Van luis in pels tot gevestigde orde Crown Van Gelder: klein maar gelukkig Shell duikelt op rangii Economie van grootste concerns 'Overname van Vol niet goed voor Nedc; 'Je wordt zomaar uit de boot gepleurd' Tuinders boos over leges VRIJDAG 29 JANUARI 1999 Voordeelnummers voor KPN-abonnees den haag KPN gaat zijn abonnees de mogelijkheid bieden v oordeelnummers te kiezen. Dat betekent v ooral een voordeel voor particulieren, die daardoor een aantal zelfgekozen tele foonnummers met korting kunnen bellen. De nieuwe stap van KPN aan het tarievenfront blijkt uit een mededeling van OPTA. Dit toezichtsorgaan maakte vanmorgen bekend akkoord te gaan met het systeem van voordeelnummers dat KPN wil invoeren. De details van het nieuwe aanbod maakt KPN binnenkort zelf openbaar. Het is de tweede stap in het traject van tariefsverla gingen dat in november met KPN is afgesproken. Op 1 januar ging het tarief voor interlokaal bellen met 10 procent omlaag en het lokale tarief op zondag met 33 procent. Hong Kong: Hollandse dubbeldekkers valkenswaard De Valkenswaardse bussenbouwer Berkhof le vert de komende weken 31 dubbeldeksbussen af voor het open baar vervoer in Hong Kong. Met de order is twtintig miljoen gulden gemoeid. Een vervolgorder is niet uitgesloten, aldus een woordvoerster van het bedrijf. Het is voor de eerste keer dat een Nederlands bedrijf dubbeldeksbussen maakt. Berkhof heeft de order gekregen van het Duitse MAN. de leverancier van het chassis. De bussen zijn besteld door Citybus, met 1.700 bussen een van drie grootste bedrijven op het gebied van openbaar ver voer in Hong Kong. Uitstel van executie voor Habitat Amsterdam Het Habitat-personeel blijft nog enkele dagen lan ger in onzekerheid over de toekomst. De voor gisteren geplande vergadering over een reddingsplan van de in nood verkerende meubelketen, ging niet door. Het onderzoek naar een mogelijke redding heeft nog enkele dagen langer nodig, aldus een woord voerster van Habitat. Pas als dat is afgerond, kan de top een be sluit nemen. Het bedrijf is technisch failliet, zo kregen vakbond en OR woensdag te horen. Op zijn best zal de keten in afge slankte vorm verdergaan. Er werken nu zo'n 150 mensen in ze ven vestigingen. Alliantie in Amerikaanse reiswereld new york Twee grote zakenreisorganisaties in Noord-Amerika vormen een alliantie. Het betreft Uniglobe Travel International met een jaaromzet van 3.3 miljard gulden en Woodside Travel Trust met 38 miljard gulden aan revenuen. De franchiseketen Uniglobe heeft 1.000 vertegenwoordigingen in twintig landen, waaronder Nederland met vestigingen in onder meer Venlo, Rotterdam. Haarlem. Almere en Groningen. Uniglobe verzorgt hoofdzakelijk zakenreizen voor het regionale bedrijfsleven. De omzet in Nederland bedroeg vorig jaar ruim 25 miljoen. Woods ide telt meer dan 130 agentschappen in 80 landen. De doel groep van deze onderneming wordt gevormd door de grote, veelal internationaal opererende concerns. Italiaanse pizzapunt: vooral veel korst den haag De Nederlandse pizzaliefhebber is in eigen land niet slecht af. Een eenvoudige punt levert hem 43 procent aan beleg. Daarmee is Nederlandse pizzabakker de op een na royaalste in Europa. Meen in Denemarken krijgt de consument net iets meer vulling In Italië zijn de pizza's met 27 procent beleg daar entegen het karigste. In het land van oorsprong bestaat de punt voor bijna driekwart uit korst en scoort daarmee het slechts on der de twaalf landen waarin de Europese consumentenorgani satie de snack hebben getest. In de meeste landen bestaat de eenvoudigste pizza voor 60 tot 63 procent uit korst. ,,Op de hy giënische kwaliteit is riiets aan te merken", zo staat in de giste ren verschenen Consumentengids. „Ze zijn niet al te vet. maar wel wat aan de zoute kant." Werkdruk in catering veel te hoog nieuwegein Ruim tweederde van de werknemers in de catering klaagt over een te hoge werkduk. Zij vinden het op hun werk vaak een gekkenhuis. Dit blijkt uit een onderzoek van TNO-Ar- beid dat gisteren is gepresenteerd in Nieuwegein. De Horeca- bond FNV had opdracht tot de studie gegeven. Serveersters en koks hebben moeite met het werktempo, de werkbelasting en de fysieke belasting. Volgens de Horecabond worden de con tracten van de cateraars met opdrachtgevers steeds krapper waardoor de werkdruk toeneemt. Minder menSen moeten het zelfde werk doen. Ook signaleert de bond in toenemende mate dat het aantal gasten of het assortiment toeneemt, zonder dat er meer personeel bij komt. In de contractcatering werken onge veer 16.000 mensen. Samenwerking Schiphol en Zaventem schiphol De luchthaven Schiphol gaat met het Brusselse vlieg veld Zaventem samenwerken op het gebied van informatie- en communicatietechnologie. Doel is het ontwikkelen van syste men die door beide luchthavens kunnen worden toegepast. Ook zal worden getracht de systemen in andere landen aan de man te brengen. De verwachting is dat de vraag naar speciale op vliegvelden gerichte informatie- en communicatiesystemen de komende jaren sterk zal toenemen. Schiphol en Zaventem gaan een joint-venture oprichten waarin zij elk voor vijftig pro cent deelnemen. Slachterijen boos over dure keuring vught De slachterijen in Nederland vinden het onacceptabel steeds meer te moeten betalen voor de keuring van vlees in de slachterijen door ambtenaren van de Rijksdienst voor de Keu ring van Vee en Vlees (RW). De overkoepelende organisatie COV wil dat het ministerie ophoudt met het bedrijfsleven steeds hogere tarieven op te leggen. Dat zei COV-voorzitter J. Rame- kers gisteren tijdens de algemene ledenvergadering in Vught. „In een tijd van terecht meer activiteiten op het gebied van dierziektepreventie wordt de overheidsbijdrage gehalveerd. Het bedrijfsleven moet het tekort maar ophoesten. Het lijkt erop als of het bedrijfsleven moet opdraaien voor de begrotingsproble men van het ministerie. Onacceptabel!". Volgens Ramekers zijn de keuringstarieven sinds 1996 met 50 procent gestegen. Duitse metaalarbeiders in staking bonn Meer dan 100.000 Duitse metaalarbeiders zijn vandaag met waarschuwingsstakingen begonnen uit onvrede over het bod van de werkgevers. De onderhandelingen tussen de IG Me- tall vakbond en de werkgevers zijn gisteravond vastgelopen. Partijen hadden beloofd tot vandaag geen actie te zullen onder nemen om hun eisen kracht bij te zetten. „Wij moeten nu de druk verhogen", zei vice-vakbondsvoorzitter Juergen Peters. De vakbonden eisen 6,5 procent meer loon en zijn ontevreden over het werkgeversaanbod van 2 procent en een eenmalige betaling van een half procent. Haarlemmer Peter Smit geeft door beursgang deel macht bij DPA uit handen Peter Smit geeft binnenkort een deel van de macht uit handen. De 35-jarige Haarlemmer brengt 'zijn' DPA Au dit Detachment naar de 'babybeurs' NMAX. Het is de volgende, logische stap voor het sinds de oprichting in 1990 stormachtig gegroeide detacheringsbureau voor fi nancieel administratief personeel. ,,Ik moet mijn eigen karakter ondergeschikt maken aan DPA". beseft Smit, oprichter en algemeen directeur van een bedrijf met bij na 350 werknemers en goed voor een omzet van 43 mil joen per jaar. „Daar zijn we inmiddels te groot voor ge worden." 'Kaasschavrll KPN leidt U,;: forse werkt den haag gpd-ai haarlem pauline blom Met twee man begon hij ooit, zwervend door Nederland. Uit gekeken op de accountancy be sloot hij bijna negen jaar terug de stap te wagen. Wijs gewor den door opdrachtgevers die hij via banen bij KPMG en Deloitte Touche ontmoette, ontdekte hij een gat in de markt. „Ik merkte dat er veel behoefte was aan tijdelijke krachten die op projectbasis konden worden in gehuurd. Bij het opmaken van de jaarrekening, het plaatsen van nieuwe financieel admini stratieve systemen en bij fusies of overnames. Aanvankelijk droeg hij zelf als enige werknemer het predikaat 'te huur'. Maar al snel ontdekte Peter Smit dat het efficiënter was zich bezig te houden met acquisitie en marketing. „In het begin crosste ik, samen met Hans Leistra (inmiddels mede- -aandeelhouder en -directeur, red.) het hele land door. Van af spraak naar afspraak." Er was interesse, ondanks het conser vatisme binnen de financiële wereld. „Wij hadden iets nieuws te bieden. Daarbij was het tijdstip gunstig. Het uit- zendwerk zat in de lift, al was het in die tijd nog not done fi nancial controllers of financiële directeuren op tijdelijke basis in te huren." „We kregen vrij snel voet aan de grond", kijkt Smit terug op de begintijd, het pionieren. „Toen ik zelf nog in de accoun tancy werkte, was dat ondenk baar. Maar de wereld verandert snel. ook financieel administra tief. De levensduur van syste men is korter, er wordt steeds meer geautomatiseerd en daar door wordt de druk op bedrij ven opgevoerd. Dus is er be hoefte aan gespecialiseerd per soneel. dat gewend is op pro jectbasis te werken." In amper negen jaar tijd groeide DPA uit van 'luis in de pels' van de gevestigde aanbie ders tot een van de grote spe lers op de detacheringsmarkt. Met als specialisatie de hogere functies; van administrateur tot financieel directeur. Nu heeft DPA 300 medewerkers onder gebracht, die voor gemiddeld zeven maanden bij een bedrijf aan de slag gaan. Deels betreft dat specialisten die op de loon lijst van het detacheringsbu reau staan, deels zelfstandigen die via DPA aan de slag gaan. Daarnaast zijn in de vier vesti gingen (Amsterdam, Rotter dam. Den Bosch, Amersfoort) Peter Smit:. „Er is behoefte aan gespecialiseerd personeel, dat gewend is op projectbasis te werken." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENCELCHOR 35 mensen fulltime bezig met de begeleiding van de gedeta- cheerden. Smit: „De afgelopen jaren is de groei extreem ge weest. We zitten boven die van de flexibele arbeidsmarkt en verwachten dat te kunnen con tinueren." Dit jaar opent DPA nog eens zes nieuwe kantoren en wordt het hoofdkantoor - nu nog een blokkendoos in de schaduw van de Amsterdam ArenA - ver plaatst naar een villa aan het Haarlemse Florapark. Na de middelbare school volgde Smit niet de verwachte gang naar de universiteit, maar besloot hij werk en avondstudie te combi neren. Accountancy, dat leek hem wel wat. „Kon ik meteen geld gaan verdienen." De acht jaar die voor de studie stond, bleek echter te veel van het goe de. Na KPMG en Deloitte Touche volgde VNU en ICL. Maar de lol was er af. „Ik ro mantiseerde de accountancy", kijkt hij nu terug op die perio de. „Je zit steeds op een andere plek, met verschillende klanten, kijkt in allerlei keukens. Maar je zit ook in een vrij strak keurslijf, op grote kantoren, in een sfeer die sterk hiërarchisch bepaald is. Ik moet zeggen dat mijn le ven een stuk leuker is geworden sinds ik eigen baas ben." En dan toch de beurs, het weggeven van een deel van de controle die het eigen baas zijn juist zo aantrekkelijk maakt. „Toch is het de juiste stap", denkt Smit, die mede met het oog op de beursgang vorig jaar Martin Schroder als voorzitter van de raad van commissaris sen wist te strikken. „We bok sen voortdurend op tegen de grote accountantskantoren. Een beursnotering betekent aanzien, naamsbekendheid. Personeel werkt graag voor een gerenommeerd bedrijf en het is steeds moeilijker de juiste men sen te vinden. Maar straks kun nen we ze als extra bijvoorbeeld een aandelenoptieplan aanbie den." Welke toegevoegde waarde sleept hij zelf uit de deal? Maakt de emissie hem in één klap mil jonair? Peter Smit lacht om de vraag. „Ik ben een rijk mens in gedachten", wuift hij een ant woord weg. Concurrentie voor de \i ge PTT heeft de werkdr ie8a ruim 80.000 werknenf0St KPN Telecom, TNT Postkantoren opgevoer aanvaardbare proportiwar concludeert de vakbor Kabo op basis van UlfOtl door de Erasmus Uni Uit het rapport blijkt organisaties vooral heln vY( staan uit het 'kaasscha 1~I het personeelsbestand,0 aan de opzet van de or; 's veel te wijzigen. ir" Volgens de AbvaKab1 bedrijf zo vaak en grom hoop gehaald om het cie rend te maken, dat er biele werkverbanden sprake meer is. De wer Pro ervaren de overgeblevi vende werkomgevin ITIS stressvol. Tweederde werknemers is in de a twee jaar zeker één k'1" soonlijk betrokken geua< een reorganisatie. Ma kwart werkt nog gewooie' oude afdeling en de doen hun oude werk. van de werknemers hetzelfde werk of me 1 worden gedaan met mensen. De 30.000 werl van PTT Telecom heb >Cl vooral zwaar op het g 'geestelijke belasting' keisen.' Op de postij10" blijkt de mentale belas 'e s' hoogst. KPN noemt het or ongenuanceerd. Het wijst erop dat alleen v leden ondervraagd zijn ia8e niet direct is gevraagd h werkdruk ervaren. KI - zelf elk jaar onderzoek ruim 30.000 werkot „Daaruit blijkt dat de v,mz net zo hoog is als bij commerciële bedrijven. londen anp De nabije toekomst voor de Velsense papierfabrikant Crown Van Gelder is ondanks de gestegen winst wat onzeker. De Koninklijke/Shell Groep is op de wereldranglijst van groot ste ondernemingen, gemeten naar beurswaarde, gezakt van plaats twee naar vier. De Ame rikaanse softwarefabrikant Mi crosoft is-de nieuw e lijstaan voerder, het Amerikaanse con glomeraat General Electric moest zijn leidende positie op geven en zakte naar plaats twee. Dit blijkt uit de FT 500, die de Britse zakenkrant Financial Ti mes gisteren heeft gepubli ceerd. De ranglijst is samenge steld op basis van de beurs waarde eind september. Zou worden gekeken naar de markt waarde op 30 december dan duikelt Shell zelfs naar plaats acht. Amerikaanse concerns zijn de afgelopen maanden op de beursvloer meer in trek dan het oliefonds. Shell is ook niet meer het grootste olieconcern. Het Ame rikaanse Exxon streefde de Brits/Nederlandse combinatie voorbij met een derde plaats. pk aak amsterdam-velsen ronald frisart Kleine concurrenten inlijven of fuseren met een grote broer? Algemeen directeur K. Schaafs- ma van de Velser papierfabriek Crown Van Gelder heeft er geen behoefte aan. De papiermarkt is even wat slapjes, maar Crown Van Gelder rooit het wel. De vooruitzichten voor de langere termijn zijn zelfs zon nig. Schaafsma maakte dat gis teren in Amsterdam duidelijk in zijn toelichting op de jaarcijfers over 1998. Omgerekend naar fulltimers telt het bedrijf 345 arbeids plaatsen: een dreumes in de papierwereld. Afgelopen jaar deden zich vier kansen voor om nog kleinere producenten el ders in Europa over te nemen. In twee gevallen zelfs gratis. Crown Van Gelder hapte echter niet toe. Het betrof verouderde bedrijven waarin veel zou moe ten worden geïnvesteerd. Ook in een fusie met een grote re partner ziet Schaafsma niets. Hij kan zich samenwerking met een grote broer alleen voorstel len als Crown Van Gelder ooit zou besluiten een geheel nieu we papiermachine neer te zet ten. „Daarmee is zo'n 500 mil joen gulden gemoeid. Een mo lensteen om alleen te doen, aangezien ons eigen vermogen 208 miljoen bedraagt", rekende financieel directeur M.J. Hart- velt voor. Van zo'n groot project is voor alsnog geen sprake en dus gaat Crown Van Gelder zelfstandig verder - klein, maar gelukkig. En een beetje trots. Vorig jaar is een investeringprogramma van negentig miljoen gulden afge rond. „Technisch lopen we nu voor het peloton uit, zelfs ver geleken met de groten", aldus Schaafsma. De nettowinst steeg in 1998 met 6,5 procent naar 21,4 mil joen gulden. De directie stelt voor de aandeelhouders te la ten meeprofiteren door het di vidend per aandeel vast te stel len op 2,30 gulden, drie dub beltjes meer dan over 1997. Voor dit jaar durft de directie zich niet aan een winstprogno se te wagen. „Ik verwacht geen dramatische veranderingen." Verder wilde Schaafsma niet gaan, omdat de nabije toe komst wat onzeker is. Hij wees erop dat het in een aantal Euro pese landen economisch niet geweldig gaat en hij noemde 'de Azië-crisis een verstorende factor op de markt'. De Europe se papierexport naar Azië is met dertig procent teruggelo pen. Bovendien proberen Azia tische fabrikanten de produc ten die ze op hun thuismarkt niet kwijtraken te slijten in Eu ropa en de Verenigde Staten. Anderzijds heeft de Aziatische malheur een streep gehaald door plannen om de productie capaciteit daar flink uit te brei den. Schaafsma noemde met name Zuid-Korea. Uit die regio dreigt dus voorlopig geen ge vaar meer van overproductie en daardoor dalende prijzen op de wereldmarkt. 'Bepaald positief acht Schaafsma de perspectie ven voor de iets langere ter mijn. Hij voorziet dat de vraag naar papier nog een hele tijd met zo'n drie procent per jaar blijft stijgen. Het millenniumprobleem be zorgt de Velser papiermakers geen slapeloze nachten. Crown Van Gelder heeft zijn zaakjes vrijwel op orde, meent Schaafs ma. „Met Oud en Nieuw staan wij traditioneel stil." Werkne mers kunnen de jaarwisseling dus onbekommerd vieren. „Maar de vraag is of we daarna de zaak daarna weer op gang krijgen. Als we gas hebben, kunnen we aan de slag. Water en elektriciteit verzorgen we zelf," i, kc dt d Dat oliefondsen minde: zijn, is niet vreemd. "de 1 dalende olieprijs staan taten onder druk. Andif,^0,' concerns zakten ook. Van de grootste vijfl bedrijven zijn er 244 kaans. Opvallend is de -Jing^die Japanse ondi gen maakten. Op de van 1997 stonden no panse concerns, nu zij 46. De ondernemingen noteerd bleven, zakten maakt de Bank of Tokyi bishi een vrije val van fLjt( naar 102. Sony zakte naar 110. Het autoconck san komt niet eens me( ranglijst voor. Op de FT 500 zijn Nederlandse onderne iaa genoteerd. Het verze ei concern Aegon maakte 1 vallendste stijging: vai 151 naar 63. De bank a^ ABN Amro en ING blev v dezelfde positie zweven u derlandse/Belgische c< tie Fortis steeg evenwel naar 108. Philips zakte naar 201. ste< iljai ÏM l cpo Vakbonden bezorgd over toekoms heerlen gpd-anp FNV'ers Hoogovens vierkant achter pact voor werk beverwijk ronald frisart „Werkgevers zien WAO'ers als uitvreters en simulanten. Als er wat aan je mankeert, wordt je zomaar uit de boot gepleurd." Een FNVer vat het nog maar eens samen voor zijn collega's bij Hoogovens: het werkgele- genheidpact dat FNV Bondgenoten met de directie wil sluiten, verdient de volle steun van de achterban. Omdat mensen met een 'vlekje' moeten worden beschermd. En omdat ook gezonde werknemers moeten oppassen dat Hoogovens ze niet de poort uit werkt Leden van FNV Bondgenoten bij het staalbedrijf schaarden zich gisteren vier kant achter het pact dat de bond wil afslui ten. Dat moet gebeuren tijdens de CAO-ge- sprekken die op 17 februari beginnen. On derhandelaars van de bond beschouwen dat pact als het kernstuk van hun verlang lijst. De achterban denkt er precies zo over, zo bleek tijdens drie bijeenkomsten in het Beverwijkse vakbondscentrum Aagtenhof. Bondsbestuurder J. Duynhoven zette de toon door eraan te herinneren dat het twee jaar geleden met Hoogovens vastgelegde Sociaal Statuut 'een dikke onvoldoende' heeft gekregen van de werknemers. „Het moet en het kan anders", aldus Duynho ven. De Algemene Werkplaats voor (gedeel telijk) arbeidsongeschikten mag niet wor den gesloten. De leeftijd voor collectief pre pensioen moet omlaag van 62 naar 60 jaar. Aan uitbesteding van werk moet een halt worden toegeroepen. Met het plan voor een werkgelegenheids- pact biedt de bond de directie een herkan sing, vindt Duynhoven. „Maar als Hoog ovens niet wil, moeten ze hun eigen stront maar opvreten. Dan leidt elk probleempje straks tot grote moeilijkheden." Voorzitter G. Idema van de bedrijfs groepafdeling Hoogovens bezigt iets min der geharnaste taal. Toch is ook hij er niet gerust op. „Ik verwacht geen gemakkelijke onderhandelingen. Mochten we jullie steun nodig hebben, dan hoop ik dat we op jullie kunnen rekenen." De mannen knik ken en trekken hun jassen aan. De bond kan op ze rekenen. den haag-leiden gpd stellen, maar kan geen helpen de hand bieden. „Het rijk en de gemeenten hebben besloten de legeskosten af te schaffen. Wij als waterschappen vonden dat we niet konden achterblijven. Dan kies je een moment. Dat is natuurlijk zuur voor de mensen die voor die datum een vergun ning hebben gekocht. We kun nen moeilijk iedereen compen seren, want tot hoe ver moet je terug?" P. Hoogervorst van het Hoog heemraadschap van Rijnland: „Het is natuurlijk vervelend als je hebt betaald voor iets dat la ter gratis wordt. Maar het gaat om ten hoogste een paar hon derd vergunningen aan bloem bollentelers." Een aantal tuinders is boos op het waterschap. Reden is de 1.000 gulden legeskosten die zij hebben betaald voor de ver gunning waarmee geloosd mag worden op het oppervlaktewa ter. De legeskosten zijn het af gelopen jaar. of soms al eerder, afgeschaft, maar sommige tuin ders hebben net voor die da tum zo'n vergunning aange schaft. Die tuinders voelen zich gepakt en willen hun legeskos ten terug. De waterschappen zijn niet van plan aan die wens tegemoet te komen. P. de Vries van de Unie van Waterschappen kan zich de kri tiek van de tuinders wel voor- achtergrond De vakbonden vrezen dat de overname van de personenau- to-dvisie van het Zweedse Vol vo door het Amerikaanse Ford slecht uitpakt voor de Neder landse autofabriek NedCar in Bom. Het bedrijf is een samen werking van Volvo en het Ja panse Mitsubishi. Ook de tientallen toeleveran ciers van NedCar dreigen de dupe te worden. Ford heeft in dit deel van Europa al fabrieken in Genk en Keulen, Volvo maakt auto's in in Bom (Ned Car) en Gent. „Ik ben er pas ge rust op als Ford/Volvo later dit jaar besluit in Born de opvol gers van de Volvo S40 en V40 te gaan maken", zegt Unie-voor zitter Jacques Teuwen. FNV Bondgenoten en het CNV delen die zorgen. Teuwen vraagt zich bovendien af of Mitsubishi ook met Ford wil samenwerken, omdat Ford ook een belang van 33 procent heeft in het eveneens Japanse Mazda. Volvo wordt een aparte divisie van Ford, dat Volkswa gen, Fiat en General Motors versloeg in de strijd om de Zweedse autoproducent. Ford kan de overneming makkelijk bekostigen, want het heeft een slordige 45 miljard gulden in kas. Ford maakt jaarlijks zeven miljoen auto's, Volvo 400.000. Het Zweedse automerk is zeer populair in de VS. De overname levert Ford daardoor een flinke IUt( toename van het markta ne op zijn thuismarkt op. V i ja zette zijn personenwage aki de etalage, omdat die nil oo noeg winst opleveren. D tan den willen zich concent wil op vrachtwagens en nanêne langs een belang van 12, cent in de Zweedse trucl i kant Scania. Nu het zijn personenwa heeft verkocht, wil het S< waarschijnlijk helemaal men. Volvo wordt dan fi éen na grootste produce vrachtwagens en bussen combinatie DaimlerChru De opbrengst van de pel II. wagendivisie wordt in el gebruikt voor groei in de r( bedrijfswagens. v EZ-minister Jorritsma vel{ geen negatieve gevolgen jL> vo-topman Johansson h raj, verzekd dat er niets zal v deren." De verkoop zou wereldwijde dealernet vi zelfs kunnen groeien. Vo g NedCar-topman Dewulf overname eerder een kal een bedreiging. De aandeelhouders moe overname nog goedkeur m Ford zal dat geen proble p-, opleveren, maar bij Volv (|u minder vanzelfsprekend jaar geleden liepen plani voor een fusie met het Fi Renault stuk op verzet v< deelhouders. bestuursla j 5! het Zweedse publiek. Eé zonneklaar: Volvo kan al „s( sonenautofabrikant nietf gen kracht overleven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10