Heer kan niet meer' in nieuwe bijbelvertaling Kerk Samenleving Kerken onderzoeken registratie van plegers seksueel misbruik Katholieke scholen dreigen 'band met de christelijke bronnen' te verliezen Rabbijn vraagt 'jubeloffer' voor bescherming kinderen Kerken in Actie zetten zich in voor Amboi MAANDAG 1 FEBRUARI 1999 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-535J Gregoriuskruis voor koorlid leiden Het koorlid Lucy van der Laan - die sinds de oprichting in 1960 deel uitmaakt van het Antoniuskoor in Leiden - is giste ren onderscheiden met het Gregorius Kruis. Dat gebeurde bij haar afscheid van het parochieel zangkoor tijdens een latijnse mis in de Antoniuskerk. Van der Laan zong niet alleen in het koor, maar maakte ook een tijdlang deel uit van het bestuur. Roemeense gelovigen nader tot elkaar boekarest Orthodoxen en grieks-katholieken in Roemenië heb ben een akkoord bereikt over het delen van kerkgebouwen die de voormalige communistische autoriteiten van de Grieks-Ka tholieke Kerk hadden afgenomen. Paus Johannes Paulus II is echter pas welkom als de grieks-katholieken hun juridische strijd om de gebouwen terug te krijgen, staken. Dat blijkt uit een communiqué dat de twee kerken dit weekeinde na hun overleg publiceerden. De overeenkomst betreft enkele tientallen van de meer dan 2000 grieks-katholieke kerken die de communisten na de Tweede Wereldoorlog in handen van de Roemeens-Ortho doxe Kerk gaven. In plaatsen met meerdere kerkgebouwen zul len de twee kerken die delen. De Grieks-Katholieke Kerk, die het gezag van de paus erkent maar de oosterse ritus volgt, vormt met 300.000 leden een kleine minderheid in het overwegend or thodoxe Roemenië. Onder het communistische bewind was de Kerk verboden en leidde een ondergronds bestaan. Roemenië telt ook enkele honderdduizenden rooms-katholieken. Hemelse muziek in Concertgebouw amsterdam Het Concertgebouw in Amsterdam is op 8 februari het decor voor een concert van 'hemelse muziek'. Het Vlaamse kamerorkest I Fiamminghi brengt neo-spirituele muziek ten ge hore van componisten als Part, Górecki. Woolrich en Tavener. Projecties en lichteffecten omlijsten het geheel. ,.In het culture le leven van de jaren negentig lijkt de behoefte aan spirituele en reflectieve waarden sterk toegenomen", aldus de aankondiging. „Menig westerling is op zoek naar spirituele waarden die te ma ken hebben met de relatie tot religie, de natuur, voorouders, het 'hogere', het mystieke of de kosmos. Oost-Europese compo nisten van neo-spirituele muziek als Part en Górecki hebben hun populariteit volgens de organisatoren aan die groeiende behoefte de danken. Ronald Jan Heijn, directeur van het Am sterdams spiritueel centrum Oibibio, houdt voorafgaand aan het concert een lezing. Problemen voor 3xM hilversum De Stichting Christelijke Media Projecten/3xM kampt de laatste maanden met teruglopende giften van dona teurs. In een brandbrief aan de achterban vraagt directeur M. Timmer om 'extra gulle' bijdragen. „Evangelieverkondiging via de televisie bedreigd door minder giften", kopt het blad van de evangelische organisatie. In zijn brief maakt Timmer niet duide lijk hoe groot de afname van de financiële bijdragen is. Hij con stateert dat de steun voor het zendingswerk via de televisie af brokkelt. „Help ons alstublieft te blijven getuigen tot behoud v an zondaren luidt de oproep aan de achterban. De organisa tie helpt plaatselijke christelijke organisaties in de gehele wereld om via televisie, radio en video zending te bedrijven. Vorig jaar kampten ook de evangelische organisaties Dorkas Hulp en Ag- apè met afnemende vrijgevigheid van hun sympathisanten. Kaarsje branden voor de koning amman Twee rooms-katholieke meisjes uit Jordanië steken in de Maria van Nazareth-kerk in Amman kaarsjes aan voor de ge zondheid van koning Hoessein. De Jordaanse vorst keerde vori ge week terug naar Amerika waar hij opnieuw wordt behandeld tegen kanker. foto AP Drie ontvoerde religieuzen dood rome Drie religieuzen van de orde van Moeder Teresa die ruim twee weken geleden door de rebellen in de hoofdstad Freetown van Sierra Leone waren ontvoerd, zijn tijdens hun gevangen- i schap om het leven gekomen. Twee van hen - vrouwen uit Ke- nia en Bangladesh - zijn waarschijnlijk het slachtoffer geworden van een bombardement. Het derde slachtoffer, een Indiase, is I door de rebellen vermoord. driebergen anp Drie van de vijftig meelezers (supervi- soren) van de Nieuwe Bijbelvertaling (NBV) zijn een handtekeningenactie begonnen tegen de aanduiding van God als 'Heer' in de NBV. Nlanuela Kalsky, Anneke de Vries en Carolien van der Stiggele verzoeken de begelei dingscommissie van het vertaalproject de discussie over de Godsnaam zo snel mogelijk te heropenen. Het instituut Kerk en Wereld onder steunt de actie, zo werd zaterdag dui delijk op een studiedag over de Gods naam. De initiatiefnemers zijn het nog niet eens over het alternatief voor Heer. Aan alle varianten, zoals de Eeuwige, de Onnoembare, de Aanwezige of de Ene, kleven voor- en nadelen, consta teerden de bezoekers van de studie dag. „Heer kan niet meer", betoogde ook Riet Bons-Storm, emeritus hoogleraar praktische theologie aan de Rijksuni versiteit Groningen. Een heer roept bij haar een beeld op van een mannelijk figuur met autoriteit. „Alle vrouwelijke associaties bij het Goddelijke worden daarmee de pas af gesneden." Dat leidt tot vervreemding bij veel vrouwelijke bijbellezers, ver moedt zij. Bons wijst erop dat het beeld dat personen in de bijbel van God geven, niet meer is dan een persoonlijk erva ren openbaring van God. „Mensen hebben een instantie nodig die alles overspant en zin, richting en houvast geeft." Volgens Bons krijgt dat verlan gen nauwelijks kans bewust te wor den, omdat gelovigen van jongsaf wor den geconfronteerd met een 'aange klede God'. Bons vindt dat de Godsaanduiding veranderlijk moet zijn om in verschil lende tijden hetzelfde heil te kunnen overbrengen. 'Heer' past niet meer in deze tijd, omdat veel vrouwen zich ge kwetst zullen voelen door alles wat die naam oproept. „De Godsaanduiding zal heil voor allen dienen op te r pen." Daarom is een enkel vrouwelj voorstelling van God ook niet ju vindt Bons. Zij denkt dat weinigen i iets kunnen voorstellen van een vrj welijke God die kracht uitstraalt, c spannend is en eerbied oproept. Alternatieven voor 'Heer' zijn mc lijk te bedenken, vindt de spreeks De beste voorlopige oplossing vi Bons gewoon 'God' te zeggen, tenzi duidelijke aanwijzingen zijn om facet van God te benoemen. lunteren anp De Samen-op-Wegkerken gaan onderzoeken of er een register moet komen van predikanten en kerkelijk werkers die zich schuoldig hebben gemaakt aan seksueel misbruik. Zo'n regi stratie zou de kans moeten ver kleinen dat daders in herhaling vervallen. De gezamenlijke synode van hervormden, gereformeerden en lutheranen aanvaardde za terdag unaniem het rapport 'Schuilplaats in de wildernis?' over kerkelijk beleid inzake sek sueel misbruik. De concrete voorstellen in de nota zijn voor de kerken vooralsnog slechts voorwerp van onderzoek. Het dagelijks bestuur van de Samen-op-Wegorganisatie krijgt de opdracht om beleid te ontwikkelen op het gebied van pastorale zorg voor slachtoffers en daders, voorlichting over het onderkennen en tegengaan van misbruik en eventueel aanpas sing van de kerkelijke regelge ving. Behalve de mogelijke regi stratie van plegers van seksueel misbruik overwegen de kerken de concentratie van meldpun ten waar slachtoffers terecht kunnen, de opzet van een lan delijk netwerk van deskundigen en het opstellen van richtlijnen voor gemeenten die met seksu eel misbruik te maken krijgen. Ook moet in de opleidingen voor predikanten en kerkelijk werkers blijvend aandacht zijn voor. het thema. Over de moge lijke registratie van daders klonk in de synode enige ver ontrusting. Het gereformeerde lid H. Hoogenhout vreesde dat plegers 'een stempel voor het leven' opgedrukt krijgen. den bosch anp De rooms-katholieke scholen dreigen de band met de christelijke bron nen te verliezen. Juist nu er weer meer aandacht voor zingevingsvragen is, is 'herbronning' gewenst. Dat moet echter niet van bovenaf, door de bis schoppen, worden opge legd, maar die vernieu wing moet van binnenuit komen. Tot die conclusie komt de consultatiecommissie Katholiek onderwijs 2000plus, die in opdracht van de bisschoppen de bezinning op de beteke nis en de rol van het ka tholiek onderwijs op gang heeft gebracht. Het rapport 'Is het katholiek onderwijs millennium bestendig?' werd zater dag in Den Bosch gepre senteerd. Daarbij sprak kardinaal Simonis, voorzitter van de bisschoppenconferen tie, zich uit voor verdere bezinning op de waarden die ten grondslag liggen aan het katholiek onderwijs. Als de rk-scholen te ver van die bronnen raken, dan leidt dat volgens hem tot verschraling. Maar hij zou zelf niet graag een school het pre dikaat rooms-katholiek willen ontnemen, voegde hij eraan toe. „Daar zou ik zeer huiverig voor zijn." Hij kent scholen in Rotterdam en Den Haag, waar meer dan de helft van de leerlingen niet rk is. Toch voelt de leiding van die scholen zich bewust rooms-katholiek. De waarde van het bijzonder onderwijs en van andere levensbeschouwelijke instellingen is vol gens Simonis niet af te rekenen op basis van wat de klanten uit eigen kring willen. Katholiek Ne derland kan via het rk-onderwijs een grote bij drage leveren aan de humaniteit van de samenleving, zei Si monis. Er is volgens de commissie een breed draagvlak voor het behoud van het ka tholiek georganiseerd onderwijs. Wel is er een sterke verwijde ring tussen de RK Kerk en de kerkelijke traditie enerzijds en de scholen ander zijds. De commissie be veelt aan het vak godsdienst-levensbe schouwing niet al leen op té waarderen, maar het ook uit an dere religieuze bron nen te laten putten. Er moet wat worden gedaan aan het steeds nijpender te kort aan gekwalifi ceerde docenten godsdienst-levensbe schouwing. Ook in de 'profane' vakken moeten de levensbe schouwelijke aspec ten aan de orde ko men. Bij de werving van schoolleiders en docenten moet hun bereidheid om mee te willen werken aan de godsdienstige doelstellingen van de rk- school, nadrukkelijker ter tafel komen. Alle do centen, ook de niet-katholieke, moeten een eigen inbreng hebben bij het realiseren van bovenge noemde doelstellingen. De commissie waarschuwt tegen reglementen en beleidsconcepten van bovenaf. Een nieuwe bisschoppelijke brief, die aanvankelijk wel ge pland was, wordt door velen gezien als een onge wenst keurslijf. Simonis zei eerst met zijn colle ga's te moeten overleggen voordat hij kan zeggen of zo'n brief er komt. Kardinaal A. Simonis: „Kerken willen dienstbaar zijn aan de samenleving." foto anp Rabbijn A. Soetendorp: .Rijkdom is niet slecht." amsterdam anp Burgers in het rijke westen zouden in het jaar 2000 een deel van hun inkomen moeten af staan voor de bescherming van kinderen in de hele wereld. Die oproep deed de liberale rab bijn A. Soetendorp tijdens een kerkelijke con ferentie over de verdeling van rijkdom. Als één miljard werknemers 1 procent van hun loon voor de kinderen apart zetten, levert dat tussen de 500 en 1000 miljard gulden op. Deze financiële injectie komt overeen met de helft van al het geld dat gedurende een jaar aan wapens wordt besteed, zei Soetendorp. Waarom zou de mensheid in het kader van het jubeljaar geen geschenk aan zichzelf geven, vroeg de rabbijn zich af. Om zijn idee te kunnen uitvoeren, heeft Soe tendorp begin dit jaar de stichting Fonds van de hoop opgericht. Hij hoopt dat velen in, maar ook buiten Nederland bereid zijn om via dit fonds te investeren in de veiligheid van kin deren. Het fonds sluist het geld door naar be staande organisaties, zoals de Novib. Onder anderen oud-CNV-voorzitter Anton Westerla- ken en de dichter Huub Oosterhuis zitten in het bestuur van de stichting. Soetendorp hoopt dat kerken, vakbonden en andere organisaties zijn initiatief steunen do zelf te geven, maar ook door anderen op roepen een deel van het bezit af te staan. „Rij dom is niet slecht", zei hij. Maar het jubelja vraagt om een offer om de rijkdom aan het b gin van het nieuwe millennium rechtvaardig verdelen. Opschorting van alle conflicten het opheffen van alle schulden zijn ande middelen om te herstellen wat verkeerd g groeid is, betoogde hij. De bijeenkomst in Amsterdam was onde deel van de campagne Gelijker Rijker. Daa mee keren het arbeidspastoraat DISK, de Ra; van Kerken en de werkgroep Arme Kant vl Nederland/EVA zich tegen de verrijking doi de rijke kant van Nederland. „Ongegeneei graaien naar geld is onrecht", zei de theoloi en emeritus hoogleraar ethiek prof.dr. G. M nenschijn. Daartegen moet de kerk haar ste verheffen, in dienst van de strijd tegen de moede. Een kerkelijke werkgroep wil de k. mende maanden ideeën aandragen voor aangekondigde herziening van het belastin stelsel. De voorstellen moeten leiden tot e< rechtvaardiger verdeling van de rijkdom, denken valt onder meer aan belastingheffi op vermogenswinst, zei algemeen secretal ds. I. Bakker van de Raad van Kerken. utrecht anp Kerken in Actie stellen 100.000 gulden beschikbaar voor de hulp aan slachtoffers van religi eus geweld in Indonesië. De noodhulp wordt geschonken door de organisaties voor Zen- ding- en Werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Nederlandse Hervormde Kerk en de stichting Oecumenische Hulp. „Met de gift worden ook getroffenen van de godsdienstrellen op Ambon geholpen", zo maakte een woordvoerder vrijdag bekend. Kerken in Actie wijzen erop dat de Molukse gemeenschap in Nederland het platform 'Help Ambon in Nood' heeft opge richt. Kerken in Actie werken daarmee samen. Via dit plat form willen gelovige Molukkers - protestanten, lutheranen tholieken en moslims - hu' meenschap mobiliseren, moet het Ambon-platforil hulpverlening aan het mo< eiland in goede banen lé Een delegatie van de We raad van Kerken is dezer d in Indonesië voor een pastorale bezoeken aar meest getroffen gebieden archipel. d Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque betaling aan de balie van het Leidsch C d aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken ANNO 1899 Woensdag 1 Februari KATWIJK Een flinke jonge man uit Katwwijk had zich heden voer de Haagsche rechtbank te verant woorden voor een laffe daad, die men zo'n ferme jongen niet zou toeschrijven. In de Wassenaarsche straat te Katwijk speelden eenige kinderen, waaronder een ventje van acht jaren. Uit zogenaamde aardigheid werd een der kinderen een pruim tabak in den mond gestoken, waarop het kind van acht jaren met een steen naar den man gooide. In plaats van nu het kind nog een pak voor zijn broek te geven aangenomen, dat daartoe aanleiding bestond, waar hij begonnen was met een laffe aardigheid gooide de man de steen terug en verwondde het knaapje zeer ernstig aan een der oogen. Geëischt werd ƒ10 boete of tien dagen. LEIDEN De gewezen pleegzuster uit Leiden die aldaar een geneesheer, door zich nog als pleeg zuster voor te doen, bewoog haar twee rijksdaal ders te Jeenen", om naar Utrecht te reizen, werd heden door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf met aftrek van vier weken wegens ondergane preventieve hechtenis. NOORDWIJK Het was gisternamiddag een onge wone drukte, die in de op dat uur anders zoo stille Voorstraat heerschte. Ter gelegenheid van den dag waarop onze edelachtbare heer burgemeester, jhr. Quarles van IJfford, en ZEd. echtgenoote, hu 12 1/2 -jarige echtvereniging herdachten, werd hun achtereenvolgens door elk onzer muziekgezel schappen, een aubade gebracht. Zeer veel ingeze tenen deden mede van hun belangstelling blijken. ANNO 1974 Vrijdag 1 februari LEIDERDORP De eerste paal voor het eerste splinternieuwe gebouw van de "Stichting Jeugdwerk Leiderdorp", is gis termiddag geslagen door wet houder mevr. Tichler met mede werking van het jongste clublid van de "Stichting Jeugdwerk", Edwin Donker (5). Het gebouw komt in de Gaarmeesterstraat te staan en krijgt een oppervlakte van 850 m2. Bij de ingebruikne mingvan het gebouw, rond 1 ok tober 1974, kosten ruim 700.000,-, zal de naam "Stichting Jeugdwerk" wel ver anderd moeten worden. Men gokt dan nl. ook op jeugdigen tot 25 jaar, maar ook tot 100, zoals mevrouw Tichler tijdens de bor rel in de directiekeet meedeel de. Het gebouw zal dan ook de functie van wijkcentrum in gaan nemen. Er is hier weinig vertier, dit gebouw zal kunnen bijdragen tot het "samen fijn wonen" in Leiderdorp. ZOETERWOUDE Het jaar 1973 is voorde gemeente Zoe- terwoude geen statische periode geweest. Het aantal inwoners nam toe met 277 en kwam daar door van 5774 op 7051 per 1 Onder zeer grote belangstelling heeft Mevr. Tichler de eerste paal voor het n Jeugdwerk" in de Leiderdorpse klei geheid. januari van dit jaar. Vorig jaar hebben zich 613 personen ge vestigd in Zoeterwoude, terwijl er 425 uit de gemeente vertrok ken. Er werden 119 geboorten geregistreerd terwijl 30 perso nen kwamen te overlijden. De uitbreiding van het inwonertal is voor een aanzienlijk deel toe te schrijven aan de verruiming van de woningvoorraad, die per 1 ja nuari van dit jaar een aantal be reikte van 1793. De meeste wo ningbouw vond plaats in het be stemmingsplan "Westeinde I" (109 stuks). In aanbouw zijn in dit plan een 42-tweekamerflat, 14 bejaardenwoningen achter huize "Emmaus" en vijf wonin gen aan 't Watertje, terwijl van de 45 in aanbouw zijnde wonin gen in "Zonnegaarde" er 16 in de woningwetsector gebouwd worden. O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-5128 030 directie B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. F redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duinen Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en E. Straatsma, chef red. Regio Leiden telefax Advertenties: 071-51 Familieberichten: 023- 5 023- 5) Redactie: 071-51 Hoofdredactie: 071-5 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-51 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-5i abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) j per half jaar (acceptgiro) j per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kort betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassetteb Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenva van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr, internet: iv.leidschdagblad.nl mail- redactie.ld@damiate.hdc.nl K N H U I ongevaliendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10