Sport Kafelnikov: met dank aan Pete Sampras jj Het gelijk van Adri van der Poel is brons waard 'Het zijn van die kleine apen, die zijn niet te houden' Ontspannen Hingis klopt 'halve man' Mauresmo iHarald Hasselbach weer succesvol in Super Bowl MAANDAG 1 FEBRUARI 1999 !Z chef willem spierdijk, 071-5356464, plv -chef n dijk, 071-5356463 Meer leden van IOC verdacht lausanne Het interne onderzoek van het Internationaal Olym pisch Comité naar corruptie door leden is uitgebreid. De Cana dees Dick Pound, vice-voorzitter van het IOC, heeft in het week einde toegegeven dat het onderzoek verder gaat dan de veertien leden, van wie de meesten vorig weekeinde zijn gestraft. Pound noemde namen noch aantallen. Hij zei alleen: „We beperken ons niet langer tot de rapporten van Salt Lake City. We zoeken nu ook bij andere organisatoren van Olympische Spelen en /of kandidaten die campagne hebben gevoerd." Intussen is bekend dat lang niet alle schuldigen aan corruptie vrijwillig zullen te rugtreden vóór de ledenvergadering van 17 en 18 maart. De Congolees Jean Claude Can ga kwam met zware kritiek op Samaranch.,,Door een paar koppen te snellen wil hij zijn eigen kop redden." Thomas mag mee, Timmer komt eraan berlljn Annamarie Thomas bewees zondag het gelijk van de keuzeheren van de schaatsbond. Zij plaatste zich ten koste van provinciegenote Sandra Zwolle als vierde Nederlandse voor de WK sprint. Marianne Timmer, in Calgary één van de kansheb- sters, behaalde gisteren haar eerste internationale succes van dit seizoen. Ze won de 1000 meter. Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof herstelde zich met een zesde plaats op de 1500 meter, in de wereldbekerstand staat hij nu op de vierde plaats. Zie verder pagina 19 Rus oppermachtig in finale tegen Enqvist Jevgeni Kafelnikov bedankte zondag zijn vrouw Mascha, zijn coach Ste- fanki en tenslotte ook Pete Sampras, de nummer één van de wereld ranglijst. Het ontbreken van de Amerikaan had de Rus, zo meende hij zelf, in staat gesteld de Australian Open te winnen. Het was goed be schouwd ook de twijfelachtige verdienste van Thomas Enqvist. De Zweed bleek in de finale minder stressbestendig dan verwacht. melbourne anp jmia Hasselbach heeft voor tweede keer in zijn loopbaan als speler in het American foot- Jball de Super Bowl gewonnen. |De 31-jarige Amsterdammer jwas met zijn club Denver Bron- cos zondagavond in Miami veel ie sterk voor Atlanta Falcons: Vorig jaar zegevierde de ploeg verdediger Hasselbach eveneens in de finale van de National Football League. Toen rnoest Green Bay Packers eraan geloven. Denver is de zevende in de historie van de Su per Bowl die de titel met succes verdedigd. Pittsburgh was het laatste team dat in 1980 die prestatie lever de. Hasselbach - wiens contract in Denver nog twee jaar door loopt - en zijn teamgenoten verdienden met de titelprolon- gatie een bedrag van ruim een ton. De verliezers uit Atlanta moesten genoegen nemen met een premie van 60.000 gulden. John Elway was de onbetwiste uitblinker van de wedstrijd, die werd bijgewoond door 75.000 toeschouwers. De ervaren quarterback leidde Denver Broncos met zijn prachtige pas ses, waarvan één over tachtig yards met een touch-down als resultaat, naar de royale zege. Unaniem werd hij na afloop tot waardevolste speler van de fi nale gekozen. In vier sets, 4-6 6-0 6-3 7-6 (7-1), pakte Kafelnikov op overtuigende wijze zijn tweede grandslamtitel. In 1996 versloeg hij op Roland Garros de Duitser Michael Stich. Dankzij zijn overwinning stijgt de Rus op de wereldranglijst van de tiende naar de derde plaats achter Pete Samp ras en Marcelo Rios, die eveneens ont brak in Melbourne. De Chileen zegde op het laatste moment af wegens een rug blessure. „Dit is een geweldig gevoel. Bedankt dat je me dit hebt laten meemaken", richtte Kafelnikov zich in zijn toespraak na afloop tot Sampras aan de overzijde van de Stille Oceaan. De Amerikaan be sloot aan het einde van het afgelopen jaar af te zeggen voor het eerste grand- slamtoernooi van 1999 vanwege over vermoeidheid. Zijn geslaagde inspan ningen om voor de zesde keer op rij het jaar als nummer één van de wereld af te sluiten hadden hun tol geëist. Kafelnikov was de enige geplaatste speler die de halve finales bereikte in Melbourne. Hij waande zich, nadat hij in de halve finales de Duitser Tommy Haas had verslagen, ook de favoriet, hoewel Enqvist in de onderlinge con frontaties met 4-2 leidde. De meestal zo koele Zweed, favoriet bij de bookma kers, haalde in de finale niet het niveau dat hij eerder in het toernooi etaleerde. Met name met zijn overwinningen op de publiekslievelingen Philippoussis en Rafter had hij indruk gemaakt. In de eerste set leek het er nog wel op. Enqvist opende zijn eerste servicegame met een ace en sloeg er in die eerste set nog vijf langs de verbouwereerde Rus. In 33 minuten pakte hij de set: 6-4. Kafelni kov veranderde van tactiek en richtte zich met succes op de minder betrouw bare backhand van de ongeplaatste Zweed. Enqvist verloor negen games op rij, waarna de Rus plots bij een 1-1 stand in sets met 3-0 leidde in de derde set. De Zweed ontkende na afloop te zijn be zweken onder de hem opgedrongen fa- vorietenrol. „Ik speel normaal juist goed onder druk." De namen van Jana Novotna en golfer Greg Norman vielen, sporters die op be slissende momenten werden geteisterd door knikkende knieën. Zelfs Kafelnikov was verbaasd over de inzinking van de Yevgeni Kafelnikov gooit zijn racket in het publiek na zijn winst in de finale van het Au stralian Open. foto Zweed. „Ik begrijp echt niet wat er met Thomas aan de hand was", keek hij te rug. „Zoals hij de eerste set tekeer ging. Ik dacht dat ik geen schijn van kans had. Blijkbaar heb ik hem toch mentaal ge broken." Niets lukte er nog bij Enqvist, die in de totale partij 62 'unforced errors' maakte. Het Zweedse legioen op de tribunes werd er stil van. Enqvist begreep het zelf ook niet. „Ik speelde agressief, maar na de eerste set ging er gewoon veel mis." Volgens Kafelnikov was het een kwestie van ervaring. „Ik heb veel meer grote wedstrijden gespeeld", aldus de Rus. De Zweed stapelde fout op fout en verloor de derde set met 6-3. In de vier de ging het lang gelijk op. Geen van bei- foto ap de spelers leverde zijn service in. In de tiebreak was het opnieuw de Zweed die de fouten maakte. Met vijf wedstrijd- punten tegen sloeg Enqvist tot overmaat van ramp een dubbele fout. Het bete kende een passend slot van een merk waardige partij. Kafelnikov is de eerste Rus die de Au stralian Open op zijn naam schrijft. De veelvraat - vrijwel niemand speelt zo veel toernooien per jaar als hij - gaat niet op zijn lauweren rusten. „Ik ben zeer ge motiveerd. Voor mij mag het volgende toernooi beginnen", zei hij meteen na de gewonnen finale. Hij voegde de daad bij het woord en stapte op het vliegtuig naar Marseille. Daar is Kafelnikov deze week al weer van de partij. yen'ecken slachtoffer van De Clercq in Belgische broedermoord Ëet gelijk van Adri van der Poel geen goud waard, maar wat het weinig. Zijn der- WK veldrijden bracht hem meer ongeluk dan goed is roor een wielrenner. Door een tal verdwenen zijn kansen op 'en tweede mondiale titel in de jjskoude Slowaakse lucht. Hij ïindigde tenslotte als derde. De Mario De Clercq prolon- ;eerde zijn wereldtitel. j Toch was er gisteren op de ikihelling waar het WK werd Verreden een nóg grotere schle- niel dan Van der Poel. Erwin -fervecken liet zich in de laatste foppen door de vanuit kansloze achterstand terug gekomen Mario De Clercq, zijn andgenoot. Over die actie zal ilet wielergekke Belgische pu bliek de komende maanden on getwijfeld niet uitgesproken ra- ien. Het gelijk van Adri van der Vooral de Belgen, maar Dch ook in eigen gelederen, smalend gedaan over het ute tijdstip, vrijdag in de na middag, waarop de Brabander n Poprad arriveerde. Volgens Iric De Vlaeminck, de succes- Jolle bondscoach van de Bel- zei dat veel over zijn vorm. ge niet sterk in uw schoe ien staal, kunt u maar beter zo lat mogelijk komen." 31 De Belgen achtten Van der toel de dagen voor het kampi oenschap kansloos, maar thuis "1 Belgisch Kapellen trainde de 9-jarige Brabander intussen dan ooit te voren. In de van zijn hometrainer fed hij het parcours gepro- Ofammeerd, zodat hij exact wist fat hem te wachten stond. De jpre koude fantaseerde hij er Adri van der Poel sleurt aan kop tijdens het WK veldrijden in het winterse Poprad. Achter hem de latere wereldkampioen, de Belg Mario de Clercq. foto anp Het was geen toeval dat Van nuten eerder op het vliegveld tige fietswissel waardoor hij De Clercq, note bene een land- maar toen kon Vervecken nog der Poel samen met Daniele van Poprad dan het toestelletje tijd, energie en misschien zelfs genoot, hield hem er in een zin- enigszins vrede hebben met het Pontoni lange tijd het beeld van van de Nederlanders. Pontoni de wereldtitel verloor. Voor de derende finale van af. zilver. Gisteren in het desolate het WK bepaalde. De privé-jet vergooide zijn kansen echter brave Erwin Vervecken lag de Vorig jaar in Denemarken landschap van het Tatradal van de Italiaan landde vijf mi- door een Comedy Capers-ach- weg naar goud toen open, maar waren ze ook al één en twee, beukte hij van frustatie bijna zijn stuur in elkaar. „Ik heb me vorig jaar opgeofferd voor Ma rio, terwijl ik de sterkste was. Dit jaar hoopte ik op een we derdienst. Meer wil ik er niet over zeggen." De Clercq (32) sprak de woor den van Vervecken tegen. „Het is heus niet zo dat Erwin vorig jaar kans had op de titel. Ik was daar de allersterkste. Ik vind het sneu voor hem. Ik dacht dat ik voor de tweede plaats reed toen ik hem opeens twintig meter voor me zag rijden. Als ik ie mand in mijn wiel had gehad, was ik uiteraard niet naar hem toe gereden, maar nu was de si tuatie anders. Had ik dan mijn benen stil moeten houden?" Erwin Vervecken zat stil in een hoekje toen de Belgen hun zoveelste feest van dit weekein de vierden; twee gouden, twee zilveren en een bronzen me daille won de ploeg van Eric De Vlaeminck. Behalve een hele verzameling titels, hebben de ze ook een gouden toekomst. De Clercq, Vervecken, Van Santvliet en Janssens kunnen nog wel even mee en Berden, Vannoppen en Wellens komen er aan. Van der Poel pakte gisteren - na één keer goud en vijf keer zilver - op zijn dertiende WK zijn tweede bronzen medaille. Slechts één keer, vorig jaar, ein digde hij lager dan een vijfde plaats. Nederand moet zich zorgen maken over zijn opvol ging. Als Van der Poel, na het WK van 2000 in St. Michielsge stel, stopt en Richard Groenen- daal zich nog een seizoen als dit permitteert, dan gaapt er een enorm gat. Groenendaal werd gisteren vanwege een te grote achterstand uit de strijd genomen. Wim de Vos werd 12de, Maarten Nijland 14de en Gerben de Knegt 17de. De stenen vliegen in het rond in Leverkusen ■everkusen gpd )p de autosnelweg richting Duitsland is het nog rustig. I lenmaal op de parkeerplaats lan de achterkant van het sta- 1 lion van Leverkusen laten de j :erste aanhangers van Feye- ïoord zich gelden. Duitse toe- ichouwers worden door Feye- I ïoord-fans uitgedaagd met aeten over de oorlog en ande- |e hatelijke opmerkingen. Ge- f1 ukkig wint de wijsheid het van le emotie. ntussen doen de eerste verha- en de ronde over de gebeurte- lissen in de binnenstad van .everkusen. Auto's vernield, uiten van winkels gesneuveld, i :en bakkerij verbouwd. Ook ouden supporters die in Ne derland een stadionverbod hebben op de wedstrijd zijn af gekomen. In het stadion is het rustig. Het klinkt allemaal vriendelijk. Ook tijdens een groot deel van de wedstrijd. Tot Erik Meijer gaat warmlopen. „Erik Meijer is een jood," klinkt het massaal uit de kelen. De stemming wordt steeds on vriendelijker. De Duitse orde dienst omringt het vak. De Ne derlanders richten zich op hen, schreeuwen, schelden, joelen en provoceren. Op het voetbal wordt haast niet meer gelet. Pas als Leverkusen vier minu ten voor het einde 1-0 maakt, wordt de aandacht verlegd. „Auf Wiedersehen," zingen de Duitse fans. Behalve de terih 'joden'7 vuren de Feyenoord- aanhangers alvast een waar schuwing af..Jetzt geht's los," oftewel: 'nu gaat het gebeuren'. De waarheid blijkt niet ver weg. Om kwart voor vijf wachten de treinen, zo is via de stadi onspeaker bekend gemaakt. De meeste Feyenoord-fans zullen het perron niet bijtijds berei ken. Het hek van het vak gaat kort na de wedstrijd open. De hel breekt los. „Ik heb veel meegemaakt, maar dit nog nooit," zegt een aanhanger, die in Nederland een stadionver bod heeft. „Het vak ging open, maar daarna was er nog een hek en dat bleef dicht. Plotse ling gingen gasten stenen uit de grond trekken. De stenen vlogen alle kanten op. Drie po litiebussen werden helemaal kapot gegooid en ook een aan tal personenauto's moest het ontgelden. Een hokje voor de kaartverkoop ging in de fik. Complete waanzin!" Volgens deze en andere Feye- noord-supporters was het 'een nieuwe lichting fans' die zater dag het heft in handen nam. „Ik ken die gasten niet eens. Het is allemaal een jaar geleden tijdens de thuiswedstrijd tegen Utrecht begonnen," weet de man met het stadionverbod. „Toen gooiden die gasten ste nen naar het Utrecht-vak." „Het zijn van die kleine apen, die voor een wedstrijd snuiven en pillen slikken en ook alcohol nemen. Die zijn niet te hou den", zegt een andere suppor ter. „Sommige mensen roepen dat wij als ouderen onze ver antwoording moeten nemen. Nou, ik nodig ze uit om een keer zelf op het vak te komen staan. Dan merken ze het wel." De supporters die tijdens de rellen nog achter in het vak za ten, worden door middel van een rolluik van de onruststo kers gescheiden. Zij, zo'n vier honderd supporters, mogen via de andere kant het stadion ver laten. De rest wordt terug in het vak gedreven. Onderwijl wordt elke politieman in Lever kusen opgetrommeld. Speciale eenheden worden per helikop ter aangevoerd. De Feyenoord-aanhangers moeten lang wachten. „De po litie ging ons op een gegeven uitdagen," zegt een supporter. „Ik kan best begrijpen dat die gasten de pest in hadden," Martina Hingis wil zo snel mo gelijk weer de nummer één worden op de wereldranglijst van het vrouwentennis. De Zwitserse deed zaterdag een goede stap in de richting door voor de derde maal op rij de Australian Open te winnen. Hingis overklaste in Melbourne de Fran^aise Amelie Maures mo: 6-2, 6-3. De prestaties van de onge plaatste Mauresmo werden door haar concurrenten de af gelopen week in een vreemd daglicht geplaatst. Zowel Hingis als Lindsay Davenport, de hui dige nummer één van de we reld, vond de gespierde Fran- gaise wel erg mannelijk overko men. „Soms dacht ik dat ik te gen een man speelde", zei Da venport na haar verlies in de halve finales. Ook Hingis liet zich eerder in de week tegen Duitse verslaggevers ontvallen dat Mauresmo wel 'een halve man' leek. „Ze hebben allebei hun excuses aangeboden. Ik wil er niet meer over praten", zei het slachtoffer van alle roddel na afloop van haar eerste grandslam-finale. Nog op het court had ze haar coach Chris- tophe Foumière en haar vrien din Sylvie Bourdon bedankt voor de steun die ze van hen had gekregen. Ook haar relatie was de afgelopen dagen onder werp van veel publicaties. Hingis ontkende zich geëxcu seerd te hebben bij haar tegen standster. „We hebben even ge- 1 praat. Het gaat niemand wat aan waarover", zei de Zwitser se, die met haar zege op de we reldranglijst in de buurt van Davenport kwam. De 18-jarige tennisster heeft nog een beetje geduld. „Het was mooi geweest als ik haar hier al gepasseerd was. Maar volgende week is er weer een toernooi. Als ik zo blijf spelen, gebeurt het vanzelf', zei Ij Hingis. Na haar eerste zege in Mel- r bourne (1997) werd ze de jong ste tennisster ooit aan kop van j de mondiale lijst. In dat jaar schreef ze ook Wimbledon en de US Open op haar naam. Op Roland Garros verloor ze in '97 de finale van de Kroatische Ma- j joli. Het afgelopen jaar was Au- j stralië de enige van de vier I grandslam-toemooien waar Hingis succesvol was. Ze ver- i loor haar koppositie aan Da venport, die dit jaar in Mel bourne tot de halve finales reik te. „Ik hoop dat ik heb geleerd Ij" van vorig jaar", keek Hingis al vast vooruit op de rest van het seizoen. In Melbourne liet ze ook zaterdag een indrukwek kende demonstratie van haar talent zien. Mauresmo deed haar best, maar was op de be langrijke momenten niet in staat Hingis te verrassen. De potige Frangaise raakte de bal len veel harder dan de Zwitser se, die het spel echter knap spreidde. Ze zocht vooral de backhand van Mauresmo en verscheen met grote regelmaat bij het net. Ontspannen ogend won Hin gis de eerste set (6-2). Ze sloot af met een ace, haar enige van de partij die slechts 67 minuten in beslag nam. In de tweede set lag het breakpunt in de zevende game, waarin ze de service van Mauresmo brak. Op haar eigen service, bij een 4-3 voorsprong, kwam Hingis terug van een 0- 40 achterstand met vijf succes volle punten op rij, waaronder een klassiek dropshot vanaf de baseline. „Een gelukje, maar als je met 40-0 achterstaat moet je er gewoon voor gaan", aldus Hingis. Mauresmo liet zich nog even van haar taaiste kant zien. Ze redde zes matchpoints maar moest zich toch gewonnen ge ven. haakt een ander in. „Begrijp mij goed, ik was er zeker niet blij mee, maar vreemd was hun reactie niet. Het vervelende was wel dat we tot diep in de nacht heb gezeten. Zonder eten of drinken, zonder toilet. Om drie uur mocht ik er uit. Eerst moest een foto worden gemaakt. Daarna wilden ze een kopie van m'n paspoort en m'n adres." „Ik weet dat er videobeelden zijn gemaakt," zegt de man met een stadionverbod naar aanleiding van 'Beverwijk'. „Ik heb me daarom ook afzijdig ge houden. Uiteindelijk mocht ik om kwart over twee weg. Als je groep compleet was, werd je naar je auto begeleid. Die van ons was gelukkig niet kapot."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17