ZATERDAGS BIJVOEGSEL Onderkoelingsdood in vredestijd P ZATERDAG 30 JANUARI 1999 Jidsch Dagblad Fouten en stilzwijgen bij noodlottige oefening mariniers Rémon Budding zou als 23-jarige de jongste korporaal uit de geschiedenis van het korps mariniers worden. Maar tijdens een oefening in de Krimpenerwaard op de ijskoude maandagavond van 24 november 1997 overleed hij. In vredestijd, als gevolg van onderkoeling. Een onderzoek van de marechaussee legde weliswaar fouten van de marineleiding bloot, maar justitie bracht de verantivoordelijken niet voor de rechter. Defensie hield het op 'een incident'. Wat ging er mis, op die avond en in de maanden erna orine Otte heeft een voorgevoel. M Als ze 's ochtends afscheid neemt van haar vriend Rémon Budding drukt ze hem op het hart dat hij zich goed warm moet aankleden tijdens de legeroefening later die dag. Het is snijdend koud en 's avonds z-al de temperatuur nog verder dalen. Rémon wacht een zware tocht: sloot in, sloot uit,- soms door de bagger, dan weer zwemmend door brede afwateringska nalen. Hij vormt een koppel met Remco Hars- veld, zijn 'buddy" in deze oefening kaart- en kompas lezen voor twaalf aanstaande onder officieren van het korps mariniers. Voor het vertrek vanaf de Van Ghentkazeme in Rot terdam vragen de zes koppels de leiding te vergeefs of ze tegen de kou een duikerpak onder de overall mogen dragen. Om kwart over zes vertrekt de groep, de oefening be gint tegen zeven uur. Het leerdoel is bekend: terugtrekken door wat wordt genoemd 'een van de zwaarste terreinen van de wereld', het waterrijke poldergebied van de Krimpener waard. Dodelijke cocktail Latere metingen van de Luchtmacht Meteo rologische Groep wijzen uit dat de tempera tuur in de polder ongeveer 2 graden Celsius bedraagt. Door de wind, vier tot zes knopen, is de gevoelstemperatuur min 1,5 graad. Uit metingen van het lokale waterschap kan na dien worden berekend dat de watertempera tuur niet meer dan zo'n 4 graden is. De ge tallen vormen samen een dodelijke cocktail, waaraan Rémon Budding deze avond be zwijkt. De eerste drie koppels keren al na een paar sloten terug naar de voertuigen. De mari niers hebben onderkoelingsverschijnselen als kramp en stijve kaken. „Het gaat niet; te koud", melden zij aan het kader dat wordt geleid door de ervaren sergeant-majoor Hendriks. Die zegt hen dat ze de oefening kunnen afbreken, maar hem dan de volgen de avond alsnog moeten doen. De drie kop pels stoppen toch. Hoewel mariniers door gaans niet opgeven, maar deze oefening klaarblijkelijk toch te zwaar is, is dat voor Hendriks geen aanleiding te stoppen. Bud ding en zijn buddy horen bij het eerste con trolepunt dat enkele collega's al zijn gestopt en de oefening een dag later alsnog moeten doen. De twaalf 'Mariniers 1' die aan de oefening deelnemen zijn ervaren, gedreven militairen. Ze zijn uit vele kandidaten gekozen voor de opleiding tot korporaal. Deze rang betekent Otte dook recent in het onderzoeksdossier van de marechaussee. „Ik was trots op Ré mon. Met hem ben ik fan geworden van het korps mariniers en dat ben ik nog steeds. De marine heeft me ook goed opgevangen, ab soluut. Maar ik heb nooit alle informatie ge kregen, weet ik nu. Mij is bijvoorbeeld ver teld dat Rémon geen pijn heeft gehad. Aan de ene kant wil ik dat zaken uitgezocht wor den, maar aan de andere kant: Ik krijg Ré mon er niet mee terug." In reacties tegenover deze krant spreken woordvoerders van de marine direct na het drama over 'een navigatie-oefening waarbij verder geen zware lichamelijke inspannin gen werden gepleegd'. Ook wordt gesugge reerd dat de oefening talloze keren is gehou den. hi werkelijkheid blijkt de oefening nog vrij jong. Hendriks bedacht hem zelf en hij werd deze avond voor de vijfde keer gehou den, aldus het marechaussee-onderzoek. Uit luchtfoto's bleek dat Budding en Harsveld die avond 145 sloten en kanalen moesten doorwaden. Na de 95e zeeg Budding ineen. Sergeant-majoor Hendriks reageert verbaasd op deze aantallen. Hij dacht een parcours met 60 tot 70 doorwadingen te hebben uitge- Zie verder elders in deze bijlage voor hen het verschil tussen een vaste aan stelling en een verblijf bij het korps voor 'be paalde tijd'. Het doorzettingsvermogen van de groep is al valeer zwaar op de proef ge steld. In het 300 pagina's tellend onderzoeksrap port van de marechaussee over de dood van Rémon, waarop deze krant recent de hand legde na een beroep op de Wet Openbaar heid Bestuur, zegt een van de deelnemers over het voortzetten van de oefening: „Het kader is tekort geschoten. Mijns inziens moet je als kader als een tweede buddypaar met onderkoelingsverschijnselen binnen komt, de oefening beëindigen. Het is dan niet meer verantwoordelijk om door te gaan." Hij is de enige die deze kritiek later laat horen. Een ander zegt dat de veiligheids voorzieningen tekort schoten, de rest noemt de oefening vooral 'erg zwaar'. Gehard Budding en Harsveld gaan door. Vooral Bud ding geldt als een geharde, 'koud weer ge trainde' marinier. Vele malen skiede hij in Noorwegen vrijwillig een wak in, als demon stratie. Vriendin Corine Otte: „Rémon was negen van de tien keer degene die het voor deed." In Noorwegen staat altijd een ver warmde tent klaar om bij te komen, in de Krimpenerwaard is er voor de Rémon en Remco bij het passeren van de tweede en laatste controlepost niet meer dan een kop warme soep. Op de vraag of het nog gaat, zeggen ze ook daar dat het zwaar is, maar dat zij verder gaan. De sergeant adviseert hen terug te keren als het later toch niet meer mocht gaan. Op dat moment, zo blijkt later, is al een kop pel in grote problemen gekomen. Mevrouw Verkerk uit Bergambacht schrikt als tegen half tien bij haar woning aan de Beneden- berg wordt aangebeld. „Er stonden twee mannen in vieze zwarte overalls, drijfnat en onder de blubber. De ene zei dat het niet goed ging met zijn collega. Die jongen kon geen woord meer uitbrengen, wist niet waar hij was. Ondersteund door zijn collega heb ben we hem onder de douche gezet. Eerst een tijdje koud water en daarna steeds meer warm er bij. Het heeft een uur geduurd voor dat hij weer een beetje bij kwam." Het duo had al eerder geprobeerd bij een controlepost de oefening te staken. De mari nier die uiteindelijk bij mevrouw Verkerk on der de douche terechtkwam, voelde kram pen over zijn hele lichaam. Kenmerken van beginnende onderkoeling. Sergeant-majoor Hendriks wordt door een korporaal via de radio op de hoogte gebracht. De korporaal geeft diens reactie door: „Van de sergeant majoor Hendriks krijgen jullie de militaire opdracht om door te gaan met de oefening. Dus drink nog wat en dan verder." Hendriks zal later tegenover de marechaussee ontken nen een dienstbevel te hebben1 gegeven. De twee vatten het wel zo op en gaan door tot dat het echt niet meer gaat en ze hulp bij mevrouw Verkerk vragen. Wartaal Tegen tien uur, honderden meters verwij derd van de bewoonde wereld, raakt ook Ré mon Budding in de problemen. Volgens Harsveld krijgt zijn buddy kramp in de be nen nadat hij een breed afwateringskanaal is overgezwommen. Rek- en strekoefeningen helpen niet, Budding zakt steeds in elkaar. Hij is onderkoeld en begint wartaal uit te slaan. Harsveld zwaait met een licht dat als noodsignaal dienst doet en blaast op een fluit die voor levensbedreigende situaties op de man wordt gedragen. Vanaf, dat moment, als de klok tikt voor Buddings leven, wordt duidelijk hoezeer vei ligheidsmaatregelen ontbreken. Uit het late re onderzoek valt op te maken dat pas na vijf kwartier hulp arriveerde. Remco Harsveld zegt tegen de marechaussee dat het 'mini maal drie kwartier' duurde. Sergeant-majoor Hendriks heeft rond half tien gezelschap gekregen van kapitein Hen- geveld, de mentor van de opleidingsgroep. Of de officier werd gewaarschuwd omdat er Archieffoto van Rémon Budding. iets misging, wordt niet duidelijk uit de be schikbare dossiers. Wel dat tien minuten na aankomst van de officier de oefening wordt afgeblazen. Maar dat ontgaat Budding en Harsveld. Als de kapitein hoort dat een van zijn mariniers ergens onder een douche heeft gestaan, reageert hij minachtend: „Mietjes!" Harsveld's noodsignaal wordt tegen tien uur door een sergeant bij controlepost 2 ge hoord. De man kan door de wind niet bepa len uit welke richting het geluid komt. Hen driks en Hengeveld worden daarvan op de hoogte gebracht, waarop paniek uitbreekt. Kraandrijver Jan Meijer, die net als de familie Verkerk aan de Benedenberg woont, hoort mensen door zijn tuin rennen en ziet de ene na de andere militaire wagen met grote snel heid voorbij rijden. Als hij poolshoogte neemt, wordt hem om hulp gevraagd. „We zijn twee van onze mensen kwijt." Meijer helpt bij het zoeken met zijn kleine terreinwagen. Diep in het achter zijn boerde rij gelegen weiland krijgen ze oorcontact met Harsveld. Meijer: „Hij riep dat zijn maat niet meer kon staan. Ik hoorde die jongen kreu nend ademhalen. De man in burgerkleding (kapitein Hengeveld, red.) en een militair doorwaadden drie sloten om er bij te komen. Wat daar gebeurde weet ik niet precies, dat kon ik niet zien want het was aardedonker. Maar ik hoorde die officier hard tegen die jongen schreeuwen: 'Sta op! Verder lopen!', of zoiets. Daarop begon die jongen te gillen en te kermen. Ik denk dat-ie een schop heeft gehad of dat ze hem hebben beetgepakt." Meijer rijdt met zijn wagen om en ziet een paar boerderijen verderop Hengeveld, Hars veld en de andere militair met Budding ko men aanlopen. Ze hebben drie sloten moe ten doorwaden. Onnodig, weet Meijer, maar hij kent het probleem: „Wie niet weet hoe dit gebied er uit ziet, kent in het donker de weg niet." Meijer ziet dat Budding inmiddels bui ten bewustzijn is. Hij wordt in aluminiumfo lie gewikkeld en afgevoerd. In totaal verstrijkt meer dan twee uur tussen het eerste nood signaal van Harsveld en het moment waarop Budding in een militair voertuig het Groene Hartziekenhuis in Gouda wordt binnengere den. 23 graden In de jeep probeert de aanwezige 'hospik - combat lifesaver' lichaamswarmte op Bud ding over te brengen door bloot tegen hem aan te kruipen en hem op te wrijven. In het ziekenhuis wordt Budding's lichaamstempe ratuur gemeten: 23 graden. Het latere mare chaussee-onderzoek bevat een verklaring van een militaire arts die beschrijft dat bij een lichaamstemperatuur onder de 30 gra den de 'paralytische' fase intreedt met be wusteloosheid als gevolg. Onder de 28 gra den kan een hartritmestoomis optreden bij 'manipulaties' aan het lichaam, mogelijk ook bij het optillen. Onder de 25 graden stopt het hart met functioneren, aldus de arts. Corine Otte wordt die nacht uit bed gebeld en gevraagd naar het ziekenhuis in Gouda te komen. Zes uur lang wordt Budding door artsen gereanimeerd. Tevergeefs. In de we ken daarna tonen kapitein Hengeveld en ser geant-majoor Hendriks, die evenals de ande re kaderleden tegen de marechaussee zeggen geen schuld te hebben aan de dood van Budding, opvallend veel interesse voor het 'toxicologisch onderzoek' op diens lichaam. De suggestie van de twee dat Rémon wellicht stimulerende middelen, drugs, had gebruikt, vindt vriendin Corine Otte 'schandalig'. Corine Otto bij de vitrine met attributen van haar omgekomen vriend. OTO GPD CEES ZORN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 45