'Brede school eerst in arme wijken' Een pakketje zonder waarde •laar raam beneemt uitzicht Leidse universiteit scoort goed, hogeschool slecht Naam Stadspartij volgens Kiesraad niet beschermd menwerking Trias Zorg en Zekerheid oenlinks bezorgd over lom- en ecostroom EWR fRDAG 28 JANUAR11999 vEiden Regio A WEGMAN, 071 -5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 Tijd yt q Rector De Koe I 27 neemt afscheid van Visser't Hooft. 'Ik word weer heer en meester over mijn eigen tijd'. Ter Aar r>/\De gemeente Ter Z U Aar moet van de provincie voor 1 maart ko men met een toekomstvi sie. Meerderheid politiek: De brede school moet allereerst in achterstandswijken in Leiden gestalte krijgen. Dat vindt een groot deel van de politiek. Gisteravond stelden partijen tijdens de commis sie onderwijs voor met het project te beginnen 'daar waar het het hardst nodig is'. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De plannen voor de brede school houden in dat de Leidse scholen een enorme omschake ling zullen ondergaan, als het enthousiasme voor die plannen de komende maanden ook groot blijkt. De brede school maakt het mogelijk dat kinde ren behalve onderwijs ook 'soci ale, culturele en technische vaardigheden' krijgen. Ze leren op de brede school rekenen, tekenen en schrijven, en kunnen daarnaast voetbal len, tuinieren, spelen en huis werk of muziek maken. Maan dag werden de ideeën uit de discussienota bekend. Gister avond kregen de leden van de commissie een presentatie. De nota gaat de komende we ken langs scholen en (welzijns) instellingen. Zij kun nen hun visie geven. Portefeuil lehouder H. Baaijens rekent daarna op de schoolbesturen, die met uitgewerkte initiatieven en voorstellen komen. Raadslid F. van As (RPF/SGP/GPV) verwacht dat dan de politiek kiest voor een begin op scholen in de wijken met problemen. Zelf is hij daar ook voorstander van. „Het is beter daar dan in een wijk waar alle voorzieningen al zijn en waar kinderen geen problemen hebben." Groenlinks denkt er net zo over. D66 opperde gisteravond dat als drie scholen beginnen, er in elk geval twee daarvan in de armere wijken staan. De PvdA neigt naar hetzelfde standpunt als Van As. Wethouder Baaijens wil zich nog niet laten vastleggen. „Het voorstel ligt in de lijn van de no ta. De brede school is een in strument voor het verbeteren van de ontwikkelingskansen van het kind. ïk vind het alleen een beetje prematuur om nu al uitsluitsel te geven over welke scholen gaan beginnen." Die discussie voert hij het liefst als scholen hun voorstellen bij de gemeente hebben neergelegd. De politiek verwacht overi gens dat Leiden uiteindelijk meer uitgeeft dan de nu voorlo pig begrote 300.000 gulden per jaar (vanaf 2001). Dat denkt ook Baaijens. Hij zegt alleen dat dat de gemeente geen extra geld hoeft te kosten. Met het ombui gen van subsidiestromen kom je er ook, zegt liij. Geld dat bij voorbeeld de Leidse Welzijnsor ganisatie reeds krijgt, komt straks bijvoorbeeld deels ten goede aan de brede school. HP/De Tijd peilt kwaliteit hoger onderwijs genaar van de Universiteit Lei den is niet verrast. „Verleden jaar heeft de minister zelf een overzicht samengesteld op basis van de visitatierapporten en daar kwamen we ook goed uit. Die visitaties zijn het meest diepgaande onderzoek, die du ren maanden en gaan om de werkelijke kwaliteit. De contro leurs kijken naar de lespro gramma's, de manier waarop wij beoordelen, de studiebege leiding. Als wij daar op sommi ge onderdelen niet goed uitko men gaan we heel hard aan het werk om een drastische veran dering teweeg te brengen, want we nemen de visitaties zeer se rieus." Wagenaar is ingenomen met de fraaie klassering. „Dit is nogal wat anders dan die on derzoeken Elsevier of de WO- gids, die zijn teveel afhankelijk van persoonlijke opinies. Maar je moet op alle fronten winnen. We zijn als 'schools' omschre ven in de WO-gids en daar heb ben we veel last van gehad. Bij de visitaties wordt dat juist om schreven als 'systematisch'. Tja, als je studenten gaat intervie wen zeggen ze misschien dat we saai en ouderwets zijn, maar in de rendementen blijkt dat het helpt. En een student komt wel om met een diploma weg te gaan en daar zijn wij verant woordelijk voor. Dat is wat wij nastreven." Bij de Leidse Hogeschool was vanmorgen niemand voor com mentaar bereikbaar. LEIDEN ONNO HAVERMANS De Universiteit Leiden is op twee na de beste van Neder land. Dat meldt het weekblad HP/De Tijd deze week, op basis van onderzoek naar de kwaliteit van het hoger onderwijs. Leiden moet alleen Maastricht (ruim) en Nijmegen (nipt) voor laten gaan. De Leidse Hogeschool be hoort juist tot de vijf slechtste hogescholen, volgens HP/De Tijd. Het weekblad baseert zich op de rapporten die visitatiecom missies de afgelopen vier jaar over de universiteiten en hoge scholen hebben uitgebracht. In die wettelijk verplichte onder zoeken wordt gekeken naar het niveau van de opleiding, de on derwijskwaliteit en de verhou ding tussen uitvallers en het aantal studenten dat zijn diplo ma haalt (het rendement). HP/De Tijd geeft cijfers tus sen 1 en 4. De Universiteit Lei den scoort 3,03, tegen 3,3 voor Maastricht. De Leidse Hoge school komt niet verder dan 1,4. Waar de universiteit over de he le linie als 'redelijk' uit de bus komt (alleen bestuurskunde is 'matig') scoort de hogeschool in de landelijke vergelijking meer malen 'zwak'. Zo is het niveau van de opleiding sociaal peda gogische hulpverlening ver be neden de maat en noemt het weekblad het eindniveau van de opleiding personeel en arbeid te laag. Rector magnificus WA. Wa- DEN HAAG/LEIDEN RUUD SEP - De naam 'Stadspartij' is zo al gemeen, dat geen politieke groepering het alleenrecht op de naam kan eisen. Het feit dat er op papier nog altijd een Stadspartij Leiden bestaat, is op zichzelf geen reden om de partij Leiden Weer Gezellig te verbieden de naam te veran deren in Stadspartij Leiden Weer Gezellig. Dat betoogde een vertegenwoordiger van de Kiesraad voor de Raad van State bij de behandeling van het beroepschrift over de om streden naamswijziging. Het centraal stembureau van de gemeente wees begin deze maand het verzoek tot naamswijziging af, omdat die de indruk zou wekken dat de Stadspartij is gefuseerd met Leiden Weer Gezellig. Voorzit ter J. de Coo ging meteen in beroep bij de Raad van State. Tijdens de zitting kwam naar voren dat de staatsraad zelf zal moeten beslissen of de nieuwe naam al dan niet ver warrend is. De vertegenwoor diger van de Kiesraad kon op die cruciale vraag geen ant woord geven, terwijl de ge meente en De Coo op dit punt lijnrecht tegenover elkaar staan. Wanneer de Raad van State uitspraak doet is niet be kend. De zaak is niet echt spoedeisend, doordat de vol gende gemeenteraadsverkie zingen pas in 2002 worden ge houden. LEIDEN AD VAN KAAM Het zag er even levensecht als levensge vaarlijk uit, maar uiteindelijk bleek het een pakketje zonder waarde. Vijf grote batterij en, bijeengehouden met plakband en via draden verbonden met een klokje. De man van de Explosieven Opruimings Dienst had het hele handeltje keurig uitgestald op de tegels, zodat politie-, brandweer- en ambulancepersoneel de zaak op hun ge mak konden inspecteren. „Het leek inder daad verdacht veel op een bom, zoals het daar in die plastic 2ak adn de deur vairde school hing", sprak de militair van onder zijn snor. „Maar u ziet het hier: het is dus niks." Goed, maar dét wisten ze twee uur eer der nog niet toen om half elf een onbeken de per telefoon meldde dat er een bom bij één der lokalen aan de achterkant van de Visser 't Hooft-school - de voormalige Mondriaan - aan de Johan Wagenaarlaan op het punt van ontploffen stond. „Ik heb zelf een opleiding bij de mijnen-oprui- mingsdienst gevolgd, dus in die gesoldeer de draden, dat tijdmechnisme en die sta ven herkende ik in'elk geval de benodigd heden en ingrediënten voor het maken van een bom", sprak de door de school ge waarschuwde wijkagent van het bureau Zuid. Tuurlijk dacht ook hij meteen aan een misplaatste grap. Alleen je weet het maar nooit. Dus handelde hij naar de voorschriften en blies groot alarm. Al was het alleen maar voor de zekerheid. Dat betekende per direct ontruiming van de lokalen - niet van de school - rode afzettingslinten, versterking met nog eens een stuk of tien agenten en assistentie van ambulance en brandweerwagen. De buurt keek op afstand verbaasd toe. Zeker toen krap een uur na de bommelding de specia le truck van de EOD uit Tiel arriveerde en een commando - de dienst is een onder deel van het leger - zijn gevechtspak, baret en kisten verruilde voor een uitmonstering die op de maan niet zou misstaan. Dit, zo veel was nu wel duidelijk, was geen geintje meer - dit was serieus. Letterlijk gebukt gaande onder zijn loden last schuifelde de specialist van de EOD op de plastic zak met inhoud af, zestig meter verderop. Voor even de eenzaamste man ter wereld. Immers, je weet het maar nooit. „Stel je toch eens voor dat een echte bom is", verwoordde een bewoonster van de Jo han Wagenaarlaan de groeiende spanning en toenemende ongerustheid. „Straks gaat die man de lucht nog in". Maar dat viel mee. Toen hij na tien mi nuten terugkeerde met twee polaroid-fo- to's en de uitvergrotingen daarvan in de truck hingen, ontspanden de gezichten zich al. Het was inderdaad nep. Toch ging voor de zekerheid de helm weer op en het pak weer dicht toen de bommenexpert voor de tweede maal richting zak toog. Nu gewapend met een koffertje, geklemd in handen omhuld met gifgroene plastic handschoenen. Een kwartier later was de klus geklaard en de 'bom' gedemonteerd. 'Kom maar kijken', wenkte hij de agenten, brandweerlieden en GGD-mensen. „Het lijken wel bobine's van een auto", wees een brandweerman op de vijf staven toen het hele gezelschap zich rond de 'bom' had geschaard. „Zou best kunnen", sprak de EOD-man. „Het zag er bij elkaar, met die soldeerde draden, in elk geval pro fessioneel uit". Dét had de wijkagent dus goed gezien. „Tuurlijk, dat wist ik meteen lachte deze trots terwijl hij de restanten voor het technisch onderzoek zorgvuldig in het plastic wikkelde. .Alleen je koopt hier niks voor. Moet je zien wat die grappenmakerij aan inzet, aan geld, aan tijd kost." onale zorgverzekeraars Zekerheid uit Leiden en Gorinchem gaan nauw ty heb erken. Daartoe is giste- overeenkomst getekend ide organisaties. Het is eling dat de samenwer- t. Volgi fcorte termijn gestalte is de c< zorgverzekeraars bekij- ler meer of de verschil- mogelijkheden voor om zich aanvullend te en kunnen worden ver- ngzamierder willen ze samen raakt bedrijven benaderen voor het afsluiten van collectieve con tracten. De samenwerkings overeenkomst heeft geen in vloed op de ziektekostenverze kering, zowel ziekenfonds als particulier. Zorg en Zekerheid en Trias, die gezamenlijk ongeveer 800.000 verzekerden hebben, vatten het plan tot samenwer king enkele jaren geleden op. Zo werd in 1996 de stichting sa menwerking opgericht die tot doel had de wenselijkheid en de mogelijkheden van de samen werking te onderzoeken. Dikkie Langezaal voor haar merkwaardige slaapkamerraam. „Als ik had geweten dat het er zo uit zou gaan zien, had ik de verbouwing geweigerd." foto taco van der eb de woningen. De bewoners zijn er ook blij mee, we hebben niet één klacht gekregen. O, heeft er een mevrouw geklaagd? Ons een brief gestuurd? Dan is zij de enige." Volgens Noord ligt het aan de dakconstructie hoe hoog zo'n raam erin gezet kan worden. Maar Langezaal neemt daar geen genoegen mee. „Er had best een groter raam in ge kund, en dat had ik met liefde bijbetaald. Ze hadden ons er van te voren over moeten in lichten en ons de keus mpeten geven." Noord wil daar niet van weten. „Wij gaan niet over iedere spijker praten met de bewoners." Overigens mag Langezaal best een groter raam van Noord. Meldpunt (2) Vorige week maakten we in de Steen melding van verontruste ouders die het 'zat rijn'. Men sen die het beu zijn dat hun opgroeiende kinderen in toe nemende mate op school en op straat worden geconfronteerd met allerlei vormen van peste rijen en geweld. Twee van hen, Marjon Jens en haar vriendin Carla, wilden daar iets aan doen en richtten het Meldpunt Zinloze Agressie Jongeren. Doel is om reacties te peilen en in kaart te brengen hoe vaak agressie onder jongeren voor komt,, waar dat in de regio ge beurt en wat het profiel van de dader(s) is. Met de (eventuele) resultaten in de hand wil het Meldpunt overleggen met poli tie, scholen etc. Het Meldpunt had, mede om redenen van privacy, tot nu toe slechts een postbusnummer. „Veel reacties per brief hebben we nog niet ontvangen", zegt Marjon Jens. „Wel veel monde linge bijval. Misschien is de drempel om te schrijven net iets te hoog. Vandaag dat we nu ook een telefoonnummer hebben geopend en een E-mail adres. Mag het even?" Ja hoor. Telefoon 071-5237064. E-mail: zigejo@stad.dsl.nl. JANNEKE DE JONG AD VAN KAAM De explosieven Opruimings Dienst nam de de 'bom' bij het Visser 't Hooft aanvankelijk zeer serieus. ieb bei beat i je n llgend het college van B en W •iden als aandeelhouder gelijkheid het inkoopbe- an energiebedrijf EWR kaak te stellen? Dat wil- iii oenLinks en D66 weten, dsvragen tonen zij hun zing' over de ver van ecostroom, ^or particulieren extra en atoomstroom bij ■rgiebedrijf. dsleden Van den Bosch, vorst (beiden Groen en Sorgdrager (D66) hoe het college aankijkt de overeenkomst van met de Nederlandse wegen. NS betrekken via idse energiebedrijf Duit- om die deels is opge- kernenergie en het [onvriendelijke bruin ee uit ïlijkertijd probeert EWR ii ilieren te stimuleren ex- betalen voor zogeheten opgewekt uit "lame energiebronnen wind en zon. Hoe meer i ulieren daaraan mee doen, hoe meer ecostroom het bedrijf kan inkopen. De over heid verplicht de energiebe drijven overigens vanaf vol gend jaar minimaal drie pro cent ecostroom te leveren Maar dat garandeert gebrui kers niet dat ze ook ecostroom geleverd krijgen. Alle energie komt bij EWR bij elkaar, dus ook de atoom- stroom voor NS en de eco stroom voor de particulieren. GroepLinks en D66 noemen het 'zuur' dat veel afnemers geld uittrekken voor milieu vriendelijke energie, terwijl ze niet in staat zijn daarmee het milieuprobleem dat kernener gie met zich meebrengt af te wenden. 'Particulieren betalen extra voor ecostroom en al de ze inspanning wordt eigenlijk teniet gdaan door een grote onderneming die op grote schaal stroom nodig heeft te gen een aantrekkelijk tarief, zo staat in de raadsvragen. Milieudefensie kaartte de in koop van atoom- en bruin- koolstroom al eerder aan bij NS. De vereniging eist dat ook het spoor milieuvoorwaarden gaat stellen. ad hjicteur Centrum '45 ook hoogleraar ur J. Schreuder van Cen- 5 is benoemd tot bijzon- raar aan de faculteit eeskunde van de Leidse titeit. Schreuder is sinds iber ook al bijzonder aar in Nijmegen. In Lei- ikleedt hij sinds decem- leerstoel 'Psychotrauma- l met bijzondere aan- enkeï°or oorlogs- en gewelds- enen', die is ingesteld door de Stichting tot Instand houding van Centrum '45. Die stichting is na de 25ste verjaardag van het centrum voor oorlogsslachtoffers vorig jaar opgericht met als doel we tenschappelijk onderzoek op het gebied van oorlogs- en ge- weldstrauma's. In Nijmegen houdt Schreuder zich bezig met onderzoek naar de gevolgen van oorlogsgeweld voor kleine kin deren en voor kinderen van ge traumatiseerde ouders. ■dapp roger de aa ]]e dingen in het leven ;ievef ïker, maar één ding wel: i zijn om doorheen te kij- )at gaat evenwel niet op voor Dikkie Langezaal. 11 h'it het slaapkamerraam in ccrbn voning aan de Pieter van astraat in De Boekhorst haar achtertuin niet zien. Een paar maanden ner en kon dat nog wel. ergiel er gebeurd? Is het glas ling ondoorzichtig ge en? Zweeft er een UFO parati x raam? js haar achter- an de landkaart wegge- I? zulke spookhuisachtige :len spelen zich allemaal f in haar huis. Er is een »udiger oorzaak voor haar venen uitzicht en de Ti daarvan legt ze neer bij jt, ïgbouwvereniging Zijl en Die hebben haar - en de itraat - nieuwe ramen ge geven. En die nieuwe ramen zijn kleiner dan hun voorgan gers. De beperktere omvang is nog niet alles. Haar slaapkamer raam zit hoger dan het oude en het raam op zolder juist weer lager. Zodat Dikkie in haar slaapkamer niet naar buiten kan kijken omdat het raam pas boven haar hoofd begint. En voor het raam op zolder moet zelfs zij, met haar 1.62 meter, bukken. Zo laag rit het. Als ik boven mijn stofdoek uit sla, moet ik bukken, en ik ben niet eens één van de groot sten", moppert Langezaal. „Van mijn buurman weet ik dat die zijn bureau onder dit raam heeft staan. Als hij opstaat, stoot hij zijn hoofd." „Zijl en Vliet schreef mij in sep tember dat ik nieuwe ramen zou "krijgen. Ik ging ervan uit dat die hetzelfde zouden zijn", vertelt de Leidse. „Toen ze er eenmaal inzaten, baalde ik. Als ik had geweten dat het er zo uit zou gaan zien, had ik de ver bouwing geweigerd. Ik had na melijk helemaal geen proble men met de oude ramen." De woningbouwvereniging denkt daar anders over. De ra men van 18 jaar oud waren aan vervanging toe. Sommige be gonnen te roesten, andere te lekken. Langezaal kent echter niemand met die klachten. „Bij mijn buurvrouw ging het raam wat stroever open, dat was al les." De Velux-dakramen die Zijl en Vliet er nu in heeft gezet, zijn, zoals gezegd, kleiner. De oude ramen waren 25 centimeter hoger en 10 centimeter breder, en het gat waarin de nieuwe ra men zijn geplaatst, was dus ook groter. De kieren die ontston den, moesten afgetimmerd worden. Dit zou een 'standaard aftimmering' worden, volgens een brief die Langezaal kreeg van de woningbouwer. De aftimmering is echter alles behalve 'standaard' gebeurd. Het raam in de slaapkamer heeft er aan alle kanten latjes bij gekregen, zowel erboven, eronder, aan de linker- en aan de rechtzijde. Maar het zolder raam kreeg één brede lat aan de bovenkant. Waardoor het raam een stuk lager kwam te zitten. Fijn voor Énderen, zo'n laag raam, maai daar is dan ook alles mee gezegd. Directeur C. Noord van Zijl en Vliet vindt echter dat het er netjes uitziet. „We hebben ge kozen voor de Mercedes onder de dakramen, namelijk Velux. Dat merk heeft een aantal ma ten, en deze maat past goed in

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17