fulp aan Georgië ok eigenbelang Binnenland Kamerlid D66 maakt zich druk om Engels liedje songfestival 'Drempel om baas bij overheid te verlinken is hoog' 'Wij steken geen spaken in wielen' 'Ik volg bewust een andere strategie' RRASSEND NIEUW DESIGN VAN TEAK ALUMINIUM van tinilïïïütntlll ERDAG30 JANUARI 1999 SO lei ieuW' np< >pen ieuwe hartcentra ter discussie :hede Zes academische ziekenhuizen en het Onze Lieve uwe Gasthuis in Amsterdam vinden het niet nodig dat er twe hartcentra komen in Twente en Den Haag. Dat schrij- zij in een brief aan Borst (volksgezondheid). Ze zeggen dat prake is van een afname van de wachtlijsten voor hartchi- jie. De instellingen vrezen bovendien dat de twee nieuwe tra een personeelsgebrek in de dertien bestaande centra tot olg hebben. Minister Borst is vooralsnog niet van plan terug tomen op haar beslissing. jzondi ie. Imn s s pen m :elling ities ov srs. Wa a grote lijn een en via ïeep, serpeling en smient terug [Hem Riviervissen als de sneep, de winde, de serpeling en de beel zijn terug in de Rijn. Langs de oevers van de rivier en de ;eulen zijn ook weer bijna verdwenen vogelsoorten als de uwe gors, de smient en de kwartelkoning gezien. Dat blijkt een onderzoek van het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwa- jeheer en Afvalwaterbehandeling (RIZA). Vooral in de omge- l van natuurprojecten, zoals bij Beneden-Leeuwen en Opij- treffen biologen de laatste tijd flinke aantallen vissen aan van snelstromend, zuurstofrijk water houden, waaronder de roofblei, een vissoort die eigenlijk alleen in Oost-Europa Jffkwam. ok op bezoek bij Blair haag Premier Kok brengt dinsdag een werkbezoek aan zijn s tse collega Blair. Beiden spreken in Bristol een gezelschap werkgevers en werknemers toe. Kok zal vooral spreken over economische en sociale agenda van de Europese Unie. Ook Kok in een onderhoud met Blair de toekomstige financiële iictuur van de EU aan de orde proberen te stellen. De rege- gsleiders van de Unie moeten daarover eind maart overeen- inming bereiken. Nederland wil de jaarlijkse bijdrage aan issel met 1,3 miljard beperken. eens advert ivangrijk programma Noord-Holland ad vei s de Duitsers aan het eind n de Tweede Wereldoorlog "hielden op het Noord-Hol- se waddeneiland Texel, is en tragische band tussen rd-Holland en de voormali- >35lovïetstaat Georgië. In april toen het Duitse Rijk vrij- was ingestort, kwam een groep Georgiërs die Hiüer Jgeronseld voor zijn oorlog- tfew 19 hine in opstand. De Duit- hadden nog genoeg macht de opstand meedogenloos te slaan. Vijfhonderd Ge- ■■Érs en honderd inwoners Noord-Holland werden De herdenking tragische gebeurtenis Tp een halve eeuw later aan- ng voor vriendschappelijke ekkingen. p verzoek van de Neder- Jse ambassadeur in Mos twee jaar geleden, bezag Noord-Hollandse commis- |van de koningin J. van Ke- lade de mogelijkheden om 'zusterschapsrelatie' tussen rgië en Noord-Holland tot d te brengen. Dezer dagen de een Noord-Hollands ge- SJ fj hap onder leiding van de missaris terug van een vijf- ;se missie naar de vroegere etrepubliek. De provincie de regio Kvemo Kartli in onzrgië een omvangrijk hulp- ^amma aan op het gebied de landbouw, drinkwater- ziening, afvalverwerking, u, ziekenhuizen en politie. JEROinden als met Kvemo Kartli gefeiict de provincie ook met 3®jjng idong (China), Niigata (Ja- en Kyonggi-Do (Korea). Er geen plannen voor nog buitenlandse relaties. „Dit geen vrijblijvend vriend- psverdrag. Wij doen dit, I y lat we er zelf belang bij ben," zegt Van Kemenade, provinciebestuur kunnen len kader vormen voor con- ïn met het bedrijfsleven, rnaast heeft iedereen er alle ng bij dat Oost-Europese :n niet in armoede en vijan- citerer 10 riteer^, 'a HS digheid vervallen en een demo cratische regering vormen. Dat geeft politieke stabiliteit." Een opmerkelijk jonge en en thousiaste regeringsploeg pro beert Georgië (5,5 miljoen in woners, 2,5 keer zo groot als Nederland) weer op de been te krijgen. Na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie stortten econo mie, gezondheidszorg en socia le zekerheid in. Georgië maakte decennia lang staal voor de tanks van het rode leger en de oliepijpleidingen van "Siberië. Die afzetgebieden zijn er niet meer. Eerste levensbehoeften als drinkwater, medische hulp en onderwijs waren in de Sov jet-Unie gratis, maaj daar moet nu voor betaald worden. Tegen de zin van de bevolking moet daarvoor een belastingsysteem worden opgezet. Net als in andere voormalige Sovjetstaten dreigt ook in Geor gië een kleine gehaaide groep flink te verdienen aan de op bouw van het land. Het straat beeld laat zowel schrijnende ar moede zien als bontjassen en dure auto's. Toch is Noord- Holland niet bang dat de hulp in verkeerde handen komt. Van Kemenade: „Ook in Ge orgië is zeker sprake van een bepaalde gretigheid om hulp, maar wij doen geen enkele toe zegging die we niet waar kun nen maken. Een ziekenhuisdi recteur vroeg ons regelrecht om geld en de directie van de staal fabriek probeerde het bedrijf aan ons te verkopen. De rege ring stelt zich echter in gesprek ken met ons heel anders op. Ik denk niet dat Noord-Holland met dit project risico's loopt. Wij geven faciliteiten en zetten lijnen uit. Zo heeft het Spaarne- ziekenhuis in Haarlem overbo dige bedden gegeven en die zijn daar in ziekenhuizen terechtge komen.' Ik acht de politiek in Georgië vrij betrouwbaar. Men heeft greep op dit kleine land en weet dat er snel een systeem moet komen om dreigende cor ruptie tegen te gaan." mm nnufl Het stijlvolle programma New Batavia wordt door Van Til exclusief aangeboden. Alle door ons gepresenteerde modellen worden door hoog gekwalificeerde meubelmakers ver vaardigd uit massief plantage-teak. De strakke vormgeving en alu details passen uitstekend in de eigentijdse interieursfeer. 107 X 107 X 35 cm. In teak met voorraad strekt normaal 2725,- Introductieprijs 1995,- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassociei Boris Dittrich noemt keuze van NOS een 'bloody shame D66-Kamerlid Boris Dittrich maakt zich er druk over dat Nederland een Engelstalig liedje gaat afvaardigen naar het Eurovisie Songfestival op 29 mei in Jeruzalem. De deelnemende artiesten hoeven dit jaar voor het eerst niet meer in hun landstaal te zingen. Prompt selecteerde de NOS slechts Engelse songs voor het nationaal song festival. den haag anp Van der Ploeg (Cultuur) in schriftelijke Kamervragen op Een „bloody shame", vindt Dit- om zijn invloed aan te wenden trich. Hij roept staatssecretaris ten faveure van het Nederland se of Friese lied. Volgens de D66'er heeft de Nederlandse taal en identiteit het moeten af leggen tegen commerciële over wegingen. Dittrich is van me ning „dat het Nederlands een taal is waar we ook in interna tionaal verband mee voor de dag kunnen komen." Het Kamerlid benadrukt dat hem ernst is. „Ik kijk elk jaar naar het songfestival - liedjes festival noem ik het liever - en ik vind het echt heel erg zonde dat we niet een mooi Neder lands liedje sturen. In het verle den hadden Corry Brokken en Lenny Kuhr en meer recent Ru th Jacott toch prachtige num mers? En Diva vorig jaar in het Hebreeuws was dat ook. In de jaren zeventig mochten we ook een paar jaar Engelse liedjes in sturen. Wat krijg je dan? 'When you take a shower, when you pick a flower, sing ding ding-a- dong...' Word je daar vrolijk van? D66 is een Europese partij maar dat neerftt niet weg dat je trots mag zijn op je eigen iden titeit." Volgens de NOS heeft de se lectiecommissie, onder leiding van Willem van Beusekom, al leen maar gelet op de kwaliteit van de ingezonden liedjes. „De taal is geen selectiecriterium geweest en commerciële over wegingen hebben geen enkele rol gespeeld", bezweert NOS- woordvoerder Fred de Vries, die overigens bevestigt dat de pla tenindustrie is vertegenwoor digd in de - geheime - selectie commissie. „Uiteindelijk gaat het maar om één ding: dat het uitgekozen liedje straks hoog kan eindigen. Bovendien was de overgrote meerderheid van de inzendingen in het Engels en als meneer Dittrich even af wacht dan zal hij merken dat het niveau hoger ligt dan 'When you pick a flower... Vorig jaar duizend vragen en meldingen bij loket luchtvaartveiligheid over onveilige situaties hoofddorp richard mooyman Het loket luchtvaartveiligheid in Hoofddorp heeft vorig jaar circa duizend meldingen en vragen ontvangen over ver meend onveilige situaties in de luchtvaart. De meeste bellers waren vakantiegangers met twijfels over de veiligheid van bepaalde luchtvaartmaatschap pijen. Maar er kwamen ook meldingen binnen over bijna- botsingen, lekkende vliegtuig motoren en oververmoeide pi loten. Een aantal tips was der mate serieus dat de luchtvaart - politie of een speciaal team van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) in actie kwam. Na de openstelling in april 1997 van het speciale telefoon nummer (0900-1987) werd het loket platgebeld. Binnen negen maanden kwamen 1400 vragen en meldingen binnen. Dat aan tal is vorig jaar gedaald tot dui zend. Loketcoördinator Mi- chaël Canters wil proberen meer werknemers uit de lucht vaartbranche over de streep te trekken. De drempel om hun baas bij de overheid te 'verlin ken' is hoog. En dat terwijl juist van het personeel bruikbare tips binnenkomen. „We zijn bezig hun vertrouwen te win nen. De tipgevers kunnen ook anoniem blijven." Vorig jaar bleef het bij een tiental meldin gen uit de luchtvaartwereld zelf. Canters, die zelf met lichte toe stellen vliegt, probeert zo veel mogelijk wagen zelf te beant woorden. Hij kan daarbij een beroep doen op RLD-specialis- ten. Sommige meldingen zijn dermate ernstig dat hij ze me teen doorspeelt. Zo was een melding over passagiers die in een stikdonker vliegtuig moes ten stappen, bijgelicht met zak lampen, voor hem reden het in spectieteam van de RLD op de hoogte te stellen. „Er was iets mis met de stroomvoorziening. Het is slordig als je passagiers zo laat instappen. Ook werd een onderzoek in gesteld naar de werktijden van Michaël Canters op Schiphol. de bemanning van een Azia tisch toestel, na een tip van een passagier dat ze al 25 uur in de weer waren. De luchtvaartpoli - tie kwam direct in actie na een melding over een lekkend Rus sisch Antonov-toestel op Rot terdam Airport. De beller zag de bemanning druk in de weer om de olie op te vangen en had de indruk dat de vloeistof terugge goten zou worden in de motor. Foto's van een verontruste pas sagier toonden aan dat de ba- gagekasten in een toestel van een Europese maatschappij met tape waren vastgeplakt, wat bij een harde landing ge vaarlijk kan zijn. De RLD kaart- FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS te de zaak aan. Een vliegveldje in Zeeland bleek niet te beschikken over een goede markering, waardoor piloten soms terecht kwamen in een grasveld ernaast. Na tus senkomst van de RLD werden duidelijke grondtekens ge plaatst, aldus Canters. „We wil len ons niet op de borst klop pen, maar dat is dan wel het re sultaat van een melding bij het loket." Maar ook op afstand worden resultaten geboekt. Een reiziger zag op een Afrikaans vliegveld dat een tax-freeshop onveilige butagasflessen ver kocht, die zó mee het vliegtuig in konden. „De RLD heeft de autoriteiten erop gewezen dat dit in strijd is met internationa le afspraken over gevaarlijke stoffen aan boord." In Nederland bestaat nogal wat angst voor vliegongelukken, al dus Canters. Televisiebeelden van rampen met bloederige de tails spelen daarbij volgens hem een belangrijke rol. „Ik krijg veel mensen met vliegangst aan de lijn. Je hoort de spanning in hun stem." Met name over luchtvaartmaatschappijen uit de Derde Wereld en het voor malige Oostblok leven twijfels. „Je zult mij nooit horen zeggen: stapt niet in. Dat moeten de mensen zelf beslissen. Wat ik doe, is de feiten vertellen. Of ze met oude, slecht onderhouden bakken vliegen of met moderne Boeings. Of dat ze misschien een minder goede reputatie hebben." Alle vliegtuigen op Schiphol hebben een vergunning van de Rijksluchtvaartdienst, aldus Canters. Deze toestellen beho ren te voldoen aan de stan daard-veiligheidsnormen van de internationale organisatie ICAO. „Anders komen ze er niet eens in op Schiphol. Als ze toch niet aan de normen blijken te voldoen, dan vallen ze door de mand bij inspecties." Aanslui ting bij ICAO betekent echter niet dat alle landen op hetzelf de veiligheidsniveau zitten. „Nederland loopt daar zeker mee voorop. Bepaalde Derde Wereld-landen hobbelen achter de nieuwe veiligheidsnormen aan. Ik zeg niet dat bepaalde maatschappijen op Schiphol onveilig zijn, maar wel hebben er enkele onze aandacht. Nee, ik vertel niet welke." Groot is het aantal meldingen door burgers op de grond van bijna-botsingen in de lucht. Volgens Canters blijkt er telkens weer gezichtsbedrog in het spel te zijn. „Mensen zijn ervan overtuigd dat twee vliegtuigen rakeling langs elkaar scheren, maar uit de radargegevens blijkt dan dat er verticaal nog voldoende ruimte tussenzat." Vermeende kerosinelozingen zijn ook onderwerp van mel dingen. Meestal blijkt het te gaan om wervelingen aan de vleugeluiteinden die bij vochtig weer alleen maar lijken op een kerosinespoor. Bij stormachtig weer leiden laagvliegende toestellen boven Amsterdam steevast tot onge ruste telefoontjes. „Mensen zien die kist wiebelen en den ken dat er iets mis is. Maar on dertussen is de captain heel ge controleerd bezig met zijn in strumenten en het op koers houden van zijn toestel." Ook komen er meldingen binnen over zwaar beladen vrachttoe stellen die moeilijk klimmen. „Mensen vinden dat gevaarlijk. Maar er is helemaal geen mini mumhoogte bij starts. Elke ge zagvoerder is zelf verantwoor delijk voor een veilige stijg- vlucht. Bij weinig wind kan een zwaarbeladen vliegtuig soms een vlakkere klim maken." Zelf stapt Canters zonder be denkingen in ieder toestel dat op Schiphol staat. „Ik heb heel veel vertrouwen in de lucht vaart. Er is op Schiphol veel aandacht voor de veiligheid. Maar incidenten zullen altijd voor blijven komen." Kandidaat-voorzitters PvdA buitelen over elkaar heen Lennart Booij en Enk van Bruggen: den haag gpd De strijd om het vacante PvdA-voorzitter- schap tussen de Niet-NLx'ers Erik van Bruggen/Lennart Booij en het dagelijks bestuurslid Marijke van Hees is in alle he vigheid losgebarsten. De door het partij bestuur voorgedragen kandidaten be schuldigen elkaar over en weer van vals spel. Booij en Van Bruggen vinden het te gek voor woorden dat Van Hees ook 'in' is voor de post van partijsecretaris mocht het voorzitterschap aan haar neus voorbij gaan. Op haar beurt vindt Van Hees het stijl loos dat het duo naar buiten toe als een heid optreedt, maar zich in het geheim ook afzonderlijk kandidaat heeft gesteld voor het voorzitterschap c.q. vice-voorzit- terschap. „Ze wedden op twee paarden", aldus Van Hees. De directeur Arbeidsvoorziening Over ijssel heeft zich verder ernstig gestoord aan een artikel in Vrij Nederland van deze week met Henk Westbroek. In dat artikel zegt de voorman van Leefbaar Utrecht dat Booij en Van Bruggen zijn plaatselijke partij van nuttige adviezen heeft voorzien, omdat de Utrechtse PvdA-afdeling 'niets zou voorstellen'. Volgens Van Hees kun nen voorzitters in spe dit absoluut niet maken. Marijke van Hees acht zich niet kansloos DESIGNCENTRUM den haag leo roggeveen Marijke van Hees kan een korte, triomfantelijke uitroep nauwe lijks onderdrukken. De gedach te alléén al. Dat uitgerekend zij tot de gevestigde orde zou ho ren binnen de PvdA en daar door een moeilijk verstaanbare tegenstander zou zijn in de race om het vacante voorzitter schap. „Als ik écht tot de geves tigde orde zou behoren, zoals Lennart Booij en Erik van Brug gen beweren, was ik toch allang als énige door het partijbestuur naar voren geschoven?" Zonder het antwoord op haar vraag af te wachten, schudt ze zelf driftig 'nee' met haar hoofd. „Hoe komen ze erbij? Zij zitten er veel dieper in dan ik. Ik ben goed beschouwd een vrij williger. Zij niet. Zij zaten vorig jaar al in de verkiezingscam pagne die rond Wim Kok werd gevoerd. Ik niet. B'ooij en Van Bruggen zijn echte beroepspoli tici." Marijke van Hees mag dan niet tot de intimi van de PvdA- leider horen, en pas later in ac tie zijn gekomen dan het duo, ze acht zich alles behalve kans loos in de race om het vacante voorzitterschap. „Ik heb bewust voor een andere strategie geko zen", zegt de 37-jarige directeur van de Arbeidsvoorziening Marijke van Hees, Erik van Bruggen, Lennart Booij. Overijssel. „Waar Booij en Van Bruggen al vrij vroeg de publici teit zochten, heb ik gewacht tot 13 december. Afspraak was dat alle kandidaten op die dag zou den worden voorgesteld aan de pers. Ik wilde me aan die af spraak houden." Dat ze nu al op een onover brugbare achterstand zou zijn gezet, ook al door het voortva rende media-optreden van de heren, gaat er bij Marijke van Hees niet in. „Dat gevoel heb ik absoluut niet. Ook al omdat ik me niet als tegenkandidaat op- stel. Ik heb een ander profiel, FOTO GPD CEES ZORN omdat ik een ander persoon met een andere achtergrond ben. Inhoudelijk staan we ech ter veel dichter bij elkaar dan zij willen toegeven." Mocht Marijke van Hees tot voorzitter worden gekozen dan zal ze er alles aan doen om de vereniging weer nieuw leven in te blazen. De politieke agenda wordt al teveel in 'Den Haag' bepaald en dat zint haar niet. „Voor de verkiezingen was het noodzakelijk dat die keuze werd gemaakt. Daar doe ik niets aan af. Nu we de verkie- zingen hebben gewonnen, moeten we verder. Meer onder werpen moeten inhoudelijk in de partij aan de orde komen. Leden en sympathisanten moe ten aan die discussie mee kun nen doen. Het laatste dat ik wil, is dat de PvdA verwordt tot een verkiezingsmachine. Dat Booij en Van Bruggen in hun campagne ook de nadruk leggen op een grotere rol van de PvdA-l.eden, heeft Marijke van Hees 'verrast'. Enigszins ver baasd, zegt ze: „Zo ken ik ze niet. Normaal zijn ze politieker. Maar het doet me deugd." De directeur Arbeidsvoorzie ningen is veel minder goed te spreken over de kritiek die het tweetal deze week opeens op de rol had, die ze de afgelopen vier jaar in het dagelijks bestuur heeft gespeeld. Ze zou veel te braaf en afwachtend zijn ge weest. „Om mij te verwijten dat ik het er in mijn eentje bij heb laten zitten en verantwoordelijk ben voor het verlies van invloed van de vereniging, vind ik echt goedkoop. Los van het feit dat ik helemaal niet in de positie was om het de andere kant op te laten kantelen, wilden we vóór alles, en dat geldt zeker ook voor Booij en van Bruggen, de verkiezingen winnen. Nee, deze kritiek werp ik verre van den haag leo roggeveen Jong, hip en snel, spreekbuizen van een jonge generatie PvdA- leden. Lennart Booij (28) en Er ik van Bruggen (30) willen best toegeven dat er opmerkelijke overeenkomsten zijn met Nieuw-Linkser André van der Louw toen hij dertig jaar gele den een gooi naar het PvdA- voorzitterschap deed. Tegelijkertijd is er één groot verschil: waar Van der Louw het conflictmodel hanteerde, gelo ven Booij en Van Bruggen voor al in harmonie. „Wij streven geen radicale breuk met het verleden na, zoals Van der Louw. Wij steken geen spaken in wielen. We zullen het samen moeten doen, jong en oud", al dus Erik van Bruggen. Om hieruit te concluderen dat de oprichters van Niet Nix 'doetjes' zijn en zich de kaas makkelijk van het brood laten eten, voert veel te ver. In de strijd om de vacante voorzit terszetel sparen ze hun belang rijkste tegenstrever, Marijke van Hees, geenszins. Het kost het duo geen enkele moeite om wat sneren uit te delen. Wat de twee vooral dwars zit, is 'de passiviteit' van Marijke van Hees. Volgens Lennart Booij zal ze als voorzitter vooral op de winkel passen. „Waarom zou ze anders zo vaak herhalen dat ze een manager is? Eentje die weet hoe het er in de 'echte' wereld aan toe gaat", vraagt Er ik van Bruggen zich hardop af. „In de vier jaar dat ze lid is van het partijbestuur heb ik Marijke van Hees nooit stelling horen nemen", vervolgt de Texelaar. „Laat staan dat ze meerderheden heeft proberen te creëren. Uit alles wat ze doet, spreekt volgens mij een diepe behoefte aan rust.". „En daar zit de partij nou net niet op te wachten", kopt de 28-jarige Lennart Booij de voor zet van zijn vriend perfect in. „Als we nu op onze lauweren gaan rusten, zal de PvdA weder om in een diepe crisis worden gedompeld. Het wezen van de sociaal-democratie is verande ring." De twee jaar oudere Erik van Bruggen neemt het estafet testokje over: „De maatschappij is nooit klaar, nooit af. Het gaat nog steeds om een betere, eer lijkere spreiding van kennis, macht en inkomen." Het duo erkent schoorvoe tend dat menig PvdA'er de ideologie „een beetje is verge ten". De stelling dat Wim Kok de sociaal-democratische be ginselen, uit electoraal oog punt, bewust diep achterin zijn archiefkast heeft weggestopt, gaat de heren weer veel te ver. „Dat is cynische gedachte", zegt Erik van Bruggen. „Je kunt veel van Kok zeggen, maar niet dat hij een gebrek aan visie heeft. Niemand zal bestrijden dat de welvaartsstaat acht jaar geleden grondig moest worden gesaneerd. Nu de klus is ge klaard, kunnen, nee móeten, we weer vooruit kijken als par tij." Het denken en filosoferen over de toekomst is onder het voorzitterschap van Karin Adel- mund nagenoeg stil komen te liggen, aldus Lennart Booij. „Wij vinden het echt onbegrij pelijk dat de PvdA geen mening heeft over de privatisering van nutsbedrijven. Hetzelfde geldt voor de WAO. De partij loopt op dit moment gewoon hope loos achter de feiten aan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5