'Langdurig werkloze dupe nieuwe aanpak' Bijbetalen voor medicijnen lang niet altijd nodig Winteropruiming lederland klaagt ood in Brussel Onderwijsbond naar Tweede Kamer voor oplossing van CAO-conflict Ton beloning voor gouden tip Sybine bij PEREZ Binnenland Water tegen giftige dampen Gemeenteraad Urk eist snel einde aan 'jeugdoproer' Zandverstuiving DAG 29 JANUARI 1999 lokalen en de aula van basisschool de Krabbenkooi in Ber- iop Zoom volledig in as gelegd. De rest van de school liep zienlijke rook- en waterschade op. De politie houdt reke- met brandstichting. De brand die omstreeks vier uur be was dankzij snel ingrijpen van de brandweer vlug onder iLrole. Toch kon niet worden voorkomen dat een deel van de ooi geheel uitbrandde. De 280 leerlingen hebben door de nd een verlengd weekeinde gekregen. De oorzaak van de nd is nog onduidelijk. Afgelopen zondag werd geprobeerd behulp van twee molotovcocktails bij de school brand te iten. Deze poging mislukte echter. Onderzocht wordt nu of ■en verband bestaat tussen de poging tot brandstichting en brand van vanmorgen. at var gelijk. 111 .UI :e ha< eten and verwoest deel van school in op zoom Bij een korte, maar felle brand zijn vanmorgen elkert: Zalm overdrijft ld. En •nOs ropze ig. d; haag Fractieleider Melkert van de PvdA vindt dat minister eel s|' m van financien ten onrechte nu al zorgelijk doet over de atkist. Hij laat voortdurend in de media weten dat het kabi- in het voorjaar forse bezuinigingen moet doorvoeren, maar Ikert is aan die conclusie nog lang niet toe, zo liet hij gisteren Y^llj en tijdens een bijeenkomst van het Genootschap van jsrect oWredacteuren ^en Haag. De PvdA-fractieleider gaf toe de lagere inflatie een probleem kan vormen voor het kabi- omdat met name de lonen geen gelijke tred dreigen te hou- met de lagere geldontwaarding. Maar Melkert rnoet eerst zien of de voorspellingen van het Centraal Planbureau over "inflatie uitkomen. Hij wees er daarnaast op dat de ie groei voor dit jaar op 2,25 procent geraamd wordt. Dat is liswaar lager dan het kabinet op prinsjesdag verwachtte, oj ar nog altijd 'keurig' in lijn met het regeerakkoord. Melkert - wacht dan ook dat het kabinet met incidentele aanpassingen -eel u de rijksbegroting van dit jaar een heel eind komt. rd.le ijnt argemeester met dood bedreigd ïgensi 3n iki warden Burgemeester Geersing van Ferwerderadeel is in i brief met de dood bedreigd. De burgemeester van GPV-hui- kreeg de brief als reactie op zijn nieuwjaarstoespraak waarin jongeren als 'etterbakjes' bestempelde. De anonieme schrij- stelt in zijn brief: „Het grootste deel van de gemeente Fer- rderadeel wil u dood hebben". Geersing heeft aangifte ge- an bij de politie, die de zaak serieus neemt. De verhoudingen de gemeente zijn sinds de nieuwjaarstoespraak ernstig ver- ord. De jeugd is woedend op de burgemeester en eist excu- Ook de politieke partij Gemeentebelangen Ferwerderadeel ersèï&F) vindt de uitspraken van Geersing onacceptabel. Maar ichte 'Sens burgemeester heeft juist deze partij zijn woorden ■dkai draaid- n. In enhi [eerderheid voor adoptie homo's sterdam Een kleine meerderheid van de Nederlanders, 56 )cent, is voor de mogelijkheid van adoptie door homoseksue- iannen en vrouwen. Vrouwen (65 procent) staan daar aan- ïstoo irkelijk positiever tegenover dan mannen (47 procent). In het t ha( derzoek van het bureau Motivaction vindt eveneens en nipte Daar eerderheid prostitutiebezoek een acceptabele vorm van sek- iliteitsbeleving (55 procent). Een meerderheid van 57 procent er ook geen problemen mee als men van iemand hoort [diegene in de prostitutie werkzaam is. Jongeren onder de 16 die zelf kiezen voor een seksuele relatie met een volwasse- kunnen van weinig ouderen steun verwachten. Van de man- he(j n vindt maar 35 procent dat zoiets moet kunnen en van de vjoii luwen slechts 26 procent. irsleJ el en tbs voor jarenlange ontucht dningen De rechtbank in Groningen heeft een 58-jarige Uit- izenaar drie jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd jens ontucht. De man heeft zeker acht jaar lang geregeld on- :ht gepleegd met zes meisjes uit vier verschillende gezinnen, kinderen warén rond de zes jaar oud toen de man daarmee jon. De zaak kwam vorig jaar aan het licht toen een van de isjes als getuige in een ander onderzoek door de politie werd loord. Alle slachtoffers hebben last van ingrijpende psychi- e gevolgen, zoals depressies of anorexia. De man kwam tus- 1984 en 1993 veel bij de gezinnen over de vloer en overlaad de meisjes en soms hun ouders met cadeautjes en snoep. In daarvoor moesten ze bij hem op schoot komen zitten of a hij ze - vaak met stilzwijgende toestemming van de ouders ee in zijn busje dat hij op een stille plek buitenaf parkeerde. sel marc peeperkorn door criminelen in tsteedse getto's en beloerd milieuproblemen en enge ziekten op het platteland, Ions weinig anders dan een Jte gang naar de koude irdzee waarin we als vijftien oen lemmingen zullen ver- jnen. In een tranentrekkend ltje van ambtelijk proza ben minister De Vries van iale zaken en staatssecreta- ïbema van economische za- hun nood geklaagd bij de )pese Commissie. )e steden worden geteisterd »r 'hoge werkloosheid, veel gdurig werklozen, een hoge te van onveiligheid, verou- rde bedrijfsterreinen en ver- iperde wijken', laten be- idslieden in een vertrouwe- brief aan de betrokken Eu- ommissarissen Wulf-Ma- van steunfondsen en nn van werkgelegenheid we- Voor alle zekerheid worden de mensonterende om- ndigheden in de rest van Ne- land niet onvermeld gelaten: zendingen zijn al binne met zijn grote collecties, moet woekeren met de ruimten. Daarom hebben ze bij Perez (met pijn in t hart) vele tapijten - waaronder veel grote afmetingen - sterk afgeprijsd. Daar kunt u nü van profiteren. Met kortingen van 5 tot wel 55%. Heemstede, Bronsteeweg 2. 023-5292509 Tweede Kamer ziet haken en ogen aan plannen De Vries De Tweede Kamer heeft weinig vertrouwen in het plan van minister De Vries van sociale zaken om nieuwe werklozen binnen een jaar een baan of scholingspro gramma aanbieden. Met uitzondering van de WD vreest de Kamer dat dit ambitieuze plan werkgelegenheidspro jecten voor bestaande langdurig werklozen naar de ach tergrond drukt. Ook vragen de meeste partijen zich af waar het geld vandaan moet komen om de zogenoemde 'sluitende aanpak' te betalen. Naar schatting 135.000 nieuwkomers op de arbeidsmarkt blijven het eerste jaar verstoken van een baan. Het kabinet wil hen sneller hel pen door 800 miljoen gulden extra per jaar uit te trekken. den haag gpd-anp ,,De plannen zijn mooi", vindt CDA-woordvoerster Verburg, ,,maar ondertussen zitten we nog met een harde kern aan langdurig werklozen die ook graag worden geholpen. Zeker nu ook de banengroei afneemt, mogen zij niet de dupe worden, omdat nieuwkomers ineens eerder aan de beurt zijn." PvdA, D66, Groenlinks en de kleine christelijke partijen spraken zich in soortgelijke bewoordin gen uit. Minister De Vries is het niet eens met de kritiek. Volgens hem komen er geen langdurig werklozen op 'het tweede plan'. „We investeren de komende ja ren juist meer geld om hen aan het werk te helpen. Het gaat niet om óf-óf, maar om én-én." De Vries ontkende gisteren dat langdurig werklozen het kind van de rekening dreigen te worden. Hij wees erop dat het kabinet ook voor het aan een baan helpen van langdurig werklozen meer geld beschik baar heeft dan in de vorige ka binetsperiode, onder meer door zo'n 20.000 banen te scheppen in aanvulling op de al eerder in gevoerde Melkert-banen. Bovendien hield De Vries de Kamer voor dat ook bij langdu rige werkloosheid voorkomen beter is dan genezen. „Je kunt niet tegen nieuwe werklozen zeggen: sluit u maar achteraan bij de rij. Werkloosheid is nu ouddorp''In de Goereese duinen bij Ouddorp is gisteren een begin gemaakt met het aanplanten van extra rijshout, dat moet voorkomen dat het zand van de duinen weg waait en dat de duinen afkalven. Het weer van de laatste tijd is voor de zeewering een grote vijand. Veel zand is al weg gewaaid en op de weg achter deduinen terehctgekomen. Bulldozers zijn dagelijks in de weer om het zand terug te schuiven. FOTO ANP WIM VAN VOSSEN 'Ernstige milieu- en veterinaire problemen' in Zuid- en Oost- Nederland, en 'een ijle econo mische structuur' in het Noor den. Een 'dramabrief betitelen Europese diplomaten het epis tel dat Brussel in elk geval weer een heel andere blik gunt op de successen van het poldermo del. De klaagzang van De Vries en Ybema is ingegeven door de geplande nieuwe verdeling van de Europese steunfondsen. De in 1993 zo moeizaam binnen gehaalde 330 miljoen voor Fle voland, verdwijnt zo goed als zeker. Hoe de hongerenden in Almere na 2000 de winter moe ten doorkomen, is nog een raadsel. Maar ook de subsidies voor banenplannen en voor economische achtergebleven regio's (Groningen, Limburg) liggen onder vuur. Verhoudingsgewijs krijgt Ne derland de komende jaren min der steun van de EU en het wil juist méér. De Vries en Ybema laten de commissarissen dan ook weten dat deze verdeling 'onaanvaardbaar' is. 'Laat Hermans vrij met competentiebeloning' utrecht anp De Algemene Onderwijsbond (AOb) heeft gisteren een klem mend beroep gedaan op de medewerking van de Tweede Kamer om uit het slepende conflict rond de onderwijs-CAO te komen. De onderhandelin gen voor een nieuwe onder wijs-CAO werden gisteren op geschort na een vergeefs over leg van zestien uur tussen de bonden en het ministerie van onderwijs. Het hoofdbestuur van de AOb vraagt de Kamer nu dringend om minister Hermans van onderwijs vrij te laten in de besteding van de 215 miljoen gulden die voor de competen tiebeloning is bedoeld. Volgens de bond heeft het ministerie anders te weinig geld om de bonden voldoende tegemoet te komen. Een van de grote obstakels in het overleg voor een onderwijs- CAO is steeds de competentie beloning geweest. Volgens het regeerakkoord moet Hermans met 215 miljoen gulden een be gin maken met competentiebe loning in het onderwijs. Ook in de Tweede Kamer is deze wens door alle partijen nadrukkelijk uitgesproken. De bonden voe len hier echter niets voor. Ze willen wel praten over beter personeelsbeleid, maar zonder dat sommige leraren vanwege hun prestaties beter worden beloond. De bonden vrezen voor willekeur en vriendjespoli tiek. Volgens de AOb is in de on derhandelingen over de onder wijs-CAO regelmatig verwezen naar de wens van de Tweede Kamer om competentiebelo ning in te voeren. De bond be schouwt dit als 'ongewenste in menging' van het parlement in het overleg over de arbeids voorwaarden. De AOb denkt dat twee belangrijke obstakels uit het CAO-conflict worden weggenomen als de Kamer mi nister Hermans vrijlaat in de besteding van de 215 miljoen gulden. Het obstakel van geld gebrek zou verdwijnen en ook de besliste weigering van de bonden om mee te werken aan invoering van competentiebe loning zou geen problemen meer geven. Premier Kok liet twéé weken geleden na afloop van de mi nisterraad weten dat aan het geld voor de competentiebelo ning niet mag worden getornd. „Ik zou het heel ernstig vinden als we daar nu aan zouden gaan knabbelen", zei Kok toen. erde Pers Diensten eenmaal moeilijker te bestrij den naarmate die langer heeft geduurd." De Vries gaat er van uit dat het aantal langdurig werklozen vermindert door er voor te zorgen dat er via zijn sluitende aanpak voor nieuwe gevallen geen nieuwe langdurig werklozen bijkomen. Wel moest hij toegeven dat bestaande langdurig werklozen moeilijker aan de bak komen wanneer zijn plan succesvol is en nieuwkomers de beschikba re banen innemen. Dat feno meen heeft overigens geduren de de hele jaren negentig ge speeld. De 800.000 banen die er vanaf 1990 zijn bijgekomen, zijn voornamelijk gegaan naar schoolverlaters en herintreden de vrouwen. Pas sinds vorig jaar komen ook langdurig werk lozen enigszins aan de bak. Amsterdam De blusboot Martinus van de Amsterdamse havendienst moest gisteren aan de Papaverweg in Amsterdam-Noord in actie ko men om giftige dampen te bestrijden. De dampen waren ontstaan na dat op een schip zakken met het zeer giftige fosforwaterstof in aanra king waren gekomen met water. Daardoor ontploften de zakken, waar in het als chemisch afval was opgeslagen. De blusboot zette de lading van de boot geheel onder water om het gif te laten uitwerken. Fosfor waterstof wordt gebruikt als bestrijdingsmiddel tegen ongedierte in ca- caoloodsen in de Amsterdamse haven. FOTO PAUL VAN WEEL Veel tips na 'Opsporing Verzocht' utrecht gpd De gouden tip die leidt tot de opsporing van de vermiste 13- jarige Sybine Jabsons uit Maarn en de aanhouding van haar ontvoerder(s), wordt beloond met 100.000 gulden. De helft van dat bedrag is gistermiddag uitgeloofd door de Utrechtse hoofdofficier van justitie. De rest is afkomstig van een ano nieme particulier. Sybine Jansons keerde op dinsdag 19 januari niet terug van haar school in Doorn. In tensieve zoekacties in het bos rijke gebied rond Maam en Doorn leverden tot nu toe al leen haar fiets en rugzak op. Nadat vorige week vrijdag met behulp van foto-opnamen door F16-straaljagers was vastgesteld dat er vrijwel zeker geen sporen te vinden waren in het bos, heeft de politie zich vooral ge concentreerd op grootschalige buurtonderzoeken. Vorige week woensdag was een minderjari ge jongen aangehouden, maar die werd zaterdag weer vrijgela ten omdat zijn betrokkenheid onwaarschijnlijk lijkt. Inmiddels zijn in Doorn en Maarn 2500 mensen onder vraagd. Die inspanningen heb ben tot nu toe nog geen resul taat gehad. Met het uiüoven van de beloning, een uitgebrei de perspresentatie en een extra „Laat ons iets weten, geef een teken." Met die woor den deden de ouders van de vermiste Sybine Jansons donderdagavond een op roep aan degene die meer weet over de verblijfplaats of het lot van hun dochter. De oproep, die ook was ge richt aan relaties van de mogelijke dader, werd ge daan in een extra aflevering van het tv-programma Op sporing Verzocht. De ou ders hadden zelf gevraagd om hun oproep te mogen doen. Tijdens de uitzending werd er al druk gebeld. In de loop van de avond en vanmorgen kwamen er in totaal ongeveer driehon derd tips binnen. Het on derzoek naar de 13-jarige Sybine wordt onvermin derd voortgezet. De politie gaat er nog steeds vanuit dat het sinds dinsdag 19 ja nuari vermiste meisje het slachtoffer is geworden van een ernstig misdrijf. Met welk misdrijf rekening ge houden wordt, wilde een woordvoerder niet zeggen. uitzending van het programma Opsporing Verzocht hopen po litie en justitie alsnog op de gouden tip. plaatselijke wetgeving'. Burge meester Veninga en de politie kregen alle steun voor hun op treden. Zij hadden escalatie voorkomen. Niemand viel over Veninga's reactie op de gebeur tenissen („Ik heb er begrip voor, maar het gebeurde is niet te tolereren."). De media daar entegen kregen er flink van langs. Zij zouden de gebeurte nis hebben opgeblazen, citaten uit hun verband hebben gerukt en het christelijke Urk met op zet negatief afgeschilderd heb ben. Het" was al de derde keer bin nen een jaar dat jongeren Urk in het weekeinde op stelten zet ten. Eerder werd, ook onder massale belangstelling, een shoarmazaak belaagd en werd de tuin van de burgemeester omgeploegd. Volgens de raads leden is het steeds een kleine groep jongeren die de oproer veroorzaakt. Vaak gaat aan een incident overmatig drankge bruik vooraf. Dat alcohol een probleem is voor de jeugd op Urk is ook al gesignaleerd in een rapport. De gemeenteraad van Urk wil dat er snel een einde komt aan de oproer die de jeugd in het dorp veroorzaakt. Burgemees ter en wethouders hebben gis teren de opdracht gekregen om maatregelen te bedenken die herhaling moeten voorkomen. Er komt een gesprek met de jeugd, ouders, kerken en scho len. Die hebben als doel nieuwe incidenten en massale volksop lopen te voorkomen. De raad besprak gisteren de gebeurte nissen van zaterdag. Toen gooi de een groep jongeren, temid den van tweehonderd toe schouwers, de ramen in bij een plaatsgenoot die voor een ze denmisdrijf is veroordeeld. In de ogen van de stenengooiers had de man een te lage straf ge kregen. De zeven raadsfracties ver oordeelden unaniem dat er voor eigen rechter is gespeeld. Er werd een motie aangenomen die uitsprak dat 'het recht in ei gen hand nemen in strijd is met Gods woord en de landelijke en den haag gpd Patiënten moeten vanaf komende maandag mis schien ineens gaan bijbetalen voor medicijnen die ze al jaren slikken. Maar als patiënt en arts zoeken naar een goedkopere vervanger, is bijbe taling in veel gevallen niet nodig. Minister Borst besloot deze week de vergoedingslimiet voor een groot aantal medicijnen te verlagen. Voor zeker 280 tot misschien wel 700 medicijnen worden de maximumbedragen die zorgverzekeraars mogen vergoeden per 1 februari verlaagd. Ligt de prijs van e'en geneesmiddel boven deze standaardverr goeding, dan moet de patiënt het restant zelf be talen. Dat kan variëren van een paar cent tot een rijksdaalder per tablet of capsule. De minister probeert op deze manier de kosten van geneesmiddelen in de hand houden. De ver goedingslimieten bestaan al sinds 1991, toen het Geneesmiddelen-vergoedingssysteem (GVS) werd ingevoerd. Via dat systeem wordt bepaald hoe duur een medicijn mag zijn om in aanmer king te komen voor volledige vergoeding. Ge neesmiddelen met een vergelijkbare werking die onderling min of meer vervangbaar zijn, staan in het vergoedingssysteem opgedeeld in groepen. De gemiddelde prijs van zo'n groep bepaalt de maximale vergoeding die de verzekering voor een geneesmiddel uit die categorie geeft. Voor een duurder middel uit de groep moet een pati ent bijbetalen. Het GVS is zo ingericht dat er in principe altijd voldoende keuze is voor genees middelen zónder bijbetaling. In de praktijk blijkt dan ook dat de medicijnen die het meest worden voorgeschreven geheel worden vergoed. Wie geen geld wil bijleggen, moet zijn arts vra gen om een goedkoop geneesmiddel van dezelf de soort. Als het bijvoorbeeld om een kalme ringsmiddel gaat, kun je net zo goed Diazepam innemen als het duurdere Valium, want daar zit exact dezelfde werkzame stof in. Minister Borst verwacht dat haar besluit zal leiden tot nóg goed koper voorschrijven door artsen. Er is echter een categorie patiënten die hoe dan ook aangewezen blijft op de poeders en pil len waarvoor zij de portemonnee moet trekken. Goedkopere varianten veroorzaken bij hen bij voorbeeld bijwerkingen of allergische reacties. Minister Borst bespaart met haar ingreep in het genees- middelenvergoedingsysteem (gvs) hooguit 158 miljoen gul den van de 255 miljoen die ze verwacht binnen te halen, denken de apothekers. Van die besparing komt 132 mil joen uit prijsverlagingen van de fabrikanten en 26 miljoen gulden door hogere eigen bij dragen van patiënten. Vorig jaar betaalden patiënten al 33 miljoen gulden zelf. Het ko mende jaar komt de bijbeta ling dus uit op 59 miljoen gulden, wat neerkomt op minder dan één procent van de totale uitgaven aan medi cijnen vorig jaar van rond de zeven miljard gulden. Volgens de vereniging van apothekers KNMP vallen de effecten voor de patiënten wel mee. Dat komt doordat een belangrijk aantal medi cijnfabrikanten de prijzen heeft verlaagd. Als patiënten de geneesmiddelen waarvoor zij moeten gaan bijbetalen vervangen door alternatie ven, worden de kosten voor patiënten nog verder beperkt. De belangrijkste middelen waarvoor voortaan ook moet worden bijbetaald zijn Zocor (een cholesterolverlagend middel) en het antidepressi vum Remeron. Die ontkomen dus niet aan bijbetalingen. Borst hoopt dat dat beperkt kan blijven. Bij de introductie van het GVS kwam de farmaceutische industrie eerst in opstand, maar verlaagde ver volgens flink de prijzen van de duurdere midde len, omdat ze deze anders nauwelijks nog zou kunnen verkopen. Borst rekent nu op een soort gelijk effect. De geneesmiddelenlobby heeft daar overigens een hard hoofd in. Twee jaar geleden heeft Borst via een speicale wet de prijzen van geneesmiddelen verlaagd tot het Europese ge middelde. De prijzen nog verder verlagen is (dus) niet verantwoord, zo heeft de farmaceutische in dustrie nu in eerste instantie gereageerd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3