nap voordelig. VVD wil afgewezen witte illegalen actiever uitzetten Horeca Cursussen OILILY Yusuf is blij, maar kan toch niet feesten Johan Stekelenburg is geen kroonprins meer T HE STORE Binnenland 'rij spraak voor kinderen an hulp bij zelfdoding actievoerders Ruigoord ast aan graafmachines Geen Europese subsidie voor opvang asielzoekers Loek Hermans heeft fanclub bij studenten HOUDT NIET VAN OPEN DEUREN BEHALVE 4 FEBRUARI OPENING HAARLEM BARTELJORIS STRAAT 34 cn IJSDAG 2 FEBRUARI 1999 953 3 "VAO'er ontzien bij ANW •n haag WAO'ers met een uitkering volgens de Algemene Na- ?staandenwet (ANW) die al een uitkering volgens de Algemene 'eduwen- en Wezenwet (AWW) ontvingen, mogen een groter ?el van deze uitkering houden, heeft de rechtbank in Assen ?paald. Onderdeel van de ANW, de opvolger van de AWW, is it bij het bepalen van de uitkering een inkomenstoets plaats- ndt. Het kabinet besloot om een WAO uitkering te verrekenen iet de ANW, terwijl van een salaris een deel 'vrij' is. De recht- ink vindt echter dat een WAO-uitkering ook inkomen is uit ar- ;id. De Sociale Verzekeringsbank, die de Nabestaandenwet tvoert, laat weten door te procederen tot de Centrale Raad in Beroep, de hoogste rechter in de sociale zekerheid. Strafmaten zijn in evenwicht' |n haag De maximumstraffen voor de verschillende misdrij- :n zijn in de afgelopen jaren redelijk met elkaar in evenwicht •bleven. Grote uitschieters naar boven of naar beneden heb- »n zich niet voorgedaan, stellen Leidse en Groningse straf- ichtgeleerden in een onderzoek dat ze deden voor minister Drthals van justitie. De wegenverkeerswet laat echter een an- »r beeld zien. Dood door schuld bij een verkeersongeluk kan j maximaal negen jaar cel opleveren, terwijl zo'n aanklacht jiten het verkeer maximaal negen maanden cel oplevert. Kort- ils tekent daarbij aan dat die zware straf tegemoetkwam aan n(» wens van de Kamer om misdrijven als roekeloos of zwaar be schonken rijden met fatale gevolgen zwaarder te bestraffen. Of nipperdagen op school dichterbij g^LENDe Landelijke Vereniging van Leerplichtambtenaren aWLA) wil het geven van vrije dagen aan leerlingen en ouders 5t unieuw aan de orde stellen. Aanleiding is het besluit van de :ehlense bassischooldirecteur Geerts dat ouders hun kinderen rsyee dagen per schooljaar zonder opgaaf van redenen thuis Imogen houden. „Het probleem dat Geerts signaleert is er. Wij l°loeten naar de politiek toe", zegt woordvoerder Velthoen van b* LVLA. Velthoen is het met Geerts eens dat de huidige rege- g<ig is verouderd omdat veel ouders allebei werken en dat de 'girlofregeling op scholen daaraan moet worden aangepast, tei "^verleg over berechting hooligans 'eVrTERPAMDe Feyenoordsupporters die zaterdag betrokken iaaren bij de rellen in Leverkusen, worden mogelijk in Neder- e Vid berecht. Volgens een woordvoerster van de politie Rotter- i%n-Rijnmond is daar overleg over geweest tussen de Duitse en ertderlandse autoriteiten. De Duitse politie hield duizend hooli- ^tas aan en probeert aan de hand van videobeelden vast te stel- n wie zich aan welke vergrijpen schuldig hebben gemaakt. De •eilschoppers zijn niet onder de indruk van de maatregel van het in»stuur van Feyenoord om supporters voorlopig niet meer mee O nemen naar internationale wedstrijden. Op Internet, een ge- Htfd medium bij hooligans, laten de Feyenoordaanhangers we- dat ze zich niet tegen laten houden. „Denk je dat wij luiste- ern naar Van den Herik. Wij gaan toch wel", aldus een hooligan. Jplend van blijdschap verlie- 3 gisteren twee zussen en een r er het Arnhemse Paleis van jptie. FFet gerechtshof had na ruim twee jaar zojuist gesproken van hulp bij zelf- leling van hun moeder. De n,uw overleed in november n(!6. Justitie verdacht de drie tieren ervan hun moeder overdosis insuline te heb- toegediend om aan haar lij- een einde te maken. Eind eij7 werden de kinderen van )C 50 en 52 jaar vrijgesproken dat er geen duideljkheid was ir de doodsoorzaak. De offi- r van justitie, die acht maan- cel had geëist, ging in be- -P )e moeder, die verbleef in i verzorgingstehuis in Alme- Hhad vaker haar te kennen 'even dat zij dood wilde. Zij suikerpatiënte, had een "Vhte gezondheid en leed veel ,efievoerders van de milieu- ncep GroenFront! hebben van- uitend actie gevoerd bij het ?nïstenaarsdorpje Ruigoord bij westelijk havengebied van aa.sterdam. Drie actievoerders eJiden zich vastgeketend aan .afmachines. De politie heeft losgeknipt. Er zijn geen ar- k laties verricht. f$e actievoerders kondigen 'nuwe acties aan om de werk eenheden zo veel mogelijk te memmeren. De ongeveer tien nsen sterke actiegroep pro- teerde tegen de aanleg van Afrikahaven. Ze willen dat ruige natuurgebied behou- blijft voor de soms zeldza- Staatssecretaris Cohen: 'Geen razzia's op illegalen' WD-Kamerlid Kamp wil dat staatssecretaris Cohen de 55 witte illegalen die Nederland moeten verlaten 'op den duur' actiever gaat uitzetten. De 55, deel uitmakend van de groep voormalige hongerstakers uit de Haagse Agnes- kerk, kregen gisteren te horen dat ze toch niet in Neder land mogen blijven. Dat gebeurde nadat Cohen de dos siers van de betrokkenen nog eens had bestudeerd. den haag gpd/anp Kamp vindt dat de betrokkenen moeten vertrekken zodra ze het nieuws hebben verwerkt. Hij pleit ervoor dat als de overheid „op een illegaal stuit, het pro ces van uitzetting in gang wordt gezet". Cohen zei gisteren ech ter dat Justitie niet van plan is 'echt achter deze mensen aan te gaan'. „Ik wil natuurlijk geen razzia's op illegalen, maar ik ben ook geen voorstander van gewoon niets doen." D66-woordvoerder Dittrich is er niet voor illegalen actief te gaan opsporen. Wel vindt hij dat als een illegaal een strafbaar feit pleegt en door de politie wordt opgepakt, hij in vreem delingenbewaring moet worden gezet. „Dan moet de illegaal Nederland uiteindelijk dus ver laten." Inhoudelijk wil Dittrich weinig kwijt over de beslissing van Cohen. „De Kamer moet nu niet op de stoel van de staatsscretaris gaan zitten." Het CDA is tevreden met de beslissing van Cohen. „Hij heeft een zorgvuldig afgewogen be sluit genomen", vindt woord voerder-Wijn. Ook Wijn vindt dat Cohen meer werk moet ma ken van de daadwerkelijke uit zetting van de betrokkenen. Groenlinks vindt het 'teleur stellend' dat slechts dertien wit te illegalen alsnog een verblijfs vergunning krijgen. Volgens Ka merlid Halsema roept dit lage aantal de vraag op of Cohen de dossiers niet te strikt heeft be oordeeld. Cohen maakte gisteren be kend dat van de 122 illegalen die eind vorig jaar in de Haagse Agneskerk in hongerstaking gingen voor een verblijfsver gunning, slechts dertien alsnog in ons land mogen blijven. Vol gens staatssecretaris Cohen (vluchtelingenzaken) gaat het bij hen om 'schrijnende geval len'. Hij maakt daarom gebruik van zijn bevoegdheid in indivi duele gevallen van de wetge ving af te wijken. Van 64 hon gerstakers loopt de procedure nog. De andere 55 moeten weg. Het steuncomité van de hon gerstakers toonde zich 'ge schokt en teleurgesteld' door het besluit. Het comité meent dat Cohen indertijd een aantal toezeggingen heeft gedaan dat de hongerstakers deed beslui ten hun actie te stoppen. „Te gen alle verwachtingen in geeft Cohen nu slechts een heel Hein deel een verblijfsvergunning. Niemand had deze uitslag ver wacht", aldus een woordvoer der. Het comité overweegt nu om de dossiers van de betrok kenen openbaar te maken. Bo vendien zal de groep alle juridi sche middelen aangrijpen om het besluit van Cohen aan te vechten. In zijn brief aan de Tweede Kamer stelt Cohen dat hij aan vankelijk dacht dat het bij de hongerstakers ging om mensen die nét niet voldeden aan de voorwaarden voor een legale status. „Ik heb echter moeten vaststellen dat een substantieel aantal zelfs bij benadering niet aan die voorwaarden voldeed", aldus Cohen. pijn. Volgens internist Van Bal- legooie is het voor een diabete spatiënt vrijwel onmogelijk om suïcide te plegen door middel van een overdosis insuline. Bo vendien kan de vrouw volgens de internist ook aan andere oorzaken, zijn overleden. Zij was net ontslagen uit het zie kenhuis. Bovendien zou sectie hebben aangetoond dat de vrouw een nieronsteking en bloedvergiftiging had. Volgens toxicoloog Uges kan achteraf, op basis van de geme ten glucosespiegel, niet met ze kerheid worden vastgesteld dat de vrouw is overleden aan een toegediende overdosis insuline. Tijdens de zitting bleek ook nog dat niet duideljk is wie de glu- cosemeting heeft verricht ep hoeveel tijd na het overlijden deze meting is verricht. Op grond van deze onzekere gege vens vroeg de procureur vrij spraak, waar het hof mee in stemde. den haag gpd me planten die er groeien. Ook denken ze dat de nieuwe haven gebruikt zal worden om gif grond te storten. Sinds de werkzaamheden aan de omstreden haven in 1997 begonnen, voeren leden van GroenFront! geregeld actie. Ze bouwden onder meer boom hutten en tunnels, waarin zij zich verschansten. Binnenkort beslist de Raad van State over een schorsingsverzoek van be woners van Ruigoord over het bestemmingsplan voor de ha ven. GroenFront! kondigde van morgen ook nieuwe acties aan tegen de Betuwelijn en de aan leg yan de vijfde baan bij Schip hol. Eindelijk kan hij vrijuit autorij den en hoeft hij niet voortdu rend bang te zijn dat hij betrok ken raakt bij een onschuldige aanrijding. Yusuf Günes (34) kreeg gisteren te horen dat hij van staatssecretaris Cohen als een van de weinige hongersta kers van december alsnog een verblijfsvergunning krijgt. „Ik was al vroeg op en ik heb tot drie uur vanmiddag voor mijn raam gestaan. Toen kwam de brief. Nog voordat de koerier had aangebeld, had ik de deur al opengedaan. Ik zei: 'jij moet hem openmaken, dat brengt geluk'. Maar dat wilde hij niet. Toen gaf hij mij zijn pen waar mee ik de brief kon openen en dat heeft mij geluk gebracht. De tranen stonden hem gister avond in de ogen toen als één van de gelukkigen zijn verhaal deed. „Ik ben blij, maar kan niet feesten. Het doet mij pijn dat maar dertien mensen goed nieuws hebben gekregen. Günes heeft vanaf 1982 in Ne derland gewerkt en is alleen twee jaar weggeweest om in Turkije zijn militaire dienst plicht te vervullen. „Ik heb in Nederland veertien jaar wit ge werkt. Ik heb nooit problemen gehad en ben nooit uitgezet ge weest. Ik denk dat ik daarom nu een verblijfsvergunning heb ge kregen. Op dit moment zit ik in de Ziektewet vanwege de drei gende uitzetting. Daar was ik psychisch van in de war. Maar na dit goede nieuws weet zeker dat ik weer snel als heftruck chauffeur aan het werk kan." In januari 1997 overleed zijn vrouw in Turkije bij de beval ling van hun zoon Umit. Vier weken later moest Yusuf terug ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten brussel gpd Nederland grijpt naast Europe se subsidies voor de opvang van asielzoekers. De Europese Commissie maakte gisteren be kend dat proefprojecten in Oostenrijk, België, Denemar ken, Frankrijk, Duitsland, Grie kenland, Italië, Spanje en het Verenigd Koninkrijk aanspraak kunnen maken op geld uit Brussel. Hoewel het Nederlands kabinet al maandenlang een verbeten lobby voert voor een eerlijker 'lastendeling' bij het migratievraagstuk en tevens een forser deel van de Europese subsidiekoek claimt, viel ons land buiten de prijzen. Jan Kees Wiebenga, leider van de Nederlandse Eurolibera len, reageerde gisteren met ver bijstering op deze volgens hem 'verwaarlozing' van nationale belangen. „Ik vind het bescha mend dat Nederland op dit punt niets krijgt. Wij zijn toch een van de grootste ontvangers van vluchtelingen in Europa?" Europees commissaris Anita Gradin (asielbeleid) zei bij de toekenning van in totaal 36,9 miljoen gulden aan subsidies dat zij vooral Duitsland, Spanje en Italië tegemoet is gekomen, 'omdat de asieldruk daar bij zonder groot is'. Het enige pro ject waarvoor Nederland geld van de Commissie krijgt, betreft de pogingen van de Immigra tie- en Naturalisatiedienst om vijftig Somalische asielzoekers vrijwillig naar hun land te laten terugkeren. Hiervoor ontvangt Den Haag 197.000 gulden: iets meer dan een half procent van de totale subsidiestroom. Volgens de woordvoerster van Gradin werd Nederland ge passeerd omdat zes van de ze ven ingediende projecten onder de maat waren. „Om dat ene terugkeerproject goedgekeurd te krijgen moesten onze dien sten al over hun eigen schaduw springen. Verder konden wij echt niet gaan. De Commissie wil waar voor zijn geld." Wiebenga meent dat een uit gelezen kans is gemist om in een vroeg stadium het Neder landse probleem met de op vang en terugkeer van asielzoe kers op de Europese agenda te krijgen. „Nu gaat het nog om relatief kleine bedragen. Maar iedereen weet dat de eerste klap een daalder waard is. Als de structuurfondsen voor het asielbeleid worden aangespro ken, spreek je over een paar jaar misschien over honderden miljoenen guldens." Wiebenga wil via schriftelijke vragen aan de Commissie nagaan wat de reden is voor het 'vrijwel over slaan' van Nederland. groningen anp van de Groninger Studenten- bond, hoopt dat de Hermans Fanclub vrijdag enkele duizen den leden - telt. Volgens haar wordt dan, op de dag dat Her mans zijn notitie presenteert, een nationale fanclubdag van Loek Hermans gehouden in Den Haag. Hummels noemt de minister 'onwijs populair'. „We kunnen de Loek-merchan- dising zoals T-shirts en posters niet aanslepen." Turkse hongerstaker krijgt als een van de weinigen een verblijfsvergunning in Nederland naar Nederland. „Sindsdien heb ik mijn zoon niet meer ge zien. Ik kon geen visum krijgen en was bang om vanuit Turkije Nederland niet meer binnen te kunnen. Nu kan ik als Neder lander op vakantie naar Turkije en kan ik mijn kinderen zien." „Die zullen altijd daar moeten blijven, want die komen niet meer in aanmerking voor een verblijf in Nederland. Daar zal ik mee moeten leven. Zelf wil ik niet terug, want ik voel me al lang Nederlander." De studentenfanclub van mi nister Hermans van onderwijs groeit snel. De club is een Gro nings initiatief, maar heeft in middels navolging gekregen van studenten elders in Neder land. Bijna 1800 studenten heb ben zich sinds januari aange sloten bij de Hermans Fanclub. De fanclub is een unicum. Zijn voorgangers werden immers al tijd door studenten bekritiseerd en belaagd, zegt voorzitter Lieuwens van de Landelijkse Studentenvakbond (LSVb). Na Groningen hebben ook Utrecht, Delft, Diemen, Wage- ningen en Enschede een eigen afdeling van de fanclub opge richt. De studenten zeggen erin te geloven dat minister Her mans veel zal verbeteren, niet in de laatste plaats de studiefi nanciering. Vrijdag presenteert de minis ter een notitie over de studiefi nanciering, waarin hij de idee- en kan verwerken die hij ander half jaar geleden presenteerde als voorzitter van een onder zoekscommissie naar de toe komst van het beurzenstelsel. Hermans wilde toen onder meer de studiefinanciering weer meer afhankelijk maken van het inkomen van de ouders en hen desnoods verplichten bij te dragen aan de studie van hun kinderen. Bij een werkbezoek in Gro ningen kreeg de minister on langs al twee harten cadeau van de fanclub. Het stresshart was bedoeld voor minder goede tij den. Het groeihart stond sym bool voor groeiende liefde tus sen studenten en de onderwijs minister. Ook studenten van de Universiteit Twente hebben Hermans inmiddels namens de fanclub een cadeau gegeven: een blik studiefinanciering en een blik op de toekomst. Woordvoerder Franka Hum mels van de fanclub, tevens lid OP DONDERDAG den haag hans van soest jaco van lambalgen In Haagse kringen werd de naam Johan Stekelenburg op fluisterende toon wel eens ge noemd als opvolger van Wim Macleans tandpasta, n n 5tubesè75ml 14.45 Bonus voordeel 4.45 1U.UU Unicura handsoap, n nr. 3 flacons 250 ml 12.87 Bonus voordeel 2.87 ÏU.UU 8x4 Deodorant, spray of roller, n 3 stuks 13.47 Bonus voordeel 3.47 ÏU.UU Dove cream bar, 3 stuks 200 gram 11.97 Bonus voordeel 1.97 10.00 Elsève shampoo of crèmespoeling, duopak 14.98 Bonus voordeel 4.98 10.00 Aanbiedingen gelden t/m 7 februari as Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Kok. Fluisterend, want iedereen weet tenslotte dat fractievoor zitter Ad Melkert de gedood verfde nieuwe partijleider van de PvdA is. Zelf beweerde de oud-vakbondsman bij hoog en bij laag geen Haagse carrière te ambiëren. Maar toen bekend werd dat Stekelenburg voor de PvdA senator wordt, zwol het geroezemoes aan. Zou hij dan toch? Maar sinds de klucht rond de nieuwe politie-CAO is het ge rucht voorgoed ontzenuwd. Door na het stukgelopen CAO- overleg pontificaal achter het akkoord te gaan staan, heeft hij niet alleen Bram Paper, maar ook Wim Kok in zijn hemd ge zet. De premier en de minister van binnenlandse zaken kon digden vorige week aan het ak koord over de politie-CAO te willen openbreken, ornaat dit 35 miljoen duurder uitpakt dan de bedoeling was. Aanvankelijk was er sprake van een 'reken- foutje'. daarna werd het een 'majeur verschil van inzicht' en hadden de bonden de afspra ken verkeerd begrepen. Niets van aan, zei Stekelenburg, die verantwoordelijk was voor het bereikte resultaat, alle afspra ken waren volkomen helder. Daarmee koos hij de kant van de vakbonden en stelde hij zich tegenover zijn politieke vrien den in het kabinet. Was hij twee weken terug nog dikke maatjes met de PvdA-top, inmiddels is wel duidelijk dat Kok en Peper niet blij zijn met zijn uitspra ken. „Zowel Peper als Stekelen burg heeft voorlopig genoeg van elkaar", aldus een vooraan staand PvdA'er. Volgens de bonden is het dui delijk. Uit het letterlijk verslag van de onderhandelingen blijkt dat de uitkomst meerdere ma len is herhaald. Ja, de gemid delde loonstijging voor agenten in enkele salarisschalen zou ho ger uitpakken dan 2,5 procent. Iedereen stemde ermee in, ook Pepers eigen ministerie van binnenlandse zaken. De onder handelingen hadden al te lang vastgezeten en Stekelenburg was bang dat het uit de hand zou lopen. Op stakingen zat niemand te wachten. Zeker de korpsbeheerders niet, namens wie hij bij het overleg aanwezig was. Dat de nieuwe politie-CAO duurder zou uitpakken dan be groot, was toen al bekend. Uit het verslag blijkt dat Stekelen- burg expliciet alle nieuwe sala risschalen en eindbedragen nog eens voorlas, waarna iedereen ermee instemde. Ook maakte hij nog eens duidelijk dat de nieuwe salarisverhoging hoger zou uitpakken dan aanvankelijk de bedoeling was. „Ik heb wei nig te maken met de conse quenties voor de rijksbegro ting", zei Stekelenburg daags na het bereikte akkoord. Welis waar kostte het geheel iets meer, maar de dreigende sta kingen waren van de baan. Iedereen tevreden, zo leek het. Totdat Peper op de rem ging staan. Met de hete adem van Kok en minister Zalm van fi nanciën in zijn nek, wilde Peper opnieuw met de bonden om de tafel gaan zitten. Want als de agenten meer krijgen dan be groot, gaan de leraren ook zeu ren en na hen de rest van het overheidspersoneel. En dan gaat het 'foutje' geen tientallen, maar honderden miljoenen meer kosten. De bonden waren woest. 'Peper breekt zijn woord', riepen ze in koor. „Welnee," trachtte Kok de zaak te sussen. „Er is wat ruis ontstaan in de manier waarop de bonden het akkoord uitleg gen en de manier waarop het is bedoeld. Helaas voor de pre mier speelde zijn oude strijd makker Stekelenburg het spel letje niet mee. Hij haalde de uit spraken van Peper en zijn par tijleider finaal onderuit door te vertellen dat 'iedereen wist wat er was afgesproken'. Nobel van de toekomstige PvdA-senator, maar dodelijk voor zijn positie binnen de par tijtop. Een partijgenoot waarop Kok niet blind kan vertrouwen, zal hij niet als opvolger aanwij zen. MONDELING EN SCHRIFTEL1 Wij hebben alle cursussen In hulsl cursus AOV/hov Bel nu: 076-57100 78 cursus Cafébedrijf cursus Restaurantbedrijf cursus Hygiënecode/HACCP cursus Sociale Hygiëne cursus Horecaportier In meer dan 80 steden door heel Nederland! Internet: www.sho-horeca.nl Betaling In termijnen en subsidie mogelijk. Stichting Horeca Onderwijs EIMD

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3