Leidsch Dagblad erzekering gen dalen aarde huis 18 Onbekend beeld van Brouwer ontdekt (ingebrachte handelaar as al dagen spoorloos Rigoureuze verandering in de polder Journalisten klem tussen Serviërs en Albanezen Minister Borst straft apothekers Ford neemt Volvo over SUPERSALE t; m TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. RDAG 28 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 sprek van de öag Luisterhoek is in Nederland niet populair Buitenland Cultuur en Kunst Leiders Timor zijn sceptisch over plannen van Indonesië Filmfestival Rotterdam opent geëngageerd Kerk en Samenleving Amerikaanse kerken werven priesters via MTV aken, Rabo, ABN Amro bevestigen de plannen introductie van zo n ing. De Rabobank wil luct binnen een jaar op ;t brengen. „Wij denken voor onze klanten een anvulling is op de hypo- ineent een woordvoer- G Bank en ABN Amro aan het brainstormen, derzoeken het. maar het f bevindt zich nog in :r pril stadium", aldus woordvoerder van iro. de polis er precies uit is nog onbekend, iro en ING vinden het prematuur om daar iets zeggen. „We willen dat kwijt, zelfs als zouden kunnen. De materie ligt rcieel gezien nogal ge- reageert een voorlich- ING. labobank is inmiddels k verder. De coöperatie 'erzekering afdekken via koop van zogenoemde lies. Dat zijn financiële gis in finale n Mauresmo nesfinale bij de Austra- >en gaat tussen Martina en Amélie Mauresmo. plaatste zich als laatste Ie Amerikaanse Monica andgt twee sets (6-2. 6-4) te g n. De Fran<;aise Maures- |rraste eerder de Ameri- nummer één van de we- indsay Davenport. Ze drie sets (4-6. 7-5, 7-5). Ko Zwitserse Hingis is als Hyur* geplaatst. Mauresmo is jndBeplaatst en geld als de verrassing van het toer iep B Ier veel tijd en energie te 'en heeft Thomas Enq- finale bereikt bij de n. De excellerende de nummer 21 van de ranglijst, won in drie sets colas Lapentti uit Ecua- 3 7-5 6-1). rist haalde voor de eerste ndsli IRSCHOTEN JUDY NIHOF :0-jarige Voorschótenaar dinsdag dood werd aan- Leidejroffen in een bestelbus op leidejDouw van der Kraplaan 'oorschoten, was al bijna week spoorloos. Zijn fa- ie gaf hem als vermist op, lat hij vorige week woens- niet was thuisgekomen, man, die om het leven is iracht, is de in Voorscho- Jrijve bekende handelaar Jan irijve foort. niCji lans van den Boogaardt, irzitter van de Voorscho- se winkeliersvereniging, geert geschokt op zijn dijden. „Jan Balfoort was i heel markante figuur, ar zover ik het kan beoor- n, was het iemand met hart van goud." Balfoort ed altijd 'van alles en nog I', aldus Van den Boog- dt. „Vandaag had-ie geld, irgen niets. Steeds deed weer iets anders. Dan ver kocht hij weer bloemen op de markt, dan weer had hij een winkel in beelden. Ik ben nog op de opening ge weest van die winkel aan het Wagenerf. Maar na een paar jaar begon het te kriebelen en ging hij weer wat anders doen." Van den Boogaardt heeft heel wat afgelachen met Bal foort. „Hij ging naar de paar denmarkt om een paard te kopen en hij kwam thuis met een kameel. Dat was typisch Jan." Wat Balfoort de laatste jaren deed, weet de voorzit ter van de winkeliersvereni ging niet. Volgens bekenden van Balfoort was de hande laar 'de laatste jaren wat in de versukkeling geraakt'. Bij justitie was vanmorgen nie mand bereikbaar voor com mentaar. Pagina 21: 'We dachten eerst dat ze dat meisje uit Maarn hadden gevonden' }ii werken aan nieuwe polis ;enaren en kopers hoeven binnenkort niet meer zijn dat de prijs van hun woning in elkaar stort, illende banken werken aan een verzekering die bezitters beschermt tegen een eventuele waarde- Bedoeling is dat de polis kan worden aangeschaft afsluiten van een hypotheek. instrumenten die interessant worden zodra de waarde van het onderpand daalt. Op de Amsterdamse optie- beurs wordt er al jaren druk in put-opties gehandeld. Als on derpand fungeren doorgaans aandelen of valuta's. Put opties op huizen vormen op Beurs plein 5 echter een onbekend fe nomeen. De Rabobank, die bij de ontwikkeling van de wo- ningwaardeverzekering samen werkt met de Amsterdamse hoogleraar vastgoedeconomie P. Eichholz, meent echter dat er voldoende belangstelling be staat voor de opties. Eichholz denkt daarbij vooral aan insti tutionele beleggers, zoals pen sioenfondsen, verzekeraars en beleggingsmaatschappijen. Het mes snijdt volgens de professor aan drie kanten: huis eigenaren voorkomen waarde daling, banken beschermen zich tegen een plotselinge waardedaling van de hypo theekportefeuille en institutio nele beleggers maken kans op extra rendement op hun vast goedportefeuille. hoofddorp Fotograaf Theo Baart groeide op in Haar lemmermeer, maar vluchtte weg toen de polder drastisch begon te veranderen. Oude boerderijen verdwenen, Schiphol groeide uit tot mainport, en nieuwe kantoor panden schoten als paddestoelen uit de grond. Baart zag alle ontwikkelingen verbaasd en verontrust aan. Hij trok geregeld Haarlemmermeer in en fotografeerde alle veran deringen die de polder en haar inwoners moesten onder gaan. Op bovenstaande foto een mooi voorbeeld van de rigoureuze verandering van het polderlandschap. Naast de Geniedijk (links), onderdeel van de Stelling van Am sterdam, verrijst momenteel één van Hoofddorps duurste woonwijken: Vrijschot-Noord. Na twintig jaar fotografe ren heeft Baart een omvangrijke collectie foto's verza meld. Tussen 30 januari en 18 april zijn de foto's van Baart te zien in het Nederlands Architectuurinstituut (NAI) in Rotterdam. Morgenmiddag is er een speciaal symposium in het NAI met de titel 'Bouwlust, verstedelij king van het Hollandse landschap'. Tijdens de bijeen komst licht Baart zijn expositie toe. Ook is er een discus sie over het veranderende Hollandse landschap. Daaraan doen onder andere de Haarlemmermeerse wethouder C. Spijkers en Tweede Kamerlid A. van Dok mee. Deze krant besteedt zaterdag in het bijvoegsel uitgebreid aandacht aan Baart en zijn foto's. foto theo baart Nieuw offensief in Kosovo Miljoenenkorting na 'schenden van afspraken Amélie Mauresmo bejubelt de winst op Lindsay Davenport in de halve fi'nale van de Australian Open. foto reuters tom szlukovenyi keer de finale van een grand- slamtoernooi. Hij speelt zondag in de eindstrijd tegen de win naar van het duel tussen Jevge- ni Kafelnikov uit Rusland en Tommy Haas uit Duitsland. glavnik harald doornbos correspondent Volgens de Albanese inwoners was het rustig in het dorpje Glavnik in Kosovo. Ondanks het gisteren ingezette Servische offensief. Maar juist op het mo ment dat we (vier buitenlandse journalisten en een Albanese tolk) uit het gehucht willen ver trekken, rijdt een blauwe pant serwagen van de Servische poli tie langs het dorp. Al rijdend vuren de politieagenten, van zo n 150 meter afstand, door kleine luikjes met machinege weren op onze twee auto's. Alles gaat snel. heel snel. Zand spat op waar de kogels in de grond slaan. Overdonderd, angstig duikt iedereen uit de wagens. Een kogel boort zich in de auto van een Amerikaanse collega. We zoeken dekking en rennen naar een grote, om muurde boerderij. Maar in de boerderij bevinden zich een paar Albanese rebellen van het Kosovo Bevrijdings leger, UQC. Plotseling zitten we middenin een vuurgevecht tussen politie en U£K, want de Albanezen schieten na de actie van de Ser viërs terug. Iedere Albanese kogel levert ratelende salvo's en fluitende Servische kogels op die vanaf de hoofdweg op ons en de boerderij worden afgevuurd. Liggend op de grond, in de om muurde tuin, terwijl de rebellen uiterst nerveus hun dorp pro beren te verdedigen, wordt dui delijk dat Kosovo na enkele da gen van betrekkelijke rust op nieuw wordt gedomineerd door oorlog. Servische politietroepen en eenheden van het Joegoslavi sche leger zijn gisteren een nieuw offensief begonnen te gen het UQK in een gebied dat twintig kilometer ten noord westen van de hoofdstad Pristi- na ligt. Het doel van de Serviërs is om een einde te maken aan de aanwezigheid van het U£K, dat door Belgrado altijd wordt aangeduid als een 'terroristi sche organisatie'. Vorig jaar kerst was dit gebied ook al het toneel van een grootscheeps Servische offensief. „De terroristen hebben kilo meters lange loopgraven ge maakt, dat kunnen wij niet tole reren", rechtvaardigt een Servi sche politieman in het dorpje Luzane het offensief. „Het is hier binnenkort afgelopen met de terroristen", vervolgt hij. Pagina 5: Offensief Serviërs maakt politieke oplossing moeilijk den haag/haarlem anp carolien van overbeeke Minister Borst van Volksge zondheid gaat de apothekers voor naar schatting driehon derd miljoen gulden korten. Zij is het zat dat de apothekers zich niet houden aan eerdere af spraken om volledig mee te werken aan een onderzoek naar de bonussen en kortingen die zij opstrijken bij de inkoop van medicijnen. De apothekersor ganisatie KNMP is woedend over het besluit. Borst kondigde de strafmaat regel gisteren aan in een boze brief aan de KNMP. Aanleiding voor het besluit is een in haar ogen misleidende brief die de KNMP gisteren aan haar leden heeft gestuurd met het verzoek mee te werken aan het bonus- senonderzoek. In die brief wordt volgens de minister ten onrechte gesuggereerd dat ne gen procent van de inkoop- voordelen buiten de discussie blijft. Ook zou de indruk wor den gewekt dat de praktijkkos- ten op het huidige niveau kun nen blijven. KNMP-voorzitter M. Hagen- zieker reageert woedend op het besluit. „De minister vergist zich in haar opstelling. Dit is volstrekt ongepast en onaccep- Detroit apment in de duurdere midden klasse verder uitbreiden. Mo menteel heeft het bedrijf in Eu ropa een marktaandeel van tien procent, maar dat zal met de overname van Volvo waar schijnlijk hoger worden. Volvo verkocht in 1998 bijna 400.000 personenauto's, waar van 100.000 in de VS. Ford is de tweede grootste autoproducent in de wereld. In 1989 nam het bedrijf het Britse Jaguar over voor 4,75 miljard gulden. Twee weken geleden nam Volvo een aandeel van 12,85 procent in vrachtwagenproducent Scania. De Amerikaanse autofabrikant Ford neemt voor ruim 12 mil jard gulden de personenautodi visie van het Zweedse Volvo over. Volgens het blad Business Week heeft Volvo een aanbod van Fiat afgewezen. Fiat wilde tevens de vrachtwagenproduc tie van Volvo overnemen. Vol gens Business Week is ook Volkswagen in de race geweest. Met de overname van de per sonenautodivisie van Volvo kan Ford, dat in meerdere Europese landen fabrieken heeft, zijn seg- LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 HONDERD JAAR DE WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse bijlage. 2 februari deel 1: de periode 1900 - 1916. HET WOORD IS AAN Frangoise Sagan Geen vrouw draagt graag een jurk die een andere vrouw al heeft gedragen. Wat mannen betreft zijn ze echter niet zo kieskeurig. -571° r/O" -274° 10% 10% 10% ËS&3? 60% 60% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina27 I VANDAAG 28 PAGINA'S 1 Binnenland 3,5 Buitenland 7 Cultuur 9.10.11.13 Economie 6,8 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving18 Regio17,19,20,21 RTV/programma's15 Sport23,25 Strips14 Uitgaan22 tabel." Hagenzieker zegt het 'onrechtmatige' besluit op alle mogelijke manieren te zullen bestrijden. Ook apotheker Van der Laan van de gelijknamige apotheek uit Leiderdorp is boos. ,,A1 die wilde speculaties over kortin gen die wij zouden bedingen: ik wou dat het waar was. Je kunt op die manier veel geld binnen halen, maar dan moet je als apotheker wel je vak veronacht zamen. Ik hou me bijster weinig met kortingen bezig omdat ik voor mijn patiënten wil zorgen. Ik denk dat ongeveer 15 tot 20 procent van mijn collega's echt op jacht gaan naar die kortin gen en bonussen. Ik vind wel dat daar duidelijkheid over moet komen. Als de kortingen allemaal worden afgeschaft, moet onze vaste vergoeding per voorschrift omhoog. Onze praktijkkosten zijn de laatste ja ren namelijk flink gestegen. Maar ik heb afgeleerd conclu sies te trekken uit dit nieuws." Pagina 5: Voor medicijnen moet fors worden bijbetaald De kortingsbon betreft de voorstelling 'Simon in Letter land' door Jeugdtheater De Wip in De Schelft. KORTINGENTOT JQ 0/Q - BANKSTELLEN -EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS - SLAAPKAMERS Voorjaarsvakantie in Moezeldal Tikibad Duinrell Skiën Duinrell Zie aanbieding elders in de krant Maker 'Gijselaarsbank' portretteerde acteur Louis Bouwmeester leiden cees van hoore In de tuin van een woonhuis in Leiden is een onbekend beeld van de befaamde keramist en pottenbakker Willem Coenraad Brouwer (1877-1933) opgegra ven. Het gaat om een in terra cotta uitgevoerd 'medaillon' met een doorsnede van ruim een meter. Op het kunstwerk is het gezicht te zien van de ac teur Louis Bouwmeester (1842- 1925) in de rol van de joodse woekeraar Shylock, uit Shake speare's toneelstuk 'De Koop man van Venetië'. De Leidenaar die het terra cotta-stuk heeftontdekt, wil anoniem blijven. Volgens kunstkenners is het beeld vele duizenden guldens waard. Conservatrice Ingrid Moerman van het Stedelijk Museum De Lakenhal, dat veel werk van Brouwer bezit en daaraan bin nenkort in de expositie 'De da- <^4- w - Het 'medaillon' van Willem Coenraad Brouwer, foto henk bouwman geraad van de moderne kunst' zich verrast over de vondst, aandacht zal besteden, toonde Willem Coenraad Brouwer werkte in het begin van deze eeuw als pottenbakker en kera mist in Leiderdorp, waar hij de firma 'Brouwer's Aardewerk' runde. Hij is onder meer de maker van de markante Gijse laarsbank aan het begin van het Rapenburg en van de toegangs- beelden in Park Die Leythe, na bij de Leiderdorpse Stieren burg. Het oude gebouw van het Leidsch Dagblad, een schep ping van architect Dudok, heeft hij verfraaid met de ernstige, gestileerde koppen van twee journalisten. Brouwers 'bouw- aardewerk' is verspreid over het gehele land. Hij maakte de twee aapjes met voetbal op het Spar- ta-stadion, maar verfraaide ook het binnenhof van het Haagse Vredespaleis met tal van spre kende ornamenten. Pagina 9: 'Ze wilden het ding eerst in de Vlikobak gooien' Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Naam:Voorletters m V i 1 Adres: 1 Postcode: •Tel: - Plaats:- (I-V.: i. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |0 Per maand Per kwartaal Oautomatisch lf. 96.90) l automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90) l Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1