Meten is nog geen weten Het Gesprek van de Dag TV WEER MAANDAG 1 FEBRUARI 1999 COMMENTAAR Arbitrage als signaal Eens gegeven, blijft gegeven. Bij kinderen zorgt dat gezegde voor hooglopende ruzies, bij minister Peper en de politiebonden nu eveneens. Dat Pepers onderhandelaars in de vroege ochtend van de 16de januari een domme fout hebben gemaakt bij de onder handelingsmarathon over de nieuwe politie-CAO, is inmiddels wel duidelijk. En al hebben Peper en het kabinet gelijk met hun stelling dat deze CAO normaliter nooit de uitkomst was geweest, daar heb ben de bonden geen boodschap aan: eens gegeven, blijft gegeven. Uit de verbrokkelde berichtgeving sindsdien valt geen echt helder beeld te destilleren. Elke partij heeft zich ingegraven en geeft sterk gekleurde informatie. De relatief onafhankelijke voormalige FNV- voorzitter Stekelenburg - juist binnengehaald door Peper om de onderhandelingen te smeren zónder extra geld - houdt het er op dat iedereen wist of in elk geval kon weten dat het budget ruim werd overschreden. En dat Peper dus dient te betalen. De bonden lijken vooralsnog meer gelijk te hebben-dan Peper. Zijn stelling dat hij als achterban van zijn onderhandelaars fungeert en dus net als de vakbondsleden het onderhandelingsresultaat kan verwerpen, is een voor iedereen duidelijke misvatting. Zijn onder handelaars zaten daar niet alleen namens hem, maar hij was ook op elk moment verantwoordelijk voor htm handelen. Oók op het moment dat ze met miljoenen gingen strooien. Maar tegelijkertijd weet iedereen vanuit zijn kindertijd dat 'eens gegeven, blijft gege ven' niet altijd even realistisch is. Het voorstel van minister De Vries van sociale zaken om de onafhankelijke arbitragecommissie nog eens naar de zaak te laten kijken, is een aantrekkelijke uitweg. De door niemand gewenste politie-acties hoeven dan niet door te gaan. En als de bonden zo sterk staan als Stekelenburg en politie bondvoorzitter Van Duijn stellen, is er voor de politiemensen geen vuiltje aan de lucht. Peper en het kabinet hebben bovendien hele maal geen poot meer om op te staan als de deskundigen die zich op hun verzoek nog eens buigen over het onderhandelingsresul taat. de politiebonden in het gelijk stellen. Het kabinet is zich daarvan ongetwijfeld bewust en heeft die 35 miljoen waarschijnlijk al als verliespost geboekt. Toch heeft het ka binet veel te winnen bij de inzet van de arbitragecommissie. Onge acht de uitspraak pepert de inzet van de commissie de overige ambtenarenbonden nog eens in dat bij de politie een loonsverho ging is weggegeven die zij zelf onder geen enkel beding zullen bin nenhalen. Mochten ze die illusie na de afgelopen week nog heb ben, dan zullen de onderwijsbonden als eerste merken dat het door Hermans te snel beloofde 'met de politie-CAO vergelijkbare' loonbod er niet in zit. Appels en peren in de 20ste eeuw Een voorspellingu krijgt dit jaar. meer dan ooit. de kans om via de televisie uw kennis van de recente geschiedenis bij te spijkeren. We gaan een eeuw uiten dat zullen we weten. Wagonladingen pro gramma's vol authentieke zwart/wit-beelden staan ons te wachten. Zo hadden we gisteravond bij Teleac op Nederland 2 'Ontdekkingen van de twintigste eeuw' en werd op de Duitse zender ZDF. in een poging deze eeuw te begrijpen, uit de doeken gedaan hoe Hitler aan de macht kon komen. Hitleren zijn tijdgenoten Stalin en Churchill - alsmede zuster The resa, Lady Di, Willem Drees, Martin Luther King Albert Einstein en 'm'n vader' - kwamen we gisteravond ook tegen in een nieuw pro gramma van Ursul de Geer: De erfenis van de 20-ste eeuw. Waarin De Geer drie min of meer bekende Nederlanders liet proberen een juryervan te overtuigen, dat hun 'held' moest worden meegenomen naar 'het museum van de twintigste eeuw'. De Geer had een ongelukkige hand gehad in het kiezen van zijn gasten. Dagbladuitgever Jan Greven, die Mandela als held had ge adopteerd. bleef op de achtergrond en zei niets verkeerds, maar ze ker ook niets opvallends. WD-kanon Henk Vonhof die Churchill verdedigde, wilde vooral wilde laten merken dat hij ingewikkelde zinnen kan brouwen. En Matjan Berk begon meteen te zeuren dat die hele eeuwwisselling haar geen bliksem deed en dat zij van hel den niets moest hebben. Wat zij dan in het programma deed bleef onduidelijk. Aan alles viel te merken dat De Geer zelf ook niet geloofde in zijn verkiezing van de held van de eeuw. Het was 'natuurlijk appels met peren vergelijken', zei Ursul. Dus. vroeg hij zijn gasten,hoe gaat u dat nou doen: een held kiezen? En heeft dat nog zin?" Maar ja. RTL 4 moest kennelijk iets doen met wat De Geer noemde 'deze stervende eeuw'. De jury koos uiteindelijk voor Mandela. Wat Vonhof nog eens de ge legenheid gaf om te laten merken wat een belangrijk mens hij wel niet was. „Ik zal de door Nelson Mandela zelfgetekende autobio grafie in mijn boekenkast in ere houden en hem er met nog meer plezier uithalen", protste hij. Brrr! En dan te bedenken dat er nog zeven programma's in deze serie ko men. Volgende week de trend van de eeuw.Wordt het de hoe lahoep of de fondue", vroeg De Geer zich af. Wij dachten zelf meer aan het praatprogramma met bekende Nederlanders. Stralingsdeskundige kan stralingsrisico niet aantonen Met veel aplomb joeg de zich 'professor doctor' noemende S. Y. Acram afgelopen week half Nederland de stuipen op het lijf. Hij beweerde in het NOS-journaal van donderdag 28 januari stellig dat wie veel vuldig blootstaat aan de straling van zendinstallaties een grote kans heeft op kanker, Alzheimer, slape loosheid en lusteloosheid. Gelijke taal had hij op 15 januari al uitgesproken in het radioprogramma VPRO aan de Amstel. Maar wie denkt Acram wel dat hij is om dergelijke kernachtige beweringen te kunnen verantwoorden? „Op grond van het vele onderzoek dat ik heb verricht, mijn studies en die van anderen. Ik heb vele publicaties op mijn naam staan, die zijn terug te vinden in de bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam. Denk niet dat je met je boeken daar zomaar inkomt." Shalom Yoram Acram is gebo ren op 11 augustus 1944 in Radma, Israël. Zelf zegt hij dat hij in 1967, naar Nederland is gekomen om te studeren aan de Universiteit van Amsterdam. Tien jaar later rondde hij zijn studie letteren, studierichting Hebreeuws, af aan de Universi teit van Amsterdam. Dat geeft hem in Nederland het recht zichzelf doctorandus te noe men. Op visitekaartjes presenteert hij zich als 'professor doctor' Acram. Volgens zijn beoogde promotor, J. Strackee, emeritus hoogleraar Medische Fysica aan de UvA, is het nooit van een promotie tot doctor geko men. „In 1980 meldde Acram zich bij mij om te promoveren in de Medische Fysica. Maar door persoonlijke omstandig heden is het daar nooit van ge komen. Op een gegeven mo ment was zijn promotietermijn verlopen. Nee, met het voeren van de beschermde titel doctor springt hij iets uit de band." Wat er van Acram ook valt te zeggen, een veelzijdig mens is hij zeker. Bij de Kamer van Koophandel van Amsterdam staat hij ingeschreven onder dossiernummer 33248577. Hij drijft een eenmanszaak onder de naam N.I.F.R.T, ofwel Netherlands Institute for Radia tion Technology. Eerder droeg zijn bedrijf de minder weten schappelijk getinte naam Apolo Trade Company Radiation Technology. Niet veranderd is de beschrijfsomschrijving: Het verrichten van onderzoek op het gebied van ioniserende- en niet-ioniserende straling, als mede het geven van lezingen en cursussen.' Vast staat ook dat Acram heeft gehandeld in tweedehands au to's. Naar hij zelf beweert in zijn studietijd ter aanvulling van zijn schamele beurs. Maar volgens recente gegevens van de Kamer van Koophandel heeft hij zich nog steeds niet als tweedehands autohandelaar la ten uitschrijven, terwijl de Isra ëlische Amsterdammer ook nog doende zou zijn als bemidde laar bij niet nader aangeduide internationale handelstransac ties. Acram blijft intussen bij hoog en laag volhouden professor te zijn aan de universiteit in Tel Aviv. De telefoniste aldaar kan na drie keer het hele computer bestand te hebben doorgespit de naam Acram niet vinden. Maar Acram kan aantonen dat hij daar samenwerkt met pro fessor doctor Colin Price. Na vraag bij deze hoogleraar leert dat taj Acram inderdaad kent. Maar waar Acram beweert aan het hoofd te staan van een la boratorium in de Negev-woes- tijn, zwakt Price dat verhaal af: „Acram heeft hier geen leerstoel. Hij is beslist geen pro fessor en geeft geen colleges. Wel is hij gastwetenschapper. Ik werk sinds een paar maan den met hem. Niet Acram, maar flc sta aan het hoofd van het laboratorium waar hij het over heeft. Acram werkt daar onder mijn toezicht. Price vertelt dat hij als natuur kundige op de universiteit en in zijn laboratorium onderzoek verricht naar het meten van elektromagnetische straling van licht. „Ik bemoei mij niet met de gevaren voor de gezondheid. De deskundigheid van Acram ligt op hetzelfde terrein, dat van metingen." Nederlandse wetenschappers trekken de meetkwaliteiten van Acram evenmin in twijfel. Ing. L. Vlaskamp van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid, afdeling Arbeidsmi lieu: „Daar schat ik hem hoog op in. Maar achter zijn recente uitspraken kan ik onmogelijk staan." Medisch fysicus Strackee vindt dat Acram zonder meer een 're delijk grote kermis' bezit over straling. Hij plaatst wel zijn vraagtekens bij het waarheids gehalte van Acrams verhaal over het verband tussen hoog frequente straling en ziektes. „Wat Acram roept, wil ik wil het niet op voorhand uitsluiten, maar daarmee is het nog niet wetenschappelijk aangetoond. Ik vind dat Acram nu te wild om zich heenslaat, al zou ik zelf ook niet zo een zender op mijn dak willen. Stralingsdeskundige en weten schappelijk secretaris van de Gezondheidsraad, E. van Ron gen acht de uitspraken van Acram op het gebied van de volksgezondheid meer dan on genuanceerd. „De heer Acram is hierin geen wetenschappelij ke deskundige. Zijn kennis en ervaring liggen bij het meten van elektrische velden. Het staat geenszins vast dat de stra ling van basisantennes ziektes als Alzheimer en kanker veroor zaakt." Van Rongen is als medewerker van de Gezondheidsraad ook secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Stralingshygië ne. Vanuit die hoedanigheid kent hij Acram als lid. Dat con tact heeft er toe geleid dat Van Rongen twee inleidende voor drachten heeft gehouden op de cursussen die Acram geeft. „Ik heb toen gezegd dat er geen aanwijzingen bestaan tussen blootstelling aan radiofrequen te straling en het optreden van •kanker. Zonder zich te baseren op wetenschappelijke argu menten beweert hij het tegen- deel. Ik ben absoluut niet van plan me nog langer te commi- teren aan zijn naam." Dat Acram werkzaam zou zijn voor de Gezondheidsraad wordt door dezelfde Van Ron gen als onzin van de hand ge wezen. Zo zwakt hij ook Acrams beweringen over diens activitei ten bij de Wereldgezondheids organisatie WHO tot bijna nihil af. Als stralingsdeskundige was Van Rongen als enige officiële Nederlandse afgevaardigde aanwezig bij de oprichtingsver gadering van het adviescomité over stralingsrisico's.Acram was als toehoorder op die openbare zitting. Maar dan ben je nog geen lid", stelt Van Ron gen. .Acram doet geen onder zoek namens het comité, noch vervult hij een adviserende taak." Niet alleen in Nederland, ook in Israël laat Acram zich er op voorstaan voor de WHO te wer ken. Price: „Dat bleek inder daad uit de informatie die ik van Acram heb ontvangen. Maar ik heb niet zijn hele CV gezien." Ook uit de correspondentie die deze krant van Acram heeft ontvangen, blijkt nergens dat hij zich mag beroepen op de wetenschappelijke titel doctor. Het enige dat hij wel kan aanto nen naast zijn afgeronde letter kundige studie Hebreeuws aan de UvA, is een in maart 1985 behaald diploma aan het Ame rikaanse National Institute for Occupational Safety and Health. Deze cursus over niet- ioniserende straling ontbeert volgens ingewijden de weten schappelijke draagkracht voor een academische graad. Als het gaat om zijn vermeende promotie blijft Acram om de hete brij heendraaien. Anders dan Price beweert, blijft hij er bij een vakgroep te hebben aan de universiteit van Tel Aviv. „Hier mag ik misschien de titel doctor niet voeren. In het bui tenland wel. En professor kun je ook zijn zonder die graad. Ik ben vanaf mijn achttiende jaar bezig met stralingsonderzoek. Mijn wetenschappelijke werk is overal in te zien als het bewijs van wat ik allemaal zeg. Som migen zijn kwaad op mij, om dat wat ik aan de kaak stel, hen geld kost." ILAN SLUIS GERARD VAN PUTTEN Shalom Yoram Acram: „Sommigen zijn kwaad op mij, omdat wat ik aan de kaak stel, hen geld kost." Plaagstootjes van Thialf Zware sneeuwval in delen van Algerije, sneeuw in het Stciliaanse Pa lermo en op Mallorca maar bij ons deelde Thialf tijdens het afgelopen weekeinde opnieuw niet meer dan een plaagstootje uit. Voornamelijk tijdens de nacht van vrijdag op zaterdag heeft het in westelijk Neder land matig gevroren. Gisternacht temperde de vorst. Oorzaak: een ba rometrisch imponerend hogedrukgebied verkcos het om op de verkeer de plaats te gaan liggen. Gistermiddag bevond het luchtdrukmaximum zich met een kerndruk van 1044 hPa boven Het Kanaal. Daardoor kwam het bij ons tot een uit westelijke richtingen waaiende wind. Daarmee werd mildere zeelucht aangevoerd en tevens konden wolken velden van zwakke fronten tot Nederland doordringen. Gedurende het grootste deel van deze eerste februariweek blijft het ta melijk zacht weer. Dat komt omdat het hogedrukgebied bij de Golf van Biskaje blijft waardoor de wind bij ons uit westelijke richtingen waait. Tegen het einde van de week gaan de temperaturen omlaag. Ten westen van Noorwegen ontwikkelt zich een zeer diepe depressie met bestemming Oostzee en later Rusland. Tussen dit systeem en het hogedrukgebied gaat de wind uit het noordwesten waaien en daar mee worden koude, uit de poolstreken afkomstige luchtmassa's aangevoerd. Daarin komen winterse buien tot ontwikkeling. Morgen kan er, net als vandaag, eerst nog plaatselijk wat motregen vallen. Later op de dag blijft het overwegend droog en aan zee kan het wolkendek wat gaan breken. De matige wind waait uit westelij ke richtingen en de temperaturen komen uit op maximaal 7-8 gra den. Bijna -6 graden wezen de thermometers in de nacht van vrijdag op zaterdag aan. In Bloemendaal werd -5,9 en op Valkenburg -5.8 graad geregistreerd. Landelijk was Deelen bij Arnhem het koudst met -9,5. Het weerbeeld werd 's ochtends gekenmerkt door enke- le wolkenvelden, daarna werd het zonnig bij temperaturen oplo pend tot 3-4 graden. Gisternacht vroor het licht en na opnieuw wat bewolking werd het later zonniger. Paria 's Het is verder een keurig gezin, de kinderen steken altijd goed in de kleren en proper op het lichaam zijn ze ook. Maar dat schijnt nu juist het ideale klimaat te zijn voor de Pediculus Humanis Capitis, be ter bekend als hoofdluis. Een beetje venvilderd komt mijn zus veel later dan normaal binnenvallen op de wekelijkse zondagochtend-koffiesessie bij mijn ouders. Haar man en oudste dochter zijn thuisgebleven, ze wordt alleen vergezeld door haar zoontje. Charlotte (de naam heb ik om privacy-redenen gefingeerd - DvdPJ heeft luizen", valt ze maar meteen met de deur in huis. We nemen wat meer afstand en maken de geschokte gelui den die onder deze om standigheden van ons worden venvacht. Een en keling krabt zich onwille keurig even op het ach terhoofd. Van het lange zwarte haar van het slachtoffer hangt altijd een pluk los voor haar ogen en daar zag mijn zus zater dagmorgen zon onge vleugelde parasiet op kruipen. Zorgvuldig kammen toverde nog eens vier van die beestjes te voorschijn. Vanaf dat mo ment is de familie bijna vierentwintig uur in touw geweest: met het uitwassen van alle kleren, het beddengoed en de knuf fels. Kostbare kledingstukken die met een handwasje lauwwarm moeten worden gereinigd, verdwij nen in blinde paniek in de kook- was. Onvervangbare speelgoedbe ren van een halve meter groot ko men op sleutelhangerformaat uit de droogtrommel. Jassen en ander incourant spul gaan in vuilniszak ken, die worden dichtgebonden alsof er radioactief materiaal uit een kerncentrale in wordt opgesla gen. Veertien dagen moeten ze hier in blijven, in die tijd moet de hoofdluis de hongerdood zijn ge storven. Bij buren (het is verder ook een keurige wijk, maar er zijn eer dere slachtoffers van de Pediculus Humanis Capitis bekend) worden spuitbussen, stofkammen en alle-leven-dodende- shampoos ge leend. De hoofdluis is één van de luizen soorten waarvan de monddelen speciaal zijn gevormd om bloed te zuigen. Het kleine, vleugelloze in sect heeft een afgeplat lichaam van ongeveer drie millimeter, met aan het uiteinde van elke poot een klauw waarmee hij zich vast klampt aan het haar van zijn gast heer of -vrouw. De vrouwtjes leg gen een paar keer per dag wittige eieren, neten genaamd, en plakken deze aan het haar vast met een kle verige stof. Ze zien eruit als kleine, witte pitjes. Na ongeveer een week komen de eieren uit. Luizenbeten laten rode. irriterende vlekken ach ter op de hoofdhuid. Deze informatie komt uit de ency clopedie Encarta 1999, maar daar stond verder niets in wat ik gister morgen nog niet had gehoord. Het is verbazingwekkend hoeveel ken nis er van een parasietensoort ge bundeld is op een eenvoudige kof- fievisite. Alle aanwezigen hebben kinderen en vooral basisscholen blijken een perfecte broedplaats voor al het ongedierte dat zich door lichamelijk contact en contact tus sen kledingstukken (kapstokken staat met een uitroepteken in de Encarta) makkelijk laat overbren gen. Mijn vader weet nog te vertel len hoe zijn moederde twaalf kinderen in de oorlogsjaren op een wit laken zette, en met een luizen kam het ongedierte tevoorschijn haalde. Hij herinnert zich nog het geluid als ze met haar nagels de diertjes doormidden kneep. De chips en de schaal met stok brood blijven verder onaangeroerd nadat mijn zus (die van de hoofd luis) er gedachteloos haar hand heeft ingestoken en er wat van naar haar mond heeftgebracht.Mijn oudste nichtje, dat hypergevoelig is voor alles wat vliegt, kruipt en een angel heeft, kijkt haar tante cd eni ge tijd met afschuw aan en ver dwijnt onopgemerkt uit de kamer. Mijn oudste zus steekt ondertussen een tirade af over ouders die hun kinderen niet op hoofdluis contro leren en deze besmettingshaarden zonder scrupules naar school blij ven sturen. Ze weet van een school ('ergens in Velserbroek, geloof ik') waar behalve de lees- en de schrijf- moeder inmiddels ook de luizen- moeder is geïntroduceerd. Eens in de twee weken neemt deze de po pulatie van een bepaalde klas on der handen. Van een bevriende apotheker-met- -schoolgaande-kinderen heeft zij het merk van een speciale lotion gekregen: het enige dat helpt. Het spul dat haar zus zaterdag van de buren heeft geleend, is zo goed als waardeloos, vertrouwt zij haar be moedigend toe. Aangedaan ver dwijnt de zus naar huis. De wastrommel moet nog een keer of vijf worden gevuld en als ze ergens een vlammenwerper kan vinden wordt al het nog resterende leven in de kinderkamers daarmee uitge roeid. Haar zoontje blijft bij mijn ouders achter, om nog wat met zijn neefjes en nichtjes te spelen. Zonder dat hij het merkt verzamelen de ouders hun kroost om zich heen, om de af stand met hem wat groter te ma ken. Opzijn fietsje rijdt hij even la ter met ons mee naar zijn ouderlijk huis, waar we liem aan het begin van de straat afzetten. Het is verder een keurig gezin, maar we maken dat we wegkomen. DICK VAN DER PLAS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2