Toerisme Pretparkpaspoort voor Florida tango ZATERDAG 30 JANUAR11999 Caravan-reizen George en Wil Zegers Veeckens uit het Gelderse Boven Leei wen hebben Kangaroo Camper Caravan Travelling opge richt. De nieuwe reisorganisatie is gespecialiseerd in groep reizen per eigen kampeerauto of caravan naar Israël, Marol Tsjechië, Estland, Letland en Litouwen. In de toekomst zul ook andere reisdoelen buiten de platgereden caravanpaden het programma worden opgenomen. De nieuwe reisorganis tie heeft zich aangesloten bij de Stichting Garantiefonds R« zen (SGR). Informatie: telefoon 0487-592324. Schaatsplanner In samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Schaats bond gaf het Bestuurlijk Platform Groene Hart ook dit jaar weer een schaatsplanner uit. In de folder zijn de gegevens genomen van 36 officiële KNSB-tochten in Hollands Groen Hart. Ook is aandacht geschonken aan de cultuurgeschiedi nis van de gebieden waarin de trajecten liggen en wordt er aantal veiligheidswenken verstrekt. De schaatsplanner is gr tis verkrijgbaar bij de ANWB/VW-kantoren en de gemeente: en waterschappen in het Groene Hart. Wilhelmina Eigenlijk wel een beetje genoeg van alweer die camping in Frankrijk? En ook geen zin om dan maar meteen naar Thai land te gaan, de Domini caanse Republiek of Gam bia? Dan ontvangt Kroatië u weer graag. Een land dat politiek nog steeds een 'eng' imago heeft Maar toeristisch is het bepaald niet onaantrekkelijk. ROELAND SPREY In een nog niet eens zo heel grijs verleden was Kroatië een geliefde vakantiebestemming. Miljoenen mensen uit West- en Oost-Európa vonden in de loop der jaren de weg naar de kusten van Istrië en Dalmatië. Het was er goed en goedkoop. Alleen wist in die tijd vrijwel niemand dat die gevierde kusten in Kroa tië lagen. Voorzover het land in de beleving van de toenmalige toeristen al een naam had, dan luidde die Joegoslavië. Tegenwoordig is alles anders. Het verleden, de tijd dat het land deel uitmaakte van Joego slavië, wordt niet verloochend. Maar ieders blik is gericht op de toekomst. Kroatië is nu Kroatië en daar is men trots op. Het geld dat de Kroaten aan het toe risme verdienen, hoeft niet lan ger te worden afgedragen aan verre bazen in de Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado. Het is van en voor de Kroaten zelf. Alleen... de toeristen die ooit massaal neerstreken in Istrië en Dalmatië - respectievelijk de noordelijke en zuidelijke kusten van Kroatië - keren nog slechts aarzelend terug. De hotels en appartementen, die hier vooral in de jaren zeventig uit de grond gestampt werden, staan er vaak nog net zo bij als toen ze gebouwd werden. De afgelopen jaren boden veel hotels onderdak aan veel van de zevenhonderdduizendvluchte lingen uit andere delen van het voormalige Joegoslavië. Nu worden ze stuk voor stuk gere noveerd, waarbij de meest luxu euze hotels het eerst aan de beurt komen. Veel andere on derkomens zullen nog wel even moeten wachten op renovatie. Kroatië wil, nu er definitief een streep is gezet onder het 'Joego slavische' verleden, met een schone lei beginnen. De toeris tische beleidsmakers weigeren zelfs terug te keren naar de pe riode van vóór de oorlog, toen vooral koopjesjagers de Kroati sche kusten onveilig maakten. Minister van toerisme Sergej Morsan: „De mensen die hier naar toe komen, zullen zich al snel realiseren dat de rijkdom van Kroatië niet voor een prikje te krijgen is." Die woorden lijken vooral een tactische verhulling van het feit dat Kroatië al lang niet meer het spotgoedkope land is van vroe ger. Maar Morsan geeft aan dat gegeven een heel andere draai: „Ons land is niet echt goed koop, maar heeft wel bijzonder veel te bieden. Er zijn niet al leen altijd in de zon liggende ei landen en kusten, ook het ach terland is de moeite waard. Daar hebben we tal van kuur oorden plus de beroemde wa tervallen van Plitvice. Ook lief hebbers van trendy vakanties, zoals ecologisch toerisme, kun nen bij ons uitstekend aan hun trekken komen." Kroatië is er alles aan gelegen het toerisme tot nieuwe bloei te brengen. Vorig jaar werd Dubrovnik werd tijdens de oorlog van '91/'92 meer dan een halfjaar lang belegerd door de Serviërs. De in die periode opgelopen schade is intussen grotendeels hersteld. foto s roeland sprey (omgerekend) meer dan ƒ1 mil jard uitgegeven aan allerlei voorzieningen die direct met het toerisme te maken hebben. Daarnaast wordt hard gewerkt aan verbetering van de infra structuur. Het land wordt zowel over de weg, als via het spoor en door de lucht steeds beter toe gankelijk. Dat het ernst is, blijkt ook uit de sluiting van enkele vervuilende industrieën langs de kust. De minister: „We heb ben een strategische keuze voor het toerisme gemaakt." Hoe breed de Kroaten het toe risme naar hun land ook willen ontwikkelen, het zwaartepunt ligt voorlopig nog op het kust gebied. Het noordelijke schier eiland Istrië en nabijgelegen ei landen als Krk, Rab en Cres mo gen zich alweer verheugen in de gunst van de vakantieganger. Het toerisme zit hier al bijna op hetzelfde niveau als voor de oorlog. De Dalmatische kust is voor veel toeristen echter nog een stapje te ver, terwijl juist hier nog zoveel te ontdekken valt. Grotere eilanden als Brac, Korcula, Mljet en Hvar hebben van oudsher goede toeristische voorzieningen, maar zijn (nog) niet ten prooi gevallen aan de grootschalige betonnen wan staltigheden die menig mediter raan vissersdorp voorgoed heb ben verpest. Wie nog echt wat nieuws wil Bisevo, is één van de vele nog bijna onontdekte eilandjes voor de kust van Kroatië. ontdekken, doet er goed aan eens rond te kijk.en op een plek je als Vis, gemakkelijk bereik baar met de veerboot vanuit Split. Tot 1989 was dit relatief ver uit de kust gelegen eiland oefenterrein voor het Joegosla vische leger en niet toegankelijk voor toeristen. Pas sinds enkele jaren is er sprake van enig toe risme op het eiland. In de hoofdplaats Vis, aan de noord westkust waar de veerboot aan komt, is een hotel, evenals in Komiza, aan de westzijde. Beide kunnen driehonderd gasten herbergen. Daarnaast kunnen bezoekers ook terecht bij parti culieren, die achthonderd tot duizend mensen onderdak kun nen bieden. Vis is slechts één van de vele voorbeelden van al die oorden in Kroatië die nog wachten op ontdekking. En wie zo'n plekje gevonden heeft, zal het voor an deren het liefst geheim houden. Zoals Volker Andreas, een ver woed zeiler uit München. Grin nikend vertelt hij over zijn ont dekking in de Kornati-archipel. „Ik weet daar een klein restau rant te vinden. Je kunt er alleen met de boot komen. Als je er op aankoerst en je belt even met je gsm-telefoon, dan bereiden ze een verrukkelijk maal dat klaar staat als je aankomt. Er valt in Kroatië nog genoeg te ontdekken. WERELDWIJDWEG Internet is een onuitputtelijke bron van informatie, ook voor reizi gers. In deze rubriek komt de komende weken een stad aan bod die voor toeristen interessant is. De meeste toeristen bezoeken niet alleen Tunis als ze in Tunesië ko men: het land staat immers bekend om zijn fraaie witte stranden (in Sfax, Sousse, Monastir) en voor excursies naar Carthago en de woestijn moet je buiten Tunis zijn. Toch is de hoofdstad een goed uitgangspunt voor een vakantie. Het is er in de winter omstreeks 16 graden Celcius. Tunesië is lang het domein geweest van de Feniciërs, die langdurige oorlogen met de Romeinen moesten uitvechten. Uiteindelijk wonnen de Romeinen, waarbij de grote handelsstad Carthago grondig werd verwoest. Er is ter plekke inderdaad nauwelijks iets van over, maar ge lukkig is er in Tunis nog een Carthaags Museum. Na de Romeinen kre gen de Tunesiërs nog bezoek van de Vandalen, later werd het land on derdeel van het Ottomaanse Rijk en uiteindelijk Arabisch. Een goede snelle website is die van Arab Net. met veel kleurige en overzichtelijke informatie. Hotels, restaurants en zelfs aanbevolen kle ding komen aan bod. Goed is ook Tourism Tunisia, met op veel plaatsen een handige kaart waar je naat hartelust op je favoriete bestemmingen kunt klikken. Tu nis biedt behoorlijk wat cultuur en de toerist kan natuurlijk ook niet om de enorme souks heen, markten waar van alles te koop is en afdin gen op Berberzilver, tapijten en meer van dat soort zaken verplicht. Snel en zakelijk zijn de websites van Tunisia Online en Travel Notes. www.arab.net/tunisia/tour/tatunis.html www.tourismtunisia.com www.tunisiaonline.com/html/tourism.html j-hhn LEON KLEIN SCHIPHORST The Orlando FlexiTicket. Zo heet 't combi-kaartje dat toeris ten onbeperkt toegang geeft tot vijf spectaculaire attracties in Florida. Met de introductie van dit pretparkpaspoort speelt de Amerikaanse amusementsin dustrie in op de individuele be hoeften van de vakantievierder. Het zijn vooral de Europeanen, die graag zelf uitmaken wan neer ze ergens naar toe gaan en hoe lang ze er blijven hangen. Met zo'n flextiticket maak je dat allemaal zelf uit. Het initiatief voor de pas komt van Universal Studios en An heuser-Busch, dat de attracties Sea World, Wet 'n Wild en Busch Gardens exploiteert. Het is een antwoord op de hopper pas van het Disney-imperium, dat met het Animal Kingdom, Magic Kingdom, jïpcot en MGM-studios zelfvfërattracües in huis heeft. De concurrentie is groot en je moet creatief zijn in de strjjd om dejrur t van de va kantieganger. Het flexticket voor zeven dagen kost (omgere kend) een slordige 400 gulden en geeft ongelimiteerde toegang tot vijf attracties. Er kan onbe perkt gebruik worden gemaakt van een shuttlebus. De bezitters van het pretparkpaspoort mo gen tevens een uur eerder naar binnen dan andere bezoekers. Wachten voor de kassa's is er ook niet meer bij. Je loopt zo naar binnen. Een belangrijk voordeel is ook dat het flexticket aanzienlijk goedkoper is dan losse kaartjes. In Nederland kunnen de passepartouts wor den besteld bij elk ANVR-reis- bureau of bij de ticketshop van Keith Prowse (020-6383.989). De vijf betrokken parken wor den steeds interessanter. Heel bijzonder is de nieuwe attractie Reis naar Adantis in SeaWorld, een labyrint van glijbanen en waterpartijen in het decor van de verdronken stad. Niet min der spectaculairder zijn de plannen van Universal Studios, de bij na-buur van Pisnev World in Orlando. Binnen drie jaar zal het park drie keer zo groot zijn. Naast de 'gewone' Studios gaat deze maand al de City Walk open. Een tien hectare groot uitgaanscentrum, met theaters, discós, speciale winkels, biosco pen en themarestaurants. In juli volgt de opening van Is lands of Adventure. Supersnelle attracties met ook hier als te rugkerend thema de beroemde filmcharacters uit de Universal- stal. Daar waar 'de Studios' een blik achter de schermen gun nen, geven 'de Islands' de be zoekers de gelegenheid zelf in beroemde films te figureren. Verspreid over vijf eilanden, zit je zomaar tussen de prehistori sche monsters van Jurassic Park, vlieg je door de lucht tus sen duellerende draken in the The Lost Continent of duik je als passagier van een vlot op een onstuimige rivier zomaar vijf meter onder water in 'Toon Lagoon'. Tussen de twee attractieparken ligt Universal Escape in aan- bouw; de opening daarvan is komend voorjaar. De Amerika nen beschrijven het als een soort Quartier Latin, waar mu ziek én uitgaan centraal staan. Er komt een Hard Rock Café, een Bob Marley Huis, een Mo town Café en een Cineplex, met de bioscoop van de toekomst. Busch Gardens in Tampa Bay is een bijzondere mix tussen een dierentuin en pretpark a la de Efteling. Nieuw is de de 'eerste houten duellerende achtbaan', die in een uitgestrekt woestijn landschap het gevecht tussen een tijger en leeuw symboli seert. De dubbele achtbaan, de zesde in het park, is twee kilo meter lang en de deelnemers aan 'het gevecht' komen elkaar tegen met snelheden die de 80 kilometer per uur te boven gaan. Volgens de bouwers over treft een bezoek aan deze at tractie alle al bestaande attrac ties. Paleis Het Loo in Apeldoorn verlengt de succesvolle tentooi stelling 'Koninklijk Gekleed, Wilhelmina 1880-1962' tot ei met 14 maart. Tot nu toe passeerden bijna 155.000 bezoe kers de kassa. De expositie laat zien hoe koningin Wilhelmii was gekleed tijdens haar doop, in halve rouw voor haar vadf Willem III, bij haar inhuldiging, verloving, huwelijken belar rijke momenten van haar regeerperiode. Informatie: telefoon 055-5772400. Luchtvaartfoto's Fotograaf Christian van Kooten houdt tot en met april een koopexpositie van zijn werk in luchtvaartmuseum Aviodomi op Schiphol. Van Kooten opereert voornamelijk in Engelant Niet alleen omdat daar een groot aantal luchtvaartshows wordt gehouden, maar ook omdat het land zoveel sfeer en ditie heeft op luchtvaartgebied. Die sfeer is ook terug te vu den in zijn op groot formaat afgedrukte foto's. In hetzelfde Aviodome is de Fokker-tentoonstelling wegens groot succes (140.000 bezoekers tot nu toe) verlengd tot 1 april. Informatie: telefoon 020-4068000. Tegelmuseum In het Nederlands Tegelmuseum aan de Eikenzoom 12 in terlo wordt sinds kort de complete tegelverzameling geëxpo seerd van de tekenaar, kunstenaar en publicist Dingeman J Korff (1906-1982). Na de Tweede Wereldoorlog begon hij met het verzamelen van Nederlandse wandtegels en majolii (aardewerk). Zijn verzameling groeide uit tot een van de be langrijkste van ons land. Korff publiceerde er ook over. Zijn boek 'Tegels' beleefde zeven herdrukken en werd vertaald het Engels en Deens. Informatie: telefoon 0318-591591 - Tijgers Zoo Informatie, de serie educatieve dierenboekjes van het Noorder Dierenpark in Emmen, begint zo langzamerhand verzamelobject te worden. De succesvolle reeks werd voortj zet met 'De Tijgerrr...'. Het is een nadere kennismaking mi de grootste van alle katten, de Heer van de jungle, rijdier v; de Godin der Macht, toonbeeld van kracht, dapperheid, lenj heid en souplesse - om maar een paar lyrische beschrijvingf uit het weer met schitterende foto's geïllustreerde boekje tf citeren. Geïnteresseerden kunnen het boekje bestellen dooi) 12 gulden over te maken op girorekening 927586 ten nam van het Noorder Dierenpark, onder vermelding van 'De Tij gerrr...'. Informatie: telefoon 0591 -618800. M Als het maar authentiek is, weet je wel. Echt. Puur. Niet dat huppel waar de gemiddelde toerist naar toe gaat. Want daa trappen wij dus al lang niet meer in. Toevallig gaan we nan wel eens vaker op reis. Ik bedoel, ons naaien ze geen oor a way. In Buenos Aires vroegen we de echtgenote van de arnbassad waar we naar toe moesten gaan voor de ware tango. Daar t we in die ziel van de Argentijn konden kijken. Daar waar dt geest van Astor Piaziola over de tafeltjes zou waaien en nietl van Bob Marley. Toentertijd de populairste artiest in Bueno res. 'No women, no cry', als we ergens niet goed van werden Ze gaf ons een adres waarvan zelfs de taxi-chauffeur nog nc had gehoord. Een goed teken. Nog beter op ons gemak voeld we ons toen we terecht kwamen in een gribus waarin elk stt op de andere leek. En elk pleintje. Dat kwam, het was er oc donker. Toen onze chauffeur de aanbevolen tent eindelijk had gevo wisten we het meteen: dit is het. De 'bifo de chorizo', de biefe ste biefstuk ter wereld, was er zo dik als een stoeptegel en hit a wercl nog op de bandoneon gespeeld, het schippersklavier. L c muzikant had het gezicht van een hamburger die te kort op b vuur heeft gelegen. Ik zie de virtuoos nog zitten. De show begon om een uur of elf. Passie en sensualiteit, zu wit, donderen bliksem, kom-hier en ga-weg. Ricardo, die die re met die gladde haren was de beste. En de vurigste. Wouw) gei tango vivo. We klapten onze handen stuk. Dit zag je nergem Zuid-AmerikaUniek. Argentin zoals het werkelijk was. Wat dij vo< man kon dansen. Nog mooier was het dat o riet rm afloop even bij ons tafelI. kwam zitten en zich voorstelde g^j 'Aangenaam zei hij, 'ik ben Ri\ chard Klapwijk uit Hoogezand zie Sappemeer. Als het maar authentiek is, i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 34