Leiden Regio 'Sluiting 't Vattegat is laatste strohalm' We kunnen ons niet verdedigen tegen vooroordelen' De nachtburgemeester: voor als Postma slaapt puurtwerkmaatschappij weg uit buurtcentrum De Kooi Nostalgie in Groenoordhallen 'Leiden heeft geen visie op luchtvaart' MAANDAG 1 FEBRUAR11999 _£hef wim wegman. 071-5356414. plv.-chef herman joustra, 071-5356430 Ongeluk op de Kanaalweg leiden Een 42-jarige Leidenaar raakte gisteren op de Kanaalweg met het voorwiel van zijn auto de berm. Vervolgens raakte hij de macht over het stuur kwijt. De wagen klapte tegen een boom, sloeg over de kop en kwam tot stilstand op de Molenbrug. De man moest, evenals zijn hond, door de brandweer uit het wrak worden bevrijd. Een medepassagier, die door de klap uit de auto werd geslingerd, raakte slechts licht gewond. Vernieling door vuurwerk 1 leiden Onbekenden hebben met een zwaar stuk vuurwerk ver- nielingen aangericht in de hal van een pand aan het Rapenburg. Door de kracht van de ontploffing raakten deuren en ramen van het interieur ontzet. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk I spoor. 3 Politie pakt vandalen op 3 3 leiden Een 21-jarige Leidenaar en een 22-jarige man uit Heiloo zijn zaterdagnacht door de politie opgepakt omdat zij op de o Lammermarkt vernielingen aanrichtten aan geparkeerde auto's o jen aan het straatmeubilair. Twee andere vandalen wisten te ont- o jkomen. o Man bedreigt portier met mes ;q .leiden Omdat hij zich al enkele dagen vervelend had gedragen io in een horecagelegenheid aan de Nieuwe Beestenmarkt weiger- jde de portier een 22-jarige Leidenaar gisteren de toegang tot de io zaak. De man pikte dat niet en trok een mes. Daar stond hij nog )5|mee te zwaaien toen de politie arriveerde. Hij is aangehouden. Vervolg van voorpagina De beslissing om voorlopig op vrijdagavond dicht te gaan heeft Scharloo van 't Vattegat in samenspraak met de an dere eigenaar genomen. Hij noemt de sluiting 'heel ver velend' maar hoopt dat hij nu weer een stuk rustiger ach ter de tap kan staan. smijter bij de deur hebben staan. Daar zijn wij het café niet voor, omdat we graag laag drempelig blijven. Maar of het aan die uitsmijter ligt? Ik weet het eigenlijk niet. Ook andere horeca-ondernemers die wel een mannetje bij de deur heb ben staan, klagen over toene mende drugsoverlast. Scharloo heeft eerst andere maatregelen uitgeprobeerd om de groep te weren. Hij draaide rustige jazzmuziek, sloot toilet ten af om drugsgebruik te voor komen en belde direct de poli- leiden dorith ligtvoet „Het scheelt ons een paar duit jes, maar ik had tegenwoordig elke vrijdagochtend al een ge spannen gevoel in mijn maag. Er gebeurde natuurlijk niet elke keer iets vervelends, maar de sfeer was gespannen. Vaste klanten spraken me daarop aan en sommigen bleven gewoon weg." Waarom deze gasten juist 't Vattegat als verblijfplaats ko zen? Scharloo weet het niet. „Misschien omdat wij geen uit- tie als er heibel uitbrak. „Maar niets hielp. Het probleem is dat de politie pas iets kan doen als die jongens wat uitvreten. Als er vechtpartijen uitbraken en er ie mand werd opgepakt dan bleef die persoon wel een tijdje weg. Maar we schoten er niets mee op, want er kwamen vriendjes van hem voor in de plaats. Tij delijke sluiting is echt onze laatste strohalm." Volgens politievoorlichter T. Stuifbergen kan tijdelijke slui ting voor 't Vattegat een goede maatregel zijn. „Als dat café straks weer langer open is, zul len die gasten misschien naar elders zijn vertrokken." Hij meldt dat de politie de laatste tijd niet meer klachten binnen krijgt over drugsoverlast dan normaal. 10 iden gerry van bakel 35|e buurtwerkmaatschappij in 4°e Kooi is op zoek naar andere 55Liisvesting. Nu nog is de druk- 20»rij, een kantoortje en de gg'ingloopwinkel in het buurt- 2o!ntrum De Kooi gevestigd, 95 aar het is de bedoeling dat in 05? loop van het jaar wordt ver guisd. •4°Cock Lafeber van de buurt- '80erkmaatschappij vertelt dat er isoien sprake is van een conflict. ■j?°let is vanaf het begin de be deling geweest dat de buurt- .3Cferkmaatschappij zelfstandig zou worden. We leggen natuur lijk een behoorlijke claim op de ruimte in het buurthuis. En de drukkerij en ons kantoor heb ben geen toegevoegde waarde voor het buiurthuis. De kring loopwinkel heeft dat wel en ik vind dat die ook moet kunnen blijven. Je krijgt daardoor toch wat meer aanloop in het buurt huis van mensen die er anders niet zo gauw zouden komen.", aldus Lafeber. Hij voegt er aan toe: „Maar als we ergens een pand vinden waar we alles onder kunnen brengen, doen we dat mis schien toch wel. Het zal van het aanbod afhangen, we moeten het wel kunnen betalen. Verder willen we absoluut in deze wijk blijven. Lekker centraal, in de buurt van de Surinamestraat bijvoorbeeld. De woningbouw vereniging Ons Doel wil daar onder in die flats eventueel ex tra bedrijfsuruimtes maken. Dat is misschien wel iets voor ons. Of wie weet komt er wat vrij op de Beatrixstraat als er straks winkels naar het Kooiplein ver huizen. Als er morgen iets goeds vrijkomt, zijn we zo weg. Dan is er in het buurthuis weer ruimte voor nieuwe acuviteiten. Exploitante Trees Claassens van buurtcentrum De Kooi kijkt de buurtwerkmaatschappij niet weg. „Er is geen termijn afge sproken. Het kan nog wel een half jaar of een jaar duren. Er is meer een intentie uitgesproken. Maar de onderhandelingen daarover worden gevoerd door de directie van de LWO (Leidse Welzijnsorganisatie). Ik werk hier nog niet zo lang en ik houd me nu meer bezig met het structureren van het buurtcen trum. Ik wil dat er weer elke ochtend, middag en avond wat te doen is in het buurhuis. Met name voor kinderen moeten er meer activiteiten komen. Als het goed is, gaat het Sleuteldrop- project voor de zomer van start. En de sleuteldropbaas en de sleuteldropbeheerder moeten dan ook hier een plaatsje krij gen." Maar er zijn wel meer gega digden voor het buurtcentrum. Wijkcomité De Kooi wil graag een eigen kantoortje. Voor aller lei vergaderingen, de redactie VEin het wijkblad de Kooiklok en om een spreekuur te houden voor de bewoners. leiden Pure nostalgie in de Groenoordhallen waar de liefhebber het afgelopen weekeinde zijn hart kon op halen tijdens het inmiddels traditionele Super Oldtimer Festival. Honderden klassieke auto's trokken weer duizenden mensen naar de beurs en zoals op de foto blijkt bevonden zich daaronder ook hele jonge liefheb bers van het 'Ferrari-rood'. Hoewel, de kleine hier was eigenlijk meer benieuwd naar de lampjes. Of die het nog deden, na al die jaren. foto hielco kuipers Marokkaanse jongeren zijn boos 5.1q3en thomas erdbrink 3.80 Marokkaanse jongeren die 't Stat- s.ogys geregeld bezoeken zijn kwaad. g'oiVaad omdat er van alles over hen >rdt gezegd zonder dat hen iets ydt gevraagd. Kwaad omdat de idse PvdA-fractie vraagtekens plaatst i de noodzaak van de verbouwing i.W 'hun huiskamer' 't Stathuys. os-yaad omdat ze bij veel kroegen wor- o7;,n geweigerd. 08,Vorige week kwam de Leidse PvdA- °^|ctie met felle kritiek op het jonge- 06,tfibeleid in Leiden. Volgens de raads- 08,ïen Hassan El Houari en Ed van der 33^n zou de groep Marokkaanse pro- o3,2emjongeren niet worden bereikt tor de medewerkers van de Leidse [O5'|lzijnsorganisatie. Het duo signaleert 114.4 een groep Marokkaanse jongeren voor overlast zorgt vraagt zich af op de opvang in jongerencentrum 't Stathuys wel voldoende rendement oplevert. Ook vanuit Marokkaanse hoek is er kritiek op de jongeren. Voornamelijk op hun gedrag in 't Stathuys. Volgens Mohammed Sayem van Moultaka, de koepel van Marokkaanse verenigingen in Leiden, heeft het jongerencentrum een slechte naam bij Marokkaanse ou ders. Sayem beweert dat er wordt ge blowd, gedronken en gedanst in het pand aan de Breestraat. Hij vindt dat in strijd met de Marokkaanse normen en waarden. „Natuurlijk wordt hier geblowd, ge dronken en gedanst", reageert Lak- hdar (24) woedend. „Dat doet toch bij na iedereen van onze leeftijd?" De ge moederen in jongerencentrum 't Stat huys zijn aardig verhit na de uitspra ken van het PvdA-duo en Moultaka. De bezoekers van het centrum - overi gens lang niet allemaal van Marok kaanse afkomst - willen het liefst alle maal tegelijk hun zegje doen. Vooral de onzekere toekomst van 't Stathuys baart de jongeren zorgen. Het is - zo beweren ze - een van de weinige uitgaansgelegenheden in Leiden waar ze zonder problemen binnenkomen. Op de Beestenmarkt komen ze maar moeilijk een van de vele café's binnen. „De portiers zeggen dan dat er meer dan vijf Marokkanen binnen zijn. Vijf is een limiet die ze stellen. Je moet dan wachten tot een van die andere Marokkanen naar buiten komt. Dan pas mag jij naar binnen", legt Nordin (20) uit. „Soms sta je een half uur te wachten terwijl andere mensen wél naar bin nen mogen. Dat is erg vernederend. Tja, als er dan een dronken grappen maker naar buiten komt die een verve lende opmerking maakt, dan wil ik wel eens kwaad worden", vult Lakhdar aan. De jongeren zijn het zat dat er wordt gedaan alsof 't Stathuys een soort broeinest is waar Marokkanen stieke me plannetjes zitten te smeden. De helft van de bezoekers is van Marok kaanse afkomst. De rest is Nederlands, Surinaams of Antilliaans. Vijftien van de twintig jongeren steken hun hand op als hen wordt gevraagd of ze een opleiding volgen. Vijf van de twintig geven aan wel eens met de politie in aanraking te zijn geweest. De bezoekers zijn het erover eens dat sluiting van 't Stathuys zal leiden tot meer problemen met de groep. „De kroegen komen we niet in, dus dan moeten we wel gaan rondhangen", meent Lakhdar. Hij herinnert aan de samenkomsten op het Beestenmarkt plein en de Burchtheuvel. Op die laatste plaats is de mobiele eenheid in gezet om de groep te doen verkassen. „Er wordt wel veel over ons gepraat, maar niet met ons. Dat is erg verve lend", vindt Nordin. „We kunnen ons niet verdedigen tegen de heersende vooroordelen. Dat geeft een gevoel van onmacht." De suggestie van Moultaka dat de jongeren ook naar het pand van die or ganisatie aan de Langegracht kunnen komen, wordt boos van de hand ge daan. „Daar zitten onze vaders, ooms en neven", roept Isaam (17). „Neder landse jongeren gaan toch ook niet met hun ouders naar de kroeg." GroenLinks café over Schiphol loi) :eda heeft er eentje, Den aag en Groningen ook. In 3tterdam heeft de schrijve- entertainer Jules Deelder chzelf uitgeroepen tot en zelfs Heerhugowaard en Zaan- im overweegt men zo iemand installeren. „Nou dan! Wordt !t onderhand niet eens hoog d dat een stad als Leiden ook 1 n nachtburgemeester krijgt? valt Rene Vallentgoed eteen maar met de deur in [lis. „Het is toch feitelijk een ihande dat die er niet al jaren ir René toch. Wat is dat nu onzin. JIJ bent toch im mers al jaren DE nachtburge meester van Leiden. Althans, wij wisten niet beter dat dat zo was. Zelf geproclameerd welis waar, maar toch. De nachtbra ker bij uitstek, de man van de café's, de kroegen en het uit gaansleven. Of niet soms? Hij zucht Trekt daarbij weer dat gezicht of hij na een zware nacht en na moeizaam ontwa ken zojuist van het toilet af komt. „Kijk, dat is nu precies wat ik bedoel. Ik heb me zelf nooit uitgeroepen tot nacht burgemeester. Ik ben Deelder niet. Anderen hebben dat ge daan. Dat is een heel eigen le ven gaan leiden. Benoemd ben De Blauwe Steen, die al 700 jaar (n de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad ik nooit." En daar zit, wat hem betreft, nu net de kneep. Hij WIL best nachtburgemeester zijn - graag zelfs - maar dan wel officeel ge kozen en officieel benoemd. Tuurlijk, het moet ludiek blij ven. Maar wil het iets voorstel len, wil het een beetje status krijgen, dan dient er een ver kiezing te komen, dan moeten er voorwaarden geschapen worden. Anders heeft zo'n in stelling of fenomeen geen zin. Nu is Vallentgoed, die in het dagelijks leven de theaters af reist als promotor/ organisa tor/ agent van 'acts' als Mul der/Campert en Bral/Bontebal, de rotste niet. Dus heeft hij het, met maatje Simon Platteel. op zich genomen om een aanzet te geven tot een dergelijke ver kiezing. Die moet plaatsvinden op 24 maart in danssalon In Casa. Elke Leidenaar mag die dag zijn stem uitbrengen. De avond daarvoor, in café Sus Antigoon, presenteren de ge nomineerden zich in een de bat. Dus alles is al in kannen en kruiken, Rene? „Nou, nee. We hebben inmiddels vijf genomi neerden. Dat ben ik. En dan verder Simon Platteel, Peter La- bruyère, Frans Horst en Sjaak Kerstjens. Het bekende kringe tje nachtbrakers ja, dat ben ik met je eens. Maar ieder die dat wil kan zich kandidaat stellen. Een onafhankelijke commissie van drie wijze mannen moet dan een lijst van pakweg tien namen maken. Wie we voor die commissie op het oog hebben? Nou, uit de horeca Leo Kamp- Pas-de-deux tussen toenmalig burgemeester Goekoop en nachtburgemeester-in-spé Rene Vallentgoed. hues, uit de politiek wethouder Pechtold en uit de burgers Chris Verplancke. Maar ik moet ze nog vragen." Serieuze namen en serieuze plannen. En wij maardenken dat zo'n nachtburgemeester een soort prins carnaval moet zijn, maar dan het jaar rond. Pure folklore, zeg maar. „Maar dat", heft hij het vingertje, „dat is dus niet helemaal de bedoe ling. Het moet, zoals ik eerder al zei, een functie hebben. De nachtburgemeester als verleng stuk van burgemeester Jan Postma. Als die slaapt, neemt de ander waar. Op een geinige manier natuurlijk, maar toch. Er moet naar hem geluisterd worden. Als hij suggesties heeft betreffende de horeca, het uit gaansleven, de gemeente. Nee, geen bevoegheden, dat gaat te ver. Dat kan trouwens hele maal niet. Een gewillig oor vin den, daar draait het om." Heeft Leiden dan zoiets nodig? „Tuurlijk. In Den Haag, niet eens een stad, werkt het. We hebben hier toch ook een uit gaansleven, een nachtproble- archief matiek. Juist hier, met al die studenten. Die wel feestjes mo gen bouwen tot diep in de nacht waar de burger dat niet mag. Ik vind trouwens ook dat de nachtburgemeester een budget moet krijgen. Iets in de orde van grootte van 2500 gul den. Representatiekosten. Dal- ie op gezette tijden een rondje kan weggeven. Want dit alles is wel leuk en aardig, maar het moet natuurlijk wel gezellig blijven." (Wordt vervolgd) ao van kaam leiden suzanne barbier Een discussie over het nut en de noodzaak van de groei van Schiphol in het perspectief van de economische belangen en de milieu-effecten: ga er maar eens aan staan. Toch was dit het on derwerp van het derde politieke café van GoenLinks in sociëteit de Burcht gistermiddag. In een poging het debat boeiend te houden was de polarisatie e)ttra groot gemaakt. Groenlinks Tweede Kamerlid Hugo van der Steenhoven en adjunct-hoofd voorlichting van de nationale luchthaven, Ruud Wever, zaten samen in het forum. Het Leidse college werd vertegenwoordigd door milieuwethouder Alexan der Pechtold. Zoals verwacht waren en ble ven de tegenstellingen onover brugbaar. Voor Schipholwoord- voerder Wever was het glashel der dat de luchthaven door moet blijven groeien. Als reden voerde hij daarvoor aan dat in totaal zo'n honderdduizend mensen economisch afhanke lijk zijn van die werkgever. Daarnaast betoogde hij dat de luchtvaart een grote bijdrage le vert aan de nationale schatkist: van elke gulden die in Neder land wordt verdiend, is twee cent van Schiphol afkomstig. Die groei moet in zijn visie tot zeshonderdduizend vliegbewe gingen per jaar vorm krijgen op de huidige locatie. Daarna wil Schiphol volgens Wever door groeien op een eiland in de Noordzee. De aanleg van de luchthaven betaalt Schiphol zelf en op de dure grond die door het vertrek vrijkomt kan de staat een compleet nieuwe stad bou wen. Groenlinkser Van der Steen hoven bepleitte een groeistop voor de toekomst. Hij verkon digde het standpunt van zijn partij dat vluchten binnen Ne derland en onder de duizend ki lometer, naar Parijs en Londen bijvoorbeeld, moeten worden geschrapt. Daarvoor in de plaats moet er een HSL-trein- verbindingsnetwerk komen in Europa. Het luchtverkeer blijft wat hem aangaat alleen voort bestaan op de lange afstand, transatlantisch dus. Van der Steenhoven stelde voor dat de staat de investeringen in de ont sluiting van het luchtvaartver- keer gaat vervangen door inves teren in andere sectoren zoals het onderwijs, recreatie en duurzaam wonen. „Nederland is geen distributieland maar een kenniseconomie", zo maakte hij duidelijk. Een plan dat vol gens hem net zoveel banen kan opleveren als in de luchtvaart. Een eiland in de Noordzee vindt GroenLinks niet wenselijk om dat de gevolgen voor het eco systeem niet bekend zijn en het de kust én de rust verpest. Wethouder Pechtold stelde zich op het standpunt dat het stoppen met investeren verlies oplevert. Een verlies van hoog- maar vooral laagwaardige werk gelegenheid dat Leiden niet kan hebben. Precieze cijfers kon Pechtold zijn gehoor niet pre senteren maar van 'enkele hon derden banen' was hij vrij zeker. Een ander verhaal vond de wet houder de gevolgen voor het milieu. Het Leidse college heeft in haar nota 'vluchten kan niet' neergelegd dat de stad in de plannen van Schiphol niet nog meer geluidsoverlast moet krij gen. Vooral Leiden-Noord heeft nu vanwege de Kaagbaan veel hinder van het vliegverkeer. Oplossingen van de overlast tot 2010 zijn in de optiek van Pechtold het aanpassen van de ligging van het banenstelsel op de huidige Schiphollocatie en technische verbeteringen in de luchtvaart. De wethouder vroeg zich hardop af waarom het aan- en afvliegen niet boven de Noordzee kon gebeuren in plaats van op de route Den Haag-IJmuiden. De Noordzee is niet favoriet bij het college van wege consequenties van het 'voorland', Katwijk en Noord- wijk, in verband met de infra structurele maatregelen. Pechtold kreeg van anti- Schipholgroei actievoerder Frank Eikhuizen te horen dat het college in een sprookje leeft. Volgens hem heeft Leiden geen visie op de luchtvaart. Eikhui zen verwoordde zijn angst dat de stad over tien jaar zestig vliegtuigen per uur krijgt te ver stouwen als gevolg van de aan leg van de driedubbele Kaag baan. „Dat eiland komt er na melijk niet vanwege de hoge kosten, uitbreiding op de huidi ge locatie legt de economie stil, dus alleen de Kaagvariant blijft over", voorspelde Eikhuizen. „Leiden moet daar nu 'nee' te gen zeggen." De wethouder antwoordde daarop dat de stad zich buiten spel zou plaatsen door alleen 'nee' te zeggen en geen alterna tieven te bieden. Dat is er vol gens hem gebeurd met de ste den die in de Betuwelijn liggen. Het allerbelangrijkste vindt hij dat Leiden blijft meepraten en denken met de Haagse politiek. „Anders wordt er niet meer naar je geluisterd." 3,00-39

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9