Betere prothese dankzij magneet Gezondheid Enkel bij ernstig letsel eerst zes weken tapen MAANDAG 1 FEBRUARI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150 Fusieangst De nieuwe directeur van de Balie in Amsterdam, Andrée van Es. heeft een jaar na het overlijden van haar man een boek geschreven over het hu welijk. Zij adviseert meisjes daarin niet te trou wen als zij economisch niet zelfstandig zijn en er bovendien niet van overtuigd zijn. dat zij dat ook kunnen blijven. Jarenlang is zij rabiaat, bijna fundamentalistisch tegen het huwelijk geweest. Zij zag er. zo begrijp ik, vooral de repressieve en niet de luxe en feestelijke kant van. Zij durfde pas te trouwen toen zij nier bang meer was opgeslokt te worden, haar autonomie en identiteit te verliezen, kortom niet bang meer was om zich te binden; en van het huwelijk zou kun nen genieten. De oorsprong van de angst om je aan een ander te binden - ook wel fusieangst genoemd - moet ge zocht worden in de vroege jeugd, in de fase waar in je in een veilige omgeving door vallen en op staan, moet kunnen leren wie je benten wat de grenzen zijn. Het is voor het kunnen aangaan en volhouden van een relatie met een ander van be lang dat men zich van die ander kan afgrenzen. Dat klinkt nogal technisch, maar gaat er om dat een individu het verschil kan ervaren tussen zich zelf en de buitenwereld en niet zo in de ander op gaat dat hij geen invloed meer op zichzelf of de omgeving kan uitoefenen. De meeste mensen met fusieangsten kunnen hun angst slechts bestrijden door geen relaties aan te gaan ofte vluchten voor mensen op wie zij juist gesteld zijn of door te depersonaliseren. Deperso nalisatie is een bewustzijnsstoornis en beschermt de mens tegen overweldigende angsten. Een gede personaliseerd iemand kan op een ander een suffe indruk maken en zelf een onwezenlijk gevoel heb ben. De angst kan weliswaar op deze wijze be dwongen worden, maar de prijs die er voor be taald wordt is het vermogen om te genieten van het leven van alledag. Dat maakt het moeilijk om bevredigende en vreugdevolle relaties te hebben en dat leidt op zijn beurt tot angst voor eenzaam heiden verdriet. Ik heb de indruk dat de naoorlogse omstandighe den van dien aard waren, dat veel veertigers van nu nier de gelegenheid hebben gekregen om in al le veiligheid zich tot een stabiel individu te ont wikkelen en moeite hebben zich aan een ander te binden. Het uit de weggaan van een huwelijk is in de meeste gevallen dan ook geen vrije keuze maar een symptoom, het resultaat van een onge lukkige ontwikkeling. Onder de huidige jeugd neemt het animo voor het monogame huwelijk enorm toe. las ik. Zij willen zich juist met hart en ziel aan een iemand binden; als dat maar niet uitloopt op de angst in de steek gelaten te worden. En van de achterbankgeneratie verwacht ik hele maal geen moeite om zich te binden. Die is im mers gewend aan autogordels en weet wat gebon den zijn is. Het hier beschreven psychologische fenomeen komt niet alleen bij mensen maar ook bij organi saties voor. Manfred Kets de Vries, econoom en psychoanalyticus gebruikt zijn psychologische kennis om het wel en wee van organisaties te ver klaren en problemen te helpen oplossen. Fusie angst - zo is hem gebleken - komt bij kleine orga nisaties veel voor. Tijdens py 2'"" fusieprocessen raken zij I vaak bang opgeslokt te Ps 1 i worden door de grote en daardoor hun eigen iden titeit, zelfstandigheid en werkwijze te verliezen. Deze vorm van fusie angst, ook wel bekend als het Calimero-fenomeeri, staat het slagen van - soms broodnodige - fusies tussen organisaties nogal eens in de weg. Dat is jammer, want een goede fiisie kan heel feestelijk zijn. Onderzoek naar gebruik nieuwe elementen in gezondheidszorg BEN APELDOORN De kwaliteit van tandheelkundige en chirurgi sche implantaten kan sterk worden verbeterd door het toepassen van nieuwe magnetische materialen. Onderzoekers bundelen hun krach ten om vijf jaar lang te gdan zoeken naar en ex perimenteren met nieuwe materialen. Van mag netisme wordt in de samenleving al veel gebruik gemaakt. Koelkasten, bank-en giropasjes, elek tromotoren en beveiligingsapparatuur werken allemaal dankzij magnetische eigenschappen. De onderzoekers richten zich vooral op de ont wikkeling van zogeheten hard- en zachtmagneti- sche materialen, die in nauw contact komen met het menselijk lichaam. Zoals kunstgebitten, kro nen en bruggen en gewrichts-en botprothesen. Maar ook zullen de mogelijkheden worden be keken van minuscule magneetjes, die in bijvoor beeld het binnenoor kunnen worden geïmplan teerd bij doven van wie de gehoorzenuw intact gebléven is. Magneetjes hebben de eigenschap om luchttrillingen (geluid!), net als in de hoorn van een telefoontoestel gebeurt, om te zetten in kleine, elektrische stroompjes, die door de ge hoorzenuw keurig naar het gehoorcentrum in de hersenen worden geleid. Aan het project van de Technologiestichting STW van de Nederlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO) werkt een on derzoeksteam onder leiding van de fysicus dr. Ekkes Brück, verbonden aan het Van der Waals- Zeemaninstituut van de universiteit van Amster dam. „Het gaat om uiteenlopende magnetische sterkten", zegt Brück. „Bij gebits- en ge wrichtsprothesen heb je vaak grote sterkten no dig, zodat er veel kracht op kan worden uitgeoe fend. Bovendien mag het object niet te groot worden. In het menselijk lichaam is vaak maar weinig ruimte voor prothesen." „Daarnaast heb je mini-magneetjes, zoals in ge- Hardmagnetische materialen zijn onder meer bruik baar in kunstgebitten. foto gpd hoororganen. De magnetische veldsterkte daar van hoeft maar heel klein te zijn. We maken die verschillen in magnetische sterkte door wijzigin gen in de microscopische structuur van de me taallegeringen." Brücks team concentreert zich vooral op legerin gen van ijzer en platina. Zo'n legering gaat geen reactie met het lichaam aan. Op roestende ge wrichten zit niemand te wachten. De verschillen in de microstructuur van de ijzer-platinalegering ontstaan door het materiaal warmtebehandelin gen te laten ondergaan. Brück: „Daardoor ont staan verschillen in uitkristalliseren, als het ma teriaal afkoelt. Bij hoge temperatuur kristalliseert het uit tot een kubisch rooster. Dan hebben de kristallen de vorm van een kubus, een dobbel steen met gelijke zijden. Bij een zogeheten gloei- behandeling krijg je een tetragonale kristalstruc tuur, waar een van de zijden niet gelijk is aan de andere twee. Een kubisch rooster leidt tot een hardmagnetische legering; de tetragonaalstruc- tuur tot een zachtmagnetische." De onderzoekers zullen zich ook bezighouden met speuren naar zogeheten magneto-calori- sche materialen. Die kunnen warmte onttrekken of juist toevoegen. Ideaal voor bijvoorbeeld air conditioningssystemen, koelkasten of auto's, want de stroomkosten zijn niet alleen maar een fractie van die van nu, ook schadelijke bijpro ducten als het koelmiddel freon (een beruchte verbinding tussen chloor, fluor en koolstof, een cfk dus) worden overbodig. Bovendien kan men met supergeleidende magneten of spoelen veel energie besparen. Elementen als mangaan, ger manium en silicium bieden veel mogelijkheden. „Er moet veel meer mogelijk zijn", stelt Brück. „En dat geldt ook voor het verkleinen van de magnetische materialen." Dat laatste is voor bij voorbeeld microprocessoren (chips) van door slaggevend belang. De chips kunnen nu niet nóg (veel) kleiner gemaakt worden, omdat dan on vermijdelijk het probleem van de warmteopho- ping ontstaat. De huidige conventionele koe- Üngsmethoden schieten daarvoor tekort. Maar met de nieuwe materialen en technieken van Brück en de zijnen zou dat probleem straks wel eens voorgoed tot het verleden kunnen behoren. SASKIA STOELINGA Wat is de beste behandeling voor een enkelblessure? Doorlopen, rust, tapen, opereren of gips. In medisch Nederland, per regio, per zieken huis, is er nog geen eenstemmig heid over de behandelwijze bij een enkelletsel. Nieuwe richtlijnen, op gesteld door ervaren orthopaeden, chirurgen, radiologen, fysiothera peuten en huisartsen uit het hele land, moeten hierin meer eenheid gaan brengen. Voor artsen is het in eerste instantie niet eenvoudig om een goede dia gnose te stellen. Een gebroken en kel levert niet het grootste pro bleem op. Het gaat meer om de ge scheurde en uitgerekt enkelbanden. Beide kwetsuren leveren een flinke zwelling op door opeenhoping van bloed en vocht. Het grootste ver schil is dat een uitgerekte enkel band vanzelf geneest, terwijl een gescheurde band moet worden be handeld. Elk jaar gaan gemiddeld 300.000 mensen met een acuut enkelletsel naar ziekenhuis of huisarts. In de helft van de gevallen is de blessure onstaan bij het sporten. Bij vijftig tot zestig procent worden ge scheurde banden geconstateerd en bij vijf tien tot tien procent gaat het om een breuk. Bij de rest heb je het over een verzwikte of gekneusde enkel, die dus met wat aangepast gedrag vanzelf weer in orde komt. Maar wat te doen als je niet precies weet om welk letsel het gaat? De man die in de zeer brede werkgroep heeft gezeten, Niek van Dijk, ortho- paedisch chirurg in het Acade misch Medisch Centrum, adviseert drukverband aanleggen en er na vijf dagen rust opnieuw naar kijken. „Na een paar dagen is de zwelling voor een groot deel verdwenen en kan er een betrouwbare diagnose worden gesteld. Zie je een verkleu ring dan zijn de banden waar schijnlijk gescheurd en moetje ver der gaan met diagnostische tests en verdere behandeling." Het magazine van het Academisch Medisch Centrum (AMC) laat ver der weten dat gericht onderzoek binnen het AMC naar het effect van de verschillende behandelingen het Het aantal röntgenfoto's dat bij acut? enkelletsels wordt gemaakt, kan met bij na de helft worden teruggedrongen. archieffoto united photos de boer volgende heeft opgeleverd. „Het aantal röntgenfoto's dat bij acute enkelletsels wordt gemaakt kan met bijna de helft omlaag kan. Meestal wordt zo'n foto standaard geno men om te kijken of er sprake is van enkelbreukje, maar vaak is dat hele maal niet nodig. Alleen in nauw omschreven gevallen blijk Je een fo to te moeten maken. De beste be handeling bij gescheurde enkelban den is operatief ingrijpen. Maar dat betekent nog niet, aldus het onder zoek, dat opereren altijd de behan deling van de eerste keus is. Wij ad viseren om de enkel eerst zes we ken te tapen. In de meest gevallen is de enkel na die periode stabiel. En mocht er dan nog sprake zijn van instabiliteit dan kun je altijd nog onder het mes", aldus de or- thopaedisch chirurg van het AMC. PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1Naast; 4.'ijverig; 7. bestuurder; 9. ton; 10. rustig; 11kunst taal; 13. tijding; 14. kussenovertrek; 17. niet dichtbij; 18. prooi; 19. lange stokfZl. lekkers; 24. pezig; 26. oever; 27. jongen; 29. laag; 30. aanplakbiljet; 32. beeldverhaal; 33. monsterlapje. VERTICAAL: 1Snor; 2. vroeger; 3. broedplaats; 4. moeilijkheid; 5. naald boom; 6. niet vlot; 8. lol; 11. met veel omhaal van woorden gemaakte klacht; 12. inzet; 13. klein café; 15. zedenleer; 16. eindje sigaret; 17. een weinig; 19. deel v.e. dier; 20. streling; 22. totaal; 23. schakelbord; 25. stip; 27. handvatsel; 28. onlangs; 30. energie; 31. spinnenweefsel. X erf rc Jt 24. =- Zzürr —IfII - - - TOM POES Heer Bommel deinsde met gestrekte armen verder achteruit, zodoende Tom Poes tegen de tapkast drukkend. „Niet d-doen!" riep hij met dunne stem. „N-niet schieten, bedoel ik! Ik ben een vredelievend heer die wat aanspraak zoekt. Ik bedoel, dat de nacht nog lang is..." „Ia, ja," gromde Bud, „je wilt de tijd doden. Dat noemt hij vredelievend, Kid!" „Laat me niet lachen", sprak de ander. Hij wierp een blik op de oude klok, die luid en rustig stond te tikken en begon zijn wapen op kunstige wijze rond te draaien. „Onze tijd is gekomen", hernam hij. „En daarom is het afgelopen met de tijd van anderen. Je krijgt je zin, Old Boll. Wij zijn tijdkillers, weet je? De vlugste proppenschietertrekkers van het Westen. Raken een seconde op tien pas afstand tussen de wijzers. Vooruit paardner, jij neemt die kleine en ik neem deze." Bud richtte zijn wa pen, maar Kid duwde hem terug. „Een ogenblikje", snauwde hij. „Jij bent een kouwe paffer zonder fantasie. Als ik de tijd kil, doe ik dat netjes en beschaafd. Wacht even totdat ik deze Old Fat in de stemming heb gebracht." Hij kuch te, maakte een danspasje, zodat zijn sporen rinkelden en begon met een slepende bariton door zijn neusdoek te zingen: „De tijd staat stil, als ik lone some kill Langs de prairiezoom, waar ik lonesome roam. Where I go. daar wordt het kil en stiller. Ik ben Kid. Ik ben Kid de Killer." Heer Bommel had onthutst toegeluisterd en zijn angst zakte een weinig. „Toch wel aardig", mompelde hij. „Ik mag dit soort vers jes wel. Reeds als knaap..." Verder kwam hij niet, want op dat moment richtten de killers met een bliksem snelle beweging hun wapens en druk ten af. Katja Schuurman bij een leprapatiëntje. Wereld-lepradag Op 31 januari is het Wereld- lepradag. Deze besmettelijke ziekte vormt nog altijd een groot probleem. Elke minuut wordt ergens op de wereld een nieuwe patiënt ontdekt. Jaarlijks zijn dat er 550.000, onder wie kinderen. Recente onderzoeken tonen aan dat lepra veel besmettelijker is, dan tot nu toe werd aangeno men. Dr. Stella van Beers ver richtte begin jaren negentig onderzoek in Zuid-Sulawesi (Indonesië). „Wij ontdekten dat in een gebied waar veel patiënten wonen soms halve wijken de bacterie bij zich dragen. Ook gezonde mensen. Of zij daadwerdelijk lepra krij gen. weet je pas over vijf, zes Landelijke dag melanoom jaar." Volgens Van Beers is h( te laat om mensen pas te be handelen als ze aantoonbaar lepra hebben. „Iemand is daarvoor al die tijd een be smettingsgevaar geweest voo zijn omgeving, zeker iemand met veel sociale contacten." Het is volgens haar een illusie om te denken dat in landen als India, Indonesië en Brazi lië het lepraprobleem snel de werld uit is. Stella van Beers bepleit dan ook het zo snel mogelijk registreren van men sen die de kans lopen besmei te raken. „Dat betekent fami-1 lieleden en buren van patiënj ten controleren of zich een lé prainfectie ontwikkelt." In Nederland neemt het mela noom op dit moment de tien de plaats in onder de meest voorkomende vormen van kanker. Hoewel het mela noom in een steeds vroeger stadium wordt ontdekt, komt een procent van de sterfgeval len door kanker voor rekening van het melanoom. De ziekte treedt gemiddeld op rond het 45ste jaar en iets vaker bij vrouwen dan bij mannen. Het wetenschappelijk onderzoek naar het ontstaan en de be handeling ervan is volop in beweging. Tijdens de vierde landelijke contactmiddag zal oncologisch internist, dr. C. J. Beta-caroteen 1 Extreem hoge doses beta-ca- roteen in de vorm van voe dingssupplementen, kunnen bij rokers de kans op longkan ker verhogen. Dat blijkt uit Amerikaans onderzoek van de Tufts Universiteit in Boston. Lichaamscellen zetten een deel van beta-caroteen, een kleurstof die onder meer in worteltjes zit, om in een soort vitamine-A. Dit bestanddeel vertraagt de celdeling en wordt daarom wel gebruikt bij behandeling van huidkanker en leukemie. Fretten zetten A Punt. aandacht besteden aan de behandelmethoden van het melanoom en de laat ste ontwikkelingen. Klinisch psycholoog, mevrouw Tan, z; een lezing houden over de bt tekenis van kanker voor de partner, het gezin en de vrieri denkring. Tijdens het laatste onderdeel zullen deskundige vragen beantwoorden. De Stichting Melanoom organi seert op 6 februari die lande lijke contactmiddag voor le den en belangstellenden. Dei bijeenkomst wordt gehoudei in zalencentrum 'De Schakel; in Nijkerk. Aanvang 13.30 uuj beta-caroteen op vrijwel de zelfde manier om als menser Een studie bij deze dieren toont aan dat buitensporige hoeveelheden beta-caroteen in de longen kunnen worden omgezet (oxideren) in stoffer die de celdeling op zijn kop zetten. De gevormde stoffen in de longen van de proefdie ren verminderen de werking: van het tumor onderdrukker* de vitamine A en verhogen tt gelijk de activiteit van een efl wit dat de cellen aanzet tot versneld delen. Heer Bommel en de Killers Kruiswoordraadsel f HORIZONTAAL: i 1. Jongensnaam; 4. zacht; 8. nageslacht; 10. afslagplaats bij hei' golfspel; 11. stormloop; 13. persoonlijk vnw.; 15. Griekse let- [j ter; 16. gereed; 17. genadeklap; 20. naar persoon; 21. kijkers; 22. voertuig met één paard; 24. voorzetsel; 25. een zekere; 26. voorzetsel; 28. kloosterlinge; 29. deel v.d. vinger; 32. deel v.e.!1 etmaal; 34. kleur; 35. jeugdig. i VERTICAAL: 1. Jeugdig; 2. tandeloos zoogdier; 3. voertuig; 5. grondtoon; 6| muzieknoot; 7. scheepswerkplaats; 9. scheepsemmer; 11. cijfei ren; 12. volgen; 14. oculeren; 16. politieman; 18. lof; 19. Turkse titel; 23. knevel; 24. sneeuwhut; 27. Engelse titel; 30. persoonlijk vnw.; 31. lidwoord; 32. bijbelse stad; 33. bolgewasjj Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Omslag; 7. traag; 8. miami; 9. pasja; 10. olijfij 11. totaal; 12-pietje. j Verticaal: 2. Magma; 3. lokaal; 4. gerief; 5. stop; 6. cassette; j 10. olie; 11. top. Verkeerde pagina Door een fout is zaterdag de pagina 'Smaak' van afgelopen f derdag nog een keer in de krant gekomen. Daardoor stonden!' de puzzel en de strips van die dag nog een keer in de krant. I daag plaatsen we daarom ook de puzzel van zaterdag. De B|( meistrip sluit aan op de aflevering van vrijdag.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14