,eiden Regio Parkeren in binnenstad fors duurder 'Het jongerenwerk in Leiden doet het juist heel behoorlijk' tort Oostvlietpolder izet woordenstrijd Voor burgemeester ligt uitgebreid introductieprogramma klaar Centocor blijft groeien Koud uit de caroussel een lekker harinkie BESTOL IRDAG 30 JANUAR11999 wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Monte Carlo Alex van Tienhoven uit Wassenaar be- gint zondag in zijn Abarth 850 TC aan zijn vijfde Monte Carlo Challenge. Zorgen Q Rijnwoude maakt JL .7 zich zorgen over de plannen van ZWN om het busvervoer door de ge meente te beperken. jeenkomst leefbaarheid Zuidwest l» De Leidse CDA-fractie houdt een openbare bijeenkomst de leefbaarheid in Leiden Zuidwest. Gastspreker is CDA- ede-Kamerlid Theo Rietkerk. Na afloop van de bijeenkomst aat de mogelijkheid om met de Leidse CDA-fractie na te en. De bijeenkomst is op woensdag 10 februari om 19.30 in lula van de Bevrijdingskerk aan de Bazelstraat in Leiden. ishandelde vrouwen [n Het Fiom Buro Leiden begint in maart een praatgroep vrouwen die mishandeld, bedreigd of lastiggevallen worden hun (ex)partner. De groep komt bijeen op vrijdagochtend 9.30 tot 11.30 op het Fiom Buro, Schuttersveld 91 in Leiden, ijn 15 bijeenkomsten. Voor informatie en aanmelding bellen het Fiom Buro Leiden: 071-5226199. leen annexatie maar samenwerking' De D66-afdelingen in de Leidse regio houden dinsdag 9 uari een forumdiscussie met als thema 'geen annexatie ir samenwerking'. In het forum zitten Roger van Boxtel, >ede-Kamerlid, Matt Poelmans, lid van het hoofdbestuur en didaat voor Provinciale Staten, statenlid Han Weber en bur- ïeester Nico Schoof van Alphen aan den Rijn. Willem Egels, -raadslid in Leiden, leidt de discussie. De bijeenkomst in Ca- instein aan de Nieuwe Rijn in Leiden begint om 20.00 uur. Als Jan Postma over twee weken wordt geïnstal leerd als burgemeester, ligt er een lang en uitge breid introductieprogramma voor hem klaar. Op het stadhuis wordt op dit moment hard gewerkt aan het maken van een groot aantal kennisma- kings-afspraken voor de nieuwe burgemeester. Van de eigen gemeentelijke organisatie en de po litie tot de ondernemersvereniging en de musea, overal gaat Postma in de eerste maanden van zijn burgemeesterschap op bezoek. Of er bij de komst van Goekoop achttien jaar geleden iets dergelijks is georganiseerd, weet hoofd communicatie Joop Maat niet uit het hoofd. Maar onafhankelijk van hoe het in het ver leden werd geregeld, is er bewust gekozen voor een duidelijk programma. ,,Je kunt natuurlijk zeggen: de burgemeester komt in de loop der tijd vanzelf bij allerlei organisaties over de vloer. Maar wij willen met een goed introductiepro gramma de burgemeester een goed beeld geven van Leiden anno nu", vertelt Maat. „Hoe lang dat precies gaat duren, weten we pas wanneer we al les hebben gepland. Maar je kunt erop rekenen dat het wel een paar maanden aanloopt." Bij het begin van de kennismakingstoer doet zich een onverwacht probleem voor. Direct na het aantreden van Postma begint de krokusva kantie, en gaan veel mensen op vakantie. Maat: „Ik sprak vandaag de brandweercommandant nog, en die is inderdaad die week op vakantie. Het bezoek aan de brandweer moet daarom even worden uitgesteld, want de commandant moet daar wel bij zijn. Zo zullen er wel meer proble men zijn. Maar er blijven genoeg mogelijkheden over. Ik geloof absoluut niet dat hij straks die eer ste week duimen hoeft te draaien." Postma zelf neemt volgende week een weekje vakantie, om vervolgens afscheid te nemen op het ministerie van financiën. Op donderdag 11 februari wordt hij tijdens een speciale vergade ring van de gemeenteraad officieel geïnstalleerd. ertminkhorst in-Zuidwest en de Oost- lolder blijven gevrijwaard stank als het baggerdepot le bijbehorende overslag aangelegd. Zo althans legt richting Belangenbeharti- Oostvlietpolder uitspraken vethouder T. van Rij (ruim- e ordening) uit. Het be- van de stichting had deze een onderhoud met Van :n wethouder A. Pechtold eu). bestuurders lieten in weten dat Leiden onver- vasthoudt aan de eis dat Dekomstige baggerdepot en verslag in de Oostvlietpol- geen stankoverlast mogen arzaken. Leiden hanteert Ifde strenge normen als zij :r deed bij de komst van scheidings- en vergistings- llatie (SVI). Daarmee vin- Van Rij en Pechtold overi- dat ze niets nieuws heb- ;emeld. orzitter D. van der Hoek de Stichting Belangenbe- ging Oostvlietpolder denkt duidelijk anders over. Hij nt uitspraken van Van Rij erkelijk. „Van Rij zei letter- De overslag moet gegaran- d stankvrij zijn." Kortom, ludeert de stichting, om- nden mogen niets van de vezigheid van de overslag" de Voorschoterweg, en van libstort in de polder, mer- Dat de uitspraak van Van Rij ver ging, blijkt volgens Van der Hoek uit de reactie van Pechtold. Die zou zich door de opmerkingen van zijn collega wethouder duidelijk ongemak kelijk hebben gevoeld. Van Rij ontkent in een reactie dat zijn uitspraken zo ihoeten worden uitgelegd. „Ik heb ge zegd dat er geen stankoverlast mag ontstaan. Dat wil niet zeg gen dat je nooit iets ruikt. Dat is de norm." Pechtold heeft zich geen moment ongemakkelijk gevoeld, laat hij op zijn beurt weten. De voorwaarde was en is nog altijd dat het depot aan de zelfde normen moet voldoen als destijds de SVI, stelt hij.Als dat niet lukt, gaat de hele slibstort niet door", aldus Pechtold. De scheidings- en vergistingsinstal- latie kwam er nooit omdat niet gegarandeerd kon worden dat de stankoverlast binnen de per ken bleef. Het alternatieve plan dat de omwonenden voor de inrich ting van de Oostvlietpolder heb ben ingediend, beschouwt Van Rij als kansloos, terwijl Pechtold zegt dat 'het zal worden beke ken'. De omwonenden stellen voor het depot naar de zuid hoek t^ verplaatsen. Daarvoor moet wel het tracé van de ge plande rijksweg 11 worden ver- legd. „Een onmogelijke plek", al dus Van Rij. „De belangrijkste reden is het tracé van de Nil. Provincie en Rijk schieten dit plan daardoor af. Zo blijf je be zig om elkaar bezig te houden." leiden Centocor denkt in mei te kunnen be ginnen met de productie van medicijnen in de nieuwe fabriek die vorig jaar op het Science Bio Park in Leiden werd opgeleverd. Tot die tijd is het grootste bio-technologische bedrijf ter wereld druk met de voorbereidingen. Bij de productie van antistoffen tegen hart- en vaatziekten, immuunziekten zoals reuma en kanker moet alles steriel zijn en het vraagt nogal wat om de nieuwe installaties daarvoor gereed te maken. Alleen al de apparatuur die nodig is om het zuiverste water te filteren, de lucht te schonen en temperaturen constant te houden vergt zo'n beetje de helft van de nieuwe hal, die een vloeroppervlak van 2.500 vierkante meter heeft. Tachtig personeelsle den zijn louter belast met controle op een zui ver verloop van het productieproces. Met de nieuwe fabriek, die zeventig mil joen gulden heeft gekost, heeft Centocor weer voor een paar jaar de ruimte, verwacht financieel directeur I. Cooijmans. Het bedrijf, dat dit jaar zijn twintigste verjaardag viert (waarvan vijftien jaar in Leiden), telt inmid dels meer dan vijfhonderd personeelsleden. Cooijmans schat dat dit aantal in de loop van dit jaar met nog eens honderd zal toenemen. Het gaat dan ook goed met Centocor, dat er als een van de weinige bio-technologische bedrijven in is geslaagd na een relatief korte aanloopperiode winst te maken. Dat komt vooral doordat inmiddels vier ontwikkelde medicijnen erkenning genieten, al geldt die nog niet overal ter wereld. De komende jaren zal het bedrijf proberen dat aantal te verho gen. Bedrijfsfilosofie van Centocor is dat de me dicijnen levens redden. „Elke medewerker redt een mensenleven per maand", stelt tech nisch directeur P. Tetteroo zonder blikken of blozen. FOTO HENK BOUWMAN De tarieven in de Leidse binnenstad voor het betaald parkeren gaan met een derde omhoog. Bovendien wordt de minimale inworp in een parkeerautomaat of -meter vijftig cent. leiden robbert minkhorst In het gebied binnen Oude Sin gel, Hooigracht, Rapenburg en Turfmarkt kost 7,5 minuut par keren voortaan twee kwartjes. Voorheen konden bezoekers voor een kwartje zes minuten hun auto kwijt. Een uur parke ren kost nu vier gulden, het ou de tarief was drie gulden. Overi gens mogen mensen hun wa gen maar maximaal twee uur binnen het gebied op een plek laten staan, Op de overige plekken in de stad, die niet binnen het zoge heten 'kerngebied' vallen, wordt het parkeren eveneens duurder. Daar is de stijging minder: het uurtarief gaat met twee kwartjes omhoog naar 2,50 gulden. Dat tarief geldt bijvoorbeeld voor het parkeerterrein bij Mo len De Valk. De populaire par keerplaatsen op de Kaas- en Ga- renmarkt vallen onder het dure tarief. De gemeente voert de verho gingen door om ze zo aan te passen aan het huidige prijspeil, zegt medewerker R. van Beek van de dienst parkeerbeheer. „De prijzen zijn de laatste jaren hetzelfde gebleven. Ze worden nu aangepast aan de inflatie." Omdat de technische moge lijkheden van parkeermeters en -automaten beperkt zijn, moet er door de veranderde tarieven voortaan minimaal vijftig cent in. Wie bijbetaalt, moet dat ook doen met bedragen die een veelvoud zijn van die vijftig cent. Parkeerbeheer is inmid dels begonnen parkeerautoma ten en -meters aan te passen. De dienst denkt daar tot en met volgende week mee bezig te zijn. Leidse universiteit 'exporteert' oefenrechtbank naar Tilburg De Leidse universiteit expor teert zijn oefenrechtbank naar Tilburg. De Katholieke Univer siteit Brabant neemt het mo del voor Moot Court volgend studiejaar over van de Leidse rechtenfaculteit. Volgende week tekenen Tilburg en Lei den een overeenkomst. De oefenrechtbank {to moot is het pleiten in een rechts zaak, the court is de recht bank) maakt sinds 1992 deel uit van het studieprogramma van Leidse rechtenstudenten. In Moot Court spelen zij af wisselend de rol van eiser en gedaagde voor een rechtbank van professionele rechters. Leidse Welzijnsorganisatie teleurgesteld over aanmerkingen PvdA je voor: je stapt na zes nden in de burgemeesters- ussel lichtelijk onpasselijk je hobbelpaard - een vorm kermisvermaak waar je ei- ijk allang overheen ge- id bent - en daar staat ie- d boven je hoofd met een ng met uitjes te zwaaien en *t of je er ook nog een half- it bij wilt. ngeveer moet de Grunnin- an Klaas Tjipke Postma hebben gevoeld toen hij elijk tot burgemeester van en werd benoemd en over- ;n werd door een horde se journalisten. Of 'ie ook ng en wittebrood lustte, wil- ze weten. En of 'ie van plan op 3 oktober voor dag en paraat te staan bij de au- in het Van der Werfpark. zegt u? schijnt er allemaal bij te ho- als je eerste burger wordt in en. Moet je rond Leidens' zet de ene haring na de an- in je keelgat laten glijden ond aan avond stampot, n en uien naar binnen wer- Waarna je overigens, win- g en wel, ook nog gewoon je andere representatieve ilichtingen moet voldoen, chijn je als burgemeester lenaar met de Leidenaars te tma was uitermate braaf, op keer liet hij weten, dat haring er bij hem wel in- en dat hij voor een bordje spot z'n neus ook niet op- Hij kon bijna niet anders, it toen de gemeente in een ig van verstandsverbijstering levolking vroeg welke eisen telt aan een burgemeester ld 'moet haring lusten' hoog oteerd. Direct onder 'moet humor hebben', want de heimwee naar Cees Goekoop was op z'n hoogtepunt toen hij op het punt stond om te ver trekken. Maar een van de andere vereis ten voor de kettingdragende hoogste ambtenaar was, dat hij Leidenaar moest zijn met de Leidenaars. En er zullen toch tal van Leidenaars zijn die gruwen van haring met wittebrood, die van banaan met slagroom niet vrolijk worden, die hutspot niet het hoogste culinaire genoegen vinden en die er niet over pie keren om voor dag en dauw aan de voet van het beeld van Van der Werf te gaan staan om de aubade te aanhoren. Wat zou het niet eens verfris send zijn om een burgemeester te hebben die haring weigert, uitnodigingen voor hutspotpar- ty's beleefd van de hand wijst—-» en zich op 3 oktober, bij het ho TEKENING MAARTEN WOLTERINK ren van de eerste hoempapa band nog eens lekker omdraait. En die het verdomt om met een 'hoge zijde' voor kannibaal in een open koets te gaan zitten. Een burgemeester die Leide naar is met al die andere Leide naars. Vliegen Turken in de Meelfabriek, Marokkanen in het elektrici teitshuisje, vluchtelingen uit alle windstreken jn de oude zuster- flat en een Groninger in het stadhuis. De multiculturele sa menleving was deze week pro minent aanwezig in het Leidse nieuws. Het buitenland komt eraan! Of om een mooi oud spreekwoord uit de kast te ha len: Als de berg niet naar Mo hammed wil komen, moet Mo hammed maar naar de berg. Geen wonder dat het voor som- TnifeT3eideaaaE§j?en beetje te veel werd. Margje Vlasveld, het groene raadslid dat vooral be kend werd vanwege de weed planten en de heksenkring op haar volkstuin, sloeg compleet aan het hallucineren van al dat nieuws uit den vreemde. Zij zag, zo onthulde zij in de commissie ruimtelijke ordening, in Leiden- Noord allemaal hoofddoekjes over straat lopen. Vlasveld ver ruilde vorig jaar de rustige Me- renwijk voor een rijtjeshuisje in het Noorderkwartier. Eén mos kee op een steenworp afstand vindt ze meer dan genoeg. Nog zo'n tent erbij, en je struikelt op straat over de moslims, vreest Margje. Kan die moskee niet er gens anders heen? Je zou de zaak ook anders kun nen benaderen. Kan deze me vrouw niet ergens anders heen? In het verleden hebben we im mers vaker raadsleden met vreemde denkbeelden gehad die gewoon buiten de stad woonden. Dat had zo zijn voor delen. Deze raadsleden moes ten hun informatie over Leiden uit de Rotterdamse daklozen krant halen, en hadden daar door niet zo veel te melden. Margje daarentegen heeft overal, maar dan ook overal een mening over. En dat gaat zo af en toe vervelen. Het zou ook beter zijn voor de patiënt zelf. Nu blijft het nog bij hallucinaties van drommen hoofddoekjes die door de wijk trekken. Maar wat wanneer er straks even verderop in de Meelfabriek een Turks waren huis wordt gevestigd. Ziet zij dan Ali Baba en de zeven rovers op hun vliegende tapijten door Leiden-Noord vliegen? Echt, het kan alleen maar erger worden. aad rietveld en ruud sep leiden herman joustra Het is helemaal niet zo beroerd gesteld met het jongerenwerk in Leiden. Sterker nog: het jonge renwerk in de stad doet het heel behoorlijk, in aanmerking geno men dat de gemeente de laatste jaren sterk heeft bezuinigd op de post welzijn. Dat is de stellige overtuiging van de Leidse Welzijnsorganisa tie, die dan ook zeer teleurge steld is over de scherpe kritiek die twee raadsleden van de PvdA, H. El Houari en E. van der Veen, onlangs spuiden. „Ik snap niet dat zij dat zeggen", is de re actie van A. Flapper, directeur van de LWO. De twee raadsleden stelden recent dat de gemeente het jon gerenwerk maar eens tegen het licht moest houden. Leiden zou te gemakkelijk subsidie toeken nen, terwijl het jongerenwerk te weinig jeugdigen zou bereiken. Op dit moment leggen de twee de laatste hand aan een notitie daarover. De kritiek is in elk ge val hard aangekomen bij de LWO, betoogt Flapper. „Omdat het gewoon niet waar is. Ze hadden beter moeten weten, er is voldoende informatie over de voortgang van het jongeren werk die het tegendeel aan toont." Afspraken over wat dat jonge renwerk precies moet behelzen, staan in het subsidiecontract dat de gemeente elk jaar afsluit met de Leidse Welzijnsorgani satie, zegt Flapper. En over de voortgang vindt frequent over leg plaats tussen beide partijen, onder meer aan de hand van cijfers over de deelname aan de verschillende projecten. „Dat de gemeente dus maar wat doet is een onterecht beeld. Dat neemt we goed jongerenwerk neerzet- overigens niet weg dat een meer ten. inspirerende visie van de ge- Medewerker projectontwik- meente welkom is." keling H. de Zeeuw wijst in dat Probleem is volgens Flapper verband onder andere op de ve- ook dat de Leidse Welzijnsorga- le projecten voor jongeren die nisatie minder kan doen dan op dit moment in Leiden- 'Gemeente heeft bij welzijnswerk veel geld weggehaald' vroeger, om dat er min der geld be schikbaar is. „De gemeen te heeft veel geld wegge haald bij het welzijnswerk, dus ook bij het jonge renwerk. Dat heeft uiteraard consequenties. Ooit had ieder buurthuis zijn ei gen jongerenwerker, dat is nu niet meer zo." „Daarnaast is het aantal jon geren toegenomen en zijn de problemen met sommige jon geren ook ernstiger geworden. Kijk maar naar de toename van het geweld. Gezien al deze ont wikkelingen kun je zeggen dat Noord plaats vinden. Zo heeft de LWO een sportop- bouwwerker aangetrokken en werkt de or ganisatie sa men met voet balvereniging Roodenburg in een project dat tot doel heeft Marokkaanse ou ders meer te betrekken bij het vervoer van de jeugd naar wed strijden. Bovendien zijn er twee meidengroepen opgericht in de buurthuizen, is het zakgeldpro ject al een tijd succesvol en is de LWO partner in het bekende ge meentelijke 'toezichthouders project' in winkelcentrum de Kopermolen. „Punt is echter dat de LWO niet elke jóngere kan bedie nen", meent Flapper. „We pro beren de jongeren van boven de zestien jaar stedelijk te berei ken, niet per buurt. Ze treffen elkaar overal. Bellen zelfs met mobiele telefoons van 'je moet hier naartoe komen, hier is het leuk'. Bij jongeren tussen de twaalf en de zestien is dat nog minder het geval. Die proberen we vooral buurtgericht te berei ken, via buurthuizen bijvoor beeld. Maar nogmaals, we kun nen niet elke jongere opvangen die zich verveelt. We richten ons op de risicojongeren, de zo geheten kwetsbare jongeren. Jongeren die qua achtergond en opleiding minder kans hebben in het arbeidsproces te worden opgenomen. In de praktijk be tekent dat dat je Marokkaanse jongeren aantrekt, maar ook Turkse Antilliaanse en Neder landse jongeren en vluchtelin gen. Dat met name de Marok kaanse jongeren de probleem groep vormen is een doemver- haal." Volgens C. Eppink, coördina tor bij jongerencentrum 't Stat- huys aan de Breestraat beschikt de gemeente over de zogeheten 'bereikcijfers', cijfers over de deelname aan projecten. „In de verhouding autochtoon-alloch toon, maar ook jongens-meis jes. De effecten, de resultaten ervan meten we. Ook daarvan zijn cijfers. Dat vind ik ook lo gisch, per slot van rekening draait de LWO op gemeen schapsgeld. Uit die cijfers blijkt het nut. Daarom verbaast de kritiek van de PvdA ons. De jon gerenwerkers zijn enorm teleur gesteld dat er zo over hun werk wordt gedacht." PESCA Ritslaars in zwart, bruin en navy 36 - 42 A&3b Allé en morgen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23