'Niets is zo anoniem als een berg lijken' Mens en Hef In ieder van ons schuilt een soort Cultuur Kunst Kamerkoor mist dosis flair Gemeentemuseum verbood performanc MAANDAG 1 FEBRUAR11999 945 Teun Voeten is weer oké. Er komt een overzichts-expositie van zijn werk 'Teun Voeten, an A ticket to..' in het Leidse CBK en een boek met dezelfde naam. Momenteel is er een expositie van zijn werk in de hal van Research voor Beleid: 'De lijmsnuivertjes van Boekarest'. Vorig jaar is de fotograaf/journalist naar Roemenië geweest om een mooi onderwerp vast te leggen als tegenwicht voor de ellende van twee weken vermist in Sierra Leone kort daarvoor. In acht jaar foto- en schrijvende journalistiek heeft hij de uitbarsting van de burgeroorlog in Rwanda meegemaakt, was erbij toen de 'Talibs' Afghanistan overnamen en zag de New Yorkse jet set in Sarajevo. En bijna overal kwam hij dezelfde mensen tegen: collega-fotografen. „Een klein kliekje dat elkaar bij mondiale brandhaarden ontmoet." Voeten draait een shaggie. Voeten rookt een shaggie. Voeten loopt wat rond. Voeten gaat weer zitten. Voeten drukt zijn shaggie uit en Voeten draait weer een shaggie. En dan begint de dwangmatige cy clus weer helemaal opnieuw. De beheerste onrust van het ket- tingroken heeft zich langzaam uitgebreid van zijn vingers naar de rest van zijn lichaam. Hij praat met lange pauzes om op onver wachte momenten in lachen uit te barsten en zijn gesprekspartner in ongemakkelijke verwondering achter te laten. Maar humor is dan ook heel belangrijk bij het werk dat hij doet, zegt hij. .Anders ga je er onderdoor". In Sierra Leone en Sarajevo bijvoorbeeld, heeft hij ook gelachen. „Toen een fotograaf dwars door een kogelregen voor zijn leven moest rennen, ha ha ha... Maar dat was pas achteraf hoor." En Voeten is weer stil. Hij heeft nu even genoeg van dat voortdu rende gejakker van Haïti naar Sarajevo, naar Kigali en andere plek ken waar de wereld in brand staat. Voeten (35) heeft zich voorlopig teruggetrokken op zijn thuisbasis in Brussel. Daar schrijft hij zijn artikelen en boeken. In Leiden heeft hij nog wel een studio en een doka maar voor de rest heeft hij genoeg van Nederland. „Er heerst te veel een sociale dictatuur, overregulatie en godvergeten land schappen. Alles is nieuwbouw of als een open luchtmuseum gere noveerd. België is onvoorspelbaarder. chaotischer, corrupter." In zijn appartementje moeten vettige druipkaarsen de electrische ver lichting bijstaan en domineert de rommeligheid van tijdschriften en papieren die zich thuisvoelen waar ze zich maar hebben neerge vleid. Nee. op dit moment heeft hij geen opdrachten. Hij doet het even rustig aan. Noem de belangrijkste decors van het acht uur journaal en Voeten is er geweest. Afghanistan. Pakistan. Congo. Tsjetsjenië en Nicara gua. Hij publiceerde in een uitgebreide verzameling van dagbladen en tijdschriften: de Belgische Standaard en de Morgen, de Neder landse Volkskrant en het NRC, de Frankfurter Allgemeine, New York Times Magazine en diverse persbureaus. Maar ook voor orga nisaties als het Rode Kruis en UNHCR fotografeerde hij de slachtof fers van de genocide in Rwanda en in '93 Sarajevo, toen publiciste Susan Sonntag en fotografe Annie Leibovitz er ook waren om zich 'intellectueel te profileren'. De New Yorkse jet set in één van de hipste brandhaarden. „Er was een kleine kliek van journalisten en iedereen vergaapte zich aan Suzie en Annie. Ach, ze deden daar ook hele goede dingen. Maar je houdt er wel wat mixed feelings aan over. Het is onwerkelijk. Als je een tijdje meedraait met die hele kliek kom je altijd en overal weer dezelfde fotografen tegen. Van Kigali tot Haïti. Alsof je met zijn allen een geheel verzorgde toer voor dertig man aan het maken bent van brandhaard naar brand haard." Cynisch? Nooit geweest en ook niet geworden. Hij heeft een hekel aan cynici. „Ie kan geen cynicus zijn in dit vak omdat je probeert zin te geven aan hetgeen je doet. Sarcastisch wel, maar daar valt niet aan te ontkomen. Ik heb altijd al een pessimistisch wereld beeld gehad maar ik dwing mezelf tot optimisme, ook al leiden de omstandigheden er niet echt toe. Ik sta niet te kijken van de slecht heid van mensen." Hij staat op en ijsbeert door de kamer. Voeten was vorig jaar twee weken vermist in Sierra Leone waar hij verbleef voor een reportage over de mobilisatie van kindsoldaten. Het dorp waar hij logeerde werd gebombardeerd door de West-Afrikaanse vredesmacht, hij werd beroofd en moest onderduiken voor de rebellen. Over de geestelijke gevolgen praat hij liever niet. Voeten gaat zitten en draait een shaggie. „Mensen zeggen dan dat je een trauma hebt. Het zal wel zo zijn. Ik heb gesproken met een therapeut en mensen die in dezelfde situatie hebben gezeten als ik. Ik heb het eigenlijk maar één keer even te moeilijk gehad. Een col lega uit Sierra Leone die mijn leven heeft gered, is twee weken na dat ik in Nederland terugkeerde doodgeschoten. In Sierra Leone zijn hele slechte mensen. Maar ik heb het allemaal volgens de gel dende regeltjes van de psychologie verwerkt, hoor. Ha, ha, ha, ha...." Doelbewust, als tegenwicht voor de ellende in Sierra Leone, heeft Voeten zijn laatste foto-opdracht in Roemenië gedaan. „Die per soonlijke reportages heb je gewoon nodig. Ik ga heel bewust op zoek naar mooie dingen, wat softere persoonlijker onderwerpen. Niets is zo anoniem als een berg lijken." Een fotografisch verslag van dakloze jongeren in Boekarest die hun verblijf aan de rand van de samenleving slijten met lijmsnuiven en niets doen is zo'n 'softer' onderwerp. Een van de foto's toont een magere Roemeense jongen met ontbloot bovenlijf die zijn littekens als trofeeën toont, glorieus geportretteerd in dramatisch en con trastrijk zwart/wit. Als een ondervoede Sint Sebastiaan waar net de pijlen uit zijn getrokken. Alle foto's tonen hoe de straatschoffies zich zonder enige gêne aan de fotograaf tonen. Teun Voeten staat niet te kijken van de slechtheid van mensen „Je zoekt ze op en je probeert hun vertrouwen te winnen. Over het algemeen gaat dat vrij goed als je ze wat te eten geeft. Brood en smeerworst. Ze vervelen zich namelijk te pletter en elke buiten landse journalist betekent afleiding en eten. En als dat eenmaal ge lukt is, is het zaak dat je je in hun wereld begeeft zonder te veel op te vallen." Iets soortgelijks op grotere schaal deed hij eerder in New York. Voe ten bracht vijf maanden door in het metrostelsel van Manhattan samen met de 'tunnelmensen'. 'Door God verlaten schimmen' die zich in hun eigen wereld hebben teruggetrokken en wier bestaan is teruggebracht tot drie essentiële zaken: water, brandhout en voed sel. Hij betrok de bunker van een aan speed verslaafde meesterop- lichter 'Wild Bob' die tijdelijk 'boven' woonde en had er even domi cilie in een wereld van vuil en duisternis waar katten en ratten el kaar op leven en dood bevechten. Voeten maakte van zijn verblijf een boek 'Tunnelmensen'. Om 'inzicht te geven in de ziel van die mensen'. „Het is essentieel voor een goede reportage dat je jezelf onzicht baar maakt. De Amerikaanse Donna Ferrato heeft met 'Living wit! the enemy' een hele sterke serie gemaakt over mishandeling bin nen het huwelijk. Op een gegeven moment was ze zo opgegaan ir het meubilair dat de fotografe de echtgenoot zonder problemen kon fotograferen als hij zijn vrouw weer sloeg." „Je registreert. De eerste keer dat ik in Goma was en ik moest ster venden fotograferen, voelde ik een bepaalde gêne. Maar als het gt klik van je collega's de stilte overstemt dan zet je jezelf ook over di drempel. Registreren is meestal het enige dat je kunt doen." Een andere registratie: een zwarte jongen. Een Hutu? Een Tutsi? Voor eeuwig haarscherp gevangen in zijn dode vlucht van de piek up naar zijn laatste rustplaats, een massagraf. Niet zozeer het feit dat hier achteloos een berg aan onthutsend menselijk leed is vast gelegd, maar de technische perfectie van de foto deed nogal wat verontwaardigd stof opwaaien. „Iemand van de Leidse uitgaansagenda hekelde mijn houding. H had het erover dat ik me voor die mooie scherpe foto met allerlei berekeningen bezig moest houden omtrent diafragma, sluitertijd en scherpte-diepte, en daardoor duidelijk een koude afstandelijk heid toonde ten opzichte van het onderwerp. Dat is waar..." Voet kijkt er nog eens naar. „Eerlijk gezegd vind ik hem ook niet echt mooi." „De foto heeft op de voorpagina van het NRC gestaan. Het is mis schien wel één van de schokkendste foto's die ik heb gemaakt. Vc ten staat op. „Een bevriende architect in New York heeft een afdr ervan in zijn eetkamer hangen. Om de vriendinnen van zijn vrieri din te shockeren. Hij vertelde lachend dat 'die societytrutten geei hap meer door hun keel kregen. Of hij vindt dat zijn foto zo wordt misbruikt? „Kijk, aan de ene kant is het goed om te horen dat die foto zijn ui werking niet mist. Maar als je dat ding alleen maar om die reden ophangt, schuilt er natuurlijk ook een puberaal element in. Aan d andere kant: dit is de realiteit." Ik probeer niet te veel slachtoffers te fotograferen. Dat is één kant van de zaak, de gevolgen. Het gaat me ook om de oorzaken. Die krijg je vaak niet te zien en dat vasüeggen is ook veel moeilijker omdat fotografen bewust worden weggehouden. Het is onuitstaa baar als je niet alles kunt tonen en aan de kaak stellen. Bij een go de reportage gaat het ook daarom. Het hele verhaal laten zien. Ei natuurlijk speelt een bepaald gevoel voor sensatie daarbij een rol „Ik kan me mijn eerste oorlog nog herinneren en de opwinding c je voelt, als je midden in de Golfoorlog zit en de BBC Worldservic verslaat datgene waarvan je dan deel uitmaakt. Maar gezonde menselijke interesse is ook belangrijk. De behoefte om misstandi te laten zien, een bepaalde bewijsdrang, en een artistiek-estheti- sche uitdaging." Voeten gaat weer zitten. „Maar je hebt natuurlijk ook fotografen zeggen dat ze de wereld willen veranderen. Ken je dat verhaal ov dat brugincident in Kinshasa? De troepen van Kabila hadden uit een hotel vol journalisten vijf fotografen gekozen. Die werden mi genomen naar een brug waar een Tutsi naar beneden werd ge gooid en doorzeefd met kogels. Dat mochten zij alleen fotografe ren. Toen de andere fotografen daar lucht van kregen, gonsde he in de lucht. Niet van verontwaardiging, maar van jaloezie. Het w één en al roddel en achterklap. Zo werkt dat. Als ik daar was ge weest en ik had niet mee gemogen, had ik het ook niet leuk gevo den." Kijk, de essentie is dat mensen uiteen worden gereten. En daar moet je foto's van hebben. Net als in Sarajevo. Iedereen liep daa wachten op de beschietingen. Als je net dat moment hebt gemis dan heb je als fotograaf gefaald." Het klinkt hard, maar hij is het eens met zijn collega Kadir van Li huizen die zegt dat ellende fotogeniek is. „Maar er zijn ook zat ft to's van fotografen die gewonde kindertjes wegdragen. En de jac op een plaatje is niet altijd zaligmakend. Er zijn momenten geweest dat hij zijn camera liet zakken uit res peet. „Maar dat doe je wel met in je achterhoofd dat je genoeg a dere materiaal hebt." Lange laatste haal. „Ja, als je idealistische trekjes hebt, dan slijten die in dit vak er wel af." Shaggie uit. Teun Voeten, an A ticket to..' in het Leidse CBK loopt van 21 f bruari t/m 28 maart. Opening: 28 februari, 14.00 uur, met een zing van Linda Poelman over de de achterkant van de VN vred missies. 'De lijmsnuivertjes uit Boekarest' de expositie over de jonge daklozen in Roemenië loopt nog enkele maanden in de van Research Voor Beleid aan de Schipholweg in Leiden. Discussies uitlokkende productie in LAKtheater LEIDEN AAAX SMITH Het leven kan heel bizar zijn. Opgelucht dat een beangstigen de voorspelling niet was uitge komen, werd Odön von Hor- vath de volgende dag in 1938 in Parijs tijdens een onweer door een omvallende boom dodelijk getroffen. Hij was 37 jaar. Hor- vath zal evenmin hebben ver moed dat wat hij in zijn stuk 'Sladek' uit 1923 beschreef en kele jaren later bewaarheid zal worden in de vele verschrikkin gen ten tijde van nazi-Duitsland en de Tweede Wereldoorlog. Kreeg hij twee jaar eerder voor onder meer 'Geschichten aus dem Wienerwald' en 'Kasimir und Karoline' nog de Kleistprijs, na 1933 mochten zijn werken van de nazi's niet meer opge voerd worden. Sladek' speelt zich af in een chaotische Weimarrepubliek na de Eerste Wereldoorlog. Het verslagen Duitsland voelde zich vernederd door de opgelegde vredesvoorwaarden. De giganti sche oorlogsschulden leidden tot een economische crisis en tot bittere armoede. Ex-militai- ren groepeerden zich in het ge heim tot rechts-radicale eenhe den van het zogeheten Zwarte Leger, dat een nationalistische dictatuur nastreefde. De titelfiguur Sladek sluit zich bij hen aan en wordt gedwon gen zijn hospita mee te helpen vermoorden. De jonge Sladek motiveert en verdedigt zijn da den met de lijfspreuk 'In de na tuur wordt gemoord, dat is nu eenmaal zo.' Na een aaneen schakeling van gewelddadighe den en andere onverkwikkelijke zaken kornt Sladek tot het in zicht dat hij zowel door dit on dergrondse leger, als door de politici en het gerecht wordt ge manipuleerd en opgeofferd. Aus Greidanus jr. als Sladek Antoine Uitdehaag (1951) heeft in zijn regie van het door hem vertaalde 'Sladek' bij Het Nationale Toneel een voorstel ling gemaakt die klaarblijkelijk een breed publiek aanspreekt, en die toch tot nadenken stemt en discussies uitlokt. De titelrol wordt treffend vervuld door Aus Greidanus jr. Hij is de zoon van de artistieke leider van De Ap pel, Aus Greidanus sr., en de ac trice Sacha Bulthuis. Hij komt net van de toneelschool en Sla dek is zijn eerste dragende rol. FOTO JORIS JAN BOS De pers is een en al lof over zijn vertolking. Antoine Uitdehaag had al vanaf de eerste gesprekken het volste vertrouwen in hem. „Ik ken hem van toen hij stage liep bij Het Nationale Toneel en van zijn rolletjes bij de film. Je zult zien: hij wordt een groot acteur. Ik wilde het stuk grotendeels jong bezetten. Het gaat om jon geren van ongeveer zijn leeftijd. Dankzij het goede ensemble- spel met prachtige rollen van de jonge, en van de meer ervaren spelers als Lou Landré, Peter Bolhuis, Herman Naber en Henriëtte Tol is het in zijn tota liteit een geslaagde voorstelling geworden. Dat vinden met mij gelukkig ook velen. Antoine Uitdehaag heeft een zwak voor het werk van Hor- vath. Indertijd regisseerde hij in Duitsland 'De jongste dag'. 'Sla dek' spreekt hem in het bijzon der aan vanwege het dilemma bij het willen vervullen van ide alen. „Je maakt er altijd vuile handen mee. De verwezenlij king van jouw ideaal gaat veelal ten koste van die van anderen. Kijk maar naar de politiek. Een democratisch politiek bestel hangt van compromissen aan elkaar. Iedere politicus moet dus iets van zijn opvattingen en van zijn persoonlijke gevoelens inleveren. Maar wat voor gevol gen het rigide vasthouden van bepaalde denkbeelden kan heb ben, dat tonen al die oorlogen toen en nu." „De figuur Sladek wil naden ken over al die kwesties. Hij kan alleen niet zo goed denken. Hij is een eenvoudige jongen die niet de gelegenheid heeft gehad om te studeren. Met zijn motto 'In de natuur wordt gemoord' slaat hij niet eens de plank ver mis. Het gros van de dagelijkse berichten in de krant bewijst dat. Omdat hij naar zijn gevoel rechtvaardigheid nastreeft, be grijpt hij in zijn eerlijkheid en naïviteit niet dat zo velen pro bleemloos van de ene overtui ging naar de andere kunnen switchen." „In een theaterstuk biedt een figuur als Sladek veel mooie dramatische aspecten. Maar als personage blijkt hij tevens voor talrijke mensen herkenbaar te zijn. In ieder van ons schuilt im mers een soort Sladek. Ook wij weten dikwijls niet zo gauw het juiste antwoord op tal van vraagstukken en situaties." Desondanks noemt Antoine Uitdehaag zich 'een lokale opti mist'. „In deze grote bange we reld met al die afschuwelijke ge beurtenissen kun je op de paar vierkante meter om je heen het best wel goed hebben met be paalde mensen. Iets daarvan zit in het stuk 'Sladek' met bijvoor beeld die wonderlijke kermis- scène aan het eind." Antoine Uitdehaag is ook in Duitsland een veelgevraagd en succesvol regisseur. Hij is mo menteel druk bezig met de en scenering van 'Cabaret' bij Schauspiel Essen. Sinds zijn vrijwillige vertrek in 1991 bij het RO Theater in Rotterdam, na zeven jaar artistiek leiderschap, is hij in Duitsland als freelance regisseur aan de slag gegaan. Dat bevalt hem uitstekend. Hij wordt daar in staat gesteld om belangrijke producties met ge renommeerde acteurs bij diver se grote stadsgezelschappen in bijvoorbeeld Stuttgart, Bonn en Münster te verwezenlijken. Wel is hij in Rotterdam blijven wo nen. De roep in ons land om nieu we artistieke leiders als wisse ling van de wacht bij bestaande of bij eventueel nieuw te forme ren gezelschappen klinkt al maar luider, maar Antoine Uit dehaag staat niet te dringen: „Ik jaag het niet na, maar ik zeg op voorhand geen nee. Ik ben niet zo'n ontzettende carrièreplan ner. Ik kijk links en rechts waar ik interessante dingen kan doen, in Nederland en/of in Duitsland." 'Sladek', morgen en woensdag in het LAKtheater, Leiden; 10 febr, Schouwburg Rotterdam; 16 febr t/m 20 febr Theater aan het Spui Den Haag. muziek recensie lidy van der spek Concert Wassenaars Kamerkoor o.l.v. Rob Borst m.m.v het Blokfiuitensemble Arte Tripharia. het Kiarinettno Schutte. Fierioos, Belderok. en Carla Bos. harp Gehoord 29/1Dorpskerk. Wassenaar. 'De dirigent heeft veel aan dacht besteed aan techniek, klankkleur en uitspraak. Elke taal vergt een aparte benade ring', zo meldt het programma Dat Rob Borst heel veel aan dacht heeft besteed aan uit spraak is begrijpelijk én hoor baar. Naast koordirectie en zang studeerde hij ook Franse taal en letterkunde. Borst heeft het dan ook het meest voor el kaar in de 'six chansons' van Paul Hindemith (1895-1963). Maar hoe deze chansons ook ingestudeerd zijn, toch komt er niet uit wat er wellicht in zit. Het blijft allemaal een beetje op het niveau van de berceuse hangen, 'een schaap met witte voetjes'. In 'Puisque tout passe' vaart er eindelijk wat geestdrift in de zangers, krijgt dynamiek een kansje. Wil Rob Borst echt iets van de grond krijgen zoals in 'En hiver', dan zijn het de al ten die de opbouw van iets moois stagneren door te veel op de keel te drukken, de woorden meer moeizaam zeg gen dan ergens naar toe zin gen. Je merkt gaandeweg dat dit koor op z'n best is in het mid- denregister op piano of hoog uit mezzofortesterkte. Dan is er weinig op aan te merken. Daarom zijn Mozarts zes noc turnes zo aardig, ongecompli ceerd, luchtig en sfeervol. Hier hoor je dat de bassen, welis waar met een weinig sonoor volume, héél mooi homogeen kunnen zingen. De taal spran kelt, de toets is licht, de klankleur aangenaam. Op 'Mi lagnerö tacendo' na, dat letter lijk te hoog gegrepen is voor de sopranen. Jammer voor Carla Bos dat zij nu juist de moeilijkste son moet begeleiden, 'The cho hymns from the Rig Veda' v Gustav Holst (1874-1934). Ei ongetwijfeld keihard gesl deerd, maar dat heeft geen zi vere, klankvolle sopranen c geleverd. Je kan maar niet al schuiven op (overigens gera: neerd mooie) wringende koorden! De vier blokfluiten (v piepklein tot ontzagwekke groot) hebben dat tere wat o floerste coloriet dat mooi at sluit bij de liederen van Frar en bij de hele opzet van 1 voorzeker smaakvol en ori neel gekozen repertoire. Bc die qua directie veel weg he van Erik van Nevel, barst de muzikaliteit. Maar het zaï niveau dat daarbij past, bi voorlopig een edel streven. I mag je ook niet verwachi van een amateurkoor, m een dosis flair én een paar e ste sopranen er bij zijn aan bevelen. den haag gpd De eervolle opdracht voor de Haagse kunstenaar Lichel van den Ende om de heropening van het Gemeentemuseum te verzorgen, is - naar nu blijkt - uitgelopen op een conflict. Van den Ende, bekend om zijn draagbare kunst met 'oude rot zooi' en dode dieren, werd bij nader inzien door dezelfde opdrachtgever, het museum, afgewezen. Gemeentemuseumdirecteur H. Locher wilde niets met de preparatenkunst te maken hebben en ook het secretariaat van prinses Margriet, voor wie de performance bedoeld was, zou bezwaar hebben gemaakt. Aanvankelijk werd Van den Ende gevraagd voor de opening van de modegalerij van het museum. Verschillende modekunstenaars deden aan de opening mee, onder wie Frans Molenaar en Mart Visser. „Ik was zeer vereerd dat het museum mij ook vroeg", vertelt Van den Ende, „al vond ik dat ik er niet echt tussen paste". De galerij was wel wat laag en zijn ontwerpen zijn in de regel vrij hoog, maar daar viel wel een mouw aan at passen, dacht de kunstenaar. „Toen werd il beid door het museum", zegt Van den Ende vonden dat ik iets bij de heropening moest c in plaats van bij de opening van de modegal Nadat hij aan de slag was gegaan, kwam ei nieuw een telefoontje van het Gemeenten um. Locher wilde geen preparaten in de ope daar was verder geen discussie over mogelijk Van den Ende stuurde twee boze brieven v in hij vertelde dat hij weigerde de beesten w laten. Vervolgens kreeg hij een brief van het seum terug waarin stond dat men niet langt interesseerd was in zijn bijdrage als hij geen passingen zou aanbrengen. De onkosten kc vergoed krijgen. Marion Seegers, woordvo van het museum zegt dat Van den Ende v voren heel goed wist wat van hem verwacht i „We hebben onmiddellijk aangegeven da hier een lid van het koninklijk huis betrof e er dus bepaalde concessies gedaan moesten den aan wat er getoond werd."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24