Haute couture biedt geen nieuws Hongkong: een culinair paradijs Smaak DONDERDAG 28 JANUARI 1999 RIA SCHUURHUIZEN De vorige week in Parijs gehou den haute-couture-shows ver liepen vooral rustig. Geen ex travagante uitspattingen van de Engelse ontwerpers Galliano en McQueen, voor respectievelijk de huizen Dior en Givenchy. Geen nieuwe transfers van jon ge ontwerpers naar oude res pectabele couture-huizen. On danks die matheid viel er ge noeg te genieten, want wat vak manschap betreft is de haute couture onovertroffen. De kle ren die in Parijs over de cat walks gingen, zijn in wezen vooral bedoeld om naar te kij ken. Maar weinigen op deze aarde kunnen zich deze peper dure creaties veroorloven. De laatste couture-shows in de twintigste eeuw brachten niet veel nieuws op modegebied. Dat is eigenlijk al tien jaar lang het geval. De ontwerpers voor de grote modehuizen beschik ken over de mooiste en nieuw ste stoffen en ateliers met de beste mensen uit het vak. Maar veel trends op kledinggebied zetten ze niet meer. Karl Lagerfeld (Chanel) kwam niet verder dan een mix van de vertrouwde Chanel-pakjes met wat toegevoegde waarden, zo als broeken met enorm grote zakken waardoor de handtas overbodig wordt. John Galliano had zich laten inspireren door de relatie tussen de schilder Dali en zijn vrouw Gala. Dat le verde een serie mooie kleding stukken op met veel smoking- pakken in plaats van zijn ro mantische jurken van de afge lopen seizoenen. De show van zijn collega Alexander Mc Queen speelde zich af in een Frans dorp in de Provence. De beste show kwam op naam van Jean Paul Gaultier. Een Frans- Enkele modellen uit de show van ontwerper John Galliano voor Dior. FOTO REÜTERS/CARETH WATKINS man met een enorm talent, die als enige de afgelopen tien jaar de mode een nieuwe impuls heeft gegeven. Ook met zijn meest recente show toonde hij weer aan, dat hij het ambacht van couturier uitstekend ver staat: prachtige getailleerde pakken en gedrapeerde jurken, maar daarnaast ook weer een denim jurk met blauwe veren. De show van Yves Saint Laurent was er een, zoals men de laatste jaren van hem kent: geen ver nieuwingen, maar simpele, mooie kleding, gemaakt van stoffen die hij al jaren gebruikt. Daardoor leek de collectie een beetje ouderwets. Overigens was dit misschien wel de laatste show van St. Laurent. Multina tional LVMH, die ook al aande len Gucci aan het kopen is, heeft zijn oog laten vallen op het huis St. Laurent. Mocht het inderdaad tot een overname komen dan zal, zoals directeur Pierre Berge al jaren geleden aankondigde, de couture-afde- ling worden gesloten. De Nederlandse ontwerpers in Parijs deden van zich spreken. Viktor en Rolf gaven een opval lende show. Hun 34 creaties waren alle uitgevoerd in zwart wit en werden twee keer ge toond, eenmaal in het donker en eenmaal in het licht. Mel- chior Thimister gaf een kleine show met experimentele kle ding. Een verrassing was de presentatie van Tom van Lin- gen, de man die een aantal sei zoenen de collectie voor Fath maakte, daarna geruisloos van het toneel verdween, maar nu toch voorzichtig weer voor zichzelf is begonnen. HANS BELTERMAN Hongkong is het culinaire para dijs van China. Dat was de stad al. voordat de Britten het be stuur van de stad-staat over droegen aan de machthebbers in Peking. Tijdens en na de gro te (burger) oorlogen die China teisterden in de eerste helft van deze eeuw, zochten en vonden Chinezen uit alle delen, van -het land onderdak in Hongkong. Zij vormden er aanvankelijk een onuitputtelijk reservoir van goedkope arbeidskrachten, waar de expansief groeiende handel en industrie in hoge mate van heeft geprofiteerd. Maar Hongkong heeft niet al leen in economisch opzicht ge profiteerd van de vluchtelingen. Ook het culturele gezicht wordt er door bepaald. En de kook kunst bloeit er als nergens el ders in de wereld. In Hongkong kun je, bij wijze van spreken, binnen een vierkante kilometer kennismaken met alle culinaire uitingen van het Chinese rijk. Je kunt er eten zoals de keizerlijke families dat vroeger deden in Peking. En je krijgt er abalone geserveerd, zoals in betere tij den in Shanghai. De traditionele gerechten met wintermeloen uit Nanking sma ken in Hongkong beter dan in de stad die ooit om die speciali teiten fijnproevers aantrok uit alle delen van de wereld. En de fameuze gelakte eend uit de keizerlijke keuken van Peking wordt in Hongkong niet alleen op traditionele wijze opge diend. maar ze smaakt ook vele malen beter dan in de hoofd stad. In Hongkong wonen en werken zo'n 60.000 koks en kokkinnen, die beschikken over alle gewen ste ingrediënten en kunnen vol doen aan alle wensen op gas tronomisch gebied. Dat dit mo gelijk is in Hongkong heeft te maken met de aanwezigheid van een clientèle (meestal wel gestelde handelaren en indu striëlen), die over de middelen beschikken om te kunnen ge nieten van de meest verfijnde uitingen op het gebied vart.de kookkunst. Wat die gastrono mische rijkdom betreft doet Hongkong denken aan het Pa rijs van de vorige eeuw, waar men toendertijd kon genieten van regionale specialiteiten uit heel Frankrijk. Zo is de haute cuisine ontstaan, of zo men wil de grande cuisine fran^aise. In Hongkong zal wel geen hau te cuisinetraditie worden gezet, zoals in Frankrijk. Al worden er wel pogingen ondernomen, om de Chinese kookkunst te ver nieuwen. Die pogingen doen denken aan de nouvelle cuisine uit de jaren zeventig. Chinese koks in Hongkong pleiten voor een sobere keuken, waar de na tuurlijke smaak van de produk- ten zoveel mogelijk gehand haafd dient te worden. In de eigentijdse Chinese keu ken proberen de koks het aan tal ingrediënten voor een ge recht drastisch te verminderen. Dat is geen eenvoudige zaak, als je bedenkt dat voor een sim pel gerecht als roereieren met doperwtjes (wan doe tsjau dan) op z'n minst vijftien verschil lende ingrediënten nodig zijn. Daarbij zijn de eieren en de doperwtjes nog niet eens inbe grepen. De meeste ingrediën ten zijn kruiden en specerijen, die aan het gerecht een heel specifieke smaak geven. Een Straatbeeld van Hongkong. smaak, zo stellen de trendset tende koks in Hongkong, die te weinig ruimte laat voor die van de eieren en de doperwtjes, waar het toch allemaal om dient te gaan. Van die ontwikkelingen zullen we in de volgende eeuw nog FOTO ERWIN JOH ANN WODICKA veel meer horen, want de nou velle cuisine van Hongkong staat nog in de kinderschoenen. Maar het begin is veelbelovend. Ik voorspel dat de Chinese keu ken tot de belangrijkste van de wereld gaat behoren. PUZZEL Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Leidsel; 4. vertaler; 8. familielid; 10. tovergodin; 11. wis kundig getal; 12. vreemde titel; 14. uitroep van afkeer; 15. niets uitgezonderd; 17. muziekinstrument; 18. programmapunt; 20. muzieknoot; 21. muzieknoot; 22. as; 23. wijfjeshond; 24. agavevezels; 26. bijbelse stad; 28. loofboom; 29. stopteken; 31. kippenloop; 33. gehoororgaan; 34. reukorgaan; 35. deel v.e. kolenkachel. VERTICAAL: I. Hoogste punt; 2. wijfjesschaap; 3. voorzetsel; 5. voegwoord; 6. stremsel; 7. soort papegaai; 9. duivenhok; 12. spijsolie; 13. valies; 15. kloosteroverste; 16. ambacht; 17. stapel; 19. hand warmer; 25. bladgroente; 26. asvaas; 27. herkauwer; 29. spe lonk; 30. bid (Latijn); 32. thans; 33. rund. Oplossing van woensdag: Horizontaal: I. Klasse; 7. kraam; 8. minst; 9. reuma; 10. leer; II. vetsla; 12. liefst. Verticaal: 2. Lemma; 3. Spanje; 4. echter; 5. oker; 6. maquet te; 10. last; 11. vel. HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Killers Hij liet de wand los en trok zijn jas recht. „Heel gewoon", hernam hij op vastere toon. „Deze plaats is niet verlaten; net als ik al dacht. Zie je nu wel, jonge vriend?" „Hm", zei Tom Poes. „Zo gewoon zien ze er niet uit. Het lijkt wel alsof ze op een televisie scherm zitten." „Onzin", vervolgde heer Bommel. „Jij hebt altijd wat raars en je probeert me steeds weer van streek te maken. Maar ik ben blij, dat we gezelschap hebben. Nu kunnen we vannacht beter de tijd doden, als je begrijpt wat ik bedoel. Ik ga kennis met die heren maken." Zo sprekende zette hij zich in bewe ging en liep met voorzichtige tred naar de afgelegen hoek. „Niet doen", riep Tom Poes nog. „Die lui zitten in een andere tijd dan de onze!" Heer Ollie luisterde echter niet. „Goeden avond", sprak hij op aangename toon. „Mijn naam is Bommel..." De eigenaardige gasten keken op noch om. Hun stemmen bleven veraf en hun gedaanten duister en vaag - en dat beklemde de ondernemende heer toch wel. Hij deed nog een aar zelende pas voorwaarts, daarbij steun zoekende aan de oude klok die daar stond. Zijn onzekere beweging deed het meubel wankelen, de slin ger kwam in beweging en knarsend begon het uurwerk twaalf te slaan. Op hetzelfde moment werd de om geving helderder en de beide bezoe kers keken verrast op. „Hey!" sprak een van hen op lijmerige toon. „Kijk wat we daar hebben!" REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA *023 Fitnesskleding 1 Een modever schijnsel is het al lang niet meer. Fitness is een levensstijl geworden, vooral voor vrouwen. Om lekker te bewe gen is het pret tig aangepaste kleding te dra gen. Tal van sport- en ook lingeriemerken hebben specia le fitness-kle- ding in hun col lectie. Bijvoor beeld sportbe- ha's, die de borsten be schermen tegen heftige schok ken. Afhankelijk van de intensi teit van de sportbeoefe- foto cpd/triumph internat l7 ning en de belasting zijn er verschillende typen verkrijgba De beha's zijn doorgaans in korte tops verwerkt, waarbij brede band aan de onderzijde voorkomt dat de beha omh kan kruipen. Schouderbanden in de X- en Y-vorm voorkoi insnijden en afglijden, maar laten tegelijkertijd de schoui bladen vrij, waardoor een optimale bewegingsvrijheid tij< het sporten is gegarandeerd. De tops kunnen gemakkelijk het hoofd worden aangetrokken en zitten als een tweede 1 dankzij de elastische materialen, vaak in combinatie met I toen, die er voor zorgt dat het transpiratievocht wordt voerd, waardoor de huid droog blijft aanvoelen. Fitnesskleding 2 Van hetzelfde materiaal zijn ook de bijpassende, strakke broekjes gemaakt, zowel met korte als wat langere pijpjes. Qua kleur en dessinering vor men ze één geheel met de tops. Naast de sportieve, felle kleuren zijn het komende (sport)seizoen vooral de tin ten grijs, zwart, wit en don kerblauw favoriet. Wie eerst nog wat maandjes wil trainen alvorens in zo'n strakke outfit te kruipen, heeft de keuze uit allerlei comfortabele trai ningspakken: losse tops met sweatpants, uitgevoerd in ne, vormvaste badstof of zachte katoenen jersey. E kleurcombinaties zwart-i donker- en lichtblauw of met lichblauw geven dezi speciale trainingskleding modieus tintje. Met sport schoenen die voorzien zij van een speciaal schokde pingssysteem en een stabiliteit om blessures te voorkomen is de fitnessli hebster optimaal uitgerus voor een stevige workout 0p Ouderen en vitamine D FOTO cpd/triumph INTERNATIONl zar dot Nederland vergrijst. Bijna een kwart van de Nederlandse be volking is momenteel ouder dan 55 jaar. Over 25 jaar zal dit aantal zijn opgelopen tot bijne de helft van de bevol king. De meeste ouderen eten goed en krijgen voldoende voedingsstoffen binnen, blijkt uit onderzoek. Alleen vitami ne D is soms een probleem. Dat geldt met name voor mensen boven de 75 jaar, en 'jongere ouderen' die dage lijks minder dan een uur bui tenkomen. De hoeveelheid vitamine D in het lichaam is afhankelijk van de voeding (vooral halvarine, margarine, melk, kaas, vlees en vette vis) en de blootstelling van de huid aan daglicht. Een groot deel van de hoeveelheid vita mine D in ons lichaam wordt namelijk onder invloed van zonlicht in de huid aange- Anij schampignon dat maakt. Een proces dat mil der efficiënt verloopt, naa mate mensen ouder word Ouderen van 75 jaar en 'je gere ouderen' die weinig I ten komen komen niet aa 'a aanbevolen 7,5 microgranr per dag. Deze groep word dan ook aanbevolen vitan D-tabletten te gebruiken, deren hebben vitamine D dig omdat hun botmassa langzaam afneemt. Vitami 01 D zorgt ervoor dat de kalk wordt vastgelegd in de bol Hi ten. Behalve voldoende vil en mine D en voeding met ge s de noeg calcium (kalk) is beu orS( gen belangrijk om de botti - sterk te houden. Voor veel ouderen zijn wandelen, fl( sen of jeu de boules speler ideale sporten. Informatie Voedingstelefoon, tel. 070 3068810. Binnenkort te verwachten in de supermarkt: de anij- schampignon. De variant, die momenteel verder wordt ont wikkeld door het Proefstation voor de Champignoncultuur in Horst, is nu al te koop in gespecialiseerde winkels. „De nieuwe paddestoel verschilt net zoveel van een witte champignon als een geit van een schaap," zegt onderzoe ker Anton Sonnenberg. De paddestoel - die officieel agrarius arvensis of akker champignon heet - bestaat uit een geel, gesloten punt hoedje met een witte steel. Vers geplukt ruikt de akker champignon naar anijs. „Hoe dat komt weten we niet, wel licht door een aromatisch chemisch stofje." De aparte smaak is zijn troef, aldus Son nenberg. Volgens een Wage- nings proefpanel is de akker champignon iets scherper van smaak en ligt wat stevi o P\ in de mond, waarschijnlijk omdat hij wat vezeliger is. anijschampignon groeit trfo ger dan de witte champig non. Op dit moment is de D< nieuwkomer nog maar sp< 2 H disch verkrijgbaar bij enke 0 S; gespecialiseerde groentewi kels. De productie is slecht een paar ton per jaar, mini 2 p, dan 1 procent van het mar ottl aandeel van het bulkprodi ;iC champignons. Daarvan w< den jaarlijks 240.000 ton oogst. Een kweker vangt oi geveer drie gulden per kilo witte champignons en veei tien gulden voor de anijsvactu; ant. Sonnenberg: „Door df ws productiviteit te verhogen ls onderzoek, kan straks de p omlaag en is dit bijzonder! product voor meer mensei bereikbaar." Dl Dl AMCIDJ-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14