De exclusiefste club ter werelc TV WEER A A R Jongensdroom Bernard Hammelburg in vervulling Vrije taxi's V ZATERDAG 30 JANUARI 1999 COMMENT MENSELIJK nd De markt werkt in het openbaar vervoer. Maar op een andere manier dan de pleitbezorgers van de marktwer king het voorstellen. Trein en bus leggen het in de con currentie af tegen de particuliere auto, wanneer ze traag en slecht op elkaar aansluiten. Dat concurrentie binnen het openbaar vervoer de kwaliteit daarvan automatisch bevordert en daarmee de concurrentiepositie tegenover de auto, is een misvatting. Wie is aangewezen op bus en trein heeft baat bij nauwe samenwerking tussen de be drijven, bij dienstregelingen die precies op elkaar zijn af gestemd en bij kaartjes die gelden voor de hele rit (inclu sief het voor- en natransport). Maar juist die samenwer king staat haaks op het idee van marktwerking. Zeker op spoorgebied blijft concurrentie een moeizame zaak. Het is nu eenmaal technisch onmogelijk om gelijk tijdig twee of meer treinen op hetzelfde stukje spoor van A naar B te laten rijden, zoals 'de markt' wellicht zou wil len. Vlak achter elkaar kan wel. maar de consument heeft daar alleen wat aan, indien zijn kaartje in alle trei nen geldt. De mislukking van Lovers (die nog steeds ie der half uur vrijwel leeg tussen Amsterdam en Haarlem pendelt) is er aan te wijten dat NS-kaartjes en abonne menten niet gelden in de treinen van de Franse 'concur rent' van de NS en omgekeerd. Met bussen is het wat gemakkelijker om de markt zijn werk te laten doen. Technische onmogelijkheden vor men hier geen beletsel. Twee bussen kunnen inderdaad min of meer gelijktijdig via het zelfde traject van A naar B rijden. In het verleden is echter gebleken dat de 'wilde bussen' geen lang leven beschoren is. De reiziger heeft uiteindelijk meer aan een zo breed mogelijk netwerk van onderling samenwerkende ondernemingen, dan aan bussen die op een beperkt aantal routes wedstrijdjes te gen elkaar rijden. De enige sector van het openbaar vervoer, waarin con currentie de heilzame werking kan hebben die ervan wordt verwacht, is die van de taxi. Daarom is het toe te juichen, dat het provinciaal bestuur van Noord-Holland vanaf 1 februari de taxi-tarieven wil vrij laten. De over heid moet er dan wel op toezien dat de klanten inder daad een keuzevrijheid hebben. De volgorde van de wachtende taxi's bij het station mag die vrije keuze niet in de weg zitten. In Leiden gaat dit, na ruim een jaar ta riefsvrijheid, nog niet naar wens. Een andere opstelling van de wachtende taxi's in plaats van het gebruikelijke rijtje achter elkaar, kan veel ergernis en onnodig gedrang voorkomen. Een Leidse les voor Haarlem. Katten zijn stom Fraai weekeinde De eerste, derde, vierde, achtste en negende plaats in het rijtje van de tien natste neerslagstations van het KNMI over het jaar 1998 worden bezet door Noordhollandse neerslagstations. Zo viel er in Schellingwoude 1374 mm (nieuw landelijke record), Beverwijk 1326, Zaandam (meetpunt Hembrug) 1308, Edam 1287 en Castri- cum 1286 mm. Op sommige amateurstations, waaronder Uitgeest, Alkmaar en Landsmeer, viel meer dan 1400 mm maar door het ge bruik van een ander type regenmeter worden deze cijfers niet offi cieel erkend, 's Lands minst natte plekje was Echt in Limburg met 873 mm. Gegevens van de Texelse KNMI stations heb ik nog niet, maar er zitten geen Texelaars bij de top tien van stations met de minste neerslag. Dit weekeinde is er geen regen maar uitsluitend droog weer, flink wat zon (vooral vandaag) en vrijwel geen wind. Dit fraaie weer hebben we te danken aan een sterk hogedrukgebied. Het zwaarte punt van het zich tot meer dan 1040 hPa versterkende luchtdruk maximum bevindt zich tot morgenavond min of meer boven Ne derland. Het is wel koud: met name tijdens de ochtend. Vanoch tend en waarschijnlijk ook morgenochtend vriest het op veel plaat sen matig met lokaal minima tot.rond -7 graden. In het binnen land is er kans op strenge vorst. Tijdens de middaguren stijgt het kwik weer tot net iets boven het vriespunt. Na het weekeinde trekt het hogedrukgebied zich terug op honk: het zeegebied ten zuiden van de Britse eilanden. Daardoor gaat de wind uit het westen tot noordwesten waaien en komt de aanvoer van minder koude lucht op gang. Een frontaal systeem, dat de overgang markeert naar het minder koude weer, veroorzaakt van zondagmiddag of avond af meer bewolking. Uit het wolkendek kan in de nacht van zondag op maandag ook wat neerslag vallen. Midden volgende week is het weer zoals het zo vaak is: zacht. „De vervulling van een journalistieke jon gensdroom." Zo noemt Bernard Hammel burg zijn overstap naar Net 5. Na twintig jaar als verslaggever in Amerika te hebben gewerkt voor de NCRV-radio, later het NOS Radio 1 Journaal, en het Algemeen Dag blad, stort Hammelburg (52) zich met volle overgave in het commerciële, maar 'jour nalistiek interessante en hoogwaardige avontuur' dat Net 5 belooft te worden. Vijf avonden per week zal hij op de nieuwe zender, die per 1 maart de lucht ingaat, het actualiteitenprogramma 'Morgen gebeurt het' presenteren. Daarnaast wordt hij ook hoofdredacteur van het nieuwsprogram- „Ik neem met bloedend hart afscheid van New York en de publieke omroep. Maar goede of slechte journalistiek wordt niet bepaald door commerciële of publieke fac toren. 'Morgen gebeurt het' krijgt een puur journalistieke sfeer. Het voordeel van een commerciële zender is de flexibiliteit, de snelheid." De televisie is Hammelburg niet vreemd. Voordat hij 'radiogek' werd, presenteerde hij in de jaren zeventig regelmatig AVRO's Televizier Magazine. Hammelburg wil nog niet inhoudelijk in gaan op zijn nieuwe taak en heeft al hele maal geen behoefte om prematuur een concurrentieslag tussen NOVA en Netwerk enerzijds en 'Morgen gebeurt het' ander zijds te ontketenen. „Ik wil er absoluut geen Amerikaans programma van maken, maar streef wel naar een zekere Angelsaksi sche vlotheid. Maar het moet ook niet haastig of hijgerig worden." Het is overi gens nog niet helemaal zeker of hij per 1 maart kan beginnen, omdat hij nog ver bonden is aan de NOS. Hammelburg verruilt New York half febru ari na twintig jaar voor Nederland, maar hij verwacht geen professionele aanpassings problemen. „Een correspondent deugt niet als-ie geen Nederlander blijft. Ik ben het nieuws uit Nederland al die jaren tot in de details blijven volgen. Dat werd trouwens steeds gemakkelijker. Via Internet kan ik hier bijvoorbeeld zowel naar Radio 1 luiste ren als naar AT 5 kijken." LEO DE LATER en RODERICK VEELO worden de nieuwe presen tatoren van het 'SBS 6 nieuws', die vanaf 1 maart elke werkdag drie bulletins zal verzorgen. Leo de Later, die afkomstig is van RTL 4, treedt tevens toe tot de leiding van het 'SBS 6 nieuws'. De Later werkte sinds 1989 als presentator/verslaggever van het RTL Nieuws. Later stapte hij over naar de algemene verslaggeving. In 1995 werd hij één van de vas te gezichten van het RTL Nieuws. De Later is niet de eerste die bij de nieuwsrubriek van RTL op stapt. Verslaggever Willem Lust vertrok naar NOVA. Nieui res Margriet Vroomans volj binnenkort naar dezelfde teitenrubriek om daar de te nemen van presentatri* tje van Weegen. En RTL hoofdredacteur Rik Ren: per 1 april zijn functie net De nieuwe SBS-nieuw: Roderick Veelo is afkomsl de VARA (radio en televisi was onder mee redactielii het discussieprogramma Ronde van Witteman'. Zijl geluid was te horen in dot taires, zoals Impact, Kass Zembla. De meeste katten zijn verschrikkelijk stomme beesten. Oerdom en oliedom. Kippen en egels bijvoorbeeld zijn slimmer. Veel slimmer. Dat geldt voor zo n beetje het hele dierenrijk als je het mij vraagt. Want de meeste katten kijken geregeld naar televisie. De rest van de beestjes niet. Als u dat nog niet wist uit eigen ervaring met uw mi auwende huisgenoot, dan heeft u het de afgelopen dagen vast wel gelezen of gehoord. Het stond in de krant, dat verhaaltje van die reclamespot in Enge land die speciaal voor katten werd gemaakt. Een spot barstensvol vogeltjes, kluwens wol en volle etensbakjes. Vooral dat laatste, want her was natuurlijk een reclame voor kattenvoer. Opdat de baasjes hun diertjes likkebaardend voorde televisie zouden zien zitten, kij kend naar een wel erg lekker merk kattenvoer. Mijn kat en ik heb ben de reclamespot nog niet gezien. De zender waarop hij werd uit gezonden zit niet op de kabel. Of het spotje in Engeland tot een leger spinnende katten heeft ge leid, heb ik nog niet gehoord. De onderzoekers hadden er van te vo ren in elk geval enorm veel vertrouwen in. Maar één ding weet ik wel zeker: mijn kat zou bij het zien van de reclame een hoge rug hebben opgezet. Want mijn kat is wel slim. Ze mag dan wel televisie kijken, ze kijkt bij voorkeur naar kwaliteitsprogramma's. Neem nou bijvoorbeeld de programma's van RTL4. Ik kijk er niet graag naar. maar ik moet soms wel voor mijn werk. En dan is het een hele troost om te merken dat mijn kat samen met mij lijdt. Vooral bij 'Het spijt me' krijgt het diertje het helemaal te kwaad. Dan begint ze te grommen. En af en toe haalt ze zelfs uit naar het scherm. Nou ben ik geen bioloog, maar ik weet precies waarom. Kijk zelf maar eens goed naar Caroline Tertsen, de presentatrice. Op het eer ste gezicht een doorsnee Barbie, met dat kapsel dat van kunststof lijkt en met dat gelige zonnenbankbruin (of is de grimeur iets te en thousiast in de weer geweest met zijn poederdoos?). Wie haar echter iets langer bestudeert, ziet een kat. Een kat zier zichzelf als middel punt, u bent slechts haar verzorger. Een andere kat is een indringer. Caroline, die in het programma mensen bij elkaar probeert te bren gen die al jaren ruzie hebben, heeft dat ook. Die ziet haar gasten als dienaren. Zij zijn er opdat zij schittert. Meeleven met hun verdriet is niet nodig. Toneelspelen is voldoende. Kijkt u vanavond maar eens goed. Met uw kat. Blijft het beestje rus tig zitten, dan is het een dom exemplaar. Begint ze te krijsen, dan mag u zich gelukkig prijzen. WIL BUYS Boven op een 1250 meter hoge berg ko men eens per jaar de machtigen en rijken der aarde bij elkaar voor een onderonsje. Het World Economie Fomm in het Zwitser se Davos is dit jaar voor de negentwintig- ste keer de verzamel plaats van mensen die biljoenen beheersen en honderdduizenden mensen vertegen woordigen. De excel lenties, ministers en ondernemers filosofe ren bij uitgebreide di ners over de toekomst van de wereld en pro beren in de achterka mertjes tot zaken te komen. „Het heeft iets geheimzinnigs." In een straat met de ietwat overmoedige naam Promenade staat die ochtend een rij men sen ter waarde van tientallen miljoenen dollars. Hoewel ze stuk voor stuk leidinggevende functies hebben binnen inter nationaal opererende onderne mingen wachten ze met de vanzelfsprekendheid van voet balsupporters voor de zwaar bewaakte ingang van het plaat selijke congrescentrum. Het sneeuwt onophoudelijk en de temperatuur is ver onder nul, maar de zakenmensen accepte ren het ongerief. Want dit is Davos, dit is het jaarlijkse on deronsje van de rijken en machtigen der aarde, dit is het World Economie Forum. Professor Klaus Schwab geniet zichtbaar van het succes van zijn jaarlijkse congres. Zijn voorliefde voor camera's is on der de vaste bezoekers haast spreekwoordelijk en om zijn zelfs door de serie 'Allo 'Allo' niet geëvenaarde Engels met Duitse tongval („Zis is zie ca se") wordt regelmatig gelachen, maar hij heeft het toch maar klaar gespeeld. Een beetje on dernemer, minister of weten schapper houdt in zijn agenda altijd een plaatje vrij voor het World Economie Forum. Ze komen uit heel Europa, Azië, Afrika en Noord- en Zuid-Ame rika, Geen afstand is te groot, geen 'jet lag' te erg. Remmelts en Hort De merkwaardigste leraar die ik ooit gehad heb heette Joati Remmelts. Hij was in mijn jeugd een ge vierd acteur die vooral in blij spelen uitblonk. Vaak aan de zijde van Mary Dresselhuis met wie hij in een vooroor logs verleden nog ge trouwd was geweest. Rem melts was de vleesgeworden bohemien. Hij meldde zich vaak op de toneelschool waar hij les gaf op dagen dat er in het geheel niet op liem gerekend werd. Op uren dat hij wel was ingeroosterd, zat de klas dan vergeefs op hem te wachten. Daar kwam bij dat wij leerlingen ongeveer een halfjaar nodig hadden om te begrijpen waar Remmelts het eigenlijk over had. Zaken als tekstbehandeling en mise en scène waren aan hem niet besteed. Als hij een stuk regisseerde had hij de gewoonte alleen de scène te behandelen die hij als essentieel voor de voorstelling beschouwde. Zouden wij die scène kunnen spelen clan was de rest van het stuk een peulenschil. Maandenlang kon hij uitweiden over schijn en wezen. Hij droeg vergelijkingen aan met de schilder kunst van Karei Appel, het dirigeren van Haitink en de theorieën van Schopenhauer. Zaken die ons eersteklassers ver boven de pet gingen. En dan ineens schetste hij in vijf minuten zo glashelder de kern van de voor stellingdat wij ons verbaasden dat toneel spelen zo gemakkelijk kon zijn. Een groot artiest, zoveel was zeker, die zijn leven in dienst van de kunst had gesteld. Remmelts overleed jaren geleden. They don't make them like him any more. Toch zag ik jl. zondag iemand aan het werk die mij sterk aan de oude Joan deed den ken. Dezelfde foute vlinderdas. dezelfde broek die vier jaar geleden al niet meer pas te. Ik was op het Hoogoven-schaaktoer nooi. Op het podium stond de Tjech Wasti- mil Hort. Hij was ingehuurd om de stamp volle demonstratiezaal toelichting te geven bij de belangrijkste partijen. De stellingen op de demonstratieborden vervulden hem echter met groot wantrouwen. Eén speler had in zijn eerste elf zetten liefst zes maal met zijn paard gespeeld: ,,Old masters are turning in their graves," zei Hort. En de stelling bij de partij Sjirov-Kasparov, de laatste toch wereldkampioen, bekeek Hort zelfs met een zekere afschuw. In een soort steenkolen Engels-Duits zei hij: „You are zitting in ze train from Amsterdam to Delft. Zwei manner are playing Chess. You look over shoulder. No good, you zink, bad play ers. Same situation now on board in Partie Sjirov-Kasparov. En vervolgens weidde hij uit over stellingen die het waard waren geanalyseerd te wor den en stellingen die dat niet waren. En hoe men zich in de ware schaakpartij verliezen kon. En hij vertelde over grootmeester Naj- dorf, als toeschouwer hij een toernooi aan wezig, die zich zo verdiepte in een partij van Ivkov dat hij, toen Ivkov even naar het toilet was, op diens stoel plaats nam, een zet uitvoerde en de schaakklok indrukte. Toen Ivkov terug kwam duurde het even voordat Najdorf begreep dat hij niet zijn gen partij zat te spelen. Eti zo verhaalde Hort over het wezen van het schaakspel, verradelijkheicl van het en passant slaan de angsten die de grootmeester konden overvallen: „Und Angst meine liebeFrew den hat manchmal zu grosse Augen.Ik kan niet zeggen dat ik alles begreep maai hier was een tnan aan het woord die zijn leven in dienst van het schaak had gestel zoveel was zeker. Na een uur verliet Hort onder luid appla het podium. Hij werd opgevolgd door Let Jongsma die ons helder en geestig uitlegd waarom de pionnen van Sjirov het niet zouden redden tegen de loper van Kaspai en waarom op een ander hord te snel ren se was gegeven. De uitstekende docent du de artiest opvolgt. Zoals wij vroeger op school na Remmelts altijd wel les kregen van iemand die ons gewoon zei waar we het toneel moesten lopen en hoe we onze teksten moesten zeggen. Dubbele bewaking bij het World Economie Forum in Davos. Op het World Economie Forum is netwerken tol kunst verheven In 1970 organiseerde Schwab voor het eerst een economisch praatgroepje met enkele onder nemers, maar inmiddels zijn er 500 medewerkers voor nodig om de 1500 deelnemers - lid maatschap naar verluidt 10.000 dollar per persoon - te begelei den. Het gastenboek van dit jaar heeft de omvang van het Oude Testament en de inhoud van een onuitputtelijke wie-is- wie in de wereldeconomie. Michael Dell. topman van Dell Computers (omzet 15,2 miljard dollar, 25.000 werknemers) is er, Bill Gates van Microsoft (11,3 miljard dollar omzet en 25.000 mensen in dienst) mag niet ontbreken, Ferdinand Piëch van Volkswagen (omzet 66 miljard gulden, 285.000 werknemers) is aangemeld, Cor Boonstra van Philips (ruim 200.000 onderdanen) staat op de gastenlijst en James Schiro van accountantsbureau Price- waterhouseCoopers (150.000 werknemers) heeft eveneens de besneeuwde weg naar het 1250 meter hoge Davos genomen. Het is slechts een willekeurige opsomming uit de honderden movers and shakers' die sinds afgelopen woensdag in de Zwit serse Alpen verblijven. De lijst van aanwezige politici en staatsmannen is nog indruk wekkender. Bondspresident Herzog, ex-Bondskanselier Kohl, vice-president Gore, Ara fat, Primakov, Mandela, de wat vreemde Zwitserse professor Schwab weet ze allemaal naar Davos te loltken. De grote vraag is: Waarmee? „Het doel van het World Economie Forum is de toestand van de wereld te ver beteren", zegt Schwab zelf. „Hier in Davos wordt de globa le agenda besproken. Voor een deel is dat waar. Zo houdt pre sident Herzog van de Bondsre publiek in zijn openingsreden een vlammende betoog voor sociale rechtvaardigheid. „De mens moet het kapitaal ver dringen uit het middelpunt van ons bestaan." Een ander deel van de waarheid is echter dat talloze zakenmen sen tijdens de rede van Herzog zitten de knikkebollen of voor tijdig de zaal verlaten. „Dit is nog altijd een economisch fo rum", zegt Kees Blekxtoon, pre sident van Stork International. „De nadruk ligt op econo misch." Alle praatsessies, redes en be vlogenheid van Schwab ten spijt, voor het bestuurslid van het industriële consortium is het niet meer dan 'een excuus' om te netwerken. En excuses zijn er te over, want elke dag op het WEF is volgepakt met dis cussies over de meest uiteenlo pende onderwerpen. In de ene zaal gaat het over klonen, in de andere over slapeloosheid, in de volgende over de toestand van de mondiale economie. „Veel nieuws hoor je niet", zegt Blekxtoon zonder spoor van te leurstelling. „Meer varianten op hetzelfde thema." Hij komt al twintig jaar op het World Eco nomie Forum, maar zeker niet om „de toestand van de wereld de verbeteren." Blekxtoon wil mensen ontmoeten die van nut kunnen zijn voor Stork „Sinds enige tijd hebben wij Fokker Aviation onder beheer. Hier kan ik de top van de vliegtuigin dustrie ontmoeten. Verdomd handig." Het congrescentrum is ook he lemaal ingericht om contacten te leggen. Zo staan er overal computers waarmee mensen elkaar berichten kunnen stu ren. Uiteraard allemaal zeer ge bruikersvriendelijk en simpel, want 70 procent van de top mannen is als het om Internet gaat analfabeet. Dat verlet ech ter niet dat Internet en e-com- merce (elektronische handel) één van de belangrijkste onder werpen is op het Forum. Uit de jaarlijkse enquête onder topondernemers blijkt dat niets zo gevreesd is als het net en de gevolgen die het voor de handel kan hebben. „De toponderne mer is bang voor de 21-jarige die nu in de garage achter zijn computer zit", zegt James Schi ro van PricewaterhouseCoo- pers, dat het onderzoek uit voerde. „Het zijn schaduwcon- currenten. Niemand kan voor spellen waar ze vandaan komen en wat ze gaan doen." De topman moet openstaan voor de technologische veran deringen, anders is hij ge doemd te verliezen. Het voor beeld is steeds Michael Dell van Dell Computers, die als eerste de tussenhandelaar oversloeg, rechtstreeks via Internet ver kocht en een enorm gat naar zijn concurrenten sloeg. Professor Schwab heeft goed begrepen waar de topmannen voor komen. Niet voor de we tenschappers, niet voor sterren als Jean Fonda en Warren Beat- ty, misschien zelfs niet voor de politici. Ze kómen voornamelijk voor elkaar. Schwab verzamel de een groepje van toponder nemers om zich heen, die spra ken hun netwerk aan en die vervolgens weer hun netwerk, net zo lang tot in Davos het walhalla van de netwerkmaat schappij ontstond. „Je komt nergens zoveel mensen van be lang tegen als hier", zegt Blekx toon. Dat er ministers en politici zijn, neemt hij voor lief. „Ze kunnen best wat van ons opsteken", meent Blekxtoon, die vlak daar na spoorslags vertrekt: „ik moet even Annemarie bellen". Minis ter Jorritsma is er inderdaad ook en net als meneer Gates in Davos Bill heet en meneer Boonstra Cor, heet zij gewoon de aa Annemarie. Het is tenslo onderonsje. Het zal voor het grote pu altijd onduidelijk blijven P precies besproken en on handeld wordt aan het d|^ 1 „Daarom zit er ook iets zinnigs aan het woord ne W( ken", erkent Robert van Meer, die namens de raall, 0 bestuur van bank/verzek Fortis aanwezig is. Zelf vve net even een 'mailtje' sti naar een specialist op he bied van merken. „Daar als Fortis nu heel erg me Hier kun je zo'n man gev uitnodigen voor een kop en de materie bespreken het aantrekkelijke van de eenkomst." En hoewel de ondemem driedelige pakken thuisla de sfeer informeel is wor wel degelijk zaken gedaa dus Van der Meer. „Ik we wel een paar mensen wa« ik iets kan beginnen." He zal ongetwijfeld gelden dere aanwezigen, want ie een in Davos is het er ov< dat 1999 opnieuw een ja< acquisities en overname: wordt. Wellicht ligt in Da kiem voor de zoveelste m sie. Dan mag professor Si volgend jaar weer een co organiseren over hoe al reldmachten eigenlijk be moeten worden. FRANK HENDRICK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2