Geen oren naar het luisterhoek Cruijff net nit lenig genoe TV WEER Oud naast nieut op onderwij sbeu VOC-schip trekpleister bij Spelen DONDERDAG 28 JANUARI 1999 COMMENTAAR Politiek showproces De Amerikaanse Senaat (Hogerhuis) stemde gisteren in meerder heid voor voortzetting van het proces tegen president Clinton. Een motie om er onmiddellijk een punt achter te zetten en over te gaan tot de orde van de dag haalde het niet. Tevens besloten de senato ren drie getuigen te horen, onder wie Monica Lewinsky zelf. De uitslag van beide stemmingen toont helder aan hoe de impeach ment-procedure verworden is tot een Republikeinse heksenjacht tegen de president. Op één democraat na stemden de honderd se natoren exact langs partijpolitieke lijn. De Republikeinen bezitten een meerderheid in de senaat en daar om was de uitslag van de stemming op zich niet verrassend. De Republikeinse senatoren zouden de elf Republikeinse aanklagers uit het Huis van Afgevaardigden (Lagerhuis) niet voor het hoofd willen stoten door hen de kans te ontnemen getuigen te horen. De aanklagers hopen blijkbaar met het opnieuw onder ede horen van Lewinsky, Clinton-vriend Vemon Jordan en adviseur Sidney Blu- menthal tegenstijdigheden aan te tonen met de verklaringen van Clinton voor de Grand Jury. De wens lijkt hier de vader van de gedachte. Lewinsky en Jordan zijn reeds talloze malen onder ede verhoord. Dat heeft geresul teerd in een duizenden pagina's dik dossier van speciaal aanklager Kenneth Starr. Lewinsky ontkende indertijd dat Clinton haar had gevraagd te liegen. Niemand verwacht dan ook dat Lewinsky haar getuigenis plotseling ten nadele van de president zal wijzigen, te meer daar haar in ruil van haar getuigenis vrijwaring van strafver volging is toezegd. Gisteren werd in elk geval duidelijk dat de vereiste tweederde meerderheid voor de afzetting van Clinton er in de Senaat dom weg niet is. Ook de Democraten trekken zich weinig van argumen ten aan en laten zich bij hun besluitvorming vooral door loyaliteit aan de partij leiden. Waarom gaan de aanklagers dan door? In de eerste plaats om zichzelf verder gezichtverlies te besparen. Als zij nu opgeven, verliezen zij het respect van de weinige kiezers die nog achter hen staan. In de tweede plaats hopen zij Clinton toch nog zoveel mogelijk schade te berokkenen. Nu het doel van afzet ting van de president buiten bereik is, proberen zij via een slim migheidje hem in elk geval toch het etiket schuldig op te plakken. Ze willen de eindstemming opsplitsen in twee delen, waarmee ze een schuldigverklaring van Clinton met een normale meerderheid kunnen bemachtigen, terwijl de president gewoon zijn termijn uit dient. Dit soort gekonkel toont aan hoezeer de impeachment-procedure verworden is tot een politiek wapen in een politiek showproces. De Amerikanen zelf zijn er inmiddels doodziek van. De wereld kijkt met verbazing toe hoe de enige resterende wereldmacht zich zelf nog verder voor schut zet. Het enige lichtpuntje is dat er eind volgend jaar verkiezingen zijn en de kiezer dan met de politiek mag afrekenen. Van Oma en Judge Judy Ze heeft altijd gelijk en ze is lief. Judge Judy spreekt recht op RTL5 en doet dat met een autoriteit die aanstekelijk werkt. Oprechte be trokkenheid combineert ze met een gevoel voor rechtvaardigheid, waar geen speld tussen te krijgen is. Judge Judy' is een typisch Amerikaans programma. De onderwer pen zijn vaak te gênant om aan te horen. Elk weldenkend mens moet zich om de haverklap afvragen, waarom dit soort dingen in 's hemelsnaam op televisie verschijnt. Wie haalt het in zijn hoofd om rechtzaken over futiele zaken voor de camera's uit te vechten. Jerry Springer neem ik niet serieus. De ondenverpen zijn te vergezocht en de sensatiezucht is van een dergelijk kaliber dat het niet echt kan zijn. Zo niet bij Judy Sheindlin. Ze is een rechter en dus is het serieus. Haar uitspraken zijn ook bindend, althans dat wordt aangekon digd aan het begin van het programma. Ik geloof het. In het programma hebben doorgaans twee rechtzaken plaats. Laatst was er een oud vrouwtje dat een hondje had gekocht bij een fokker. Ze kwam er na maanden achter dat de hond een teen miste en daarom eiste ze het aankoopbedrag terug. De gedaagde stelde voor het hondje terug te nemen en haar inderdaad het geld terug te betalen. Vind maar eens een winkel waar dat lukt zonder bon. Judge Judy vroeg de eiseres of ze het hondje wilde afstaan. Natuur lijk wilde het geldzuchtige vrouwtje dat niet, waarop Judy gelijk oordeelde in het voordeel van de fokker. Wat een heerlijk gezond verstand. Judge Judy doet me denken aan mijn oma. Ook die kon met een simpele betoging de zaken rechtzetten. Streng maar rechtvaardig. Als ik in dispuut met mijn moeder was, raadpleegde ik mijn groot moeder op de zevende etage van de Heemhaven in Heemstede. Oma zag in een ommezien hoe de verhoudingen lagen. En of ik nu gelijk kreeg of niet, bij haar oordeel legde ik me neer. Judge Judy is nog geen zestig, mijn oma zou volgende maand hon derd zijn geworden. Ik mis haar en haar wijsheid. Judge Judy kan uiteraard niet aan haar tippen. Volgende week kijk ik weer. wil buys' Koude lucht trekt land binnen Het wordt koud de komende dagen. Vanaf morgen vriest het overdag licht, in het weekeinde kan het 's nachts tot matige vorst komen. Dat is vooral vanaf zondag het geval. In het binnenland zou het zelfs streng kunnen gaan vriezen. Waarden beneden -10 graden dus. De koude is het gevolg van een krachtig gebied van hoge barometer standen dat boven Scandinavië tot ontwikkeling komt. Zondag kan de druk in de omgeving van Oslo zelfs oplopen tot omstreeks 1045 hPa. Of de vorst na het weekeinde aanhoudt is onzeker. De atmosfeermo dellen zijn het daar, zoals wel vaker het geval is, niet over eens. De kans is vrij groot dat het zwaartepunt van het hogedrukgebied ten wes ten van ons land komt te liggen. In dat geval gaat de wind uit richtin gen tussen west en noord waaien en komt de aanvoer van vochtige, minder koude lucht op gang. De Duitse computers zijn voorzichti ger. Zij verwachten weliswaar ook dat het hogedrukcentrum medio volgende week west of zuidwest van Nederland komt te liggen maar men gaat er van uit dat het met de verzachting niet zo'n vaart zal lo pen. De koude lucht trekt de komende nacht ons land binnen. Morgen ochtend vriest het waarschijnlijk al licht en morgenmiddag schom melt het kwik rond het vriespunt. De wind is meest zwak en waait uit oostelijke richtingen. Het weerbeeld wordt gekenmerkt door geregeld zon. Tussen vrijdagavond en zaterdagochtend kan een langs de Engelse oostkust naar het zuiden trekkende storing tij delijk meer bewolking veroorzaken. Het is niet uitgesloten dat er uit het wolkendek ook wat sneeuw valt. Een nieuwe storing, vanochtend ten noorden van de Waddeneilanden, heeft gisteravond en de afgelopen nacht weer regen veroorzaakt. De hoeveelheden waren echter geringer dan tijdens de voorafgaande nacht. Op Schiphol en Valkenburg werd 4 mm afgetapt. In Lapland hield de extreme kou aan. In het Noorse Ka- rasjok werd -51,2 gemeten. Vermoedelijk is dit een nieuw Noors record voor de twintigste eeuw. jan visser Vraag en aanbod in Nederland nog summier na tien jaar gerommel in de marge Strijken, autorijden of klussen en tegelijkertijd een boek tot je nemen. In Amerika en Engeland raakt het verschijnsel audioboek, een gesproken roman of dichtbundel op cassette of cd, steeds meer ingeburgerd. Maar Nederland heeft ook na tien jaar gerommel in de marge nog steeds geen oren naar het luisterhoek. Op zich is het verschijnsel audioboek in Nederland niks nieuws. Mensen met een \isuele handicap kunnen al jaren te recht bij gespecialiseerde bibliotheken. „We verstrekken ook tijdelijke abonne menten aan bijvoorbeeld kankerpatiën ten die een chemokuur ondergaan,'' zegt een woordvoerster van de Neder landse Luister en Braille Bibliotheek. „Verzoeken van gezonde mensen, die een cassette willen voor in de auto of voor tijdens werkzaamheden in huis, weigeren we." De markt van luie lezers lijkt op deze manier voor uitgevers en boekverkopers wijd open te liggen. In de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië bestaat voor het zogeheten luisterhoek een groeiende vraag. Voor de meeste luisteraars is vooral in Amerika het audioboek een vorm van tijdsbesparing. 'Multi-tasking' heet dat: het net als de computer uitvoeren van meerdere taken op hetzelfde moment, zegt manager en inkoopster Harriètte Vierdaag van The American Bookshop in Amsterdam. .Amerikanen zijn er meer aan gewend om drie dingen tege lijk te doen. Dus terwijl ze naar hun werk rijden lakken ze hun nagels, sche ren ze zich en luisteren ze ook nog naar een boek. In Nederland is het aanbod in luister- boeken nog summier. Alleen bibliothe ken in de grote steden beschikken over een - bescheiden - eigen voorraadje. Zo heeft de Amsterdamse centrale bieb aan de Prinsengracht een magere collectie van ongeveer tweehonderd cassettes. Naast een kast met Engelstalige audio- boeken - zoals Goldfinger van Ian Flem- ming en The Pelican Brief van John Gri sham - staat een ongeveer even grote la ding Nederlandstalig werk van Hugo Claus tot Appie Baantj er. Dit magere assortiment is wel vele ma len aantrekkelijker dan wat de gemid delde boekhandel te bieden heeft. Ster ker nog, de meeste Nederlandse boek winkels hebben niet eens een afdeling voor audioboeken. Alleen in de Rand stad heeft een klein clubje Engelstalige boekhandels een bescheiden assorti ment audioboeken. Zoals Waterstone's Booksellers in de Amsterdamse Kalver- straat, dat met vierhonderd titels op voorraad tot de grote jongens behoort. Per week slijt de winkel veertig tot vijftig cassettes of cd's. Audioboeken zijn in Nederland geen big business. „Ze worden hier toch nog al tijd geassocieerd met ziek zijn," zegt Hanneke van Herwerden van Rubinstein Media. De Amsterdamse uitgeverij dankt haar naam aan schrijfster Renate Rubinstein. Toen zij door haar ziekte MS zo'n tien jaar geleden niet meer kon le zen, spraken bekende collega-auteurs op haar verzoek hun boeken in op cas sette. Pogingen van Rubinstein Media om het gesproken boek tot een succes te maken zijn mislukt, ondanks klinkende namen van voorlezers als Adriaan van Dis, Jan Wolkers en Harry Mulisch. Van Herwerden: „Ja, als een bekende schrij ver overlijdt, dan gaan mensen opeens audioboeken van hem kopen. De voor- leesstem van Simon Carmiggelt is nu een collectors-item." Vierdaag: „Wil je hier een Nederlandsta lige titel op cassette uitbrengen, dan is dat relatief duur. In Amerika lonkt nog altijd een enorme afzetmarkt tot ver bui ten de grenzen. Ze huren zelfs bekende filmsterren in om boeken voor te lezen. Dat spreekt veel meer aan dan de ama teurs en schrijvers die in Nederland voorlezen. Drie uur lang de stem van Je remy Irons in mijn oren. Dat wil ik wel," zegt de manager met een stem vol hun kering. Zelf luistert Vierdaag naar diverse En gelstalige audioboeken, van thrillers tot gedichtbundels. Op het moment doet ze dat terwijl ze het huis van binnen een lik verf geeft. Nederlanders zijn niet zo flexibel. Als ze al een audioboek beluis teren, dan nemen ze daar ook alle tijd voor. Binnen de boekenbranche zijn er niet eens cijfers over het luistersegment zegt de Stichting Speurwerk, dat markt onderzoek doet voor de boekenbranche. Speurwerk signaleert een groeiende be langstelling voor het luisterhoek. „Maar het blijft een heel minimaal segment," zegt onderzoeker Wim van Leeuwen. „De reisafstanden zijn hier te klein. In Amerika zit je toch al gauw een uur of wat in de auto. Dan heeft het zin om een audioboek op te zetten. In Nederland niet. Zelfs de files zijn er hier waar schijnlijk nog te kort voor." Rubinstein Media blijft echter in het luisterhoek geloven. Binnenkort wil de uitgever proberen de markt voor audio boeken nieuw leven in te blazen. De aanval wordt misschien wel ingezet via de kinderboeken, want die doen het op cassette vergeleken met de luisterboe- ken voor volwassenen helemaal zo slecht nog niet. Maar ja, bij kinderen is er dan ook veel meer een voorleestradi- tie dan bij volwassenen. Hoewel, Isabel- le Galache van de Amsterdamse biblio theek bespeurt al dat steeds meer mid delbare scholieren het luisterhoek ont dekken. .Alles wat ze op cassettes van de bieb kunnen beluisteren, hoeven ze niet meer te lezen voor hun boeken lijst." ferdi schrooten MENSELleug Op het strand van T< )AM is naar alle waarsch een slagtand van een gevonden. De slagtan twee meter lang en is 10.000 en 15.000 jaar gens FRANS SCHOl Ij museum "t Behouder Terschelling gaat hei' bijzondere vondst. J eerder is een slagtand omvang op Terschelli den. De e echtheid worden vastgesteld, gerezen omdat in eeuw een vrachtschij slagtanden van olifai - de kust van Terschelli /ers r gaan. Speciaal onderz uitwijzen of de slagtar schip afkomstig of uit lagen van de toendr; ijstijd. Op de Britse televisie is avond de eerste reclami toond die speciaal voor - gemaakt. Tijdens het 4(err den durende filmpje zijl'°c vogels, kluwen wol en vte bakjes te zien. Ingrediu helemaal op de interessf ?n5 geliefde huisdieren zijn stemd", aldus de produ "j voor het begin van de sp VL den katteneigenaars opje hun beesten voor het kij installeren. Proeven heb gewezen dat 6 op de 10 I reageren op de reclame aal voor hen is bedacht. den eindelijk diegenen i sproken voor wie de con bedoeld is", aldus eenv voerder van het bedrijf. Dat ering it eer het ijk be lent n het unstt et ge> er: ii '°g t 1 en. P uitla hU dam •n tij i'rriac^' ralgf aarti _Jplan >n Kc Een replica van het VOC-schip Duyfken dat in 1606 de Australische kust ontdekte, zal in 2000, als in Sydney de Olympische Spelen plaatsvinden, in verschillende havens in de Australische staat Queensland te bezichtigen zijn. De bouw van het schip werd vorige week voltooid. Indonesische en Australische scheepsbouwers deden er twee jaar over om de 70 ton wegende replica te maken. Het schip, hier onderweg naar zee door de stra ten van Fremantle, zal vanuit Indonesië naar Cape York in Queensland varen, waarmee de route uit 1606 wordt gevolgd. „Het was het Duyfken dat in 1606 Queensland als eerste op de kaart zette", zo zei premier Peter Beattie van Queensland. „Nu zal zijn replica ons opnieuw op de kaart zetten wat betreft het aantrekken van toeristen." foto ap Stempels van euro's. De leer kracht drukt ze af in een schrift je, zodat kinderen er sommen mee kunnen maken. Ouderwet se leermiddelen om te leren omgaan met het geld van de toekomst. Nieuw naast oud. Dat lijkt hét kenmerk van de Nationale On derwijs Tentoonstelling (NOT), de tweejaarlijkse onderwijs beurs, die tot ne met zaterdag in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden. De eerste dag al was het druk als altijd. Maar in de stand van de Noord Nederland se Stempel en Leermiddelenfa- briek BV loopt het niet storm. Informatietchnologie is een van de speerpunten van de beurs. Computers zijn inmiddels ge wone gebruiksvoorwerpen op scholen. Rekenprogramma's op de pc zijn een prima manier om sommen te oefenen op de ba sisschool. Het scheelt de leraar veel werk: die hoeft niet meer een hele avond schriftjes te stempelen of voorbeelden te kopiëren en de resultaten wor den meteen opgeslagen in het geheugen. De stempelfabriek heeft goed gemerkt dat de computer zijn intrede heeft gedaan op basis scholen. Na een forse terugloop van het aantal bestellingen, is nu sprake van stabilisatie. „Ik geloof niet dat onze stempels en andere leermiddelen uit de scholen verdwijnen", zegt de eigenares. Haar stand is een feest van her kenbare schoolspullen. Belo- om de tijd te leren. Kloi r^4- pels, klokdomino en kl tetten. Een taaikwartet, taaidomino. Rekendon terdozen vol letters om|M f woorden mee te maker pels van 'blinde kaartje ^der provincies en van Nedeerzu Maar dat kan toch aller et*ei gemakkelijker op de co Jbsi( Bij de rode stippen tikt >Tieri ling op het blinde kaart >>etij Friesland alle plaatsnar°u d Zo'n programma contii on' zichzelf. Als een kind al1 ra heeft, kan het door naa 'n gende provincie. En de ;en- ten van de hele klas zijr1 c schikbaar voor de leraa111 „Voor sommige kinder<irger zo'n computer helemai geschiktzegt de eigen ut0 de stempelfabriek. „Die0 n het nodig de dingen m< >l°te handen te voelen. Daar elijk een school niet zonder °8er spullen. 'e- I Nieuw en oud tegelijk, i nüjo stand van Foto Koch Ntis 1 BV (sinds 1932), een vare el grote schoolfotografen.11 b van de aloude klassenfoe a" Maar die is verdwenen. eri)€ Koch digitaal is gegaan »j klassenfoto verworden I md verzameling pasfoto's n naam, met de gevel van school op de achtergror leen van groep 8 van de school worden nog 'kla klassenfoto's gemaakt. Willem-Alexander en Emily De 'mediahype'rond kroonprins Willem- Alexander en zijn vriendin Emily Bre- mers leek tot het verleden te gaan beho ren door de mededeling dat het 'uif was tussen die twee. Een mededeling uit on verdachte brom eerst mevrouw Van den Broek en vervolgens Emily Bremen zelf. Een maand tevoren had het hoofd van de Rijksvoorlichtingsdienst Eef Brouwers voor de goede verstaander al een signaal gegeven. Hij zei toen namelijk dat een verloving niet 'op Prinsjesdag of op welke afzienbare termijn dan ook' zou plaats vinden. Toen wist ik al dat een verloving er niet in zat. Want iedere, relatie kent zo'n 'go' of'no go'-moment. En dat is doorgaans zo rond een jaar of vier. Dan moet je toch wel weten of er toekomst in zit. Maar na de 'liefdesbreuk' zoals de rod delbladen het noemden, was de natie onmiddellijk verdeeld. Er waren er die er de uitleg 'truc' aan gaven. Zelf dacht ik terug aan wat Gijs van der Wiel, voormalig hoofd van de Rijks voorlichtingsdienst, mij had ver teld toen de relatie van PWA en Emily, op weg naar de winter sport, door een autobotsing uitlekte. Dat het paar al sa men naar de wintersport ging, was voor de media voldoende om snel een 'ver loving te verwachten, een woord dat vervolgens de ge moederen steeds meer ging bezighouden en verhitten. Gijs van der Wiel die in zijn carrière maar liefst vier keer de voorbereiding van een verloving en huwelijk van een prinses heeft meege- HELEEN CRUL maakt, zei mij toen over Willem-Alexan der: „Zijn vriendinnen zullen zo lang mogelijk als zijn particuliere aangele genheid worden beschouwd. Het wordt pas een openbare zaak als zijn moeder, alles gewikt en gewogen hebbende, be sluit dat de kandidate in staat is haar toekomstige taak te vervullen. Van der Wiel stak niet onder stoelen of banken dat koningin Beatrix zo haar ei sen zal hebben. Voordat er sprake kan zijn van enige positieve berichtgeving naar de verantwoordelijke minister-pre sident, zal zij eerst zelf uitgebreid kennis hebben gemaakt met de eventuele toe komstige vrouw van Willem-Alexander en haar eigen kanalen gebruiken voor een antecedentenonderzoek. „Daar ligt een enorme drempel", aldus Van der Wiel.Koningin Beatrix weet heel goed dat je de partnerkeuze van de kroonprins niet aan romantiek en hormonen kunt overlaten. Daar is ze veel te nuchter en zakelijk voor. Pas als zij er absoluut van overtuigd is dat de keuze van haar zoon de juiste is. zal ze de minister-president inlichten.En pas dan begint de lange, staatsrechtelijke loop die liet minnen, verloven en trouwen van een kroonprins in ons land heeft. Het ziet er naar uit dat het zover nooit gekomen is. Ik geloof dan ook niet zo in een list, truc of een nieuwe doorstart van de relatie van kroonprins Willem- Alexander met Emily, ook al zijn ze sa men in Londen gesignaleerd tijdens de jaanvisseling. Iedereen die ooit een wat langer durende relatie heeft beëindigd, weet hoe moeilijk het is consequent te blijven. Emotioneel ben je je draai kwijt, je mist de vanzelfsprekende aanwezig heid van de ander met wie je een intimi teit hebt opgebouwd die je met niemand anders hebt. De verleiding om elkaar toch nog eens te ontmoeten is groot, ze ker op zo'n weemoedig moment als de jaarwisseling. Want dan schrijnt een zaamheid extra. De RVD staat bekend als een zwijgzaam bedrijf, maar doelbewust liegen over een verloving, of samen met koningin Bea trix een list voor een mediastilte hera men, dat lijkt mij vergezocht. RVD en koningshuis moeten geloofwaardig blij ven. Volgens Van der Wiel houdt de R\'D zich bovendien bij de feiten. .Als zij zeg gen dat er geen sprake is van een op han den zijnde verloving, dan is dat waar". Het ligt dan ook meer voor de hand om te veronderstellen dat er wel een relatie geweest is tussen Emily en Willem- Alexander, maar dat verloven om allerlei redenen niet aan de orde is geweest. Overigens heeft Willem-Alexander zelf meer dan eens, zelfs nog vorig voorjaar, toen de geruchten over zijn verloving bij na de vormen van een massawaan gin gen aannemen, laten weten voorlopig niet te zullen gaan trouwen. Ook dat wees erop dat er geen verloving te ver wachten viel. Want op het moment dat er immers koninklijk verloofd wordt, staat de verwachte huwelijksdatum al vast. Verloving en huwelijk voltrekken zich doorgaans binnen één jaar. Nieuwe speculaties over een eventuele relatie tus sen PWA en Emily lijken mij dan ook uit de lucht gegrepen, al moet de tijd dat le ren. Vast staat wel dat de oplagecijfers van de roddelbladen er goed garen bij spinnen. Die zullen de Èmilykoorts dan ook met frisse moed, opnieuw aanwak keren. Cruijff op de hometrainer bij de start Johan Cruijff, Europees voet baller van de eeuw, is net niet lenig genoeg om het predikaat 'zeer fit' te krijgen. Dat is gister middag in Arnhem gebleken. Daar deed Cruijff als eerste de Nationale Gezondheidstest 1999. De Nationale Gezond heidstest is een initiatief van onderzoeksinstituut TNO en De Gezonde Zaak, een netwerk van keuringsinstituten in heel Ne derland. Door 10.000 werkende Nederlanders in de komende maanden aan de wetenschap pelijke fitheidstest te onderwer pen, hopen TNO en De Gezon de Zaak een beeld te krijgen van de relatie tussen beroep en gezondheid. Cruijff, ambassa deur van de keuringsinstituten, moest zelf enigszins lachen om inf van de nationale gezondhi9^ foto cpd hans brol de uitslag. „Vetverdeling wicht en conditie waren KUt maal prima. Maar waars lijk ben ik door de leeftiji niet meer fit genoeg om i zeer goede uitslag te krijf 1 Volgens directeur Van de gen van De Gezonde Zaa nog te weinig bekend ovt invloed die het beroep o[ zondheid kan hebben. J len onder meer weten in mate werk mensen weerl van het nemen van bewe Inactiviteit is een belangi oorzaak voor ziekte. Zorg voor voldoende lichaams ging levert op den duur g dere werknemers en dus der ziekteverzuim op", z< anp»St

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2