Politie staakt vanaf donderdag Wat zit er al in? Binnenland Nijpels pakt uit PvdA: Politie moet auto's op wapens controleren Honderden tips over Sybine Onderwijsbond: Kans op staking nog aanwezig Apothekers stemmen toch in met onderzoek bonussen BIJLMER ENQUÊTE Bang muisje voor commissie Steeds meer theorieën Bijlmerramp uitgesloten Kunt u het vinden? 'DAG 30 JANUARI 1999 i In het Noord-Limburgse Oirlo zijn gistermiddag bij een 1 in een loods 100.000 jonge kippen omgekomen. De Jdweer had het vuur rond 's middags rond twee uur onder pie. De kippenschuur is volledig in de as gelegd. Alle kip- nie aanwezig waren, kwamen in de vlammen om. Hoe de 1 is oatstaan, is onduidelijk. De schade bedraagt vermoe it meer dan een miljoen gulden. foto anp vincent van den hoge nomieleraar docent van het jaar Ecoiromieleraar J. Kentson (40) van het Revius College )orn heeft gisteren uit handen van staatssecretaris Adel- d (onderwijs) de eretitel docent van het jaar ontvangen, jebeurde tijdens de Nationale Onderwijs Tentoonstelling Kentson werd gekozen uit 74 docenten. Opvallend was lechts twee vrouwelijke kandidaten waren voorgedragen, rns de jury is de economieleraar uit Doorn voortrekker in ;rngroep voor de onderwijsvernieuwing Tweede Fase op ichool. Ook zou hij altijd zijn gegevens op tijd aanleveren lemen de juryleden hem om zijn flexibiliteit. Aan de titel is ;eldbedrag van vierduizend gulden verbonden. ldoende geld herbouw De Walvisch dam Molen De Walvisch in Schiedam, die in februari 1996 indde, kan definitief worden herbouwd. Het Prins Bern- Fonds heeft de laatste 50.000 gulden geschonken van de in J twee miljoen gulden die nodig is voor de restauratie. Eer- verd in Schiedam via sponsoring, schenkingen, de verkoop nunten en een benefietgala - waaraan onder anderen mr. :r van Vollenhoven medewerking verleende - geld binnen- iald. Na de brand restten er van het monumentale twee yen oude bouwwerk slechts een stenen karkas. Het is de be- ing dat de wieken van herstelde De Walvisch eind mei weer draaien. k vermiste Rotterdammer gevonden i] erdam Een 22-jarige Rotterdammer die al vermist werd 27 december, is dood aangetroffen in het water bij de 'ebrug in Rotterdam. Een voorbijganger zag hem drijven tij- het wekelijkse proefdraaien van de sluisdeuren. Sectie op ichaam leverde volgens een woordvoerder van de politie sporen van een misdrijf op. De politie gaat uit van een on- ien tbc bij verpleger in Groningen hngenBij een verpleegkundige op de afdeling interne ge kunde van het Academisch Ziekenhuis Groningen is open tuberculose geconstateerd. Het AZG.en de GGD Groningen binnen het ziekenhuis een grootscheeps onderzoek begon- naar mogelijke besmettingen. Ook in de privé-omgeving de betrokken vrouw worden mensen onderzocht. De ver- gkundige is vrijwel zeker besmet geraakt door een tubercu- FOj patiënt die vorig jaar in het AZG was opgenomen. Zij wordt iddels thuis behandeld met medicijnen. aamse huisartsen naar Den Haag iaagHaagse huisartsen gaan binnenkort in Vlaanderen :n werven om het grote tekort aan huisartsen in de residen- p te lossen. De eerste Vlaamse huisarts begint al op 1 rt. De huisartsenvereniging voor het district Den Haag V) belegt binnenkort in Antwerpen een informatiebijeen- st om Belgische huisartsen over te halen in Den Haag te ko- 3rd ne werken. Op dit moment is voor zo'n vijf Haagse praktijken rond de tienduizend patiënten vanwege pensionering ie raalt opvolging nodig. Noodgedwongen werken drie gepensio- de Haagse dokters door, terwijl een huisarts formeel op zijn e moet stoppen. )te pu lijven' en on het d je stu op he Daar g mei in gev i kop reken an de rnemi liuisla s wori ,,i'i Iia ,Ik we :n wa< He den ant ie er ovi en jai lames in Da Iste m isor Si en co ie al d ijk be ALLIN van Dutchtone al voor 299,- (prijs af hankelijk van telefoon) inclusief mobiele telefoon (Bosch 738, Sagem MC 735 of Motorola cd 920) inclusief 12 maanden abonnement inclusief 20 gratis belminu ten per maand (als u minuten overhoudt, kunt u deze 1 maand bewaren) inclusief langste daluren (17.00 t/m 9.00 uur week end) inclusief aansluitkosten. Voor meer informatie 0800-0550 of www.dutchtone.nl tone ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocie< Voorbereiding van acties begint maandag den haag anp Het politiepersoneel zal hoogstwaarschijnlijk vanaf don derdag massaal het werk neerleggen. Voorzitter Vogel van de Algemene Christelijke Politiebond (ACP) zei dat gistermiddag, nadat een gesprek met minister Peper van binnenlandse zaken over de problemen met de politie- CAO niet tot een oplossing had geleid. Peper en de politiebonden kwamen gisteren geen millime ter dichter bij elkaar, nadat donderdag onderhandelaars van de politiebonden en het ministerie na achttien uur on derhandelen ook al geen resul taten hadden bereikt. De poli tiebonden houden onverkort vast aan het akkoord zoals dat twee weken geleden werd ge sloten met de onderhandelings delegatie van het ministerie. Volgens Vogel zal tijdens de po litieacties de noodhulp gega randeerd blijven. „Maar het pu bliek zal er wel wat van merken. Dat kan niet anders." De vier politiebonden NPB, ACP, ANPV en VMHP beginnen maandag aan de voorbereiding van de acties. „Ik heb de indruk dat onze mensen niet meer te hou den zijn", aldus Vogel. In dat akkoord werd onder meer een salarisverhoging van gemiddeld zo'n 2,5 procent voor 1999 overeengekomen, twee procent per 1 april 2000 en een eenmalige eindejaarsuit kering in 1999 van een half pro cent. Voor de groep in de sala risschalen 7 en 8 (hoofdagen ten, brigadiers en inspecteurs) zou de verhoging over 1999 zo'n 2,7 procent bedragen. Woensdag bleek echter dat de politiebonden en het minis terie de rekenkundige uitwer king van dat akkoord verschil lend interpreteren. Volgens het ministerie leiden de berekenin gen die door de politiebonden worden gehanteerd, in een aan tal salarisschalen tot loonsver hogingen van meer dan zes procent. De nieuwe politie- CAO kost daardoor zo'n 35 mil joen gulden mee dan aanvan kelijk werd verwacht. Peper verklaarde vrijdag na afloop van het gesprek met de politiebonden dat er tijdens de onderhandelingen steeds is ge praat over loonsverhogingen van om en nabij de 2,5 procent. De berekeningen die door .poli tiebonden worden gehanteerd, zijn volgens hem dan ook in strijd met de geest waarin de onderhandelingen zijn gevoerd. Peper gaf overigen^ wel toe dat die berekeningen in eerste instantie werden gemaakt door burgemeester Stekelenburg van Tilburg, die namens de korps beheerders deel uitmaakte van de onderhandelingsdelegatie van het ministerie. Dat het ver volgens tien dagen duurde voor op het ministerie werd ontdekt dat er iets mis was met die be rekeningen, kwam volgens Pe per omdat op zijn departement bij de uitwerking van het ak koord vooral eerst naar andere delen van de CAO was gekeken. Peper noemde de ontstane situatie gisteren 'bijzonder ern stig', maar het is volgens de mi nister onmogelijk de interpreta tie van de bonden voor lief te nemen. „Ik zal dit akkoord niet tekenen", aldus de bewinds man. Het kabinet is niet bereid hem de 35 miljoen extra die dat kost, ter beschikking te stellen. 'Heuivorkgooien' binnenkort in VS en Azië op de buis groningen gpd Als je Amerikanen vraagt wat zij van Nederland weten, begin nen ze onmiddellijk over klom pen, molens en tulpen. Binnen kort hoort daar misschien ook het 'zwientie tikken' en het 'heuivorkgooien' bij. De Noor delijke Media Groep (NMG) en Castel Media zijn er namelijk in geslaagd het SBS6-televisiepro- gramma Oerend Hard aan Amerikanen te verkopen. Oe rend Hard geeft een beeld van de meest gekke dorpsfeesten in Nederland. „Een droom", noemt eindredacteur Stege- man, tevens bedenker van het programma, het dat nu ook de Amerikanen voor zijn program ma zijn gevallen. Het Ameri kaanse bedrijf gaat het pro gramma ook in Azië uitzenden. heerenveen Commissaris van de koningin Nijpels was gistermiddag vol bewondering over een gebodypainte dame. In een zaal vol geno digden pakte hij haar uit ter gelegenheid van de opening van de joen gulden is omgebouwd tot een nieuw cultureel centrum. Het is het nieuwe onderkomen voor het streekmuseum Willem van Haren, creativiteitscentrum De Cirkel, de kunstruimte, Kunstuitleen en het Heerenveense School, het nieuwe culturele centrum van Heerenveen. jeugdateliermuseum (JAM) van de Noordelijke Hogeschool. De Heerenveense school was vroeger een mavo, die nu voor 2,5 mil- foto gpd jan de vries den haag anp néambtenaar Kuijper denkt dat de politie heel wat schiettuig zal vinden in auto's. Hoe de politie weet dat er in een auto wapens zitten? „Dat is een kwestie van Fingerspitzengefühl", zegt hij. Volgens Kuijper spelen wa pens een grote rol bij straatge weld. Uit gesprekken met poli tiemensen is hem gebleken dat de politie graag auto's op wa pens wil kunnen controleren. „Nu gebeurt dat via een om weg. Dan kijken ze bijvoorbeeld of iemand wel een gevarendrie hoek bij zich heeft." De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat de politie de be voegdheid krijgt om auto's te doorzoeken op aanwezigheid van wapens. Nu kan dat alleen als de bestuurder er van wordt verdacht dat hij wapens bij zich heeft. Volgens Kamerlid Kuijper kan de maatregel een bijdrage leveren aan de bestrijding van straatgeweld. Op dit moment mag alleen de douane auto's willekeurig con troleren op de aanwezigheid van wapens. Voormalig doua- maarn anp ben gebeld, donderdag 250 en gisteren tweehonderd. De ko mende dagen blijft het nummer bereikbaar. In de speciale uitzending van Opsporing Verzocht deden de ouders van Sybine een emotio nele oproep aan degene die meer weet over de verblijfplaats of het lot van hun dochter. Gis teren heeft de politie buurton derzoek gedaan in Maam en Doorn. Daarbij zijn vooral de mogelijke routes van school naar huis die Sybine kan heb ben gekozen, onderzocht. De tips komen uit het hele land. De oproep aan het Nederlandse publiek om informatie over de vermissing van de 13-jarige Sy bine Jansons heeft tot gister avond laat in totaal 750 tips op geleverd. De meeste reacties kwamen binnen naar aanlei ding van dë speciale uitzending van het tv-programma Opspo ring Verzocht donderdagavond. Een woordvoerder van de po litie in het district Heuvelrug zegt dat woensdag tweehon derd mensen het speciale tele foonnummer 030-2100002 heb- den haag anp den haag anp De Algemene Onderwijsbond (AOb) denkt dat de kans groot is dat de geplande lande lijke staking op 9 februari doorgaat. Alleen een beter loonbod van minister Hermans van onderwijs kan de actie nog tegenhou den. Zowel de AOb als de Onderwijsbonden CNV hebben hun conclusies getrokken uit de uitspraken die premier Kok gisteren deed na afloop van de ministerraad. „Het is duidelijk", zegt CAO-onderhandelaar Duijnhouwer van de CNV-Onderwijsbon- den. „Kok zegt eigenlijk dat we niet meer krijgen. Ik heb daar uitermate grote zorgen over want wij moeten met een redelijk pak ket naar onze achterban toe." Kok liet weten dat elke sector, zowel de politie als het onderwijs, zijn eigen specifie ke aspecten heeft. Daarom zou de politie- CAO dus niet zomaar met de onderwijs- CAO over één kam kunnen worden gescho ren. Eerdere uitlatingen van Hermans dat er een vergelijkbare CAO in het onderwijs moet komen als bij de politie, zouden op de situatie van vorige week slaan. AOb-voorzitter Tichelaar is het wel eens met de mededeling van de premier dat elke sector zijn eigen specifieke aspecten heeft. „In het onderwijs bestaat een flinke salaris achterstand vergeleken bij de rest van de overheid. Daarom willen we ook niet alleen een vergelijkbaar loonbod, maar daarnaast ook maatregelen om die achterstand in te halen." Volgens het ministerie van onderwijs wordt op dit moment hard nagedacht en gezocht naar creatieve oplossingen. Er is nog geen nieuwe afspraak gemaakt tussen de onderwijsbonden en de onderhande laars van het ministerie om het overleg voort te zetten dat donderdagochtend werd opgeschort. len in eigen zak, terwijl Borst wil dat dit geld terugvloeit naar de patiënt. Het gaat daarbij om naar schatting een paar hon derd miljoen gulden per jaar. De obstakels waar de minis ter over viel, zijn uit de weg ge ruimd. Dat betrof onder meer dat de KNMP haar leden schrif telijk had meegedeeld dat bij het onderzoek ruim acht pro cent van de inkoopvoordelen buiten beschouwing kon wor den gelaten. De minister be streed dit. Straks belt iedereen met Dutchtone. haarlem kende ook geen mensen die daaraan mee hadden gedaan. Wel kende ze mensen in haar omgeving die last hadden van hun gezondheid, net als zij. Ze vertelde dat ze nog steeds last heeft van haar ogen, van slape loosheid en van nachtmerries. De commissie had gehoopt meer van haar te weten te ko men over de omvang van de Ghanese gemeenschap in de Bijlmer. Na de ramp rees het vermoeden dat het aantal be woners (en dus het aantal ■Slachtoffers) weieens veel hoger zou kunnen zijn dan het aantal dat officieel was ingeschreven. De Ghanese gemeenschap zou veel illegalen herbergen. Maar de getuige van gistermorgen kon daarover geen helderheid geven. Ze had weieens gehoord dat er vermisten waren, maar kende zelf geen mensen die 'zoek' waren geraakt. Al met al leverde het verhaal van Akaijeboh nauwelijks con crete informatie op. Het riep vooral het beeld op een klein muisje dat onzichtbaar pro beert te blijven voor een mach tige overheid, die nooit veel goeds in de zin kan hebben. Dat dat muisje door haar angst geen gebruik heeft gemaakt van de hulp die de overheid na de ramp heeft aangeboden, gaf het verhoor een schrijnende onder- De apothekersorganisatie KN MP stemt toch in met een on derzoek naar de inkoopvoorde len van apothekers, zonder daaraan voorwaarden te stellen. De voorzitter van de KNMP heeft dat gisteren laten weten aan minister Borst van volksge zondheid. Borst besloot eerder deze week de 1.500 apothekers in ons land een korting op te leg gen van naar schatting 300 mil joen gulden, omdat de KNMP in haar ogen niet volledig mee werkte aan een onderzoek. Die korting gaat in principe gewoon door, aldus een woordvoerder van VWS gisteren. Het onderzoek moet inzicht geven in de omvang van bonus sen en kortingen die apothekers krijgen bij de inkoop van medi cijnen bij de groothandel. De apothekers steken deze voorde- KNAL STUNT!!!!!!! Brasserie L 'Anders Menu L'Anders (3-ganeen keuze) Utttrmf 19,99 (Op Dinsdag 2 februari) L'Anders Grote Markt 12- 2011 RD HAARLEM Tel.: 023-534 5484 den haag gpd monique van hoogstraten Het verhaal van mevrouw Akai jeboh voor de parlementaire enquêtecommissie Bijlmer ramp illustreerde vooral hoe moeilijk het soms voor de over heid is om burgers .te bereiken. De gemeente Amsterdam deed na de ramp de oproep aan ille galen die de ramp hadden mee gemaakt om zich te melden bij het stadhuis. Ze hoefden niet bang te zijn voor uitzetting, zo werd benaarukt. Maar Akaije boh durfde niet te gaan. Haar broer had het haar afgeraden, hij was bang dat ze het land zou worden uitgestuurd. Bang was ze ook om naar de dokter te gaan. Het bleef onduidelijk of dat kwam omdat ze hier slechts op bezoek was (ze ha^i op dat moment een visum voor drie maanden) of omdat ze te aan gedaan was door de gebeurte nis. Hetzelfde fenomeen - dq moei lijkheid voor de overheid om burgers te bereiken - bleek uit het antwoord op de vraag van commissielid Oudkerk of zij had meegedaan aan het onder zoek van het Academisch Me disch Centrum. Dat onderzocht vorig jaar de gezondsheids- klachten van mensen die bij de ramp aanwezig waren geweest. Ze had nog nooit van dat on derzoek gehoord, en nee, ze De parlementaire enquêtecom missie die de Bijlmerramp on derzoekt kan na een week ver horen en alle informatie die zij heeft binnengekregen al ver schillende theorieën over de crash en de nasleep daarvan uitsluiten. Welke dat zijn, kan voorzitter Meijer echter nog niet aangeven. Wel neemt de commissie alle genoemde theo rieën over zaken als 'geheim zinnige mannen in witte pak ken', de route van het vliegtuig en de gezondheidsklachten van ménsen die met de brokstuk ken in aanraking zijn geweest omwonenden serieus. „Wij zijn dit aan onze opdracht ver plicht", zegt Meijer. Volgens de voorzitter is de commissie geconfronteerd met in totaal 89 theorieën. „Naar mate we meer informatie krij gen, kunnen we steeds meer zaken met elkaar combineren en een aantal onderdelen uit sluiten. We hebben bijvoor beeld informatie gekregen van acht departementen. Het is de eerste keer dat al die gegevens integraal kunnen worden beke ken." Het gaat hierbij om infor matie van de ministeries van justitie, verkeer en waterstaat, volksgezondheid, milieu, eco nomische zaken, buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en algemene zaken. In de eerste week van de ver horen wilde de commissie op nieuw allerlei facetten van de Bijlmerramp de revue laten passeren en duidelijk krijgen waar het onderzoek zich op moet richten. „Alles wat we de ze week hebben gehoord, zal de komende week worden ge toetst", aldus de voorzitter. Zo zal komende week bijvoorbeeld de visie van ooggetuige en poli tieman Kaspers op de route van het vliegtuig worden voorge legd aan H. Wolleswinkel van de Rijksluchtvaartdienst. De komende week staan de verhoren in het teken van de toedracht van de ramp. De commissie wil dan duidelijk heid krijgen over het onder houd van de jumbo voordat de ze van Schiphol vertrok, het vertrek van Schiphol, welke route is gevlogen en waarom en hoe het contact is geweest tus sen de bemanning van de El AL en de verkeerstoren op de luchthaven. Hiervoor worden er gesprek ken gevoerd met onder meer mensen die vanuit de verkeers toren de vlucht van de jumbo begeleidden en ambtenaren van de Rijksluchtvaartdienst die betrokken waren bij het onder houd van de El Al. Ook. zijn twee Amerikanen van de vlieg tuigfabriek Boeing en twee Isra ëliërs van El Al uitgenodigd naar Nederland te komen om onder ede te worden verhoord. Hoewel het nog niet duidelijk is of zij ook komen, verwacht Meijer wel een positief ant woord. „Er is volledige mede werking toegezegd. Het ALLIN belpakket kunt u verkrijgen bij de Dutchtone shops in Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amersfoort. Verder kunt u terecht bij de meeste filialen van BCC, BelCompany, Comshop, Correct, Dixons, Electric City (V&D), EP:ElectronicPartner, Expert, Filmpost, Flandria, Foka, Foto Klein, Hom Elektro, Kijkshop, Kinorama, Klein Electro nics, Kral Fotostores, Let's Talk, Mega Elshout, NEBO Foto Video Telecom, Radio Modern Electronics, RAF, Scheer Foppen, Staffhorst, Steenweg, Superphoto, t for telecom, The Phone House, Telecom Today, TeleTools en Valkenberg. Bel voor adressen: 0800 - 0550. htone Straks belt iedereen met Dutchtone.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3