'Reddingsbrigade is een vriendenclub' SUPER DE BOER Regio Asopos: wil liefst terug naar Leiden MEEN E EMPRIJS Melkunie of Coberco slagroom el i tegen overlastGhetto-landschappen langs de A4' rk aan Stompwijkseweg eind dit jaar afgerond ei Kan je ook met een bril op in de ruimte? RDAG 28 JANUARI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 met de waarschuwing van Borgman eens vyas. Alleen zal het moeilijk worden ook het be nodigde geld bij elkaar te sprokkelen. „Voor de financiële dekking van het plan moeten we wel heel assertief zijn bij het ministerie van vrom, dat de landschappen in Nederland wil verbeteren." Vrom moet vol gens Heijkoop flink meebetalen omdat de grondprijzen in Zuid- Holland, door de bouwclaims van steden als Leiden, almaar stijgen. Zonder geld om grond aan tè kopen, kunnen geen landschappen opgeknapt wor den tot reservaat, bos, boerderij of recreatieterrein. Borgman van de Landinrich tingscommissie hoopt dat de provincie Zuid-Holland en het rijk niet lang wachten met het uitvoeren van het landschaps plan. „Dat moet zelfs vrij vlot gebeuren, want 'bezuinigingen' is tegenwoordig een mode woord en de bevolking blijft maar groeien. Het landschap en recreatie zit in de verdruk king. Of wil men de vrije hand krijgen om van hier tot Gouda alles vol te bouwen? Ik hoop niet dat het zover komt." Het landschapsplan ligt de komen de drie maanden voor iedereen ter inzage voor mensen die wil len inspreken. AFKE VAN DERTOOLEN Watersportverenigingen Asopos de Vliet, Levitas en de Blauwe Schuit hebben in principe geen bezwaar om op verzoek van Leiderdorp te verhuizen. Maar erop achteruit gaan willen de clubs niet, zegt Asopos-voorzit- ter R. ter Berg. „We hebben goed vaarwater nodig, en hier aan de Zijl en de Dwarswate- ring kunnen we alle kanten op. We willen ook niet al te ver van Leiden komen te zitten, want de meeste van onze leden ko men daarvandaan. Maar als de gemeente andere plannen met het gebied heeft, zijn we bereid om mee te denken." De Asopos-voorzitter denkt zelf dat een plek verderop langs de Zijl een goed idee is, maar weet niet of dat kan. Maar het liefst ging hij terug naar Leiden. „Daar zouden we als vereniging heel blij mee zijn, maar daar zijn weinig mogelijkheden voor." De roeivereniging moest zo'n dertig jaar geleden uit hartje Leiden naar Leiderdorp verhuizen. Leiderdorp heeft plannen met het gebiedje Driegaten- brug, en wil daarom graag dat de drie watersportverenigingen naar een andere plek verhui zen. Daarover praat de ge meente nu met de clubs en de Leidse universiteit, die eigenaar is van de grond. Ook de univer siteit wijst het idee van ver plaatsing niet op voorhand af. Volgens Ter Berg is er nog een andere oplossing: 'inkrim pen'. „We zouden met z'n drie- en de hoogte in kunnen. Dan hebben we minder grond no dig." De loodsen en club ruim tes zijn nu gelijkvloers. Ook wethouder V. Molkenboer zegt dat er wordt gekeken of een 'gunstiger inpassing' tot de mo gelijkheden behoort. De gemeente wil op het stuk land tussen de Zijl, de provinci ale weg en de Boterhuispolder een nieuwe uitvalsweg voor be drijventerrein de Baanderij ma ken, en denkt verder aan een woontoren en recreatie. Een ander obstakel voor die plan nen is Van Egmond Botenver huur. Daarvoor denkt men aan verplaatsing naar de jachthaven aan de Does. „Die optie is ook voor ons wel eens geopperd, maar dat is te ver van Leiden", zegt Ter Berg. Politie speurt Douw van der Kraplaan af 'We dachten dat ze dat meisje uit Maarn hadden gevonden VOORSCHOTEN JUDY NIHOF VERVOLG VAN VOORPAGINA Vier medewerkers van de poli tie staan gebogen over een straatput in de Douw van der Kraplaan in Voorschoten. Een apparaat zuigt de inhoud naar boven. Met een stok begint een van hen in de zwarte drab te wroeten. Een andere medewer ker spreekt voorbijgangers aan. Op deze plek trof de politie een dag eerder het lijk aan van de 40-jarige Voorschotenaar Jan Balfoort. De man lag in een be stelbus, die er al enkele dagen stond. Waar de politie naar zoekt? „Daarover doen we geen mededelingen", zegt een van de mannen. Ook een bewoon ster van de Karei Doormanlaan heeft geen idee wat de politie precies aan het doen is. „De politie is vandaag aan de deur geweest, en toen heb ik ook een paar dingen gevraagd. Maar ze geven geen antwoord. Ook wel logisch. Misschien is het wel een afrekening in het drugscir cuit. Er wordt tegenwoordig zo veel in drugs gedeald." De vrouw heeft de bus vanuit het raam van de huiskamer zien staan, - „Ik geloof sinds vrijdag" - maar haar was niets bijzonders opgevallen. Ook an dere omwonenden hebben niets verdachts gezien, weet ze. „Mensen die in de auto hebben staan kijken, zagen alleen twee telefoons en een emmertje mortel liggen. Het was een vrij nieuwe bestelwagen, een blau we." Zelf kwam ze niet op het idee om de politie te bellen. Dat hebben de overburen gedaan. Sindsdien is het een komen en gaan geweest van politiemen sen. „Ik heb er nog nooit zoveel bij elkaar gezien. Ze hebben het veldje hier helemaal uitgekamd. Even later kwam er een heli kopter. We dachten eerst dat ze dat meisje uit Maarn in die be stelwagen hadden gevonden." Gisterochtend ging het onder zoek door. ,,'s Ochtends zijn ze weer gaan zoeken op dat veldje, met honden. En daarna werd iedereen op straat aangehou den en ondervraagd. De kran tenbezorgers, iedereen." Of ze geschokt is? De vrouw haalt haar schouders op. „Het is niet de eerste móórd in deze buurt. Jaren geleden is hier ook iemand vermoord", klinkt het droogjes. Dat er een lijk voor haar deur is gevonden, is geen reden voor paniek. „Wij gaan 's avonds de deur niet uit. Ja, met de auto. En 's avonds doen we de deur niet open. Dat kan niet meer tegenwoordig. Maar dat deden we al voordat dit met die bestelbus was gebeurd. Op on ze leeftijd kun je je niet meer verdedigen." beker 250ml 1,79 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Adviesorgaan van provincie waarschuwt: ijkers moeten zeker tot lende winter wachten et gf de Stompwijkseweg, eenlmet gaten zit, is opge- j vrajweer normaal kan wor- Het werk aan de de zoveelste vertra- ajnu zich - opnieuw - een |at heeft gemeld die de openbreken. Dit keer is dat een glasvezelkabel nleggen. Het is een klus tot tien weken in be- mt. De gemeente Leid- volgens een jerder wettelijk ver- ieraan medewerking te KPN begint 1 februari nleg van de kabel, lechte plekken in de qq rijkseweg hadden eigen- v°rï§ Jaar zomer roeten zijn. Dat lukte ider meer omdat het terbedrijf DZH zich ïg aandiende met het jt'vdor de aanleg van een hoofdwaterleiding, lovember ligt dat werk wege de kans op vorst, inwaterbedrijf pakt de s weer op in mei, als lar is met de aanleg van vezelkabel. Dan duurt ;r nog tot medio augus- tus voordat de gemeente kan beginnen met het opnieuw be straten van de weg. Tijdens alle werkzaamheden blijft op de Stompwijkseweg - de enige uit valsweg van Stompwijk naar Leidschendam - steeds tenmin ste één rijstrook open voor het verkeer. Overigens zijn de problemen op de weg niet definitief uit de wereld, als al het werk is afge rond. Daarvoor is de weg te slecht. De gemeente Leidschen dam onderzoekt momenteel of de weg wellicht ingrijpend kan worden verbeterd. Daarmee zijn vele miljoenen gemoeid. Astronaut André Kuiper, met koffer, komt met de helicopter aan op het grasveldje achter de Emmausschool. Astronaut Kuiper opent computernetwerk op Emmausschool Voorschoten Alsof zijn leven en latere beroepskeuze er van afhangen, stelt een bebrild jongetje uit groep 5 van de Voorschotense Emmaus school met trillende stem zijn vraag aan dé Nederlandse astronaut van het mo ment, André Kuiper: „Kan je ook met een bril op in de ruimte?" Het antwoord van de ruimtereiziger verguldt het jongens hart: „Ja, hoor. Alleen moet je contactlen zen dragen. Die draag ik ook!' De jongen is in zijn nopjes en eigenlijk geldt dat voor alle leerlingen van de Em mausschool aan de Elstlaan. De komst van Kuiper verheugt eenieder, niet in de laat ste plaats omdat de normale lessen een hele dag vervallen. De astronaut is geko men om vragen van leerlingen te beant woorden, maar vooral om het computer netwerk op deze basisschool te openen. In elk lokaal staat nu een beeldscherm waar mee de kleinsten de komende tijd contact kunnen zoeken met wie dan ook ter we reld. De katholieke basisschool is een van de weinige in Nederland die een voorlo persfunctie hebben en kreeg daarom ook een ton van het ministerie van Onderwijs. Ook heeft de school nu een eigen website: http://home.wxs.nl7Emmaus en een e- mail-adres: Emmaus@wxs.nl. Kuiper komt 's ochtends per helicopter aam op een grasveld achter het schoolge bouw en wordt door zo'n honderd kinde ren en ouders als een sinterklaas inge haald. Kleuters vergeten tot driemaal toe spontaan hun vragen als ze oog in oog staan met hun held, die het computernet werk opent met een officiële countdown. In het Engels. De kinderen kunnen vervol gens verder vragen stellen. „Hoeveel mi nuten duurt het voordat je in de ruimte bent?" Kuiper: „Met een raket acht minu ten. En dan te bedenken dat de helicopter- vlucht van Noordwijk naar hier zeven mi nuten duurde!" Maar de kleinsten stellen toch de leukste vragen: „Hoe laat sta je op in de ruimte?", „Hoe laat ben je weer thuis?". En: „Heeft u ook een toilet in het schip?" Antwoord: „Ja! Anders zit alles tegen het plafond." KRB op zoek naar nieuwe strandwachten voor zes. zes meest geliefde de zes nieuwste. Of zes u in de stemming ze achter elkaar of van track naar track. kunt u altijd nog naar de ingebouwde iGeniet zoals u wilt lpor is de BeoSound 9000 Swaak Beeld Geluid KATWUK IRENE NIEUWENHUUSE Janmarinus Vooys is een jon gen van de zee. Dagelijks naar het strand gaan is voor hem net zo gewoon als eten en drinken. Een verblijf in de stad of op de hei is voor hem dan ook een gruwel. „Wat moet ik daar doen? Ik voel me er niet thuis, ik ben er niet op m'n plaats. Ben ik daarentegen op het strand, dan ben ik er niet meer weg te slaan." Als pr-man van de Katwijkse Reddings Brigade (KRB) is hij momenteel op zoek naar nieu we strandwachten. Jonge men sen die actief willen zijn op het strand. Met flaneren langs de vloedlijn heeft de functie niets te maken. De strandwacht draagt namelijk zorg voor een veilige kust. Vanuit twee posten bewaken de brigadeleden het Katwijkse strand. Zwemmers, zonaanBidders, surfers, ze kun nen altijd rekenen op hulp van de strandwachten. De KRB heeft voor de werk zaamheden tien boten tot haar beschikking. Een aantal van die boten vaart, als het strand druk bevolkt is, voortdurend langs de kust. „We werken vooral preventief, we zijn dus voortdu rend op het strand en op de zee aanwezig", zegt Vooys. De KRB heeft vorig jaar 99 maal op zee moeten ingrijpen. Daarnaast hebben de brigadeleden bijna vierhonderd keer eerste hulp verleend. De strandwachten hebben ook nog eens 147 maal ouders met hun kinderen her enigd. Het voorkomen van ver drinkingsongevallen is en blijft uiteraard de hoofdtaak van de KRB. Mede door de inspannin gen van de brigade is vorig jaar niemand in de zee voor Katwijk verdronken. De KRB heeft 2000 leden, waarvan er 150 actief meehel- Leden van de KRB slepen de boten naar buiten. pen. In de zomer als strand wacht, in de winter bijvoor beeld als zwembegeleider voor de jongere jeugd in zwembad Aquamar. Maai" ook het onder houd van het materieel behoort tot de reguliere werkzaamhe den. „Juist die verscheidenheid is zo leuk. Als je van de zee en het strand houdt, je je samen met anderen ergens voor wilt inzetten en we op je kunnen re kenen, ben je welkom. We zijn een echte vriendenclub", stelt Janmarinus. Omdat de strandwachten tussen de vijftien en twintig jaar zijn, is er een flinke doorstro ming. Janmarinus, zelf 21, ver telt dat jeugdigen vanaf twaalf jaar daarnaast ook welkom zijn. Deze jeugdstrandwachten mo gen - nadat ze een eerste diplo ma hebben behaald - met de oudere jeugd mee. „Ze krijgen daardoor het gevoel er bij te horen en en passant leren ze van alles over de brigade." De aspirant-strandwachten moeten deelnemen aan allerlei cursussen voordat ze echt aan het werk mogen. Ook praktijk ervaring hoort bij de opleiding. De cursussen geven de leden bijvoorbeeld inzicht in het' ge vaar van zwinnen, muien en ui teraard de getijden. Maar ook EHBO, omgaan met communi catieapparatuur en materiaal- onderhoud horen bij de oplei- ding. Hoewel je de woordvoerder van de KRB niet kunt betrappen op sensatiezucht, beginnen z'n ogen wel te twinkelen als hij van de spectaculaire reddingen vertelt. Zoals de redding van een onderkoelde surfer op 28 juni 1998. Samen met de red dingsboten van de Koninklijke Nederlandse Reddings Maat schappij (KNRM), de reddings brigades van Den Haag en Was senaar en een lynxhelicopter van de Koninklijke Marine had die zoektocht uiteindelijk een positief resultaat. „De samenwerking met de KNRM is uiteraard uitstekend. Zij gaan echt de zee op, terwijl wij meer langs de vloedlijn blij ven, maar met zo'n gezamenlij ke actie vul je elkaar prachtig FOTO DICK HOGEWONING* aan. Nadat de surfer was ge vonden en naar het ziekenhuis werd vervoerd, overspoelde ons tijdens het napraten een bij zonder gevoel. Je hebt tenslotte wel iemands leven gered." Maar ook als een ouder en een kind weer met elkaar worden herenigd, is de blijdschap bij de brigadeleden groot. „Het is al tijd prachtig als ze weer in el- kaars armen vallen." Katwijkse jongeren die deze zomer willen worden opgeleid tot strand wacht kunnen zich opgeven via te lefoonnummer 4073287 (Arjan) of 4075274 (Eltna). Op 8 februari is om 19.30 uur in de KRB-loods, naast het gemaal, aan de Kanaal dijk een voorlichtingsbijeenkomst. wegen als oplossing en jhelpunten in het oos- eiderdorp. Dit soort ri- voorstellen waren be lt taboe op een druk- bijeenkomst van be- Van de Kerkwijk, Oran- p Doeskwartier, gister- rardeBe bewoners zijn het en djtre) verkeer door hun volg Het was de eerste van voer^ bijeenkomsten waar- :rdorpers hun zegje loen over de verkeers- en, als opmaat voor I verkeerscirculatieplan knd was het voorstel extra oost-west ver- l richting Alphen aan i aan te leggen. Op die kan het sluipverkeer naar Alphen over de nerweg, Ericalaan en worden tegenge- lar ook andere, oudere die route te ontlas- :n nog springlevend, fd er - zonder dat gejoel ,__|l uitbrak - gepleit voor "Bwe weg door de polder, f Me Achthovenerweg en »^)at gaat dan wel ten an het Groene Hart, k moet dan maar, von- ichillende aanwezigen. /eiM dachten precies de an- vadlpt uit: ter hoogte van lp een brug over de Ou- vajilie de Achthovenerweg eeJ°ge Rijndijk en de NI 1 ieeneiderdorpers dachten it eds niet alleen maar in l aap- Bewoners opperden steJider rigoreuze sugges ts het smaller maken ichthovenerweg, het te- kar naa itn' van de maximum naar 30 kilometer, de aparte voet- en fiets- meer eenrichtingsver- let overige kreeg vooral het openbaar vervoer het zwaar te verduren: de verbindingen tussen het oude dorp en de rest van Leiderdorp moeten veel be ter. „Als ik naar de Winkelhof wil, een stukje van zo'n drie ki lometer, moet ik soms twee of drie bussen nemen", klaagde een bewoonster. „In sommige wijken rijdt zelfs helemaal geen bus. Het is asociaal dat wij van openbaar vervoer blijven ver stoken", voegde een ander hieraan toe. Ook moet er een verbinding naar het Patrimoni umpark komen. De busbaan bij de Stierenbrug veroorzaakt daarentegen weer meer overlast dan dat deze problemen oplost. Er was gisteren veel waarde ring voor de manier waarop verkeerswethouder V. Molken- boer in overleg trad met de be woners. Naast een algemene inventarisatie van de klachten, konden de Leiderdorpers in drie aparte werkgroepjes praten over doorgaand verkeer en be stemmingsverkeer, vrachtver keer en ontsluiting van het be drijventerrein, en veiligheid, leefbaarheid, fietspaden en openbaar vervoer. Maar er was ook scepsis. Een bewoner van het Jaagpad sprak de hoop uit dat de uitvoering van de verkeersplannen sneller zou plaatsvinden dan de herin richting van de Hoofdstraat ter hoogte van de Doesbrug. „Eind 1997 kon iedereen over de Hoofdstraat meedenken. Ik heb toen een plan ingediend en ver volgens tot dit jaar moeten wachten op verdere afspraken." Na de komende wijkavonden voor Leiderdorp Zuid en Noord wordt op 25 februeui tijdens een slotbijeenkomst over de be langrijkste problemen gestemd. Daarna gaat een extern bureau aan het werk. De eerste versie van het VCP wordt na de zomer voorgelegd aan gemeenteraad en buurgemeenten. Van het natuurschoon en het platteland in de Leidse re gio dreigen niet meer dan minderwaardige 'ghetto-land- schappen' over te blijven: lapjes groen tussen 'stinkende bedrijven' en woonwijken. ZOETERWOUDE DIMITRI WALBEEK Dat zei voorzitter J. Borgman van de regionale Landinrich tingscommissie gisteren tijdens de overhandiging van het Land schapsplan voor het gebied rond Zoeterwoude en Voor schoten aan gedeputeerde J.Heijkoop van de provincie Zuid-Holland „De kwaliteit van het leven in de stad wordt ook bepaald door de kwaliteit van bossen en recreatie in de omge ving. En de benodigde hoeveel heden groen worden nu al bij lange na niet gehaald", waar schuwde Borgman. Borgman van de Landinrich tingscommissie - een adviesor gaan van gedeputeerde staten - meent dat het aanhoudend wo ningtekort in de Haagse en Leidse regio en de komst van woningen en bedrijven langs de snelweg A4 de natuur erom heen zodanig verzwakt dat slechts hier en daar stukjes groen overblijven. Om de te loorgang van het landschap in de regio tegen te gaan stelt Borgmans adviescommissie drie duurzame opknapbeurten voor. Volgens Borgman zijn die heel erg noodzakelijk". „Anders veranderen boerderijen alleen nog maar in hobby-boerderijen en treedt misvorming van het landschap op. Het landschap komt in de regio steeds meer onder druk te staan. Is het geen HSL, dan komt er weer een Chi nees themapark." Ook sluipver keer, golfbanen, puin- en vuil- storten en tuincentra tasten volgens hem de natuur aan. De duurste versie van de voorgestelde plannen kost de overheid meer dan 47 miljoen gulden. De goedkoopste 33 mil joen gulden. Het opvallendste advies is dat kassengebieden in Voorschoten en Zoeterwoude moeten verdwijnen om de om geving van de Drooggemaakte Grote Polder, Geerpolder en rond kasteel Duivenvoorde 'open landelijk en zeer aantrek kelijk gebied te maken.' Het gaat hier in totaal om 15 hecta re aan kassengebied. Gedeputeerde Heijkoop zei dat hij het voor '98 procent'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21