Leidsch Dagblad Nederland weigert Ocalan toegang YD 30 Feyenoord: geen supporters meer mee naar buitenland Politiebonden eisen vertrek Peper VVD'er Geertsema te laat voor verkiezingen Hoogheemraadschap Zestig kilometer file na ongeluk Schipholtunnel TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. MAANDAG 1 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Politie voorkomt nieuwe rellen op Urk i Buitenland Kerk en Samenleving Verdeeldheid speelt bevrijdingsleger Kosovo parten Rabbijn vraagt jubeloffer voor kinderen Cultuur en Kunst Teun Voeten i vertrouwd met J slechtheid mens LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 HONDERD JAAR li DE WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse bijlage. 2 februari deel 1: de periode 1900 - 1916. 1 2 g 't Vattegat dicht op vrijdagavond na problemen leiden dorith ligtvoet Eigenaar Joost Scharloo heeft genoeg van de vechtpartijen en drugsproblemen in bar bodega 't Vattegat. Daarom gaat zijn zaak aan de Garenmarkt voor lopig elke vrijdagavond om ne gen uur dicht. Er waren de laat ste zes maanden te vaak pro blemen met vervelende klanten in het café. ,,We kregen de laatste maan den mensen binnen die we niet wilden", zegt Scharloo toe. „Het vreemde is dat ze alleen op vrijdagavond kwamen. Elke keer waren er problemen die meestal samenhingen met drugs. Die gastenhadden drugs gebruikt of ze probeerden dat spul hier te verkopen. Het ging om hasj maar ook om zwaarde re middelen. Zoiets wil ik niet in mijn café hebben." Volgens Scharloo ging het niet om een vast groepje vrien den dat rotzooi kwam trappen. Het waren ook niet alleen jon geren. Omdat de groep steeds van samenstelling veranderde, was het moeilijk om raddraai ers bij voorbaat de deur te wij zen. Om het gebrek aan inkom sten te compenseren is Schar loo vanaf 1 maart elke zondag tot acht uur 's avonds open. Tot nu toe was 't Vattegat op zon dag dicht. Eind april, als de ter rasstoelen naar buiten kunnen, hoopt de eigenaar zijn deuren weer op vrijdagavond te kun nen openen. Volgens de politie is de maat regel op zich niet uitzonderlijk. „McDonald's besloot vorig jaar ook een paar dagen het terras te sluiten na problemen met de jeugd", zegt politievoorlichter T. Stuifbergen. De duur van de sluiting is uitzonderlijker. Hore cagelegenheden die problemen hebben, doen vaak maar één of twee dagen hun deuren dicht, omdat het ze veel inkomsten scheelt. Piloot zet dronken mensen uit vliegtuig lorfolk ap De gezagvoerder van een vlieg tuig dat op weg was van Lon den naar Jamaica heeft in de i'erenigde Staten een tussen landing gemaakt om twaalf dronken passagiers uit het toe- Itel te zetten. De Boeing 767 van Airtours andde gistermiddag op het 'liegveld van Norfolk in de staat Virginia nadat twaalf Engelsen ;n Ieren zich ernstig hadden nisdragen. De passagiers wa- tn zich te buiten gegaan aan ilcohol, waren gaan schreeu- ven en met drankjes gaan gooi- !n. Nadat een poging van het abinepersoneel hen te kajme- en niets had uitgehaald, be- loot de gezagvoerder een tus- enlanding te maken. Na de landing werd de FBI er lij geroepen, maar er werd een aanklacht ingediend om- at de twaalf geen geweld had- en gebruikt tegen het cabine- ersoneel en het vliegtuig en de verige passagiers niet in ge- aar hadden gebracht. Starr wil nu strafproces legen Clinton iashington john wanders drrespondent .enneth Starr, de aanklager die orig jaar de seksuele relatie an de Amerikaanse president linton met Monica Lewinsky nder de loep nam, overweegt e president binnen afzienbare }d voor de rechter te slepen. Het staat al langer vast dat de pnservatieve Starr Clinton wil irvolgen wégens meineed en et belemmeren van zijn jiïstiti- M onderzoek naar de Lewins- k-affaire. De vraag is niet zo- *er of, maar wanneer Starr ïr.ton voor de strafrechter zal Iepen. Vliegtuig met Koerdenleider mag niet landen in Rotterdam De Koerdische leider Abdullah Öcalan heeft afgelopen nacht vergeefs gepoogd met zijn privévliegtuig te landen op de luchthaven van Rotterdam. Volgens zijn Neder landse advocate B. Böhler wilde hij in ons land de Koer dische kwestie aankaarten bij het Permanent Hof van Arbitrage in Den Haag. De landing werd geweigerd om 'luchtvaarttechnische redenen.' PKK-advocate mr. B. Böhler verklaarde dat het haar idee was om Öcalan naar Nederland te halen. ,,In Italië loopt zijn asielverzoek. In Nederland zou hij die zaak kunnen afwachten. Als hij wordt gearresteerd, toont mijn cliënt aan dat zijn verblijfplaats niet een typisch Italiaans probleem is. Verder wil Öcalan het Internationaal Permanent Hof van Arbitrage in Den Haag vragen te bemidde len tussen de Turkse regering en de Koerden. Op formele gronden kreeg het toestel geen toestemming het Nederlandse luchtruim bin nen te komen. De vlucht was van te voren niet aangekon digd. Advocaat Böhler: „Het is een drogreden. Maar we geven onze pogingen niet op om öca lan naar Nederland te halen. Al leen binnen de Europese Unie is het voor hem mogelijk de Koerdische zaak te dienen." Het is niet bekend waar öca lan nu naar toe is. Böhler meld de dat hij naar Athene is uitge weken, maar Griekenland heeft ontkend dat de Koerdische lei der op weg is naar Athene. De PKK-leider heeft ook geen po gingen gedaan om te landen op een Grieks vliegveld, aldus de woordvoerder. rotterdam carel van der velden Over het lot van öcalan woedt sinds enige tijd een harde di plomatieke strijd tussen Tur kije. Italië en andere landen van de Europese Unie. In oktober werd öcalan aangehouden toen hij in Italië arriveerde. Turkije eiste zijn uitlevering omdat hij verantwoordelijk wordt gehou den voor tienduizenden doden in de bloedige onafhankelijk heidsstrijd van de Koerden in Oost- Turkije. Italië weigerde de PKK'er echter uit te wijzen aan Turkije, omdat dat land de doodstraf hanteert. Italië was woedend op Duits land, dat niet om uitlevering van öcalan vroeg, hoewel Italië hem had aangehouden op grond van een Duits arrestatie bevel. De Duitse justitie ver denkt öcalan van moord. Maar Duitsland vreesde aanslagen als het de Koerdische leider binnen zijn grenzen zou krijgen. Op verzoek van Italië verliet öcalan vrijwillig het land. Sindsdien zou hij zich in diverse republie ken van de voormalige Sovjet- Unie hebben ophouden. Tur kije heeft Nederland geprezen voor het besluit om de PPK-lei- der niet toe te laten. i te heten, foto De Vries wil onafhankelijk oordeel ruswuk anp De twee grootste politiebonden NPB en ACP vin den dat minister Peper van binnenlandse zaken moet aftreden. Ze verwijten hem dat hij zijn af spraken niet nakomt. De ACP beschuldigt de mi nister van 'gedraai en onbetrouwbaar gedrag'. Voor NPB-voorzitter Van Duijn is het 'over en uit'. Afgelopen woensdag erkende Binnenlandse Zaken dat een fout is gemaakt bij de nieuwe in schaling van de lonen bij de politie. Daardoor zou de overeenkomst 35 miljoen gulden duurder uitvallen dan gedacht. De minister krijgt dat geld niet van het kabinet en wil het akkoord daarom herzien. „Peper heeft een probleem in het kabi net en dat probeert hij op de politie af te schui ven", zegt ACP-voorzitter Vogel. Minister De Vries van sociale zaken vindt dat de ruzie tussen de partijen te hoog is opgelopen om er samen uit te komen. Een onafhankelijke arbitragecommis sie moet volgens hem advies uitbrengen. Ook het uit burgemeesters bestaande Korpsbeheerders beraad drong daar al op aan. Peper overweegt arbitrage aan te vragen, maar het is onwaarschijnlijk dat de bonden zich daar wat van aantrekken. Vandaag beginnen ze met het voorbereiden van de acties, die donderdag vermoedelijk beginnen. CAO-onderhandelaar Stekelenburg, nu burge meester en korpsbeheerder in Tilburg, zei zater dag nog eens dat Peper zich moet houden aan de overeenkomst. PvdA-fractievoorzitter Melkert heeft zich daarentegen achter zijn partijgenoot Peper geschaard. Volgens Melkert zijn loonstij gingen van soms 6 procent die uit het akkoord kunnen voortvloeien, niet redelijk. Pagina 2: Commentaar HET WOORD IS AAN Spreekwoord Komt februari met goed weer, dan vriest het in 't voorjaar des te meer. Uitgebreid weeroverzicht op pagina g I VANDAAG 26 PAGINA'S 1 Binnenland 3 Buitenland 5 Cultuur 24,25 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 Opgesloten Feyenoord-fans stichtten afgelopen zaterdag brand in het stadion van Bayer Leverkusen. foto anp leiden* ruud sep leverkusen dpa/gpd Bij rellen rond de vriendschap pelijke voetbalwedstrijd Bayer Leverkusen-Feyenoord (1-0) zijn zaterdag tien gewonden ge vallen. Ook was er enorme ma teriële schade. De ongeregeld heden begonnen in de binnen stad van Leverkusen waar ver schillende winkelruiten sneu velden. In het centrum ver richtte de politie, die twee keer op de vlucht sloeg, al een tien tal arrestaties. Het bestuur van Feyenoord heeft gereageerd door aankondigen tot de zomer van 2001 geen supporters meer mee te nemen naar wedstrijden in het buitenland. In het stadion kwam het tot een botsing tussen politie en aanhangers van Feyenoord. De politie riep zeshonderd man aan versterking op. Na de wed strijd werden de relschoppers langdurig verhoord voordat ze het land uit werden gezet. Veel van deze 'Feyenoordfans' zou den een stadionverbod hebben sinds de 'Slag bij Beverwijk'. In Duitsland geldt een Nederlands stadionverbod niet. De Europese voetbalbond UEFA overweegt geen zware sancties. „We doen dat alleen bij wedstrijden die onder onze verantwoording worden ge speeld, dus in de Champions League of in de UEFA-Cup," al dus een woordvoerder. Pagina 17: Relschoppers staan op film een kans maakt, weet de WD- 'er nog niet. „Ik moet bekennen dat het vaker gebeurt dat men sen te laat zijn met de aanmel ding. Maar ik heb nog niet na kunnen gaan hoe er in verge lijkbare gevallen is beslist. Ook een woordvoerder van het hoogheemraadschap durft geen enkele voorspelling te doen over de .uitkomst. „Hij heeft het formele sluitingstijd stip overschreden. Maar hoe het hoofdstembureau daarmee omgaat, zou ik niet weten." De voormalige WD-fractielei- der Alexander Geertsema ver dwijnt mogelijk noodgedwon gen uit de Verenigde Vergade ring van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Geertsema was afgelopen vrijdagmiddag vijftien minuten te laat om zich aan te melden als kandidaat voor de verkiezingen die van 14 tot 27 april worden gehouden. Het hoofdstembureau van de waterschapsverkiezingen be paalt volgende week dinsdag of de WD'er, die sinds acht jaar hoofdingeland is, alsnog mee mag dingen naar een zetel. „Het is de nachtmerrie van Nu extra kassakorting 30% op diverse reeds afgeprijsde artikelen met een blauwe stip. 50% op diverse reeds afgeprijsde artikelen met een rode stip. Geldig t/m zondag 7 februari. Haarlemmermeer ueke de kwant man uit Harderwijk, die uit de richting Amsterdam kwam en de Schipholtunnel naderde, zat druk te praten met een passa gier. Hij zag de borden over het hoofd die hem maanden een andere rijbaan te kiezen. De man reed tegen de pijlwagen van Rijkswaterstaat aan. Hij is met onbekende verwondingen naar het VU-ziekenhuis in Am sterdam gebracht. De bijrijder bleef ongedeerd. Even over acht uur heeft de politie de afgezette rijbaan vrij gegeven. Het duurde nog zeker een uur voor de chaos was op gelost. Een ongeluk nabij de Schiphol tunnel heeft vanmorgen vroeg grote chaos veroorzaakt op de A4, de A44, de A9 en de AIO (ringweg Amsterdam). Vanaf zeven uur stond er zeker zestig kilometer file op deze wegen, aldus een woordvoerder van het Korps Landelijke Politie Diensten. Nieuwsgierigheid van passerende automobilisten zorgde ervoor dat het verkeer op de andere weghelft ook vast zat, aldus de woordvoerder. Het ongeluk vond even voor zeven uur plaats. Een 36-jarige een bestuurder", verklaart Geertsema per mobiele tele foon vanaf de bouwplaats van het nieuwe onderkomen van het hoogheemraadschap. Ter wijl vrijdagmiddag de minuten wegtikten, stond hij op de A4 een uur lang in de file. Hierdoor lukte het niet om voor vijf uur de papieren voor zijn kandi daatstelling te overleggen. De vertraagde hoofdingeland beroept zich op overmacht. „Ik kon niet eerder naar Leiden ko men omdat ik nog wat papier werk moest doen, en dat stag neerde wat. Onder normale omstandigheden was ik nog ge makkelijk op tijd geweest." Of hij met zijn beroep overmacht Katwijker (68) verjaagt overvallers katwijk «job de kruiff Een 68-jarige Katwijker heeft gistermiddag twee mogelijk ge wapende overvallers het huis uitgewerkt. De twee belden aan en dron gen naar binnen toen de bewo ner van de Koningin Juliana- laan opendeed. Daarbij kreeg de man enkele klappen en werd hem vermoedelijk een pistool in de zij geduwd. De Katwijker slaagde er echter in om na een worsteling de overvallers op de vlucht te jagen. RTV/programma's15 Sport17 t/m 23 Strips14 De kortingsbon betreft het Engelstalige Peepolykus met 'I am a coffee' in de Leidse Schouwburg. Acram ook geen professor in Tel Aviv haarlem ilan sluis gerard van putten De Amsterdamse stralingsdes kundige S.Y. Acram gebruikt niet alleen de doctors-titel ten onrechte, maar is (anders dan hij zelf beweert) ook geen pro fessor. Dit blijkt uit onderzoek van deze krant. Acram zegt hoogleraar te zijn aan de Uni versiteit van Tel Aviv, maar dat wordt daar ten stelligste ont kend. .Acram heeft hier geen leerstoel. Hij is beslist geen pro fessor en geeft geen colleges. Wel is hij gastwetenschapper zegt prof.dr. C. Price vanuit Tel Aviv. Acram kwam de afgelopen tijd in het nieuws met uitspra ken over het gevaar voor de volksgezondheid van masten voor GSM-telefoons. Inmiddels vindt ook de Ge zondheidsraad dat de Amster dammer zich belangrijker voor doet dan hij is. Zijn stelling dat hij werkzaam is voor deze raad of voor de wereldgezondheids organisatie WHO, wordt bestre den. Zo was Acram hooguit een keer als toehoorder aanwezig op een openbare WHO-hoorzit- ting. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Naam:Voorletters m V Adres: (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per inaand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 141 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1