Gebouw Rode Kruis geplunderd 'Maar dit is toch wel een schok om te zien' Har; Buitenland Politie te paard Timorese rebellenleider roept op tot bestand Regering klaagt over magere EU-steun rERDAG 30 JANUARI 1999 audische pers: Irak 'moordenaar' n stlan ad De pers in Saudi-Arabië, die meestal het standpunt van autoriteiten weergeeft, heeft het Iraakse bewind als 'moorde- lar' betiteld. Zij beschuldigde Bagdad er vandaag van als enige :an two ordelijk te zijn voor het lijden van de Iraakse bevolking de Arabieren. „Het Iraakse bewind doet zich voor als slacht- fer terwijl het de moordenaar is, en het wil niet weten dat het oorzaak is van de ramp waaronder de Irakezen en alle ande- Arabieren lijden", schreef een dagblad. dodental Ambon stijgt ftBONDe Indonesische autoriteiten hebben in het door on sten getroffen Ambon tot dusver 65 doden geborgen. De hade door de rellen wordt geraamd op 115 miljoen gulden, •t kan volgens de plaatselijke militaire bevelhebber twintig ar duren om de stad Ambon weer op te bouwen. Het grootste iel is eerder deze maand verwoest tijdens de ernstigste religi- ize rellen in vijftien jaar in Indonesië. Er worden nog steeds n gevonden in uitgebrande gebouwen. luitsland wil kazernes hernoemen issELDORFDe Duitse regering is van plan het komende jaar [lloze kazernes die nu nog genoemd zijn naar generaals uit de ;rste en Tweede Wereldoorlog van nieuwe namen te voorzien. -|at heeft de Rheinische Post vandaag bekendgemaakt op basis gegevens van de staatssecretaris van cultuur, Michael Nau- mn, wiens woordvoerder het bericht bevestigde. In de afgelo- in tien jaar is herhaaldelijk fel gediscussieerd over de namen kazernes en in het parlement zijn er vaak vragen over ge- ild. De regering wil onder meer af van de namen van de gene iveldmaarschalken Paul von Hindenburg en August von ckensen. Pruisische generaals en tegenstanders van Hitier In wel geschikt om kazernes naar te benoemen. lissers blokkeren grenzen Gibraltar Ilinea Honderden Spaanse vissers hebben vandaag de grens- lergang naar Gibraltar bezet gehouden uit protest tegen de llitie van de Britse kolonie, die hun bij hun werk in het gebied lu hebben belemmerd. Eind vorig jaar bereikten Groot-Brit- hnië en Spanje een akkoord over de visrechten in de wateren nd Gibraltar, maar de Spaanse minister van buitenlandse za- n Abel Matutes beschuldigde de autoriteiten van Gibraltar er jensdag van die afspraken aan hun laars te lappen. Hij eiste t Groot-Brittannië de kolonie onder druk zou zetten het ak- ord te respecteren. leen relatie kerncentrale ziektes :hland« Schildklierziektes onder omwonenden van de Han- rdkerncentrale in de Amerikaanse staat Washington zijn niet roorzaakt door radioactieve uitstoot van de installatie tijdens Koude Oorlog, zo blijkt uit een tienjarige studie van de fede- le overheid. In de Hanfordcentrale, die in 1943 werd gebouwd i onderdeel van het geheime Manhattanproject voor de bouw n de atoombom, werd tot in de jaren '80 plutonium voor nerikaanse kernwapens gemaakt. Het uitgebreide terrein lar de centrale staat wordt beschouwd als het meest vervuilde rncomplex van de VS. lillenniumprobleem op begraafplaats is anceles Op begraafplaatsen in de Verenigde Staten tekent fch een millenniumprobleem af. Op kerkhoven staan naar ■hatting 250.000 graven met stenen waarop alleen nog de crfdatum hoeft te worden afgemaakt. De '19' staat er al. Deze laven zijn ooit gekocht door Amerikanen die hun begrafenis ed wilden regelen voor een prettige prijs. Nu ze tot de groep Izonde ouderen behoren, zitten ze met een millenniumpro- Teem, tenzij ze nog dit jaar overlijden. Directies van begraaf- Jaatsen en steenhouwers houden conferenties en ledenverga- iringen over het stenen millenniumprobleem en er zijn work- ops waar zij kunnen leren hoe ze het probleem moeten ver- 'I pen. Inschendbaarheid voor EU-getuigen ussel De Europese Commissie heeft vandaag toegezegd dat nctionarissen die getuigen over fraude, nepotisme en financi- mismanagement binnen de Europese Commissie on- hendbaarheid zullen genieten voor eventuele vervolging. „We Hen het klimaat van vertrouwen herstellen. Functionarissen innen alle informatie doorgeven die ze hebben", zei Marceli- j|g4 Oreja, EU-commissaris voor relaties met het Europese parle- gg ent. Woensdag wees het Europese parlement vijf onafhanke- te deskundigen aan die de vermeende fraude binnen de )mmissie zullen onderzoeken. Zij zullen op 15 maart een iorlopig rapport uitbrengen en eind mei een definitief rapport. N komen met financiële hervorming w york Het internationale financiële systeem is niet in staat rden te behoeden voor een economische neergang en kan iden evenmin beschermen tegen de gevolgen van een ecorio- ische crisis als deze eenmaal heeft toegeslagen, zegt het Per- anente Comité voor Economische en Sociale Zaken van de irenigde Naties in een vandaag uitgegeven rapport. Om crises tals in Azië te kunnen voorkomen is een nieuw reguleringssys- em nodig. Het Internationaal Monetair Fonds zou ook in de ekomst een belangrijke instrument moeten blijven. Verder elt het VN-comité voor een 'internationale financiële dienst' het leven te roepen die normen kan stellen voor financiële re dering en supervisie. fAVO nodigt nieuwe leden uit ussel De NAVO heeft gisteren formeel Hongarije, Polen en jechië uitgenodigd om lid te worden van de verdragsorgani- tie. De secretaris-generaal van de NAVO, Javier Solana, heeft brieven aan de ministers van buitenlandse zaken van de drie idden-Europese landen gesteld dat wat de NAVO betreft hun lmaatschap nog slechts een formaliteit is. Alle drie waren ze de Koude Oorlog lid van het Warschau Pact, de aartsvijand n het atlantisch bondgenootschap. Als de NAVO in april haar jftigjarig bestaan viert, moeten Hongarije, Polen en Tsjechië t als volwaardig lid kunnen meevieren. Lu-pair mag niet verdienen aan drama |>stonHet Britse kindermeisje Louise Woodward is een civie- regeling overeengekomen met de-ouders van baby Matthew, onder haar toezicht is overleden. Woodward is veroordeeld egens dood door schuld en kreeg een celstraf opgelegd die net i lang was als haar voorarrest. Met de ouders is zij nu overeen komen dat zij onder geen beding aan het drama verdient. De iders, Sunil en Deborah Eappen, hadden in een procedure ge- st dat Woodward geen geld aan het drama mocht verdienen )or bijvoorbeeld haar verhaal te verkopen aan de media. resident Angola ontslaat regering anda De Angolese president José Eduardo dos Santos heeft steren de complete regering van premier Franga Van-Dunem ltslagen. Dos Santos heeft zelf de post van regeringsleider, immandant van het leger en staatshoofd op zich genomen. De esident liet het parlement weten dat hij tot zijn beslissing oest komen om in deze 'uitzonderlijke periode' een einde te innen maken aan de rebellenopstand. Een 'permanente com- issie' komt in de plaats van de ministerraad. Sinds vorig na ar vechten de rebellen van Unita en het regeringsleger weer. huiskomst Jeltsin niet bekend dskou De woordvoerder van de Russische president Boris ltsin, Dmitri Jakoesjkin, die eerder deze week meldde dat zijn las toch zeker aan het einde van dé week uit het ziekenhuis ltslagen zou worden, moest gisteren toegeven dat hij niet kan iggen wanneer Jeltsin daadwerkelijk naar huis mag. Jeltsin ordt maandag 68. Op 17 januari moest hij worden opgeno- I en in het ziekenhuis met een maagbloeding. Inwoners Annenia massaal op zoek naar voedsel Een hongerige menigte in de door een aardbeving verwoeste Colombiaanse stad Ar menia heeft gistermorgen het hoofdkantoor van het Rode Kruis met machettes en stokken aangevallen op zoek naar voedsel. Dit hebben journalisten ter plaatse gecon stateerd. Ook elders in de stad gingen mensen tot plunderingen over. Het leger greep in met traangas en schoten in de lucht. ARMENIA AFP-DPA „Wij hebben honger", schreeuwden de aanvallers op de vijfde dag na de beving die aan meer dan 1.500 mensen het leven heeft gekost en waarbij 250.000 mensen dakloos wer den. „Nergens is iets meer. Hier wel", aldus een van hen bij het Rode-Kruisgebouw. Maar er viel nauwelijks iets te halen, omdat het kantoor geen opslag plaats voor levensmiddelen is. De militairen die sinds don derdag massaal in het centrum van de stad aanwezig zijn om plunderingen te voorkomen, konden de menigte niet tegen houden. Na aanvankelijk wer keloos te hebben toegekeken, schoten zij later in de lucht om de plunderaars af te schrikken en zetten traangas in. Tot grof geweld kwam het niet. „We kunnen niet zomaar schieten op mensen die honger heb ben", zei een soldaat. Ook elders in Armenia deden zich dergelijke scènes voor, waarbij mensen vergeefs naar voedsel zochten. Een woord voerder van het Internationale Rode Kruis zei dat de menigte in wanhoop en paniek handelt. De omvang van de schade, het gebrek aan levensmiddelen en drinkwater verklaren de reactie, zei hij. Het Rode Kruis zoekt naar 3.850 mensen van wie het lot niet bekend is. De organisatie wil nog niet spreken van ver misten, omdat een aantal men sen mogelijk de stad uit was of in shocktoestand in ziekenhui zen ligt. JAKARTA Rtr De gevangen zittende Oost-Ti- morese opstandelingenleider Xanana Gusmao heeft gisteren opgeroepen tot een staakt-het- vuren. Gusmao sprak in de Ci- pinang gevangenis in Jakarta met journalisten, twee dagen nadat een Indonesische be windsman zei dat Jakarta de ge annexeerde provincie mis schien onafhankelijkheid kan geven. Gusmao zei dat Indonesië moet beginnen met de ontwa pening van milities en het te rugtrekken van troepen en dan over een staakt-het-vuren met de separatisten moet onder handelen. Indonesië geeft de voorkeur aan autonomie boven onafhan kelijkheid voor Oost-Timor en sluit een referendum hierover uit. Dit zei de Indonesische am bassadeur bij de Verenigde Na ties in New York, Nugroho Wis- numurti, gisteren. Onafhanke lijkheid voor de voormalige Portugese kolonie noemde hij 'het allerslechtse scenario'. Wisnumurti sprak in de mar ge van de besprekingen bij de VN tussen Indonesië en Portu gal over de toekomst van Oost- Timor. Hij zei dat de ministers van buitenlandse zaken van de twee landen 'binnen één tot twee weken' een ontmoeting hebben met VN-secretaris-ge- neraal Annan in New York. De onderhandelingen zouden moeten uitmonden in een au- tonomie-akkoord. Wisnumurti verwierp het idee van een referendum in Oost-Ti- mor over de vraag of de bevol king autonomie of onafhanke lijkheid wil. Hij erkende dat Ja karta zich tegen een dergelijke volksraadpleging verzet, uit vrees dat andere separatistische groepen in het land die ook zouden gaan eisen. Gisteren braken in Oost-Ti- mor bloedige botsingen uit. Duizenden inwoners vluchtten uit hun dorpen. De vrees be staat dat er een burgeroorlog uitbreekt als Indonesië het ge bied onafhankelijkheid zou ver lenen. Turkije wil verbod op grootste legale Koerdenpartij ANKARA AFP Het Turkse hof van cassatie heeft gisteren bij de rechtbank een procedure in gang gezet die moet resulteren in een verbod van de grootste legale Koerden partij van Turkije, de Democra tische Volkspartij Hadep. De stap zal de Turkse politiek op zijn grondvesten doen schud den, minder dan drie maanden voor de algemene verkiezingen. De procureur-generaal van het hof beschuldigt de Hadep ervan banden te onderhouden met de verboden Koerdische Arbeiderspartij PKK. „Er be staat een organisch verband tussen Hadep en de PKK, die de bloedigste terreurorganisatie van de 20ste eeuw is", zei pro cureur Savas in een verklaring. Hadep-ondervoorzitter Ozce- lik verklaarde dat Savas het ver bod niet voor de verkiezingen zal kunnen door drijven. „Be zorgdheid over de stijgende po pulariteit van Hadep zit hier achter. Het is vergeefs.... Zij zul len acht maanden nodig heb ben om de partij te verbieden", zei hij. Leider Bozlak van Hadep zit al in de gevangenis op beschul diging dat hij het Koerdische onafhankelijkheidsstreven aan moedigt. Tientallen andere Ha- dep-leden werden eind vorig jaar opgepakt. In Ankara wordt een proces gehouden tegen 47 Hadep-leden. De dramatische stap, waar voor Savas zeker de steun zal hebben van het Turkse leger, loopt parallel met de Turkse di plomatieke pogingen om de voortvluchtige leider Öcalan van de PKK op te pakken. Anka ra stelt hem verantwoordelijk voor de dood van ongeveer 30.000 mensen tijdens de veer tien jaar oude guerrillaoorlog. Turkije verbiedt geregeld Koer dische partijen. De twee voor gangers van Hadep, HEP en DEP, ondergingen hetzelfde lot. brussel anp Richmond Leden van het Zuid-Afrikaanse leger patrouilleren te paard in Richmond. Het leger en de politie waren versterkt in de stad aanwezig in verband met de begrafenissen van elf vermoorde ANC-leden. FOTO REUTERS PETER ANDREWS De plannen van de Europese Commissie om de financiële bijdragen aan de armere ge bieden in Nederland te be perken, zijn voor de regering onaanvaardbaar. Ze wil meer steun uit Brussel voor de grote steden, Groningen en het platteland in het zuiden en oosten. In een brandbrief aan de Europese Commissie klagen minister De Vries (sociale za ken) en staatssecretaris Ybe- ma (economische zaken) hun nood over de jongste voorstellen. Ze zijn 'niet ac ceptabel' voor het kabinet. Ten opzichte van andere EU-landen komt Nederland er bekaaid vanaf. Nu al krijgt Nederland 'be duidend minder' dan lidsta ten met een vergelijkbare welvaart, menen de be windslieden. De Europese steun wordt na de eeuwwis seling nog eens 'fors min der'. Ondanks het florerende poldermodel, dat de werk loosheid heeft teruggedron gen, heeft Nederland wel de gelijk behoefte aan Europese steun. In het noorden zijn er specifieke problemen met de economische structuur. De Nederlandse grote steden kampen met een grote werk loosheid, onveiligheid, ver pauperde wijken, verouder de bedrijfsterreinen en moeilijkheden rond de inte gratie van buitenlanders. Bo vendien is er geld nodig voor de herstructurering van de landbouw op de zandgron den in het oosten en zuiden van Nederland. De milieu vervuiling door de mest en dierenziektes (varkenspest) grijpen daar om zich heen. De bewindslieden vinden dat de criteria zo moeten worden aangepast dat deze gebieden en steden ook voor Europese steun in aanmer king komen. De 'ernstige' si tuatie rechtvaardigt dat. Een veel te klein aantal Neder landers kan nu rekenen op hulp uit Brussel. Sinds vorig jaar maart voert Den Haag al een inten sieve lobby in Brussel om ex tra geld los te peuteren voor probleemgebieden in Neder land. Maar tot nu toe heeft dit weinig zoden aan de dijk gezet. Waarnemer na moordpartij Rogovo: Frankrijk rondt onderzoek naar dood Diana af PARUS AFP-Rtr rogovo harald doornbos correspondent In de modder liggen de lijken van 24 Albanese mannen; ko- gelwonden, bloed, afgeschoten benen, een open hersenpan, een met bloed besmeurde trouwring om een verstijfde vinger. Sommige mannen lig gen op de grond alsof ze sla pen, anderen hebben hun ogen wijd open gesperd. In die ogen valt af te lezen hoe ze stierven; blikken van verbazing, paniek, angst. De oogleden van alle mannen zijn licht paars ge kleurd door de ingetreden dood en de kou. Een Albanese jongen bloed en kogelgaten overal op z'n lichaam ligt er volledig in een gekrompen bij, zijn rug ge kromd, zijn handen omhoog gestoken en vuisten gebald. Hij lijkt overeind te willen komen. Weg van hier, weg van deze plek des doods. Op het zelfde moment dat de zes landen van de Internationa le Contactgroep voor het Voor malig Joegoslavië in Londen bijeen kwamen om te spreken over een politieke oplossing voor Kosovo, vielen gistermor gen Servische politie-eenheden een boerderij aan in Rogovo, vijftien kilometer verwijderd van de Albanees-Kosovaarse grens. De Serviërs vermoedden dat de boerderij werd gebruikt als onderkomen van Albanese rebellen van het Kosovo Bevrij- dings Leger, UQK. Tijdens de aanval werd een politieman ge dood. Van de 24 gedode Alba nezen droegen er slechts vijf een U^K-uniform. Anders dan bij de moordpartij in Racak, precies veertien dagen geleden, zijn er nu onder de slachtoffers geen vrouwen of kinderen. Wat er precies gebeurde tijdens De plek waar Servische politiemannen 24 etnische Albanezen doodschoten. Volgens de Serviërs waren de mannen leden van het Kosovo Bevrijdingsleger, U£K. Het is nog niet bekend onder welke omstandigheden de mannen gedood zijn. de Servische aanval op de boer derij, is nog niet voor de volle honderd procent duidelijk. De enige getuigen zijn negen wou wen en kinderen, die ten tijde van de aanval binnen in de boerderij zaten. Zij zochten in eerste instantie dekking toen het schieten begon. Uren later zitten de volledig in shock verkerende vrouwen en kinderen, onder wie een baby van één maand, opgesloten in een kamertje op de eerste ver dieping van de boerderij. Servi sche politiemannen hebben hen verteld dat ze daar moesten blijven en zich niet mochten bewegen want anders zouden zij ook worden doodgeschoten. De vrouwen en kinderen heb ben het luguberste uitzicht dat je je maar kunt voorstellen; door het enige raam kijk je uit op de modderpoel met de 24 doden. „We konden niet zien wat er buiten gebeurde", vertelt Nez- mine Berisha. „Ik wist helemaal niet wie al die mannen op ons FOTO REUTERS GORAN TOMASEVIC erf waren", vervolgt ze. „We waren doods, doods bang. Toen het schieten ophield, ging de oudste wouw in ons gezel schap naar de politie toe en zei: „Schiet mij als eerste dood, maar laat de kinderen en de vrouwen met rust". De oude vrouw werd door en kele politiemannen uitgeschol den en teruggeslagen naar de kamer, waarbij ze haar arm brak. „Als jullie je verroeren, zijn jullie er geweest, zei de po litie tegen ons", vertelt Nezmi- ne Berisha. Wat Nezmin Berisha niet heeft kunnen zien, is hoe de Albane se mannen om het leven kwa men. Onderzoek ter plaatse leert dat ten minste elf van de 24 lichamen alleen kogelgaten hebben in het hoofd. De andere dertien hadden over hun hele lichaam kogelwonden. Dit zou er op kunnen duiden dat der tien mannen inderdaad tijdens het vuurgevecht zijn omgeko men, maar dat de resterende elf zich hebben overgegeven aan de Serviërs en vervolgens zijn geëxecuteerd middels een of twee schoten in het hoofd. Zo blijkt een van de Albanese mannen te zijn doodgeschoten op de wc, waar hij zich had ge probeerd te verstoppen voor de Serviërs. Het toilet, een klein schuurtje net buiten het huis, vertoont geen enkel spoor van gevechten, zoals kogelgaten. Op de grond ligt een grote plas bloed. „Hier moet iemand ge- executeerd zijn, dat kan niet anders", aldus een van de in ternationale waarnemers die op de plaats des onheils aanwezig is. Gistermiddag was er nog geen internationaal team van patho logen aanwezig om te onder zoeken hoe de mannen precies zijn gedood. „Zoiets heb ik nog nooit ge zien", zegt Maurits van Heek, een Nederlandse waarnemer die twee weken geleden in Kos ovo arriveerde en gisteren zijn eerste rit maakte door het ge bied. „Ik kan nog niets zeggen over hoe de mannen zijn ge dood", aldus Van Heek, terwijl hij naast de 24 lijken staat, „Maar dit is toch wel een schok om te zien". De Franse onderzoeksrechters die zich de afgelopen zeventien maanden hebben gebogen over het ongeluk waarbij prinses Diana om het leven is geko men, hebben hun onderzoek vandaag afgerond. Dit heeft het openbaar ministerie in Parijs bekendgemaakt. Diana, haar vriend Dodi al- Fayed en een chauffeur veron gelukten op 31 augustus 1997 in Parijs. Alleen de lijfwacht van Diana overleefde het ongeval. De rechters Marie-Christine Devidal en Hervé Stéphan zul len om procedurele redenen nog wel enkele maanden nodig hebben om te bepalen wie schuldig was aan het ongeluk, waarbij de Mercedes met de vier inzittenden met hoge snel heid tegen een pilaar in een tunnel botste. Ook zullen zij dan vaststellen of er nog een proces moet komen om de zaak definitief te sluiten. Het juridisch onderzoek loopt nog tegen negen fotogra fen en een motorrijder wegens het 'niet helpen van iemand in levensgevaar' en het 'toebren gen van letsel en doodslag'. Of de tien worden aangeklaagd, hangt af van het juridisch on derzoek naar hem gedrag vóór en vlak na het ongeluk. De rechters zijn tot de con clusie gekomen dat de Merce des, die werd gevolgd door de persfotografen op motoren, met hoge snelheid tegen de pi laar aanreed en dat de chauf feur, Henri Paul, onder invloed van alcohol achter het stuur zat. Het onderzoek heeft het ech ter niet mogelijk gemaakt de witte Fiat Uno te traceren die de Mercedes vlak voor het on geluk zou hebben geraakt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7