'Heren uit Alkemade gaan liever voetballen' U IT Trainers komen zonder contract aan de slag Sport d! aanwezig de club van de week SLOOS sport MAANDAG 1 FEBRUARI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 Handbalclub OASE is gezond, voortvarend en een domein van vrouwen rOndanks Alles Samen Eén. Het is het motto en de volle dige naam van handbalvereniging OASE uit Alkemade. ^En die naam verraadt het eigenlijk al: OASE was vroeger 3niet één maar twee. Totdat in 1978 de clubs Na Inspan ning Ontspanning (NIO) uit Rijpwetering en Jong Ade uit, jawel, Oud-Ade erachter kwamen dat ze allebei met «hetzelfde probleem te kampen hadden: teruglopende le denaantallen bij de jeugd. Na jarenlange gezonde rivali teit (Ondanks Alles) vielen ze in eikaars armen en beslo eten gezamenlijk (Samen Eén) verder te gaan. Het hand- foal in Alkemade werd weer gezond en momenteel is OA- lSE - voor handbalbegrippen - een voortvarende club 'met een ledenlijst waarop honderdvijftig namen voorko men. Waarvan exact nul jongensnamen. Heren uit Al- rkemade gaan liever voetballen." CLUB van de WEEK OASE lALKEMADE RAYMOND GRIMBERGERN 0 ^Aan de juistheid van deze ^voorden hoeft niet te worden cgetwijfeld. Ze zijn namelijk van ^penningmeester Ina van der Hoorn, sinds 1981 OASE-be- stuurslid en zodoende de ideale 'gesprekspartner voor iedereen "Mie wat wil weten over de hand balsport in de Veenstreek. Zelf ?heeft ze nooit hoog gespeeld, ^•jnaar ze vindt het „gewoon een >euk spelletje." En omdat het 1 'ewoon een leuk spelletje is, 'rijn bij OASE de recreanten net sao belangrijk voor de club als '(Be speelsters van de verschil lende selecties. Dit betekent (?chter niet dat er geen aan dacht is voor de prestaties. In tegendeel. Anderhalf jaar gele den werd de Voorschotense trainer Paul 't Mannetje aange trokken voor de eerste twee se niorenteams en de A-jeugdse- lectie. „En voor het eerst dit sei zoen hebben we een selectie team bij de B-jeugd", zegt Van der Hoorn. „Daarvoor zaten vaak allemaal vriendinnetjes, die elkaar kenden van school, in één team. Nu is het zo dat we de beste speelsters daarvan in een apart team, de selectie dus, bij elkaar hebben. Op die ma nier kunnen we de doorstro ming naar de hogere teams be ter laten verlopen." De thuisbasis van de in het oranje-zwart getooide handbal- sters is De Tweesprong, aan de Lucas van Leydenlaan in Roe- lofarendsveen. Daarom ook is de vereniging uit Oud-Ade en Rijpwetering „voor de gehele Met een ferme worp probeert een speelster van OASE, over een blok van ploeggenoten, het vijandelijke doel te treffen. FOTO REUTERS gemeente Alkemade." Maar dat neemt niet weg dat de vervul ling van de grootste wens bin nen de club een verhuizing met zich mee zal brengen. „Graag zouden we een eigen sporthal willen hebben op het Hertogs park, gelegen tussen de dorpen waar de oorsprong van de club ligt. In De Tweesprong hebben we vooral voor de trainingen maar beperkt de ruimte, omdat hier bijvoorbeeld ook wordt ge badmintond, gevolleybald en gebasketbald." COACH van de WEEK Hennie van Wattingen gf_T ennie van Wattingen, de 56- .al jarige coach van het tweede Vrouwenteam van OASE, heeft i !en duidelijke visie op de sport: osHandbal is een aanvallend pel, en zo moet het dus ook 4Vorden gespeeld. Daarom ben i k een groot voorstander van de ^ogeheten 'open verdediging', idet z'n allen met de handen '9tmhoog is echt uit." Sinds kort probeert Van Wattingen zijn ;roep met dit systeem te laten 3pelen, maar helemaal vlekke- 1 dos loopt het nog niet. „We 3verken eraan, maar het is een OPVALLEND 22 u°|aam: Matthijs de Visser eeftijd: 27 jaar ,'leroep: ambulance-chauffeur oilub: Fiks 'a( Als blikken konden doden latthijs de Visser kreeg in de 3(5orfbalwedstrijd tegen Oranje vJassau(A) een gele kaart voor- oeehouden, omdat hij de ^iheidsrechter een bedreigen de blik zou hebben toegewor pen. Dat kwam de Oegstgees- 3 ïnaar duur te staan, want eer- er had hij al geel gezien voor ^ttmmentaar op de leiding. Vertel eens hoe jij die twee a jaarten kreeg? an Ik probeerde in de eerste elft een bal binnen te houden. olgens mij zette ik binnen het o£ld af, maar de scheidsrechter -erïi dat het er buiten was en 4-öot voor een overtreding. Ik 4®oeg toen gewoon "Wat is er ,s-'pu aan de hand?" en daarop if hij mij een gele kaart. Later i de tweede helft ben ik mijn eer aan het uitverdedigen, de :heidsrechter loopt een meter r drie langs en ik kijk hem mis- e :hien een halve seconde aan. Den floot hij af en gaf mij Weer fel, omdat hij vond dat ik be is Neigend naar hem had geke- e3n. Er was niet eens sprake ts ui een overtreding of zo. Je hebt wel de naam dat je ïslissingen aanvecht. Dat is waar, maar je mag als leler toch wel vragen aan de heidsrechter waarom hij fluit. |s je nu loopt te schelden of ïm bedreigt, dat kan niet door beugel, maar dat deed ik irt pt. Het was ook geen wed- rijd om rood te krijgen, want ij stonden ver voor. Heb je na afloop nog om uit- gevraagd? Jawel want ik wilde gewoon "ujeten waarom ik rood kreeg. osjj zei: „Ik voelde mij geïntimi- at-Rerd door jouw blik." Ik vroeg 'anjm toen hoe ik dan naar hem tr id moeten kijken, moet ik ver- nhafd naar jou kijken of zo? Maar ^jdoet er niets aan, ik krijg nu ,mtP schorsing van één wed- •oscijd. Korfbal is toch geen emo- g floos spel, maar je mag tegen- looitordig niets meer. Op 15-jarige leeftijd speelde hij zijn eerste wedstrijd, bij Am- stel Zwaluwen uit Amsterdam- Oost. Later, bij DWV, acteerde Van Wattingen zelfs twee jaar in de eerste divisie. „Maar dat wens ik niemand toe", lacht hij. „Elke zaterdagavond onderweg, soms wel helemaal naar Gro ningen of Enschede. Natuurlijk best gezellig, maar vaak moes ten we al om vier uur 's mid dags weg en kwam je pas rond middernacht weer thuis." Tot z'n 33ste bleef hij de sport ac tief beoefenen. De liefde ging echter niet over. „In 1986 ver huisde ik naar 'De Veen' en na een paar maanden heb ik de gemeentegids gepakt en het te lefoonnummer van de plaatse lijke handbalvereniging opge zocht. Of ze nog een plaatsje binnen de club voor me had den." Van Wattingen kon gelijk aan de slag als jeugdtrainer. „Niet dat ik ooit een trainings cursus heb gevolgd. Ik heb ge woon mijn eigen handbalerva ring overgebracht." Dames 2, uitkomend in de tweede klasse van de afdeling, kreeg afgelopen zondag met 14- 8 klop van het Alphense Rijn streek. „We zitten in een op bouwfase", zegt de coach. „Het grootste deel van de speelsters zat vorig jaar nog bij de jeugd. Maar het doel is duidelijk: een deel van dit team moet over een tijdje voor de selectie uitko men. Sommigen vallen nu al eens in bij het eerste. Ik ben zelfs al een speelster kwijt aan het hoogste team." Ten slotte hoopt hij dat er binnenkort een traditie in ere zal worden her steld. „Vorig seizoen hebben we voor het eerst sinds een jaar of acht niet meegedaan aan het Internationale Jeugdtoemooi, omdat onze A-jeugd niet zo sterk was. En dat vind ik jam mer, want het is altijd een enor me happening. Meestal wordt dat toernooi gehouden in De nemarken, met zo'n tachtig teams uit de hele wereld. Nu Paul 't Mannetje sinds ander half jaar trainer is van onder andere de A-jeugd hoop ik dat we daar binnenkort weer bij zullen zijn." Coach Hennie van Wattingen. FOTO HIELCO KUIPERS Uitbreiding van het aantal trainingsuren zou er voor kun nen zorgen dat de sportieve doelstelling van de club wordt gehaald: promotie naar de tweede divisie. Geen onbekend terrein voor OASE, want begin jaren acteerde de toenmalige selectie al op dit podium. „He laas niet voor lang", weet Van der Hoorn nog. „Nadat een aantal speelsters was afgehaakt, bleek er niet voldoende kwali teit binnen de club te zijn om hen op te volgen. Later is het eerste zelfs uit de derde divisie, gedegradeerd, waardoor het in de afdeling terecht kwam. Op dit moment spelen ze gelukkig weer in de derde divisie, en door hard te werken zullen ze zich daar waarschijnlijk wel kunnen handhaven." Handbalvereniging OASE is op dit moment een „lekker draaiende dub" volgens de penningmeester. „In iedere leeftijdscategorie hebben we wel een compleet team. Vooral het aantal allerkleinste speel- stertjes, de mini's, groeit hard. Naam: Handbalvereniging OASE Opgericht: Mei 1978 Ledenaantal: 150, waarvan honderd junioren Contributie: Per maand: f. 12,- (C en D jeugd), f. 14,- (B jeugd), f. 18,- (A jeugd) en f. 25,- (senioren). Secretariaat: 071-5018524 (Gerry Hoogenboom). Hoogtepunt: Het spelen in de tweede divisie van Dames 1, beginjaren tachtig. Dieptepunt: Degradatie naar de afdeling voor twee jaar, zo'n zes jaar geleden. Je ziet ook dat veel moeders en dochters samen lid zijn. Daar naast hebben we een erg actie ve PR-commissie, die allerlei activiteiten voor de leden orga niseert." Het enige probleem binnen de club is eigenlijk het vinden van scheidsrechters. „Maar dat komt bij de meeste handbalverenigingen voor. Bij deze sport is het namelijk zo dat veel mensen op relatief ou de leeftijd nog spelen, waar door ze geen tijd kunnen vrij maken om nog een wedstrijd te fluiten." In mei zal OASE weer haar jaarlijkse jeugdtoemooi organi seren. Traditiegetrouw wordt dit toernooi gehouden aan het einde van het buitenseizoen, dat binnenkort van start zal gaan. Dan staan de handbal- sters weer naast de voetballers hun thuiswedstrijden te spelen. Waardoor ook de publieke be langstelling zal groeien, vooral van de mannelijke inwoners van Alkemade. „Die eigenlijk naar het voetballen kwamen kijken." krijgt sportmateriaal aangeboden door: Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 ERTUSSENIN Sponsor hockeybond presenteert onthutsende cijfers De uitsmijter was opvallend. Het eerste nationale hoc- keycongres in het kantoor van hoofdsponsor Rabo werd za terdag afgesloten met de uit komsten van het onderzoek van BDO Consultans naar on der meer beloningen van hoc- keytrainers. Daarmee werd voor het eerst duidelijk welke bedragen trainers in Nederland ontvangen. Hans van Gils van BDO, die zaterdag het resultaat van het onderzoek aan de hockeybond presenteerde, noemt de cijfers 'schokkend'. „Met name het feit dat er klaarblijkelijk veel trainers niet volgens een ar beidsovereenkomst werken, heeft ons getroffen. Met de rechtspositie van trainers is het slecht gesteld. Als er niets is af gesproken kunnen alleen maar conflicten ontstaan." Boven dien blijkt meer dan de helft van de verenigingen geen va kantiegeld uit te keren en kent 25 tot 30 procent een prestatie beloning toe. Uit het onderzoek is ook ge bleken dat de salarissen per klasse enorm uiteenlopen. Bij hoofdklasse-clubs werden ver schillen geconstateerd die lig gen tussen 2000 en 6000 gul den per maand. De maandsa larissen die BDO in haar rap port noemt, zijn overigens geen gemiddelde. De bedragen zijn volgens de mediane me thode (een centrummaat om te grote afwijkingen niet van in vloed te laten zijn) vastgesteld. Het betekent voor een hoofd klasse-trainer 3500 gulden per maand en voor een trainer in de vierde klasse 250 gulden. Dankzij deze meeüat weten de hockeybond en de verenigin gen eindelijk aan welke bedra gen ze moeten denken als ver goedingen van trainers aan de orde komen. Tot nu toe werd er slechts gegist naar bedragen. Dat was ook de reden waar- LOHC en Alecto strijden niet alleen op het kunstgras maar vechten ook om het grootste ledental. LOHC staat momenteel voor. ARCHIEFFOTO MARK LAMERS om BDO het onderzoek startte. Als een van de sponsors van de hockeybond staat het bedrijf de clubs met adviezen bij. Van Gils: „We kregen vaak de vraag: hoe zit het met trainersvergoe dingen? Daarover hebben we nu duidelijkheid gekregen." Aan het onderzoek heeft ruim 33 procent van de 314 verenigingen zijn medewerking verleend, zodat volgens de on derzoekers de uitkomsten re presentatief te noemen zijn. De respons bij de kleine clubs was aanzienlijk hoger. Uit de cijfers blijkt dat trainers van mannen- ploegen veel meer verdienen dan van vrouwenteams. Op merkelijk is ook dat veel trai ners geen schriftelijke arbeids overeenkomst hebben en dat aan secundaire arbeidsvoor waarden nauwelijks gedacht wordt. De hockeybond is blij met de gegevens. „We hebben in het verleden ook pogingen gedaan achter deze gegevens te ko men, maar dat is nooit gelukt," reageert secretaris Ruud Ver- bunt. „De verenigingen wor den steeds professioneler. Ze willen weten wat het kost om een professionele staf in huis te halen. Uit het onderzoek blijkt dat met name kleinere clubs grote behoefte hebben aan de ze informatie. We hebben nu een referentiekader." Verbunt denkt niet dat de cijfers tot op stand zullen leiden binnen het trainersgilde, nu duidelijk is ge worden dat sommige trainers 'onderbetaald' worden. „Er zijn gelukkig nog heel veel mensen die het leuk vinden om te trai nen zonder veeleisend te zijn. Overigens verwacht ik dat de vergoedingen voor trainers van mannen- en vrouwenteams naar elkaar toe zullen groeien." Van Gils, die over drie jaar een vervolgonderzoek wil hou den, voorspelt een behoorlijke loonstijging voor de trainers, waarbij hij voor de hoofdklasse denkt aan tien procent. In zijn aanbevelingen adviseert hij de verenigingen meer aandacht te besteden aan de fiscale moge lijk- en onmogelijkheden, pres tatiebeloningen en de rechts positie van trainers. Van Gils: „De clubs zullen zich eerst moeten afvragen of ze topsport willen bedrijven. Dan volgt de vraag, hoe vullen we dat in. Dan is pas de discussie aan de orde over de financiële invul ling. In die volgorde. Daarvoor dient onze meetlat." Dat er veel behoefte is aan informatievoorziening bleek zaterdag. Maar liefst 400 ver enigingsbestuurders hadden zich gemeld voor de elf ver schillende workshops. Bonds voorzitter André Bolhuis kon digde aan dat het initiatief een vervolg zal krijgen. „Misschien maken we er wel een traditie van." Het enige negatieve puntje was de mededeling dat het startsein voor de interactieve communicatie met de vereni gingen via internet voorlopig is uitgesteld. Ook de hockeybond heeft problemen ondervonden met de software. Het project is een jaar uitgesteld. UTRECHT FRANK KALIS GPD-VERSLAGGEVER LOHC grootste van de regio Volgens de laatste telling blijkt het ledental van de hockeybond met 1,5 procent te zijn gegroeid tot 129.000. Daarmee is de bond na tien jaar weer terug op het oude niveau. Rotterdam is met 1523 leden de grootste club geworden. In de Leidse regio is LOHC de grootste, voor Alecto. (Verenigingen buiten de top 100 zijn niet opgeno men). Overzicht ledenaantallen (1998) hockeyclubs: 1. Rotterdam 1523 2. Amsterdam 1512 3 SCHC 1500 4 Den Bosch 1433 5. Hurley 1361 14. Leiden 1087 27. Alecto 837 28. Roomburg 828 66. Forescate 581 80. Alphen 522 GESPROKEN Vincent Vermeulen, fysiotherapeut van onder anderen skiër ~~W Hermann Maier in de Volkskrant: Nederlandse schaatsers zijn heel primitief bezig. Daar is, met onze wetenschappelijke be nadering nog veel progressie te halen. En geef ons een aantal getalenteerde Afrikaanse hard lopers en het wereldrecord op de 10.000 meter sneuvelt. Niet bij naam genoemde 45- jarige ex-wielrenner, die broodamateur was in de Volkskrant: „Laat ik vooropstellen dat je zo veel wedstrijden als ik reed niet kunt rijden zonder je goed te prepareren. Ik gebruikte vooral veel hormoonpreparaten in combinatie met een goeie zware dosis vitaminen. Datspul kocht ik in België. Heel veel renners deden dat. Idem: „Ik kende vaste gebruikers voor wie ik wel eens wat meenam. Een renner uit de buurt van Amsterdam was er zo een. Als hij wat had genomen, verloor hij per wedstrijd vier kilo aan gewicht. Maar omdat hij een ge soigneerde jongen was, had hij aan een knaapje in zijn auto al tijd een pak voor na de wed strijd hangen. Idem: „Echt puur doping gebruiken deed ik alleen als ik in het bui tenland reed. In Duitsland reden we eens de driedaagse van Hannover. Ik won met drie mi nuten voorsprong. Bij de huldi ging was het 25 graden Celsius. Toch had ik kippenvel op mijn benen en mijn ogen waren zo groot als stuiters. Rudi Altig. de oud-wereldkampioen bij de be roepsrenners, zat in de organi satie. Hij zag het meteen bij het podium en gaf me een knipoog dat -ie het begrepen had. Schaker Vlastimil Hort over de partij Kasparov-Topalov in HP/De Tijd: Het was een uitbraak van energie, a touch of a genius. Me de om dit soort combinaties is voor mij schaken ook meer kunst dan sport. In zón korte tijd zoiets fraais bedenken, dat is uniek. Kasparov kan dat ove rigens niet elke dag doen. daar voor is het een te grote aanslag op de grijze cellen. De geest zou overrekt raken, zou het niet aankunnen. Onmogelijk, veel te gecompliceerd. Jeroen van den Berg, lid van de toernooicommissie in Wijk aan Zee, in HP/De Tijd: „Hij wilde zich verontschuldi gen. Voor wat dan? vroeg ik. Ik ben ongeschoren vandaag, zei hij. Dat had een reden: altijd als hij erg emotioneel wordt, zoals bij een overwinning als gisteren, maar ook bij iedere nederlaag, heeft hij last van uitslag op de kin en de keel. Sorry, zei hij. Kun je je voorstellenGari Kas parov, de beste van allen, die zich na zón verschrikkelijk mooie prestatie excuseert voor het nier scheren van zijn baard? Bij mij?" Jan Siemerink over Petr Kor- da, clie het spierversterkende nandrolon zou hebben ge bruikt, in Sport International: „Je wordt er zienderwijze sterker van. Nou, ik heb hem pas nog gezien. Hij blijft een potlood. Henry van der Vegt, over het gebruik bij zijn club Udinese om spelers na een wedstrijd via een infuus vitaminen toe te dienen, in SI: „Ik moet zeggen dat zón infuus wel helpt. Je voelt je een stuk frisser na afloop. Zelf doe ik het niet meer. Ik kreeg de eerste keer een stijve arm en sindsdien waag ik me er niet meer aan. Bondscoach Frank Rijkaard in SI: ,Als je niet zegt dat je geen tele foontjes in de bus of in de kleed kamer wilt hebben, zit iedereen te bellen." Idem: ,Aan tafel hebben we die oude traditie: als iemand een minuut te laat is juicht iedereen. Hoi hoi: boete betalen! Is een fictief bedrag dat in de boetepot te recht komt. Dat gaat naar een goed doel. Volleybalster Henriëtte Weer- sing in SI over het vertrek van oud-bondscoach Bert Goed koop: „Ik heb geen zin meer om daar op in te gaan. Ik ben destijds ge beld door journalisten, heb mijn mening gegeven, maar heb die nooit terug ge- f lezen. Waarschijnlijk omdat ik niet negatief genoeg was over Bert.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23