Leidsch Dagblad ctie bij politie onvermijdelijk Exportverbod treft fruittelers hard Tijdelijk rijbewijs voor jongeren tot 24 edicijnenf abrikant eigt Borst met rechter N Recordkoude in Noord-Europa wesselman H;1!II1NJ,'P Subsidie voor huurder die huis koopt - ormloop op medicijnen Deense onderzoeker: leven 3,7 miljard jaar oud TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. «iG 29 JANUARI 1999 esprek van de öag Vrouwen als boksvlees in Amerika leg Peper en bonden levert niets op OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Cultuur en Kunst i Sport Vaste huren in strijd tegen koopmarkt Organisatie Leidse Blues- en Jazzweek gooit roer niet om Ploeg Priem zien ze voorlopig niet in Frankrijk DEN HAAG GPD litie gaat vrijwel zeker acties voeren nu het overleg Ie nieuwe politie-CAO alsnog is vastgelopen. De n zijn woedend omdat minister Peper van bin- ïdse zaken blijft weigeren om het op 16 januari ge- principe-akkoord na te komen. Het akkoord kost ljoen gulden meer dan verwacht. NPB-voorzitter luijn verwacht vanaf midden volgende week de acties. len bereikte principe-akkoord bijna de helft duurder was dan iag kwamen ambtena- gedacht. Peper nodigde daarop het ministerie van bin- gisteren de bonden uit, maar dse zaken er achter dat die lieten voor de aanvang van langdurig onderhande- het gesprek al weten dat wat hen betreft Peper de afspraken moet nakomen. Hoewel Peper en de bonden vervolgens acht tien uur met elkaar praatten, kwamen ze er niet uit. De bon den verlieten het ministerie met een ultimatum aan Peper dat hij tot half tien vanmorgen de tijd had om alsnog in te stem men met de gemaakte afspra ken. Peper ging niet in op het ulti matum. De grootste politiebon den NPB en ACP reageerden nauwelijks verrast. Het bonds- bestuur van de ACP en de bondsraad van de NPB kwa men vanmorgen bij elkaar om te praten over acties. ACP-voor- zitter Vogel reageerde vanmor gen boos. „Wat ons heeft ver bijsterd is dat de minister ons de hele dag hier heeft laten zit ten en tenslotte absoluut niet bereid bleek ook maar enige beweging te maken." De ACP ziet geen andere mogelijkheid dan de acties zoals die eerder al gepland stonden, uit te voeren. „Onze leden zijn deze onbe trouwbare werkgever spuug zat." Daarnaast beraadt de Al gemeen Christelijke Politiebond zich op juridische stappen. Het eerder overeengekomen CAO-akkoord voor de politie kwam tot stand nadat een extra periodiek aan de loonschalen zeven, acht en negen werd toe gevoegd. In deze schalen zijn veel politiemensen ingedeeld. Volgens Peper gaan die er in sommige gevallen 6 procent op vooruit en dat is volgens hem 'niet volgens de geest van het akkoord'. Zijn tegenvoorstel be tekent volgens de politiebon den echter dat grote groepen politiemensen er tientallen gul dens per maand minder op vooruit gaan in vergelijking met het eerder gesloten principeak koord. Er komt een tijdelijk rijbewijs voor jongeren van 18 tot 24 jaar. Minister Netelenbos (ver keer en waterstaat) wil over de mogelijkheid beschikken het rijbewijs van jonge automobi listen snel in te nemen als ze zich in het verkeer misdragen. Jonge, beginnende automo bilisten zijn naar verhouding het meest betrokken bij zware verkeersongelukken. Politici hebben de afgelopen jaren va ker aangedrongen op maatre gelen om het probleem terug te dringen. Het tijdelijk rijbewijs zal waarschijnlijk gepaard gaan met een puntensysteem, maar mstenderving en onvolledige informatie ofddorpse medicijnenfa- Wyeth dreigt minister van Volksgezondheid e rechter slepen wegens itenderving en onjuiste itie over het geneesmid- :xor, een antidepressi- haar gisteren aan de ien en apothekers ver brief schrijft de minis- onder meer voor het Efexor vanaf komende g zal moeten worden aid. Dit is pertinent on- reageert directeur regi- taken K. Duijn van Wy- né z'j /el zee t' dez 'ebruiker van Efexor XR- vooes moet per dag welis- 1 cent meer gaan betalen de standaarddosering, oor de tabletten van het blijft de prijs ongewij- )at onderscheid wordt in i Fiat f van de minister niet ge- s verduidelijkt Duijn. De £ezl iat van het Hoofddorpse - een dochteronderne- an de Amerikaanse me- ngigant Americam Products - sommeert de dan ook in een van- erstuurde brief de onjuis- dedeling over Efexor te Pieren. |J Haarlemse farmaceut ■^(s (nog) niet van plan juri- stappen tegen de minis- it6/E( indernemen, zegt woord - r R. Berkelbach van der ;el. MSD is volop bezig zijn geneesmiddel Zocor, tegen een hoog cholesterolgehalte, van een 'breekgleuf te voor zien. Patiënten kunnen dan ge woon de 20 mg pillen Zocor ko pen, waarvoor geen bijbetaling nodig is, in plaats van de 10 mg pillen, waarvoor welmoet wor den bijbetaald. Als patiëntéh op voorschrift van de huisarts eigenlijk de la gere doses moeten hebben per dag, kunnen zij de pil gemakke lijk in tweeën breken, zodat ze toch op 10 mg per inname ko men. „Dit is voor onze cliënten de meest elegante oplossing onder de gegeven omstandigheden. Het ministerie wil dat voor elk geneesmiddel een vergelijkbaar alternatief zit in het cluster. Dat zit er nu", zegt Berkelbach van der Sprenkel. Volgens hem lig gen de nieuwe breekbare pillen vanaf maandag bij de apotheek. Vanaf die datum gelden voor een paar honderd medicijnen nieuwe, lagere bedragen die verzekeraars mogen vergoeden. De prijs omlaag doen lukt volgens MSD niet, omdat in Nederland de prijzen al onge veer 10 procent onder het ge middelde liggen van wat in an dere Europese landen wordt gevraagd. „De afstand tot het Europees gemiddelde zou dan nog groter worden. Ons hoofd kantoor in de Verenigde Staten gaat de prijzen alleen voor een klein landje als Nederland echt niet verlagen", aldus Berkel bach van der Sprenkel. KiRUNA/MOSKOUVijftig graden onder nul weerhoudt Henrik Tuoremaa en Teckla Was- sara er in het noorden van Zweden niet van om er met hun sleden op uit te trekken voor de dagelijkse boodschappen in Kiruna. De extreme koude in Scandinavië en Rusland houdt aan. In Noord-Noorwegen en Noord-Finland werden gisteren temperaturen gere gistreerd van meer dan 50 graden onder nul, de laagste van de eeuw. In het noorden van Rusland is het zo koud als het in geen zestig jaar is geweest, zeggen de meteorolo gen. In het dorp Petrun in de Russische republiek Komi ten westen van de Oeral was het donderdag het koudst: 53 graden onder nul. In het zuidelijkste deel van Komi was het nog altijd kouder dan 45 graden onder nul. In de havenstad Archangelsk aan de Witte Zee ondervindt het scheepvaartverkeer hinder doordat twee bruggen als gevolg van de ijzige koude niet meer open kunnen. Op het schiereiland Kola wordt het daaren tegen een beetje 'warmer*. Het kwik is daar van min 51 graden gestegen tot min 40 graden. In de stad Pokka in het noorden van Finland blijft de temperatuur dalen. Het re cord van woensdag werd gisteren donderdag al scherper gesteld op 51,5 graden onder nul. In het noordelijk deel van Scandinavië zijn de scholen dicht. FOTO EPA KENNETH PAULSSON LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 over de precieze invulling wordt nog nagedacht, zo zei een woordvoerder van de mi nister vanmorgen. Duidelijk is dat wie in de toe komst een maximum aantal strafpunten overschrijdt, zijn rijbevoegdheid verliest. Deze automobilisten moeten dan op nieuw lessen nemen om weer in aanmerking te komen voor een rijbewijs. Minister Netelenbos heeft zich ten doel gesteld het aantal dodelijke ongelukken te ver minderen. Jaarlijks verliezen in Nederland tussen de twaalf honderd en dertienhonderd mensen hun leven in het ver keer. 331 Kerkstraat 110a, 2377 BB Oude Wetering Tel.: 071-3316800 Fax:071-3316502 RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN Gerd de Ley De grens van zijn denken is de witte rand van zijn krant. koude nacht a -571° -1.75" 277° Öe 10% 20% 20% 5SSES$ 60% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina26 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving16 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Sport24,25 Strips12 Uitgaan 22 ggggjjj Verteltheater Silvester pre senteert 'Verhaaltjes voor Fionneke' door Kathleen van der Weerd, waarvoor een kortingsbon. Piccard mag met ballon over China De Zwitserse avonturier Ber- trand Piccard heeft van Peking toestemming gekregen om het Chinese luchtruim te doorkrui sen bij zijn volgende poging non-stop rond de wereld te vliegen met een ballon. Piccard wil dinsdag opstijgen met zijn ballon Breitlmg Orbiter III. De voorbereidingen in het Zwitserse Chateau d'Oex lopen al sinds eind november. Vanuit Chateau d'Oex ondernam Pic card eerder twee mislukte po gingen om met een ballon zon der tussenlandingen de aarde te ronden. China had in december laten weten voorlopig geen ballon nen met recordjagers meer in zijn luchtruim toe te laten. }/o organisatie 10% vervoer pker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. voor informatie of offerte: 1-561 7542 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 DEN HAAG ANP Huurders met een laag inko men die hun huis willen kopen, kunnen gedurende maximaal vijftien jaar maandelijks maxi maal 300 gulden premie krij gen. Zij hoeven ook niet de overdrachtsbelasting van 6 pro cent van de koopsom te beta len. Voor mensen die na vijftien jaar de hypotheekrente en -af lossing niet kunnen betalen, komt er een vangnet. Het kabinet spreekt vandaag over deze Stimuleringspremie Eigen Woningbezit, die is ont worpen door de staatssecreta rissen Remkes van volkshuis vesting en Vermeend van finan ciën. De regeling gaat gelden voor mensen die in aanmerking komen voor huursubsidie. Het kabinet wil huurders met de premie stimuleren om zelf een woning te kopen. Dankzij de premie kunnen zij een hoge re hypotheeklening afsluiten, zodat zij een duurder huis kun nen kopen. Mensen die van de regeling gebruik willen maken, moeten de hypotheekrente voor vijftien jaar vastzetten. De overheid betaalt de pre mies uit de huursubsidie die zij bespaart als huurders een huis kopen. Ook voor het schrappen van de overdrachtsbelasting is een dekking gevonden: Ver meend denkt de benodigde 150 miljoen gulden te vinden door fiscale lekken te dichten. Vorig jaar dienden de Twee de-Kamerleden Duivesteijn (PvdA) en Biesheuvel (CDA) een vergelijkbaar wetsvoorstel voor individuele koopsubsidies (1KB) in. Zij zetten daarmee Remkes onder druk. In het re geerakkoord van afgelopen zo mer is afgesproken dat het ka binet binnen een half jaar met een voorstel zou komen. Dui vesteijn en Biesheuvel gaan in hun voorstel uit van een hypo theeklooptijd van dertig jaar. WASHINGTON AP CONNIE VAN UFFELEN nkondiging van minister volksgezondheid) dat pa- i vanaf maandag voor aantal geneesmiddelen in gaan bijbetalen, heeft ferse apotheken in de re- ileid tot een toegenomen naar medicijnen. Bij apo- Leiden Zuid-West liep het in storm. „We krijgen de smoezen. Mensen zeg- ijvoorbeeld dat ze op va- gaan en extra medicijnen hebben. Ze vermoeden meer moeten gaan beta len en vragen daarom extra veel recepten", zegt S. van Starken- burg. Ook bij Boehmer Apotheek in Leiderdorp is het drukker dan normaal. „Veel mensen vragen of het medicijn dat zij gebrui ken op de lijst staat, maar we hebben de lijst met medicijnen waarvoor moet worden bijbe taald nog niet binnen", zegt A. Huizer. „Ik verwijs dan door naar het ministerie van WVC. We hebben al wel een lijst van medicijnen die per 1 februari extreem goedkoper worden. Er is nog veel onduidelijkheid over de vergoedingen." Volgens W. van der Laan van de gelijknamige apotheek in Leiderdorp is er sprake van een misverstand. „De vergoe dingslimieten zijn weliswaar aangepast, maar veel fabrikan ten zijn er op ingesprongen door de prijzen te verlagen. Voor mensen die een zeldzaam middel gebruiken, bekijken we of er een alternatief is. Verscherpte controle op peren De Deense onderzoeker Minik Rosing heeft uit onderzoek van rotsformaties op Groenland ge concludeerd dat er mogelijk 3,7 miljard jaar geleden al leven was op aarde, 200 miljoen jaar eerder dan tot nu toe werd aan genomen. In zijn verslag, dat vrijdag in het wetenschappelijk blad Sci ence verscheen, beschreef Ro sing zijn onderzoek van meta morfe rotsen in een goedbe- waarde aardlaag in het westen van Groenland. In de rotsen trof hij koolstof aan, waar schijnlijk gevormd door uit de zee afkomstig plankton. De sa menstelling van de koolstof komt overeen met de structuur van koolstofafzettingen die door hedendaags plankton worden gevormd, zei Rosing. De ouderdom van de rotsen die hij onderzocht, werd bepaald op 3,7 miljard jaar. De oudste op aarde gevonden fossielen zijn 3,5 miljard jaar oud. VENHUIZEN GPD-ANP De vondst van het giftige CCC in peren voor de export naar Groot-Brittannië is hard aange komen bij de fruittelers. De peer is het voornaamste export product voor de fruittelers. Zij heben al te maken met lage prijzen door overproductie en felle concurrentie met buiten landse telers. Een smet op de peer maakt de concurrentie strijd nog moeilijker. De West-Friese fruitteler Kar- sten is de dans nog juist ont sprongen. Tegen een zeer goe de prijs gingen bij hem, vlak voor de veilingstop door de Greenery, alle peren (65.000 ki lo conferences) de deur uit. Naar Groot-Brittannië. Bij tien tallen collega's ligt de hele oogst nog in de koeling. Als de opgeslagen peren vernietigd moeten worden, is de ramp niet te overzien. Het gewasbeschermingsmid del CCC is in een aantal EU- landen (Nederland, België, Ita lië) toegestaan. In onder andere Groot-Brittannië is het verbo den. Toch kan Groot-Brittannië de invoer van peren die met CCC behandeld zijn niet zo maar weigeren, omdat het op de Europese lijst van toegestane chemische middelen staat. Er geldt wel een EU-norm: in de vruchten mag niet meer dan drie miligram CCC per kilo worden teruggevonden. En die norm is in de Nederlandse pe ren overschreden. Hert is Engelse fruittelers al jaren een doom in het oog dat zij geen CCC mogen gebruiken. Karsten: „Ze vinden het concu- rentieververvalsing, en probe ren hun eigen afzetmarkt te be schermen." In dit geval staan ze sterk, omdat de EU-norm wordt overschreden. Onbekend is waarom Neder landse peren dit jaar te veel CCC bevatten. Er doen verschil lende theorien de ronde. De voornaamste legt verband met de slechte zomer. CCC breekt af onder invloed van (zon) licht. Door het slechte zomerweer zou dat proces goeddeels ach terwege zijn gebleven. Verder is de samenstelling van het mid del sinds dit jaar veranderd. Niet alle boeren waren daarvan op de hoogte, en hebben er wellicht te veel van gebruikt. Bovendien zijn de detectieme- thodes sterk verbeterd en kan het nu beter ontdekt worden. De Nederlandse afzetorgani saties The Greenery, Fruitmas- ters en veiling Zon hebben ook besloten tot een verscherpte controle. Nog deze week wor den de eerste resulten ver wacht. Het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL) meldt dat de meeste super markten peren afnemen van bovengenoemde afzetorganisa ties en vertrouwen op deze. Van de 90.000 ton peren die Nederland exporteert gaat on geveer 35.000 a 40.000 ton naar Groot-Brittannië De totale pe renproductie bedroeg in het seizoen '98-'99 ongeveer 135.000 ton. CCC staat overi gens niet bekend als erg toxisch. Volgens woordvoerder Van Zétten van het Produkt- schap voor de tuinbouw lopen ook mensen die erg veel peren eten, geen gezondheidsrisico's. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Postcode: 'Tel: Plaats: - (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) O acceptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/giro:Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden u_ n n n u 1c141 4UU114 OF BEL 071-51 28 030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1