Vermoord IRA-lid laat belastend materiaal na KP GOED KOOP Verdeeld U£K wordt maar geen machtsfactor Buitenland 'Dresdner Bank handelde doelbewust in nazi-goud' Deskundigen: aids virus komt van chimpansee Spanning tussen Spanje en Gibraltar loopt op NAVO verhoogt druk op partijen Kosovo om dialoog aan te gaan Veiligheidsraad denkt na over nieuwe 'Irak-politiek' CS2i MAANDAG 1 FEBRUARI 1999 155 5 Duitse gijzelaar in Jemen vrijgelaten bonn-sanaa Een Duitse vrouw is vrijdag door haar Jemeniti- sche ontvoerders vrijgelaten. De vrouw werd dinsdag met twee landgenoten ontvoerd. Haar moeder en broer blijven voorals nog in handen van de ontvoerders. De Duitse zou door haar kidnappers op pad zijn gestuurd om een boodschap over te I brengen aan de autoriteiten in de hoofdstad Sanaa. Eerder deze I maand werden in Noord-Jemen een Nederlands gezin en een Brits echtpaar ontvoerd. De autoriteiten onderhandelen rnet de Shaif-stam over hun vrijlating. SPD: kerncentrales in 2002 dicht bonn De eerste kerncentrales in Duitsland zijn voor het einde van 2002 dicht. Dat heeft de fractievoorzitter van de sociaal-de mocratische SPD, Peter Struck, gisteren gezegd voor de Duitse televisie. Tot dusver zeiden SPD-leiders dat het onmogelijk was een datum voor de sluiting van de eerste van de negentien cen trales te noemen. Struck wilde niet zeggen, welke bedrijven als eerste aan de beurt komen. De sluiting van de centrales is een belangrijk geschilpunt in de Duitse regeringscoalitie. De Groe nen, voorstander van zo snel mogelijke sluiting van alle centra les, eisten vrijdag dat voor de volgende Bondsdagverkiezingen in 2002 'zeker drie of vier centrales' dichtgaan. Rattenplaag op vliegveld Maleisië kuala lumpur Op de internationale luchthaven van Maleisië j zijn sinds de opening in juni meer dan drieduizend ratten ge vangen. Minister van transport Ling Liong Sik weet de ratten- plaag aan de locatie van het vliegveld, op de plek waar zich voorheen oliepalmplantages bevonden. ,,Er is in de hele wereld geen oliepalmplantage zonder rattenprobleem", zei de minis ter. Eerder deze maand keerde een toestel van Malaysian Airli nes terug naar het vliegveld, nadat er een rat aan boord was ge signaleerd. Ratten zijn niet alleen een gevaar voor de gezond heid, maar vormen ook een bedreiging omdat ze graag elektrici teitskabels doorknagen. Volgens Ling is dat laatste op het vlieg veld echter niet gebeurd. Portugese diplomaat bezoekt Jakarta jakarta Voor het eerst in 23 jaar heeft een Portugese diplomaat voet gezet op Indonesische bodem. Ana Gomes, die zaterdag aankwam op de luchthaven van Jakarta, zal in de Indonesische hoofdstad haar land op het laagste diplomatieke niveau verte- genwoordigen. In Portugal arriveert zaterdag een Indonesische diplomaat. Tegelijkertijd opent het Portugese persbureau Lusa een kantoor in Jakarta en het Indonesische persbureau Antara n een kantoor in Portugal. De uitwisseling is het eerste concrete resultaat van de bemiddelingspogingen van VN-secretaris-ge- neraal Annan om het conflict over Oost-Timor op te lossen. Portugal verbrak 23 jaar geleden de diplomatieke banden met Indonesië na de invasie van dat land in Oost-Timor. a, Pinochets vrienden betalen betogers londen De Chileense demonstranten die dagelijks voor het e- Britse parlement demonstreren voor de vrijlating van 'hun' ge- is neraal Pinochet, dragen de voormalige Chileense juntaleider niet echt een warm hart toe. Ze worden door de militaire vrien- den van de ex-dictator betaald om in Londen voor zo'n dertig gulden per uur in ploegendienst demonstrant te spelen. De ge huurde betogers krijgen hun vliegticket en het verblijf in een luxehotel in Londen cadeau, evenals toeristische uitstapjes en cocktailparties, meldt de Britse zondagskrant Sunday Mirror. Daar staat tegenover dat de demonstranten in de gaten worden gehouden door Pinochet-aanhangers. Brit trekt zich terug uit politiek londen De Britse Conservatieve europarlementariër Tom Spencer heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor de verkie zingen voor het Europees Parlement in juni. De vijftigjarige Spencer, vader van twee kinderen, heeft dat besloten, nadat hij na een weekeindje Amsterdam op de luchthaven Heathrow bij Londen was gepakt met marihuana en homoseksuele pornogra fie in zijn koffer. De Conservatieve Partij had Spencer, die een boete van ruim 1.700 gulden had betaald, na het bekend wor den van het schandaal geschorst. De Conservatief uit het welva rende Surrey ten zuiden van Londen is sinds 1979 lid van het Europees parlement. Spencer en zijn vrouw gaven gisteren een verklaring uit waarin ze zeggen dat ze altijd van elkaar hebben gehouden en dat het gezin niet uit elkaar zal gaan. Ijzige kou in Zuid- en Midden-Europa madrid-zagreb-rome Een groot deel van Zuid- en Midden-Euro pa is in de greep van een hevige kou, die in sommige gebieden openbare leven en het verkeer geheel heeft platgelegd. Tot op het strand van het Spaanse vakantie-eiland Mallorca viel sneeuw. In de Alpen is het lawinegevaar groot. In Frankrijk overleed een Britse alpinist die dinsdag samen met een mede bergbeklimmer op een bergtop van vierduizend meter hoog was overvallen door een felle sneeuwstorm. Spanje en Italië hadden in het weekeinde te kampen met strenge vorst en onge woon zware sneeuwval. Doden vielen er ook in Polen. In het weekeinde groeide de lijst slachtoffers van de winterkou in Po len met drie tot 182. Volgens de meteorlogen komt er pas van- of morgen verbetering in de situatie. E Dossiers vermiste Duitsers terug frankfurt De Russische geheime dienst heeft aan het Duitse Rode Kruis 30.000 dossiers gegeven over Duitsers die tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog zijn verdwenen. De over dracht betekent het begin van het einde van een oud mysterie. Volgens het Rode Kruis verdwenen zo'n 300.000 Duitse burgers in Midden- en Oost-Europa toen de sovjettroepen in de lente van 1945 optrokken naar Berlijn. De mannen en vrouwen wer gearresteerd en zonder proces naar sovjetkampen gestuurd of gemarteld tot de dood erop volgde. Het Rode Leger van Stalin geloofde dat veel van de Duitse burgers nazi's waren. "Primakov wil geen president worden De Russische premier Jevgeni Primakov heeft gisteren benadrukt dat hij niet geïnteresseerd is in het presidentschap van Rusland. De suggestie dat de voorstellen die hij afgelopen week indiende om de macht van president Boris Jeltsin in te "perken om zo zijn eigen kandidatuur voor de presidentsverkie- Zingen te versterken, wees hij als 'lachwekkend' van de hand. wijzen uit dat Primakov, die vanwege de zwak- je gezondheid van Jeltsin het dagelijkse bestuur van Rusland fieeft overgenomen, een goede kans zou maken bij de presi dentsverkiezingen die in 2000 worden gehouden. Landen werken samen tegen terreur Kmman De Arabische ministers van binnenlandse zaken zijn Zaterdag overeengekomen om nauw samen te gaan werken bij de bestrijding van terrorisme. Acht landen, Saoedi-Arabië, Jor danië, Verenigde Arabische Emiraten, Bahrein, Algerije, Sudan, Egypte en de Palestijnse Nationale Autoriteit, hechtten op een bijeenkomst in de Jordaanse hoofdstad Amman hun goedkeu ring aan een strategie om gezamenlijk het terrorisme te lijf te gaan. Volgens ingewijden zullen de betrokken landen voortaan informatie uitwisselen over terroristische groeperingen en de Opsporing van verdachten coördineren. Bovendien voorziet de nieuwe strategie in uitlevering van vermeende terroristen, ji ^Javanen achter rellen Ambon [akarta Honderden relschoppers uit de Indonesische hoofd stad Jakarta hebben op Ambon geholpen bij het aanwakkeren Zan de onrust. De krant Media Indonesia heeft uit islamitische bringen vernomen dat vorige maand tenminste 862 'schooiers' 1>p het eiland aankwamen in twee schepen. Volgens de krant de politie op Ambon tot nu toe 47 mensen gearresteerd ioor hun vermeende betrokkenheid bij de ongeregeldheden. Bij 1 3e bloedige gevechten tussen christenen en moslims, waar hele eJrijken en dorpen elkaar te lijf gingen, kwamen minstens 65 ïiensen om het leven. bonn anp-dpa Dresdner Bank, een van de grootste financiële instituten in Duitsland, heeft gedurende de Tweede Wereldoorlog willens en wetens gehandeld in goud dat door de nazi's was geroofd van kampslachtoffers. Dat is de belangrijkste conclusie van een studie naar de geschiedenis van de bank door het onafhankelij ke Hannah Arendt-instituut. Volgens het instituut is onge veer 5.7 ton nazi-goud door de handen van de bankiers in Dresden gegaan. Het meren deel was afkomstig van. ge dwongen onteigeningen, of van rekeningen van mensen die naar kampen waren afgevoerd. Verder werd tussen 1942 en 1944 van de Reichsbank zeker 326 kilo goud gekocht dat rechtstreeks afkomstig was van mensen in concentratiekam pen. Daarbij gaat het om onder meer sieraden, munten en tan den die waren omgesmolten tot goudstaven. De bank, die gedurende de oorlog bekend stond als 'de SS- bank", maakte hierop een winst van 2,4 miljoen Zwitserse frank. Dresdner Bank gaf vorig jaar zelf opdracht voor de studie, nadat tienduizend slachtoffers van de nazi's schadevergoeding van ruim 35 miljard gulden hadden geëist. Wetenschappers van de univer siteit van Alabama in de Ver enigde Staten hebben vastge steld dat het aidsvirus van chimpansees op mensen is overgegaan. Uit genetische proeven met de 26-jarige labo ratoriumaap Marilyn is Beatrice Hahn en haar medewerkers ge bleken dat het virus dat de on geneeslijke ziekte veroorzaakt, verwant is met een virus dat apen infecteert, maar hen niet ziek maakt. Hahn schrijft in het Ameri kaanse wetenschappelijke tijd schrift Nature dat de in 1985 gestorven chimpansee nooit was gebruikt in aidsonderzoek en geen menselijke bloedpro ducten had ontvangen. Hahn kwam in 1992 tijdens het Inter nationale Aids Congres in Am sterdam als eerste met het be wijs dat er een verband bestaat tussen aids bij de aap en bij de mens. De wetenschap ging er tot dan toe van uit dat zowel de mens als de aap elk zijn eigen onoverdraagbare aidsvirus kent. De chimpanseesoort waartoe de laboratoriumaap behoorde, komt voor in diverse Afrikaanse landen, maar wordt zo sterk om zijn vlees bejaagd dat ze met uitsterven wordt bedreigd. Hahn hoopt dat haar onder zoek leidt tot maatregelen om het stropen van de aap tegen te gaan. Als het dier uitsterft, zijn de kansen om een medicijn en een vaccin tegen de ongenees lijke ziekte te vinden aanmerke lijk kleiner geworden. van Gibraltar de Spaanse vis sersboot Piranya enterde en de veertien bemanningsleden ar resteerde. De vissers worden ervan beschuldigd te vissen met netten die volgens de Gibraltese wetgeving zijn verboden. De Spanjaarden daarentegen zeg gen dat ze te maken hebben met de Europese richtlijnen en dat ze zich daaraan houden. Vorige jaar kwamen de Spaanse en Britse ministers van buitenlandse zaken tot afspra ken die een einde moesten ma ken aan het conflict. De pre mier van Gibraltar, Caruana ontkent overigens dat er een re geling bestaat over de visvangst. barcelona henk van den boom correspondent De aloude spanningen tussen Spanje en de Britse kroonkolo nie Gibraltar zijn afgelopen weekeinde weer flink opgelo pen. Terwijl Spaanse vissers de toegang tot de rots blokkeer den, bracht de minister van buitenlandse zaken Matutes zwaar diplomatiek geschut in stelling richting Londen. „Ma drid houdt rekening met een crisis, die wel eens lang zou kunnen duren", zei de be- vVindsman. Het kwam dezer dagen tot een uitbarsting toen de politie Krant draagt bandjes over aan Noord-Ierse politie Eamon Collins, het woensdag vermoorde ex-lid van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), heeft verklaringen ach tergelaten waarin hij in detail verslag doet van ernstige misdaden van hoge IRA-leden. Collins was zelf actief IRA-lid, tot hij het geweld afzwoor en politie-informant werd. De verklaringen staan op cassettes van gesprekken met journalisten van The Sunday Times. De krant zal de bandjes overdragen aan de Noord-Ierse politie. Collins vertelde The Sunday Ti mes over een eerdere aanslag op zijn leven, in maart 1997. Hij noemde zijn aanvaller, een pro minent IRA-lid, bij naam en toenaam. Collins tekende mo gelijk zijn eigen doodvonnis door vorig jaar te getuigen te gen Thomas Murphy, op dat moment IRA-leider. Collins" li chaam werd woensdag bij zijn huis in Ne wry in gevonden. Hij was met knuppels en messen gedood, en daarna door een auto overreden. Het duurde zes uur om hem te identificeren. Afstraffingen en moorden on der extreme katholieken en protestanten zijn sterk toegeno men sinds het vredesakkoord van vorig jaar april. Ook de ont voering gisteren van een ander IRA-lid, de 29-jarige Paddy Fox, lijkt een waarschuwing. Fox, anders dan Collins juist een verklaard tegenstander van het vredesproces, werd in de Ierse Republiek ontvoerd door gewa pende mannen. Ze namen hem mee naar Noord-Ierland, waar hij negen uur later ongedeerd vrij kwam. Er doen al maanden verhalen de ronde dat vooraanstaande leden van de IRA en de politie ke tak Sinn Féin dissidenten van de harde lijn thuis bezoe ken, en hen met afstraffing be dreigen als ze aanslagen zou den proberen te plegen. Fox wilde gisteren niets zeggen over zijn ontvoering, maar na een mislukte eerdere poging wees hij in de richting van voorstan ders van het vredesproces. Hij verklaarde gisteren voor zijn le ven te vrezen. De Noord-Ierse premier Da vid Trimble zei gisteren dat hij 'niet erg optimistisch' is over de voortgang van het vredespro ces. Volgens Trimble dreigt Noord-Ierland weer af te glij den naar geweld. Hij herhaalde zijn standpunt over deelname van Sinn Féin aan de nieuwe Noord-Ierse regering. „Sinn Féin heeft recht op twee zetels, maar alleen als de Republikei nen een einde maken aan het geweld", aldus Trimble. De re gering moet er op 10 maart zijn. Een dag nadat Eamon Collins in Newry werd begraven, herdachten nabestaanden en anderen gisteren in Londonderry de veertien katholieke bur gers die op 31 januari 1971 (Bloody Sunday) door geweervuur van Britse militairen werden gedood. foto reuters paul mcERLane India wil nucleair testbanverdrag ondertekenen NEW DEHLI-ISLAMABAD AP •India wil het nucleaire testban verdrag tekenen in ruil voor op heffing van economische sanc ties, zo is vandaag bekendge maakt. De Pakistaanse regering liet weten een strenge wet te zullen afkondigen voor het te gengaan van de uitvoer van kerntechnologie. Westerse lan den, Japan en Rusland stelden de sancties in nadat India en Pakistan in mei een reeks kern proeven hadden gehouden. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Talbott heeft de afgelopen maanden in tensief overlegd met vertegen woordigers van beide landen. BRUSSEL-BELGRADO ANP-GPD-AFP-Rtr De leden van de NAVO hebben secretaris-gene raal Solana zaterdag gemachtigd luchtaanvallen uit te voeren op Joegoslavië. Dit moet de druk op de partijen in het conflict in Kosovo verhogen om deel te nemen aan een vredesconferentie, en om in korte tijd een regeling te treffen. Geen enkele partij heeft 'nee' durven zeggen op de dwingende uitnodiging van de Britse mi nister Robin Cook, die namens de Contactgroep voor ex-Joegoslavië naar de Balkan was geko men. In Pristina en Belgrado werd echter wel vrij koel gereageerd op het NAVO-dreigement. Zowel de Joegoslavische president Milosevic als het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) liet weten 'nog een houding te moeten bepalen'. Er is een flinke kans op mislukking van de in ternationale opzet. Rugova, de gematigde Koso- vo-Albanees die als enige heeft toegezegd naar Frankrijk te zullen komen, wordt inmiddels over schaduwd door het radicale U^K, dat moeilijk valt te bombarderen. Solana wees er vorige week al op dat ook het U£K provoceert en moordt. Als de gesprekken van de grond komen, krijgen de gastheren van de conferentie dan ook vrijwel zeker problemen met de rebellen. Die houden vast aan de onwrikbare eis van onafhankelijkheid. De Contactgroep wil niet verder gaan dan vergaande autonomie. Een internationale troepenmacht zou dan moeten toezien op de wede in Kosovo. Groot- Brittannië, Frankrijk en Duitsland hebben reeds troepen aangeboden. Ook de Amerikanen sluiten dat niet langer uit. In Kosovo zelf houdt het geweld inmiddels on verminderd aan. Bij drie incidenten zijn van nacht en vanmorgen een dode en zeker acht ge wonden gevallen, onder wie drie Servische poli tiemannen. NEW YORK-BAGDAD AFP-ANP-Rtr De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft het afgelo pen weekeinde besloten com missies in het leven te roepen, die de relaties met Irak gaan onderzoeken en mogelijk her zien. De Verenigde Staten en Groot-Britannië gebruiken on dertussen steeds meer geweld bij hun patrouilles boven Irak. Gisteren zijn opnieuw doelen bestookt waarvan werd aange nomen dat ze bij de Iraakse luchtafweer of de communica tie van de luchtmacht hoorden. De Veiligheidsraad riep zater dag in New York drie commis sies in het leven. Eén moet on derzoeken hoe de Iraakse ont wapening weer kan worden ge controleerd, één richt zich op de nijpende humanitaire vraag stukken rond het handelsem bargo en een derde commissie onderzoekt hoe staat met de uitwisseling van krijgsgevange nen tussen Irak en Koeweit. De voorzichtige stap in de richting van een' nieuwe poli tiek is in de Iraakse hoofdstad onmiddellijk als ontoereikend weggefloten. De Irakese leider Saddam Hussein heeft een be loning van een kleine 30.000 gulden uitgeloofd voor luchtaf- weertroepen die erin slagen een westers vliegtuig neer te halen. Wie een 'vijandige raket' neer schiet, kan rekenen op een bo nus van zo'n 10.000 gulden. (HID BABY HAPPY DRY LUIERS midi, maxi, maxi plus of junior van Jè&F [NÜTFLËSSËN! - PA PEPSI, l ttAAR KEUZE j ky SISIÓF7-UP alle smaken fles 1,5 liter Maximaal 24 flessen per klant. KIPFILET nóü5] AAA PANKLAAR 1«iVV naturel, Indisch of Bali 500 gram r 1,9 NU J' NU W Gemarineerd met water en zout. Aanbiedingen geldig van ma.. 1 t/m za. 6 feb 1999 A&P Services BV lel 035-5-183333 ELKE DAG GOED NIEUWS 8 pristina harald doornbos correspondent Sinds het Kosovo Bevrijdingsle ger (U^K) alle etnische Albane zen vorig jaar opriep tot de 'to tale oorlog voor de totale bevrij ding van Kosovo', is het bergaf waarts gegaan met het dorpje Rakovina, 45 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Pristina. Van de 108 huizen die het dorpje telde, zijn er 107 ver woest. „Eén huis staat nog overeind", zegt Bizi, een et- nisch-Albanese jongen. „Dat is echter geplunderd en aan gort geslagen. Het was de basis van de Servische politie." Rakovina ligt in een gebied dat vorig jaar zomer door het U£K werd uitgeroepen tot 'bevrijd gebied'. Hetzelfde gebeurde met 35 procent van het gebied van Kosovo waar de rebellen grote aanhang hadden onder de bevolking. Maar die bevrijde gebieden bleken een illusie. Toen de Servische autoriteiten genoeg hadden van - in Servi sche termen - 'al die terreur- nesten', werden er groot scheepse aanvallen uitgevoerd op territorium van het UQK. De rebellen verloren elke slag. Vrijwel al hun 'bevrijde' grond gebied ging verloren. En al kon den de meeste rebellen nog op tijd dieper de heuvels en de bossen in vluchten, de Albane se bevolking kon dat niet. Die zat met de gevolgen: Servische wraak resulteerde in 300.000 vluchtelingen, duizenden in brand gestoken huizen, 1.500 doden en honderden ontvolkte dorpen. En zo is ook Rakovina verworden tot een spookstadje. De grote vraag is: Waarom slaagt het U£K er maar niet in om een serieuzere tegenstander te zijn voor de Serviërs, terwijl het wordt gesteund door zo goed als alle Albanezen, negen tig procent van Kosovo's 1,8 miljoen inwoners? De afgelo pen maanden heeft het U£K niets van zijn verloren gebied kunnen heroveren. Wel zijn veel strijders teruggekeerd naar de - veelal verwoeste - dorpen, waaruit de politie zich inmid dels heeft teruggetrokken. De activiteiten van de U(^K be perken zich tot nachtelijke aan vallen op politiebunkers of het neerschieten van politieagen ten of soldaten. „We bevinden ons nog in de fase van oefenin gen. Dit is slechts het begin van de strijdmeent Sabahudin Cena, U^K-commandant van de 124ste brigade in het dorp Velika Krusa, bij de grens met Albanië. „Tot nu toe zijn we zeer tevreden over hoe de strijd is verlopen. Onze moraal is zeer hoog, onze wapens worden be ter." Maar bleek het U£K in het der tig kilorneter verderop gelegen Racak wel in staat om drie poli tieagenten over een periode van een maand dood te schie ten vanuit hinderlagen, diezelf de rebellen waren niet bij machte om de burgerbevolking van Racak te beschermen tegen de daaropvolgende Servische aanval: 45 burgers, onder wie vrouwen, kinderen en bejaar den, sneuvelden. De U^K-re- bellen hadden zich inmiddels teruggetrokken. „We moeten niet te dramatisch doen over Racak", meent com mandant Cena. „Oorlog voer je niet met je gevoel. Deze strijd gaat nog lang duren en er zul len nog veel .doden vallen. Wel licht dat de bevrijding van Kos ovo nog tien jaar op zich laat wachten." Vervolgens pakt hij een pen en een stuk papier. In het Italiaans schrijft hij Roma non fu fatta in un giorno: Rome is niet op één dag gebouwd. In het bij Racak gelegen Petrovo zegt de plaatselijke UQK- woordvoerder Rusdi Mugota dat de Serviërs simpelweg te sterk waren voor de rebellen. „Het U£K deed echter wat het kon. Negen van onze mannen zijn gesneuveld tijdens de ge vechten om Racak. Zonder het U£K zouden er veel meer bur- - gers zijn vermoord." Net als vorig jaar lijkt het grote probleem van de rebellen nog altijd een gebrek aan wapens. De Serviërs kunnen hen relatief makkelijk verdrijven door tanks, pantserwagens en artille rie in te zetten. Hier heeft het UQC nauwelijks een antwoord op, aangezien men voorname lijk beschikt over geweren, en haast niet over anti-tankwa pens. Daarbij komt dat veel re bellen de ene dag nog boer of huisvader zijn, en de volgende dag een UQK-uniform aantrek ken en rebel zijn. Toch is er wel iets veranderd. Er zijn de afgelopen maanden meer wapens naar Kosovo ge smokkeld. Het UQK heeft nu bovendien een heuse structuur. Kosovo is opgedeeld in zeven zones met zeven commandan ten. Ze staan in contact met een raad die zetelt in het centraal hoofdkwartier in Likovac, 35 ki lometer ten westen van de hoofdstad Pristina. Maar de verliezen aan het front en de onmacht om de burgers te beschermen, hebben er in middels toe geleid dat de rebel len in twee kampen verdeeld zijn geraakt. De radicalen, die op dit moment nog altijd het hoofdkwartier in Likovac domi neren, willen desnoods nog tien of twintig jaar doorgaan met de gewapende strijd, en oordelen dat dit de prijs is die voor de vrijheid moet worden betaald. Ook eisen zij een onafhankelijk Kosovo, iets waar de internatio nale gemeenschap tegen is. De gematigden willen een aan passing van de huidige strate gie, en hopen dat alleen de dreiging van gewapende Alba nese rebellen al genoeg is voor het Servische regime om in te binden. Onderhandelingen a la Noord-Ierland zouden dan kunnen leiden tot een compro mis over een nieuwe status van Kosovo. Een vereiste is dan wel dat de gesprekken worden ge organiseerd door de Amerika nen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5