Haas' moet eer gewoon )tel worden Het gaat niet alleen om de cijfertjes C 'Ik word weer heer en meester over mijn eigen tijd' De Zorgketen gaat officieel aan de slag in Leiden-Noord %s intratuin Leiden Regio ANDEL H| WANDEL Stress hanteren voor 'de moderne mensch' JJL djXZj- Graven in het Plantsoen iRDAG 28 JANUAR11999 chef wim wegman, 071 -5356414, plv -chef herman joustra, 071 -5356430 Mastingadviseurs en accountants Stolp 02 pos' ist (bi lp Accountants en Belas- viseurs in Zoetervvoude nsse Liezen bel^grijker dan en s n. „Het gaat niet alleen snde fertjes", zegt accountant "oogenboom, een van de [aatschapsleden van Stolp, tinnen dat wel goed en we het ook graag, maar het 'rijkste is het advies dat je even op basis van die cij- gaat om de interpretatie, en voor onze klanten bij- eld niet alleen de jaarre de loonadministratie, we denken ook mee over anciële toekomst van het Komen er wel of geen :en in de zaak of wordt de oorverkocht. En wat bete dat voor de organisatie, droge kost, hoor. Wij wer- met veel verschillende :n in veel verschillende si- We willen echt naast danten zitten.' Het kantoor Stolp bestaat nu zestig jaar en een paar klanten doet al vanaf het begin zaken met het bedrijf. Belastingadvi seur en maatschapslid Lourens Nieuwenhuis vindt het belang rijk om een langdurige relatie op te bouwen. „We helpen na tuurlijk ook op incidentele ba sis, maar je kunt veel beter ad vies geven als je een bedrijf door en door kent. Als iemand dan belt over een bepaald pro bleem, heb je meteen een plaat je in je hoofd." „Ondernemingen uit alle branches in deze regio komen bij ons. Wij adviseren de plaat selijke slager en bakker, maar ook een internationaal bloem- bollenbedrijf. En natuurlijk krij gen we ook particulieren bin nen. Het invullen van een aan giftebiljet is vaak de basis voor verder advies over een ver vroegd pensioen, een testament of een nalatenschap." It gefi (Inti iwerk ing va iaar wil asielzoekersverblijf terug aan effen|e ripr *aas °P van Rijnsburgerweg en de Ma rktstraat in Leiden moet weer een gewoon hotel nitf met drie of misschien wel vier sterren. Wanneer eind van het jaar het tienjarig huurcontract met nkovic afloopt, wil eigenaar J. van de Vathorst het 'eer in eigen beheer krijgen. Onder het bewind van ovic werd het hotel vijf jaar geleden zeer tegen de Van de Vathorst omgevormd tot een verblijf voor ekers. tract niet te willen verlengen. „Hij zit steeds op het randje van betalingsproblemen. Ik neem aan dat hij niet voldoende ver dient aan de asielzoekers. Nu is hij ook alweer tweeënhalve maand achter met de huur. Dat is wel een huurschuld van 20.000 gulden. En de verzeke- zoekers vormen volgens ;elijkiiaar niet de belangrijk- n om het huurcontract rillen verlengen. Hij erf- Haas in 1988 van zijn maar was op dat mo- in staat het hotel zelf ringspremies heeft hij al sinds juni vorig jaar niet betaald. De huurder wil nog niet rea geren op de plannen van Van de Vathorst. „Ik wil eerst met hem praten", laat hij weten. De beschuldiging dat hij slecht be taalt, vindt Milinkovic 'onzin'. „Ik betaal weieens een paar da gen te laat, maar ook weieens eerder dan ik verplicht ben." Ondertussen droomt de eige naar van een goede samenwer king met het hotel dat de eige naar van restaurant De Beuken hof even verderop in Oegstgeest wil beginnen. „We zouden el kaar gasten toe kunnen sturen. Nee, ik denk niet dat we concu- renten zullen worden. Bij De Beukenhof moet je een vijf-ster renhotel beginnen, wij zullen ook op een behoorlijk niveau zitten, maar toch niet hoger dan drie of vier sterren. Ik hoop echt dat het lukt met hotel De Beu kenhof. Ik verwacht dat. we pri ma collega's kunnen worden." Van de Vathorst ,or d dnderen hadden het op te druk met zijn het Amsterdamse Nadat hij dat hotel *in loet verkocht, kwam het hotel weer in beeld, voor mezelf. Ik ben ik doe niks meer, ik tijd gehad. Het is voor idweMeren Die willen er nu bedrijf in gaan vesti- de hoteleigenaar. Vathorst heeft de afge- al eerder gepro- Milinkovic uit het ho- nstrifhen. Hij stapte tot twee ncjere naar d® rechter om pen ling te eisen: eerst van- taat -en forse huurachter- aatstater omdat het gebouw in v#er hotel in gebruik tellef rechter besliste steeds 3et pordeel van de huurder, rijs iiu voert Van de Vathorst moJiterstand aan als bijko- ,ncjJreden om het huurcon- o [é^j rubriek voor zakelijk nieuw telefoon 071-535 64 26, fax 071-532 19 21 Rector De Koe neemt afscheid van Visser 't Hooft Lyceum Werkdruk die steeds groter wordt, verwachtingen van baas en collega's en het altijd maar bereikbaar moeten zijn voor ie dereen die wat van je wil: het zijn zaken waar veel werkne mers mee te maken hebben. Ze zijn slecht voor de mens en kunnen uitvalverschijnselen of burnout veroorzaken. Voorko men, zo geldt ook hier, is de beste remedie waar je niet vroeg genoeg mee kunt begin nen. Als je nog studeert bijvoor beeld. Studentenvereniging Au- gustinus bood de overwerkte studenten gisteravond een kans om even te onthaasten met een workshop stressmanagement. De workshop is een van de onderdelen van de Augustijnse 'ideële week' die de vereniging elk jaar houdt. Deze week pre senteerde de organisatie elke avond een evenement zoals een forum, lezing, voorstelling bin nen een bepaald thema. 'De moderne mensch' als thema moet de studenten en ook niet- leden dit jaar activeren om voor de tv vandaan te komen en naar de sociëteit te gaan op een niet- borrelavond. Gisteravond gaf Augustinus haar leden een voorschot op wat hen na de tempobeurs en bindend studieadvies te wach ten staat: stress op het werk. Omdat een goede manager op de toekomst is voorbereid on dergingen zo'n veertig geïnte resseerden een snelle workshop 'stressmanagement'. Directeur Krijn de Bést en cursusleider In- dra Steenbrink van TTC, The Training Company bv uit Am stelveen, gaven twee uur lang honderd procent om hun ge hoor bewust te maken van de communicatie tussen lichaam en geest. Stress is namelijk te wijten aan het consequent niet luisteren naar wat het lijf te zeg gen heeft. Het belangrijkste advies dat de toeschouwers ontvingen was dat lichamelijke klachten kun nen worden voorkomen door een denkbeeldig stopbord te hanteren. Denk niet meteen het slechtste van iets en kijk naar de alternatieven die er zijn. Het druk-druk-druk-typetje dat al tijd bereikbaar is en zich overal voor wil inzetten kan het dus wel vergetem Stress als status symbool is leuk, zolang het duurt. y (Ju& Al rit ^yto^L^LtA^ LAs Appelflappen Bereid met luchtig bladerdeeg, 100% roomboter eri verse stukjes appel. Zo aan het eind van je carrière is het aardig om er over na te denken. De jaren verstre ken en het onderwijs veranderde, maar is het ook beter geworden? Moeilijke vraag, mooi antwoord. „Vroeger moest de leraar zich geweldig inspannen om leerlingen te motiveren. Hij was de dirigent, maar het or kest in de klas speelde eigenlijk niet. Nu wordt er meer inzet van de leerlingen zelf gevraagd. Dat is goed, want zo oefenen ze vast voor later." Rector P. de Koe speelt niet langer de eerste viool op het Visser 't Hooft Lyceum. Morgen, vrijdag 29 januari, neemt hij afscheid. Sinds 1984 is De Koe rector van Visser 't Hooft, een scholengemeenschap met loca ties in Leiderdorp en Rijnsburg en aan de Vijf Meilaan en de Kagerstraat in Leiden. Na vijftien jaar vindt de 61-jarige rector het tijd om af te zwaaien. „Als eindverantwoordelij ke voor de school ben je nooit écht klaar met je werk. Ik word straks weer heer en meester over mijn eigen tijd en ga veel le zen en reizen." De scheidende rector kwam eigenlijk op een indirecte manier in het onderwijs. Na een opleiding scheikunde werkte hij als on derzoeker bij Unilever. Dat vakgebied heeft tot op de dag van vandaag zijn interesse, 'maar ik miste het werken in een team, de interactie tussen mensen'. Een baan als le raar scheikunde was het logische gevolg. Voordat De Koe bij het Visser 't Hooft Ly ceum terecht kwam, was hij directeur van een laboratoriumschool in Goes. De over gang naar Leiden was best groot, zegt de rector nu. „Ik kreeg met tweeduizend in plaats van vijfhonderd leerlingen te maken, en met een andere vorm van onderwijs." Een ingrijpende verandering was ook de fusiegolf in het onderwijs, waardoor het Vis ser 't Hooft Lyceum vijf jaar geleden in zijn huidige vorm werd gegoten. De Koe: „De overheid bracht het ideaal van een brede scholengemeenschap naar voren en dat sprak ons aan. Door het brede aanbod, van vbo tot gymnasium, kan een kind altijd naar deze school, op welk niveau het ook wil studeren." Tegelijkertijd betekende de 'verbreding' van de school dat de rol van de rector dui delijk veranderde. Van schoolhoofd werd De Koe meer een schoolmanager. „Ja, ik ben echt onderdeel van de directie gewor den. We hebben nu aparte directeuren voor onderwijs en personeelszaken. Door die specialisatie kan de kwaliteit van de organi satie verbeteren. Aan de andere kant heb ben we als algemene directie geen leerlin gen meer om ons heen, dat vind ik per soonlijk een verlies. Maar ik kom regelmatig op de verschillende locaties, dus de sfeer voel ik nog wel aan." De rector als manager, De Koe schikte zich in zijn rol. In het belang van de school en met het streven om de kwaliteit op te krikken. En het onderwijs kende wel dege lijk verbeteringen, denkt de rector. „Zo zijn scholen zelfstandiger, is er meer ruimte voor eigen beleid. Daardoor is de concur rentie toegenomen en moeten scholen meer te bieden hebben, een goede ontwik keling. Visser 't Hooft zit duidelijk in een groeiproces wat betreft het aantal leerlingen en de kwaliteit. Ik ben blij dat ik de school met een gerust hart kan overdragen." Morgen houdt het Visser 't Hooft Lyceum een afscheidsreceptie voor De Koe in de hoofdvestiging aan de Kagerstraat 1. Be langstellenden kunnen de rector tussen 16.30 en 18.00 uur de hand drukken. De Koe wordt opgevolgd door J. Kuurman, eer der rector van het Zandevelt College in 's Gravenzande en Monster. Rector P. de Koe: „Nu wordt er meer inzet van de leerlin gen zelf ge vraagd. Dat is goed, want zo oefenen ze vast voor later. foto hielco kuipers leiden Een graafmachine baant zich een weg door het statige Plant soen om de asfaltpaden te verwijderen. Door deze paden kunnen de wortels van de bomen niet goed ademen. De nieuwe paden bestaan uit natuurlijke materialen. Één van de bomen draagt een beschermjasje van houten planken te gen de machines. De werkzaamheden maken deel uit van een grote opknapbeurt van het Plantsoen. foto henk bouwman Huishoudelijke hulp, verple ging, maaltijden aan huis, dag besteding en alarmsystemen, het hele scala op het gebied van wonen, zorg en welzijn bestaat al langer. Maar de stichtingen verpleeg- en zorgcentra Duyn en Rhyn, Thuiszorg Groot Rijn land en Dienstverlening Leiden hebben gezamenlijk een nieuwe stichting opgericht, De Zorgke ten, die al deze diensten coördi neert. D. van der Wedden van 'Duyn en Rhyn' vindt dat de cliënt er niets van mag merken dat de zorgverlening door verschillen de organisaties wordt gegeven. „Het moet naadloos in elkaar overgaan. We zijn al een tijdje bezig en het gaat goed. We zijn uitgetraind. Nu starten we met een proefproject met 100 pa tiënten in Leiden-Noord, onder wie 45 bewoners van woon complex het Noorderlicht bij de Willem de Zwijgerlaan. Gedeputeerde J. Heykoop van de provincie Zuid-Holland is enthousiast over De Zorgketen en mag namens de Provincie 55.000 gulden toezeggen voor het onderzoek van het NZi. Heykoop: „We hopen dat ande re regio's dit voorbeeld zullen volgen." René de Laat woont in het Noorderlicht. Hij heeft een spierziekte en is aangewezen op hulp. De Laat is zeer te spreken over de Zorgketen. „Ik krijg de zorg die ik nodig heb. Er is sa men met mij een heel zorgplan gemaakt en als de situatie zich wijzigt, wordt dat aangepast. Ik kom nu net terug van vakantie en ik ben wat eerder moe, daar wordt direct op ingespeeld. Je moet als cliënt daar ook zelf open in zijn. Ik vind zelfred zaamheid belangrijk. Als je alles uit handen wordt genomen, word je veel te afhankelijk. Ik heb Sjaan (de huishoudelijke hulp) wel eens iets verboden te doen. Ze doet soms veel te veel." Thuiszorgmedewerkster Sjaan van Velzen lacht verlegen om de lof die De Laat over haar uitspreekt. „Je moet je hart op de goede plaats hebben voor dit werk. Ik ga wel eens langer door dan eigenlijk staat voorgeschre ven. Ik heb zeven cliënten in de week. Bij de een kom ik twee maal per week, bij de ander een keer. Meestal twee uur per keer. We proberen onze cliënten zo veel mogelijk te stimuleren de dingen die ze nog kunnen ook zelf te doen. Bij René doe ik bij voorbeeld wel de boodschap pen, maar we ruimen ze samen op." De Zorgketen heeft zeventig medewerkers, dat zijn onder andere huishoudelijke hulpen, verpleegkundigen, fysiothera peuten en logopedisten. Er is een aanspreekpunt voor de cliënten en dat is dag en nacht bereikbaar. J. de Jong is rayon manager Leiden-Noord van de Thuiszorg: „Wij werken 24 uur per dag. Als er een melding bin nenkomt via het alarmsysteem, staat er binnen het kwartier ie mand aan huis. Maar we bieden ook hulp 's nachts. Als er een infuus omgezet moet worden bijvoorbeeld. Er wordt van ie dereen een zorgdossier bijge houden en dat ligt bij de cliënt thuis. Zo kun je elkaar goed aanvullen. Het is in principe de verantwoordelijkheid van de mensen zelf dat hij de zorg aan vraagt die hij nodig heeft, maar niet iedereen is daartoe in staat. Maar we maken wel altijd het zorgplan in overleg met de cliënt." Cliënten uit het proefproject van De Zorgketen dat nu alleen in Leiden-Noord loopt, hebben geen voorrang. Wie uitbreiding van zorg nodig heeft, moet ge woon wachten totdat er iemand vrij is. De Zorgketen is juist in Lei den-Noord begonnen vanwege de bouwplannen voor het nieu we verpleeghuis Overrhyn dat tegenover het Noorderlicht moet komen. G. van der Does van de Raad van Bestuur van 'Duyn en Rhyn' is er zeker van dat voor zomer de eerste paal geslagen gaat worden. „Wat ons betreft zijn er geen belemme ringen meer. Wij willen graag dat het verpleeghuis er in het najaar van 200Ö staat." Tom Hoogenboom en Lourens Nieuwenhuis (rechts) van accountantskantoor Stolp. „Je kunt veel beter advies geven als je een bedrijf door en door kent." foto hielco kuiplrs Momenteel werkt de overheid aan een nieuw belastingplan. Met het oog op de eenwording van Europa wil men het belas- tingbestel afstemmen op ande re landen in de EU. Nieuwen huis: „Het is natuurlijk nog maar een plan, maar je moet toch al je klanten gaan inlich ten. Als je wacht tot de wetge ving er ligt, ben je te laat." In de nieuwe plannen worden de ta rieven verlaagd, maai- vervallen ook de meeste aftrekposten. Nieuwenhuis: „Je kunt niet zo maar zeggen of de nieuwe re gels gunstig zullen zijn voor een bedrijf of een bepaald persoon. Ons doel is om duidelijkheid te scheppen. Het belang van onze klanten staat voorop. Je moet je als adviseur ook actief opstellen. Als ik iets tegenkom dat interes sant is voor een klant, bel ik hem op. Zoals bijvoorbeeld nieuwe regels over onderhoud aan een verhuurd pand. Die kosten zijn straks niet meer af trekbaar. Dan ga je praten met klanten over hun toekomstplan nen. Willen ze gaan verkopen, moet er de komende jaren veel gebeuren aan hun panden. Dan kunnen ze dat beter nu doen." Stolp bestaat uit twee vesti gingen, een in Zoetervvoude en een in Roelofarendsveen. Hoog enboom: „Wij willen dicht bij onze klanten zitten. En we vin den het belangrijk dat ze zich thuis voelen als ze hier komen. Onze kantoren mogen niet te groot worden. We streven wel naar groei, maar we zoeken een optimale grootte. Zodat je wel alle faciliteiten in huis hebt, maar niet te massaal overkomt. En dat de receptionist de klan ten kent die binnenkomen." gerry van bakel KORT EN ZAKELIJK Tabaksspeciaalzaak Nieuwen- burg aan de Beatrixstraat 15 in Leiden verandert op 1 februari van eigenaar. Yvonne Kramp heeft de fakkel na achttien jaar overgedragen aan de 21-jarige Natalie Onderwater, die al bijna vier jaar werkzaam is in het be drijf. Onderwater blijft voorlo pig gevestigd in het pand op nummer 15. Maar als de Etos- drogisterij dit voorjaar overgaat naar de nieuwbouw aan de Kooilaan, dan verhuist de ta bakszaak naar nummer 9. Dat is de piekwaar nu de Etos-drogis- terij zit. De weggeefwinkel van Eurodus- nie aan de Hooglandsekerk- gracht 4 in Leiden is vanaf van daag vaker open. Behalve iedere zaterdag van 11 tot 5 gaat de winkel, ook op donderdag van zes tot negen uur 's avonds open. Bezoekers mogen uit de winkel in de voormalige boek handel Manifest meenemen wat ze nodig hebben. Om de hoek, aan de Koppenhinksteeg 2c, opent Eurodusnie deze week een vernieuwde soepkeuken. Bakkerij Van Vliet aan de Turfmarkt 10 in Leiden is sinds kort gesloten. Het historische pandje is overgenomen door de buurman, het restaurant In den Doofpot. De eigenaar wil een nieuwe keuken in het pand ves tigen, maar moet wachten tot de gemeente een bouw- en mo numentenvergunning afgeeft. Volgens de gemeente gaat het om een niet ingrijpende ver bouwing, maar de afhandeling van een vergunning kan toch al snel enkele maanden duren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19