Fotograferen poles Hm 'Haarlemmer me ei WÊ& "7*9k. oe een boerendorp uit moest groei en tot modelstad. De 41-jarige Theo Baart heeft als kind met eigen ogen gezien hoe de verstedelijking Hoofddorp in zijn greep kreeg. „Het vroegere Hoofddorp was niet groots, het was bepaald geen Venetië", zegt hij. „Maar het had wel een zekere charme. Door de bouw van nieuwe wijken vanaf de jaren zeven tig veranderde alles dramatisch. De traditionele inwoners werden een minderheid in hun eigen omgeving. En het tempo waarin dit gebeurde was zeer hoog. Wat elders een heel mensenleven duurt, gebeurde hier in nog geen twee decennia. De schoonheid van het polderlandschap fasci neert mij. Als jongen reed ik altijd op de fiets naar de middelbare school in Badhoevedorp. Het is toch uniek dat je vanuit de Haarlemmermeer te gelijk de duinen, Groenendaal in Heemstede en de St. Bavo in Haarlem kunt zien? Mij boeit de manier waarop dit landschap ge bruikt wordt, en de veranderingen die erin zicht baar worden als gevolg van dit gebruik. In de Haarlemmermmeer is dat de verandering van een agrarisch landschap in stedelijk gebied. Deze functieverandering speelt zich natuurlijk in de hele Randstad af. Overal heerst opruimwoede. Meer dan twintig jaar al legt Theo Baart het proa kir in I960 op 3-jarige leeftijd met zijn ouders naai tar Tijdens zijn studie aan de Rietveld Academieit 97! omgeving waar hij opgroeide. Sindsdien loopt de eer bijvoorbeeld samen met de dichter Willem van 11 h (Het landleven). Twee jaar geleden begon hij te t oe loop van de jaren tots to. Nederland is, buiten de historische stadskernen, een vrijplaats voor afbraak en nieuwbouw. Maar de schaal waarop de verstedelijking in de Haar lemmermeer heeft plaatsgevonden, is uniek. Ner gens vind je dit verschijnsel zó ingrijpend, en zó complex." Baart typeert zijn fotoboek, waarin hij dit pro ces heeft willen documenteren, als een 'tussen- verslag van een oneindig project'. In de inleiding schrijft hij: 'Ik word niet gedreven door heimwee naar het oude dorp of het 'onaangetaste' land schap, maar meer door de verbazing dat de voor uitgang zich blijkbaar op deze wijze en in dit tem po manifesteert.' Gebruikslandschap Wat is het dat hem zo verbaast? Baart:„De be stuurders uit de jaren zeventig en tachtig kwamen voort uit de boerenbevolking in de polder. Over dreven gesteld waren het de boeren zelf die hun land opgaven. Alles gebeurde onder hun eigen verantwoordelijkheid. Later namen mensen en bedrijven van buiten de polder het van hen over. Wat ik mis in dit proces is de reflectie op de eigen cultuur en identiteit. Het landschap is liefdeloos behandeld. De polder is gebruikt als een winge- De Hoofdvaart bij Lijnden. Binnen enkele jaren wordt de Hoofdvaart overkluisd door een nieuwe snelweg (de Verlengde Westrandweg) en de taxibaan voor de vijfde landingsbaan van Schiphol. Toolenburg, 1997. Concourslaan, 1997.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 52