Rijnwoude tegen uitholling openbaar vervoer De leerling van nu is de leidinggevende van morgen' Rijn Veenstreek Voningen op Koudekerk volkstuinen aan den Rijn Rechter stuurt Alphense dieven naar de psychiater Rijnstreek-gemeenten in actie voor veiliger verkeer Cel geëist voor poging tot doodslag op vriendin Bouwplan voor 'De Groene Steeomstreden Overstromingen Papenvaart binnenkort ten einde ITERDAG 30 JANUARI 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 pudgetcursus 'Uitkomen met inkomen' 'hen aan den run De afdeling sociale zaken van de gemeente lphen aan den Rijn begint op 1 maart met een nieuwe buget- jiirsus 'Uitkomen met inkomen'. Alphenaren die inzicht willen lijgen in hun uitgavenpatroon kunnen zich tot 22 februari aan leiden voor de cursus door op doordeweekse dagen tussen JOO en 10.00 uur gratis te bellen (0800-0230577). Aan de orde jomen onder meer subsidiemogelijkheden, vaste lasten en re- In v ringt-n. De cursus op de afdeling sociale zaken (Stadhou- Jersplein 1) duurt vijf weken en kost tien gulden per persoon. Uphens Gilde draagt kennis over ien aan den run Bij het Gilde dragen 50-plussers hun kennis ervaring over aan ieder die daarvan gebruik wil maken, laartoe organiseert het Alphens Gilde op 9 februari een aanbie- ersbijeenkomst. Op een videoband worden verschillende acti- iteiten van Nederlandse Gilden getoond, waaronder het Gilde rkest uit Alphen. Verder vertellen imker H. van Duin over zijn ak en B. Quanjer over zijn voettocht naar Santiago de Com- ostella in Spanje. De bijeenkomst is van 10.00 tot 12.00 uur in et buurthuis Westerhaven, Emmalaan 1. Informatie over het iilde is elke dinsdag tussen 14.00 en 16.00 uur te krijgen via te- foonnummer 0172-491607. leugddienst evangelie gemeenschap lphen aan den rijn De jeugdgroep van de Nieuw Leven Evange- nar Gemeenschap organsieert morgen een jeugd- en tiener- ienst. De Nieuw Leven Praise Band verzorgt de muziek. Verder ijn er die ochtend verscheidene getuigenissen en een surprise- ct. De dienst begint om tien uur in de aula van het Scala Colle- e aan de Diamantstraat. Meer informatie over de bijeenkomst te krijgen via telefoonnummer 0172-420226. 'inanciële avond in het Parkfilmhuis elzijdi -phen aan den rijn NRC-columnist en publicist Adriaan Hiele n heel elzijdi eefl op dinsdag 2 februari een lezing over de snelle financiële n economische ontwikkelingen die elkaar in rap tempo opvol- en. Hij bespreekt de risico's en de mogelijkheden van het fi- anciële leven. Hiele schreef het boek 'Beleggen voor Jan Al- sman'. De lezing begint om 20 uur in het Parkfilmhuis aan de lornelis Geellaan in Alphen. Kaarten a 12,50 gulden zijn ver- rijgbaar bij boekhandel Haasbeek aan de van Mandersloo- bij raat. e ïxpositie van Truus Stehouwer iphen aan den rijn Na achttien jaar teken- en schilderlessen It Truus Stehouwer haar verzamelde werken ten toon. De ex- lositie van de cursiste van Expressie '70 begint op zondag 7 fe- iruariGerard Huisman opent de expositie in het Centrum ,'unsteducatie aan de Comelis Geellaan 2 om 16.00 uur. De oordeweekse openingstijden zijn van maandag tot en met vrij- lag van 10.00 tot 12.00 uur en van maandag tot en met donder- ig van 14.00 tot 16.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Stadswandeling van het Gilde lphen aan den run» Zaterdag 6 februari wordt de maandelijkse ladswandeling van het Alphense Gilde gehouden. De stadsgid- en geven een rondleiding door het centrum van Alphen en ver ellen wat over de historie. Op verzoek kunnen de wandelingen oor groepen op een ander tijdstip worden gegeven. Voor de mkosten wordt een bijdrage van 2,50 gulden gevraagd. Opgave n informatie via 0172-491607 of bij het VW-kantoor. Voorstel voor wijzigingen van busver\'oennaatschappij vallen slecht De gemeente Rijnwoude maakt zich grote zorgen over de plannen van busvervoermaatschappij ZWN om het busvervoer door die gemeente drastisch te beperken. rijnwoude marieta kroft „Ik ben ernstig verontrust", zegt wethouder G. Geenjaar. „De wijzigingen betekenen een forse verarming voor het dorp." Burgemeester en wethouders van Rijnwoude hebben hun protest inmiddels duidelijk ge maakt in een brief die gisteren naar de provincie Zuid-Holland Volgens het voorstel van ZWN zou lijn 165 die via de ker nen Hazerswoude-Dorp en - Rijndijk naar Zoetermeer rijdt, net zo goed kunnen worden vervangen door de Interliner. Het aantal reizigers dat gebruik maakt van lijn 165 blijft, aldus ZWN, namelijk ver beneden de maat. De Interliner rijdt dezelf de route, al is het aantal opst applaatsen veel minder. Lijn 169 tussen Leiden en Alphen, via Hazerswoude-Rijndijk, gaat na negen uur nog maar eens in het uur rijden, in plaats van om het half uur. De spitslijn 185 rijdt, zodra Rijksweg 11 klaar is, via deze weg en niet meer via de Rijndijk. Lijn 186 rijdt voort aan alleen nog maar via Gouda naar Boskoop en niet meer zo als nu nog verder, via Hazers- woude naar Leiden. Ook lijn 187 (Gouda - Leiden) rijdt na het gereedkomen van de Nil niet meer via de Rijndijk. „Als je bekijkt wat je nu nog overhoudt, dan is dat wel heel weinig", moppert de wethou der. „Het is ook volkomen in te genspraak met het rijksbeleid inn udekerk aan den run* het voormalige volkstuinen- mplex aan de Gruttolaan in mdekerk aan den Rijn komen iningen. In totaal zijn hier- or vijf kavels beschikbaar. gebied kwam vrij doordat animo voor een volkstuin te- gliep. De overgebleven hob- kwekers zijn naar het volks- ncomplex in het Ridderhof- rk verhuisd. Us de commissie ruimtelijke lening dinsdag 9 februari in- mt met de bouwplannen. volgt medio maart een voor lichtingsavond voor omwonen den. Afhankelijk van of er be zwaren worden ingediend te gen de wijziging van het be stemmingsplan, is het de ver wachting dat gedeputeerde sta ten eind oktober 1999 of januari 2000 met het groene licht ko men. Daarna begint de ge meente met de verkoop van de kavels. De opbrengst gaat naar de bouw van een toekomstige tweede brug over de Oude Rijn (Beatrixbrug) en een verkeers- tunnel in Hazerswoude-Dorp. hazerswoude Overstromingen van de Papenvaart in Hazerswoude behoren binnenkort tot het verleden. Om de doorstroming van het water uit de Oude Rijn naar het kwekerijgebied in Hazerswoude-Dorp te bevorderen, werkt het waterschap Wilck en Wiericke aan vergro ting van de duiker in de vaart ter hoogte van het Spookverlaat. Binnen enkele weken volgt tevens die ter hoogte van de Burgemeester Ten Heuvelhofweg. De doorsnede van beide duikers gaat van 60 centime ter naar twee meter. Volgens D. Hoogwerf van het waterschap zijn de grotere duikers nodig omdat ze anders snel met slootvuil verstopt ra ken. Daardoor is de kade al een keer overstroomd. Als gevolg van de werkzaamheden is het Spookverlaat ter hoogte van de Papenvaart nog enkele weken voor het autoverkeer afgesloten. Fietsers en voet gangers kunnen over de noodbrug. Een grote hijskraan komt eraan te pas om in de eerste of tweede week van februari bij de Ten Heuvel hofweg een noodbrug voor alle verkeer neer te leggen. Daarvoor is op deze plek gekozen om te voorkomen dat kwekerijen en circa twintig woningen geïsoleerd raken. Het vier ton kostende werk moet eind fe bruari zijn afgerond. foto annette lameijer den haag/ alphen aan den run ivo pommerel Twee Alphense vrienden van 19 en 23 jaar die zich gisteren voor de Haagse rechtbank moesten verantwoorden voor een reeks diefstallen en inbraken mochten anderhalf uur later weer terug naar hun cellen. De in braken hadden vorig jaar oktober in Al phen aan den Rijn plaats. De Alphenaren hadden het vooral gemunt op de kantine van midgetgolfbaan Amigo, De 23-jarige brak nog in bij zijn baas, de 19-jarige be zocht in een nacht een boekwinkel en een lingeriezaak. Een fietser moest onder be dreiging zijn portemonnee en walkman aan de 19-jarige afstaan. Hun zaak is aan gehouden tot april, als ze psychiatrisch zijn onderzocht. Beiden bekenden alle feiten. De 23-jarige man was door alcohol- en drugsverslaving en andere persoonlijke problemen zo in de war, dat de rechter niets met de zaak aankon zonder een psy chiatrisch rapport van de man. Een verzoek van zijn advocaat om zijn voorlopige hech tenis op te heffen zodat hij naar een afkick- kliniek kan, wees de rechter af. De man moest namelijk ook nog een paar oude straffen uitzitten. Zijn jongere maat gaf aan het begin van de zaak aan dat hij niet psy chiatrisch onderzocht wilde worden. Drie kwartier later kwam hij hierop terug. Hij vermoedt dat hij schizofreen is. Na een uur stelde rechter S. Donker voor ook zijn zaak aan te houden. Een psychiatrisch rapport zou ook bij hem op zijn plaats zijn, aldus de rechter. De zaak is aangehouden tot 16 april. Donker hoopt dat de rapporten dan klaar zijn. BV I GR( treke Lt tl/V' ■ordwuk marc meu t gaat goed met de horeca in ïderland. Maar de sector is isschien wel het slachtoffer n haar eigen succes: er heerst n nijpend tekort aan perso- el. De branche doet er alles n om jongeren te interesse voor een baan in een hotel, itaurant of café. Daarom or- niseert de Stichting Vakon- rwijs Horeca (SVH) vandaag zaterdag 6 februari twee Na- ie inale Open Horecadagen. Ou- kunnen hun kinderen eenemen en andersom. 'pvoeders en opleiders in de horeca Tijdens de Open Horecadagen kan iedereen een kijkje nemen achter de schermen in deze bedrijfstak, zoals hier in de keukens van de Hotels van Oranje. zien zichzelf steeds meer als een opleider of opvoeder van jonge nieuwkomers. Wij gaan ervan uit dat de leerling van nu de leidinggevende van morgen Zelf heeft hij er geen dag spijt gehad van dat hij twintig jaar geleden de horeca binnenstap te. Hij geniet van het contact met mensen, dat afwisselend en altijd spannend is. Maar bo ven alles roemt hij de door groeimogelijkheden in het vak. Ooit had hij de wens één van de beste meester-koks van het land te worden, maar dat is an ders gelopen. „Je kunt je hier foto dick hogewoning blijven scholen, zodoende ben ik uiteindelijk manager gewor den." Ook Rob Franken, eigenaar van het restaurant Chez-An in Noordwijk, ziet zichzelf als 'op dat juist het openbaar vervoer wil stimuleren." Ze is het niet eens met de ZWN die bij de voorstellen meldt dat de Rijn dijk tussen Alphen en Leiden het grootste knelpunt voor de doorstroming in de Rijnstreek is. Geenjaar: „We hebben plan nen om de Rijndijk verkeersluw te maken. Dat geeft weliswaar vertraging, maar aan de andere kant heeft de weg dan ook min der verkeer te verwerken. Daar door krijg je een betere door stroming." De provincie Zuid-Holland moet nog een besluit nemen over de wijzigingen. Wethouder Geenjaar hoopt in een gesprek met gedeputeerde T. Jansen op 22 februari hem duidelijk te maken dat de voorgestelde uit holling van het openbaar ver voer 'toch echt niet kan'. De nieuwe dienstregeling moet op 30 mei ingaan. jacobswoude De gemeenten in de Rijnstreek gaan met de provincie de ver keersveiligheid vergroten. Zij richten daartoe maandagavond in het gemeentehuis van Ja- cobswoude de Regionale Pro jectgroep Verkeersveiligheid (RVP) op. In Rijnsaterwoude reikt gedeputeerde T. Jansen dan een symbolische cheque uit van 10.000 gulden. Tevens wordt de RVP Rijnstreek geïn stalleerd, waarin ook de politie Hollands Midden en Veilig Ver keer Nederland zitting nemen. Wethouder H. Groen in 't Wout van Alphen aan den Rijn wordt voorzitter. De ondertekenaars, die ver der uit Jacobswoude, Rijnwou de, Ter Aar, Liemeer en Nieuw koop komen, willen het aantal verkeersdoden in 2010 met 50 procent terugbrengen. Het aan tal gewonden dat naar het zie kenhuis moet, moet met 40 procent omlaag. Om dat te be werkstelligen gaat de RPV on der meer voorlichting geven, snelheids- en alcoholcontroles houden, wegvoorzienigen aan brengen. Verdachte én slachtoffer ontkennen den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Tegen een 41-jarige Alphenaar die zijn 60-jarige vriendin bijna met een bijl zou hebben dood geslagen, is gisteren voor de Haagse rechtbank een celstraf van dertig maanden, waarvan zes voorwaardelijk, geëist. De man ontkent en de vrouw trok haar verklaring van mishande ling in. Toch ging officier van justitie R. Bos over tot vervol ging, omdat hij ervan overtuigd is dat de vrouw haar aanklacht onder invloed van de verdachte introk. Vlak na het incident met de bijl, op 17 oktober van het vorig jaar, legde de vrouw bij de poli tie een gedetailleerde verklaring af, die ze twee dagen later nog eens bevestigde. Volgens die verklaring had haar blaffende poedeltje tot de agressieve uit barsting van haar vriend geleid. Zij was met haar hondje in de slaapkamer, toen haar vriend het blaffende beestje het zwij gen op zou proberen te leggen. Het gevecht met het hondje leverde de poedel een gebroken bekken op, maar het hondje kon nog wel in de hand van zijn belager bijten. Daarop zou de woedende man een bijl zijn gaan halen. Om zijn woede af te reageren zou hij vlak naast het hoofd van zijn vriendin hebben geslagen. Uitendelijk sloeg hij met de bijl een kast kapot. Zijn vriendin die doodsbang in bed lag te schreeuwen zou hij ver volgens bij de keel hebben ge grepen en een bloedlip hebben geslagen. Gisteren verklaarde de ver dachte dat het hele verhaal 'zwaar overtrokken' was. Het kastje was kapot gegaan omdat de bijl - die hij 'nodig' had om het poedeltje van zich af te houden - per ongeluk uit zijn handen was geschoten. Hij had zijn vriendin 'alleen omdat ze door het dolle heen was' een hand op de mond gelegd om haar rustig te krijgen. De vrouw, die gisteren op de zitting als getuige verscheen, verklaarde exact hetzelfde ver haal. Rechtbankpresident S. Donker toonde zich vol onge loof en wees de vrouw er een aantal keer op dat ze kon wor den vervolgd voor meineed als ze niet de waarheid sprak. De verdachte heeft al een gevange nisstraf achter de rug omdat hij zijn vriendin eerder een pistool tegen het hoofd had gezet. Ook toen trok de vrouw haar verkla ring op het laatste moment in, maar werd de Alphenaar toch vervolgd. Op 12 februari doet de rechtbank uitspraak. voeder' van de ambitieuze jon gelingen, die vol enthousiasme in de horeca beginnen. Hij waarschuwt dat niet iedereen even geschikt is voor het vak en dat de beginners zich goed moeten realiseren dat het werk hun leven ingrijpend kan ver anderen. „Vrienden met wie je elk weekend ging stappen, kun je langzamerhand verliezen. Simpelweg omdat jij in het weekend altijd werkt. Dan moet je een nieuwe vriendenkring opbouwen. Mensen die vrije tijd hebben als jij dat ook hebt." Franken ziet de ouders van geïnteresseerde jongeren zater dag graag meekomen. Ze heb ben volgens de gastheer geen weet van de eisen die er soms aan dochter of zoonlief worden gesteld. Daarom heeft hij altijd een gesprek met de ouders van degene die bij hem in de leer gaat. „Soms zie je je kind veran deren, dat hij of zij bijvoorbeeld anders gaat praten. In het restaurant aan de Pa rallelboulevard beantwoorden Franken, zijn chef-kok, een leerling-kok en een leerling gastheer alle vragen over me nu's, wijnkaarten en over het ontvangen van gasten. Daar naast kan iedereen zich laten testen op zijn of haar geschikt heid voor het vak bij het exa menonderdeel 'product her kenning'. Hierbij moeten deel nemers geblinddoekt door mid del van tast, smaak en geur een bepaald product thuisbrengen. De winnaar krijgt een prijsje. Franken geniet ervan, als hij mensen heerlijk voldaan naar huis ziet gaan. Hij heeft zijn 30-jarige carrière in de horeca eens een tijdje onderbroken om te werken als kleennaker. Daar kwam hij snel op terug: „Ik miste mijn gasten te veel", zegt hij lachend. DEN HAAG/ RUNWOUDE* HANS JACOBS Wie straks voor veel geld een huis koopt op het terrein van de voormalige basisschool De Groene Stee en het aangren zende trapveld, is gewaar schuwd. Het zou kunnen dat de bewoners in hun tuin een gratis douche krijgen van de sproei-installatie van het naastgelegen tuincentrum. Ook is het mogelijk dat in alle vroegte herrie komt van een freesmachine, of dat midden in de nacht een wagen van het eveneens aan Groenestein ge legen groenbedrijf langs tuft om ergens in de gemeente een omgewaaide boom op te rui men. Die hinder moeten be woners maar voor lief nemen. De broers J.M. en J.D. de Wit uit het buurtschap Groe nendijk kennen hun pappen heimers. Beiden hebben hun eigen bedrijf. Sinds er huizen in hun buurt zijn gekomen krijgen de broers klachten van omwonenden. De gemeente Rijnwoude wil nog meer wo ningen bouwen, 24 of 26 stuks. De plannen daarvoor liggen al enkele jaren klaar en de provincie Zuid-Holland heeft er mee ingestemd. Rijnwoude heeft haast. Bij een snelle bouw kan de ge meente geld verdienen. Bo vendien kan het verlies op het bouwproject Groenestein I, berekend op 620.000 gulden, door de verkoop van grond (a 550 gulden per vierkante me ter) worden goed gemaakt. Meer huizen leidt onvermij delijk tot meer klachten, zo betoogde advocaat H. Suijver gistermorgen namens de broers'voor staatsraad J. de Vries bij de Raad van State. De broers willen dat de nieuwe woningen verder van de erf- grens met hun bedrijven ko men, zodat de gratis douche bijvoorbeeld achterwege kan blijven. Een kind kan voor spellen dat daar herrie van komt. „Die mensen in die du re huizen willen niet door ons bedrijf worden gestoord", vul de J.M. de Wit zijn advocaat aan. De Vries vond dat gemeen tevertegenwoordiger Eisen- burger gemakkelijk over de geschetste problemen heen stapte. „U moet reëel blijven. Er mag hier geen sprake zijn van een onaanvaardbaar woonmilieu. Eisenburger meende dat de toekomstige bewoners kunnen weten waaraan ze beginnen. „Het zicht op de polder weegt op tegen eventuele overlast." Te gelijkertijd suggereerde hij echter dat de mensen maar een flinke schutting moeten neerzetten om geen last te hebben van de sproeiers. Het fraaie uitzicht is dan natuur lijkwei verdwenen. De broers zijn bang dat het niet bij deze huizen blijft. Het trapveld wordt verplaatst, maar kan in de toekomst best bij de bouwplannen worden betrokken. Provincie en ge meente achten dat volgens het streekplan uitgesloten. Maar streekplannen hebben geen eeuwigheidswaarde, zo moest Eisenburger na afloop van de zitting bekennen. De Vries doet volgende week donderdag uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29