Pluspunt klaar voor asielzoekers Jeu de boulesbanen voor Zoeterwoude T Regio 'Groenlicht in straatlantaarns Van Schaarenburg en Straathof weer sporters van het jaar in Zoeterwoude 'Bij Leyhof past alleen ophaalbrug' MAANDAG 1 FEBRUARI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 Boogschutter bedreigt politie wassenaarEen 35-jarige Wassenaarder is zaterdagavond aange houden nadat hij een agent had bedreigd met een kruisboog. Waarom hij dat deed is onduidelijk. In het huis van de man werden zes pijlen aangetroffen en nog een aantal wapens. De agenten ontdekten de man, toen ze bij een zoektocht naar een inbreker plots zagen hoe een laserstraal op hen werd gericht: het richtmechanisme van de kruisboog. St. Victorschool verdient ruim 11 mille noordwijkerhout» De fancyfair van de Noordwijkerhoutse St. Victorschool heeft een bedrag van 4.200 gulden opgebracht. Sa men met het sponsorzwemmen en -lopen en een schenking van een aannemingsbedrijf, komt de totaalopbrengst van de af gelopen week op ruim 11.000 gulden. Dat bedrag is bestemd voor de eigen school en voor de Cliniclowns, een stichting die ernstig zieke kinderen bezoekt. Amedanië is jury jeugdprijs te duur warmond Bart de Haas (15) uit Warmond is vorige week niet door de voorronde van de Nederlandse Jeugdprijs gekomen met zijn plan voor de bouw van een nieuwe provincie in het Markermeer. Die provincie, Amedanië, had de Warmonder be* dacht om het probleem van de overbevolking op te lossen. De Nederlandse Jeugdprijs is ingesteld om ideeen van jongeren in werkelijkheid om te zetten. Zo'n idee moet dan wel voor 5000 gulden te verwezenlijk zijn. En daar zat hem voor de jury van de voorronde de kneep: het bouwen van een nieuwe provincie kost veel meer geld. Plannen voor onder meer een cd-romspel tegen zinloos geweld en de aanleg van een speciale skatebaan vielen wel in de prijzen. Verkiezingsbijeenkomst WD voorschoten De WD houdt vanavond een verkiezingsavond in het Voorschotense Ambachts- en Baljuwhuis. K. Nolten, lijst trekker voor de statenverkiezingen op 3 maart, geeft onder meer een toelichting op de onderwerpen economische zaken en mi lieubeleid. Verder zijn de Leiderdorpse oud-wethouder C. Hui- gen-van Boven (ruimtelijke ordening) en J. Helder (groen en water) van de partij. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. Bedrijf onder water in Voorschoten voorschotenDe politie moest gisteravond inbreken bij een bedrijf aan de Industrieweg in Voorschoten om een geval van water overlast te bestrijden. Bij het bedrijf was een koppeling losge raakt, waardoor het pand blank was komen te staan. Het water stroomde onder de voordeur door naar buiten. De brandweer heeft het euvel verholpen. Bouw 'Heemland Terras' begonnen Oeesteeest De bouw van het Heemland Terras, een reeks nieuwe appartementen in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest, begint deze week. Het startschot van de bouw werd afgelopen vrijdag gegeven door wethouder G. van Eisen (ruimtelijke orde ning). Het project bestaat uit 51 appartementen, verdeeld over ;tJb drie 'urban villa's' van zes verdiepingen. De prijzen van de ap partementen, die inmiddels allemaal zijn verkocht, lopen uiteen n6t van 324.500 tot 602.000 gulden. Het plan is gemaakt door de ide Rotterdamse ontwikkelaar Eurowoningen BV. 1 s nde Wassenaarse overlijdt na wateroverlast ~as Wassenaar Een 84-jarige inwoonster van Wassenaar is gisteroch- a' tend overleden terwijl brandweerlieden aan het werjc waren in ,v< haar huis aan de Wiegman weg. Rond half tien 's ochtends kreeg de brandweer een melding van wateroverlast. Het bleek te gaan Q?e om de woning van de 84-jarige, die al helemaal blank stond toen de brandweer arriveerde. Toen de brandweer bezig was, werd de vrouw plotseling onwel. Ondanks reanimatiepogingen ,s e van de aanwezige hulpverleners overleed ze ter plaatse. 10 voorschoten dimitri walbeek Een teddybeer in een klein jurk je zit zaterdagmiddag op een stoel in het Voorschotense za lencentrum Het Pluspunt een zaam te wachten op de kinder handen die hem zullen optillen. De geïmproviseerde slaapzaal met vijftien bedden is nog leeg, maar wel al startklaar voor de opvang van de aangekondigde gasten: vijftien asielzoekers, zo geheten Dublin-claimanten, die tijdelijk op straat staan. Alle bedden lijken smetteloos en strak opgemaakt door ijveri ge beroepssoldaten en op elke brits ligt een identiek, sanitair overlevingspakket: Handdoe ken, washandjes, een slaapzak, een tandenborstel en een stuk zeep. 'Trida de luxe' staat op de wikkel. Naast de teddybeer, een gift van een vrijwilliger, hangen kleurrijke kleden aan de muur, met religieuze termen: „Het blijft een kerkgebouw, hè", zegt een van de vrijwilligers. De meesten hebben zich aange meld na een oproep van de raad van kerken in Voorscho ten, die de opvang van de asiel zoekers regelt. Buiten de slaapzaal is een grote speeltuin met een klim- rek, een groot grasveld en een zandbak. Ze hadden het slech ter kunnen treffen met de loca tie, de vijftien asielzoekers die vanavond aankomen. Ook de vrijwilligers blikken trots rond in de slaapzaal. „Het ziet er in derdaad beter uit dan we ver wacht hadden", zegt J. van Ber- kel. Een van de vrijwilligers is nog bezig toilet en badkamer in elkaar te sleutelen. Slaapzaal, keuken en woonkamer zijn klaar voor gebruik. De tweehonderd vrijwilligers die zich de afgelopen weken aanmeldden om de asielzoe kers te steunen zijn dit week einde voorgelicht over de op vang de komende drie maan den. Elke minuut van de dag zijn minstens twee vrijwilligers aanwezig bij de asielzoekers, die in Voorschoten moeten wachten tot hun asielaanvraag in een ander Europees land in behandeling wordt genomen. Ook de buurtbewoners zijn in gelicht over de komst van de tij delijke bewoners. Vanmiddag wordt bekend welke asielzoekers naar Voor schoten komen. In het week einde blijkt dat er ieder geval sprake is van dertig vluchtelin gen die vanaf maandag op straat staan. Dat meldt de stich ting Inlia, die de opvang regelt. „Daarbij zitten een vrouw met kinderen, een zwangere vrouw, een aantal meisjes en tien man nen. Als een gezin hierheen komt kunnen we de slaapzaal nog met een scherm halveren. Dan heeft dat gezin nog wat privacy zegt vrijwilliger Van Berkel. Vanavond komen de asielzoekers aan. Zij worden de eerste weken afgeschermd van nieuwsgierigen om aan hun nieuwe woonplek te wennen. Gemeentehuis van Oegstgeest blijft naamloos maarten keulemans Het nieuwe gemeentehuis van Oegstgeest mag geen naam hebben. Dat vinden burgemeester en wethou ders, anderhalf jaar nadat er een prijsvraag werd uitge schreven om de oude Jel- gersmaküniek een nieuwe naam te tezorgen. Het colle ge heeft ae indruk dat een nieuwe betiteling alleen maar verwarring kan schep pen. En dus zal het raadhuis nooit 'Jelgoest', 'Huys te Ra de', 'Breingeest', 'Meent geest' of 'Kwelgeest' heten, zoals zestien Oegstgeestena- ren die op de prijsvraag rea geerden hadden gehoopt. Ex-wethouder M. Poel mans (D66), die de prijs vraag verzon, reageert schouderophalend op de be kendmaking. „Ach, ik had het leuk gevonden, maar ik krijg er geen bijzondere ge voelens bij nu het geen naam krijgt." Dat een nieu we naam voor verwarring zorgt, kan Poelmans zich maar moeilijk voorstellen. „Neem nu Wassenaar, waar het raadhuis 'De Paauw' heet. Daar heeft toch ook niemand echt een probleem mee?" Helemaal titelloos zal het raadhuis-zonder-naam ove rigens wel nooit zijn. Boven de voordeur van het pand prijkt momenteel de naam die de kliniek ooit had, 'Rhijngeest'. oegstgeest maarten keulemans De Oegstgeestse straatlantaarns branden moge lijk binnenkort op 'groene stroom'. Op korte termijn buigt de gemeenteraad zich over het al dan niet huren van milieuvriendelijk opgewekte elektriciteit uit windmolens. 'Ecostroom' kost de gemeenschap weliswaar wat meer geld, maar draagt wel bij aan een beter milieu en is een goed signaal aan de burgers, liet een raadsmeerderheid al eerder weten. Als de gemeente inderdaad besluit geheel of gedeeltelijk over te schakelen op milieuvriende lijke elektriciteit, wil dat niet zeggen dat alle stroom die naar de straatlantaarns gaat ook echt rechtstreeks van de windmolens komt. Het hoge tarief voor de ecostroom is namelijk in eerste instantie bedoeld als bijdrage voor de bouw van windmolenparken. Oegstgeest overweegt behalve de straatver lichting ook het gemeentehuis en de gemeente- werf in Haaswijk op ecostroom te laten lopen. „Er zijn verschillende mogelijkheden. De keuze is aan de raad", zegt een woordvoerder van de gemeente. Wat het milieu-experiment de gemeenschap gaat kosten, is nog niet duidelijk. Het volledig aansluiten van de gemeentelijke elektra op groene stroom kost ruim tachtigduizend gulden per jaar. Een andere mogelijkheid is dat alleen het gemeentehuis gedeeltelijk overgaat op het groene tarief. In dat geval bedragen de kosten nog geen drieduizend gulden per jaar. Gemeente betaalt aanleg banen verstrel 1kon menval it Leida chikbal In the ghetto...]e hoort 't Elvis Presley al jaren zingen, maar nooit komt het in je op dat hij het daarmee ook over de polders in het Groene Hart kan hebben. Toch is het zo. enminste, sinds deze week oud politicus Johan Borgman waarschuwde dat, als er niet snel wat gebeurt, de polders rond Zoeterwoude verworden tot niet meer dan verwaarloosde 'ghetto-landschappen.' Een treffend beeld. In kaasboerderij 't Geertje waarschuwde Borgman dat de echte natuur in de steeds volière Randstad ten dode opgeschreven lijkt. Of in ieder geval ernstig dreigt te verpauperen. Terwijl hij zat te kleumen op balen hooi, tussen geiten, kuikens en kukelende hanen, schetste Borgman als voorzitter van de regionale Landinrichtingscommissie het beeld dat er slechts minderwaardige ghetto-natuur overblijft: Schamele lapjes groen, geperst tussen woonwijken en stinkende bedrijven. Amper de moeite waard om nog groen te noemen. En dat allemaal omdat er steeds maar weer huizen en bedrijven bij moeten komen in de Randstad. De beschaving rukt op en de natuur lijdt, zeg maar. De buitenste randen van het Groene Hart zijn over een paar jaar te herkennen aan wat hobby-boerderijtjes en enkele schamele lapjes natuur waar het op een zondagmiddag barst van recreanten uit de stad. Geen echte boer meer te vinden en het uitgedunde dierenleven bestaat uit niet meer dan wat zwarte schapen. In de polders wordt 't drukker dan op het Katwijkse strand en in de duinen op een zondag in augustus. Lekker rustig ontspannen in de ongerepte natuur, maar niet heus. Borgman presenteerde een landschapsplan dat de natuur in de Leidse regio nog kan redden. Alleen, de kosten om het uit te voeren bedragen minstens 35 miljoen gulden. En dat geeft toch te denken. Er is blijkbaar meer dan 35 miljoen gulden nodig om de Grote Polder in Zoeterwoude en andere natuurgebieden nog te bewaren of te beschermen. Anders blijven er uiteindelijk slechts wat stadsparkjes over die vernoemd worden naar andere bekende ghetto's als Queens en Bronx in New York. Welkom in Leiden Central Park, lees je dan in de Grote Polder. De vraag is of milieuminister Pronk die vele miljoenen wil uitgeven aan de polders waarover hij de legendarische woorden sprak: „Uniek gebied? Hmm...Ik zie alleen maar autowegen." 'Moeten we de randen van het Groene Hart opgeven of koesteren', that's the question. Welk besluit daar ook over wordt genomen, de beslissing moet wel snel vallen. Anders is het te laat en is de Groene Hart-operatie blijkbaar niet meer te betalen. Of, zoals Elvis Presley zong: It's now or never.... Oorlog Oegstgeest heeft de inbreker de oorlog verklaard. Keiharde maatregelen! Het 'veiligheidsplan' van Oegstgeest staat er vol mee. Wat dacht u hiervan? ,,De politie handelt alle woninginbraken af overeenkomstig de kwaliteitsstandaard. Bij aangiften wordt de woninginbraken/nap gehanteerd." Oei! Of deze: „De politie zorgt voor een adequate analyse van woninginbraken in Oegstgeest en rapporteert hierover aan de burgemeester en de rqadscommissie openbare orde'l Jaja! Daar heeft geen inbreker van terug! De gemeente deelt intussen folders uit. Over inbraakpreventie, en over het 'keurmerk veilig wonen'. Bovendien werkt de gemeente mee aan een slachtoffergerichte integrale aanpak als uit analyse blijkt dat dit mogelijk en zinvol is'. Wat dat is, 'slachtoffergerichte integrale aanpak'? Het is een vraag waar zelfs de gemeentevoorlichter het antwoord niet op weet. Maar goed, er is meer. Wat dacht u van: Het gemeentebestuur zich zal inspannen om de politie te laten participeren bij tupperwareparty's ter verbetering van de voorlichting over veiligheid U leest het goed: de gemeente gaat buurtfeestjes organiseren, en de politie komt op de koffie. Gelukkig legt het 'veiligheidsplan' uit wat hier het nut van is: Dit houdt in dat de politie in een bepaalde straat een voorlichtingsbijeenkomst geeft, waarbij wordt aangetoond hoe slecht sommige woningen zijn beveiligd. U gaat dus naar zo'n feest, en als inbrekers intussen uw huis leeghalen, zegt de politie: „Ziet u nou wel hoe slecht sommige woningen zijn beveiligd?". Waarop de woninginbrakenmap tevoorschijn komt, de contactmedewerker wordt opgepiept, en er een adequate analyse van het voorval wordt gestuurd aan de burgemeester en de gemeenteraad. Een ding is duidelijk: in Oegstgeest wordt elke inbreker voortaan gevangen. Als hij nietsvermoedend in een Oegstgeestse woning een kast opentrekt, wordt hij bedolven onder een enorme berg formulieren, folders, keurmerken en woninginbraakmappen. Dat is nou wat ze bedoelen met de term 'papieren oorlog'. dimitri walbeek en maarten keulemans Op het Loetheveld in Zoeterwoude-Dorp moeten vijf jeu de boulesbanen komen. Drie Zoeterwoudenaren zijn daarover in onderhandeling met de gemeente. De tafel tennistafel op het veld aan de Loethe moet wijken voor de banen. ten komen nu een bezinkings- bak van het gemaal ligt. Die zou eerst verwijderd moeten wor den. Anker: „We zitten alleen nog met dit technische pro bleem." Op het Loetheveld is plaats voor maximaal tien ba nen. De drie initiatiefnemers tra den afgelopen zaterdag naar buiten met hun plannen tijdens de sportmatinee in de zaal van Don Bosco. Ook verzorgden le den van Voorschotense jeu de boulesvereniging Six Prêt een demonstratie van de nieuwe sport in Zoeterwoude. In Voor- zoeterwoude dimitri walbeek De gemeente heeft 'erg mee gaand' gereageerd op de plan nen, zegt een van initiatiene mers, W. Anker. Zoeterwoude betaalt de aanleg van de banen omdat drie Zoeterwoudenaren - behalve Anker zijn dat J. van der Geest en A. Retèl - het initi atief hebben genomen. „Ze hebben er vertrouwen in omdat wij er achter staan", aldus An ker. De plannen dreigen echter vertraging op te lopen omdat op de plek waar de banen moe- schoten bestaan al diverse openbare jeu de boulesbanen. Zoeterwoudse spelers kunnen in Voorschoten terecht zolang de banen nog niet af zijn. Uiteindelijk doel van de drie Zoeterwoudenaren is het op richten van een jeu de boules vereniging in het dorp. „We gaan eerst de belangstelling voor de sport aftasten. Bij ge noeg belangstelling komt de club er vanzelf', aldus Anker. In augustus willen de drie in ieder geval het eerste jeu de boulestoemooi in Zoeterwoude organiseren. Omdat de banen op het Loetheveld dan zeker nog niet klaar zijn, leggen de initiatiefnemers waarschijnlijk tijdelijke banen aan op een braakliggend terrein bij café De Meester in Zoeterwoude-Dorp. zoeterwoude Zwemmer Louis van Schaarenburg en schaatster Judith Straathof zijn opnieuw uitgeroepen tot sportman en -vrouw van Zoeterwoude van 1998. Vorig jaar waren ze ook prijswinnaars. Straathof sleepte daarnaast tijdens de sportmatinee in Don Bosco afgelopen zaterdag de Zoeterwoudse Meestertitel in de wacht, de prijs voor de beste sporter. Zwemmer Van Schaarenburg won me dailles, zwom records en dwong een plaats in de landelijke selectie af. Schaatster Straathof, het nichtje van Jeroen, rijdt in de landelijke sprintse lectie en behoort tot de top tien-sprintsters van Nederland. De twee prijswinnaars lijken hard op weg om schaatser Jeroen Straathof op te volgen. Die heeft zes maal op rij sportprijzen in het dorp gewon nen en is nu in de buitencategorie beland: spor ters die te veel titels op hun naam hebben wor den op die manier uitgesloten van de verkiezing. De jury, bestaande uit tennisprof Louk San ders, sportleraar Albert Bosman en journalist Paul de Tombe, sprak in haar rapport over het wisselend succes van de sport in Zoeterwoude. „De jaren dat er wereldtoppers werden afgele verd lijken voorbij, maar nationaal en regionaal telt Zoeterwoude nog wel degelijk mee." De derde prijs bij de mannen ging naar de 15- jarige 'flagfootballer' Joep van Rijn, het 'talent van het jaar' van vorig jaar. Tweede werd de ma rathonloper Gian Lelieveld, die het afgelopen jaar een marathon binnen de drie uur liep. Sportvereniging van het jaar werd badminton vereniging Shuttlewoude. De jury vond de ma nier waarop Shuttlewoude nieuwe leden trok -in 'cyberspace' met oproepen op internet- reden de prijs toe te kennen. Mede daardoor kent Shuttle woude nu een ledenstop bij de jeugd. Sportploeg van het jaar werd de jazzdansgroep van gymnas tiekvereniging Meerburg. De twaalf meisjes wer den in juni Nederlands kampioen Jazzdansen. Een andere sportploeg viel ook in de prijzen: het jeugdteam van ZTC werd gekozen tot talent van het jaar. De tennissers wonnen de afdelings- en districttitel. leiderdorp afke van der toolen Bij de nieuwbouwwijk Leyhof hoort geen massieve betonnen brug, zoals de gemeente van plan is aan te leggen. Een op haalbrug is een veel beter idee. De hele wijk is immers ontwor pen als een vesting. Dat vindt Leyhofbewoner J. Koster. De gemeente wil een sterke betonnen brug als fiets voetgangersverbinding tussen de Leyhof en de Bloe- merd, omdat er zonodig brand weerwagens en dergelijke over heen moeten kunnen. „Maar de wijk zal in de toekomst ook via twee andere routes te bena deren zijn: vanaf de Buitenhof laan en de provinciale weg", voert Koster daartegen aan. De Leyhofbewoner maakt zijn opmerkingen in een be zwaarschrift tegen de andere brug die de gemeente een eind je verderop over de Leysloot wil aanleggen. Die wordt alleen voor voetgangers. De gemeente moet vanwege het bezwaar schrift wel wachten met de aan leg van die tweede brug, maar niet met die van de eerste. De bewoner van de Brug- wacht snapt niet waarom er zo nodig twee bruggen over de Leysloot moeten komen. Vooral niet omdat de tweede brug niet ver voor het einde van de Ley sloot komt te liggen. 'Weinig zinvol', en: "Verspilling van overheidsgelden', schrijft Kos ter in zijn bezwaarschrift. Hij stelt vopr om in plaats daarvan een eindje verderop, tussen het einde van de Leysloot en de provinciale weg, een voetpad aan te leggen. Koster is bang dat de tweede brug nadelige gevolgen heeft voor flora en fauna langs de Leysloot. „De verstoring van broedende vogels (fuut, meer koet en waterhoen) door loslo pende honden zal aanzienlijk worden vergroot. U kunt zich voorstellen wat er gebeurt bij de realisatie van de tweede brug. Er ontstaat dan een ideaal 'hondenuitlaat- rondje' Even de benen strekken in het laatste stukje groen in de Leidse regio. ARCHIEFFOTO HANS VAN WEEL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11