Amerika rekt 'spelregels' voor acties tegen Irak op Ultimatum gesteld aan Kosovo Buitenland Senaat stemt over Sluiting uitgesteld van Duitse kerncentrales Europese Commissie wil extra fraudejagers Finnen: Servië knoeide met bewijzen van Racak iproepen getuigen Jordanië bidt voor doodzieke koning Hussein India viert 'Dag van de Republiek OENSDAG 27 JANUARI 1999 trens minister van defensie in Israël 'r I iyst fguzALEMDe Israëlische premier Netanyahu heeft gisteren loshe Arens benoemd tot minister van defensie in zijn kabinet lat tot de verkiezingen van mei regeert. Arens volgt Yitzhak ilordechai op, die zaterdag door Netanyahu werd ontslagen na en conflict. Arens daagde maandag Netanyahu uit als kandi- iaatpremier van de Likudpartij bij de verkiezingen van 17 mei. Pr.ect )e premier won met grote overmacht. De 73-jarige Arens had erder laten weten een aanbod van Netanyahu voor de minis- irspost te accepteren, als hij geen kandidaatpremier zou wor- len. Meer dan 3.000 doden in Freetown' door a gEETOWN De strijd in de Sierraleoonse hoofdstad Freetown geeft ieeft meer dan 3.000 levens gekost, melden medewerkers van iekenhuizen in de stad. In de ziekenhuizen komen nog steeds alrijke gewonde en zwaar verminkte mensen binnen, die tij- viss« lens hun vlucht door de gewelddadige rebellen zijn toegeta- eld. Inwoners van de wijken Fisher Lane en Kissy die naar hun uizen zijn teruggekeerd om vermiste familieleden te zoeken, p te Jieffen er veel lijken aan, sommigen verkoold tijdens een brand hun woning. Streed ïess raadpleegde waarzegger Tkaaru PNDEN Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess liet zich bij zijn :ert^ nysterieuze vliegreis naar Schotland in mei 1941 mogelijk door en waarzegger inspireren. Dat blijkt uit dossiers van de Britse [eheime dienst MI5, die vandaag openbaar zijn gemaakt. Als re- het Je !en voor ziJn reis noemde Hess dat hij vredesonderhandelingen ussen de nazi's en Groot-Brittannië op gang wilde brengen. Hij ferd direct aangehouden en verbleef de rest van de Tweede «tent Wereldoorlog in Britse gevangenschap. De omstandigheden an de reis, waarvan Hitier niet zou hebben afgeweten, zijn al- ijd duister gebleven. Amerikaanse jongen vermoordt zusje irlando Een elf-jarige jongen uit Minneola in Florida is giste- ken u en in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op zijn hetp nee jaar oudere zusje. Volgens de politie schoot hij haar maan- ag met het geweer van zijn vader in de rug toen ze zat te ont- at,oiv 'jten- De ouders van het tweetal waren toen al naar hun werk. Kei >e politie vond de dertienjarige Constance Boykin dood op de eukenvloer, nadat haar broertje Patrick het alarmnummer had A|pf* ebeld met de mededeling dat zijn zus was doodgeschoten. Iver het motief voor de moord is volgens de politie nog niets ekend. Alle inzittenden VN-toestel dood 1ANDAEen reddingsteam van de Verenigde Naties dat het Tak heeft bereikt van een VN-vliegtuig dat op 2 januari vlakbij en oorlogsgebied in het Angolese oerwoud is neergestort, heeft laarin alle negen inzittenden dood aangetroffen. Gevechten jssen het Angolese leger en rebellen van de verzetsbeweging 3 INITA hadden het eerder onmogelijk gemaakt het wrak te be- r eiken. Rond de cockpit van het toestel waren kogelgaten te ïen. Of de beschieting heeft bijgedragen aan het ongeluk of het Deni ad veroorzaakt, werd niet gezegd. Op 26 december was in An- ola ook al een VN-vliegtuig neergestort. Ook bij dat ongeluk ivamen alle inzittenden, veertien, om het leven. Iran ontwikkelt biologische wapens' mz°^ iashington De Iraanse oppositie-in-ballingschap heeft giste- en de regering van president Mohammad Khatami ervan be- chuldigd dat zij biologische wapens ontwikkelt. De Nationale Sad van het Verzet van Iran beschrijft vier regeringscentra die ]r' etrokken zouden zijn bij de productie van biologische wapens, lok zou Iran beschikken over zes onderzoekscentra die zich i, Leidt ouden specialiseren in b-wapens. De regering-Khatami ont- ent dat zij een nucleair of b-wapensprogramma zou bezitten, an heeft zowel het internationale verdrag tegen chemische als at tegen biologische wapens ondertekend. Amerikanen gaan bang door het leven iashington De Amerikanen schatten veel risico's in het leven eel hoger in dan deze daadwerkelijk zijn. Dit blijkt uit onder- dstrj. oek dat het Centrum voor Risicoanalyse van de Harvard Uni- n ersity vandaag heeft gepubliceerd. Zo schatten de ondervraag- rzorgt en het risico om bij een auto-ongeluk ernstige verwondingen p te lopen, gemiddeld op 50 procent, terwijl dat daadwerkelijk procent moet zijn. Ook schatten mannen en vrouwen het risi- op respectievelijk prostaat- en borstkanker op zo'n 40 pro mt. terwijl dat zo'n 10 procent is. Volgens onderzoeker John raham worden de risico's mogelijk hoger ingeschat doordat de ledia slechte dingen uitvergroten.Ook zou er sprake kunnen jn van een gebrek aan kennis inzake kansberekening. JG °L,!$r't trainde valken tegen postduiven >nden« De Britten hebben tijdens de Tweede Wereldoorlog ilken getraind om postduiven in de lucht aan te vallen en te 6 i )den. Zo moest worden voorkomen dat Duitse spionnen met Dstduiven inlichtingen naar het vaste land zonden. Dit blijkt t archieven van de geheime dienst MI5 die na 54 jaar open n pa in gegaan. Of er daadwerkelijk op deze manier postduiven uit mtiii t lucht zijn gehaald, vermelden de documenten niet. i Brej rechtszaak tegen president Clinton Oud-diplomaat VN beschuldigt VS en Britten van 'volkerenmoord' De Verenigde Staten hebben hun 'spelregels' voor acties tegen Iraakse schendingen van de vliegverboden in het noorden en zuiden van Irak opgerekt. Amerikaanse pilo ten die boven de no-flyzones patrouilleren, mogen nu bij een aanval behalve de bron van de beschieting ook andere Iraakse luchtafweerinstallaties bombarderen. WASHINGTON Rtr-AFP Veiligheidsadviseur Sandy Ber ger zei gisteren dat de verrui ming van de regels nodig is om een adequaat weerwoord te bieden op de toegenomen Iraakse provocaties van gealli eerde vliegtuigen in de no-fly- zones. Sinds de Amerikaans- Britse luchtacties van Desert Fox is Irak zich volgens hem steeds uitdagender gaan opstel len. Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen kwamen gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag in actie tegen doelen in de noordelijke no-flyzone. De toe stellen van de basis Ingirlik in Turkije bestookten vijf doelen, waaronder twee radarinstalla ties en een artilleriesysteem, nadat ze bedreigd waren door de Iraakse luchtafweer. Voor zover bekend zijn er bij de acties van gisteren geen bur gerdoelen geraakt, zoals maan dag. Toen meldde Irak dat bij een bombardement in de zui delijke no-flyzone een woon wijk van de havenstad Basra was geraakt. Daardoor zouden elf mensen zijn omgekomen. Het Pentagon gaf toe dat een van de raketten per ongeluk in de woonwijk terecht is geko men. De Iraakse leider Saddam Hussein zwoer gisteren de aan val op Basra te zullen wreken. Hij haalde niet alleen uit naar de VS, maar ook naar niet met name genoemde Arabische lan den die hij omschreef als 'me deplichtigen van de duivel'. Vooral Koeweit en Saudi-Arabië moesten het ontgelden. Door de internationale sanc ties tegen Irak vallen er in het land per maand zeker vijfdui zend doden. Dit zegt de voor malige VN-medewerker Dennis Halliday vandaag in The Guar dian. De Ierse oud-diplomaat werkte voor de humanitaire hulpprogramma's van de VN in Irak. In september vorig jaar trad hij af als coördinator van het olie-voor-voedsel-program- ma, uit protest tegen de sanc ties. Halliday houdt de Verenig de Staten en Groot-Brittannië 'medeverantwoordelijk', en spreekt zelfs van 'volkeren moord'. new dehli Een Indiaanse legereenheid marcheert langs het presidentiële podium tijdens de jaarlijkse 'Dag van de Republiek'-parade. India vierde deze dag gisteren voor de eerste keer als nucleaire macht. Naast de militair getinte parade werd ook een nieuwe raket getoond. FOTO EP A JOHN MACDOUGALL Contactgroep dreigt met militaire acties van NAVO dichtbij LONDEN Rtr-DPA-AP De Contactgroep voor het vroegere Joego slavië gaat vrijdag dreigen met militaire ac ties van de NAVO in Kosovo. Als de leiders van Joegoslavië en van de Albanese meer derheid in de Servische provincie niet bin nen tien weken tot onderhandelingen over gaan, zal het Atlantisch bondgenootschap volgens westerse diplomaten optreden. De ministers van buitenlandse zaken van de Contactgroep (Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Rusland, Italië, Duitsland en Frankrijk) komen vrijdag in Parijs bijeen om het ultimatum te bekrachtigen. Maar eerst moet de NAVO het vandaag eens wor den over een waarschuwing aan de Joego slavische president Milosevic. De voorzitter van het militair comité van de NAVO, generaal Naumann, beklem toonde gisteren dat de NAVO alleen militai re doelen zal aanvallen. Hij was een van de twee hoge generaals van het westers bond genootschap die Milosevic er vorige week van probeerden te doordringen dat de NAVO snel kan ingrijpen. Deze missie had geen resultaat. In Moskou gaven de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Albright en haar Russische ambtsgenoot Ivanov een verklaring uit waarin zij van Milosevic eisen dat hij de etnische Albanezen in Kosovo 'inhoudelijke autonomie' geeft. Albright en Ivanov onthielden zich van een verwijzing naar eventuele militaire druk op Joegoslavië. Rusland is gekant te gen geweld in de Balkan. De Russische pre sident Jeltsin benadrukte in een telefoon gesprek met Albright dat voor geweld tegen Joegoslavië machtiging van de Veiligheids raad van de VN nodig is. Albright zei echter op vragen van verslag gevers dat de VS en hun bondgenoten 'een combinatie van politieke en militaire druk' op de Joegoslavische president overwegen. Zij noemde het sturen van grondtroepen - ook Amerikaanse militairen - naar Kosovo een optie. Dan moet er echter wel eerst een bestand zijn. BERLIJN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De energiebedrijven hebben gisteren de eerste slag om de sluiting van de kerncentrales in Duitsland gewonnen. De rood groene regering zwichtte voor hun eis dat er per 1 januari 2000 geen verbod komt op de opwerking van nucleair afval in opwerkingsfabrieken in Frank rijk en Engeland. Dat verbod had volgens de exploitanten een 'sluiting via de achterdeur' van hun centrales betekend. De meeste kerncentrales hebben geen opslagruimte voor het nu cleaire afval en de energiebe drijven zouden daardoor ge dwongen worden hun centrales voortijdig uit te schakelen. Het tot nader order opschor ten van het opwerkingsverbod was het belangrijkste resultaat van de eerste onderhandelin gen over de sluiting van de ne gentien centrales, die ruim een derde van de elektriciteit in Duitsland leveren. De regering van bondskanselier Schroder wil de sluiting in overleg met de exploitanten en zonder schade claims tot stand brengen. Maar de laatste hadden gedreigd de onderhandelingen te boycotten zolang het opwerkingsverbod niet van tafel was. Schroder accepteerde maan dag de wens van de exploitan ten. Hij passeerde daarmee zijn Groene minister van milieu, Trittin, die het verbod per 1 ja nuari 2000 had willen laten in gaan. De concessie aan de ex ploitanten geldt als een bittere nederlaag voor de Groenen. Schroder en de energiebedrij ven besloten gisteren geen nieuwe datum voor een alge meen opwerkingsverbod vast te leggen. Werkgroepen zullen de situatie per centrale bekijken. Ook zullen er vergunningen worden verleend voor de bouw van afvaldepots bij de centrales. In maart vindt de tweede ronde van de onderhandelin gen plaats. Dan komt het groot ste probleem aan de orde: de sluiting van de centrales. De ex ploitanten gaan in beginsel ak koord met sluiting, maar willen deze zo lang mogelijk uitstellen. De centrales zijn hun belang rijkste inkomstenbronnen. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De Europese Commissie wil 150 extra financiële specialisten aantrekken om fraude met be lastinggeld tegen te gaan. De uitbreiding van het ambtena renapparaat, die ruim dertig miljoen gulden kost, moet gro tendeels uit de bestaande be groting worden betaald. De aanvraag voor extra amb tenaren zal komend voorjaar worden ingediend door de Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie. Zij reageert daarmee op de reeks van fraudezaken die afgelopen maanden naar buiten kwam. Twee weken geleden stuurde het Europees Parlement de Commissie bijna naar huis we gens wanbeheer over de jaar lijkse EU-begroting van 190 miljard gulden. Commissievoorzitter Santer wees al eerder op het steeds verder uitdijende takenpakket van zijn club en het tekort aan personeel. De Commissie telt momenteel ruim 20.000 ambte naren. Gebrek aan menskracht heeft ertoe geleid dat veel sub sidieprogramma's zijn uitbe steed aan organisaties, waarop de controle vervolgens onvol doende was. De 150 nieuwe specialisten moeten vooral de financiële controlediensten van de Commissie versterken. De EU-ambtenarenbonden menen dat dit aantal geen zo den aan de dijk zet. Zij vragen om vier- tot vijfduizend nieuwe werknemers. Europees Com missaris Liikanen (personeels beleid) noemt dit onverkoop baar aan de EU-lidstaten, die uiteindelijk opdraaien voor de kosten. Om die reden wil Liika nen ook de 150 extra mensen zoveel mogelijk uit het bestaan de budget betalen. PRISTINA AP Finse gerechtelijke deskundi gen zijn door mogelijk geknoei met bewijzen misschien niet in staat vast te stellen of 45 etni sche Albanezen in het Koso- vaarse dorpje Racak zijn geëxe cuteerd of omgekomen in de strijd. De Finse patholoog-anatoom Helena Ranta zei dat het moei lijk is vast te stellen wie achter eenvolgens over de lichamen van de 45 etnisch-Albanezen heeft beschikt. „Gerommel met het bewijsmateriaal is mogelijk geweest Het zou kunnen dat er bewijzen zijn vervalst. Dit zal worden besproken met de Joe goslavische autoriteiten." De lichamen werden direct na de vondst meegenomen door de Serviërs, die een eerste autopsie verrichtten op zestien QRRESPONDENT )e Amerikaanse Senaat stemt anavond over de cruciale en te raag of er in de rechtszaak president Clinton ge- geipai ujgen moeten worden opge- oepen. De aanklagers in het iroces hebben de Senaat ver- jsdt ocht drie getuigen te dag- 1 Rlt aarden: Monica Lewinsky, lintons vertrouweling Ver ion Jordan en Clintons advi- eur Sidney Blumenthal. Het ag er afgelopen nacht naar Lejdj at dat de Republikeinse e' teerderheid van de Senaat al besluiten tot het horen an deze drie getuigen, g Zowel de Republikeinse actieleider Trent Lott als ijn Democratische collega om Daschle zei ervan uit te dat de motie van de anklagers langs partijpolitie- e scheidslijnen zal worden anvaard. De Republikeinen n ebben een meerderheid van ijf zetels in de honderd le- 00)fn ellende Senaat. Dit bete ent dat Clintons partijgeno- vari( ri de steun van zes gematig- ch 0 e Republikeinen nodig heb- norm en om de balans in hun toep oordeel te doen omslaan. De oude landpunten van een achttal ïmatigde Republikeinen le- rbo(1 en zich gisteren evenwel te erharden. Als de Senaat besluit tot het dagvaarden van Lewinsky, Jordan en Blumenthal, dan zullen de verhoren van de ge tuigen in eerste aanleg achter gesloten deuren plaatsvin den. De aanklagers verwach ten dat de getuigen een nieu we impuls zullen geven aan het proces dat langzaam leek dood te bloeden. Wordt de motie van de aanklagers ver worpen, dan is het proces te gen Clinton zo goed als voor- bij. De aanklagers willen bij voorkeur ook president Clin ton aan de tand voelen. En wel omdat hij in deze zaak niet alleen verdachte, maar ook hoofdgetuige is. Het ging hen echter te ver de Senaat daartoe om een dagvaarding te vragen. Clintons woord voerder liet in een reactie we ten dat de president geens zins van plan is in te gaan op de uitnodiging van de aankla gers. De Senaat zal vandaag ook stemmen over de motie van de Democratische senator Robert Byrd. Deze heeft ge vraagd om onmiddellijke stopzetting van de rechts zaak. Byrds tactische motie - die moet aantonen dat er on- voldoénde stemmen zijn om de president af te zetten - zal zo goed als zeker worden ver worpen. TELAVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Net een dag na zijn benoeming beleeft de nieuwe Jordaanse troonopvolger Abdallah al zijn vuurdoop als regent. Zijn vader koning Hussein is gisteren on verwacht teruggekeerd naar de Verenigde Staten voor verdere medische behandeling. Bij zijn vertrek op het vliegveld van Amman beëdigde hij de 36-jari- ge Abdallah als zijn waarnemer. Een dag eerder had de koning hem officieel aangesteld als kroonprins, waarmee hij een eind maakte aan 34 jaar plaats vervangerschap door zijn jon gere broer Hassan. Hassan (51) en vele andere le den van de familie waren op het vliegveld aanwezig om het koninklijk paar uitgeleide te doen. De bedrukte sfeer bij het afscheid stond in schrille tegen stelling tot de feestvreugde waarmee de koning een week geleden in Jordanië werd inge haald, na een half jaar medi sche behandeling in Amerika. Uit alles bleek dat de toestand van de 63-jarige vorst zeer ern stig is. Hij maakte een zeer bro ze indruk, leunde op een wan delstok, en moest na de af- scheidsceremonie in een rol stoel het vliegtuig worden inge- Koning Hussein, kort na zijn te rugkeer in Jordanië gefotogra feerd. FOTO AP reden. Het Jordaanse volk is ge vraagd voor de koning te bid den. Hussein heeft het afgelopen jaar in de Mayo-kliniek in de Amerikaanse staat Minnesota een intensieve chemotherapeu- tische behandeling ondergaan wegens kanker aan de lymfe klieren. De therapie werd afge sloten met een beenmergtrans plantatie. Na de kuur verklaar de de koning dat hij volkomen genezen was, zich goed voelde en pas in maai t naar Amerika terug hoefde voor een routine controle. Op 19 januari keerde hij terug in Amman, waar hem een tu multueus welkom wachtte. De koning verbaasde de Jordaanse bevolking door ondanks de kou en de stromende regen staande in een limousine met open schuifdak anderhalf uur lang door de straten van de hoofd stad te rijden, op weg van het vliegveld naar zijn paleis. Hij weigerde plaats te nemen in een voor de gelegenheid ge bouwde Landrover met glazen koepeldak, naar het voorbeeld van de pausmobiel. Velen zagen het als een demon stratief vertoon van kracht, maar vreesden tegelijkertijd voor zijn gezondheid. Later zei de koning in een interview dat hij het erg koud had gehad, en dat hij zijn kleren kon uitwrin gen als een spons. Sinds de dag na zijn terugkeer klaagt Hussein over chronische vermoeidheid. Volgens zijn lijfartsen heeft hij koortsaanvallen en produceert het getransplanteerde been merg te weinig witte bloedli chaampjes. Ze noemden de koude rit van vorige week als een mogelijke oorzaak van de problemen. In de Verenigde Staten circu leerde al vorige week een be richt dat Hussein bij het verla ten van de Mayo-kliniek, eind december, te horen had gekre gen dat hij niet lang meer te le ven had. Dat zou de haast ver klaren waarmee hij in Jordanië zijn opvolging heeft geregeld. In een gisteren openbaar ge maakte brief van veertien pagi na's aan zijn broer Hassan be vestigt Hussein de geruchten dat hij ontevreden is over de manier waarop deze de zaken heeft waargenomen in de zes maanden van zijn afwezigheid. Hassan zou hebben gehandeld alsof hij ervan overtuigd was dat Hussein nooit meer zou re geren. Hij zou te eigengereid zijn opgetreden, onder meer bij benoemingen in de regering en het diplomatieke korps. De achtergrond daarvan - en vrijwel zeker de werkelijke re den voor zijn ontslag als kroon prins - is dat Hassan van plan was zijn zoon Rashid te benoe men als zijn opvolger. Hij zou hebben geweigerd te beloven dat hij een van Husseins zonen kroonprins zou maken. Met de benoeming van Abdallah wil de koning er zeker van zijn dat de opvolging in het Hashemitische vorstenhuis zal verlopen via zijn eigen lijn. Zodra Abdallah regeert, wordt de achttienjarige Hamzeh, zoon van Hussein en koningin Noor, kroonprins. In Israël, waar koning Hussein zeer populair is, worden de ver wikkelingen in Jordanië op de voet gevolgd. De meest gestelde vragen zijn of het buurland sta biel en pro-Israël zal blijven. „De combinatie van een scheu ring in de koninklijke familie en de precaire gezondheidssituatie van de koning geeft aanleiding voor enige zorg", zei gisteren de arabist Shimon Shamir, voormalig ambassadeur van Is raël in Amman. „De ontwikke lingen hoeven niet te leiden tot een machtsstrijd, maar een ver zwakking van het leiderschap en het besluitvormingsproces is mogelijk." Volgens Shamir, die Hassan goed kent, is de prins 'niet het type man dat een gewelddadige oppositie zal voeren'. „Boven dien heeft hij geen politieke machtsbasis." Het is geen ge heim dat Israël graag Hassan als opvolger van Hussein had gezien. De voormalige kroon prins staat bekend als een warm pleitbezorger van het vre desproces. De nieuwe kroon prins is in menig opzicht een onbeschreven blad. Shamir: .Abdallah heeft zich geconcen treerd op het leger, wat bete kent dat hij niet veel politieke en diplomatieke ervaring heeft." lijken. De Serviërs beschuldig den de rebellen van het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) ervan dat ze gedode rebellen burger kleren hadden aangetrokken en ze vervolgens hadden verminkt en van dichtbij beschoten. Dat zouden ze hebben gedaan om de indruk te wekken dat ze wa ren gemarteld en geëxecuteerd. Ranta zei dat ze verder geen commentaar op de bevindin gen van haar team zal geven vóór het onderzoeksrapport af is. De Joegoslavische minister van volksgezondheid Kovac heeft gezegd dat Joegoslavisch onderzoek van 37 lichamen heeft uitgewezen dat 'alle ver wondingen door vuurwapens op afstand zijn veroorzaakt'. Servische functionarissen ge ven misschien vrijdag een voor lopig rapport vrij. Politiek verbod Indonesische ambtenaren JAKARTA AP De 4,1 miljoen ambtenaren in Indonesië mogen op last van president Habibie niet langer politiek actief zijn. Minister Hartarto van bestuurlijke her vorming zei vandaag dat Habi bie alle overheidsdienaren per decreet heeft verboden nog lan ger lid te zijn van politieke par tijen. Het decreet houdt in dat de ambtenaren met ingang van vandaag automatisch als partij lid worden geschrapt. Als zij toch binnen een partij actief willen zijn, moeten zij hun baan opzeggen, aldus Hartarto. De maatregel zou met het oog op de parlementsverkiezin gen van 7 juni heel ongunstig kunnen uitpakken voor de re gerende Golkarpartij. Onder Habibie's voorganger Suharto, die vorig jaar mei na 30 jaar au tocratisch bestuur onder de druk van steeds ernstiger wor dende sociale onrust aftrad, waren ambtenaren gedwongen om op Golkar te stemmen. De partij domineerde de Indonesi sche politiek volkomen. Bij de in 1997 gehouden verkiezingen behaalde Golkar ruim zeventig procent van de stemmen. Veel ambtenaren waren nog altijd lid van de partij: een deel zat zelfs in de partijtop.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7