 procent. Op jaarbasis is er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zelfs sprake van een daling met 10,7 procent. Ook de producentenprijzen in andere sectoren b dalen. Dat heeft in vrijwel alle gevallen te maken met de ex- a treem lage olieprijs. In de aardolie-industrie zelf daalden de prijzen het hardst: in een maand tijd met 8,2 procent. Op jaar- b basis krijgt de sector nu al 31 procent minder. 1KSI neemt branchegenoot over b yssELSTEiNAutomatiseerder KSI uit IJsselstein neemt branche genoot Screen Consultancy uit Den Bosch over. KSI betaalt de niet-bekendgemaakte overnameprijs uit de opbrengst van de beursgang van vorig jaar. Het bedrijf verwacht dat de overname bijdraagt aan de groei en de winst per aandeel over 1999. Beide bedrijven opereren op specialistische markten van de automati seringsbranche, waarbij ze onder meer banken en andere zake lijke dienstverleners als klant hebben. Het in 1986 opgerichte KSI heeft dertien vestigingen in de Benelux, waar zo'n 450 men- a sen werken. Sinds december 1998 staat het bedrijf genoteerd aan de babybeurs NMAX. Screen is opgericht in 1988 en is 35 medewerkers groot. Forse winststijging Krasnapolsky a Amsterdam De nettowinst van Krasnapolsky Hotels Restau rants heeft vorig jaar een enorme stijging te zien gegeven. Het 3 resultaat steeg van 8 miljoen in 1997 naar ongeveer 38 miljoen, to blijkt uit voorlopige cijfers. De winstontwikkeling past bij de sterke expansie die Krasnapolsky vorig jaar onderging door het a inlijven van Golden Tulip International. De omzet steeg van 36,5 miljoen in 1997 naar 285 miljoen vorig jaar. Het jaarresul taat is hoger dan verwacht, zei de directie van Krasnapolsky gis teren. Met name de Nederlandse hotels en restaurants deden net beter dan verwacht. De activiteiten in Duitsland, Zwitser and en vooral Zuid-Afrika vielen tegen. Duitse De Lage Landen naar Fortis tindhovenFortis-dochter FMN Finance House neemt een Duitse debiteurenbeheerder van De Lage Landen over. Het gaat Dm een volle dochter van Rabobank. De overneming heeft geen gevolgen voor de dertig werknemers. Door deze acquisitie ver dubbelt het personeelsbestand van FMN in Duitsland. De Lage Landen is vorig jaar begonnen met het afstoten van zijn buiten landse debiteurendivisies. Een tekort aan distributiekanalen was daar de reden van. Zo lijfde FMN onlangs al de*Britse debi- :eurenbeheerder in en ging de Belgische divisie naar Bacob Bank. Behalve deze transactie maakte de Rabobankdochter gis teren ook haar resultaten over 1998 bekend. De Lage Landen Deeft vorig jaar de nettowinst met twintig procent opgevoerd tot Dijna 47 miljoen. Fusie Amerikaanse chemiebedrijven iew york De Amerikaanse producent van speciale chemicaliën a Rohm Haas neemt branchegenoot Morton International over raor 4,9 miljard dollar (9,5 miljard gqjc^en) jp aandien en con- a tanten. Daardoor ontstaat een groep mjet een jaaromzet van 6,5 miljard dollar (12,6 miljard). Mortod is 's Werèlds gróótste pro- a ducent van tafelzout en maakt daarnaast een reeks andere pro ducten. De omzet bedraagt 2,5 miljard dollar. Het samengaan met Rohm Haas levert een groep op met sterke posities in hechtmiddelen, poederlakken, materialen voor de elektronica, biociden en additieven voor plastic. —BMW wil nog steeds zelfstandig blijven münchen Directeur B. Pischetsrieder van het Duitse BMW sluit een fusie voor zijn bedrijf opnieuw uit. Hij zegt dat in een brief aan de aandeelhouders. Pischetrieder reageert op de overname van Volvo door Ford. Hij is positief over het concern. Bij BMW- dochter Rover worden dit jaar vanwege omzetdaling weliswaar 2.350 banen geschrapt, maar in Duitsland zijn er juist 3.700 nieuwe banen gecreëerd en heeft BMW nu 69.100 medewer kers, een record. Voor het komende jaar verwacht Pischetsrie der in Oost-Azië een einde aan de recessie en dus extra omzet. Wel zal de economische ontwikkeling als geheel 'verlangza- Concentratie snackproductie Van Dijk LQPiK Er vallen geen gedwongen ontslagen bij de overheveling van de snackproductie van Van Dijk Food Products van Lopik naar Oostzaan. Dit zijn de vakbonden en de directie van Van Dijk Food Products overeengekomen. Om haar concurrentiepo sitie te verbeteren besloot de margarine- en snackfabriek in ok tober vorig jaar de fabricage van haar snacks te concentreren in Oostzaan en de onderdelen transport en opslag uit te besteden. Van de in totaal 110 medewerkers hebben er nu vijftig werk ge vonden bij de nieuwe distributeur. De overige zestig medewer kers hebben het aanbod gekregen mee te verhuizen naar Oost zaan. De productie en verkoop van sauzen en magarineproduc- ten van Van Dijk Food Products, waar in totaal 230 mensen werken, blijft in Lopik. iswuk anp lanten willen zo snel mogelijk e' e prijs van de dagelijkse bood- 7 :happen ook in euro's zien, o laar de supermarkten zullen aar niet versneld toe overgaan. 4 e vinden de kosten van dub- o elprijzen te hoog, terwijl er 3 iets concreets tegenover staat, o Uit onderzoek onder 4.400 o „uishoudens dat vakblad Dis- o ifood liet uitvoeren, blijkt dat 2 lim 58 procent wil dat er zo lel mogelijk ook euro's op het 5 rijskaartje prijken. Eenderde 2 in het winkelend publiek 'eest dat de grutters de komst io m de eenheidsmunt aangrij- 17 ?n om de prijzen te verhogen. ubbelprijzen geeft ze de mo- jk lelijkheid het gedrag te contro- ren Jen. joptDe grote supermarktcon- ïrns. Ahold, Laurus en Dirk ui den Broek wijzen er op dat Jbbelprijzen informatief is, laar dat de klant er in de prak- jk niets mee kan. Euromunten ïursjn er nog niet en ook met de n en de chipper mag niet in iro's afgerekend worden. Ze ellen allemaal dat klanten 15(iakkelijk ja zeggen als hen ge- 'aagd wordt of ze ook een aan- ?0 0aiding in euro's willen. „Als ze ïvraagd zou worden of ze ook Société Générale (SG) doet bod op aandelen Paribas PARUS «Rtr-AFP De Franse banken Société Générale (SG) en Paribas wil len samengaan. SG heeft een bod uitgebracht op alle aandelen Paribas, zo heeft de beurscommissie van Parijs gisteren meegedeeld. De handel in de aandelen van de twee instellingen werd opgeschort. De bundeling levert de grootste bank van Frankrijk op, ten koste van Crédit Agricole. eerste helft van vorig jaar een gezamenlijke winst van 1,35 miljard gulden. In 1977 kwam de totale winst uit op bijna twee miljard. Paribas-topman A. Levy-Lang gaat het nieuwe bankconcern gaat leiden. Tweede man wordt SG-topman Daniel Bouton. Een nieuwe naam heeft de bank- combinatie al, SG Paribas. De aandeelhouders van Paribas hebben tot half maart de tijd De nieuwe bank kan zich in Eu ropa meten met grote markt partijen als Deutsche Bank en het Zwitserse UBS. SG biedt vijf eigen aandelen voor acht aan delen Paribas. Gebaseerd op de laatste aandelenkoers van vori ge week vrijdag, heeft SG een marktwaarde van 35,5 miljard gulden. Paribas is 29,9 miljard waard. De twee hadden in de om hun stukken aan te bieden. SG, opgericht in 1864, is een algemene bank met 2.600 kan toren en vijf miljoen cliënten. De bank zit in tachtig landen en heeft 55.000 mensen in dienst, van wie 12.000 in het buiten land. Internationaal is ze actief in investment banking en ver mogensbeheer. Paribas is sterk in investment banking en gespecialiseerde diensten en bovendien eige naar van Cetelem, de grootste verstrekker van consumptief krediet in Frankrijk. Er werken 20.000 mensen, van wie 8.000 in het buitenland. De bank is in zestig landen vertegenwoor- digd. De grote aandeelhouders van Paribas, de Franse verzekeraar Axa en de Duitse verzekeraar Allianz, zouden op de bunde ling hebben aangedrongen. Axa-topman C. Bebear was lan ge tijd voorstander van een bundeling tussen Paribas en Banque Nationale de Paris (BNP), maar gaf uiteindelijk de voorkeur aan SG. BNP heeft nu de ruimte om eventueel een deel van de binnenkort te pri vatiseren Crédit Lyonnais over te nemen. De banksector in Europa is in de greep van een rationalise ring, ingegeven door de komst van de euro. In Frankrijk is de hervorming van het bankwezen vooral gestimuleerd door de overheid via de privatisering van staatsbanken. Vorig jaar kwam de bank CIC in handen van Crédit Mutuel. DEN HAAG GPD De herstructurering van de glastuinbouw in het westen van Nederland loopt vast. Er is veel ruimte nodig voor nieuwe kassen complexen, maar die is maar moeilijk te vinden in Zuid-Holland. In Noord-Neder land is nog ruimte, maar daar willen de glastuinders niet heen. Zij hebben hun zin nen gezet op het gebied Cromstrijen, een gebied in de Hoekse Waard. De herstructurering werd eind 1995 met veel tam-tam aangekondigd. Traditionele glasgebieden - het Westland en het gebied rond Aalsmeer - voldeden niet meer. Teveel kleine en verouderde kassen, te dicht op el kaar en langs te smalle wegen vormden de grootste problemen. Bovendien moeten veel glastuinders plaats maken voor nieuw bouwwijken, de HSL-spoorlijn en de uit breiding van natuurgebieden. „De tuinders willen niet naar het noor den, want dan zitten ze te ver van de veilin gen en de kennisinfrastructuur. Bovendien willen de telers om sociale redenen niet verhuizen", aldus F. Hoogervorst, voorzit ter van de LTO vakgroep Glastuinbouw. In de visie van de tuinders moeten de nieuwe glasgebieden bestaan uit clusters van zo'n 300 hectare groot met twintig kas sen van elk zo'n tien hectare groot. Daar naast beschikken ze over een eigen ener giecentrale, die ook warmte levert, en een gesloten watersysteem. Elke cluster be schikt over eigen opslag- en inpakplaatsen. De glastuinders zijn nu driftig op zoek naar ruimte. Bovenaan het lijstje staat dus Cromstrijen. „Daar kunnen we gebruik ma ken van de restwarmte van Moerdijk en C02 van de industrie. Dat komt anders maar in het milieu", aldus Hoogervorst. Bovendien ligt het gebied dicht bij de tradi tionele glasgebieden. Als de nieuwe locatie niet doorgaat, komt ook de herstructurering van het Westland en Zuid-Holland op losse schroeven te staan. Dat zou de glastuinbouw, goed voor een jaarlijkse omzet van tien miljard gul den en 50.000 arbeidsplaatsen, veel geld kosten. „Er moet gemoderniseerd worden en de tuinders zijn bereid flink te investe ren. Dat moet dan wel in goede gebieden en nieuwe kassen", aldus Hoogervorst. Ook het opknappen van oude gebieden als het Westland wordt veel duurder dan oorspronkelijk werd gedacht. „We komen nog tientallen miljoenen guldens te kort om de problemen op te lossen. Dat geld zal van het rijk en de provincie moeten ko men", aldus Hoogervorst. parus-londen anp-afpAmerikaanse tak van GRE gaat naar Liberty Mutuel. De Duitse divisie, GRE German, wordt ei gendom van Axa Colonia. Aan het eind van de operatie zal het belang van Axa in Sun Life zijn verminderd tot 56,1 procent. Britse kranten meldden in het weekeinde dat Eureko, een Eu ropees samenwerkingsverband van verzekeraars (met onder meer Achmea) ook belangstel ling zou hebben gehad. Het bod van Europa zou echter iets onder dat van Axa hebben gele gen. Ook de Britse maatschap pij Royal Sun Alliance zou in de markt zijn geweest. Eureko greep vorig jaar naast de Franse staatsverzekeraar GAN. De overheid deed die on- demmeing over voor omgere kend 5,8 miljard gulden Franse Groupama. De Britse verzekeraar Guardian Royal Exchange (GRE) komt voor bijna elf miljard gulden in handen van het Franse verzeke ringsconcern Axa. Deze verze keraar laat het bod lopen via Sun Life Provincial Holdings, waarvan het voor 71,6 procent eigenaar is. GRE liet gisteren weten het bod, dat neerkomt op 389 pen ce per aandeel, te hebben aan vaard. De koers van het aandeel GRE sloot vrijdag in Londen op 367,5 pence. De betaling van de overnamesom vindt plaats in contanten en aandelen. Axa brengt GRE in eerste in stantie onder bij Sun Life. Deze maatschappij houdt de activi teiten van GRE in Groot-Brit- tannië en Ierland en doet GRE Overseas over aan Axa. De teerd. Hij zat zes weken vast. Op die 24ste oktober viel justi tie binnen bij vier effectenhui zen en doorzochten panden in LondenAmsterdam, Curacao en Zwitserland. En ze vonden waar ze naar zochten.Tientallen Zwitserse en Luxemburgse co derekeningen met zwart geld dat viavepchillende handelaren werd belegd op de Amsterdam se beurs. Het ging om klassiekegeval- len van belastingontduiking. De beschuldigingen volgden elkaar op: Lidmaatschap van eencri- minele organisatie, misbruik van voorwetenschap, witwas sen van zwart geld,belasting fraude, het betalen van steek penningen, heling, oplichting envalsheid in geschrifte. Enkele 'kleine' verdachten zijn inmiddels veroordeeld tot een werkstraf, een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden en een boete van 225.000 gulden. In totaal zijn ruim honderd verdachten door justitie aan de tand gevoeld. Het overgrote deel zal niet wor den veroordeeld, omdat zij 'slechts' belastinginkomsten hebben verzwegen. AMSTERDAM ANP De hoofdverdachten in de beursfraudeaffaire zullen zich op zijn vroegst komend najaar voor de rechter moeten verant woorden. Het Openbaar Minis terie in Amsterdam ging er van uit dat de processen tegen de belangrijkste verdachten in april of mei zouden beginnen. Volgens de advocaten van de twee hoofdverdachten zullen hun cliënten op zijn vroegst in het najaar voorkomen. „Eind november zou ik van de rech ter-commissaris het complete dossier van mijn cliënt krijgen, maar tot nu toe heb ik nog niets ontvangen", aldus advocaat D. Schreuders. Na de ontvangst en de bestudering van het dossier moet de advocaat nog aange ven of extra getuigenverhoren noodzakelijk zijn. „Daar gaat, afhankelijk wanneer ik het dos sier krijg, wel de hele zomer overheen." Collega J. Verhoef heeft het complete dossier van zijn cliënt ook nog niet ontvan gen. De laatste verdachte werd op 24 oktober 1997, de dag dat Operatie Clickfonds in de schijnwerpers kwam, gearres- sao paulo Klanten van ABN-Amro vormden gisteren een lange rij voor het bankgebouw in de Braziliaanse stad Sao Paulo. Ze wilden de lenin gen voor de aankoop van hun auto massaal oversluiten. De meeste overeenkomsten zijn in dollars en werden afgesloten voor de devaluatie van de Braziliaanse munt: de real. Nu deze munt meer dan veertig procent in waarde is gedaald stellen de Brazilianen alles in het werk om hun lenin gen om te zetten in de gunstiger lokale munteenheid. Overigens trad er gisteren een duidelijk herstel van de real in nadat er eind vorige week sprake was van een flinke koersval. FOTO AP INACIO TEIXEIRA is over de eigen omzetontwik keling is weliswaar wat gedaald, maar tegelijkertijd verwachten minder ondernemers met ver lies te draaien. De ondernemers verwachten dat er dit jaar 100.000 nieuwe arbeidsplaatsen in het midden- en kleinbedrijf bijkomen. Voor afgelopen jaar was de verwach ting een groei met 125.000 ar beidsplaatsen, waarvan er uit eindelijk 110.500 gerealiseerd werden. De dynamiek op de arbeids markt voor het midden- en kleinbedrijf blijft onverminderd groot, zo blijkt uit het onder zoek. Op dit moment hebben 51.500 mkb-bedrijven 98.000 openstaande vacatures. Dat ligt nog iets hoger dan een jaar ge leden, toen 60.000 mkb-bedrij ven 94.000 vacatures hadden. Deze getallen' liggen fors boven de personeelsbehoefte die MKB-Nederland in de jaren daarvoor heeft gemeten. Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf nemen een af wachtende houding in met be trekking tot de economische ontwikkelingen. Door de bijge stelde groeiverwachtingen ver tonen kleinere ondernemingen de neiging investeringsplannen uit te stellen. Die conclusie trekt de onder nemersorganisatie MKB-Neder- land in zijn vandaag gepubli ceerde trendonderzoek onder ondernemers. Als er binnenkort opnieuw positieve signalen over de economie afkomen, dan kan 1999 weer een heel mooi jaar worden, zegt de orga nisatie. Hoewel het economisch kli maat voor de 440.000 mkb-on- dernemingen wat minder gun stig wordt, leidt dat niet tot een aantasting van de dynamiek en de kracht van deze sector. Het aantal ondernemers dat positief willen meebetalen aan de kos ten, krijg je een heel ander ver haal", aldus M. Ruis van Lau rus. D. van den Broek van het ge lijknamige concern, vindt 58 procent voorstanders eigenlijk een beetje weinig. „Ik had bij zo'n vraag verwacht dat 80 pro cent ja zou zeggen." Hij ver wacht voor eind van het jaar met dubbelprijzen te kunnen beginnen, maar wacht wat de concurrenten doen. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) wijst op de kosten van de omschakeling die het becijfert op zo'n 500 tot 600 miljoen gulden. De bran cheorganisatie vindt eigenlijk dat de overheid die kosten voor haar rekening moet nemen. Als dat niet gebeurt verwacht de branche dat de boodschappen in prijs zullen stijgen. De argwaan over stiekeme prijsverhogingen vinden alle betrokkenen onterecht. Volgens hen voorkomt de onderlinge concurrentie dat supermarkten de prijzen gaan verhogen. Het CBL heeft aan de fabrikanten gevraagd rond de invoeringsda tum van de euro enige tijd af te zien van prijsverhogingen om zo alle schijn te voorkomen. utrecht gpd Bedrijven kunnen voor het beantwoorden van hun e- mail terecht bij het eerste Ne derlandse e-mailcenter Em@ ilco.nl. Het bedrijf beant woordt e-mailtjes voor be drijven die steeds vaker vra gen krijgen via Internet. Ver zekeraar Nuts Ohra Beheer start volgende week met een proefproject. Autobezitters die een autoverzekering wil len afsluiten via Internet krij gen binnen vier uur bericht via Em@ilco.nl of de verzeke ring is geaccepteerd. Het e-mailcenter lijkt op de bestaande callcenters die te lefonisch vragen beantwoor den of enquêtes houden voor bedrijven. Bij Em@ilco.nl, dochter van het Nederlandse DINC International B.V., ge beurt dat allemaal via elektro nische post. Het idee voor een e-mailcenter ontstond vorig jaar. Volgens directeur Rob ter Mors willen veel be drijven op Internet „zolang er maar niet teveel mail binnen komt". Nu nog werken bij Era@ilco drie mensen op parttime ba sis van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Over twee tot drie jaar verwacht hij uit te breiden tot ongeveer 70 werknemers. Bestuursvoorzitter Dan Huesmann van verzekeraar Nuts Ohra Beheer verwacht dat binnen tien jaar zo'n vijf tig procent van alle verzeke ring via Internet worden afge sloten. „De klanten willen het. Dat merken we aan het grote aantal bezoekers op on ze site. Steeds meer mensen maken gebruik van Internet". De bestuursvoorzitter noemt het „inflexibiliteit in deze tijd" wanneer je als klant al leen van acht tot acht uur bij een bedrijf terecht kunt.' Op den duur wil Nuts Ohra zelf een afdeling opzetten voor het beantwoorden van e-mail. „We kijken nu eerst hoe het gaat. Op den duur kopen we het programma waarmee Em@ilco.nl werkt en zetten we zelf een afdeling op", aldus Huesmann. De schoonmakers van het ziekenhuis Ny Smellinghe in Drachten legden gisteren het werk neer en zetten tij dens het zingen van een stakingslied spontaan de polonaise in. Ze protesteerden tegen het besluit van hun werkgever Abilis om hen minder uren te laten werken. Het schoonmaakbedrijf spande direct een kort geding aan tegen FNV Bondgenoten. De zaak diende vanochtend in Leeuwarden. Het conflict draait om het besluit van de werkgever de schoonmakers hetzelfde werk in minder uren te laten doen. Volgens FNV Bondgenoten scheelt dat al gauw zo'n 1.100 gulden bruto inkomen per jaar, zonder dat daar een redelijke compensatiere geling voor in de plaats komt. De vakbond zet zich bij de nu lopende CAO-onderhandelingen in voor betere werkvoorwaarden voor het schoonmaakpersoneel. FOTO GPD JAN DE VRIES Verschillen in autoprijzen EU worden kleiner brussel anp De prijsverschillen van nieuwe auto's in de vijftien EU-lidsta- ten dalen geleidelijk. Dat con cludeert de Europese Commis sie uit onderzoek naar 76 popu laire autotypes. Voor buiten landse consumenten blijft Ne derland relatief het meest voor delige land. Voor de vijftien meest gang bare types zijn de prijsverschil len met 4,7 tot 21,9 procent ge daald. Volgens de commissie is dat te danken aan de geringere koersfluctuaties en het bewuste streven van producenten om de verschillen te verkleinen. De Peugeot 106 schommelt het minst in prijs: slechts 14,3 procent. Voor een Ford Mon- deo kunnen de aanschafkosten nog steeds tot 34,6 procent ver schillen. De prijzen in Groot- Brittannië zijn het hoogst in de hele EU. Nederland is voor twintig van de 76 onderzochte types de voordeligste markt. Een Neder landse consument merkt hier echter weinig van, omdat deze bovenop de catalogusprijs nog eens 45 procent speciale belas ting (bpm) moet betalen. Bui tenlandse consumenten beta len geen bpm of kunnen die te rugvorderen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9