Slimme Borst spaart krachten leylingen moest onder druk KNVB aantreden Sport Feyenoord vol schaamte KNVB wil lekker wild gaan doen ""NSDAG 2 FEBRUARI 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk, 071-5356463 Hair: 'Hoddle in moeilijke positie' pNDENDe positie van Glenn Hoddle als bondscoach van het Lengelse voetbalteam wordt steeds wankeler. Net voordat hij ich bij de nationale voetbalbond FA moet verantwoorden voor ijn uitspraken over gehandicapten, heeft ook premier Tony lair zijn twijfels over de trainer uitgesproken. ..Hoddle is niet te andhaven als hij die dingen echt heeft gezegd", verklaarde hij isteren voor de televisie. De premier doelt op een interview de bondscoach dat de Engelse krant The Times zaterdag pCubliceerde. In het bewuste artikel beweert Hoddle dat mensen maet geestelijke of lichamelijke handicaps gestraft zijn voor de c honden die zij in een eerder leven hebben begaan. Hij zegt te kloven in reïncarnatie. Een woedende Hoddle beweert dat zijn verkeerd zijn geïnterpreteerd. ,,Ik heb dat echt niet ao gezegd", verzekert hij. Hoddle overlegt vandaag met zijn juri- isch adviseurs over een eventuele aanklacht tegen The Times. eïferguson toch naar Sparta l3| ufotterdam Sparta en Darren Ferguson hebben alsnog over- venstemming bereikt over een contract tot aan het einde van dit erfeizoen. Gisteren ontving de middenvelder de bevestigende fax, snorgen keert hij van Wolverhampton Wanderers terug naar jederland. Donderdag zal hij de training bij Sparta hervatten im zaterdag mee te doen in de vriendschappelijke wedstrijd te en RWH. De bedoeling is dat hij een contract tekent voor vijf M(iaanden zonder een optie van Sparta-zijde. „Daarna zien we verder," aldus de 26-jarige zoon van Alex Ferguson, de ma- lager van Manchester United. djware straf voetballer Hartson iripNDENJohn Hartson, aanvaller van het Engelse Wimbledon, de Engelse voetbalbond een boete van ruim zestigduizend ;ulden betalen. Ook is hij voor de komende drie wedstrijden ge- chorst. Hartson krijgt de straf naar aanleiding van een opstoot- d$ vorig jaar oktober op de training bij zijn oude club West Ham itsjnited. Harston trapte toen zijn ploeggenoot Eyal Berkovic te- jejen het hoofd. Een supporter nam de trap op met een videoca mera. Eerder legde West Ham United Hartson al een boete van 3^iim dertigduizend gulden op. 'Fleideman en Bouma naar Wehkamp wolle De marathonschaatsers Jan-Maarten Heideman en Bouma rijden volgend seizoen voor de Wehkamp-forma- De twee rijders rijden nu in de ploeg van Klerk's-plastic, die sponsor stopt na dit seizoen. Met de Oldebroeker en Vle Fries erbij heeft Wehkamp nu zeven rijders onder contract, "bat is veel meer dan het toegestane aantal van vier, dat in één tfloeg mag rijden. Aan de oplossing van dat probleem wordt gewerkt. In het verleden loste Wehkamp dit probleem op loor een B-ploeg het ijs op te sturen in het groene pak van sub- ponsor Sanders. Tour 2000 begint in Futuroscope o^arus De Tour de France begint in 2000 in Futuroscope. De vielerronde doet het futuristische park ten noorden van Poi- iers voor de achtste keer aan. Ook in de afgelopen Ronde van frankrijk kwamen de renners langs Futuroscope. Het plan om „'Je Tour in 2000 in Guadeloupe te laten beginnen, is daarmee mran de baan. Wel wil de Tour-organisatie met het wielerpeloton iet Caraïbische eiland een ander jaar aandoen. Mijhuis blijft bij SJC aaiooRDwuKSJC heeft het contract met Ferry Nijhuis verlengd, trainer is bezig aan zijn tweede seizoen bij de Noordwijkse [[Aveedeklasser. Timo Gerlof blijft bij de club ais trainer van de B Selectie. RiiffdiBööègaat juichend over de streep na wedstrijd over honderd kilometer p Ploeggenoot Yep Kramer fluisterde hem de winnende wedstrijdtactiek in de oren. „Doe geen gekke dingen, spaar je voor de eindsprint", zei de routinier. Ruud Borst nam de raad van zijn ervaren teamgenoot ter harte. Ter wijl concurrent Henk Angenent zich afmatte in de laat ste ronde, hield Borst zich rustig. De Leiderdorper had daardoor de kracht om Angenent in de eindsprint van de Open NK marathonschaatsen te kloppen. den de schaatsers tweeënhalf uur (2.32.34), een gemiddelde van 40 kilometer per uur. Borst had al gauw in de gaten dat veel demarreren nodeloos energie zou kosten. „Het ging zo hard. Het was erg moeilijk weg te komen. Als dat al een groep lukte, werd die door een simpele tempoversnelling van het peloton zo weer terugge- weissensee anp Voortijdig ontsnappen was voor de deelnemers aan de wedstrijd op de Weissensee in Oostenrijk zo goed als onmogelijk. Vanwe ge de perfecte weersomstandig heden (-15 graden Celsius, windstil) lag het tempo direct vanaf de start enorm hoog. Over de honderd kilometer de- pakt." Op het goed geprepareerde ijs wisten Lammert Huitema, Arnold Stam en Peter Baars niettemin in de laatste ronde te ontsnappen. De krachtenver- slindende poging werd net op tijd verijdeld door Piet Kleine. Hij reed het gat dicht voor zijn kopman Jan-Maarten Heide man, die zijn titel van afgelopen jaar probeerde te prolongeren. Weer bij elkaar reed het pelo ton en masse op de finish af. De beste sprinters meldden zich vooraan, met Angenent in een prominente rol. De man uit Woubrugge sprintte voor wat hij waard was en leek zijn te genstrevers af te straffen. Hei deman en René Ruitenberg klopte hij, maar Borst wist hem nog net voorbij te gaan. Dezelfde tragiek voltrok zich ook al bij het NK marathon in Deventer, begin januari. Toen werd Angenent eveneens twee de achter Borst. De winnaar van de laatste Elfstedentocht rijdt een sterk seizoen, maar schijnt niet te mogen winnen. Angenent leidt in het KNSB- klassement, maar schreef nog niet één wedstrijd op zijn naam. Ook de Weissensee bracht hem geen fortuin. Ruud Borst was uiteraard ge lukkiger, en zeer tevreden over zijn prestaties dit seizoen. Ook in het KNSB-klassement rijdt de Leiderdorper sterk. De winnaar zal de weergoden hebben bedankt. Ze voorkwa men dat het open kampioen schap zaterdag op de verderge- legen Plansee moest worden verreden. Met de sneeuw en ex treme kou hadden zijn kansen daar minder gunstig gelegen. De vlokken vielen op het laatst echter zo overvloedig dat de or ganisatie de strijd op de Plansee afblies en verplaatste naar de Weissensee. Daar wacht de schaatsers zaterdag een nieuwe uitdaging: de alternatieve Elf stedentocht over 200 kilometer. Bij de vrouwen was Jenita Huizebosch-Smit de sterkste. De schaatsster uit Gramsbergen kwam na 60 kilometer alleen over de streep, op enkele minu ten gevolgd door Klasina Sein- stra (tweede) en Marianne Smit (derde). Quick Boys krijgt technisch manager Quick Boys gaat over tot aan stelling van een technisch ma nager. Deze professionele func tionaris gaat onder meer het jeugdbeleid en de scouting co- ordineren. Tot nu toe waren deze taken in handen van een bestuurslid. Henk Krauwel, die momenteel de technische za ken bij een andere Katwijkse club KRV behartigt, is de be langrijkste kandidaat voor de functie. Krauwel zou ook ver bonden blijven aan KRV. Trainer Cees Tempelaar, die ook volgend jaar op Nieuw Zuid actief is, zegt geen moeite te hebben met de aanstelling van een technisch manager. „Ik heb juist aangedrongen op het aan stellen van zo iemand." Vice- voorzitter Kees de Best wil nog geen commentaar geven zolang de zaak niet beklonken is. Vijfdeklassers spelen ver weg leiden loman leefmans De vijfdeklassers (zondag) uit de Leidse regio moeten de ko mende maanden verre reizen maken voor hun uitduels. Bij de vandaag bekendgemaakte inde ling van de voorjaarscompetitie zijn de verenigingen uit de re gio niet alleen gemixed met Haagse maar ook met Rotter damse en Goudse voetbalclubs. De voorjaarscompetitie gaat komende zondag van start. Meerburg is in de Serie Al ingedeeld met HDV, Juventas, Oranjeplein, Postalia, Wippol- der en FC Zoetermeer. Teijlin- gen en GOL Sport moeten het in de Serie A2 opnemen tegen Celeritas, Full Speed, Graf Wil lem II/Vac, HMC en Tedo. In de Serie BI is ASC inge deeld met AVS, de Jagers, Jai Hanuman, RFC'95, Spoorwijk en WVS. In B2 stuit Stompwijk '92 op ADS, BEC, BMT, Mara thon, Oranje Blauw en Real Zoetermeer. VNA deelt de B3- klasse met Adelaars, Archipel Omas, Tempo en Vogel. VCL en Leidse Boys moeten in B4 op bezoek bij Dynamo '67, GD- CPH, de Ster, Tac '90 en Tau rus. COREBORD SPORTPRIJSVRAGEN cky Ten, trekking van maandag 1 febru- VOETBAL v.rste divisie /ntarlem - Helmond Sport 3-3.(0-0). 62. aias 1-0, 67. Hasselbaink 2-0, 76. Esa- Hofstede 3-1, 86. Hofstede 3- astrafschop). 87. De Wolf 3-3. Scheids- ^hter: Don Toeschouwers: 1480. Gele art: Van Oosterum, Carrilho (Haarlem), reppel. Altunel, Roox (Helmond Sport) 9BASKETBAL SCHAATSEN eissensee. Open NK marathonschaatsen. ouwen (60 kilometer): 1. Jenita Hulze- sch-Smit, 2. Seinstra, 3. Marianne tafiit, 4. Meeke Smit, 5 De Ronde, annen (100 kilometer): 1. Borst 32.34, 2. Angenent, 3. Heideman. 4. iné Ruitenberg, 5 Mombarg, 6. Poel- '^6 4-6 6-3, Clément (Fra) - Vicente (Spa) d'3 6-1, Goimard (Fra) - Voinea (Roe) 6-2 uorreija i^pa; ooju kö), ivaieiniKov "us) 3419 (10), 4. Rafter (Aus) 3264, 5. oya (Spa) 3178, 6. Rios (Chl) 2969 (2), Agassi (VSt) 2845 (6), 8. Henman (GBr) 508 (7), 9. Krajicek (Ned) 2575, 10. ïlllisedski (GBr) 2568 (8), 11. Enqvist !0Vre) 2362 (21), 20. Siemerink 1619 8), 46. Schalken 877 (49), 67. Haar- 713 (69), 100. Van Lottum 499, '8- Hingis (Zwi) 5547, 3. Novotna (Tsjj 323, 4. Seles (VSt) 3656, 5. Sanchez-Vi- Irio (Spa) 3067, 6. Venus Williams (VSt) 014, 7. Graf (Dui) 2651 (8), 8. Pierce 2582 (7), 9. Schnyder (Zwi) 2310, Tauziat (Fra) 2259, 17. Mauresmo ra) 1625 (29), 60. Oremans 458 (51), 3 Boogert 321 (78), 97. Noorlander 280 .14), 128. Hopmans 208 (135). Barcelona Zinedine Zidane (midden) is verkozen tot beste voetballer van het jaar 1998. De Franse we reldkampioen kreeg van 132 bondscoaches meer stemmen dan de Braziliaan Ronaldo (links) en de Kroaat Davor Suker, die respectievelijk als tweede en derde eindigden. Zidane, aanvallende middenvelder bij Ju- ventus, neemt de titel over van Ronaldo. De Fransman kreeg de prijs gisteren uitgereikt tijdens een groot voetbalgala in Barcelona. In de top-10 staan twee Nederlanders: Dennis Bergkamp (Arsenal) op plaats ze ven en Edgar Davids (Juventus) op plaats acht. In 1997 deelden Bergkamp en Zidane de derde plek. Berg kamp eindigde in 1993 ook al als derde, toen droeg hij het shirt van Inter Milan. Marco van Basten was in 1992 als speler van AC Milan de beste van de wereld. Ajax is door 27 prominente voetbaljoumalisten als tweede club gekozen in de International Football Hall of Champions (IHFOC). Vorig jaar viel Real Madrid als eerste vereniging ter wereld deze eer te beurt. Johan Cruijff op het galla van de FIFA an Ajax-voorzitter Michael van Praag een zilveren schaal uit. foto reuters rotterdam marcel van der kraan gpd Trainer Leo Beenhakker is het volledig eens met het besluit van het bestuur van Feyenoord om tot tenminste de zomer van 2001 langs de officiële weg geen supporters meer mee te nemen naar buitenlandse wedstrijden. „Een prima maatregel," zo rea geerde hij gisteren na de trai ning in de Kuip. „Ik sta er hele maal achter. Wat Feyenoord nu heeft gedaan heeft een kleine groep op zijn geweten. Die heeft het helemaal verziekt voor de rest van de fans." Beenhakker vindt het optre den van de Rotterdamse aan hang in Leverkusen 'schanda lig' en zegt dat het in Duitsland aanwezige en terroriserende deel van het rood-witte legioen het niet verdient om zich Feye- noord-supporter te noemen. „Dat recht hebben ze niet meer," zegt Beenhakker. „Ze maken het nu langzamerhand onmogelijk voor deze club om Europa in te gaan." Het legioen is normaal ge sproken in elke wedstrijd, uit of thuis, de twaalfde man voor Feyenoord. De spelers waarde ren altijd de steun van de Rot terdamse fans en proberen dat zo vaak als mogelijk te laten blijken. Vrijdagavond draaft de hele selectie onder leiding van Beenhakker op tijdens een gi gantisch supportersfeest in Ahoy', waar bijna achtduizend man met artiesten als Lee To wers, Paul de Leeuw en Sugar Lee Hooper urenlang vermaakt gaan worden. Volgens de Rotterdamse coach, die Feyenoord dit sei zoen naar een toppositie op de ranglijst heeft geleid, schaamt de selectie zich dood voor wat er in het afgelopen weekeinde, maar ook eerder dit seizoen is gebeurd. „De groep is enorm aangeslagen. Ik heb voor de training vandaag nog in de kleedkamer met de jongens ge sproken en heb ze ook verteld dat ze er op voorbereid moeten zijn dat er een heleboel over ons heen gaat komen. Net nu we het sportief gezien lekker op de rails hebben, komt dit er bij. De druk was al groot, maar die zal nog veel groter worden. Ik zit met een aantal spelers die voor het eerst van hun leven een prijs kunnen winnen en voor die jongens is het niet een voudig als er zoveel op hen af komt. We zullen nu moeten la ten zien dat we met die druk kunnen omgaan." De officiële supportersvereni ging van Feyenoord wil pogin gen blijven doen om het besluit van Feyenoord om zijn fans buiten te sluiten bij Europa Cup-reizen terug te draaien. „We zullen er aUes aan doen om Feyenoord daartoe te bewe gen",' zegt Willem Veenman namens de 26.000 aangesloten supporters. „Maar we realise ren ons dat het wel eens heel moeilijk kan worden om dat voor elkaar te krijgen. Feye noord heeft een daad gesteld die bijna onafwendbaar was." itompwijk overweegt protest aan te tekenen :iden loman leefmans ^Itompwijk '92 overweegt bij de KNVB te protes- ïren tegen de gang van zaken rond het duel 'ostalia - Teylingen van afgelopen zondag. Door iverse omstandigheden konden de Sassenhei- aers geen volwaardig team op de been brengen. )e 1-0 stand die al eind november werd bereikt het ging zondag om het uitspelen van een eer ier gestaakt treffen) bleef onveranderd. Hierdoor Postalia en niet Stompwijk geplaatst voor de ^lay-offs (Serie A) van de vijfde klasse. is Het zag er zondag lange tijd naar uit dat de res terende drie kwartier helemaal niet zou worden fgewerkt. De Haagse consul J. Kauderer keurde iet terrein zowel om negen als om twaalf uur af. (Toch kregen we nè het laatste afkeuringsbericht Ipnieuw een telefoontje dat we koste wat het ost toch bij Postalia moesten verschijnen om de wedstrijd uit te spelen. We hadden de bus al af gezegd", aldus Teylingen-voorzitter Sjaak Lange- slag. De Sassenheimse club had sowieso al grote moeite om de hoofdmacht te motiveren naar Den Haag af te reizen. Sommige spelers weiger den omdat zij vreesden voor het fysieke en ver bale geweld dat ze bij eerdere bezoekjes aan de Hofstad was aangedaan. Daar komt bij dat de spelers die wel wilden vertrekken, even na het middaguur weer naar huis was gegaan. Zij kre gen immers de mededeling dat het terrein van Postalia opnieuw was afgekeurd. „Je begrijpt, het elftal dat uiteindelijk in het veld stond, had weinig meer met ons eerste team te maken. Daarom is het dus niet verwonderlijk dat het een bloedeloos potje werd en aan de stand niets meer veranderde. En dat is vooral sneu voor Stompwijk", zegt Langeslag. Bij de betrokkenen in het Teylingen-kamp be staat het vermoeden dat er van de kant van de KNVB druk is uitgeoefend om het duel ondanks de afkeuring toch te laten spelen. Dan zou de sle pende zaak tussen beide clubs eindelijk afgelo pen zijn. Bovendien kan de bond nu komende zondag beginnen met de zogeheten voorjaars competitie. Voorzitter Frans Luiten van Stompwijk vindt dat zijn club hierdoor is benadeeld. „Ik had al leen begrepen dat het 1-0 is gebleven. Dat het terrein van Postalia eerst was afgekeurd en de wedstrijd vervolgens toch moest worden uitge speeld, daar wist ik niets van. Ik ging ervan uit dat Teylingen zijn sportieve plicht ten opzichte van ons wilde doen. Met mijn bestuur moet ik nog ruggespraak houden maar als het inderdaad zo is dat Teylingen door toedoen van de KNVB niet op zijn sterkst kon aantreden dan mag je van mij best horen dat we een pittig briefje gaan schrijven.' De Voorschotense arbiter Van Bree ontkent dat hem 'van hogerhand' is bevolen om het treffen toch te laten doorgaan. „Ik wist wel dat er de KNVB, maar ook de clubs veel aan was gelegen om het restant uitgespeeld te krijgen, 's Ochtends belde ik de KNVB en daar kreeg ik te horen dat het doorging. Ik wist dus niet dat de consul het terrein had afgekeurd en ik trof bij aankomst een bespeelbaar veld aan. Daarom heb ik de clubs gemeld dat we gewoon zouden gaan voetballen en met drie kwartier vertraging volgde de aftrap." Zowel KNVB-bestuurslid Gerard van Dijk als districtsmanager Cor van Steijn kan zich niet voorstellen dat er vanuit hun organisatie, die met een delegatie bij het duel aanwezig was, druk op de arbiter is uitgeoefend. „Het is jammer dat het zo is gelopen, uitgerekend bij die wedstrijd", al dus Van Dijk. „Ik hou het op een communicatie foutje tussen consul en scheidsrechter." De KNVB wil weer eens wat gaan doen aan zaalvoetbal. De bond wil maatregelen ne men om het al jaren teruglo pende ledental tegen te gaan. En dat is in meer dan een op zicht opmerkelijk. Het is op merkelijk laat en het is het op merkelijk omdat dezelfde be leidsbepalers van de KNVB de schuldigen zijn voor de aftake ling die het zaalvoetbal heeft doorgemaakt. Je kan in de Leidse regio geen kantine van een sporthal bin nenkomen of er hangt wel een standenlijst van de plaatselijke (bedrijfs)competitie zaalvoet bal. Of het nu gaat om de Tweesprong, de Gaasbak, de Vlinder, Oudendijk of Was- beek, overal wordt 'wild' ge speeld. En dan zwijgen we nog over de universitaire sporthal of de Groenoordhal waarde competities zö groot zijn dat er zelfs aparte divisies bestaan. De conclusie is dat grote hor den recreatieve zaalvoetballers de voorkeur geven aan het spe len in één hal en het liefst op telkens dezelfde avond. Dat is al jaren zo. Maar wie lid wordt van de KNVB en bij een club in een tweede, derde of vierde team gaat zaalvoetballen, loopt het grote gevaar om op een Euro pacupavond, of pakweg maandag om 19.00 uur, of vrijdag om 22.00 uur een uit- duel te moeten afwerken in de Zoetenneerse Veur, de Rijs- wijkse Schilp, het Haagse Oranjeplein of de Naaldwij kse Pijl. Dat is ook al jaren zo. Dan is er nog het financiële as pect. Het lidmaatschap van de KNVB, zowel voor spelers als voor een (nieuwe) club, is be hoorlijk prijzig in vergelijking met een 'wilde' competitie waarbij meestal niet meer dan de zaalhuur hoeft te worden afgedragen. Het verschil kan zelfs oplopen tot honderden giddens per jaar. Ook dat is al jaren zo. De hogere, landelijke klassen zijn bij de KNVB wel aan één speelavond gebonden: de vrij dag. Dat heeft weer een ander nadeel. Voor voetballers van zaterdagclubs wordt het vrij wel onmogelijk om het spelen op het veld en in de zaal te combineren en dat frustreert een groot aantal van hen. Ook zijn er nog redelijk nieu we spelregels die de populari teit van het zaalvoetbal heb ben doen afnemen. Toen te rugspelen op de keeper op het veld werd verboden - op zich een goede maatregel - werd dit vervolgens ook in de zaal geïn troduceerd. Met als straf een directe vrije trap. Ziet u het voor u. Iemand die op pakweg drie meter voor de goal vol mag uithalen op een muurtje van vier man plus de keeper, die trillend op de doellijn zo veel mogelijk lichaamsdelen probeert te beschermen. Er zijn bij een gericht schot drie op ties: of er valt een doelpunt of een blessure, of allebei. Niet verwonderlijk dat deze regel bij de meeste wilde competities is teruggedraaid. Al jaren gele den. De KNVB gaat nu maatregel nemen om, zoals de bond aan kondigt, het zaalvoetbal weer aantrekkelijk te maken. HAD DAT NIET EEN JAARTJE OF VIJF EERDER GEKUND. De KNVB stelt zichzelf nu bo vendien een onmogelijke op gave. Het zaalvoetbal weer po pulair maken (dat wil zeggen: en goedkoper én op een avond én in een hal én niet op vrijdag én met andere spelregels) en dat ook nog eens binnen een afzienbaar tijdsbestek regelen. Dat klinkt toch een beetje re hoog gegrepen vooreen orga nisatie die het proces van afta keling jarenlang op zijn be loop heeft gelaten. LOMAN LEEFMANS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21