Medicijn tegen erfelijke ziekten Conflict in kabinet over boringen in Waddenzee SH 'Hi Binnenland Herrenberg: 'Suriname één familie' ^>or medicijnen moet lyrs worden bijbetaald Ontwerp balgstuw Ramspol afgekeurd Zorgen over brandweerproef op Schiphol amer: 'Aangifteplicht seksueel misbruik voor elke organisatie' Vliegtuiglawaai Schiphol straks te lezen op Internet RDAG 28 JANUARI 1999 npi anzien De gemeente Rotterdam gaat een lijst maken van Jrslaafden en hun woningen. Zo hoopt de gemeente een eld te krijgen van de drugsoverlast in de stad om daar- agvaardiger te kunnen optreden. Het is de bedoeling dat stratiesysteem na goedkeuring door de gemeenteraad in dit jaar wordt ingevoerd. In het registratiesysteem dat meeste deelgemeenten kan worden geraadpleegd, wor- jersoonsgegevens van drugsverslaafden, hun woning en erder of eigenaar van het huis opgenomen. Daarnaast in het systeem gegevens over onder meer klachten en in politie omtrent de woningen en personen en bouw- rhe gegevens van de panden. Op deze manier kan bij- •Id makkelijker worden opgetreden tegen malafide huis- innen. fnaant rdam zet junks op lijst (bl len vrezen tekort ziekenfondsen am De ziekenfondsen lopen straks mogelijk tegen een rt aan van 300 miljoen gulden. Door een nieuwe syste- in de Ziekenfondswet nemen de premie-inkomsten af osten voor de zorg toe. Dat hebben de vakbonden FNV berekend aan de hand van de maatregelen die het mi- van Volksgezondheid voorbereidt. De bonden uitten gen gisteren in een brief aan de vaste Kamercommissie iksgezondheid. ngrijke getuige xtc-zaak vermoord :ht De Maastrichtenaar die in juli vorig jaar in Hilva- samen met drie anderen is doodgeschoten, was vier /oor de moord opgeroepen als belangrijke getuige in de leroepszaak tegen een grote xtc-bende. Dat zegt de ie strafpleiter P. Doedens, advocaat van de hoofdver- van de bende. In april 1997 ontmantelde de politie in :en laboratorium waar volgens justitie in Limburg al ja- xtc werd geproduceerd. De politie arresteerde bij de ac- ntien verdachten. De meesten waren afkomstig uit icht. Bij de viervoudige moord in Hilvarenbeek kwamen e Maastrichtenaar ook zijn partner en de twee Tilburgse Taminiau om het leven. De broers waren vermoedelijk getuige van de criminele afrekening. nils mochten worden afgemaakt :ht« Justitie in Zuid-Limburg heeft in november 1998 een grootscheepse actie tegen het bezit van pitbull-ach- nden niet fout gehandeld door de honden na de inbe- ning direct te laten afmaken. Zo oordeelde de politie- in Maastricht gisteren in de zitting tegen vier verdachten ens de justitiële actie weigerden hun hond af te staan. I ustitie er verstandiger aan gedaan hebben de honden :e laten leven. De eigenaren zouden zo de gelegenheid gekregen een deskundige in te schakelen. Rechercheurs ten tijdens de actie 26 woningen in de oostelijke mijn- Daarbij werden acht honden in beslag genomen, waar zeven direct een spuitje kregen. Ie moordzaak heropend gen Het onderzoek naar de mysterieuze dood van de igse kraker Marco Lupi in 1990 wordt officieel heropend, ijna negen jaar oude zaak begint Justitie met een nieuw :htelijk onderzoek. Het OM vermoedt dat Lupi is ver- Lupi (22) werd op 20 april 1990 dood gevonden in een naast het gekraakte Wolters Noordhoff-complex. Vol- Groningse persofficier A. Bronsvoort vertoont het toen- onderzoek ,,open einden die wij nader gaan bekijken", oort noemt het 'uitzonderlijk' dat zo'n oude zaak op- ter hand wordt genomen. Politie en Justitie gaan met zes n aan de slag. ttnsie helpt probleemjongeren jam De gemeente Amsterdam begint met het ministerie mgerb fensje in aprii een korte interne cursus voor jongeren die >litie in aanraking zijn geweest of dreigen te raken. Zes- igeren, tussen de 17 en 23 jaar, nemen op vrijwillige ba- aan de cursus, die drie maanden zal duren. De gemeen- het initiatief nam, hoopt dat jongeren die met de politie raking zijn geweest op die manier niet verder afglijden 00 me -t eind krijgen ze een certificaat waarmee ze kunnen /el eri romen naar een vervolgopleiding of een baan kunnen ien ZjjEventueel kunnen ze ook een dienstverband krijgen bij Hie. maar dit is niet het hoofddoel van de cursus, aldus de mte. n kunnen vanaf 1 fe- H een onaangename ig komen te staan als apotheek hun medicij- lalen. Voor zeker 280 tot 700 geneesmiddelen in, dat de verzekering mag gaan uitkeren. De ag dan het verschil uit ik bijpassen. Dat kan (bbeltje tot 180 gulden 'uct schelen, een gevolg van de actu- van het geneesmidde- [oedingsysteem (gvs) die 5Ch i 'isterie van volksgezond- loorvoert. De wijzigingen deel uit van de bezuini- aroit311 minister Borst van zondheid. De komende ril zij honderden miljoe- gasl ildens besparen op de Sn voor geneesmiddelen, geneesmiddel volgende neer blijkt te kosten dan lekering vergoedt, kan de Lit zijn prijs verlagen öf tent het verschil laten bij- li. De patiënt kan soms b medicijn veranderen, ie apothekersorganisatie is bekend dat 280 medi- bijbetaling vergen voor DIN( iënt. Maar volgens een zoerster kan dat nog ver- n. Volgens haar betreft ms heel kleine bijdragen t het vooral om middelen :t zoveel worden voorge en. Welke dat zijn, kan ze et zeggen. ,,Van de mees- 3ers ezoi ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienster DEN HAAG MARCEL DE JONG Binnen het kabinet heerst ernstige ver deeldheid over boringen naar gas in de Waddenzee. Minister Jorritsma van economische zaken wil in ieder geval proefboringen toestaan, haar collega Pronk van milieu is daar fel op tegen. De regering zal binnen enkele maan den proberen de impasse te doorbre ken. Deze maand heeft beraad tussen Jor ritsma, Pronk en de staatssecretarissen Faber (natuur) en De Vries (verkeer en waterstaat) het conflict aan het licht gebracht. Het overleg was de aanloop naar een nieuwe Planologische Kern beslissing (PKB) voor de Waddenzee. Die wet regelt welke activiteiten in het gebied mogelijk zijn. De huidige wet, die proefboringen toestond, loopt af. Op voorhand was al duidelijk dat de bewindslieden het niet snel eens zou den zijn. Pronk en Jorritsma volhard den tijdens het overleg in hun stand punten. Daarbij kreeg PvdA'er Pronk steun van partijgenoot Faber en schaarde de WD'er De Vries zich ach ter de eveneens liberale Jorritsma. De milieuminister wil er alles aan doen om de natuurwaarde van de Waddenzee optimaal te beschermen. Hij ziet de zee als 'een van de parels van het landelijke gebied' en wil 'sto rende bebouwingselementen' in en rond het wad zo veel mogelijk weren. Jorritsma vindt echter dat de twee concessiehouders NAM en Elf Petro land een kans moeten krijgen om aan te tonen dat zij naar gas kunnen boren zonder het milieu schade te berokke nen. Ruim vijf jaar geleden is al toe stemming gegeven voor een serie proefboringen van de NAM. Door te genstand van de milieubeweging is het daar echter nog niet van gekomen. De bestuursrechter in Leeuwarden ver bood keer op keer de boringen. Jorritsma vindt het economisch belang van het Waddengas erg groot. Tijdens de kabinetsformatie maakte Economi sche Zaken duidelijk dat uitstel van de boringen in het wad tot afstel van de gaswinning zou leiden. In dat geval scheelt het de staat tussen de 15 en 25 miljard dollar aan inkomsten, becijfer de het Centraal Planbureau vorig jaar. Voor de zomer wil Pronk dat het kabi net bepaalt wat er in de nieuwe PKB moet komen. Nu de betrokken minis ters het onderling niet eens zijn over de wadboringen wordt het onderwerp van breed kabinetsberaad. Pronk weet zich in de Tweede Kamer gesteund door zijn partijgenoten, D66. Groen- Links, SP en de kleine christelijke par tijen. Jorritsma kan rekenen op de VVD. CDA heeft nog geen definitief standpunt bepaald. Leicis bedrijf presenteert kalf es met menselijk gen Biofarmaceutisch bedrijf Pharming is erin geslaagd twee vrouwelijke kalfjes op aarde te zetten waarbij een men selijk gen is 'ingebouwd'. Eenmaal opgegroeid zullen de ze dieren melk produceren, die een menselijk eiwit be vat. Uit die melk kunnen geneesmiddelen worden ge maakt tegen nu nog ongeneeslijke erfelijke ziekten. De inbouw van menselijk erfelijk materiaal in de erfelijke ei genschappen van de kalfjes is definitief. Dat betekent, dat ook de nakomelingen van de dieren het menselijk gen in zich dragen. LEIDEN ANP J. Hersbach, algemeen direc teur van Pharming, maakte de geboorte gisteren bekend in San Diego. Pharming claimt dat het de eerste vrouwelijke kalfjes zijn die met een menselijk gen zijn bewerkt. Nakomelingen van de kalfjes zullen dezelfde eigenschap bezitten. De in greep, transplantatie van het menselijk gen in vrouwelijke foetale rundercellen, is destijds door de vorige minister van landbouw, Van Aartsen, verbo den op grond van ethische overwegingen. Om de techniek toch te kunnen uitvoeren week Pharming daartoe uit naar de Verenigde Staten. Met de toegepaste kloontech- niek is Pharming in staat om al leen vrouwelijke transgene kal veren geboren te laten worden. Alleen die zijn bruikbaar voor het doel waar Pharming naar streeft: de productie van medi cijnen met behulp van melk. In de melk zitten bijvoorbeeld stoffen tegen infecties. Het eer ste medicijn moet nog op de markt komen. Het is een mid del tegen de ziekte van Pompe, een zeldzame erfelijke spier ziekte die nu nog als ongenees lijk geldt. De twee kalfjes staan op het terrein van Infigen in DeForest in de Verenigde Staten. Het on der meer in Leiden gevestigde Pharming heeft met Infigen een methode ontwikkeld om trans gene kuddes te produceren. Kort voor het kloonverbod, vo rig jaar februari, presenteerde Pharming in Nederland de pas geboren kloonkalfjes Holly en Belle. Ook zij zijn ontstaan via de kerntransplantatietechniek. In tegenstelling tot de nu gebo ren kalfjes ontbrak bij Holly en Belle het menselijk gen. Henk Herrenberg na zijn getuigenis in de zaak tegen Bouterse FOTO ANP MARCEL ANTONISSE DEN HAAG *ANP Zelfverzekerd kwamen gisteren Bouterses juridisch adviseur R. de Freitas en ambassadeur H. Herrenberg terug van het ver hoor door de rechter-commis- saris in Den Haag. „Iedere regel van de belastende verklaringen van de anonieme getuige tegen onze adviseur van staat kan te fabrikanten horen wij dat zij hun prijzen zullen verlagen. En dat is ook het uitgangspunt ge weest van het ministerie. Brancheorganisatie Nefarma, met zestig farmaceutische con cerns als leden, is daar niet zo zeker van. Een woordvoerster weet nog niet hoeveel leden hun prijzen verlagen of hun klanten laten bijbetalen, omdat de nieuwe vergoedingslimieten pas gisteren bekend zijn ge maakt. De apothekers vrezen dat pati ënten niet zullen begrijpen waarom zij opeens moeten bij betalen. „Bij de apotheker gaat volgende week letterlijk een belletje rinkelen als voor dat product moet worden bijbe taald. Of de patiënt moet een ander middel nemen. Leg dat maar eens uit", zegt een woordvoerster. De PvdA wijst erop dat de maatregel van minister Borst niet tot gevolg mag hebben dat de klant duurder uit is. Het PvdA Kamerlid Oudkerk (zelf arts) wil eerst nagaan of er in de nieuwe voorstellen van Borst in elke categorie medicijnen in ie der geval één middel zonder bijbetaling verkrijgbaar is. Is dat niet meer het geval, dan wil de PvdA opheldering van de mi nister. Oudkerk wil verder dat Borst meer aandacht geeft aan voorlichting aan de burger. Ook huisartsen en specialisten moe ten daarin een grotere rol spe len. worden ontzenuwd", zei De Freitas. Sinds gisteren worden getui gen gehoord, voorafgaand aan het proces tegen Desi Bouterse over de internationale handel in cocaïne. Herrenberg zei te gen de onderzoeksrechter dat hij beter in Suriname kon gaan kijken. „Dan kunt u zien dat Suriname één grote familie is." Bouterses raadsman in Neder land, mr. A. Moszkowicz, be vestigt dat dat een proces tegen de huidige adviseur van staat extra ingewikkeld maakt. Ook De Freitas weet daar al les van. „Politieke tegenstan ders als vakbondsman Derbv of ex-president Venetiaan gaan op het podium de strijd aan met Bouterse. Maar daarbuiten eten, drinken of kaarten ze re gelmatig met elkaar." De uiterst warme pleitbezorger van Bou terse ziet hem vooral als bin dend in de Surinaamse samen leving. De Freitas zegt dat de ex-le gerleider niet vrijwillig naar Ne derland komt. „Hij wil alleen met een vrijgeleide." Daar is Den Haag op tegen. Ook de Su rinaamse president Jules Wij- denbosch is opgeroepen als ge tuige. „Maar die komt ook niet tenzij hij protocollair ontvan gen wordt," weet De Freitas. Wereldprimeur gaat voorlopig niet door RAMSPOL ANP Maastricht Maastricht was gisteren getuige van de finale van de Nationale Biertapwedstrijden. Die werden voor de 46ste keer gehouden op initiatief van het Centraal Brouwerij Kantoor. In de finale staan vijf individuele tappers en vijf tapteams tegenover elkaar in de strijd om de na tionale titel. FOTO ANP JEAN-PIERRE JANS Burgemeester van Haarlemmermeer vreest problemen op luchthaven Een wereldprimeur op water bouwkundig gebied, de aanleg van een rubberen balgstuw in het Ketelmeer, is uitgesteld. De opdrachtgever, het waterschap Groot Salland, heeft de stuw af gekeurd, in overleg met Rijks waterstaat. De bouwdienst van Rijkswaterstaat vindt de voor gestelde aanhechting van het rubber op de betonnen onder- vloer op de bodem van het Ke telmeer te zwak. De dienst is bang dat de constructie op den duur de kracht van het water niet kan weerstaan. De balgstuw bij Ramspol (tussen Kampen en de Noord oostpolder) is de eerste storm- kering ter wereld waarbij ge bruik wordt gemaakt van een rubberen balgdoek. Er is al 37 miljoen gulden uitgegeven aan de uitvoering en nog eens acht miljoen gulden aan de planvor ming. De bouwdienst van Rijks waterstaat, die namens het wa terschap het ontwerp beoor deelde, verschilt fundamenteel van mening met de aannemer over de kwaliteit van enkele de tails van het project. De aanne mer, Hollandsche Beton en Waterbouw (HBW) Gouda, moet met een nieuw ontwerp komen. De bouw ligt al zeven maanden stil. De aannemer bestrijdt met eigen testgegevens de uitkom sten van de proefnemingen van Rijkswaterstaat. De balgstuw moet Noordwest-Overijssel en Salland beschermen tegen overstromingen bij aanhouden de noordwester storm op het IJsselmeer. De stuw bestaat uit drie rubberen balgen van elk zestig meter, in een betonnen fundering. Bij storm worden de balgen 'opgepompt' met 3,5 miljoen liter water en 3,5 mil joen liter lucht, zodat er een be schermende rubberen 'dijk ontstaat. De kering moet de verster king van 115 kilometer rivier dijk, wat tientallen miljoenen guldens duurder zou zijn, over bodig maken. De aannemer en het waterschap verwachten voor de zomer toch nog over eenstemming te bereiken. Dan kan de balgstuw voor het najaar van 2000 klaar zijn. SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN Een experiment met een nieuw communicatiesysteem kan op Schiphol tot problemen gaan leiden. Burgemeester Van Hou- welingen van Haarlemmermeer wil dat de hulpdiensten op de luchthaven betrokken worden bij een proef met het systeem C2000, waarover de gemeente lijke brandweerkorpsen in de regio Amsterdam de beschik king krijgen. Hij vreest dat an ders misverstanden kunnen ontstaan in de communicatie bij rampen en ongelukken. Van Houwelingen zei dit gis teren bij de ondertekening van een brandweerovereenkomst op Schiphol. Haarlemmermeer en Schiphol hebben een geza menlijke ploeg geformeerd voor de bestrijding van branden in gebouwen op de luchthaven, officieel een verantwoordelijk heid van de gemeente. De be strijding van vliegtuigbranden blijft voorbehouden aan de luchthavenbrandweer. De geza menlijke ploeg, waarvoor veel nieuwe brandweerlieden zijn aangenomen, is gehuisvest in een kazerne aan de Sloterweg in Badhoevedorp. Schiphol gaat dit gebouw voor een bedrag van dertien miljoen gulden uit breiden. De tweede brandweer post op Schiphol-Rijk wordt voor zes miljoen gulden ver bouwd. De burgemeester noemde de samenwerking een 'mijlpaal'. Maar hij vreest problemen als het moderne communicatiesys teem C2000 bij wijze van expe riment in de brandweerregio Amsterdam wordt ingevoerd. De luchthaven Schiphol is tot dusverre nog niet in deze plan nen opgenomen. Van Houwe lingen heeft als harde voor waarde gesteld dat de hulp diensten op Schiphol tegelijker tijd op het nieuwe systeem overgaan. Volgens het ministe rie van binnenlandse zaken neemt het kabinet volgende maand een besluit over het Sys teem, waarvan de invoering in middels een jaar vertraagd is geraakt. De gezamenlijke brandweer ploeg is mede geformeerd om communicatieproblemen te voorkomen. In het verleden zijn pijnlijke misverstanden ont staan bij incidenten op Schip hol. Zo stuitte de gemeentelijke brandweer op een dicht hek na de mislukte landing van een Transavia-toestel op kerstavond 1997. Ook werden leidingge vende functionarissen te laat op de hoogte gesteld. De regionale brandweercommandant werd zelfs aan de poort geweigerd. President-directeur G. Cer- fontaine van Schiphol verklaar de gisteren dat de brandweer op Schiphol de komende jaren verder zal worden uitgebreid. „Zonder te kijken op het geld moeten alle maatregelen wor den genomen om de veiligheid van de mensen te garanderen." De gezamenlijke brandweer ploeg moet volgens Cerfontaine zo vaak mogelijk oefenen, waarbij veel aandacht nodig is voor de communicatie. ..Ik ben op mijn hoede omdat ik te veel heb gehoord dat alles goed ge regeld zou zijn. Na de calami teit blijkt achteraf dat het toch beter kan." 'J tG GPD 'eede Kamer vindt dat een aan- icht voor seksueel misbruik in derwijs uitgebreid moet worden idere sectoren waarin veel met ren wordt gewerkt. De Kamer wil plicht in de binnenkort te ver schijnen kabinetsnota over bestrijding van seksueel misbruik ook wordt op gelegd aan bijvoorbeeld sportvereni gingen, kerken en muziekscholen. In het gisteren in de Kamer behan delde wetsvoorstel van staatssecretaris Adelmund krijgen leraren en school besturen de plicht altijd aangifte te doen indien er sprake is (geweest) van seksueel misbruik. De hele Kamer steunt dat, maar vraagt zich af waarom dat alleen voor scholen zou gelden. Ook is er kritiek op het ontbreken van enige rol voor de ouders in het wets voorstel. Zo zouden ouders soms niet eens welen dat hun kind seksueel is misbruikt. Het CDA kwam daarom met het voorstel in ieder geval de ou ders op de hoogte te stellen als de school aangifte doet. De christen-democraten ondervon den minder steun voor hun idee om veroordeelden wegens seksueel mis bruik langer in het strafregister te hou den dan andere veroordeelden. Wie ooit voor ontucht tot epn gevangenis straf is veroordeeld kan nu na twaalf jaar geen bewijs van goed gedrag krij gen. Het CDA wil dat het stralblad zes tien jaar blijft bestaan. Vooral de PvdA stribbelde tegen. De partij vindt de voorstellen van Adelmund voldoende. Overschrijding 'geluidsnonnenviel mee hebben 2.600 woningen minder last ondervonden dan op grond van eerdere prognoses en de wettelijke norm (15.100) werd aangenomen. De 'winst' heeft te maken met weersomstandig heden en met de staking bij KLM partner Northwest Airli nes. waardoor gedurende lan gere tijd veel vluchten uitvielen. 's Nachts waren er daarente gen meer overschrijdingen dan toegestaan, namelijk op 33 meetpunten. Daarvan liggen er echter 26 op het luchtvaartter rein zelf. De overtreding is vol gens de minister te wijten aan het feit dat Schiphol in de nacht van 14 op 15 september ten on rechte de Buitenveldertbaan gebruikte. Netelenbos besloot daarop de baan voor de rest van het jaar voor nachtelijke vluchten te sluiten. De minister beloofde de Ka mer ook dit jaar streng te zullen optreden tegen overtredingen Ze verwacht overigens wel dat ze in de loop van het jaar op nieuw op een aantal meetpun ten overschrijdingen 'zal moe ten' gedogen. DEN HAAG HANS JACOBS Of de luchthaven Schiphol zich aan de geluidsnormen houdt, kan binnenkort door omwo nenden en andere belangstel lenden worden gecontroleerd op Internet. Minister Netelen bos (verkeer en waterstaat) maakte gisteren tijdens overleg met de Tweede Kamer bekend dat de meetgegevens maande lijks op de zogenoemde website van het ministerie te vinden zullen zijn. Op de pagina's komt een kaartje waarop de verschillende meetpunten staan aangegeven. Daarbij wordt dan steeds ver meld wat de prognose voor het hele jaar is en hoe het staat met de feitelijke geluidsbelasting tot op dat moment. De milieube weging had de minister ge vraagd de meetgegevens open baar te maken zodat Schiphol beter kan worden gecontro leerd. Netelenbos maakte gisteren de eindcijfers over 1998 be kend. De geluidsnormen zijn aanzienlijk minder overschre den dan was verwacht. Ook

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5