Pleidooi voor overheidsbemoeienis met godsdiens Kerk Samenleving Bisschop Hurkmans vernieuwt bisdomstaf Wereld telt 746 gereformeerde o, hervormde kerke DINSDAG 2 FEBRUARI 1999 redactie dick van der plas. o Helix-prijs voor Elly en Rikkert driebergen De Helix-prijs voor opbouw van kerkelijke gemeen ten is dit jaar toegekend aan Elly en Rikkert Zuiderveld. De Evangelische Alliantie, die deze prijs uitreikt, looft hen hiermee voor hun bijdrage op het gebied van muziek en zang in de ge meente. Elly en Rikkert zijn bekend om hun kinderliederen met bijbelse thema's en hun teksten voor tieners over fundamentele levensthema's. Ook zijn veel liederen van hun hand opgeno men in de Opwekkingsbundel. Zingen is volgens de Evangeli sche Alliantie een belangrijk element bij geloofsopbouw en -op voeding en bij gemeenteopbouw. De Hehxprijs werd eerder toe gekend aan onder meer Agapè. Youth for Christ en vorig jaar aan de gemeenteopbouvver bij de Baptistenunie. Peet Wijchers. Bisschop steunt lesbische predikant hamar» De enige vrouwelijke lutherse bisschop in Noorwegen heeft de schorsing opgeheven van een lesbische predikante die met haar partner was gaan samenwonen. In 1997 had bisschop Rosemarie Koehn van Hamar (midden op de foto) de predikan te Siri Sunde (rechts, haar partner staat uiterst links) geschorst. De schorsing liep 1 februari (gisteren) af. Koehn zei dat ze haar besluit van twee jaar geleden betreurde. Christus wil volgens haar liefde en verdraagzaamheid voor iedereen. De 59-jarige bisschop deed een beroep op de Lutherse Kerk om homoseksu ele en lesbische predikanten toe te laten. Als zij samenwonen, mogen ze volgens de kerk niet dopen, huwelijken inzegenen en voorgaan bij begrafenissen. Ze mogen dan alleen administratie ve functies in de kerk vervullen. Toen Sunde in 1996 predikant werd. beloofde ze dat ze niet met haar lesbische partner zou gaan samenwonen. Een jaar later deed ze dit toch. Koehn schorste haar daarop. Sunde noemde het besluit 'een overwin ning voor Christus'. Maar het betekent volgens haar niet dat de kerk nu de deuren wagenwijd openzet voor homoseksuele en lesbische predikanten. „In de Noorse kerk valt het niet mee om homo te zijn." In 1997 had de Lutherse Kerk van Noorwegen bepaald dat het heteroseksuele huwelijk de enige toegestane le vensvorm voor predikanten is. Koehn had daarmee ingestemd. FOTO REUTERS Alphen krijgt Diaconaal Platform alphen aan den run De kerken in Alphen aan den Rijn richten gezamenlijk het Diaconaal Platform op. Dat gaat zich bezighou den met het 'behartigen van materiële en immateriële belangen van de bij haar aangesloten leden van de geloofsgemeenschap pen'. Maar ook de inwoners van de 'burgerlijke' gemeente Al phen aan den Rijn die materiële steun of hulp nodig hebben, kunnen bij het platform aankloppen. In het Diaconaal Platform werken de volgende geloofsgemeenschappen samen: de Rooms-Katholieke Kerk, de Hervormde Gemeente, de Gerefor meerde Kerk, het Leger des Heils, de Evangelisch Lutherse ge meente. de Remonstrantse gemeente, de Hervormd Gerefor meerde Federatie, de S.O.VV.-gemeente Kerk en Zanen, de Mo lukse Evangelische Kerk, de Hervormde Gemeente vrijzinnige modaliteit, de Volle Evangelie Gemeente, de Hervormde ge meente wijkgemeente Sionskerk, de Baptisten Gemeente Al phen aan den Rijn Noord en de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt. De oprichtingsvergadering van het platform heeft plaats op 25 februari in het kerkelijk en gemeenschapscentrum De Bron. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wijnjewoude. L.P.J. van Bruggen te Elim. Aangenomen: naar Kampen (wijkgem. 3), G. de Fijter te Vrie- zenveen; naar Lage Vuursche (parttime), GJ. van den Top, kandidaat uit Lunteren. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Voorthuizen-Barne- veld (tweede predikantsplaats), Ph. Troost te Driebergen-Rijsen- burg. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Meerkerk. B.L.C. Aarnoudse. kandidaat uit Barendrecht. die bedankte voor Vlaardingen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Nieuwdorp, A. Bac te Bodegraven. Bedankt: voorTerneuzen, A.J. Gunst te Benthuizen. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLAND Beroepen: te Werkendam, A.P. van der Meer te Krimpen aan den IJssel. Juriste S. van Bijsten>eld in 'Hemelvaart en Suikerfeest' De ontkerkelijking is geen reden voor de overheid om zich minder met gods dienst te bemoeien. Haar taak in bijvoorbeeld het beschermen van de vrije zondag of het instandhou den van omroepen met een religieuze identiteit wordt ten onrechte steeds minder vanzelfsprekend. OEGSTGEEST ANP De overheid beschouwt vrijheid van godsdienst steeds meer als een individueel recht, schrijft de juriste S. van Bijsterveld in 'Hemelvaart en Suikerfeest. De betekenis van godsdienstvrij heid in Nederland'. Ze heeft echter ook de plicht om te ga randeren dat vrijheid van gods dienst kan worden verwezen lijkt. Ze moet er bijvoorbeeld voor zorgen dat voorzieningen als de vrije zondag en geestelij ke verzorging in ziekenhuizen niet aan de werking van de markt ten prooi vallen. De plicht van de overheid om te zorgen voor de vrije ont plooiingsmogelijkheid van kerk en godsdienst, staat of valt niet met het aantal leden dat kerken hebben, vindt Van Bijsterveld, secretaris van de Commissie In terkerkelijk contact in Over heidszaken (CIO). „Betrekkin gen tussen kerk en staat steu nen niet alleen op de vanzelf sprekendheid van de macht van het aantal of de macht der ge woonte." Ze verzet zich tegen de opvatting dat het afkalven van de christelijke meerderheid het einde van de overheidsbe moeienis met godsdienst in luidt. In politiek en recht over heerst ten onrechte de opvat ting dat vrijheid van godsdienst vooral een individueel recht is. „Ritueel slachten bijvoorbeeld wordt zonder veel moeite in verband gebracht met de vrij heid van godsdienst, terwijl de wettelijke garantie van geestelij ke zorg in instellingen van ge zondheidszorg veel meer voe ten in de aarde heeft", schrijft Van Bijsterveld. docent staats recht aan de Katholieke Univer siteit Brabant. Het is volgens Van Bijsterveld nooit de bedoeling van de wet gever geweest om de vrijheid van godsdienst te beperken tot de individuele uideg ervan, die tegenwoordig de overhand heeft. Met het oog op verwachte grote veranderingen in wetge ving ten aanzien van bijvoor beeld media, arbeidstijden en onderwijs, pleit de juriste voor waakzaamheid. „Het is van groot belang om ervoor te zor gen dat er oog blijft voor die bredere, structurele garantie van vrijheid van godsdienst en levensovertuiging. Het artikel van Van 1 veld staat in een bunde1 rooms-katholieke cor1 Justitia et Pax uitgeeft P slag van de activiteiten1 vorig jaar heeft onplooi' de vijftigste verjaardag Universele Verklaring v Rechten van de Mens. DEN BOSCH ANP Bisschop Hurkmans van Den Bosch heeft de staf van het bis dom grondig vernieuwd. E. Ver hoeven, plebaan (pastoor) van de Sint-Jan in Den Bosch, wordt de nieuwe vicaris-gene raal. Verhoeven, een wijdeling van bisschop Bekkers, volgt de als conservatief bekend staande J. Schroder op. Nieuw is de functie van direc teur van de bisdomdiensten en bisschoppelijk beleidsadviseur. In die functie is de 35-jarige P. Broeders benoemd. Hij is direc teur van een instituut voor soci aal-wetenschappelijk beleids onderzoek in Tilburg. Hij is per manent diaken van het bisdom Den Bosch. Schroder, die een stapje terug moet doen, wordt als vicaris belast met opleiding en vor ming van priesters, diakens en leken. Hij wordt studierector van het Sint-Janscentrum, de priesteropleiding van het bis dom. Regionale vicarissen worden W. van Meijgaarden, lid van de congregatie van het Allerheiligst Sacrament, die deze functie al in deeltijd vervulde, en L. Bae- ten, deken van Veghel. Bisschop Hurkmans wil voor al het veld in. „Ik wil geen bis schop op afstand zijn." Voordat er beleid kan worden gemaakt, moet er eerst naar de mensen worden geluisterd, aldus Hurk mans, die vorig jaar juni werd benoemd tot opvolger van de behoudende bisschop J. ter Schure. Tijdens een persconferentie benadrukte Hurkmans wat hij had geleerd van bisschop Bluijssen, die hem in 1979 had gewijd: streven naar gemeen schappelijkheid. Het verlangen daarnaar leeft sterk in het bis dom, zei Hurkmans. In dit ver band zwaaide Schroder hem lof toe. De laatste maanden is er in de staf van het bisdom veel meer onderling overleg dan voorheen. We moeten realistisch blij ven, zei Hurkmans. „We wor den kleiner. Er zijn in ons bis dom 370 parochies met 500 kerkgebouwen. Dat zijn er te veel." Per regio wil hij waar no dig parochies laten fuseren. Daardoor komt volgens hem de organisatie ook dichter bij de mensen te staan. Bisschop Hurkmans van Den Bosch. GENEVE ENI £Ge- refoi landen. Koploper in de calvi nistische verdeeldheid is Ko rea met 99 kerken. Dit blijkt uit het handboek The Refor med Family Worldwide, dat onder auspiciën van de We reldalliantie van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) door Eerdmans is uit gegeven. De auteurs, Jean-Jacques Bauswein en Lukas Vischer, hadden op hooguit vijfhon derd reformatorische kerken gerekend. Ze zijn niet alleen verbaasd over het feit dat hun schatting veel te laag is. Wat hen nog meer trof was het ge brek aan onderlinge contac ten. Er zijn zelfs landen waar reformatorische kerken niet eens van eikaars bestaan we ten, aldus Vischer, oud-hoog leraar theologie aan de Uni versiteit van Bern. Het praktische nut va 740 bladzijden dikke 1 boek is dat de gegeven alle kerkgenootschappei een zijn gebracht. Ma< scher hoopt dat de gebn ervan zich ook de onde verdeeldheid bewust wc Bij het samenstellen mot zelf denken aan Paulus' brief aan de Corinthiërs, in de verdeeldheid in d meente ter sprake kwam. Er zijn volgens Vische; schillende oorzaken voi verdeeldheid. Hij verwijst een onderzoek van het V\ bestuur in 1989. Daarin den dogmatische en pol verschillen genoemd. 0( aanpak van de zending s een rol. Doordat in Nigei formatische kerken uit el den zending hebben b ven, telt het land nu ell schillende calvinistische ken. Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t a v Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken ANNO 1899 ANNO 1974 Donderdag 2 Februari LEIDEN INGEZONDEN - Mijnheer de Redacteur! In uw blad van gisteravond komt een verslag voor van den jl. Zondag gespeelde wedstrijd voor den Neder- landschen voetbalbeker, dat niet zonder een woord van ernstig protest mag voorbijgaan. Terwijl de Leid- sche spelers worden voorgesteld als de goedaardig heid zelve, worden de Amsterdammers zoo ongeveer voor wilde beesten uitgemaakt, terwijl de houding van het Amsterdamse publiek als grof onhebbelijk wordt beschreven. Noch het een noch het andere is juist. Verscheidene spelers van 'R.A.P.' hebben ruw gespeeld, maar in dit opzicht gaven enkele Leidenaars hun tegenstanders niets toe. Dat enkele kwajongens een onvertogen uit drukking hebben gebezigd moge waar zijn, maar het drie a vierhonderd toeschouwers tellende publiek, waaronder veel dames, verdient niet anders dan den hoogsten lof voor de strikte onpartijdigheid, waarme de het de Leidenaars telkens en telkens heeft toege juicht, als zij mooi spel deden zien. Waar in sommige steden het publiek zich wel eens misdraagt, waar bijna overal ook te Leiden het publiek uitsluitend de eigen partij toejuicht, daar gaat het niet aan het waardigste publiek van het ge- heele land dergelijke beschuldigingen naar het hoofd te slingeren. Ik stel het zeer op prijs, dat het 'L.D.' wekelijks verslag geeft van voetbalwedstrijden. Het publiek moet er dan echter op kunnen rekenen, dat de verslagen objectief en zonder vooringenomenheid geschreven zijn. Een Eerelid van 'Ajax'. Zaterdag 2 februari VALKENBURG De bewoners van de woonboten in Valken burg die vandaag zouden wor den afgesloten van water en elektriciteit, hebben tijdelijk uitstel gekregen. De families Van Alphen en De Mul zijn gisteren met kinderen en schoonouders naar het Val- kenburgse raadhuis gegaan waar burgemeester Van 't Wout hen de suggestie gaf zo snel mogelijk te vertrekken naar een ligplaats van gemeente, rijk of provincie, om niet opnieuw een particulier te belasten. Om half twaalf is het gezelschap opgelucht naar huis terugge keerd. LEIDEN In de Leidse Kikker polder zijn deze week de palen de grond ingegaan waarop het jeugdhonk van UVS komt te rusten. Dit Honk krijgt eigen kleedkamers en een eigen kan tine, uitsluitend voor de jeugd voetballers. De junioren van de blauwwitte eersteklasser gaan hun Honk zelf runnen, tot de kantine toe. ALPHEN AAN DEN RIJN Het De families Van Alphen en De Mul in het Valkenburgse raadhuis. Alphense departement van de 'Maatschappij tot nut van het algemeen' vindt dat als de Ou de Rijn langs de Planetensingel wordt omgeleid, het verkeer over de President Kennedylaan via een aquaduct onder de vaarroute door zou moeten worden geleid. Tijdens de algemene ledenver gadering bleek een meerder heid deze verkeersoplossing te prefereren boven een brug hal verwege de Pres. Kennedylaan. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD De moeilijkheden die het ver keer nu ondervindt in het Al phense dorpscentrum, met het openstaan van de bruggen, zouden anders alleen maar worden verlegd naar Ridder- veld. o LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur eri Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Redactie: 071— Hoofdredactie: 071—1 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11 071 1 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li 071— ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) I per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstri het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kol betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnei worden verzonden geldt een toeslag var aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE! Voor mensen die moeilijk lezen, slech' hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvi van het regionale nieuws uit het Leid! Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr mm K E N H U I Z ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14