c Stewardess moet af van imago van dom blondje' TV WEER Jakarta speelt met vuur Het Gesprek van de Dag Ijsboten op Meer van Genève Zeldzame condor!( in VS vrijgelaten DINSDAG 2 FEBRUARI 1999 152 COMMENTAAR Luttele weken na zijn beëdiging als president van Indonesië bleek B.J. Habibie vorig jaar bereid om te praten over autonomie voor Oost-Timor. Dat was een doorbraak. Binnen het Indonesische staatsverband stelde hij het halve eiland een grote mate van vrij heid in het vooruitzicht. Indonesië en Oost-Timors voormalige ko lonisator, Portugal, praten daarover sindsdien op hoog niveau on der leiding van de Verenigde Naties. Vorige week donderdag ging in New York een nieuwe gespreksron de van start en het was geen toeval dat Jakarta vlak daarvoor de al gehele Oost-Timorese onafhankelijkheid als optie op tafel legde. Dat lijkt een genereus aanbod, maar bij nadere beschouwing heeft het meer weg van een dreigement. Het Indonesische standpunt komt op het volgende neer. De be reidheid om Oost-Timor autonomie te geven staat nog recht over eind, maar als de Timorezen daarmee gee.n genoegen nemen, zoe ken ze het verder maar uit. Dan trekt Indonesië zijn handen op korte termijn van het gebied af en krijgt Portugal het weer in de schoot geworpen. Van zo'n ontwikkeling valt louter onheil te verwachten. Op zichzelf had een Indonesische legerwoordvoerder gelijk toen hij zaterdag zei: „We zijn bang voor een burgeroorlog op het eiland. Wie hand haaft de orde als wij weg zijn?" Wat hij er niet bij vertelde, is dat Indonesië zich jarenlang heeft ingespannen om Timorezen tegen elkaar op te zetten. De vrijdag uitgebroken gevechten tussen onaf hankelijkheidstrijders en Jakarta-gezinde en. naar verluidt, door Indonesië bewapende milities zijn slechts een voorproefje van wat er kan gebeuren als het Indonesische leger zich snel terugtrekt. Voorlieden van de Timorese vrijheidsbeweging bepleiten daarom een geleidelijke overgang naar onafhankelijkheid. Ze vinden een periode van autonomie onder Indonesische vleugels noodzakelijk om tegenover elkaar staande groepen Timorezen met elkaar te ver zoenen en om het gebied na bijna een kwart eeuw vol gruwelen weer op te bouwen. Na een jaar of vijf zou een volksstemming over eventuele onafhankelijkheid kunnen worden gehouden. Jakarta streeft echter naar een snelle, definitieve regeling. Het wei gert te investeren in een gebied dat zich over vijf jaar misschien af scheidt. Daarom dreigt Indonesië zich terug te trekken, met ge weld en chaos in Oost-Timor als gevolg. Jakarta speelt met vuur in de hoop dat de Timorezen en de internationale gemeenschap zich erbij neerleggen dat Oost-Timor, zij het als autonoom gebied, voorgoed deel blijft uitmaken van Indonesië. Dat zich in de Timor- zee aanzienlijke olie- en gasvelden bevinden, zal aan dat streven niet vreemd zijn. Het economisch gekneusde Indonesië kan de op brengst daarvan goed gebruiken. Cohen, rustig en gedegen De problemen rond de witte illegalen en de eindeloze stroom asiel zoekers waren gisteravond onderwerp van gesprek in een groot aan tal programma'sin Netwerk, in B &W, in Het Schaduwkabinet en in Nova. Behalve in het Schaduwkabinet trad staatssecretaris Co- hen in alle programma's op en hoe scherp de ondervraging ook was over de witte illegalen (Paul Witteman maakte het hem bepaald niet gemakkelijk) hij bleef, helder en kalm, in elk debat overeind. Had het bij de beoordeling van die 132 hongerstakers niet wat soe peler gemoeten, was zo ongeveer de trend van de vraagstelling. Co- hen: 'Zodra je een lijn trekt, zullen sommigen eraan voldoen en an deren niet. Trek je een andere lijn dan zul je dat probleem opnieuw aantreffen'. En eigenlijk kon niemand daar echt iets tegen inbren gen. In Het Schaduwkabinet ging het over de vraag hoe we die giganti sche hoeveelheid asielzoekers (dit jaar worden er zo'n 60.000 ver wacht) kunnen indammen. Migratie-deskundige Entzinger, rechter in vreemdelingenzaken Van Bennekom, politicus Bolkestein en ethica Dupuis lieten hun licht erover schijnen. Veel wijzer werd je er niet van. De algemene opvatting is dat het probleem alleen in Euro pees verband naar behoren kan worden opgelost. Bolkestein was daar pessimistisch over: We zijn vriendelijker en chaotischer in ons vreemdelingenbeleid dan andere landen. En die landen zeggen: jul lie hebben zelf het probleem gecreëerd, jullie lossen het ook zelf maar op'. Zijn grote bezwaar is dat men in Nederland wel dingen besluit, maar het in de uitvoering dan laat afweten. We willen steeds de scherpe kanten van het beleid afvijlen en dan slaan predi kanten en advocaten de handen ineen om daar hun voordeel mee te doen. En zo leiden goede bedoelingen tot slechte resultaten'. Rechter Van Bennekom vond bij alles dat de rechtsregels en het Ve- drag van Genve in acht moesten worden genomen. En daarom kon prof. Dupuis' voorstel om een adempauze in te lassen en een maand of drie geen asielzoeker op te nemen, in zijn ogen niet door de beu gel. Entzinger riep dat er nu eens efficiënter moet worden gewerkt, maar dat wordt al jaren gezegd. Veel werd ook gesproken over de 'moraliteit' bij deze kwestie. Mooi en nuttig zeker. Je komt er alleen in de praktijk geen millimeter verder mee. Het was allemaal typisch Hollands. wil buys Krokussen in bloei in januari We hebben de zachtste januarimaand sedert 1990 achter de rug. De gemiddelde temperatuur is in De Bilt uitgekomen op 5,2 graden tegen normaal 2,2. In 1990 bedroeg het maandgemiddelde 5,7 graden. Nog zachter was het in 1988 met 5,9 graden, 1915 met 5,0 en in 1921, 1975 en 1983 met gemiddeld 6,2. Net zo zacht als dit jaar waren de 'louwmaanden' in 1994, 1974 en 1944. (Januari zou thermisch nog hoger zijn uitgevallen als de laatste dagen niet in een koude sfeer waren verlopen. Ondanks de vele regens (Sant poort Noord 108, Stompwijk 98 mm) bracht januari wel vrij veel zon neschijn. De Bilt kwam uit op meer dan 60 uur tegen normaal 47. Mevrouw Berg uit Zoeterwoude stuurde mij een brief met waarnemin gen uit de levende natuur. Rond 25 januari bloeiden bij haar de kro kussen. Vorig jaar was dat al op 17 januari en in 1993 en 1994 zo waar nog eerder: op 14 en 15 januari. Een frontaal systeem schampt morgen onze omgeving. Daardoor komt er meer bewolking en er kan ook wat motregen vallen. Na een nacht met minimumtemperaturen omstreeks 2 graden wordt het morgen middag 8-9 graden. De wind waait uit westelijke richtingen en is ma tig, aan de kust soms vrij krachtig. Op donderdag is het met 10 graden nog wat zachter maar er komt meer wind. Het aantrekken 'van de wind hangt samen met een storm- depressie bij IJsland die zich over Scandinavië naar Rusland ver plaatst. Fronten van dit lagedrukgebied veroorzaken op vrijdag regen en nog meer wind. In het weekeinde wordt er koude lucht aangevoerd. De maximumtem peraturen komen dan niet veel hoger dan een graad of 5. Verder vallen er enkele winterse buien. Later in het weekeinde neemt de neerslagac tiviteit onder invloed van een randstoringtoe. Daarachter dringt begin volgende week nog koudere lucht tot Nederland door maar een vorst periode ligt niet in het verschiet. jan visser In Nederland deelt Thialf deze winter niet meer dan plaagstootjes uit; elders in Europa re geert Koning Win ter met strakkere hand. Zo trok de afgelopen dagen een ijskoude wind over het Meer van Genève in Zwitser land. De bootjes die erin lagen, wer den bedekt met een dikke laag ijs en zien er nu uit als suikerscheepjes. FOTO REUTERS In het Califomische Big Sur zijn zeven zeldzame, in ge vangenschap geboren en opgegroeide Califomische condors vrijgelaten. De die ren moeten de populatie versterken van in totaal 49 soortgenoten die nog in Ca- lifornië en Arizona in het wild leven. De Califomische condor was bijna door toedoen van de mens uitgestorven toen biologen in de jaren '80 een omstreden, een miljoen dollar (1,9 miljoen gulden) kostend programma be gonnen om het dier te red den. De biologen vingen al le 22 overgebleven exem plaren en brachten ze in dierentuinen onder om ver volgens hun kroost weer in het wild uit te zetten. De negen maanden oude dieren moesten eerst a le weken in een grote P boven een steile rotsw. wennen aan hun nieui< leefomgeving. De eersl* maaltijd in vrijheid (ee doodgeboren kalf) wei, nog verzorgd door huis voormalige verzorgers" De dieren zijn voorzie^ zenders, waardoor onc( zoekers ze enkele jarer, kunnen volgen. Zevenj gevangenschap opgegi de condors die een jaaj, ■leden werden uitgezet] het goed in het wild. H alleen afwachten of zej volwassen dieren ook nageslacht zullen zorg) Ongeveer honderd Ca( nische condors bevind, zich nog in dierentuin^ De beste kansen om op tv te komen terview. De drie beste plekken om tegen een cameraploeg op te lopen zijn de Albert Cuijp-markt in Amsterdam, station Hilversum in de avondspits en winkelcentrum Kerkelanden in hetzelfde Hilversum. Driekwart van alle puhliekreacties die u in het nieuws ziet komt daar van daan en onder het vaste publiek op die drie toplokaties heerst inmiddels een serieuze cameramoeheid. Mogelijk herkent de cameraploeg u al uit zichzelf als fris, nieuw gezicht. Gebeurt dat niet onmiddellijk, dan hoeft u alleen een nieuwsgierige blik richting lens te werpen en u kunt uw mening over zinloos geweld vrijwel zeker landelijk kwijt. Verder kunt u uw trefkans giinstig beïnvloeden door het nieuws te volgen. Het overlijden van vorstinnen, de laat ste dag van de Nederlandse gulden, zelfverbranding on der asielzoekers: dat zijn de momenten om - op de juiste plek! - op een cameraploeg te gaan wachten. Naast u aanbieden als stem des volks 'vox pop', in internatio naal tv-jargon kunt u, ik zei het al, als publiek bij een opname gaan zitten. Vooral wat oudere mensen prefere ren die methode, waardoor u - zeker dls u vrouw bent en wat jonger - een grote kans maakt om op de eerste rij ge zet te worden. Bent u vrouw en wat ouder, dan mag u er ook bij zijn, maar dan zit u achteraan, bij de rest van de 'blauwspoeling', ook wel aangeduid als 'de corsetten-bri- gade'. Want alles heeft zijn prijs, in dit leven: studiopubliek wordt door televisiemakers-onder-elkaar zeldzaam on heus bejegend. En niet alle beledigingen vinden plaats achter uw rug: voordat het eigenlijke programma begin, meldt zich een ingehuurde zaal-opwarmer. Hij doet de huishoudelijke mededelingen, waarvan onveranderlijk het uitzetten van mobiele telefoons onderdeel is, steevast gevolgd door de opmerking dat 'de pacemakers vandaag aan mogen blijven'. Als de opwarmer die mop zelf een keertje overslaat, kom hij spontaan uit het publiek: de bekroning van een ja renlange conditionering. De televisiestudio is de laatste plek in Nederland waar de schoonmoedermop nog de maat der dingen is en iedereen lijkt zich bij die stan daard te hebben neergelegd. Alleen daarom zou u al een een kijkje moeten gaan nemen in Aalsmeer ofHili>ersun Met vaste rituelen wordt vooraf het publiek gevraagd de kritische zin voor de duur van de opnames uit te schake len. Het publiek blijkt zich graag bij die Grote Samen zwering aan te sluiten. Ook u zult, eenmaal in de studio, over uw eigen kritiek loze gedrag een prikkelend, dubbel gevoel hebben: zo voelt het om nu eens zelfde kijkers belazerd te hebben, i plaats van een bekochte kijker te zijn. j Op het moment dat Annet Hartel in 1971 door de KLM werd aangenomen als stewardess, was ze in de wolken. Haar meisjes droom ging in vervulling. Haar collega Gerda Oskam, die zestien jaar later voor het eerst in blauw mantelpak een vliegtuig in stapte, zag het vroegere 'droomberoep' nog slechts als een tijdelijke baan. De verhalen van de twee lijken typerend voor de ontwikkeling van het vak. De glamour is er af. Het heeft z'n weerslag op de toeloop. Vier jaar geleden meldden zich nog 5500 belangstellenden bij de KLM voor deze baan, vorig jaar waren het er nog maar 2400, nu dreigt er een tekort. Hartel: „Vroeger was vliegen nog echt een feestje. Voor passagiers en personeel. Dat is het nu niet meer." Hartel herinnert zich nog het moment waarop ze moest op draven voor haar eerste gesprek bij de KLM. Doodnerveus was ze. „Die spanning, verschrikke lijk. Voor mijn gevoel hing er zoveel van af." Op haar zeven de wist ze al dat ze stewardess wilde worden, fantaseerde ze over de wereldsteden die ze zou bezoeken, de avonturen die ze zou meemaken. Het luchtruim had nog iets magisch. Twee keer eerder had ze gevlogen voordat ze solliciteerde. Een keer van Groningen naar En schede en een keer naar Lon den. Waarmee ze al meer vlie- gervaring had dan de meeste van haar medesollicitanten die erin slaagden door de keurings procedure te komen. „De helft van alle nieuwe stewardessen had zelfs nog nooit in een toe stel gezeten," vertelt ze. Gerda Oskam, die in 1987 in dienst trad bij de KLM, hoort het verhaal van haar collega met een glimlach aan. Ze is van een latere generatie en ze sollic- teerde zonder al te hoge ver wachtingen. „Ik dacht: ik ga een jaartje vliegen. Druk maken om die keuring? Welnee. Ik dacht: als ze me niet willen is het jammer. Maar meer ook niet." Vliegen was in het begin van de jaren zeventig eigenlijk alleen weggelegd voor een relatief kleine groep mensen en dat bleek ook wel tijdens de trai ning. De 'leerlingen' werden ge wezen op de juiste aanspraakti- tels van diverse personen, kre gen onderricht in het schenken en selecteren van wijnen en leerden cocktails maken. „Het beroep was ook veel meer op uiterlijk gericht dan nu. We leerden bijvoorbeeld hoe je je moest opmaken en je haar kap pen. De nadruk lag erg op de uiterlijke verschijning. Je was toch in eerste plaats een gast vrouw", vertelt Hartel. Oskam: „Dat is nu wel anders. Je bent nu vooral een manager in de lucht." Hartel weet nog goed hoe in 1991 de eerste Boeing 747 in ge- Gerda Oskam (rechts) en Annet Hartel: Je bent nu vooral manager in de lucht." bruik werd genomen door de KLM. In die dagen werd ook de 747-ste stewardess aangeno men, vertelt ze. „Nu zijn het er meer dan zevenduizend. Toen ik net begon als stewardess vlo gen we nog in de DC-8, een klein toestel in vergelijking met de Boeing. Vliegers meegere kend, had je een bemanning van acht man. Die groep was een soort familie van je. Je ken de elkaar goed. Nu is het perso neel veel anoniemer. Contacten blijven aan de oppervlakte. Te genwoordig vlieg ik bijna elke keer met een stel onbekenden." In het verleden hoefde de KLM nooit moeite te doen om nieu we stewards en stewardessen aan te trekken. Nieuw perso neel meldde zich zelf aan. Het maken van reizen op kosten van de baas sprak sterk tot de verbeelding. Tegenwoordig staan jongeren niet meer zo te dringen om de lucht in te gaan. Het is er hard werken, op on mogelijke uren, met soms lasti ge passagiers. Bovendien zijn door de efficiëntere werkroos- ters de 'overblijftijden' in het buitenland veel korter gewor den. Wellicht daardoor is het aantal aanmeldingen in vier jaar tijd meer dan gehalveerd. „Dat zie je niet alleen bij de KLM, ook andere vliegtuigmaatschappij en merken dat de animo voor het beroep van stewardess min der is geworden. En daar moe ten de maatschappijen even aan wennen", stelt Oskam. Naar de oorzaken kan ze slechts gissen..Afgezien van het feit dat vliegen niet meer zo bijzonder is, hebben we mo menteel ook te maken hebben met een krappe arbeidsmarkt. Jongeren hebben meer moge lijkheden bij het kiezen van een baan. Misschien heeft de nega tieve publiciteit over lastige passagiers in het vliegtuig er ook wel voor gezorgd dat men sen zich laten afschrikken." Oskam, naast purser bij de KLM ook voorzitter van de Vak bond voor Nederlands Cabine personeel (VNC), stelt dat er momenteel nog geen tekort is aan cabinepersoneel. „Op lan gere termijn zal het echter wel gevoeld worden", waarschuwt ze. Ook het Nederlands Lucht- FOTO UNITED PHOTOS DE BOER vaart College in Hoofddorp, het opleidingsinstituut voor ste wards en stewardessen, heeft moeten vaststellen dat het aan tal aanmeldingen in absolute aantallen is teruggelopen. Wel iswaar was de open dag van het opleidingsinstuut afgelopen za terdag een gfpot succejs, maar, volgens Oskam zegt dat weinig: „De KLM heeft dit jaar ?o'n vijf honderd tot achthonderd nieu we stewards en stewardessen nodig. Als je bedenkt dat zo'n 10 procent van alle sollicitanten bij de KLM daadwerkelijk wordt aangenomen, heb je dus eigen lijk vijf- tot achtduizend belang stellenden nodig. En dan zijn die paar honderd mensen die zaterdag op het Nederlands Luchtvaart College aanwezig waren, niet g weet je niet of die t lenden specifiek voor de op ding voor cabinepersoneel- kwamen. Het college biedt1* melijk nog meer opleiding^. Volgens haar zullen de ma^y schappijen in de toekomst jj meer moeten samenwerkey de werving van nieuw pers^e neel, dat overigens nog altij0 aan redelijk hoge eisen mo(0 voldoen (minimaal havo, b» schaafd Nederland en Enge^ sprekend, juiste uitstraling)r „Verder moet ons vak betei worden neergezet. We moa af van het domme-blondjer imago dat bij sommige me^ blijkbaar nog leeft. Kijk ma^i naar die stewardess in die tn clame van de NS. Ik ben dan soort types nog nooit teger^ komen in het vliegtuig," ali^ Oskam. n Hoewel de werkdruk groteq< en er vaker problemen zijn;s passagiers, blijven Gerda O t kam en Annet Hartel van n»f ning dat ze „het mooiste b^ roep van de wereld hebbenn De tijd dat een stewardess passagier nog een certifica; mocht overhandigen als hi zij voor het eerst de evenaaf passeerde, is dan wel voort („dat heeft iedereen nu al c tig keer gedaan"); de uitda^- is gebleven. Hartel: „Je ben* serveerster, luisterend oor, vroedvrouw, verpleegkund^ manager en soms politieagr- En ik kan je vertellen: het gy een gigantische kick als je t dens een vlucht allerlei pro^ men tegenkomt en toch wej ik heb alles onder controle^ blijft het mooie aan dit vale En ach, de glamour van he£ roep mag dan minder zijn,L Oskam is die in elk geval n<^ niet helemaal verdwenen. heb al heel vaak mijn ontbi genuttigd op de Fifth Avenij New York, maar nog steeds denk ik elke keer: ik zit hier- toch maar mooi. Dat is toef! fantastisch?" L martij n van westerop Een boom planten, een kind krijgen, een boek schrijven of een verre reis maken: afliankelijk van welk spreukenboek het betreft, zijn dat de dingen die je in leven gedaan zou moeten hebben, om er later teireden op terug te kunnen kijken. Zelf vind ik dat u ook op de televisie geweest moet zijn. Daar is nog geen spreuk voor, maar net als verkeersborden lopen spreuken min stens een generatie achter. Dit even terzijde, maar jaren nadat de laatste stoomtrein passeerde stond bij over gangen nog altijd een bord met stoom locomotief en terwijl de laatste heer met hoed al jaren begraven was, stond hij nog steeds op voetgangerslichten.) Dus hebt u inmiddels een boom geplant en een kind gekregen, wacht dan niet tot dat kind u gaat vragen ofu ooit op televisie geweest bent. Regel het! Voor de gemiddelde burger zijn er twee me thodes om - met redelijke zekerheid - op tv te komen. De eerste is u aanmelden als pu bliek bij een opname, daarover later meer. De tweede methode is jagen op het straatin- JUSTUS VAN OEL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2