Dominee moet leven lang leren Kerk Samenleving V Kerken nemen dele hulporganisatie ove Egyptische hoogleraar: 'joodse volk bestaat niet' New age stuit in veel kerken op onbegri ZATERDAG 30 JANUARI 1999 Demonstratie tegen geweld hindoes new delhi Ongeveer 3000 christenen en moslims hebben giste ren in de Indiase hoofdstad New Delhi geprotesteerd tegen het geweld van extremistische hindoes. Tijdens de gezamenlijke de monstratie beschuldigden zij de regering ervan niets tegen de hindoe-agressie te doen. Onder aanvoering van de rooms-ka- tholieke aartsbisschop van New Delhi, Alan de Lastic, en mos limleider Shahi Imam Bukhari trokken de demonstranten op naar het parlementsgebouw. Sommigen droegen zwarte vlag gen. Anderen eisten het aftreden van premier Vajpayee en van minister Advani van Binnenlandse Zaken. Zij zijn volgens de demonstranten 'voor 100 procent' verantwoordelijk voor het geweld tegen christenen en moslims. EU: 1,5 miljoen voor 'Ziel van Europa' brussel De Europese Unie heeft vorig jaar 1,7 miljoen gulden uitgegeven voor het programma Ziel van Europa. Doel daarvan is de ..ethische en spirituele dimensie van de Europese eenwor ding' te stimuleren. 32 projecten uit EU-landen ontvingen fi nanciële steun. Dit blijkt uit het jaarv erslag van het programma. In de vijf jaar van zijn bestaan heeft het programma bijna zeven miljoen gulden aan diverse projecten uitgegeven. Die moeten volgens de statuten verdraagzaamheid, pluralisme en solidari teit in Europa bevorderen. Het comité dat het geld verdeelt be staat uit vertegenwoordigers van kerkelijke, joodse, islamitische en humanistische instellingen. De toenmalige voorzitter van de Europese commissie, Jacques Delors, riep in 1992 de godsdien sten op Europa weer een ziel te geven. „Europa staat voor het fascinerende tijdperk van de politieke eenwording. Daarvoor hebben we een nieuwe adem, een ziel en spiritualiteit nodig", zei de Fransman.Als we er niet in slagen Europa weer een ziel te geven, zullen we de slag om Europa verliezen." Gebedsboek voor dieren london In Engeland verschijnt volgende maand een gebeds boek voor dieren. Het is samengesteld door dr. Andrew Linzey, die in Oxford hoogleraar is voor theologie en dienrenbescher- ming. Dit meldt het dagblad The Independent. Het boek bevat onder meer liturgieën voor de begrafenis van huisdieren en ze genwensen voor zieke honden en kanen. Het boek is opgedra gen aan de overleden hond van de auteur. „Bamey kwispelt in de hemel nog steeds veel met zijn staart", gelooft Linzey. „Stel, u bent predikant of priester. Er komt een gemeentelid bij u met de opmerking dat zijn beste vriend, zijn huisdier, is gestorven. Volgens mij is het dan onchristelijk om te zeggen: 'Gooi het maar zonder gebed bij het afval", aldus de hoogleraar. Vereniging hoogbegaafde christenen Amersfoort Hoogbegaafde christenen hebben sinds kort hun eigen vereniging. In Amersfoort werd deze week Choochem op gericht. De vereniging wil steun verlenen aan hoogbegaafde christelijke kinderen en volwassenen in kerk, school en samen leving. Bij bestaande clubs voor hoogbegaafden is volgens Choochem weinig ruimte om over geloofsbeleving te praten. Uitwisseling tussen geloofsgenoten staat hoog in het vaandel. De naam Choochem komt van het jiddische woord goochem, dat wijs, slim en soms ook sluw betekent. „God geeft wijsheid, van Hem ontvangen we kennis en inzicht. Hoogbegaafden heb ben Gods wijsheid nodig, net de mensen om hen heen", aldus de vereniging. Gezinsdienst Philadelphia katwijk Waar heb je je verstopt? Dat is het onderwerp van de gezinsdienst die Philadelphia, de protestants christelijke vereni ging voor mensen met een verstandelijke handicap, zondag 7 februari houdt in het Andreascollege in Katwijk. De nederlands gereformeerde dominee L. Compagnie preekt en er is muziek van zanggroep De Kandelaar. De dienst in het gebouw aan de Rijnsoever 293 begint 's middags om drie uur. Wereldraad bezorgd over marteling geneve/harare De Wereldraad van Kerken is 'diep bezorgd' over de arrestatie van twee journalisten en-hun directeur in Zimbabwe. Die bezorgdheid geldt vooral de verklaringen van de journalisten, dat de militaire politie hen heeft gemarteld. Dit heeft John Newbury van de Wereldraad gezegd. De arrestaties van hoofdredacteur Mark Chavunduka, journalist Ray Choto en directeur Clive Wilson van het dagblad The Standard volgden op een artikel in die krant over een poging tot staatsgreep in Zimbabwe. Volgens Chavunduka en Choto heeft de militaire politie hen twee dagen lang gemarteld. Zij kregen elektrische schokken op hun genitaliën en werden met het hoofd onder water gehouden. Deze vormen van martelingen zijn volgens de Wereldraad „de eerste tekenen van op handen zijnde schendin gen van de rechten van de mens onder militaire regimes", aldus de woordvoerder. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Fort Macleod, (Alberta. Canada) (Bethel Reformed Church te Monarch, deel uitmakend van de Reformed Church in America): W. van Vlastum te Opheusden; te Rijssen (wijk 5) (toez.), M.J. Paul te Dirksland. Bedankt: voor Dirksland: G. de Fijter te Vriezenveen; voor Rijssen (wijk 4) (toez.): J. Harteman te Wezep. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071, Italiaanse lutheranen doen niet mee aan Heilig Jaar rai Net als mensen in andere beroepsgroepen moeten ook predikanten hun leven lang leren. In ieder geval in de eerste twaalf jaar van hun loopbaan zouden zij zich verplicht verder moe ten bekwamen in systema tische, praktische en histo rische theologie. LUNTEREN ANP De 'permanente educatie' voor dominee's is een voorstel van de kerkelijke vervolgcommissie predikantsopleidingen. De ge zamenlijke synode van her vormden, gereformeerden en lutheranen ziet echter zoveel haken en ogen aan het voorstel, dat ze de ideeën van de com missie voorlopig alleen als rich tingwijzer voor toekomstig be leid heeft aangenomen. De meeste synodeleden zijn wel overtuigd van de noodzaak voor predikanten om te blijven leren. „Een predikant die niet studeert, is niet bekeerdzegt het hervormde lid ds. A. van der Plas. De synodeleden zijn echter beducht voor het dwingende karakter van de nascholing. Van de straffen die de commissie wil opleggen aan predikanten, die de verplichting tot verdere studie aan hun laars lappen, moeten zij helemaal niets we ten. Straffen Het voorstel om onwillige ambtsbroeders te straffen met inhouding van hun periodieke salarisverhogingen, schoot tij dens de synode velen in het verkeerde keelgat. „Dit is de kerk onwaardig", oordeelde het hervormde synodelid ds. B. Weegink uit Katwijk. „Zo'n maatregel degradeert bediena ren van het ambt tot loonsla ven." De permanente educatie moet in de plaats komen van het studieverlof van drie maan den, waarop predikanten eens in de vijf jaar recht hebben. Van de hervormde dominee's blijkt maar een derde dat verlof ook daadwerkelijk op te nemen. Ve len gebruiken het bovendien De lutheranen in Italië nemen niet deel aan de feestelijkhe den die de Rooms-Katholieke Kerk ter ere van het Heilig Jaar 2000 organiseert. De Evange- lisch-Lutherse Kerk (ELK) in het land waarschuwt in een verklaring voor een verheerlij king van de Kerk. „We danken God voor het geschenk van de kerk, maar wij belijden ook dat zij zich aan vreselijke misdaden schuldig heeft gemaakt", ver klaren de lutheranen. Het Hei lig Jaar moet daarom volgens hen een gelegenheid bieden om boete te doen. Alleen Isra el, het Heilig Land, is volgens de lutheranen een geschikte plaats voor christenen om het het jaar 2000 te vieren. De lutheranen hebben kritiek op de aflaatreg van de RK-Kerk. Een afla een kwijtschelding van s gel i fen die na de vergeving zonden nog moeten wo 11 Leii n uitgeboet. Rooms-katholi a Z( kunnen in 2000 aflaten ve nen door daden die een van berouw laten zien, rim het afzien van overm s consumptie, roken of dri gedurende minstens eent De ELK in Italië telt o >rle veer 7000 leden. De RK- had de ELK uitgenodigd de viering van het Heilig gbl deel te nemen. Dit jube begint in de Kersüiacht B 1999, als de 'heilige deuv de Sint Pieter opengaat, het einde van het Heilig op 6 januari 2001, wordi d poort weer gesloten. Dominee B. Weegink: „Maatregel degradeert bedienaren van het ambt tot loonslaven." FOTO DICK HOGEWONING niet voor noeste wetenschappe- jaar van hun loopbaan honderd permanente educatie, en de lijke studie, maar als een wel- dagen aan permanente educa- manier waarop die gefinancierd verdiende adempauze. tie moeten doen. Dat komt neer moet worden, gaan de drie ker- Volgens het voorstel zouden op acht tot negen dagen per ken zich in de komende tijd predikanten in de eerste twaalf jaar. Over de invulling van de buigen. lunteren anp De drie Samen-op-Wegkerken nemen het noodhulp- en vluchtelingenwerk van de Stichting Oecumenische Hulp (SOH) over. Ook de bij SOH on dergebrachte organisatie voor kerkelijke geldwerving Kerken in Aktie en het kinderfonds Kin deren in de Knel gaan in kerke lijke handen over. De gezamenlijke synode van hervormden, gereformeerden en lutheranen wil de kerkelijke ontwikkelingssamenwerking en de geldwerving daarvoor in één organisatie onderbrengen om de toenemende concurrentie op de liefdadigheidsmarkt beter het hoofd te kunnen bieden. De Dienst voor missionair en diakonaal werk en oecumeni sche relaties (MDO), waarbij de onderdelenvan SOH worden ondergebracht, heeft jaarlijks ongeveer 65 miljoen gulden te besteden. De giften voor MDO zijn in de afgelopen tien jaar echter nauwelijks gegroeid, ter wijl die voor andere goede doe len zijn verdubbeld. MDO hoopt met het inlijven van de onderdelen van SOH ste die efo de Dhc jodj vlai geb: een besparing van twintig nere cent ofwel zeshonderddu )ch gulden te bereiken. Het be uitei van SOH zet echter vraagti bij die schatting. Omdat d dewerkers van SOH nu a zwaar belast zijn, kan er y! ficiency-voordelen naurf sprake zijn. In SOH nemen beha! Samen-op-Wegkerken ooi kele kleine kerken deel, c zen dat ze hun invloed o noodhulp- en vluchteüj programma zullen verf De synode beloofde echt® vorm van 'bestuurlijke sa werking' te scheppen, betrokkenheid van de kerken moet garanderen. 1 Door de inlijving kriÉ kerkelijke organisatie er| 24 arbeidsplaatsen bij. ken komen met een plan om gevolgen voel werkgelegenheid op te vai De door de overheid g cierde tak van de SOHi overeind. Voor dat deel K werk wil SOH een nain menwerking aangaan protestantse hulporgai ICCO en Dienst over Gre (DOG). luid Hij is niet tegen joden, maar na een kwart eeuw studie con cludeert de Egyptische hoog leraar Abdel Wahab al-Meseri dat „het joodse volk niet be staat". De stelling loopt als een rode draad door zijn en cyclopedie Joden, jodendom en zionisme. Meseri, hoogleraar aan de universiteit van Caïro, heeft 26 jaar van zijn leven gewijd aan de encyclopedie. Met het boek wil hij de Arabieren een we tenschappelijk wapen geven in hun strijd tegen het zionis me. Hij keert zich tegen „de mythe dat de joden een volk zijn". De wetenschapper verwerpt ook het idee van de diaspora (verstrooiing), waarmee de verspreiding van joden uit Pa lestina wordt aangeduid. Voor diaspora moet er sprake zijn van een land van oorsprong, en dat is bij joden niet het ge val, meent Meseri. De auteur denkt dat zijn en cyclopedie net als zijn eerdere publicaties tot felle veroorde lingen zal leiden. „Extremisti sche joden zullen zeggen dat ik een terrorist ben en sommi ge Arabieren dat ik pro-joods ben. Voor mij zijn joden men sen als alle anderen. Mijn vij andigheid richt zich tegen het zionisme, dat racistisch en ko lonialistisch is.". lunteren anp .Alsof ik aan heilige huisjes rammelde." Zo omschrijft Karlijn Nieuwendal de weer stand die ze ondervond toen ze haar erva ringen met new age in haar kerk wilde de len. „Toch geloof ik dat deze nieuwe din gen de kerk iets te bieden hebben." De videoband Een weg te gaan van het project Dialoog kerk en nieuwe-tijdsden- ken van de Samen-op-Wegkerken vertelt het verhaal van Karlijn. De leden van de ge zamenlijke synode van hervormden, gere formeerden en lutheranen kregen de band vrijdag te zien. Karlijn, gespeeld door een actrice, raakte na de dood van haar dochtertje van de kerk vervreemd. „De twijfel overspoelde me. God leek verder weg dan ooit." Healingses- sies door een religieuze gaven haar 'harmo nie en kracht'. Door meditatie kreeg ze aandacht voor haar innerlijk. „In mij schuilt een bron van liefde en van vreug de." In een brief aan de kerkenraad vraagt ze aandacht voor haar zoektocht. Volgens ds. O. Sondorp van het Her vormd Evangelisatorisch Beraad is de erva ring van Karlijn met de kerk illustratief voor de houding van de Samen-op-Wegkerken ten aanzien van new age. „De meeste ge meenten hebben er weinig begrip voor De videopresentatie leverde Sondorp ge mengde reacties van synodeleden op. Som migen zijn positief, anderen wijzen new age fel van de hand als heidens en godde loos. Weer anderen zijn het met het ge dachtegoed niet eens, maar vinden het goed dat de kerken zich rekenschap geven van wat er in de new age-beweging leeft. „New age is een symptoom van het hui dige geestelijke klimaat", aldus Sondorp. „We zien het als onze missie om de kerken dat te laten ontdekken." Dat de synode geen gelegenheid kreeg om over het project te discussiëren, vindt hij geen probl „We willen de ervaring die we tot m hebben opgedaan, niet door theolog debatten laten verstoren." Het kerkelijke new age-project 2,5 jaar een tweede fase in. In de kom twee jaar moet de dialoog met het nie tijdsdenken worden verdiept en dicht! de plaatselijke gemeenten worden bracht. Sondorp hoopt na afsluiting het project wel op een synodedebat een vaste plaats van de dialoog met age in de landelijke organisatie van kerken. F. de Jong, voormalig stafmedew voor het project, noemde eind vorig drie globale thema's voor de dialoog tl de kerken en new age: het gezag van d bel, de vermeende tegenstelling ti zelfverwerkelijking en de verlossing Jezus, en de unieke positie van Jezu enige weg tot God. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Maandag 30 Januari INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur! Veroorloof mij met een enkel woord onze Stadgenooten en ook omwo nende mannen en vrouwen op te wekken om een adres te teekenen, dat namens den Nederl. Vrouwenbond ter Internationale Ontwapening zal worden gezonden aan Z.M. den Keizer van Rusland. Dat adres luidt: Sire! ,,Wij ondergeteekenden, Nederlandsche Vrouwen en Mannen, nemen vol eerbied de vrijheid Uwe Majesteit onze innige vreugde en onze hartgrondige dank uit te spreken voor Uwer Majesteits edelmoedig optreden ten gunste eener geleidelijke ontwapening en ter verkrij ging eener Internationale rechtspraak; Tevens veroorloven wij om den vurigen wensch te uiten, dat door Uwe Majesteit bijeengeroepen Confe rentie tegemoet zal komen aan het hartstochtelijk ver langen naar vrede, dat, evenals alle andere beschaafde Natiën, ook ons bezielt." Toelichting is haast overbodig. De zaak spreekt voor zichzelf. Niet alleen dat oorlogvoeren een barbaarsch onrecht is, maar hij rooft weg duizenden menschenle- vens en miljoenen gelde. Onze hooggaande tijd gruwt van dat onrecht. Hij zal het zegenen als de poging, door den Keizer van Rusland aangewend, om daaraan een einde te maken, mag gelukken. Daarom heeft ieder welgeaarde behoefte dat uit te spreken. Mannen en Vrouwen gaat in grooten getale, gaat allen heen om dat adres te teekenen. Niemand blijve thuis. Gij kunt dat doen in den boekhandel van de firma Kooyker, N. Rijn 16. Onder dankzegging voor de plaatsing. Uw. Dw. S. Kutsch Lojenga. ANNO 1974 Woensdag 30 januari LEIDEN ,,De kindercentra moeten uit de elitaire sfeer waar in ze, doordat het verblijf in peu terspeelzalen en kinderdagver blijven onvoldoende wordt ge subsidieerd, nog vaak zitten", zei Jan Slats, medewerker van het adviesbureau Werkgemeen schap Kindercentra Leiden van ochtend tijdens een voorlich tingsbijeenkomst over dit onder werp in De Burcht. De peuterspeelzaalsituatie in Leiden is verre van ideaal. Er zijn 15 zalen maar lang niet alle wij ken hebben een speelzaal. In Leiden gaan jaarlijks 500 kinde ren naar de speelzaal, dat komt er op neer dat 1 4 kinderen tus sen de 2,5 en 4 jaar de kans krijgt zich uit te leven. Geld en ruimte, dat is het steeds terugkomende probleem van de kindercentra. Leidsters niet, want ondanks dat vaak nog niet eens het minimumloon kan worden betaald is de belangstel ling voor dit werk groot. LEIDERDORP Het was geen aprilgrap van wethouder Drenth van Middenstandszaken in Lei- De speelhoek in De Burcht. derdorp, toen hij gistermiddag tijdens een persconferentie mee deelde, dat er vanaf 1 april ge winkeld kan worden in Winkel hof. Weliswaar winkelen in nood- winkels, maar de voorzieningen zijn dusdanig dat voor de eerst volgende twee jaren de buurt „Binnenhof" en de „Schansen" wat ruimer in de winkelkeus zit ten. Er komt een supermarkt (A. en 0.) met daarin een postkantoor tje, een groentewinkel (P. Rijns- FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD burger), een bakker (Engelbert), een drogist (Vrijenhoek) en een snackbar (K. Brittijn). Het mo gen bezetten van de noodwmkels heeft gaan garantie om ook in het definitieve winkelcentrum een plaatsje te mogen bezetten. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging. Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W I REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W van Wanrooy, chef a. i. red. Duinen Bollenstr W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden TELEFAX Advertenties 071-53 Familieberichten: 023-53 023-51 Redactie: 071-51 Hoofdredactie 071-53 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-53 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17i 071-51' ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekt het automatisch afschrijven van he abonnements- geld, ontvangen 1,- kort* betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenla worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte" hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatti van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave z i K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24