Bonden falikant tegen beperking van WAO Weinig hoop op snel herstel Japanse economie 'Iedereen schrok van ontwikkelingen in Brazilië' Politiek voelt niets voor WAO-voorstel MKB Economie Free Record Shop wil ictie tegen illegale cd's £C onderzoekt steun aan omputerfabrikant VS Compensatie grensarbeiders MAANDAG 1 FEBRUARI 1999 7 Verdere expansie Ahold in VS zaandam Ahold bereidt zich voor om in de Verenigde Staten verder te groeien. Vrijdag heeft het concern bij de Amerikaanse beursautoriteit, de SEC, een registratie ingediend om voor twee miljard dollar (3,8 miljard gulden) aandelen, obligaties of ande re financiële instrumenten te kunnen uitgeven. Een woordvoer der verklaart dat dit een gebruikelijke stap is, die past bij 'een op expansie gerichte onderneming'. Door nu diverse procedures te doorlopen en gegevens bij de SEC te deponeren, kan Ahold sneller aandelen uitgeven als dat nodig is. Handelsoverschot China blijkt te dalen peking Het handelsoverschot van China, het verschil tussen import en export, zal dit jaar fors dalen. Het Staatsinformatie- centrum schat dat het overschat inzakt van bijna 43,6 miljard dollar naar ongeveer dertig miljard dollar (5,7 miljard gulden), zo heeft het Volksdagblad vandaag bericht. Volgens het cen trum Zeil de export in 1999 niet groeien en mogelijk zelfs dalen. Geschat wordt dat de import wel zal stijgen, met ongeveer vijf procent. Het afgelopen jaar groeide de export met 0,5 procent I en daalde de import met 1,5 procent. Minder WAO'ers in de bouw woerden Het aantal WAO-uitkeringen in de bouw is vorig jaar gedaald met bijna 2.500 tot ruim 80.000, meldt de Bouw- en Houtbond FNV. Ook zijn er minder WAO'ers bijgekomen: ruim 3.800 tegenover ruim 4.000 in 1997. De vakbond grijpt deze cij fers aan om te protesteren tegen voorstellen de uitkeringen te verlagen. Volgens de organisatie is er sprake van een dalende tendens: in 1996 bedroeg het aantal WAO-uitkeringen in de bouw nog ruim 84.700 en kregen ruim 4.500 mensen voor het eerst WAO toegekend. Sociaal plan voor Polygram Hilversum Hilversum FNV Bondgenoten is met het Canadese concern Seagram een sociaal plan overeengekomen voor dertien werk- nemers van muziekmaatschappij Polygram in Hilversum. De M banen staan op de tocht door de overname van de Philips- - dochter door Seagram. Het dreigende banenverlies is het gevolg van de integratie van Polygram Nederland met muziekmaat- 3: schappij Universal, de Seagram-vestiging in Nederland. Bij Po- 3 lygram in Hilversum werken in totaal 132 mensen. Dat aantal 3 wordt teruggebracht naar 111 arbeidsplaatsen, oj SP breidt boycotactie Ikea uit 0 Rotterdam De Socialistische Partij (SP) voert de boycotactie te- 0 gen het woonwarenhuis Ikea op. Daarmee wil de SP de druk op 0 het concern verhogen om geen producten uit India meer te ver- II kopen die door kinderen zijn vervaardigd. De socialisten voeren °j al enige tijd een actie waarbij ze klanten oproepen deze artike- len, waaronder tapijten, niet te kopen. De partij wil dat de Ikea- 01 directie het Rugmark-keurmerk invoert, een certificaat van on- 6 der meer Unicef, Novib en de FNV dat een garantie moet geven 0 dat de betreffende artikelen niet door kinderen zijn geprodu- 2 ceerd. De SP gaat nu in winkelcentra in grote steden rode kaar- 0;ten uitdelen waarmee de consumenten Ikea hun afkeuring kun- 0 nen laten blijken. Eerder deze maand deelden partijmedewer- 0 kers de kaarten uit bij de deuren van alle acht Ikea-vestigingen 0 in Nederland. Ikea vindt de actie van Ikea 'kortzichtig'. Volgens 15 het woonwarenhuis lost een productenboycot het wereldwijde 1 probleem van kinderarbeid niet op. Universiteit Maastricht start bedrijf venlo De Universiteit Maastricht (UM) gaat commercieel. Me dewerkers van de medische faculteit en het bedrijf Belden Wire Cable in Venlo gaan een gezamenlijke dochteronderneming opzetten. Het is voor het eerst dat de universiteit een dochter (begint waarin ook een commercieel bedrijf deelneemt. De joint venture, MCTec genaamd, gaat medisch draad maken voor in wendige ingrepen zoals dotterbehandelingen. Zeven Maas trichtse onderzoekers zijn direct of indirect betrokken bij de ac- itiviteiten van MCTec. Wereldverkoop pe's vorig jaar omhoog new york De verkoop van personal computers over de hele wereld is vorig jaar toegenomen met twaalf procent tot 89,9 mil joen stuks na een groei van vijftien procent in 1997. In het vier de kwartaal van 1998 nam de afzet toe met vijftien procent tot 27,3 miljoen apparaten, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het bureau International Data Corporation. Compaq is met 14,8 procent marktleider in de wereld. De volgende plaatsen op de jaarranglijst worden ingenomen door IBM (8,8 procent), Dell (8,5 procent), Hewlett-Packard (6,4 procent) en Packard Bell NEC (4,2 procent). MKB wil psychische klachten uit wet schrappen De werkgevers in het midden- en kleinbedrijf (MKB) hebben de WAO-dicussie in het weekeinde verder ver scherpt. Het MKB vindt dat werknemers met psychische klachten niet in aanmerking mogen komen voor een WAO-uitkering. De vakbeweging heeft de suggestie met kracht van de hand gewezen. Gore roept in Davos op tot 'gepaste hervormingen msterdam anp d-verkopers, platenmaat- Ihappijen, artiesten, techneu- ;n en juristen moeten samen ptreden tegen het illegaal ko- lëren van muziek-cd's en cd- ims. De Free Record Shop wil it er een platform komt om iel te komen tot beveiliging in de schijfjes. Hebben de maatschappijen an cd's voor 1 april niet bevei- |[d, dan overweegt de cd-ver- >per de plaatjes niet meer af te ?men. ,,Ik zie niet in waarom i de cd's niet kunnen beveili- in", zegt directeur inkoop Da [va van de Free Record Shop. [Het is al een tijdje paniek in 1-land. Sinds een paar jaar innen cd's met een brander de computer gemakkelijk Drden gekopiëerd. Inmiddels onder meer op schoolplei- ërenveen anp Europese Commissie onder- ekt de overheidssteun die de nerikaanse computerfabri- 'it- bt Spacecraft Incorporated Cl) kreeg om naar Heeren en te komen. Volgens de mmissie overschrijdt de fi- bciële steun het maximum h twintig procent dat aan R-steun (investeringspremie- teling) mag worden gegeven. Kolgens de Commissie be- iagt de totale investering 62,5 E ïjoen. SCI zou voor haar mst naar Heerenveen niet jer dan 12,5 miljoen gulden bben mogen krijgen, eenvijf- deel van de investering. allerlei afzonderlijke re- (tjes zou de computerfabri- nen, een levendige handel ont- staan. Voor een paar gulden per duplicaat-cd worden cd's geko pieerd. Groot probleem is dat er nog geen waterdichte beveiliging bestaat. „Er moet technisch toch wat uit te vinden zijn", zegt een bijna wanhopige Da Silva. Vandaag heeft hij aan de bel getrokken bij de NVPI, de Nederlandse brancheorganisa tie voor de platenmaatschappij en. Die deelt zijn vrees. „De ge codeerde cd is voor de muziek- branche van levensbelang", stelt een woordvoerster. „Op een gegeven moment loopt de sector zoveel inkomsten mis, dat er een enorme verschraling plaatsheeft. Dan is er geen geld meer om nieuw talent te lance ren en blijven we steken bij Mi chael Jackson en Marco Borsa- to." kant echter miljoenen extra in de schoot zijn geworpen. De Europese Commissie heeft vragen gesteld aan Neder land over de gang van zaken rond SCI. Het Ifijk, de provincie Friesland, de gemeente Hee renveen en grondeigenaar IBF hebben deze maand vragen van de Commissie beantwoord en wachten nu op een reactie. Gaat de Commissie niet ak koord, dan moet SCI het te veel gekregen geld terugbetalen. Spacecraft Incorporated maakt computeronderdelen voor Hewlett-Packard, dat ook naar Heerenveen verhuist. SCI is tijdelijk gevestigd in Leek, tot dat de fabriek in Heerenveen klaar is. den haag «anp Het MKB vindt werkdruk en stress geen reden om in de WAO te komen. ,,Als iemand overspannen is, gaat dat wel weer over. In de VS werken de ze mensen gewoon door", zei MKB-voorzitter De Boer van de vereniging voor het midden- en kleinbedrijf in een vraaggesprek met het Algemeen Dagblad. Dat ondernemers moeten opdraaien voor personeel dat buiten de schuld van de werk gever ziek wordt, vindt de davos gpd Financiële experts zijn weinig optimistisch over het herstel van de Japanse economie. Vol gens de meerderheid van de bankiers en economen de afge lopen dagen aanwezig op het World Economie Forum in het Zwitserse Davos is de huidige sanering van de Japanse ban ken slechts cosmetisch van aard. Vice-president Gore van de Verenigde Staten uitte harde kritiek en stelde Japan voor een groot deel verantwoordelijk voor de huidige financiële cri sis. Gore drong er in Davos op aan dat Japan sneller en drasti scher hervormt 'zodat het land zijn status van de tweede eco nomie ter wereld waar kan ma ken'. De tegenwerpingen van Japanse kant dat het westen te veel en te halsstarrig eisen stelt, wees Gore van de hand. „Met alle respect voor wat Japan tot nu toe heeft gedaan, herhalen wij met de rest van de wereld: We hebben jullie hulp nodig om de huidige globale econo mische crisis te weerstaan." De laatste weken kwamen er positievere berichten uit Japan, waardoor onder meer de yen zich herstelde. De experts blij ken echter niet overtuigd van het einde van 'de crisis. Hoofd- econoom Courtis van de Deut sche Bank Group, voorspelde dat de yen het komend jaar nog onder het niveau van 1998 zal duiken. „Het herstel van de yen is slechts een kleine oprisping. Een golfje in een zwembad." De specialisten onderschre ven weliswaar de pogingen van de Japanse regering om het bankensysteem weer in wer king te krijgen, maar wezen te gelijkertijd op fundamentelere problemen. „Het grootste pro bleem van Japan is de enorme overcapaciteit in de industrie", meende directeur Lin Yi Fu van davos frank hendrickx ëBankiers likken in het Zwitser se alpendorp Davos de wonden van een 'bewogen halfjaar'. De problemen in Azië, Rusland en nu weer Brazilië maken van de vertegenwoordigers van de fi nanciële instellingen niet de meest optimistische deelne mers aan het World Economie Forum, het exclusieve congres voor de top van internationale economie. Namens ING is Rin- nooy Kan aanwezig. In het Verre Oosten zijn veel banken binnen de gecalculeer de maximale verliezen geble ven. Rusland is volgens de ge doodverfde topman van ING een ander verhaal. „Daarop kun je maar heel beperkt voor bereiden", zegt Rinnooij Kan. De Russische centrale bank besloot op het hoogtepunt van de crisis de buitenlandse schul den niet meer af te betalen, ook die van ING niet. „Wat wil je, als daar plotseling de telefoon niet meer wordt opgenomen?", vraagt Rinnooy Kan zich af. „De schade die een reeks van ban ken daardoor opliep, is na venant. Niemand kan beweren dat wij vorig jaar niet ons deel van het verlies hebben geno men." Elet ongenoegen over Rus land is op het World Economie Forum niet het belangrijkste gespreksonderwerp. De voor malige wereldmacht lijkt voor de komende tien jaar gewoon- M KB-voorman onaanvaard baar. Hij doelt onder meer op werknemers die in de WAO ko men door 'hele rare situaties, zoals zelfmoord of alcoholisme in de familie'. Door de woorden van De Boer dreigt de WAO-discussie de verkeerde kant op te gaan, vreest de FNV. „Terwijl ieder een het poldermodel roemt, wordt daar een zware wissel op getrokken. De werkgevers zijn er kennelijk op uit de verhoudi- gen met de werknemers op scherp te zetten", aldus voorzit- het Chinees Centrum voor Eco nomisch onderzoek. „Het is een gegeven dat zeer moeilijk is op te lossen." Ontslagen en saneringen lij ken daarvoor onvermijdelijk, maar noch de bedrijven noch de regering willen er voorlopig aan. Op die onwil doelde ook Gore. „Wij moesten in 1993 ons belastingstelsel herzien. Van Ja- weg afgeschreven. De straf voor een wanbetaler. De grootste zorgen baart Brazilië. Daar is ie dereen heel erg van geschrok ken, aldus Rinnooy Kan. Bij de dagelijkse discussies in Davos wordt regelmatig de vloer aan geveegd met de Braziliaanse re- ter de Waal. CNV-voorzitter Terpstra is 'heel erg boos' op wat hij noemt de stuitende kwalificaties van het MKB. On geveer eenderde van de men sen die in de WAO terecht ko men, heeft psychische klach ten. „Die kun je niet zomaar in de prullenbak kieperen. Door werkdruk niet serieus te ne men, miskent het MKB de wer kelijkheid." De Boer, vertegenwoordiger van 140.000 kleine en middel grote bedrijven, vindt dat het nu maar eens hard moet wor den gezegd. „We moeten geen halfzachte maatregelen treffen voor mensen die psychische problemen krijgen. Oude geval len moeten zich realiseren dat ze niet meer goed zitten in de WAO. Zij moeten vaker worden herkeurd. Maak een onder scheid maken tussen fysieke en pan verwachten wij ook pas sende veranderingen." Een van de weinige positieve geluiden over Japan, kwam van de Japanse vice-minister van fi nanciën Sakahibara. Hij ver klaarde dat zijn land medio 1999 uit het dal zal klimmen. De Japanse vice-minister legde de schuld van de huidige pro blemen bovendien voor een gering en vooral ook met het Internationaal Monetair Fonds, dat het land met een onmoge lijk economisch beleid opzadel de. Vooral van Europese (politie ke) zijde wordt de crisis dank baar aangegrepen om de al lan- psychische klachten" Staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken schuift vol gens De Boer de schuld van het grote aantal WAO'ers te makke lijk af op de keuringsartsen. „Zijn voorstellen zijn te zwak om iets te bereiken." Hooger vorst pleitte enkele weken gele den voor verbetering en inten sivering van de keuringen. Minister de Vries van sociale zaken denkt dat over het idee van De Boer nooit overeen stemming komt. In het televi sieprogramma Buitenhof zei de bewindsman in principe blij te zijn met nieuwe suggesties op het plan van Hoogervorst. Maar hij voegde er aan toe dat 'som mige suggesties zo ver buiten het bereik van de consensus lig gen dat ik nog moet zien of men het daarover eens wordt'. deel bij de dolgedraaide effec- tenmarkten in het westen. Vooral de miljarden dollars die pensioenfondsen, particulieren en andere onprofessionele be leggers in de markt pompen, wakkeren volgens hem de on rust en instabiliteit alleen maar aan. „Dit is niet meer de markt van tien, twintig jaar geleden." President Duisenberg, presi- ger bestaande onvrede over het IMF te gelde te maken. Ieder land dat in problemen komt, krijgt alleen hulp op voorwaar de dat het de munt op peil houdt (lees: de kredieten van schuldeisers niet in waarde laat zakken). Geen bijster succesvol le formule, gezien de recente ontwikkelingen in Brazilië. Het gevolg is dat de reserves van de desbetreffende landen in ijltempo zakken in Brazilië is die in een mum van tijd van 75 miljard naar 20 miljard dol lar gedaald en de binnenland se economie wordt opgezadeld met een torenhoge rente om de dure munt te kunnen opbren gen, wat het herstel niet bevor dert. Het IMF zou veel meer de rol moeten gaan spelen van een mondiale toezichthouder en zich minder moeten bemoeien met het macro-economisch be leid van de landen in proble men, menen de critici, vindt Rinnooij Kan. Hoewel de bankiers eveneens stevig kritiek uiten op de Brazi liaanse regering en het IMF, staan ze niet te springen bij een nieuwe wereldorde voor de fi nanciële markten. „Er lopen hier heel veel discussies over grootse, nieuwe ideeën", licht Rinnooij Kan toe. „Er zijn zelfs Bretton Woods-achtige scena rio's naar analogie van Bretton Woods (koppeling van de valuta aan het goud na de Tweede Wereldoorlog red.). Maar ik be speur in elk geval bij de ban den haag anp Volgens WD en CDA moeten bedrijfsartsen bij het vaststellen of iemand met mentale klach ten in de WAO komt, kijken hoe ernstig die klachten zijn. Ook moet worden onderzocht wat de kansen op herstel zijn. De partijen zien niets in het voor stel van MKB-voorzitter De Boer mensen met psychische klachten door omstandigheden buiten het werk als aparte groep te behandelen. WD-Ka- merlid Wilders wil het genuan ceerder zien. Alleen 'zwaardere amsterdam anp De FNV vindt dat de huidige Nederlandse grensarbeiders tot in de lengte van dagen moeten worden gecompenseerd voor de financiële nadelen van het nieuwe belastingverdag met België. In een brief aan staats secretaris Vermeend dringt de vakcentrale aan op maatregelen om te voorkomen dat de grens arbeiders de dupe worden van dent van de Economische Cen trale Bank, heeft de yen nog niet opgegeven. Hij zei niet te verwachten dat de financiële wereld in de toekomst slechts door twee munten zal worden beheerst, te weten de dollar en de euro. ,,Als Japan haar pro blemen onder controle krijgt, zullen drie munten domine ren." kiers heel veel scepsis over de haalbaarheid van deze woeste plannen. Laten we nou in ieder geval twee dingen nastreven. Ten eerste, wat meer macro- economische discipline in een aantal landen. Ten tweede, snellere berichtgeving over de stand van zaken in die landen. Dan zijn we in elk geval een heel stuk verder dan dat we nu het wereldstelsel zouden willen hervormen." Rinnooy Kan is in Davos om dat er 'een thermometer' krijgt aangereikt voor hoe de wereld er voor staat. Als 'belegger van de groep en voor velen buiten de bank' houdt het bestuurslid van ING zich op de vlakte. Opti mistisch is hij echter niet. Zuid- Amerika verkeert in acuut ge vaar, Japan is nog lang niet uit de gevarenzone en Europa is niet vanzelfsprekend in staat om de rol van dominante eco nomie over te nemen. „De wereldeconomie draait nu vooral op de VS. De laatste cijfers overtroffen alle verwach tingen." Nu is men er weer ze nuwachtig over een mogelijke renteverhoging, waardoor de beurskoersen weer een klap zouden kunnen krijgen. In Davos zijn velen er van over tuigd dat de aandelen momen teel overgewaardeerd zijn. Een flinke correctie sluit niemand uit, ook Rinnooy Kan niet. „De onstuimigheid is voorlopig nog niet weg." psychiatrische gevallen' zouden in aanmerking moeten komen voor een WAO-uitkering. Zijn CDA-collega Bijleveld vindt dat bij ziektes waarbij nog herstel mogelijk is, zoals mentale klachten, flexibeler moet wor den omgegaan met de Ziekte wet. De PvdA denkt daar anders over. Kamerlid Smits stelt: „We hebben juist een heel mooi sys teem dat iedereen inkomensbe scherming geeft, ongeacht de oorzaken van arbeidsonge schiktheid." Ook D66'er Bakker wijst de suggestie van De Boer af. de nieuwe fiscale situatie. Ne derland en België onderhande len over een nieuw belasting verdrag, waarin straks het werk- landbeginsel geldt. Dit betekent dat wie in Nederland woont en in België werkt, alleen nog in België belasting en premies be taalt. De 5.500 grensarbeiders worden gedupeerd omdat zij in België niet op dezelfde wijze hun hypotheekrente kunnen af trekken. Zweden verdient miljarden aan verkoop Volvo stockholm anp De verkoop van Volvo Perso nenwagens aan Ford levert de Zweedse staatskas een flink voordeel op, naar schatting 2,5 miljard gulden. De Zweedse krant Finanstidningen schrijft dat dat komt door het enorme verschil tussen de verkoopprijs van vijftig miljard Zweedse kro nen (12,4 miljard gulden) en de boekwaarde van iets meer dan 10,8 miljard kronen. Over de kapitaalwinst moet Volvo dertig procent belasting betalen. Fi nanstidningen baseert zijn be rekening op gegevens van de Volvo-dixectie en van financiële analisten die zijn gespeciali seerd in de automobielindu strie. De belastingmeevaller voor de Zweedse staat kan lager uit vallen als Volvo verliezen heeft gemaakt die het met de kapi taalwinst kan verrekenen. Maar volgens financiële analisten kan dat nooit veel zijn. Landelijke studie beroepsrisico's hoensbroek gpd Wie bezorgd is over zijn licha melijke gesteldheid, kan zich binnenkort opgeven voor een gratis inspectie. De Gezonde Zaak, dat 120 gezondheidscen tra in Nederland exploiteert, start 3 februari samen met test- centrum TNO een onderzoek naar de gezondheidsrisico's die aan bepaalde beroepen kleven. Het bedrijf zoekt in Nederland tienduizend mensen die zich willen laten testen. De Gezonde Zaak is een dochter van de arbodiensten Commit Arbo en Arboned en verzekeraar Ohra. Die verwijzen zieke medewerkers van hun klanten door naar de gezond heidscentra van het bedrijf. De Gezonde Zaak wil specifieke trainingen gaan verzorgen voor bepaalde beroepsgroepen. Het onderzoek onder tienduizend Nederlanders is bedoeld om in formatie te verzamelen die no dig is om zulke trainingen op te zetten. Als beloning krijgen proefkonijnen direct na het on derzoek te horen hoe het met hun gezondheid is gesteld. Herstel Rusland moskou-da vos dpa-afp De economie van Rusland is in het laatste kwartaal van vorig jaar gegroeid met 3,1 procent. Dat is het beste resultaat sinds acht jaar geleden de hervor mingen begonnen. Over het ge hele jaar kromp de economie met vijf procent, zo heeft het persbureau Itar-Tass gemeld op basis van cijfers van het minis terie van economische zaken. De sterkste productiegroei deed zich het afgelopen kwar taal voor in de levensmiddelen industrie (8,1 procent) en de machinebouw (8 procent). De opleving is deels toe te schrij ven aan de koersval van de roe bel. Importproducten werden daardoor veel duurder, wat de Russische consument ertoe bracht meer producten uit ei gen land te kopen. Het productieherstel in het afgelopen kwartaal betekent volgens de Russische premier Primakov niet dat de economi sche crisis voorbij is. Primakov verklaarde zaterdag in Davos dat het nog ruim een jaar zal duren voor zijn land uit de pro blemen is. éING-topman Rinnooy Kan ziet niets in een nieuwe wereldorde Op de terugweg van Davos naar de VS maakte vice-president Gore (links) zaterdag een tussenstop in Londen. Hij spoedde zich vervolgens naar Downing Street 10 om met de Britse premie Blair (rechts) de klokken gelijk te zetten op het gebied van de wederzijdse handel. FOTO AP ADAM BUTLER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7