Kritiek op tv-reclame flesvoeding Economie Vuurtoren bijna klaar Tussenpersonen naar ECD over gratis autoverzekering Vliegtuiglakken blijven voorlopig bij Akzo Nobel Europees akkoord tijdelijk w ei Vrachtwagentjes afgedankt DONDERDAG 28 JANUARI 1999 Half miljard Rijkswaterstaat voor A5 den haag Een consortium van NBM Amstelland, HBG, Volker Wessels Stevin. Koop Tjuchem en Vermeer gaat voor een half miljard gulden de YVestrandweg Amsterdam (A5) aanleggen. De A5. waarv oor enkele maanden geleden nog af- of uitstel dreig de. moet een belangrijke verbetering vormen voor de bereik baarheid van de noordvleugel van de Randstad en van Schip hol. De weg ontlast de A4 en bevordert de doorstroming op het knooppunt Badhoevedorp. Randstad-academie voor flexwerkers utrecht Uitzendconcern Randstad begint met een eigen oplei ding voor medewerkers van callcenters. Via de Randstad Cal- lflex Academie worden uitzendkrachten geschoold in het goed afhandelen van telefoontjes. Ook voorziet de academie in een opleiding tot callcentremanager. De academie is gisteren in Utrecht officieel geopend. Bij de belkantoren in ons land wer ken inmiddels 125.000 mensen. Driekwart heeft een flexcon- tract. Randstad Callflex verwacht dit jaar minimaal 200 cursis ten. Belbureaus handelen onder meer telefoontjes af voor be drijven die een product uit de winkel halen of een klantenactie voeren. Miljoenenstrop dreigt voor perentelers zwaagduk De drie grote Nederlandse fruitafzetorganisaties hebben de veiling van peren volledig stilgelegd. Bij de drie vei lingen in Nederland, de Greenery, de Fruitmasters, en de Zon is in de vruchten een te hoog gehalte CCC, een groeiremmer. aan getroffen. Honderdduizenden kilo's in koelhuizen opgeslagen peren dreigen onverkocht te blijven, waardoor een miljoenen- strop dreigt. CCC wordt in het prille voorjaar toegepast. Het remt de groei van nieuwe loten aan de fruitbomen, maar bevor dert daarentegen de vruchtzetting. Kapper in bedrijf zorgt voor trofee den haag De strijd om veelgevraagde softwarespecialisten is Seagull te lijf gegaan door een kapper en masseur binnen te ha len. Werknemers kunnen zich zo tijdrovende klussen na werk tijd besparen. Seagull Business Software besloot verder het per soneel van het boodschappendoen te ontlasten. De dagelijkse inkopen worden door het bedrijf verzorgd. Die creativiteit lever de het bedrijf uit Dordrecht gisteren de prijs voor de snelst- groeiende onderneming op. Verder was de uitgekiende groei strategie van het bedrijf reden voor de jury om de prijs toe te kennen. De prijs voor de snelstgroeiende onderneming is een initiatief van enkele partijen waaronder de AEX Effectenbeurs en het ministerie van economische zaken. Aan de titel is geen geldbedrag verbonden. ENW zoekt heil op Poolse markt haarlem ENW Power, een onderdeel van het Noord-Hollandse energiebedrijf ENW, gaat samenwerken met het energiebedrijf ZEC van de Poolse stad Wroclaw. Het bedrijf wil daar samen met de Polen kleine warmte/krachtcentrales gaan ontwikkelen en exploiteren. Gisteren tekenden beide bedrijven hierover een intentieverklaring. Het is de bedoeling dat het tot een joint ven ture leidt die in Polen actief wordt op de markt van kleinschali ge elektriciteitsopwekking. In Polen wordt stroom nu alleen maar met hele grote kolengestookte centrales opgewekt. Meer aandacht voor Duitse consument bonn Met een loonstijging die afhankelijk is van productivi teitsgroei, met meer kinderbijslag en met een lagere pensioen premie moet de consument in Duitsland meer geld krijgen en het liefst ook meer uitgeven. Zo hoopt de regering in Bonn de economische gevolgen van de financiële crises in de wereld voor de mindere export en investeringen op te vangen. Dat blijkt uit de plannen in het 'Jahreswirtschaftbericht' van de re gering, waarmee het kabinet gisteren instemde. Er zal dit jaar sprake zijn van een 'groeidip maar niettemin blijft de regering bij haar raming dat de economie dit jaar groeit met twee pro cent. In november noemde ze dat percentage al. Vorig jaar kwam de economische groei uit op 2,8 procent. Disney wil Frans pretpark uitbreiden parus Euro Disney wil uitbreiden. Over enkele jaren moet er volgens voorlopige plannen naast de vestiging ten oosten van Parijs een nieuw themapark bijkomen. Daaarin zijn film- en te levisiestudio's voorzien. Bezoekers kunnen dan de 'special ef fects' en de geschiedenis van de (Disneyjfilm bewonderen. Euro Disney benadrukte gisteren dat nog niets is besloten. Over de verwezenlijking van de plannen is het concern nog in overleg met de Franse regering. Volgens lokale autoriteiten, die bij de gesprekken zijn betrokken, kan het nieuwe themapark al in 2002 zijn deuren openen. Een Disneywoordvoerder wilde dit niet bevestigen. Als de plannen doorgaan komen er in Parijs en omgeving zo'n duizend banen bij. Consument weifelt over economie voorburg Het vertrouwen in de economie stabiliseert zich op een laag niveau, zo blijkt uit de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De enquête is gehouden voordat de crisis in Brazilië losbarstte. Pas bij de enquête in februari blijkt of de consumenten na de sambacrisis nog somberder zijn ge worden. Bij de vorige uitbarsting van economisch slechte tijdin gen, in oktober, sloeg de euforische stemming onder het pu bliek om in doemdenken. De laatste maanden van 1998 en de eerste maand van dit jaar kroop de stemmingsindicator lang zaam op, ook al bleef het saldo van positieve en negatieve ant woorden veel lager dan in de zomer. Gelderse boer zorgt goed voor varkens utrecht Varkens die voldoende ruimte hebben, stro in de stal en genoeg frisse lucht en licht: ze bestaan echt. In het Gelderse Dreumel bijvoorbeeld, waar de vleesvarkens van de familie Cruysen een heel prettig leven leiden. Ze zijn gezond, alert, speels en helemaal niet schuw. Daarom krijgt de familie de Na tionale VarkensStrofee 1998/1999. In Dreumel liggen groepen van 25 varkens in een ruime stal, royaal in het gerstestro. Grote vensters laten ruim voldoende licht binnen en de ventilatie is uitstekend. De jury, met onder anderen etholoog dr. G. van Put ten van het instituut voor Dierhouderij en Diergezondheid, was er zeer over te spreken dat ook 'traditionele' varkenshouders het welzijn hoog in het vaandel kunnen hebben. Vanmiddag heeft de familie Cruysen de prijs in ontvangst genomen; een vrachtwagen vol met gerstestro en de Nationale Varkenstrofee. utrecht anp De Nederlandse Bond van As surantiebemiddelaars fNBvA) is naar de Economische Controle Dienst (ECD) gestapt. De bond van tussenpersonen vraagt zich af of de gratis all-riskverzeke- ring die Nissan- en Mitsubishi- dealers hun klanten bij aan schaf van een nieuwe wagen aanbieden, wettelijk wel is ge oorloofd. De autodealers begeven zich met de actie op een terrein waar ze volgens de NBvA niet mogen komen. ,,Het bemidde len in verzekeringen is echt geen kernactiviteit van de auto verkopers. Dat is een specialisa tie waarvoor je een opleiding moet hebben gehad", aldus de bond van tussenpersonen. Zij spreken van oneerlijke harlingen Er komt al aardig tekening in de constructie van de nieuwe Harlinger vuurtoren. Bram Visser van Special Metal Products vervaardigt de bijzondere staalconstructie in opdracht van Meskenbouw Har lingen. Als het gevaarte klaar is, wordt het op een ponton gezet om vervoerd te worden naar de plaats van bestemming. Voor het zover is, moet het gevaarte eerst nog een 'bad' krijgen om roestvorming tegen te gaan. Op de foto is Visser bezig met het lampenhuis. foto anp den haag gpd Smiths start met campagne voor vetarme chips maarssen anp Tien jaar na het echec van concurrent Croky gaat Smiths het ook eens proberen: Nederlanders overhalen tot het eten van vetarme chips. Het grootste chipsmerk bestookt het publiek binnen kort met een massale advertentiecampagne voor de 'lightchips'. Het hoge vetgehalte van de traditionele chips is voor veel mensen een reden de consumptie te matigen. Zo'n dertig procent van de huishou dens, zo blijkt uit onderzoek van de chipsfabri kant, eet hooguit drie zakken per jaar. Smiths hoopt ook deze vetbewusten massaal aan de chips te krijgen nu er 'light' voor staat. Eind jaren tachtig heeft Croky, de nummer twee op de Ne derlandse chipsmarkt, het al eens geprobeerd. „Dat was niet succesvol", herinnen een woord voerster zich. Vooral door de tijdgeest. „Toen was vetarm een synoniem voor niet lekker." Na nog geen twee jaar stopte Croky de productie. Smiths laat zich door de ervaringen van de grootste concurrent niet uit het veld slaan. „Tot nu toe moest je inleveren op smaak", is volgens een woordvoerster de ware reden van de misluk king van de 'lightchips'. De fabrikant rept van een nieuw, geheim procédé, waardoor de aard appelschijfjes wel minder vet, maar niet minder smaak hebben. Binnen een maand moet veertig procent van de Nederlanders een gratis proefzakje in handen gehad hebben. Dankzij een reclamebudget van vijf miljoen gulden weet eind februari 95 procent wat Smiths Lites zijn.Over een jaar moeten de Li- tes acht procent van de totale zoutjesmarkt inne men. Smiths heeft nu al meer dan zestig procent marktaandeel. Croky geeft de vetarme chips weinig kans. „De chipsconsument is geen lijnende consument. Hij wil onbekommerd chips eten", weet de woord voerster. En als Smiths toch succes heeft? „Wij houden de markt in de gaten." Milupa, samen met Nutricia onderdeel van Numico, is de eerste fabrikant die op de Ne derlandse televisie reclame maakt voor flesvoeding. Tot nog toe hielden de fabrikanten zich aan de een 'code' die ver biedt op tv te adverteren voor moedermelk-vervangers. De medische wereld is er van over tuigd. dat natuurlijke moeder melk veel beter is voor pasge boren baby's dan de uit dierlij ke melk geproduceerde melk producten uit de fabriek. In moedermelk zitten stoffen die de baby onder andere weer stand geven tegen allerlei aller gieën. Consultatiebureaus en kinderartsen wijzen de moeders daar wel op, maar volgens We- mos zal de reclame moeders toch overhalen en het dalend aantal moeders dat de tijd- en energierovende borstvoeding geeft nog verder laten krimpen. Wemos is een stichting die de volksgezondheid wil bevorde ren. Medewerkster T. Lekker- kerk vindt dat Milupa door het tv-spotje de afspraken heeft ge- V akbondsprotest tegen sociaal beleid Unilever rotterdam anp Tijdens de presentatie van de jaarcijfers op 23 februari zullen de vakbonden in vijftien Euro pese landen protesteren tegen Unilever. Met de acties, die een vriendelijk karakter zullen krij gen, willen zij hun zorgen uiten over de afbraak van werkgele genheid die permanent bij het voedings- en wasmiddelencon cern plaatsvindt. „Met name in Duitsland en Oostenrijk gaat het hard. Daar neemt de onvrede onder het personeel fors toe. In Neder land is de hausse van afbraak een beetje voorbij", zegt FNV- bestuurder H. van der Windt van FNV Bondgenoten. De bonden willen met hun actie een signaal afgeven en hopen op concernniveau met Unilever in gesprek te komen over de Europese productiestructuur. Volgens Van de Windt houdt het bedrijf hen buiten de deur met de verwijzing dat sociaal beleid een lokale zaak is. „Alle reorganisaties hebben te maken met de keus waar de productie plaatsvindt. Dat is wel degelijk Europees beleid", aldus de vak bondsman. Tijdens een bijeenkomst van de Europeese ondernemings raad bleek dat in alle landen re organisaties liepen „Er kwam een hele waslijst naar boven." Volgens Van der Windt is sinds 1990 het aantal fabrieken per saldo met 57 teruggelopen naar 148. De werkgelegenheid liep ten opzichte van 1996 netto met 11.000 terug naar 82.000, dat is exclusief de vermindering door het afstoten van de che miedivisie. In Nederland ver dwenen sinds 1990 per saldo 2000 Unilever-banen, stelt de vakbondsbestuurder. Peking Omdat de milieuvervuiling in Peking de spuigaten uitliep, laat de Chinese overheid vele oude personenwagens en dito gele vrachtwa gentjes tot schroot verwerken. De kleine trucks, in de volksmond Miandis genoemd, veroorzaken veel luchtvervuiling. Op de foto een beeld van werknemers, die druk doende zijn aan de openbare weg auto's te ontmantelen. foto epa concurrentie en hebben de ECD gevraagd te kijken of deze handelswijze wettelijk gezien wel in de haak is. Nissan Mo tors Nederland stelt dat de dea lers niets verkeerds doen. De dealers zouden niet optreden als bemiddelaar, maar de klan ten alleen de vraag voorleggen of zij een gratis all-riskverzeke- ring willen. In dat geval funge ren zij louter als doorgeefluik. Nissan Finance treedt wel op als tussenpersoon en dat is ook als zodanig geregistreerd, aldus Nissan Motors. De ECD concentreert zich op de vraag hoe de bemiddeling van autodealers eruit ziet. „Is dat actief of passief', licht B. Hilberts, hoofd van het assu rantierechercheteam toe. Hij hoopt midden volgende week een oordeel te kunnen vellen. In Sassenheim blijven 120 banen behouden sassenheim rudolf kleun Akzo Nobel is sinds gisteren volledig ei genaar van het vliegtuiglakkenbedrijf ADAF. De Amerikaanse partner Dexter is uitgekocht. Voorlopig zijn daardoor 120 arbeidsplaatsen behouden die dreigden te verdwijnen in Sassenheim. Het personeel heeft gisteren opgelucht gereageerd. „De mensen waren in ieder geval niet verdrietig toen ze het nieuws hoorden", zegt CNV-kaderlid Kees-de Jong. Het voornemen om het belang in ADAF (Akzo-Dexter Aerospace Finis hes) te verkopen vloeide rechtstreeks voort uit de overname van het Britse Courtaulds, vorig jaar. Dat bedrijf heeft ook een divisie vliegtuiglakken. Met de overname verwierf Akzo Nobel een marktaandeel in Europa van tachtig procent in deze sector. De Europese commissie maakte daar vorig jaar juli bezwaar tegen en en gaf aan dat het concern zijn marktaandeel moest ver kleinen door zijn meerderheidsbelang (60 procent) in ADAF te verkopen of Courtaulds-dochter Aerospace Coa tings and Sealants van de hand te doen. De keus viel op het afstoten van ADAF dat ongeveer een kwart van de omzet van Aerospace Coatings and Sea lants oplevert. Akzo opende daartoe on derhandelingen met Dexter. Het afgelo pen najaar werd duidelijk dat Dexter van plan was alle activiteiten van ADAF naar het buitenland over te brengen. Dat zou uiteindelijk ten koste gaan van de 120 werknemers die in Sassenheim betrokken zijn bij onderzoek en ontwik keling, productie en verkoop van vlieg tuiglakken. Bij Akzo Nobel Sassenheim werken in totaal ongeveer 1200 men sen. Terwijl Akzo Nobel al met de bon den in de slag was over een sociaal plan, werd op 25 november duidelijk dat er geen overeenstemming viel te be reiken met Dexter. Daarna bleef het enige tijd onduide lijk wat er met ADAF zou gebeuren. Zo suggereerden de bonden dat Akzo No bel zijn belang aan een derde gegadigde zou verkopen. Het uitkopen van Dexter komt nu dan ook in ieder geval voor de buitenwereld als een verrassing. Vol gens CNV'er De Jong zagen de werkne mers deze ontwikkeling wel al enige tijd aankomen. „Achter de schermen was men direct doende een oplossing te vinden. Hier bestond al enige tijd het gevoel dat het deze kant op zou gaan." De long houdt er overigens nog steeds rekening mee dat het vroeger ADAF. in middels omgedoopt in ANAC (Akzo No bel Aerospace Coatings) alsnog van de hand wordt gedaan. Ook verzelfstandi ging is volgens hem een mogelijkheid. ,Akzo Nobel heeft steeds aangegeven verder te willen met Courtaulds. Dat is groter en heeft bovendien ook kitten in zijn pakket. Bedrijfseconomisch lijkt dat voor de hand te ligggen, hoewel ADAF altijd een heel hoog rendement heeft gehad." Een woordvoerder van Akzo Nobel laat in een reactie alle mogelijkheden vooralsnog open. Verkoop van Court aulds Aerospace and Sealants hoort vol gens hem ook nog tot de mogelijkhe den. Een besluit zou nog niet zijn geno men. „Maar we hebben daarvoor nog enige tijd." Volgens de woordvoerder zijn er inmiddels maatregelen genomen om de Europese Commissie tegemoet te komen als het gaat om eventueel misbruik van de overheersende markt positie van Akzo Nobel. Aerospace Coa tings and Sealants staat sinds de over name van Courtaulds onder toezicht van de Credit Suisse First Boston. Die onafhankelijke zakenbank moet belan genverstrengeling voorkomen. 'Concurrentie met moedennelk ontoelaatbaar' De televisiereclame van Milupa voor flessenmelk voor baby's heeft felle kritiek uitgelokt. Volgens de stichting Wemos is het ontoelaatbaar dat producenten van baby voeding de veel gezondere moedermelk met advertentie campagnes beconcurreren. -ingl schonden. „De fabrikanten van babyvoeding hebben afgespro ken geen tv-reclame te maken voor producten die borstvoe ding vervangen. Die code is on dertekend door de fabrikanten van babyvoeding." Dat Milupa reclame maakt voor zogenoemde 'opvolg- melk', die pas na zes maanden aan de babies wordt gegeven, doet volgens Wemos niet ter za ke. „Formeel valt het niet onder de definitie 'vervanging van borstvoeding' in de code. Maar toen de code werd opgesteld en ondertekend bestond er nog geen opvolgmelk en daarom staat die er niet in." Numico, de moedermaat- schapij van Milupa vindt de kri tiek onterecht. „Het product van Milupa is geen vervanger van borstvoeding", zegt een woordvoerder. „Maar juist een product dat daarna komt. Wij hebben ons keurig aan de wet gehouden. We hebben van te voren contact gehad met het ministerie van Volksgezondheid en daar was ook geen kritiek op de reclamespot. Paus strakm^j leid, m Veren ook op ew brussel anp 120n: 4* Bij de invoering van1 heidsmunt euro in er ook munten in oi de beeltenis van de San Marino en Mona hun eigen eurorrn kunnen verspreiden, pese Commissie wil Frankrijk het excluj' geven om daar met caan, San Marino en over te onderhandelen Als de drie klein hiermee zelf akkoord len zij ook de euro munteenheid accepte der vallen zij dan ook verantwoordelijkheid Europese Centrale Ba Andorra hoeft er gei regeling te komen, geeft nu al geen eigei of biljetten uit. Andoi teert nu zowel de als de Spaanse peseta kelt in 2002 volledig o euro. De drie andere staa ben nu de Italiaanse Franse franc als valt geven wel bankpapier ten uit met daarop nationale afbeeldingei in de toekomst ook zijn voor de euromun,e Die mogen zij alleen slaan. kte is b bloedi zes n ide in i, tot Fra d' 8russel* anp ver isi «"S"' het z strijdl it kwai maanc jt la Een s ged passa£ «lordvo geen rd dat adder 1de ma geen 1 stoe e belli inforn Aslai Overa ie her le pre: •lijke icialis ord, vi Uiscb jaar gi n 1991 «sdaj se 1 Drnad en v den Ook op Europees ni\ is een werkgevers en vakbew iat Sic eens geworden over egen arbeidscontracten. Hehado is echter lang niet zo pn t leerd als de overeen die in het Nederlandse model' worden geslote Bijna drie jaar gelei den vakbonden en \vi m het in Nederland al e en ov een totaalakkoord dat werk, uitzendwerk en i reguleert. Dat akkoord n zet in de Wet flexibiliti ig vai kerheid. n Deze week werden het op Europees niv en L eens, zij het na heel wuolgei onderhandelen en ovei ;htsp< perkter onderwerp. A chatt tijdelijke contracten zij orde gekomen. Afgesproken is dat mers met een tijdelijk, j intig de r Isei Jen verband dezelfde rech jrie D ben op allerlei voorzi funi zoals vakantiedagen ei ng or geld, als hun collega's per vaste aanstelling. Verde d. 1 sproken dat alle landei n zij Europese Unie iets mt j c gelen om de tijdelijke ten aan banden te leggc >ed De Nederlandse FN) het akkoord mager, „li land zijn deze zaken al ter geregeld. Maar voor ge andere landen betel or akkoord wel degelijk c uitgang", tekent beleiiedroj werker J. Kester van j gaf, aan. Hij hoopt dat na d( ndo ke contracten ook het werk onderwerp van 1 overleg wordt. VOl Directies vai scheepswerv zetten fusie schiedam anp De directies van scheep Wilton-Fijenoord en YV( hun voornemen om te f door. Eerder deze wet dat ondernemingsrad! konden instemmen me! mengaan. De zeggensc ganen willen samen vakbonden meer duic over de werkgelegen!1 ranties, arbeidsvoord het ouderenbeleid en ciële onderbouwing. Door de houding van dernemingsraden mi bedrijven dertig dagen voordat zij daadwerkelij sie in gang mogen zet! thans tenzij er alsnog ee tief advies komt. Direct a taris M. van Doorn stelt ondernemingsraden voerige schriftelijke toe op de plannen hebben gen „Wij hopen dat wij zwaren hebben weerleg links en rechts waren gei 'pï Als de ondememitf, volhardt in het verzet, personeelsorgaan naar dernemingskamer stapp zou de fusie van de wen meer vertragen. „Eigenli nen we ons geen vertragi oorloven", zegt Van Doo De fusie volgt uit de ming vorig jaar van Wil#0 enoord door de RDM werd afgesproken dat ratiewerf van Wilton mengaan met die termijn moet ook de nieuwbouw van YVC Wilton-werf verhuizen. i idi or\d' n<x !erk 'anl >odc ed ii erke idaj

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6