Huiswerk moet ovei in Ter A; Pleidooi voor kinderboerderij in natuurgebied Rietvek Kennis en mazzel garantie voor superspruitje Rijn Veenstreek 'Ik ben Veender dus ik heb wat met die toren' Alphen juichend akkoord met definitief plan stadhuis 'Stadskantoor ook op zaterdag opev DE BOER OP Anders zijn Anders rijden Freelander DONDERDAG 28 JANUARI 1999 HDA< CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT.L Scholier in Bospark beroofd alphen aan den run Een 14-jarige scholier uit Boskoop is giste ren door een groep van vijf jongens beroofd. De scholier liep door het Alphense Bospark toen hij de jongens passeerde. Zon der aanleiding pakten drie van hen de Boskoper vast en door zochten zijn jaszakken. Ze beroofden hem van een gouden halsketting en zijn portemonnee met geld. Ze gebruikten geen geweld, maar het slachtoffer voelde zich bedreigd door de groep. De politie stelt een onderzoek in naar de verdachten van 16 17 jaar oud. Twee jaar rijbewijs kwijt den haag/jacobswoude Een 45-jarige Alphenaar moet zijn rij bewijs voor de duur van twee jaar inleveren omdat hij onder in vloed van medicijnen twee ongelukken veroorzaakte. Daarnaast veroordeelde de Haagse politierechter L. van Zaltbommel de man gisteren tot een voorwaardelijke celstraf van twee weken. Ondanks een advies van de dokter om niet te rijden, stapte de Alphenaar op 27 december 1997 achter het stuur. Die dag kwam hij twee keer in botsing met een ander voertuig. Vooral bij de tweede botsing op de provinciale weg Alphen-Leimuiden ont stond grote materiële schade. Officier van justitie M. van der Plas eiste behalve een rijontzegging en een voorwaardelijke cel straf. een boete van 1500 gulden. De politierechter zag af van een boete omdat hij het gezin van de man niet wilde treffen. Zelf zei de man sinds korte tijd weer achter het stuur te zitten omdat dit goed te combineren is met zijn gebruik van een ander medicijn. Gemiva hoopt op werk voor vijf gehandicapten alphen aan den run» saskia buitelaar De Stichting Alphense Kinderboerderijen (SAK) wil een kleine boerderij opzetten in het natuur gebied Zaans Rietveld tussen Alphen en Hazers- woude-dorp. De SAK is benaderd door de Zoe- terwoudse stichting Gemiva voor verstandelijk gehandicapten om samen een dierenboerderij te exploiteren. Gemiva hoopt daarmee voor vijf gehandicap ten en een begeleider werk te scheppen. De orga nisatie runt op vergelijkbare wijze dierenboerde rij Valkendam op de Kortsteekterweg. Vrijwilli gers van de SAK kunnen in het weekeinde de dierverzorging overnemen van de gehandicap ten. Voorzitter van de SAK, S. Strik, is enthousiast over het voorstel van Gemiva en denkt behalve aan een kinderboerderij, ook aan een informatie centrum over het natuurgebied. Tevens zouden er wandelroutes kunnen beginnen. Strik heeft al een boerderij op het oog. Het pand ligt zo n acht honderd meter buiten de bebouwing van Kerk en Zanen, in de polder achter rijksweg 11. Het eerste conctact is al gelegd met de eigenaar van de boerderij en de bijbehorende grond, de Dienst Landelijk Gebied van het ministerie van landbouw natuurbeheer en visserij. Deze landin- richtingsdienst is belast met het natuurontwikke lingsproject Zaans Rietveld, dat van het polder gebied een aantrekkelijk wandel- en fietsgebied moet maken. „Dit project ligt er al zo n drie jaar, maar de uitvoering laat op zich wachten. Ik hoop dat het natuurgebied door onze plannen een impuls krijgt", zegt Strik. Als het plan doorgaat, is een derde grote kinderboerderij in Kerk en Zanen van de baan. „Dat was toch al twijfelachtig, want vind daar nog maar eens plek. We willen wel iets kleinschaligs opzetten, bijvoorbeeld in het Eu ropapark, kleiner dan de boerderij in het Bos- rij in het Rietveld. De stichting staat er goed voor doordat de gemeente na dt coi het Bospark vorig jaar een bezuin 50.000 gulden terugdraaide. Bovendiewege de SAK giften van het bedrijfsleven en lelpi VOOI t tal bije ren. Strik: „Maar met zon nieuw plai geld hard." Vorig jaar opperde de SAK al aan wethouder J. Korver het idee om gehai in te zetten om de kosten te drukken. vjan d F. Dales wacht nog op een definitieve p park. Want onze ervaring is dat mensen wel naar van de SAK, maar spreekt zijn waardoe b de grote kinderboerderij in Zegersloot komen als ze een middag naar de dieren willen. De SAK zoekt nog een sponsor voor de boerde- Eim Koek mist zijn kunstwerk roelofarendsveen het plan uit. De serieuze aanpak en <4re) werking met anderen maakt het vols Het aantrekkelijk om te kijken of het uitvoert bije ïrdo pn, alphen aan den run tim brouwer de koning Alphen aan den Rijn krijgt zijn felbegeerde nieuwe stadhuis. Bijna juichend gingen de mees te fracties gisteravond tijdens een vergadering van de com missie Plan- en Beleidsvoming akkoord met het definitieve ontwerp van E. van Egeraat. Wethouder S. Lyczak stak na de commissievergadering zijn vreugde over het brede draag vlak niet onder stoelen of ban ken. „Nu de tijd begint te drin gen', zei hij opgewekt, „is het prettig dat vrijwel alle fracties voor het ontwerp stemmen. Lyczak gaf de commissiele den in overweging om een be stemming te zoeken voor 300 vierkante meter op de vierde etage, die in het ontwerp onbe nut blijft. Lyczak: „Die ruimte, die overigens in deze vorm niet aan de veiligheidseisen voldoet, krijgen we in de schoot gewor pen. Het mag ons geen miljoen gulden extra kosten, maar we moeten op een creatieve ma nier een bestemming kunnen bedenken voor die oppervlak te." Dat 'open eind' komt in een later stadium aan de orde. Gis teren vroegen de commissiele den met name naar het klimaat, de glaskwaliteit, de liften en de parkeergarage van het nieuwe stadhuis, dat uit drie delen zal bestaan. De bouw van de gla zen voorkant, die de vorm van een palet heeft, het Service Centrum Overheid met pu blieksgerichte diensten in het midden en een eventueel te verhuren achterkant is gepland tussen eind 1999 en eind 2001 Alleen de Alphense Stads partij zette vraagtekens bij de kwaliteit van 'de glazen stad'. Woordvoerder G. Meereboer was vooral beducht voor finan ciële tegenvallers. Groenlinks dwong bij Lyczak de belofte af dat hij de mogelijkheid onder zoekt om een stiltecentrum te vestigen in het middengedeelte. De wethouder deelde tevens mee dat de politie een kleine post in het nieuwe stadhuis on derbrengt. „Die hebben wij er graag bij", zei Lyczak, „net als de stichting Zorgwijzer en bij voorbeeld de WV. Het stadhuis moet een bundeling van dien sten worden." Het stadhuis moet enkele de cennia en als het kan zelfs eeu wen meegaan. Lyczak is niet bang dat de nieuwe raadzaal, bestemd voor maximaal 37 raadsleden, op termijn te klein blijkt. „De zaal telt vier zetels meer dan Alphen nu heeft", re kende hij voor. „Dat aantal geldt voor gemeenten met meer dan 80.000 inwoners." Daarop merkte collega-wethouder D. van der Veen Meerstadt plage rig op dat Alphen de met herin deling bedreigde buurgemeente Ter Aar er zo maar bij zou kun nen nemen. Lyczak, nuchter: „Zelfs in dat geval passen wij nog steeds in de nieuwe raad zaal." De raad neemt vanavond een definitief besluit over het zestig miljoen gulden kostende stadhuis. MARUN KRAMP Misschien waren het fans van de Veense watertoren, mis schien gewoon een baldadige actie van wat jongeren. Eim Koek weet het niet. Wel vindt hij het brutaal dat mensen in de nacht van zaterdag op zondag zijn achtertuin zijn ingeslopen en zijn zelfgebouwde miniatuur van de Veense watertoren met de kenmerkende rode tulpen hebben gestolen. „Het moet meer dan één per soon zijn geweest. Want het was geen licht dingetje. Hij was 1.25 meter hoog en ongeveer 50 centimeter breed. Daarbij was het van Amerikaans grenen, ook niet de lichtste houtsoort. Dus zo'n torentje pak je niet zo maar effe op, daar heb je wel een paar man voor nodig." Af gelopen zaterdagnacht om één uur toen Eim thuiskwam, stond de modeltoren nog in de ach tertuin van zijn woning aan het Merelplantsoen. De volgende ochtend keek hij uit zijn slaap kamerraam en was er een lege plek naast de vitrine waarin een modelschip staat. Hij liep de buren af, maar ook zij hadden niets gehoord of gezien. De wandeling door de omgeving leverde eveneens geen sporen op. Uiteindelijk, een dag later, heeft hij maar aangifte van dief stal gedaan. „Mijn dochter zei doe nou maar pa. Voor hetzelf de geld hebben meer mensen in de buurt last van dit soort diefstalletjes. Als niemand aan gifte doet, komt dat nooit aan het licht. Dus toen heb ik de Veense watertoren als vermist opgeven." Sinds hij tien jaar geleden stopte met zijn werk in de bloe menhandel is Eim gaan klussen en knutselen. „Ik heb mijn schuur omgebouwd tot hobby ruimte en als ik er de tijd voor Provincie wijst toekomstvisie af aa ka De gemeente Ter Aar moet haar huiswerk overa^d provincie Zuid-Holland eist voor 1 maart varLt u meente een toekomstvisie die gebaseerd is op In eei ling met buurgemeenten en/of opsplitsing vaiTie c meente. In het 'plan van aanpak' dat Ter Aar eeif°8e geleden de provincie toestuurde, gaat de gemeenLjde alsnog uit van behoud van zelfstandigheid. Uit eis ni ren verstuurde brief van gedeputeerde staten aap B meente Ter Aar blijkt dat de provincie nog steer^ ziet in een zelfstandig Ter Aar. C-htl ter aar» trekken dat herindelii$en heb, ben ik daar te vinden. Niet dat ik dag en nacht bezig ben met modelbouwen hoor. Maar intussen heb ik al wel een hoop gemaakt. Veel boten, molens en vogelhuisjes enzo. Een paar jaar geleden wilde ik eens wat an ders maken en toen kwam ik op het idee van de watertoren. Ik ben een geboren en getogen Veender dus ik heb wel wat met die toren. Ik ben er een half jaar mee bezig geweest. In mijn vrije uurtjes liep ik dan regelmatig effe naar die toren toe, keek een tijdje, en ging thuis aan de slag. Want ik heb niet van tekenin gen gewerkt. Ik deed alles uit mijn hoofd. Lange tijd stond de toren bij de voordeur. Maar na een op knapbeurt besloot het echtpaar Koek dat het model beter tot zijn recht kwam in de .achter tuin. „We keken er altijd graag naar en achter stond hij de hele dag in het zicht. Toen hij bij de voordeur stond zagen we hem zelf nauwelijks." De verhuizing was ook geen gemis voor de voorbijgangers. „Op het achter- Eim Koek bij de Veense waterto ren: „Zo'n wa tertoren pak je niet zomaar even Op." FOTO LOEK ZUYDERDUIN pad lopen net zoveel mensen langs als voor. En over de schutting kunnen ze heel ze ge makkelijk heen kijken. Veel voorbijgangers stopten ook wel als ze de watertoren in het oog kregen. En nooit is er ooit ge probeerd om iets met dat ding uit te halen. Tot dit weekeind dan. Je vraagt je af wat de die ven er mee moeten hè? Maar ja. Het is niet anders. Ik denk niet dat 'ie ooit wordt teruggevon den. Dus misschien maak ik ooit, als ik weer eens de tijd heb, een nieuwe." saskia buitelaar De gemeente geeft in het plan van aanpak dat vorige maand naar de provincie is opgestuurd geen antwoord op de vragen die GS van Zuid-Holland stel len, zegt woordvoerder van de provincie J. Distelbrink. „En dat moet ze nu toch eens doen." GS schrijven in hun brief dat ze niet kunnen instemmen met het voornemen van Ter Aar om pas begin 2000 een discussie te starten over de herindeling. Burgemeester L. Lyklema be toogde vorige maand dat de tijd nog niet rijp is voor herinde ling. Hij wil Ter Aar de kans ge ven om het komende jaar ver beteringen in het bestuur en de organisatie van de gemeente door te voeren. Pas als de dienstverlening aan en uitstra ling naar de burgers begin 2000 niet aantoonbaar is verbeterd, willen B en W de conclusie mijdelijk is. na< GS drongen er vorij m a tober bij de gemeente m« om met voorstellen o komen over samenv<Pet c opsplitsing. De provi wacht dat plan voor 1 ontvangen, zodat GS april een standpunt ki m| nemen. Burgemeester Lyklerj 0 baasd over de brief. J over huiswerk hebt, vil we het goed hebben |k ji Hij verwijt juist GS niP ingegaan op het Ter Aafijke stel om eerst orde op bene stellen. „Ik heb het gi d( we langs elkaar heen met praten zijn." Op de vravee Aar alsnog voor 1 maaiiruil verzoek van GS voldoèpt i nieuw plan uitwerkt, ajnu hij: „Dat weet ik nog jat 1 moeten we in het caope met de raad besprekenl. dc Leimuidense teler Koot slaat munt uit bronzen onderscheiding i to Zestig procent kennis en de rest is mazzel. Aan die combinatie dankt Jan Koot zijn bronzen spruit, denkt hij zelf. De Lei- muidenaar kreeg deze trofee omdat ruim 98 procent van de door Koot aangevoerde sprui ten vorig jaar spruit - het kleinood siert de schoorsteenmantel - als een opsteker. „Het is toch een eer voor ons werk. Niet alleen voor mij, maar ook voor mijn vrouw Riet, zoon Peter en onze doch ters Annemarie en Ellen. Zij werken keihard Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer. iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bednjven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering aandacht voor familie Koot uit Leimuiden die onlangs de bronzen spruit won. de kwaliteit super be haalde. Vei ling The Gre enery en de Coöperatieve Telersvereni ging Spruiten (CTV) orga niseerden de strijd om de gouden, zil veren en bronzen spruit voor de tweede keer in suc cessie. In to taal deden zo'n 480 te lers uit het hele land mee. Er zijn vier klassen in de kwali teitsbeoorde ling, waarin super het hoogste is. Koot is 32 jaar actief in de spruitkool. „Van mijn vader kreeg ik een mand en ik kon aan de slag in de spruiten. Die school is toch niets voor jou, hield hij me voor. Dat klopte ook wel", zegt de Leimuidenaar lachend. .Als handplukker ben ik begonnen met een paar hec tare. Vorig jaar had ik 35 hecta re spruitkool. Dit jaar ga ik naar de veertig." Het plantseizoen begint in april. Voor het nieuwe seizoen heeft de Leimuidense teler tussen 1,3 en 1,4 miljoen plantjes nodig. Half mei zijn al le jonge plantjes (machinaal) geplant. Tien jaar geleden legde Koot zich volledig toe op de spruitenteelt en stopte hij met de bijproducten. Hij teelt op land in de omgeving, maar ook huurt hij in bijvoorbeeld de Haarlemmermeer. Koot beschouwt de bronzen mee. Al werkt Peter, die een eigen loonbe drijf heeft, ui teraard op een andere basis dan de ande ren. Maar het is wel een plezie rige samenwer king. Hij weet precies wat zijn vader wil. Het gaat bij mij niet om de vele ki lo's, maar om de kwaliteit van het pro duct. Mijn spruiten sco ren superklas se'. Dat levert per kilo aange voerde sprui ten een dub beltje meer bo ven de prijs op. In totaal zat ik vorig jaar met ruim 98 procent in de superklasse. Dat zijn eind december heel veel dubbel tjes", zegt Koot met pretoogjes. „Dat maakt een jaar heel inte ressant. Vooral ook omdat je per hectare nogal wat kosten maakt aan landhuur, plant goed, planten, het nalopen en het uiteindelijke plukken." In september begon Koot met de spruitenoogst. Vanaf vijf uur 's morgens beginnen de plukkers - „een klerewerk in weer en wind" - met hun werk op het land. Zelf rijd ik om streeks dat tijdstip weg naar de veiling in Bleiswijk met zo'n 500 kisten van anderhalve kilo spruiten, die de vorige dag ge plukt zijn. Daarna controleer ik samen met Riet de die dag ge plukte spruiten en maak die klaar voor de veiling van de vol gende dag. In het seizoen ben je dan bezig van een uur of vijf saskia buitelaar Wethouder F. Dales wil alle balies, waaronder burgerzaken, ook op zaterdagochtend openstel len. Volgens hem vragen Alphenaren daar om, ondanks de verruiming van de openingstijden die vorig jaar werd doorgevoerd. Hij wil dit plan binnen twee maanden aan de gemeenteraad voorleggen. Uit de recente stadspeiling en de tevreden- heidsonderzoeken die regelmatig aan bezoekers van de balies worden voorgelegd, blijkt dat de behoefte aan zaterdagopenstelling bestaat. Dit jaar gingen, bij wijze van proef, de balies een half uur eerder open (08.30 uur) en een half uur later dicht (12.30 uur). Ook op vrijdagmiddag en - avond kunnen burgers in het Stadskare£ recht voor paspoorten en rijbewijzen, r „Je kunt op nog een andere middag j?arV opengaan, maar dat is meer van hetaj™ denk aan de zaterdagochtend van 10.00 H uur", zegt Dales. Het voorstel wordt m<fr N ambtelijk voorbereid. Dales wil de raP°e binnenkort vragen wat zij ervan viniP hangt natuurlijk een financieel kaartjer voorstel. Daarom wil ik de raad vragen mee door moet gaan." Zijn plan loopt v<ror het Service Centrum Overheid dat vanal het nieuwe stadskantoor open gaat. fov< straks de bedoeling om de openingstijde we* verschillende instellingen op elkaar af rnv men. Als de WV, de politie en het belasfs v toor op zaterdag open zijn, kan de gemef31 achterblijven." re2 er r tot 's avonds een uur of half ze ven. Dat gaat door tot eind de cember. Dag in dag uit." Gedurende de aanvoerperio- de beoordelen keurmeesters de kwaliteit van de spruiten. „Dat doen ze acht weken lang, maar je weet niet wanneer ze actief zijn. De collega die de gouden spruit won, werkt nog op de ouderwetse wijze. Hij heeft twee hectare en plukt alles nog met de hand. De spruiten gaan één voor één door zijn handen. De teler die de zilveren prijs in de wacht sleepte, heeft net als ik een groot bedrijf. In 1997 eindigde de Leimui denaar in de kwaliteitscompeti tie op de tiende plaats. Dit jaar mikt hij op een nog hogere on derscheiding dan de bronzen spruit. Volgens Koot scoren zijn spruiten zo goed omdat hij alles zelf doet. „Het planten doen we zelf, maar ook het plukken. Ook de keuze van het land is be langrijk. Verder doe ik bijvoor beeld alle bespuitingen zelf. In de loop der jaren doe je veel kennis op en weet je het mo ment dat er gespoten moet worden. Ook krijg je soms een seintje dat er een vlucht insec ten in de lucht zit. Dan ga je aan de slag. Niet lukraak spui ten, maar met verstand. Je hebt nu eenmaal sommige middelen nodig. Ik heb bewondering .voor collega's die biologisch te len. Maar als ik met de kwaliteit die zij van het land halen naar de veiling ga, komen de sprui ten in de put terecht en ga ik naar de klote." De Leimuidenaar vindt dat het spruitje, na in een dip te hebben gezeten, weer flink op de weg terug is. Niet in het minst door de Woubrugse spruitenkweker Henk Angenent die de Elfstedentocht op zijn naam schreef. „Die overwin ning betekende goede reclame voor het spruitje. Al die publici teit er om heen. Daarnaast doet ook The Greenery er veel aan om het product te promoten. Er is bijvoorbeeld in opdracht van de veiling een machine ontwik keld die de spruiten schoont. Ze kunnen nu direct vanaf de supermarkt het pannetje in. Dat is een miJjoenenproject, waaraan wij als telers ook fi nancieel hebben bijgedragen." Over de prijs die hij vorig jaar voor zijn spruiten kreeg, is Koot niet ontevreden. „Al is het wel opmerkelijk dat de verdienste per kilo ongeveer hetzelfde is als toen ik dertig jaar geleden begon. Maar door de veel grote re aanvoer is het interessant ge worden." leimuiden kees van kuilenburg j* De nieuwe Freelander: nu al een legenc Vanaf ƒ57.950,-. Bekijk 'm, ontdek 'm, ervaar 'm. Nimarc B.V. Lijnbaanstraat 4,2222 AR Katwijk. f Tel.: 071 - 4090922.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20