3kano liet miljoenen huilen van geluk Super Bowl draait steeds meer om geld en show i)PORT Eeuwlij st (1) IRDAG 30 JANUARI 1999 J) WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Leei opge- n groep: I, Marok mst zull npaden organis onds Rf chaats- jaar s Groen schiede ordt eri Coaches kunnen elkaar niet luchten of zien Achter Super Bowl 33 gaat het verhaal schuil van twee hoofdcoaches, die elkaar intens haten. Dan Reeves, coach van de Atlanta Falcons en Mike Shanahan van de Denver Broncos. Reeves was ooit hoofdcoach in Denver, bereikte drie keer met de ploeg de Super Bowl, de jaarlijkse finale van het American football. Even vaak werd zijn team van het veld geveegd. Reeves begon te vermoeden dat zijn assisten en quaterback aan zijn stoelpoten zaagden. Hij ontsloeg zijn assistent, werd vier jaar geleden ontslagen en vervolgens opgevolgd door diezelfde assistent. Zijn naam? Inderdaad, Mike Shanahan. tentoor 2' tot er bezoe ar vade n belar ows eren ;te vin :elfde succes L2 in J hij Vorig jaar wonnen de Broncos de Super Bowl. Reeves zou die zondag hebben er varen als een van de naarste dagen van zijn leven. Shanahan en quaterback Johan El- way zeiden op hun beurt dat de Broncos nooit de hoofdprijs zouden hebben gewon nen als Reeves nog de leiding in Denver had gehad. Die geschiedenis reisde mee naar Miami, het decor van Super Bowl 33. Denver is fa voriet, maar een verrassing wordt zeker niet uitgesloten. Het is toch al opzienbarend dat Atlanta in de Super Bowl staat. De club heeft lang de traditie hoog gehouden van de slechtste uit de National Football Lea gue. Totdat twee jaar terug Reeves naar de Falcons kwam. De huismusjes van weleer worden nu liefkozend Dirty Birds genoemd. Leuk, die rivaliteit. De vraag is alleen in hoeverre het op Super Bowl Sunday nog om de wedstrijd draait. In het grote gekken huis overvleugelen geld en show de sport zelf steeds meer. In Amerika komt daar ook steeds meer kritiek op. In het American football gaan bedragen om, waar wereld wijde organisaties als IOC of FIFA jaloers op kunnen zijn. Voor de tv-rechten sloten vier grote netwerken vorig jaar een gezamenlijk contract af ter waarde van 17,6 miljard dol lar voor acht seizoenen. Voor dertig secon de reclametijd moet morgen dan ook 1,5 miljoen dollar worden betaald. Mocht de wedstrijd zelf niets te bieden hebben, dan zijn daar altijd nog Cher, Glo ria Estefan en Stevie Wonder. De eerste zingt voor de wedstrijd het volkslied, Este fan en Wonder verzorgen de al even tradi tionele pauzeshow. Fox Sports, eigendom van mediatycoon Rupert Murdoch, zendt zondagnacht de wedstrijd uit, te ontvangen in 180 landen. Rupert rekent op zo'n 800 miljoen kijkers. USA Today bracht deze week het triviale bericht, dat tv-kijkers in de VS tijdens de vorige Super Bowl ruim vijf miljoen kilo chips nuttigden. Goede tweede was de tor tilla (zo'n vier miljoen kilo), gevolgd door pretzels (twee), popcorn (1,5) en pinda's (ruim één). Meer cijfers. Ruim 3000 verslaggevers wa ren afgekomen op de spelers tijdens de ge bruikelijke mediadag. Beetje dringen dus. Weemoedig herinnerde CNN aan de Super Bowls van pakweg 25 jaar terug, toen ver slaggevers voor een interview met zelfs de grootste sterren nog gewoon aan de rand van het zwembad afspraken. Maar dat was ook de tijd van de eerste Super Bowls toen stadions niet eens uitver- Een grote vlag wordt opgehangen in het Pro Player Stadium in Miami, morgennacht toneel van de 33ste Super Bowl. foto reuters kocht waren. De NFL maakte zich destijds komen. Maar het Pro Player Stadium van Sharpe van de Broncos deze week: ,,Nou ja, zelfs zorgen of de duurste kaartjes van 12 Miami is wel tot de laatste plaats uitver- de fans van de Falcons hebben 17.500 dollar niet wat aan de hoge kant waren. Nu kocht. kaartjes, die van de Bröncos ook. En die zijn de goedkoopste tickets 350 dollar, op Op de vraag voor wie dat publiek morgen overgebleven 40.000 mensen drinken weer de zwarte markt kan er zo een nul achter het hardst zal schreeuwen, zei Shannon zoveel, dat het ze een zorg zal zijn." Japans idool wil bij Ajax aan de slag i het and ei voortg ng me va d, len ijvingi te n dooi nam 3 Tij- issach iaar mrdi niet voeld ik ste ?r ooi 'oi biefi Hij had de primeur op 16 november 1997 in Johor Bahru, een havenstad in Maleisië. Met een 'gouden doelpunt' zette Masayuki Okano Japan voor het eerst op de voetbalkaart. Dankzij de historische voltreffer tegen Iran acteerde Japan vorig jaar zomer in Frankrijk op het WK. Nu is Okano in Amsterdam in de hoop dat Ajax voor hem een plaats inruimt in de selectie. Een zachte winteravond. Op een steenworp afstand van de Arena werkt Masayuki Okano aan zijn toe komst op het trainingscomplex van Ajax. De 26-jarige Japanse international is in Nederland in een poging zijn voetbalcarrière een nieuwe dimensie te geven. Bij Ajax, de club die hij als televisie kijkende scholier leer de kennen. „Sinds die tijd heb ik in Europa, en speciaal bij Ajax, willen spelen. Ik houd van het Europese voet bal, van de simpele manier van spelen en de snelheid naar het doel." In de Arena zou Okano liever vandaag dan morgen de eerste Japanse voetballer willen zijn. Als een stille genieter stond hij al een keer op de grasmat, verlan gend in de rondte kijkend. „Zelfs zonder publiek op de tribunes raakte ik daar al opgewonden van." Apetrots is de rechterspits van Urawa Reds dat Ajax voor hem de deur heeft geopend. Dat hij een tijdje mag meetrainen met de B-selectie, beschouwt het Japanse tieneridool als een voorrecht. „Ik ben blij dat Ajax mij deze kans heeft gegeven. Een jongensdroom is in ver vulling gegaan. Het is ongelooflijk dat ik in dat mooie shirt mag voetballen. Dat shirt neemt Okano straks graag mee. Hij voelt zich er prettig in. Maar veel liever trekt hij het in Am sterdam nog ontelbare malen aan. „Ik wil voorlopig niet teruggaan naar Japan." De leerling wil zo snel mo gelijk een échte Ajacied worden. „In de grote Arena wil ik spelen." Dolgraag in het shirt met het ook in Japan magische 'Cruyff-nummer' 14. Maar dat zegt Okano, drager van het shirt met rugnummer 14 in het Japanse nationale elftal, niet hardop. Dat durft hij niet. „Veer tien is mijn geluksnummer. Maar ik ben bij Ajax niet in de positie om het shirt met dat nummer te vragen. Dat zou veel te zwaar op mijn schouders drukken." Hij kan zijn geluk niet op als leergierige stagiair bij Ajax, dat in ook in Japan bekendheid geniet om zijn ge degen opleiding van talenten. „De omstandigheden om te trainen zijn hier heel goed. Het trainingscomplex dat Ajax alleen al voor de jeugd heeft, is veel beter dan dat van Japanse profclubs." Vader Okano kijkt door het hekwerk toe. Meelevend met de acties van Masayuki. Ingetogen. Zoals hij dat vroeger moet hebben gedaan in Japan, lang voordat zijn balvaardige zoon de lieveling was van het Japanse voetbalpubliek. Het decor is zo typisch Japans op nog geen kilometer afstand van de Arena. Naast het trai ningscomplex van Ajax ligt namelijk een druk bezochte golfbaan die bij in Nederland werkzame Japanse za kenmensen razend populair is. Het twee verdiepingen hoge oefengebouw past precies in het Japanse straat beeld. Vanaf de golfbaan kijken twee Japanners toe. Maar Okano heeft daar geen oog voor. Op de voor hem onwennige positie van linksbuiten wordt hem 45 mi nuten speeltijd gegund in het duel Ajax 2 - AFC. Okano, op de voet gevolgd door een tv-ploeg, probeert er het beste van te maken. Al was het maar om zijn vader het idee te geven dat het volgen van de voetballessen aan de Ajax-school hem goed afgaat. Pa moppert als zijn zoon zich te nadrukkelijk gast van Ajax toont bij een aanval die hij met een doelpunt had móeten afronden. Okano tikt de bal opzij. Als de reserves van Ajax vanaf de penaltystip een scorings kans krijgen, stapt de Japanse gastspeler niet naar vo ren om de bal op te eisen. Teren op zijn Golden Goal, die miljoenen Japanners op '16 november 1997 deed huilen van geluk, wil Okano niet. Als hem gevraagd wordt naar de waaide van het doelpunt dat Japan toegang verschafte tot de WK, valt hij even stil. Hij pocht niet. De goal die Masashi Na- kayama in Frankrijk maakte tegen Jamaica, vindt hij minstens zo belangrijk voor de ontwikkeling van de Ja panse voetbalsport. „Wel is het zo dat ik mede dankzij het doelpunt dat ik tegen Iran maakte nu kan meetrainen met Ajax. Zelf wil ik dat doelpunt vergeten. Als ik alleen tevreden was met die Golden Goal, zou ik me als voetballer niet yer- der kunnen ontwikkelen." Van terugkijken word je niet wijzer, denkt hij. Op De Toekomst loopt Okano rond met mooie toekomstplan nen. „Ik ben blij dat Urawa Reds vrij positief is over de ze stage. Mijn club zal er geen problemen van maken als ik een lange tijd van Ajax mag blijven meetrainen." Het Nederlandse meisje dat Okano een handteke ning vraagt kent zijn achtergrond niet. Ze weet niet dat leeftijdsgenootjes in Japan in rijen van tien staan te dringen om een krabbel van hun ster. Zij wil haar schoolschrift met handtekeningen van x\jax-spelers al leen compleet hebben. Okano pakt de pen en voegt de karakters van zijn naam aan het papier toe. Na Hidetoshi Nakata (Perugia) is Okano de tweede speler uit de Japanse WK-selectie die emplooi tracht te vinden in Europa. „Op de lange termijn is het goed voor ons voetbal. Daar kan ons niveau alleen maar ho ger van worden. Natuurlijk was het voor mij beter ge weest wanneer ik deze kans vijf jaar eerder had gekre gen. Maai- omdat ik toen het initiatief zelf had moeten nemen, als 'onbekende', was ik waarschijnlijk door geen enkele Europese club serieus genomen." Met zijn voetbalschoenen in de hand verlaat Okano De Toekomst. Het gras kleeft nog aan de noppen. Yvonne van Gennip of toch Atje Keulen-Deelstra? Gunda Stirnemann v/h Nie mann v/h Kleemann of Karin Kania v/h Enke v/h Busch? Een Russin uit de jaren '60? Zien we geen Amerikaanse over het hoofd? Marianne Timmer, waar staat die? Dat is de vraag die vandaag ter discussie staat. Wie is de beste schaatsenrijdster van deze eeuw? Volgende week is in Hamar het laatste WK allround van deze eeuw, twee weken later het laatste WK sprint. Maar daar wachten wij niet op. Wij maken nu reeds de balans op van een eeuw schaatsen. Wie was deze eeuw de beste? De eeuwige ranglijst (de zgn. 'Adelskalenderen', die elk jaar wordt bijgesteld aan de hand van de best gereden 500,1500, 3000 en 5000 meter) biedt voor ons vraagstuk geen houvast. Op de laatst gepubliceerde 'ka lender' schittert Atje Keulen- Deelstra door afwezigheid (in Atje's tijd werd de 5000 meter niet door vrouwen gereden) en staat Kania lager dan Barbara de Loor. Dat De Loor zestiende is en Ka nia achttiende, is simpel te ver klaren. De tijden veranderen. Maar dat De Loor nu harder rijdt, wil natuurlijk niet zeggen dat De Loor beter is dan Kania Daarom heb ik een eeuwlijst sa mengesteld. Uitgangspunt daar bij is dat het zwaartepun t ligt op de Olympische Spelen. Van Gennip is levende legende ge worden, omdat ze drievoudig Olympisch kampioene is, niet vanwege haar wereldtitels (die behaalde ze niet). Timmertje, zelfde verhaal. Andersom: Valentina Stenina werd wereldkampioene in 1960, 1961 en 1966. Maar Olympisch kampioene werd ze nimmer, vandaar dat u denkt: Stenina Nooit van gehoord. Van Gennip daarentegen, ken nen ze in Rusland wel. Een Olympische titel is goed voor 15 punten, zilver krijgt 5 punten, brons 2 punten. Wereldtitels wegen wel mee, maar minder zwaar. Een we reldtitel is goed voor 5 punten, de tweede plaats voor 2 punten, derde plaats 1 punt. Eén Olym pische titel weegt dus op tegen drie wereldtitels. De WK afstanden (ingevoerd in 1996) zijn voor de eeu wlijst van geen betekenis. EKs spelen, om concurrentievervalsing uit te sluiten, evenmin een rol. De Top 10 van beste schaatsen- rijdsters deze eeuw ziet er als volgt uit: 1. Karin Kania 130 punten. Kania was vijf keer wereldkam pioene allround, zes keer we reldkampioene sprin t en drie voudig Olympisch kampioene). 2. Lidija Skoblikova 105 pnt. (De Russin, gymnastieklerares, behaalde in 1960 en 1964 in to taal zes keer Olympisch goud en was wereldkampioene allround in 1963 en 1964). 3. Gunda Niemann 104 pnt. (Niemann bezit drie Olympische en zeven wereldtitels, maar nam, anders dan Kanianooit deel aan sprintkampioenschap pen. N.B.Niemann kan in Ha- mar Skoblikova nog passeren). 4. Bonnie Blair 102 pnt. (Het schaatszusje van Dan Jan sen liet zich drie keer kronen tot 's werelds snelste en behaalde bij de Spelen van 1988,1992 en 1994 vijf keer goud). 5. Andrea Schone 60 pnt. (Twee wereldtitels. De Olympi sche oogst van Schone, ook wel Mitscherlich ofEhrig geheten, mag er ook zijn: goud, brons en vijfmaal zilver). 6. Christa Rothenburger 55 pnt. 7. Yvonne van Gennip 49 pnt. 8. Tatyana Averina en Claudia Pechstein 45 pnt. 10. Stien Kaiser 44 pnt. Verder nog: 13. Atje Keulen-Deelstra 34 pnt. 18. Marianne Timmer 30 pnt. 24. Carry Geijssen 21 pnt. 29. Ans Schut 18 pnt. 32. Annie Borckink 15 pnt. 60. Ria Visser 5 pnt. 86. Christine Aaftink 2 pnt. 107. Tonny de Jong, Haitske Pijlman, Trijnie Rep, Lia van Scliie en Annamarie Thomas, allen 1 pnt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35