OnzeToplO Veel mis met milieuregels OILILY OPENT STORE OPENT Kamervragen over dood Veenendaalse marinier 2.50 3.49 9.98 6.99 1.89 1.99 Binnenland Israëliërs zeggen geen uitnodiging te hebben gehad BIJLMER ENQUÊTE Auschwitz-herdenking Van der Stoel kandidaat Nobelprijs voor de vrede Evacuatie na felle brand Geen nieuw volksgericht in Urk Weer geschoten op deur van discotheek DEWREN KLEUREN Turkse straf in Nederland uitzitten gaat niet zomaar HAARLEM ZE ALLEBEI 4 FEBRUARI MANDAG 1 FEBRUARI 1999 Ook Brabant moet minder snel den haag Minister Netelenbos (Verkeer) wil ook in Noord-Bra bant en in de hele provincie Utrecht de maximum snelheid op snelwegen verlagen naar 100 kilometer per uur. Die snelheid zou dan gelden tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds. De WD voelt daar helemaal niets voor. Het kabinet heeft in het regeerakkoord afgesproken dat dit systeem wordt ingevoerd op de snelwegen in de Randstad. Buiten die uren mag er in principe 120 kilometer per uur worden gereden. Vol gens Netelenbos zijn dat de snelwegen in Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland tot en met Zaanstad en ook gebie den in Noord-Brabant. Premie voor zuinige koelkasten den haag Mepsen die energiezuinige huishoudelijke appara tuur kopen, kunnen hiervoor vanaf 1 juli een premie krijgen van minstens 100 gulden. De overheid wil niet alleen voor zaken als koelkasten en wasmachines betalen. Ook andere investeringen die het energieverbruik van een woning verlagen, vallen onder de regeling, zoals hoogrendementsketels, isolatiemateriaal en dubbel glas. De overheid wil iemand geld teruggeven als hij het meest energiezuinige apparaat koopt in z'n klasse. De koper krijgt een bon die hij naar het energiebedrijf moet sturen. Dat verlaagt de elektriciteitsrekening met het premiebedrag. Tweehonderd varkens verwaarloosd made* Een menselijke tragedie heeft ruim 200 varkens in het Brabantse Made het leven gekost. Een jonge boer die het door allerlei omstandigheden niet meer zag zitten, heeft de dieren gedurende lange tijd volstrekt verwaarloosd. Het merendeel is daardoor van de honger omgekomen. Enkele anderen zijn door een veearts uit hun lijden verlost. De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van Landbouw ontdekte de stal met daarin de kadavers en de nog hongerende dieren eind vorige week. Sommige beesten bleken door lotgenoten te zijn aangevreten. Bij het Bureau Heffingen in Assen hebben zich inmiddels 600 varkensboeren gemeld die hun varkensrechten aan de overheid willen verkopen. Arrestaties na inrijden op cafépubliek raalte De politie heeft gisterochtend na een achtervolging zes mannen uit Hengelo gearresteerd die even daarvoor betrokken waren bij een vechtpartij voor een café in Raalte. De groep zou hierbij met twee auto's op het publiek en enkele uitsmijters zijn inreden. Alleen doordat de mensen op tijd aan de kant spron gen is voorkomen dat er zware gewonden vielen, aldus de poli tie. De aanleiding voor de vechtpartij, waarbij naast de Henge- loërs nog een aantal jongeren betrokken was, is nog niet be kend. De vechtende groepen werden door de uitsmijters ge scheiden, waarna de agressie van de Hengelose groep zich op hen richtte. Bij de vechtpartij raakte een 33-jarige inwoner van Raalte licht gewond aan zijn gezicht. De twee bestuurders van de auto's wordt poging tot zware mishandeling/doodslag ten laste gelegd, de anderen worden vervolgd voor openlijke ge weldpleging. Zoekactie naar Deen op zee gestaakt umuiden De Nederlandse marine heeft gisteren gezocht naar een bemanningsÜd van het Deense schip Dana Hafnia. De man is in de nacht van zaterdag op zondag voor het laatst aarr boord gezien. Op het moment dat het Kustwachtcentrun\in IJmuiden de melding binnenkreeg, bevond het schip zich ongeveer 45 ki lometer ten noorden van Terschelling. Aan de zoekactie deden behalve de marine onder meer twee passerende schepen, een Duitse helikopter en reddingsboten mee. Ook die hebben de zoektocht gestaakt. Volgens een woordvoerder van het Kust wachtcentrum was de kans dat het bemanningslid levend zou - worden gevonden, 'zeer, zeer klein'. en haag gpd t'e Tweede Kamerfracties van DA en Groen Links zullen rhriftelijke vragen stellen aan i-efensieminister F. de Grave ver de dood van de marinier émon Budding uit Veenen- aal. Kamerlid A. Harrewijn van srroen Links: ,,De minister heeft lts uit te leggen. Wie verzint )'n militaire oefening? Is er I;1 een risicoanalyse gemaakt? Harrewijn en zijn CDA-colle- A. van Ardenne reageren op n reconstructie van de dood n Budding door de Geassoci- rde Pers Diensten, waarbij Prei, kort afgesneden, kilo 3.98 Bohh-vv oordeel 1.48 CfiSuperaardappelen, zak 3 kilo 4.49 Bonus voordeel 1.00 Ctl Hamlappen, kilo 16.98 Bonus voordeel 7.00 Ctl Kippenbouten, 6 stuks op schaal, ca 1.6 kilo 9.99 Bonus voordeel 3.00 Ctl Kipfilet, gebraden of met bieslook, 100 gram 2.69 Bonus voordeel 0.80 CtlKnipbrood, o.a.wltof bruin, heel 2.49 Bonus voordeel 0.50 3 halen, 2 betalen: Unox cup-a-soup, alle smaken, 3 doosjes 3 stuks 5.37 Bonus voordeel 1.79 Smiths crispy chips, alle smaken, zak 200 gram 1.95 Bonus voordeel 0.36 CflCötes du Roussillon, Rheinhessen of Valdepenas rood of wit, fles 1 liter 6.75 Bonus voordeel 1.50 ANP Algemeen Nederlands Persl den haag gpd De drie Israëliërs die door de parlementaire enquêtecommis sie Bijlmerramp zijn opgeroe pen om onder ede voor de commissie te getuigen, zeggen de uitnodiging niet te hebben ontvangen. Dit heeft voorzitter T. Meijer verklaard. Hij wilde gisteravond nog niet dieper in gaan op de consequenties hier van, maar zal vandaag meer uitleg geven. Wel zei hij dat hij 'op deze manier niet de bal te- ruggeketst wilde krijgen'. De Israëliërs, onder wie top managers op het El Al-hoofd kantoor van Tel Aviv, zijn vorige week woensdag per brief en fax benaderd. Daarvoor heeft Meij er een telefonisch voorgesprek gehad met de kandidaat-getui gen. De Israëliërs kunnen niet worden gedwongen om naar Nederland te komen. Vorige week nog zei Meijer dat hij hun komst naar Nederland wel ver wachtte. Als ze weigeren, komt dat vreemd over. Bovendien hebben we de toezegging van zowel Boeing als El Al dat we volledige medewerking krij gen." De parlementaire enquê tecommissie had gezegd dat ze voor maandagmiddag twaalf uur antwoord wilde hebben op het verzoek naar Nederland te komen. De enquêtecommissie heeft daarnaast vorige week docu menten toegestuurd gekregen van anonieme informanten, waarin belastend materiaal zou staan over het onderhoud van El Al-vliegtuigen. El Al zou haar vrachtvliegtuigen regelmatig te lang met gebreken laten door vliegen. Volgens Meijer gaat het hier om 'serieuze' informatie. De in formatie is anoniem toege- deze krant is aangesloten. Daarin werd gemeld dat de 23- jarige Budding tijdens een zwa re oefening in november 1997 onderkoeld was geraakt en twee uur in een weiland op hulp had liggen wachten. Hij moest die avond bij een temperatuur van twee graden Celsius 145 door wadingen maken, gekleed in slechts een overall. Collega's hadden de oefening al opgege ven, maar de oefenleiding liet Budding, die nog onderweg was, doorgaan. In het zieken huis had hij een lichaamstem-, peratuur van 23 graden en overleed na zes uur reanimatie. Amsterdam Naar schatting dui zend mensen hebben gisteren in het Wertheimpark in Amsterdam de Auschwitz-herdenking bijge woond. Namens het kabinet was minister Borst aanwezig. Jaarlijks wordt bij het glazen monument in het park de massavernietiging herdacht van tienduizenden joden in het Pools Auschwitz gedurende de Tweede Wereldoorlog. Burge meester Patijn van Amsterdam zei dat de Tweede Wereldoorlog na 54 jaar nog steeds geen 'voltooid den haag gpd Oud-minister Max van der Stoel is door het kabinet voorgedra gen als kandidaat voor de No belprijs voor dB vrede. Van der Stoel, 74 jaar, zei afgelopen weekend zeer vereerd te zijn met de voordracht. Hij verdient deze zeer prestigieuze prijs van wege zijn inspanningen voor mensenrechten en minderhe den, zo meent het kabinet. Van der Stoel verklaarde afge lopen vrijdag door premier Kok op de hoogte te zijn gebracht van de voordracht. De oud-bey windsman, die van 1973 tot 1977 minister van buitenlandse zaken was in het kabinet-Den Uyl. is sinds begin jaren negen tig hoge commissaris voor na tionale minderheden bij de OV- SE, de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa. In die hoedanigheid probeer de hij de afgelopen jaren in ge sprek te komen met vertegen woordigers van landen waar grote spanningen ontstonden rond de positie van minderhe den. Na de val van de Muur in 1989 ontstonden in veel voor malige Oostbloklanden proble men. die soms in burgeroorlog uiüiepen. Van der Stoel legde talloze bezoeken af op de Bal kan en in nieuwe republieken die voortkwamen uit de Sovjet unie. Ook produceerde hij en kele zeer kritische rapporten over de mensenrechtensituatie in Irak. Van der Stoel is vaak gepre zen voor zijn werk als OVSE- commissaris, maar veel van zijn activiteiten en resultaten bleven onzichtbaar. De Nederlander zei in vraaggesprekken dat zijn diplomatieke handelingen schade konden ondervinden als stuurd. Naar aanleiding van de ze documentatie heeft de com missie nog wel enkele voorge sprekken gehouden. Vandaag besluit de commissie of in vér band met dit belastend materi aal nieuwe getuigen worden opgeroepen. Mogelijk dat deze getuigen niet in de openbaar heid worden gehoord. Woensdag gaat de commissie verder met de openbare verho ren. Deze week staat de toe dracht van de ramp centraal en zal er onder meer worden ge sproken over het technisch on derhoud van het vliegtuig voor dat deze vertrok, het vertrek van Schiphol en de vluchtroute voordat de jumbo neerstortte. Omroepbijdrage via belastingen den haag gpd Het kabinet besluit volgende maand of het kijk- en luister geld in de toekomst moet wor den geïnd door de belasting dienst. Nu is de Dienst Om roepbijdragen nog verantwoor delijk voor de inning. Ook be staat de kans dat het kijk- en luistergeld helemaal verdwijnt en de publieke omroepen ge heel uit de belastingen zullen worden betaald. Op - deze mogelijkheden wordt momenteel gestudeerd door de ministeries van onder wijs en financiën. De Dienst Omroepbijdragen kost momen teel zestig miljoen gulden per jaar, en bij de kabinetsformatie was al afgesproken dat de in ning efficiënter en goedkoper zou kunnen. Volgens een woordvoerder van. staatssecretaris Van der Ploeg, verantwoordelijk voor de publieke omroep, is het betalen van de omroepen uit de staats kas het goedkoopste en het meest efficiënt. Het kijk- en luistergeld dat nu 194 gulden per huishouden bedraagt, le vert de omroepen in totaal 1,2 miljard gulden op. Onbekend is hoeveel geld er wordt bespaard als de belastingdienst de om roepbijdrage zou innen. ,,De kans bestaat dat de huidige si tuatie ongewijzigd blijft als de voordelen niet opwegen tegen de nadelen," aldus de woord voerder. verleden tijd' is, maar dat het ver leden voor velen nog steeds iede re dag aanwezig is. Niet alleen voor de mensen die Auschwitz hebben overleefd, maar ook voor hun kinderen en kleinkinderen. FOTO ANP RAYMOND RUTTING eindhoven anp Enkele tientallèn Eindhovena- ren zijn in de nacht van zon dag op maandag geëvacueerd in verband met een brand in een loods aan de Marconi- laan. De opslagruimte stond vlakbij een flatgebouw van vier verdiepingen en een aan tal eengezinswoningen. De ontruiming was nodig in ver band met de heftige rookont wikkeling en de kans dat het vuur zou overslaan. De meeste mensen zijn tij delijk overgebracht naar het politiebureau. Tijdens de brand hebben zich enkele kleine explosies voorgedaan. De loods is uitgebrand. Nie mand werd gewond. Onderzoek naar aanleiding affaire Rutte Milieuvergunningen zijn te onduidelijk en het ontbreekt aan stelselmatige controle op de naleving. Actie bij ge constateerde overtredingen blijft vaak uit tot de zaak fi naal uit de hand loopt. Dat zijn in grote lijnen de lessen die te leren zijn uit de affaire rond Rutte Recycling, zo blijkt uit het rapport Slibgevaar dat onder leiding van de Haarlemse hoofdofficier van justitie mr. H. van Brum- men is opgesteld. haarlem richard mooyman-amp Afvalverwerker Rutte in Haar- lemmerliede werd enkele jaren geleden beschuldigd van het il legaal verwerken van zuive ringsslib, oplichting en valsheid in geschrifte. Het milieuschan daal was aanleiding voor het Openbaar Ministerie in Haar lem, de provincie Noord-Hol land, de politie Kennemerland, het Korps Landelijke Politie Diensten en het ministerie van VROM om te onderzoeken wat er hapert aan de landelijke re gelgeving. Met de milieuregelgeving is veel mis, zo blijkt na een onder zoek van bijna drie jaar. De rechtbank in Maastricht con stateerde dat in 1996 ook al. Het vonnis viel mild uit omdat de rechter vond dat de milieu wetgeving te onduidelijk en in gewikkeld was. Wat de milieu delicten betreft viel opzet van de kant van Rutte onmogelijk te bewijzen. Het gerechtshof in Den Bosch veroordeelde de voormalige directie onlangs tot 180 uur taakstraf. In Haarlem trof het bedrijf eerder een schikking van 5,5 miljoen gul den. Een affaire-Rutte kan zich met de huidige wet- en regelge ving makkelijk weer voordoen. Om een betere greep te krijgen op afvalstromen adviseren de opstellers van het rapport om voortaan in vergunningen veel duidelijker aan te geven wat precies wel en wat niet is toege staan. Verder moeten er overal provinciale handhavingsteams worden opgericht. Ook moet er een landelijk bureau komen dat zich richt op de georganiseerde milieucriminaliteit. De conclusies komen over een met de strekking van een in opdracht van de provincie op gesteld rapport. Rutte maakte jarenlang doelbewust gebruik van het zwakke optreden van de provincie, zo concludeerde TU-professor E. ten Heuvelhof vorig jaar. De samenwerking tussen de handhavende instan ties bleek gebrekkig. Rutte werd in 1997 opgekocht door de pro vinciale NV Afvalzorg. Die maakte een einde aan de slib verwerking en daarmee de stankoverlast in de omgeving. Precies een week na het volks gericht op Urk over de 'te lage' straf van een ontuchtpleger, heeft de politie zaterdagavond een vergelijkbare rel in de kiem weten te smoren. Zo'n vijftig jongeren op Urk waren zater dagavond van plan een man, die is veroordeeld voor een ze dendelict, lastig te vallen. Vori ge week werden vernielingen aangericht aan een woning el ders in het dorp van een man die was veroordeeld tot een taakstraf. Het afgelopen weekeinde was de politie op de hoogte van de plannen en zette de straat af. De gewaarschuwde politie pa raat met twintig mensen en twee honden hield zeven jon geren van 16 tot 19 jaar aan, omdat zij het bevel om zich te verwijderen negeerden. Eén persoon bedreigde een politie man. Alle zeven verdachten zijn ingesloten. Later in de avond gooiden onbekenden twee rui ten in van het politiebureau op Urk. Afgelopen donderdagavond nog veroordeelde de gemeente raad in Urk unaniem en hart grondig de rellen van de vooraf gaande zaterdag. De raad deed een nadrukkelijk beroep op de verantwoordelijkheid van de ouders. Bovendien droeg de politiek burgemeester en wet houders op om ook de plaatse lijke stuurgroep jeugd, de pre dikanten en schoolhoofden in Portier raakt gewond bij incident te schakelen bij het voorkomen van nieuwe ongeregeldheden. 'De hele Urker samenleving is verantwoordelijk', stelde burge meester Veninga toen. Veninga wilde gisteren nau welijks op de nieuwe zaak in gaan. 'De samenleving moet eerst tot bezinning komen. Urk moet zijn eigen problemen op lossen en dat vergt enige tijd'. Volgens de burgemeester is de weerstand tegen de relschop pers in het dorp inmiddels bij zonder groot. amsterdam anp Max van der Stoel. FOTO ANP ARTHUR BA5TIAANSE ze te veel in de openbaarheid moesten plaats vinden. Een keer eerder won een Ne derlander de Nobelprijs voor de Vrede. Dat was de jurist Tobias Asser in 1911. Het Nobelcomité dat zetelt in Oslo maakt komen de oktober bekend wie de No belprijs voor de Vrede 1999 wint. Vast staat dat Van der Stoel niet de enige kandidaat is. Een discotheek in Amsterdam is het afgelopen weekend ont snapt aan een drama, zoals zich drie weken geleden in Gorin- chem heeft voor gedaan. Een 27-jarige man loste schoten op de deur van de uitgaansgele genheid aan de Rozengracht. Een 28-jarige portier die achter de deur stond, raakte gewond aan zijn hand. De schutter, die gedronken had, wilde met twee andere mannen de discotheek in, maar hen werd de toegang gewei gerd. In de discotheek was een feest aan de gang, waar alleen mannen in gezelschap van een vrouw naar binnen mochten. De verdachte liep daarop woe dend naar zijn auto en kwam even later terug met een pis tool. De portiers wisten net op tijd de deur dicht te doen. De man vuurde vier kogels af op de deur en ging er vervolgens van door, waarbij hij ook enkele ke ren in de lucht schoot. De poli tie was er snel bij en wist de man te overmeesteren. Het pis tool bleek een politiewapen te zijn dat vorig jaar was gestolen. Bij huiszoeking bij de man thuis werd nog een vuurwapen gevonden. In de discotheek waren naar schatting ruim honderd mén sen aanwezig. In een naastgele gen feestzaal hadden circa hon derd scholieren een feest. De schutter wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. OP DONDERDAG enschede harry gerritsma De vorige week in Turkije veroordeelde Enschedese 'Hennies' willen hun cel straf van tien jaar in ons land land uitzit ten. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan, want er kleven haken en ogen aan die procedure. 'Als de Turken niet willen, houdt alles op. Verdrag of niet'. Het als minderbegaafd aangeduide paar gaat niet in hoger beroep. Dat bete kent niet dat ze het eens zijn met het vonnis van rechtbank in Istanboel. De werkelijke reden is dat de veroordeelde heroïnekoeriers zo snel mogelijk een be roep willen doen op de Wet Overdracht Tenuitvoerlegging Strafvonnissen. Deze wet maakt het mogelijk dat ze hun straf in eigen land in een menswaardiger om geving ondergaan. Voorwaarde is dat een in het buiten land uitgesproken straf 'onherroepelijk' is en dus niet bij een 'hogere' rechtbank wordt aangevochten. Een hoger beroep in Turkije dient waarschijnlijk pas over zes maanden. Dat betekent vertraging en dat willen het tweetal en hun families niet. Woordvoerder V. Holtus van het mi nisterie van justitie zegt over de prakti sche uitvoering van de wet: „Veroor deelden moeten zelf aan de - in dit geval Turkse, autoriteiten - vragen of ze hun straf in Nederland mogen voldoen. Tur kije is bij het Europese Verdrag voor de rechten van de mens aangesloten. Maar dat betekent geen verplichting om mee te werken. Als ze daar om welke redenen dan ook zeggen van 'we doen het niet' of 'we doen het nu niet, maar mogelijk later', gaat het niet door. Je bent en blijft van hun instemming afhankelijk." Hij heeft 'geen idee' hoe Turkse auto riteiten in het algemeen reageren op verzoeken van veroordeelden hun straf fen in ons land uit te zitten. „Ik beschik niet over voorbeelden uit Turkije. In middels hebben al tientallen mensen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om hun buitenlandse straf in Nederland te ondergaan. Daarbij ging het vooral om Nederlanders in Spanje, Frankrijk, Duitsland en Engeland." Stemmen de Turkse autoriteiten in met het overbrengen van de Hennies dan duurt het nog enkele maanden voordat ze hier zijn, verwacht de zegs- ICijk in onze winkel voor nog 100 Bonus aanbiedingen. eze Bonus aanbiedingen gelden t/m 7 februari a s. In AH-supermarkten eueen cijfercode ©©©©of tenzij anders aangegeven. Proef de dag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3