Vormgeving auto's niet veilig voor voetgangers KLM heeft tekort aan cabinepersoneel Fusie Russische olieconcerns Economie 'Vorig jaar veel minder toeristen naar Nederland' Cruiseschip 'opgerekt' moet privatisering versnellen 'Koks komen niet meer toe aan het uitoefenen van hun vak' Arsenal gaat voetballen in Oldenzaalse kleding -OENSDAG 27 JANUARI 1999 'jLYSTADHet nieuwe gebouw van het NISA, het Nederlands Insti- liut voor Scheeps en Onderwater Archeologie in Lelystad, wordt orgen geopend door staatssecretaris Rick van der Ploeg. In het ieuwe onderkomen, dat de vorm heeft van een omgekeerde tfheepsromp, wordt onder meer hout afkomstig van oude schepen pwerkt en geconserveerd. foto anp koen verheyden )mwisselen euro in twee weken ^sterdam De periode waarin de gulden plaats maakt voor de uro, wordt waarschijnlijk verkort van een maand tot twee we- 1,20 «n. Dat worden de eerste twee weken van het jaar 2002. Dit pmpromis werd bereikt na overleg tussen De Nederlandsche uo pnk (DNB) en branchevereniging Midden en Klein Bedrijf o,85 MKB), zo heeft een woordvoerder van DNB vandaag bevestigd. °'2o [et midden- en kleinbedrijf vond eigenlijk dat de guldens in 0^50 #n dag om moesten worden gewisseld in euro's. Het is nu 1.05 Verstag gegaan. De Europese Centrale Bank (ECB) had in een 3*qq erder stadium het omwisselen van de guldens in euro's in de- o!95 ember 1991 verboden. 3,90 I Jikkoord sociaal plan bij Van Melle 140 [eda« De vakbonden hebben met snoepfabrikant Van Melle uo fen akkoord bereikt over een sociaal plan voor de vestigingen in o.85 [eda en Weert. De leden van FNV Bondgenoten hebben er gis- olgo ren unaniem mee ingestemd. Van Melle gaat beide fabrieken ozo [organiseren vanwege het instorten van de Russische markt. o,20 janvankelijk zou dat in Breda 30 arbeidsplaatsen kosten en in ['oo [eert 110. Nu is afgesproken dat in Breda geen banen verloren i,30 kan en in Weert 85. Een aantal werknemers heeft inmiddels via atuurlijk verloop het bedrijf verlaten. Het plan houdt ook in U5 bt er de komende drie jaar geen gedwongen ontslagen vallen. 0^40 3 (ill Gates op bezoek bij Wim Kok ï.oo r r J o.70 |n haag Bill Gates, president van de Amerikaanse softwaregi- 3;00 knt Microsoft, brengt volgende week woensdag een bezoek 5.oo in premier Wim Kok. De bewindslieden Jomtsma (verkeer), alm (financiën) en Van Boxtel (millenniumprobleem) zijn 3'oo erbij aanwezig. Het overleg heeft een informeel karakter en is 4,25 [n initiatief van minister Hermans (onderwijs). Gates is in Ne- 4'3° prland om het congres 'Microsoft at Work, exhibition and con- 130 [ntion 1999' in Den Haag toe te spreken. Dit congres voor we- o 25 ?rver^°PerSi ontwikkelaars en gebruikers wordt elke twee jaar 0;90 [houden. Gates spreekt ook de kabelexploitanten, die verenigd 0^45 nn in de Vecai, toe. 4,35 i iouwsector faillissementsgevoelig ®'2Q otterdam De Nederlandse aannemerij blijkt faillissementsge- s!oo kelig. Het aantal zaken dat op de fles ging nam vorig jaar met 2.85 g procent duidelijk af, maar in de bouw voltrok zich de daling 5|2o Ijnder snel dan in andere bedrijfstakken (8,4 procent). Dat 430 lijkt uit onderzoek van het bureau Dun Bradstreet, geba- j:'®® jerd op gegevens van de Nederlandse rechtbanken. Bijna de 3;30 elft van de faillissementen in de bouw hadden vorig jaar be- 2,20 pkking op besloten vennootschappen. Daarentegen gingen er jlatief minder eenmanszaken op de fles. De meeste faillisse- (enten zijn in 1998 uitgesproken in Zuid-Holland, 22,4 procent in het totaal. In deze provincie zijn echter wel 21,8 procent |n de aannemers gevestigd. u2 [SB stunt met hypotheektarieven Lsterdam-utrecht De VSB Bank, onderdeel van het Fortis- uo [ncern, stunt opnieuw met de hypotheektarieven. De rente op leningen met een looptijd van tien jaar is verlaagd tot 4,5 jocent. De rente is enkele weken geldig. De bank is daarmee uo goedkoopste aanbieder. De meeste collega's hanteren tarie- 3.40 L van 4,7 of 4,8 procent. Of de andere banken de stap van SB volgen is de vraag. De ABN Amro, een van de machtigere elers op de hypotheekmarkt, verlaagde haar tarieven al op 14 puari. „Een verlaging is dan ook niet aan de orde", zegt een oordvoerder van de bank. [ieuwe stimulans zonne-energie recht Er moeten de komende vier jaar 65.000 zonneboilers Q" jkomen. Daartoe hebben ruim dertig partijen gisteren in trecht een convenant gesloten. De overheid wil dat er in 2010 0.000 zonneboilers in ons land staan. Het zijn er nu nog maar .000. en er komen er duizend per maand bij. Verwarmen van iter met een zonneboiler spaart energie en het milieu. Het obleem is nog steeds de prijs van de apparatuur. Door de af- t te stimuleren zou die verder kunnen zakken. De overeen- mst is de opvolger van de Meerjarenafspraak Zonneboilers 1994, maar heeft een breder draagvlak. Naast het ministerie n economische zaken doen onder meer twaalf fabrikanten, rtien energiedistributiebedrijven, het ministerie van VROM de Vereniging Nederlandse Installateurs mee. stricht-haarlea/l Europese Commissie wil maatregelen na botsproeven Auto-ontwerpers moeten veel meer rekening houden met de veiligheid van voetgangers. Door een verande ring in de vorm van de bumpers en de motorkap kan bij een aanrijding het letsel van de voetganger beperkt blij ven. De Europese Commissie komt nog voor de zomer met wetsvoorstellen om de autoproducenten hiertoe te dwingen. delijkheid' Europees Commissaris Kin- nock (transport) benadrukte gisteren de noodzaak van veili ger auto's. Elke dag sterven er 123 mensen op de Europese wegen aan de gevolgen van een verkeersongeval. Jaarlijks zijn dat circa 45.000 doden. Kin- nock prees de autofabrikanten voor hun inspanningen om wa gens met steeds betere veilig heidsmaatregelen uit te rusten. De tests die de Commissie sa men met consumentenorgani saties uitvoert, dragen daar vol gens de Kinnock zeker toe bij. De resultaten dienen immers BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De Commissie reageert hier mee op de gisteren gepresen teerde resultaten van botsproe ven met de meest verkochte kleine gezinsauto's. De veilig heid van de bestuurder en zijn passagiers is in de Ford Focus, Mercedes A, Opel Astra en Re nault Megane volgens de test goed geregeld. Alleen de Ford Escort en de Nissan Almera scoorden beduidend slechter. Maar géén van de zes onder zochte auto's scoorde goed als het gaat om 'voetgangersvrien- steeds meer als advies voor au tokopers. Het meest recente onderzoek naar kleine familiewagens toont aan dat de veiligheid voor de inzittenden steeds beter wordt gewaarborgd. Bij de botsproef (64 km/u frontaal; 50 km/u zij kant) kregen de Ford Focus, de Mercedes A, de Opel Astra en de Renault Megane het maxi mum aantal van vier sterren. Voor de Megane was het de tweede test, die dankzij de extra (standaard) aangebrachte air bags nog beter uitviel. De Es cort en de Nissan Almera ka men niet verder dan twee ster ren. De Commissie vindt dat de waarschuwing tegen het plaat sen van kinderzitjes tegenover een airbag, in alle auto's veel duidelijker moet worden aan gebracht. Een openklappende airbag kan een kind ernstig ver wonden. Beangstigend zijn de testre sultaten voor potentiële slacht offers op straat. Door hun vormgeving haalden de Escort en de Focus twee (van de vier) sterren op het punt van de voetgangersvriendelijkheid. Opel, Nissan en Renault kregen er slechts één, terwijl de Merce des vanwege zijn afwijkende vorm (korte neus, groot raam) niet getest kon worden. De Commissie vindt dat traliewer ken als extra bumper (vooral populair bij terreinwagens) ver boden moeten worden. Het onderzoek maakt deel uit van een langer lopende reeks. In 1997 belandde de eerste serie modale personenwagens op de botsbaan, vorig jaar gevolgd door zeven duurdere auto's. De Nederlandse regering betaalt mee aan de tests, cfie verder worden ondersteund door ANWB en Consumentenbond. NBT verbaasd over cijfers MADP.ID-DEN HAAG AFP-ANP Nederland heeft vorig jaar te maken gehad met een flinke vermindering van het aantal buitenlandse toeristen: 7,6 procent. Dat blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers van de Wereldorganisatie voor Toerisme in Madrid. Het Ne derlands Bureau voor Toeris me, dat in februari met de jaarresultaten komt, is erg verbaasd over de cijfers. Di recteur Th. Schmitz: „We gaan er nog steeds vanuit dat er vorig jaar een groei was met enkele procenten. Ik ben heel benieuwd waar de gege vens vandaan komen." Nederland behoorde tot de landen met de grootste ach teruitgang. Flinke inzinkin gen waren er ook in Honga rije (15 procent), Singapore (14,3 procent), Hongkong (7,7 procent) en Australië (7,1 procent). Tot de grootste winnaars behoorde Portugal met een stijging van het aan tal buitenlandse toeristen met 16 procent. Groeicijfers rond de tien procent boekten Spanje, Griekenland, Ierland, Kroatië, Zuid-Afrika, Tunesië en Brazilië. Over de hele wereld gezien steeg het aantal buitenlandse toeristen ondanks de crisis in Azië met 2,4 procent tot 625 miljoen. In 1997 bedroeg de groei ook 2,4 procent en in 1996 was het 5,5 procent. De inkomsten uit het internatio nale toerisme stegen vorig jaar met 2 procent tot 845 miljard gulden na een stijging met slechts 0,1 procent in 1997. Frankrijk bleef vorig jaar verreweg het meest geliefde vakantieland. Het aantal bui tenlandse toeristen nam toe met 4,7 procent tot 70 mil joen. Spanje heroverde de tweede plaats met 47,74 mil joen bezoekers (plus 10 pro cent). Arme landen in problemen door millennium WASHINGTON Rtr-AFP Voor de meeste ontwikkelings landen is het al te laat om af doende maatregelen te treffen tegen het millenniumprobleem. Dat concludeert de Wereldbank op basis van een gisteren gepu bliceerde enquête onder 139 ontwikkelingslanden. Daaruit blijkt dat in slechts 54 landen sprake is van een nationaal be leid om te voorkomen dat com puters het bij de eeuwwisseling laten afweten. Van die groep hebben maar twintig landen concrete maatregelen geno men. De Wereldbank wijst erop dat zelfs de armste ontwikkelings landen afhankelijk zijn van computers voor essentiële za ken als stroomvoorziening, te lecommunicatie, voedseldistri butie en medische zorg. Het fa len van apparatuur kan daarom levens kosten. De Wereldbank wijt de on achtzaamheid deels aan het feit dat de economische crises in Azië, Rusland en Latijns-Ameri- ka de aandacht van het pro bleem hebben afgeleid. De We reldbank verstrekt speciale le ningen voor het aanpakken van het millenniumprobleem. bremerhaven Op de scheepswerf van Lloyd in de Noord-Duitse stad Bremerhaven is een fraai staaltje van scheepsuitbreiding verricht. Het crui seschip 'Norwegian Majesty' werd eerst in twee stukken gezaagd met snijbranders. Vervolgens werd er in een drijvend dok een nieuw 33 meter lang middenstuk tussengezet. En daarna werden de drie delen weer aan elkaar gelast. Het is de derde keer in een jaar dat een cruiseschip van de Norwegian Cruise Line wordt verlengd. foto ap jörc sarbach Startsein voor privatisering van Air France PARUS Rtr-DPA-ANP De Franse regering heeft giste ren het startsein gegeven voor de gedeeltelijke privatisering van luchtvaartmaatschappij Air France. Parijs liet weten de ko mende weken 32 miljoen aan delen aan te bieden, ofwel 17,4 procent van het totale aande lenkapitaal. De prijs voor institutionele beleggers zal liggen tussen 26,40 en 31,25 gulden per aan deel. Kleine beleggers krijgen een bescheiden korting. De op brengst voor de staat zal ruim 900 miljoen bedragen. Voor institutionele beleggers zijn 15,8 miljoen aandelen gere serveerd en voor particuliere beleggers 13,5 miljoen. De rest is bestemd voor de piloten van Air France en ander personeel. De staat behoudt een meerder heidsbelang. De privatisering van Air Fran ce had het afgelopen najaar al zullen beginnen, maar werd uitgesteld wegens salariscon flicten met het personeel. De maatschappij is genoemd als kandidaat voor versterking van de alliantie van KLM, North west Airlines en Alitalia. SCHIPHOL'ANP Als KLM er niet in slaagt op korte termijn grote aantallen stewards en stewardessen aan te trekken, komt de uitvoering van de zomerdienstregeling in gevaar. Dat zegt de Vakbond voor Nederlands Cabineperso neel (VNC) die heeft becijferd dat KLM een tekort van 500 mensen heeft onder het cabine personeel. VNC-voorzitter Gerda Oskam noemde de situatie gisteren 'ronduit zorgwekkend'. Het grote knelpunt zit bij het wer vingsbeleid. Uit gegevens van KLM blijkt dat de belangstelling voor een baan als steward of stewardes drastisch is terugge lopen. Zo kwamen in 1995 nog ruim 5.500 geïnteresseerden af op een selectiedag. Vorig jaar was dat aantal gedaald tot ruim 2.400. De grote behoefte aan meer cabinepersoneel heeft te maken met de groei van het aantal KLM-vluchten. Die bedraagt dit jaar naar verwachting 4,4 pro cent. De groei zal zich vooral manifesteren in het drukke zo merseizoen, dat op 1 april be gint. De KLM ontkent dat de dienstregeling gevaar loopt en zegt dat het de wervingsafde ling zal lukken voldoende per soneel aan te nemen. De on derneming heeft tot maart voh gend jaar 800 nieuwe mensen in de cabines nodig. Dat komt door groei, natuurlijk verloop en ziekteverzuim. „Het ziekte verzuim is met zo'n tien pro cent pittiger dan normaal", al dus een woordvoerder. Het KLM-gemiddelde ligt op zeven procent. De KLM heeft meer dan 7.000 stewards en stewar dessen. Een van de mogelijkheden die Oskam ziet is dat Transavia, Martinair en KLM samen gaan werven. Het probleem van te weinig cabinepersoneel doet zich namelijk ook voor bij deze andere leden van de KLM- groep. Nu gaat ieder nog apart de arbeidsmarkt op. Bovendien is voor de VNC onderlinge uit wisseling van personeel be spreekbaar. Dat zou zelfs kun nen inhouden dat vliegend per soneel op een bepaald moment op de grond wordt ingezet. De VNC is van plan eind vol gende maand een campagne te starten om meer mensen te in teresseren in een baan in de lucht. Bovendien zal de VNC de komende weken de nu ontsta ne situatie bespreken met de directies van de maatschappij en. Onlangs werd bekend dat ook de instroom op de KLM- vliegschool op Eelde de afgelo pen tijd is gedaald. MOSKOU DPA-ANP Strenge overheidsregels bedreigen toprestaurants De Russische regering wil de drie oliemaatschappijen Ros- neft, Slavneft en Onako samen voegen. Moskou zal daama een nieuwe poging wagen tot priva tisering van de olie-industrie. De Russische staat zou in de combinatie een belang krijgen van 75 procent. Ze beschikken samen over de grootste aard oliereserves ter wereld en pro duceren jaarlijks ongeveer 55 miljoen vaten olie. De privatisering liep vorig jaar op een fiasco uit. Rosneft, het grootste Russische oliecon cern, stond maanden in de ver koop, maar zonder resultaat. Zo haakte Shell af omdat zijn an dere Russische energiepartners Gazprom en Lukoil al in pro blemen verkeerde. Er is niet veel buitenlandse interesse voor de Russische energiesector, ondanks zijn grote potentie. Ook het afstoten van een 2,5 procentsbelang van Gazprom, de grootste gaspro- ducent ter wereld, kostte Mos kou vorig jaar veel moeite. Uit eindelijk ging het Duitse Ruhr- gas er mee aan de haal voor een prijs die net boven het gevraag de minimum lag. Deskundigen wijten de ge brekkige belangstelling aan de onzekere economische en poli tieke situatie in Rusland. Verder verkeert de energiesector in grote betalingsproblemen. Onako werd vorig jaar nog ach tervolgd door de belasting dienst voor een schuld van 68 miljoen gulden. Bovendien lijdt de sector onder de fors lagere olieprijs. De Russische regering moet privatiseren om de begro tingstouwtjes aan elkaar te kun nen knopen. iëlle nijland-anp restaurants dreigen in gevaar te ïen door verstikkende regelgeving de overheid. Dat zegt de Belgische kok J. Bruneau. Voor de authentie- maak van het eten is het absoluut dzakelijk dat ambachtslieden op itionele wijze kunnen blijven ko- Hygiënevoorschriften staan die sfeelijkheid in de weg. Een rondgang ;s een aantal Nederlandse restau- :s leert dat de eigenaren de regelin- vooral lastig en overdreven vin- ivisiekok Joop Braakhekke kan zich edig vinden in de woorden van „Neem de import van kazen, moeten tegenwoordig allemaal ge- teuriseerd zijn, maar dat is hele- il niet lekker", weet Braakhekke. hebben juist af en toe wat bacte- nodig om ons immuunsysteem op te houden, maar niemand die je rover hoort." lasmeijer, bedrijfsleider van het erbroekse restaurant Het Oude huys sluit zich aan bij Braakhekke: pasteuriseerde kaas is dode kaas. tnieke smaak verdwijnt totaal. zelfde geldt voor yoghurt. Ook dit Het werken in de keuken van een restaurant wordt aan steeds meer voorschriften en regels gebonden. archieffoto henk bouwman zuivelprodukt heeft bacteriën nodig." B. Koster, bedrijfsleidster van het Haarlemse kaashuis La Muse, voorziet grote problemen als het Europees Par lement een verbod invoert op 'rauw- wemelkse' kazen. Deze kleine boeren- kaasjes, bereid uit ongepasteurisseer- de melk, zitten vol bacteriën. „Maar dat maakt ze juist zo lekker en boven dien bevordert dp kaas de spijsverte ring. Ik hoop dat het verbod nooit wordt doorgedrukt, want dan kan ik mijn deuren wel sluiten." De Picobello uit Heeze of de Machedoux uit Zeven huizen en Franse brie de meaux, de camembert au lait cru en de roquefort zullen uit het assortiment verdwijnen. Directeur J. Peters van het Bedrijfs- schap Horeca en Catering meent: „Ondernemers in de horeca moeten welhaast duivelskunstenaars zijn om hun bedrijf goed te managen. De ver stikkende en vaak onredelijke regelge ving is een bron van irritatie volgens Peters. „De regels zijn zo overheer send, dat koks niet meer toekomen aan het uitoefenen van hun vak." Plas- meijer valt hem bij: „De overheid gaat te ver. Om een voorbeeld te noemen: we mogen geen kaasplank meer in het restaurant zetten. De kaas moet uit de koeling komen, maar je moet die juist op kamertemperatuur serveren." In de nieuwe Warenwet is de HACCP- methode opgenomen; een soort hygië- nestappenplan voor restaurants. „Rampzalig", volgens Plasmeijer: „Alle restaurants zijn verplicht hun vlees, groenten en vis te registreren. Het is allemaal veel te ambtelijk; de hele goe derenstroom moet je administratief bijhouden. Ook de temperatuur van alle produkten moet voor en tijdens het koken gemeten worden. Werkelijk alles moet worden gedaan om besmet ting te voorkomen. We komen er niet door in de problemen, maar de regel geving is overdreven en lastig." Kenmerkend voorbeeld vindt R. Stuit, eigenaresse van het Santpoortse chalet 'De Uilenboom', de snijplanken. „Vroeger had ik vier snijplanken en nu tien. Je moet er een hebben voor bij voorbeeld vlees, maar ook een voor respectievelijk vis, groente en vruch ten. Voor elk produkt een andere kleur plank. Ook moet je alles afgedekt weg zetten, maar dat is bijna niet te doen. Je doet dat thuis toch ook niet. Natuurlijk zijn sommige regels heel nuttig, maar het wordt al snel overdre ven en dat maakt het werken lastig. Je mag de mixer ook niet meer met doe ken schoonmaken; dat moet met pa pier gebeuren. De spoelbakken zijn verdeeld in een koude en een warme kant. Bij de koude kant mag je geen pan afspoelen, maar wel je handen wassen, en omgekeerd. De kok gaat echt geen rondje lopen om zijn han den te wassen. Al die maatregelen kos ten veel tijd en geld." OLDENZAAL GPD Fashion drie jaar geleden sa men met Phien Dieters. Beiden werkten bij het textielbedrijf Love Fashion, dat in 1996 fail- liet ging. „We zijn nog een tijdje met enkele collega's bezig geweest met een management buy-out, maar dat liep stuk. Binnen drie weken zijn we met z'n tweeën opnieuw begonnen. Vanuit het niets." Philex Fashion zette het merk Uppermen in de markt; een kledinglijn in het duurdere seg ment. In de Randstad en het zuiden van ons land verkoopt het merk goed. Ook in België en Frankrijk hangt Uppermen in de rekken en sinds kort wordt er ook geëxporteerd naar de VS en Canada. Philex Fashion in Oldenzaal gaat een aparte kledinglijn ma ken voor de Engelse voetbal club Arsenal. Daardoor zullen spelers als Dennis Bergkamp en Mare Overmars straks 'Twent se' kleding dragen. Het tenue wordt onder de merknaam AFC (Arsenal Football Club) ook ver kocht in de vijf clubwinkels in en rondom Londen, en via een postorderbedrijf. Voor Philex Fashion betekent de opdracht een doorbraak. Di recteur Lex Schukking: „Man chester United is al wat eerder met de verkoop van eigen kle ding begonnen. In één jaar gin gen daar 700.000 kledingstuk ken over de toonbank." Schuk king startte het bedrijf Philex

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9