Kritiek op synodeplannen voor hulporganisatie S< Kerk Samenleving WÊÊÊÊÊÊm Wereldraad naar Habibie Pech bij herstel Valburgse kerk Amerikaanse kerken werven priesters via popzender MTV Vaticaan presenteert nieuw handboek voor duiveluitdrijvii rwm WEI DONDERDAG 28 JANUARI 1999 979 Leidsch DagbladAllCHIlüVlüiV Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v Leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82 U ontvang de foto binnen drie weken. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) W. H REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W van Wanrooy, chef a. i. red. Duin en Bollenstr W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vi het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,< 9 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bil worden verzonden geldt een toeslaglp aan portokosten per verschijndag. Ljse LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEf Voor mensen die moeilijk lezen, s! hebben of blind zijn (of een andeifert leeshandicap hebben), is een samHooj i het regionale nieuws uit het li Dagblad op geluidscassette beschf informatie 0486-486486 1 (Centrum voor Gesproken Lectuurpet rijk level ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondenen feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. BEROEPINGSWERK CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Amsterdam-Noord i.c.m. Purmerend: P.J. van Dam te Emmeloord, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor 's-Gravenzande: A.J. Gunst te Benthuizen. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Arnemuiden: J. Roos te Opheusden. utrecht anp De Stichting Oecumenische Hulp (SOH) is ge passeerd bij de voorbereiding van het besluit van de triosynode over de reorganisatie van wereld- diakonaal werk. De synode neemt vandaag het principebesluit het noodhulp- en vluchtelingen werk van SOH te laten opgaan in de dienst Mis sionair en diakonaal werk en oecumenische rela ties (MDO) van de Samen op Weg-kerken. Directeur H. Zomer van SOH kreeg het syno destuk op hetzelfde moment als de synodeleden. Na lezing van het rapport constateert hij dat hij het 'op bepaalde punten zeker anders geschre ven zou hebben'. Ook is hij ongelukkig met het 'suggestieve taalgebruik'. Zo spreekt het synode stuk van reïntegratie van SOH, terwijl het in feite om een integratie van de stichting gaat. Het is een geen optimale oplossing omdat er twee organisaties blijven bestaan. Zomer had lie ver één oecumenisch verband gezien dat breed- gedragen wordt door de kerken. De integratie van een aantal onderdelen van de SOH in de MDO noemt de SOH-directeur 'een stap terug in de oecumene'. Hij verwacht dat de synode over een aantal jaren zal inzien dat ze het anders had moeten aanpakken. De synode noemt als redenen voor het samen gaan, waarbij ook Kerken in Aktie en Kinderen in de Knel zijn betrokken, grotere efficiëntie en be tere dienstverlening aan de plaatselijke kerken. Ook de geringe groei van de inkomsten van MDO speelt een rol. De 'kleine' kerken die bij SOH zijn betrokken, zijn ook weinig gelukkig met de ontwikkelingen rond de SOH. Vier ervan beraden zich erop hoe zij nog enige bestuurlijke invloed kunnen behou den. Behalve de herschikking van het hul uit kerkelijke middelen wordt gefinanct" ook overleg gaande over integratie vanl werk dat uit overheidsgeld wordt gefil DOG (Dienst over Grenzen), ICCO (Int] ke commissie ontwikkelingssamenwerty en MDO spreken over samenvoeging v tiviteiten in één organisatie die de wei) heeft gekregen. Dit orgaan wordt de I partner voor de overheid en voor ana werkorganen, zoals Rode Kruis, Vlucl werk, Mensen in Nood en Artsen zonï GENEVE ANP De delegatie van de Wereldraad van Kerken die van 28 februari tot 3 maart Indonesië bezoekt, heeft daarbij een ontmoeting met president Habibie. Verder spreken de tien leden ervan met andere overheidsfunctio narissen en met kerkelijke lei ders. Tot de delegatie behoort ds. D. Nicolai, secretaris alge mene zaken van de Hervormde raad voor de zending. De assemblee van de Wereld raad besloot eind vorig jaar in Harare een delegatie naar Indo nesië te sturen als teken van so lidariteit met de kerken en christenen in dat land. De christelijke minderheid in het overwegend islamitische Indo nesië heeft sinds de geweldda digheden van mei 1998 te lijden onder vervolging en intimida tie. Tientallen kerken zijn er in brand gestoken. Verder wil de delegatie aan dacht besteden aan de gespan nen situatie op Irian Jaya, Atjeh en Oost-Timor. Het is de be doeling dat ook deze gebieden worden bezocht. Behalve het betonen van solidariteit wil de Wereldraad van de Indonesi sche kerken vernemen op welke wijze de oecumenische bewe ging hen kan helpen. Tot de delegatie van negen mannen en één vrouw behoren David Gill, secretaris van de Raad van Kerken in Australië, Jochen Motte, mensenrechten- functionaris van de Duitse zen ding, en Clement John, bij de Wereldraad verantwoordelijk voor internationale zaken. valburg Aan de buitenkant ziet het eeu wenoude kerkje van Valburg in de Betuwe er weer piekfijn uit. Maar na de broodnodige restauratie van de buitenkant wacht de oude hervormde kerk een nieuwe ingreep. De ijze ren verwarmingsbuizen onder de plavuizen vloer blijken verroest en lekken. Ze zijn bij een vorige opknapbeurt, in 1971, in een laag nat zand gelegd. Om alles te herstellen moet de hele vloer worden opengebroken en op nieuw gelegd. Ook het herstel van het metselwerk van het Valburgse kerkje was bittere noodzaak. Vocht trok door de muren heen en tastte de fresco's aan. De muurschilderingen zijn een overblijfsel uit de tijd voor de Reformatie. De muren zijn opnieuw gevoegd en er zijn zin ken dakgoten opgehangen om doorslaan van vocht te voorkomen. Het vernieuwen van de verwarmingsbuizen vergt opnieuw een in vestering van vele duizenden guldens. Bisschoppen^ voor islamitf godsdienstles BONN EPD/KNA De rooms-katholieke pen van Duitsland zijn recht van moslimki islamitisch godsdiei wijs. Niemand heeft bij dat de 700.000 i deren die mogelijk) hebben. Moslims mil1? zelfde kansen als hebben. De bisschoppencoj- 111 die dit standpunt vrijdet verklaring heeft mtei maakt, pleit ervoor df"11 tisch godsdienstondef110 gewoon vak wordt, vfP regels van de grond- grond daarvan moet lM Duits worden gegever h° de docenten gekwalifi iet. en moet de inhoud ni<n 1 met de wetgeving zijn.11 tj Volgens de grondw« 1(^e dienstonderwijs aan 'd scholen een gewoon dus door de desbetreffene v dienstgemeenschappe are verzorgd. In Europeesm f is de Duitse constnltte! voorbeeld voor ander]0 1 aldus de bisschoppen.Q'nl Een neutrale staateen zelf „de grote en laatst|ate naar God en de zin vfer ven aan de orde stellef 1 andere kant moet godsdienstonderwijs i bare scholen wel i ken. De in de grondwj kerde godsdienstvrijhe volgens de bisschop) „het recht op godq vorming" in. De Amerikaanse Rooms-Katholieke Kerk pro beert via reclameboodschappen op MTV, rock en popmuziek en reclameborden jongeren te werven voor het priesterschap. Het aantal priesters in de Verenigde Staten is de afgelopen 25 jaar met tienduizend afgeno men. Vader Thomas Rausch van de Katholieke Loyola Marymount Universiteit zegt dat als er niets gedaan wordt, er over een aantal jaren te weinig priesters zijn om de zondagse missen op te dragen. Bij de reclameboodschap op MTV gaat de tele foon met een oproep van God. „Hoor je die op roep?" En tussen de rock- en popmuziek klinkt op de populairste radiostations in de VS de boodschap: „Denk er eens over na om priester te worden. Het is de mooiste baan van de wereld". Reclameborden langs de weg noemen de priester een zielendokter. „Kom eens praten. Je kan het leven van mensen beïnvloeden", zegt een voor lichter die met jongeren een dag op stap gaat om te laten zien hoe moderne priesters leven. Maar voor de meeste jongeren is er ondanks al die sexy reclameboodschappen een onoverko melijk obstakel: het celibaat. En vrouwen blijven tweederangs omdat ze niet tot priester gewijd kunnen worden. Daarvoor hebben noch de re clameboodschappen noch de voorlichters een bevredigend antwoord. De paus trekt bij zijn bezoek aan Amerika in St. Louis honderdduizenden jongeren in stadions waar hij met rockmuziek en dans de mis op draagt. Maar ook zijn populariteit kan maar wei nigen van de zestig miljoen Amerikaanse rooms- katholieken ertoe bewegen de aardse geneugten opzij te zetten en te kiezen voor het priester schap. Het Vaticaan heeft een nieuw handboek voor duiveluitdrij ving gepresenteerd. Priesters die zich met exorcisme bezig houden, moeten uiterst voor zichtig en behoedzaam te werk gaan. Ze dienen onderscheid te maken tussen demonisch bezeten en psychisch zieke mensen, staat in het docu ment Tekenen voor bezetenheid zijn onder meer het spreken in vreemde talen, het tonen van een onnatuurlijke lichamelijke kracht en een irrationele af keer van God. Maar dat is niet altijd voldoende om de precie ze problemen van de patiënt vast te stellen. Veel vermeende bezetenen hebben vaak psy chische problemen, aldus het handvest. Daarom moeten exorcisten in geval van twijfel te rade gaan bij een psychiater. De Rooms-Katholieke Kerk legde de regels rond duiveluit drijving in 1614 voor het eerst vast. Het nieuwe handvest is daar een aanvulling op. Het 84 pagina's tellende boek met be schrijvingen van rituelen en formuleringen is vooralsnog alleen in het Latijn beschik baar. Maar dat is g< bleem, benadrukte Medina Estevez. „Een kan de Latijnse ver« avond nog gebruiken, i duivel verstaat Latijn." Rooms-katholieken geloven dat de duivel zo leert het handboei velen beseffen niet dat staan van de duivel or is van het katholieke ge Estevez. Christenen waakzaam zijn, want genstander, de duivi rond als een brullende zoekende wie hij zal den. ANNO 1899 Zaterdag 28 Januari LEIDEN De heer W.S. Van Sijpveld, alhier, opent heden in het perceel hoek Nieuwe Rijn 87 schuin tegenover de Kraaierstraat een spekslagerij en han del in fijne vleeschwaren. Voor de tegenwoordige bestemming heeft het perceel, waarin vroeger een boekhandel gevestigd was en dat nog zoogoed als geheel nieuw is, aangezien het slechts enkele jaren geleden werd gebouwd, de noodige veranderingen ondergaan, welke het huidige bedrijf, dat er in zal worden uitgeoefend, uit den aard der zaak mede brengt. Het geheel ziet er netjes en zindelijk uit en met smaak wordt er ook geëtaleerd. Wat de qualiteit der artikelen betreft, daarvoor zal den heer Van Sijpveld in zijn eigen belang natuurlijk eveneens wel de noodige zorg dragen, ter verkrijging van de door hem verlangde cliënteele. KATWIJK De voorbereidende werkzaamheden der gasfabriek naderen haar voltooiing, zoodat gisteren de gasbereiding een aanvang heeft genomen en de stolp met gas gevuld wordt; vele particulieren mel den zich reeds voor gebruik van gas aan, en waar men hiertoe het laatste oogenblik heeft afgewacht, komen er handen te kort om de aanvragen te kun nen voldoen. Woensdag 1 Februari zal waarschijnlijk de straat verlichting in gebruik worden genomen, en waar de lantaarns zijn vermeerderd en de verlichting beter wordt, zullen des avonds de straten alzoo weldra een goede, uitstekende verlichting hebben, iets wat vooral te Katwijk aan Zee met de vele straten en straatjes zeergewenscht was. Kerken in Aetie geven voor Colombia utrecht Kerken in Actie stellen 60.000 gulden beschikbaar voor noodhulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Colombia. Het geld is bedoeld voor voedsel, medicijnen, tenten, transport, gereedschap en dekens voor vijfhonderd mensen in Armenia, de stad die het zwaarst is getroffen. Kerken is Actie is een sa menwerkingsverband voor zending, werelddiakonaat en ont wikkelingssamenwerking van verschillende kerken. Kerken in Actie verwachten ook bij te dragen aan een wederopbouwpro- gramina voor het getroffen gebied. Poolse redacteur Turowicz overleden Warschau lerzy Turowicz, hoofdredacteur van het Poolse pro gressieve rk-blad Tygodnik Powszechny, is gisteren op 86-jarige leeftijd overleden. Turowicz was in 1945 medeoprichters van het gerenommeerde weekblad. Tot de redactie van de Tygodnik Powszechny behoorde ook de latere Poolse minister van Bui tenlandse Zaken Wladvslaw Bartoszwski. De overledene was een goede \riend van de paus in de tijd dat die nog aartsbis schop van Krakow was. Onder een pseudoniem schreef de kerk leider gedichten in het blad. Onder het communisme was de Tygodnik Powszechny het enige onafhankelijke medium in Po len. Sinds de jaren vijftig zette Turowicz zich in voor verzoening tussen Polen en Duitsland. Destijds knoopte hij contacten aan met Duitse politici, zowel rooms-katholieken als protestanten. Turowicz was een van de opstellers van een brief van de Poolse bisschoppen aan hun Duitse ambtsbroeders. De brief beteken de een keerpunt in de Duits-Poolse verhoudingen. In 1995 kreeg hij een hoge Duitse onderscheiding voor zijn verdiensten voor de toenadering tussen Duitsland en Polen. Pauselijke cd op komst frankfurt Vlak voor Pasen komt er een cd uit met liturgische teksten die door paus Johannes Paulus II worden gezegd of ge zongen. De cd is samengesteld uit het archief van Radio Vati caan en bevat geluidsopnames van kerkdiensten waaraan de paus heeft meegewerkt. De cd Abba Pater bevat gebeden, ge deelten van preken en bijbelteksten in vijf talen (Latijn, Itali aans. Frans, Engels en Spaans). Tussen de teksten is er moderne religieuze muziek te beluisteren. Maleisië verbiedt tekenfilm kuala lumpur Een man kijkt in een boekwinkel in de Maleise hoofdstad Kuala Lumpur naar een stripboek van De prins van Egypte. De gelijknamige Amerikaanse tekenfilm, die gaat over het leven van Mozes, is door de regering van Maleisië verboden op 'religieuze en morele gronden'. foto anp ANNO 1974 Maandag 28 januari LEIDEN De heer Taffijn aan de J.P. Coenhof is sinds enkele we ken de trotse vader van een zoon, Wilfred. Dat was voor de familie leden uit Apeldoorn reden om de bakker opdracht te geven een krentenbrood te fabrieken, dat niet zomaar een broodje zou zijn. Het produkt kreeg een lengte van 1.40 meter. Het is een goed ge bruik in het meer oostelijk deel van Nederland dat - in plaats van beschuit met muisjes door de ouders - door de familie een krentenbrood wordt aangeboden, wanneer het eerste kind wordt geboren. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Romeinse schip in Zwammerdam is gered! Het regende zaterdag avond telefoontjes bij initiatief nemer Hans Perotti en onze re dacteur Henk de Kat, prompt na dat hun telefoonnummers door de AVRO-televisie op het scherm waren gebracht vóór en na de Mounties-show. Onder de opbellers naar onze redactie bevond zich een Rotter dammer die op laconieke wijze Dat iedereen erg dankbaar en blij was en is, kunnen we aan de lengte van het staat uiterst rechts. aankondigde een bedrag van 40.000 te willen overmaken. Daarmee bleek het te zijn gelukt om in koud twee weken tijds van 25 (de eerste bijdrage, afkom stig van één van onze lezers) op te rukken naar de 250.000 voor het behoud van dit vaartuig, dat bijna 18 eeuwen geleden ver zonk in de haven van een Ro meins rivierfort. Het schip zal, na volledig ge prepareerd te zijn, worden ten toongesteld in het scheepsmuse- krentenbrood zien. De trotse vader foto archief leidsch dagblad urn te Ketelhaven. Ook ligt het in de bedoeling er een detail-ge- trouwe kopie van te bouwen om proefondervindelijk na te gaan hoe dit Romeinse schip zich heeft gehouden op de Hollandse wateren. I T

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18