Leidsch Dagblad 2 Valpartij belangrijkste doodsoorzaak ouderen 3 14 18 )ntvoerde Nederlanders n Jemen vrijgelaten Zweten op CITO-toets Leidse agent schiet op autodief Bindmiddel in etenswaren goed voor veertig miljoen boete Politiebond ACP sleept Peper voor de rechter TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. INSDAG 2 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gesprek van de Dag Binnenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst 'Stewardess moet af van het imago van dom blondje' Stekelenburg is geen kroonprins meer 'Overheid moet zich met religie bemoeien' Jeroen van Merwijk op weg naar een ontevreden klant ?uud Borst wordt bij de finish onthaald door zijn vriendin. FOTO ANP Borst troeft Angenent weer af weissensee anp :hris hartman >iderdorper Ruud Borst werd gisteren voor de tweede keer jinnen een maand Neder- ands kampioen. De sierbloe- nenkweker won het Open NK narathonschaatsen op de /Veissensee in Oostenrijk. Be rin januari werd hij in De ven - :er nationaal kampioen op ainstijs. Beide keren klopte Borst de Woubrugse Elfste- ientochtwinnaar Henk Ange- ïent in de massasprint. „Weer vas ik er dichtbij, en weer luk- :e het niet", foeterde de num- ner twee na de wedstrijd over honderd Icilometer. Borst kon zijn geluk niet op „Nu ben ik er wel zo'n beet je", aldus de 26-jarige win naar. „Zo is mijn seizoen dub bel geslaagd. Ik had het niel verwacht, want de afgelopen week had ik griep. Maar ik heb oplettend gereden. Door de hoge snelheid zag ik al vroeg dat het op een massasprint zou uitdraaien. Ik ging over Angenent heen en twintig me ter voor de streep kon ik mijn armen al omhoog gooien. Tot mijn eigen verbazing." Pagina 21: Slimme Borst spaart krachten Huisarts pleit voor opsporen van mensen met 'verhoogd valrisico' Vooral door de complicaties na afloop is een valpartij te genwoordig doodsoorzaak nummer één onder ouderen. Van de 15.000 ouderen boven de 65 jaar die jaarlijks in Nederland hun heup breken, overlijden er bijna 5.000 binnen drie maanden na de operatie. Dat blijkt uit on derzoek van de Maastrichtse huisarts P. Stalenhoef, die vrijdag promoveert op een proefschrift over het vallen van ouderen. of het begin van algemene ach teruitgang", stelt Stalenhoef. „Door de patiënt aan enkele eenvoudige testjes te onderwer pen en het medisch dossier in te kijken, is het voor de huisarts heel simpel te bepalen of de val van een oudere een incident is of een indicatie van een toe komstige reeks valpartijen." maastricht anp Volgens Stalenhoef onderstre pen de cijfers de noodzaak om in een vroegtijdig stadium ou deren met 'verhoogd valrisico' op te sporen. „Vallen van oude ren, in het bijzonder herhaald vallen, moet worden gezien als een teken van ziekte, beperking Zo heeft Stalenhoef tijdens zijn onderzoek ontdekt dat ver minderde spierkracht, stramme gewrichten, depressiviteit en een loopstoornis belangrijke oorzaken zijn van herhaald val len. Vrouwen vallen bijvoor beeld veel vaker dan mannen, omdat ze relatief minder kracht hebben. Ook patiënten die anti depressiva slikken en daardoor minder bewust waarnemen, vallen relatief snel. Driekwart van alle valpartijen gebeurt binnenshuis. Stalen hoef stelt daarom voor de woonomgeving van bejaarden grondig te testen op mogelijke valrisico's, zoals losliggende ta pijten, gladde vloeren of slechte e vier Nederlanders en twee •itten die bijna twee weken lieden in het noorden van Je- ,en door leden van de Shaif- am werden ontvoerd, zijn inmorgen vrijgelaten. Dat ge- ïurde volgens de Jemenitische >litie na bemiddeling door amhoofd sjeik Naji Abdel Aziz Shaif. De zes, een Nederlands echt- lar met twee zoontjes en twee •itten, werden zondag 17 ja- ïari ontvoerd toen ze op weg aren van Sadeh naar Sanaa, werden overmeesterd bij het >rp Hooth. De ontvoerden erken in Jemen voor de chari- tieve instelling Worldwide Services. Voorzitter Spronk van het instelling wilde nog niet reageren op de eerste berich ten. Hij wilde eerst zeker weten dat het gezin is vrijgelaten en wacht tot hij contact met hen heeft gehad. De ontvoerders eisten de vrij lating van twee leden van hun stam die gevangen zitten op be schuldiging van moord. Maar de regering wilde de twee vol gens bronnen in Jemen alleen vrijlaten als de stamleden met de familie van de vermoorde overeenstemming zouden be reiken over betaling van bloed geld als genoegdoening voor de misdaad. Buitenlandse Zaken kon vanmorgen nog niet zeg gen of de eisen zijn ingewilligd. .versum anp iemeenten weigeren extra geld oor rampenbestrijding te betalen nenlandse Zaken, belast met de rampenbestrijding, overlegt de ze week met de gemeenten. Maar die stellen nu al dat zij ge noeg hebben geïnvesteerd in de rampenbestrijding. De brandweercommandan ten in Nederland waren vorig jaar verbijsterd over het mini male bedrag van elf miljoen gulden dat De Vries beschik baar stelde voor de versterking van de brandweerzorg en ram penbestrijding in Nederland. De Tweede Kamer had begrip voor de noden van de brand weer, waarop De Vries aangaf dat hij naar extra geld zou zoe ken. Maar dan moesten ge meenten wel over de brug ko men. e gemeenten in Nederland eigeren extra geld te betalen lor verdere modernisering en tbreiding van de rampenbe- rijding. De financiering moet illedig uit Den Haag komen, at vinden de Vereniging van ederlandse Gemeenten (VNG) i het College van Comman- inten van Regionale Brand- eren. Het kabinet moet in de imende voorjaarsnota van inister Zalm (Financiën) als- >g een bedrag van ruim 110 llden reserveren voor de ram- ïnbestrijding, zei VNG- Dordvoerder Pop, tevens bur- imeester van Haarlem. Staats- Icretaris G. de Vries van Bin- leiden Leerlingen van de basisschool De Morskring in Leiden buigen zich over de CI TO-toets, die vandaag en de komende dagen wordt afgenomen in groep acht van de basis scholen. De CITO-toets bepaalt voor een deel of een leerling naar het vbo, de mavo, havo of het vwo mag. Voor de leerkrachten is het allemaal wat minder spannend, maar daarom niet minder interessant. Over het ni veau zegt Maria Remmerswaal, leerkracht in groep acht van basisschool Sint Joseph aan de Oppenheimstraat in Leiden: „Ik heb de toets net even ingezien en in eerste instantie lijkt het me goed te doen." De toets van van daag bevatte voornamelijk informatieverwer king: een aantal teksten, een dienstregeling van treinen en veel plaatjes en kaartjes. FOTO HENK BOUWMAN Politieman maakt noodsprong Snelrecht voor verdachten Urk HONDERD JAAR DE WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse bijlage. 2 februari deel 1: de periode 1900 - 1916. ad van kaam Een Leidse agent heeft gisteren voor het politie bureau in de Stevenshof geschoten op een auto dief. De agent opende het vuur nadat de man een poging deed hem omver te rijden. Door tijdig opzij te springen, raakte de agent slechts lichtge wond. De dief, die poging tot doodslag ten laste kan worden gelegd, is spoorloos. Wel is een an dere man aangehouden die mogelijk betrokken was bij de diefstal. Aan de schietpartij ging een aangifte vooraf van diefstal van een auto. Een vrouw uit Leiden liep na aangifte te hebben gedaan bureau West weer uit. Ze keerde evenwel prompt terug toen ze )oorgaan van 'aasraces is liet zeker hDVOORT ■OF VAN JOOLEN e tijdige oplevering van het ïlengde Circuit Park Zand- i, ion is ernstig in gevaar. De t abrtcage kaasstof schadelijk voor gezondheid ins is groot dat er bij de aan- ng van het raceseizoen geen edstrijden op de piste mogen Drden gereden. Het eerste enement dat op het circuit is pland, zijn de Paasraces op 3 15 april. De oorzaak van de vertraging dat de gemeente Zandvoort it terrein waar nu Slotemakers iti-Slipschool zit niet voor het izoen aan de circuitexploitant in overdragen. Hierdoor is het rcuit niet in staat daar een ge- idswal en een grindbak aan- pal voor het bureau haar auto zag staan. Achter het stuur zat een voor haar onbekende man. Een gewaarschuwde agent liep op de auto af, maar op datzelfde moment gaf de bestuurder gas. De agent, die zich ternauwernood in veilig heid kon brengen, trok zijn pistool en loste een schot op de banden van de auto. De kogel sloeg iets hoger in. Niet bekend is of de bestuurder is geraakt. De auto werd even later teruggevonden in de Nienke van Hichtumstraat aan de andere kant van de Stevenshofdreef. Op aanwijzing van getui gen hield de politie in de omgeving van het bu reau een 22-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aan die bij de diefstal betrokken zou zijn. lelystad anp De ongeveer tien Urkse jonge ren die zijn aangehouden tij dens de rellen van zaterdag 23 januari en afgelopen zaterdag moeten al op 9 maart voor de rechter in Lelystad komen. Het openbaar ministerie heeft in overleg met de rechtbank be sloten tot een gecombineerde zitting van politierechter en kinderrechter. Justitie kon van morgen niet zeggen om hoeveel verdachten het exact gaat, om dat het onderzoek naar de on geregeldheden nog loopt. den haag gpd Zonder die voorzieningen ogen op Zandvoort geen Bdstrijden worden gereden. Nederland moet de Europese Commis1 sie ruim veertig miljoen gulden boete betalen voor de productie van een bind middel dat in talloze etenswaren zit. Bij de fabricage van caseïne (kaasstof) wor den volgens de Commissie stoffen ge bruikt die schadelijk zijn voor de volks gezondheid, zoals aluminium- en am moniumsulfaat. Het ministerie van landbouw ontkent de schadelijkheid en vecht de boete waarschijnlijk aan bij het Hof van Justitie. Campina Melkunie is nagenoeg het enige Nederlandse bedrijf dat caseïne maakt. Het wordt onder meer aan worst toegevoegd om deze sappiger te maken. Hoewel de boete wordt opgelegd aan de Nederlandse Staat, zal deze bij een defi nitieve veroordeling de rekening door schuiven naar Campina-Melkunie. De boete kost de bij Campina aangesloten melkveehouders ieder ongeveer acht duizend gulden. De boete die de Commissie morgen bekendmaakt, heeft betrekking op de EU-landbouwsubsidies in 1995. Als ach teraf blijkt dat de lidstaten zich niet aan de subsidieregels hebben gehouden, moeten zij een deel van het geld terug betalen. Met 41,8 miljoen gulden boete, neemt Nederland een zesde plaats in. Bovenaan staat Spanje dat wegens onre gelmatigheden of fraude omgerekend 286 miljoen gulden moet terugbetalen, gevolgd door Frankrijk (220 miljoen) en Groot Brittannië (110 miljoen). In totaal claimt de Commissie een boete van ruim 1,3 miljard, bijna twee procent van het totale landbouwbudget (75 miljard) in dat jaar. Naast de boete voor de ver boden vervaardiging van 'kaasstof, moet Nederland ook nog eens ruim een ton betalen voor het niet naleven van de Europese regels voor de hennepteelt. De Commissie heeft strenge regels voor dit gewas opgesteld om misbruik (verwer king tot hasj) te voorkomen. Nederland zou de planten te vroeg hebben geoogst, waardoor de subsidie nu wordt teruggevorderd. Volgens Land bouw had de snelle oogst te maken met de slechte weersomstandigheden. „Als de planten langer waren blijven staan, zouden ze zijn weggerot." verlichting. Hij waarschuwt echter tegen te hoge verwach tingen van dergelijke maatrege len. „Gevaarlijke trappen en het ontbreken van antislipmatjes in de badkamer zijn hooguit de aanleiding voor een valpartij. De werkelijke oorzaak ligt bij de mensen zelf, bij hun medicatie, hun bewegingspatroon." Stalenhoef ziet dan ook een belangrijke rol weggelegd voor de verpleegkundige van de thuiszorg, die tijdens een huis bezoek in kaart kan brengen of de oudere een verhoogd risico heeft op vallen. Een verslechte ring van de toestand zou direct aan de huisarts moeten worden gerapporteerd. 'Spookbomen' sluiten brug in Katwijk af katwuk eric de jager De Koningin Juli an ab rug in Katwijk wordt bij harde wind afgesloten door 'spookbomen'. De slagbomen, die automobi listen en fietsers moeten tegen houden als de brug is geopend voor scheepvaartverkeer, wor den dan af en toe naar beneden geblazen. De spookbomen hebben nog geen ongelukken veroorzaakt, omdat ze langzaam dichtzak- ken, maar ze zorgen wel voor verkeersproblemen. Vorige week moest de politie het ver keer nog anderhalf uur lang vanaf de Biltlaan omleiden. Dat was de vierde keer in één jaar tijd dat de slagbomen 'spon taan' dichtvielen. Volgens een woordvoerster van de gemeente is harde wind de oorzaak van het manke ment. „Er zit een beveiliging op, zodat de bomen niet van zelf dicht kunnen vallen, maar als het hard waait, schiet de boom door die beveiliging heen", zegt zij. Het slagbomen mechanisme is diverse keren uit elkaar gehaald door een bruggenbouwer. De motor is ook al eens vervangen, maar tot nu toe is de oplossing niet ge vonden. Inmiddels zit de klapgrage slagboom aan de zijde van de Biltlaan met een ijzeren balk vastgeklonken aan de brugleu ning. Door de noodreparatie kan de roodwitte boom hele maal niet meer naar beneden. De brugwachter moet nu de balk eerst losschroeven om de brug te kunnen bedienen. HET WOORD IS AAN Robert Fulghum Vergeet nooit dat muziek veel te belangrijk is om he lemaal aan beroepsmusici over te laten. «710° 677° 375° 50% 60% 70% SSSSS# 10% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cocktail Cultuur Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,17,19 RTV/programma's11 Sport. Trends/Strips Uitgaan De kortingsbon betreft ei genzinnige fado door Fer nando Lameirinhas en zijn sixtet in de Stadsgehoorzaal. hilversum anp-gpd De politiebond ACP gaat in kort geding eisen dat minister Peper van binnenlandse zaken het ak koord over een nieuwe CAO voor de politie alsnog tekent. Arbitrage door een commissie van onafhankelijke deskundi gen vindt de bond 'een heilloze weg'. De bond verwacht uiter lijk binnen twee weken met Pe per voor de rechter te staan. De Nederlandse Politiebond be raadt zich nog op een gang naar de rechter. De politiebonden en de mi nister zitten morgen nog een keer met elkaar aan tafel. Peper zegt extra geld te hebben gekre gen, maar wilde gisteren niet zeggen hoeveel. Hij zei het 'gek' te vinden dat de bonden door gaan met de voorbereiding van acties, waarvan de eerste zijn voorzien in Gelderland en de Rijnmond. ACP-voorzitter Vo gel reageerde koeltjes: „De boosheid bij veel ACP-leden zit dermate hoog dat hiervoor een uitweg moet worden geboden." Peper, die zich deze week ook in de Kamer moet verantwoor den, vindt nog steeds dat de beste oplossing is het menings verschil voor te leggen aan een commissie.Als de bonden vin den dat zij volstrekt gelijk heb ben, hoeven ze ook niet bang te zijn om het advies van de com missie te vragen. Ik neem daar mee ook risico's." Het onderzoek naar de ver miste Sybine Jansons uit Maarn zal geen hinder on dervinden van de acties bij de politie. Het recherchebij standsteam van 150 man werkt vrijdag en op andere actiedagen gewoon door. Ook de bekerwedstrijd FC Utrecht - Feyenoord gaat donderdagmiddag door. De politiebonden hebben de Utrechtse korpsleiding ervan Verzekerd dat de wedstrijd niet door werkonderbrekin gen zal worden getroffen. Stekelenburg stelt zich nog steeds voluit achter de bonden op. Volgens hem is geen sprake van vergissingen. „Hoe gaat dat in onderhandelingen? Alles wat je overeenkomt, wordt doorge rekend. Ook de loonschalen die pas aan het einde van de on derhandelingen aan de orde kwamen. Voordat ik daarmee kwam, heb ik de meerekenende ambtenaren van Financiën, Binnenlandse Zaken en Justitie heel expliciet gevraagd of het kon, of ik nog binnen het man daat bleef, juist omdat de loon- paragraaf fors was. Het ant woord luidde die nacht, nadat de rekenmodellen in hun com puters het werk hadden ge daan, voluit ja." Pagina 3: Stekelenburg is geen kroonprins meer 1 Adres; Postcode; - 1 Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad.' - Plaats: - - fl.v. i. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPer maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) I i automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90' W I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Éife Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1