Koos Postema is weer thui WEER Opschudding om miljoenenerfenis van overbuurvrouw li Jackpot valt in Zuid-Holland Mata Hari verried geg grote geheimen aan de Duitsers „r, WOENSDAG 27 JANUARI 1999 COMMENTAAR Defensie wacht op echte keuzes De reorganisatieplannen van minister De Grave om de nationale defensie de volgende eeuw binnen te loodsen, brengen nauwelijks de duidelijkheid waaraan zo zoetjes aan bij alle betrokkenen een schreeuwende behoefte bestaat. De dilemma's zijn bekend: de be hoefte aan verdediging is vandaag de dag omgekeerd evenredig aan de neiging brandhaarden elders in de wereld te blussen. De ene taak afschaffen ten gunste van de andere neigt echter naar een roekeloosheid die in defensiekringen gelukkig geen gebruik is. Daarnaast wordt het defensieapparaat getergd door aanhoudende bezuinigingen, door de overschakeling naar een volledig beroeps leger en door gezagsverslindende affaires zoals het debacle Srebre nica. Er ligt kortom vrij veel op het bordje van minister De Grave, maar van de daadkracht die hij in voorgaande politieke functies liet zien, valt nu nog weinig te merken. Het ziet er naar uit dat de bewindsman zijn handen vol heeft aan het herstellen van het onder zijn voorganger Voorhoeve op defen sie aangetaste primaat van de politiek. Bovendien heeft hij meer tijd nodig voor het maken van principiële keuzes over aard en om vang van de organisatie. Vandaar de slag om de arm: het definitie ve plan komt pas eind dit jaar. Voor die tijd wil De Grave een pu bliek debat over de toekomst. Als het om vitale belangen als defensie gaat, is bedachtzaamheid op zijn plaats, maar het kan geen kwaad als De Grave zichzelf en zijn discussiegenoten de verplichting oplegt binnen een half jaar tot heldere afwegingen te komen. Zodat de politieke besluitvor ming voor het einde van het jaar een feit kan zijn. Het is onont koombaar dat de komende maanden het taboe van tafel moet op het afschaffen van een van de vier taken: landmacht, luchtmacht, marine of marechaussee. Blijven bezuinigen op alle vier is op den duur meer onverantwoord dan een besluit om bijvoorbeeld twee van de vier legeronderdelen te laten fuseren. De hoogste jackpot ooit, 18.505.053 gulden belastingvrij, is gisteravond gevallen. Het winnende lot is gekocht in Zuid-Holland. De naam van de winnaar wordt niet gepubli ceerd, zo heeft een woordvoer der van de Staatsloterij na af loop van de trekking gezegd. De prijs viel tijdens de Staatsloterij- Eerst nat, dan koud Met een erfenis van 1,5 miljoen gulden gaat het Tilburgse echtpaar Van Berkel een op vanghuis voor dak- en thuislozen en ex-ge- detineerden beginnen. Het echtpaar heeft het geld geërfd van hun hoogbejaarde overbuurvrouw Doortje Willemse die vori ge week op 90-jarige leeftijd overleed. Me vrouw Van Berkel verzorgde de vrouw de laatste zeven maanden van haar leven. De opmerkelijke erfenis heeft de nodige opschudding veroorzaakt in de buurt waar het echtpaar woont. Daar wordt getwijfeld aan de goede bedoelingen van het paar. Bij de redactie van het Brabants Dagblad kwam een anonieme fax met verdachtma kingen aan het adres van de familie Van Berkel binnen. De Van Berkels, die aan de Afrikaander- straat een gezinsvervangend tehuis voor li chamelijk gehandicapten runnen, wilden gisteren niet reageren op de commotie rondom de erfenis en plannen voor het op vanghuis. „Als die miljoenen voor ons wa ren geweest, zouden we al lang weggeweest zijn", is het enige commentaar van me vrouw Van Berkel. Om de plannen voor het opvanghuis vorm te geven, heeft het Tilburgse echtpaar in november vorig jaar de Stichting Vreugd opgericht. Doel van de stichting is het op richten van een opvanghuis voor dak- en thuislozen en ex-gedetineerden. De bij de oprichting betrokken notaris - mr. Van der Loo-Baltesen - wil niets zeggen over de er fenis en de stichting. „Wat ik met mijn cli ënten bespreek blijft, binnen de muren van het kantoor", aldus de notaris. :htt MENSELIJK Ruim veertig jaar na zijn vader heeft PETER HILLARY gistere voet en op ski's de Zuidpool bereikt. De Nieuw-Zeelander Hil 54I5E op 4 november met twee Australiërs van de Nieuw-Zeelandse Scott aan de grenzen van Antarctica vertrokken. Edmund Hill man die, in 1953, samen met de Sherpagids Tenzing Norgay ste de top van de Mount Everest bereikte, kwam met een groe,md genoten in de arctische zomer van 1957-1958 op de Zuidpcx d z< Hij bediende zich niet van ski's maar van gemotoriseerde voe v Ongeveer honderd mensen juichten Peter Hillary en de Austr toe toen zij om 9.15 uur (Nederlandse tijd) bij de Zuidpool men. De drie wilden de tocht nadoen die de Britse ontdekkin 'dei ger Robert Falcon Scott in 1912 maakte. Scott bereikte de 2 dal maar ontdekte daar dat de Noor Roald Amundsen hem ruim maand voor was geweest. Gedesillusioneerd stierf hij op de Come-back van presentator met eigen programma bij de RVU Goed geluk Omdat we onlangs, dankzij een aanbieding, voor een kwartaal aan loten in huis hebben gekregen, besloten we toch maareerts naar de Staatsloterijshow te kijken. Je weet maar nooit, immers. Het werd inderdaad een heel bijzonder anderhalf uurtje. Zelden hebben we namelijk een show gezien die tegelijkertijd bloedstollend spannend en slaapvenvekkend saai was. En waar we bovendien zo veel geluk voorbij zagen trekken. Wat het spannende onderdeel was, laat zich makkelijk raden: de prestaties van het eigen lot. Kan ik mij straks wijden aan de pro gramma's van TV Monaco? Komen de recensies binnenkort vanaf ons landgoed waar de kinderen dank zij de Staatsloterij fijn kun nen ravotten? Het zijn van die vragen die je door het hoofd spelen. Goed, nog niet bij de trekking van de prijzen van 25 gulden. En ook bij die van 100 en 500 gulden is de spanning nog wel te houden. Maar na de 1000 gulden gaat er toch wel wat kriebelen. En als pre sentator Mare Klein Essink de trekking van de Jackpot van 18,5 mil joen aankondigt... De show zelf brengt die gespannen zenuwen gelukkig weer snel tot bedaren. Er wordt door Klein Essink en de deelnemende koppels on der uitbundige toejuichingen van het publiek weliswaar veel ge sprongen, gerend, geschreeuwd en geblerd. Maar de spelletjes zijn zo simpel - het soort uit de jaren '70-familieshows, met een elektro nisch sausje er overheen - dat je er langzaam pij begint in te dutten. Bovendien winnen de kandidaten elke troostprijs, auto en ton die ze maar aangeboden worden, zodat het zenuwgestel ook op deze manier niet buitengewoon op de proef wordt gesteld. En als het fi- nalestel een van de slotspelletjes tergend traag spelen, beginnen de seconden onderin beeld opeens geruststellend langhaam lijken weg te tikken. Het maakt mijn kater, als ze uiteindelijk de hoofdprijs van een ton winnen, alleen maar groter. Terwijl ik nog wel zo dichtbij was. Eén cijfertje. Van die prijs van 25 gulden. show op RTL4, waar de kersver se wereldkampioen dart Ray mond van Bameveld op de knop mocht drukken. Het vori ge record dateert uit 1997. Toen kreeg de winnaar 13,6 miljoen gulden op het winnende lot nummer uitgekeerd. Koos Postema (66) komt deze week weer thuis. Zaterdag keert hij met een eigen pro gramma terug bij de publieke omroep. Om precies te zijn: bij de RVU. De éminence grise van het vader landse presentatoren- gilde lijkt de klap van het Sport7-debacle weer geheel te boven en denkt nog lang niet aan stoppen. „Zolang ze me blijven vragen voor leuke program ma's, draaf ik op." Binnenkort ontmoet hij weer zijn collega's uit een vorig le ven. Met vijf oud-medestuden ten van de lerarenopleiding komt hij nog af en toe bijeen. Een reünie met allang gepen sioneerde onderwijzers en con rectoren. Als hij destijds niet de overstap naar de omroep had gemaakt, had Koos Postema nu ongetwijfeld ook van zijn ouwe dag kunnen genieten. Maar 'ge lukkig' kwam hij wel in het Hü- versumse terecht en gaat hij na bijna veertig jaar nog altijd on verstoorbaar door. „Ik kan ook niet anders", ver ontschuldigt hij zich.. ..Daar naast bestaat er bij de omroe pen nog steeds belangstelling voor mij. Merkwaardig, maar wel leuk. Er was een reden om te denken: ze bellen niet meer. Maar dat deden ze wel. Ik heb zelfs meerdere aanbiedingen gekregen. De TROS stuurde mij een voorstel voor een program ma over ethische vraagstukken. Een programma over leven en dood. Het was heel professio neel in elkaar gezet, maar ik heb het toch teruggestuurd." De man die vroeger in een Groot Uur U geen levensvraag meed, voelde er weinig voor om mensen die net hadden ge hoord dat ze nog maar kort hadden te leven, te vragen waaraan ze de resterende tijd zouden besteden. Ook een pro gramma bij een commerciële zender waarin de geestelijke volksgezondheid centraal stond, ging niet door. Het 'aller vriendelijkste' aanbod van de RVU kon Postema, die sinds twee jaar op Radio Rijnmond wel een wekelijks lunchpro- gramma presenteert en ook voor TV Rijnmond program- Koos Postema: „Bij de publieke omroepen zie ik al jarenlang mensen, van wie ik denk: hoe kunnen ze die toch op het scherm handhaven?" FOTO CPD ma's maakt, echter niet naast zich neerleggen. „Die omroep spreekt me aan. De weerbaar heid van mensen vind ik fasci nerend. Die wil ik onderzoeken. En in de programma's van de RVU zie ik dat teweer stellen te- rug." Voor de nieuwe serie Koos Postema ter plekke' geldt dat ook. De presentator die ooit fu rore maakte met Achter het nieuws, het al genoemde een Groot Uur U en Klasgenoten, voert steeds vanaf een andere locatie gesprekken met mensen over een plek die veel in hun le ven betekent. „En die plek kan overal zijn. Als ze maar belang rijk is voor die persoon of groep mensen. In de eerste aflevering zijn we bijvoorbeeld in de Rot terdamse wijk het Oude Wes ten. Die wijk zou 25 jaar gele den verdwijnen, maar actie groepen hebben dat tegenge houden. Wij zijn gaan kijken wat ze ervan hebben gemaakt. Waar vroeger de ergste krotten stonden, is nu een leuk parkje. Met toezicht, zodat er geen junks komen. En in de zomer kunnen kinderen er kamperen. Maar het programma kan ook over een topsporter gaan die zich helemaal wezenloos traint om naar die ene plek op de we reld, Sydney, te kunnen. Of zelfs over rugklachten. Wij zijn een volk van rugklachten. De plek is dan de rug." „Voor iedereen", vervolgt de geboren Rotterdammer, „heeft het begrip 'plek' een andere be tekenis. De dichter Rutger Kop land heeft me op het idee ge bracht. Van hem is het gedicht 'Een lege plek om te blijven' Dat gegeven heeft me altijd ge boeid. Ieder mens heeft wel een plek met herinneringen. Als ik Hilversum in rijd, kom ik altijd langs een verweerde groene bank onder een boom. Op die bank zat ik veertig jaar geleden toen ik bij de VARA ging sollici teren. Ik was met de trein uit Rotterdam gekomen en natuur lijk veel te vroeg. Op die bank heb ik toen gewacht. Daarna ben ik er duizenden keren langsgereden en nog vaak denk ik terug aan die dag." Sindsdien heeft Postema een belangrijk stempel op de ge schiedenis van de Nederlandse omroep gedrukt. Hij werd groot bij de VARA, koos na dertig jaar voor de commerciëlen (TV10, RTL) en hoopte met Sport7 zijn imponerende carrière een waardig slot te geven. Zoals be kend ging de sportzender ten onder en even leek de normaal zo nuchtere presentator te wor den meegetrokken naar de diepte. Met een flinke slok op kroop hij zelfs achter het stuur van zijn auto; hetgeen hem op een fikse boete en voorwaarde lijke rij-ontzegging kwam te staan. Postema wil er niet meer over praten. Sport7 was een vergis sing, meer niet. Even vreesde hij dat hij het stigma van de sportzender voor altijd met zich zou moeten meedragen, maar dat bleek dus mee te vallen. Al snel rinkelde weer de telefoon in huize Postema. Blijkbaar was er geen waardige opvolger voorhanden. „Ha ha. Zo erg zal het toch niet zijn? Er zijn zat jongere presentatoren. Ook goede. Ze zijn misschien iets minder markant, maar ik mag graag kijken naar Charles Groenhuijsen, Paul Witteman en Rob Trip. Ook de rrïanier waarop Jeroen Pauw bezig is met die kwesties, vind ik uitste kend. Daarnaast valt me op dat de nieuwkomers steeds meer op elkaar lijken. Vooral bij de commerciële omroepen. En als ze het niet goed doen, zijn ze ook meteen weer weg. Op zich vind ik dat nog niet eens zo slecht. Bij de publieke omroe pen zie ik al jarenlang mensen, van wie ik denk: hoe kunnen ze die toch op het scherm hand haven?" Scherp van tong is Postema nog steeds. Hoewel hij op sommige dagen even niets met 'die om roep' te maken wil hebben en liever tijd aan zijn kleinkinde ren besteedt, volgt hij de ont wikkelingen nog op de voet. En hij is altijd bereid zijn mening te geven. Bijvoorbeeld over de komende netprofilering, die in feite de al jaren door Postema gepropageerde definitieve ont zuiling inhoudt. „Ik zie het als een stap vooruit. We schuiven langzaam op naar de Engelse situatie en vanaf mijn twintigste jaar ben ik al een groot aanhanger van de cha it z< yz Het wordt ook tijd hokjes verdwijnen. In di maatschappij is dat afgi jaren gebeurd. Dan kune natuurlijk niet binnen d e, roep blijven bestaan. en Ik heb hevig verzuild ge n^e en het altijd vreselijk gei Als VARA bezocht je nie 1 I ikki nieuws te halen. We ma een goed sportprogramiIS1 Bob Spaak, maar er wer welijks over tennis gesp Daar waren andere omi voor. Iedereen had zijn gebiedje. 'Als de derde oodog uitbreekt, claimt AVRO hem' werd in die vaak spottend gezegd, was het wél." Die tijd is gelukkig voorl ÏH vindt Postema. Al begrij ook de vrees van Paul man, die zich kritisch ui over de plannen van de van Bestuur van de NO; programma's van de VA dreigen over de drie netf1 spreid te worden. Dan je dus als omroep tot ee ducent. Maar aan de an kant is het ook weer een van de emancipatie wa« lemaal zo voor waren. Z sociaal-democraten. Op Nederland 1 en ook wel goed. Maar dat den wordt, denk ik, toch eew bleem. Hans van Beers de Raad van Bestuur, rei naar ik heb begrepen d< animator van dit alles, v r Nederland 3 een soort maken. Hij is voorstand een cultureel en educat 'e Maar dan zul je toch mt |er^ moeten bieden dan Tsji!rpf speelfilms met sombere P' nen die door een bos lo als de VPRO vaak uitzet BBC 2 had ook het best programma ter wereld, Ladies. Die zender biedl Jiskefet dan de VPRO en grammeert niet alleen mentaires achter elkaar.. op Nederland 3 straks Bi?, I IJ Va, Ij :htl Lopende zaken, B&W ei IJ. achter elkaar zet, is die allang kapot als Paul de om half twaalf aan de bi komt." Postema slaat op de taf< teken dat hij zijn zegje heeft gedaan. Er moet g worden. Naast de serie i RVU is hij ook nog bezij J\ acht portretten van havi ronnen voor TV Rijnmo schrijft hij samen met d ricus Lammert Doedens boek over de vaderland J schiedenis. Er is nog gei doen voor Koos Postera ERIC DE BIE Mier In Lapland wordt historie geschreven. In het Finse Sodankyla, waar vanaf 1905 metingen worden verricht, is het in januari nog nooit zo koud geweest. Vanochtend werd daar -48,3 graden geregistreerd. Daarmee werd het record uit 1941 -45,6 op 17 januari) terzijde ge schoven. In de Noorse Finnmarken onderschreden de thermometers zelfs de -50 graden (Karasjok -50,3). Kortom, ondanks alle geluiden en berichten over het broeikaseffect en een veranderd klimaat kan de natuur nog ijs- en ijskoud uitpakken. Het ziet er inmiddels naar uit dat ook wij met de kou te maken gaan krijgen. Op vrijdag daalt de temperatuur tot beneden het vriespunt en in het weekeinde vriest het 's nachts matig, in het oosten plaatselijk streng. De uitbreiding van de kou wordt veroorzaakt doordat zich boven Scandinavië een krachtig gebied van hoge barometerstanden ontwik kelt. Onder invloed van dit systeem gaat de wind uit het noordoosten waaien. Doordat de wind tijdens het weekeinde afneemt en we de zon geregeld te zien krijgen ziet het weerbeeld er helemaal niet zo slecht uit. Of de winter ook na het weekeinde stand weet te houden is nog met onzekerheden omgeven. Voor de kou tot onze omgeving kan doordrin gen krijgen we morgen nog een natte dag te verstouwen. Een actieve storing '.rekt over de Noordzee naar het zuidoosten. Het systeem ver oorzaakt perioden met regen en later buien. Bovendien waait het flink. Aan de kust wordt enige tijd een harde tot stormachtige noordwesten wind verwacht. Morgenavond gaat de wind naar het noorden tot noord oosten. De temperaturen komen overdag nog uit op maximaal 8 gra den. Tijdens het afgelopen etmaal is er veel regen gevallen. Tijdens de mid daguren draaide het om flinke buien met onweer en in de avond en de afgelopen nacht trok een depressie over onze omgeving. In Santpoort- -Noord viel totaal 21 mm, in Stompwijk 14 mm. Uit luchtdrukanaly ses bleek dat het centrum van het systeem, kerndruk 993 hPa, zich omstreeks 1 uur boven de Haarlemmermeer bevond. Daarna is de de pressie naar het zuidoosten weggetrokken. Op de radar was omstreeks 23,45 uur een gebied zonder neerslag boven Zuid Holland te zien: het centrum van de depressie. jan visser Arnhem mag zich verheugen in de lelijkste binnenstad van Ne derland. Tijdens de veldslag tus sen Duitsers en geallieerden blijft weinig overeind. Na de oorlog doen de stadsbestuurders er nog een schepje bovenop. Wat nog resteert wordt met grote harts tocht kaalgeslagen. Er komt van die vreselijke jaren vijftig-bouw voor in de plaats. Elke stad van enige omvang kent die verdrieti ge woonwijken. Wederopbouw is net devies. In schoonheid wordt niet geïnvesteerd. Het lot van 0 <p< Arnhem is nu dat de gemeente van dat verminkte centrum (ffe. zelfzo'n beetje een nieuw bouwwijk heeft gemaakt. Het Gelderse Haagje van ooit verpulvert onder de sloopkogel. Vandaar dat de hele boel twee generaties later andermaal compleet op de schop gaat. Ik loop er recent war rond en tref op en rond het Gele Rijders plein een soort planologi sche open hartoperatie aan. onderdeel van plastische chirurgie als laatste kans. Een verbouwing trekt altijd een wissel op een mens zijn zenuwen, of het nu je eigen huis is of de stad waar je HAN MULDER verkeert. Ik vlucht dus snel rich ting museum voor moderne kunst. Het is maar vijf minuten met de trolleybus, het vervoer waaraan Arnhem haar geruï neerde wangen leent als aan een trouwe minnaar, altijd stil in de buurt. Maar ik ga lopen. En dat is nou weer zo eigenaardig, want bij elke schrede klaart het land schap van Arnhem op. Ik arriveer bij wat het aller mooist gelegen museum van Ne derland blijkt te zijn. Hoog bo ven een beboste glooiing die be neden tot aan de Rijn reikt, in nevelen gehuld. Het herinnert aan een schilderij van Claude Monet en zonder dat je er eerst langdurig voor in de rij hoeft te staan. Binnen tref ik het meest intrigerende kunstwerk waarmee ik lange tijde oog in oog heb ge staan. Het is een video-installatie die de bewegingen registreert van een zwarte mier. Het dier, een werk ster zo te zien, want zonder vleu gels, zit opgesloten. Het territori um is een stuk papier van twee bij twee meter dat aan de vier zijden met ijzeren randen is afge sloten. Twee dagen volgt kunste naar Yukinozi Yanagi uit Japan de bewegingen van het insect op de voet met rood krijt. Op een fo to naast de video zie je zijn werk wijze: in de ene hand een minus cule videocamera, in de andere het rode krijt. Het is dramatisch en wreed. Het dier mijdt het midden en zoekt traumatisch de rand af. wil ontsnappen. Het krijtspoor dat het trekt wordt vooral in de hoe ken een plakkaat van rood. Mie ren hebben meestal geen vleu gels. Dat beperkt ze in hun bewe gingen maar ze compenseren dat door hun sociale organisatie en ongelofelijk soepele instinct. Het zijn mensen op zes poten. Zij be stieren de aardkorst, graven hem uit, woelen hem om. zoals de mens dat op zijn beurt doet met wat op die aardkorst staat In Arnhem kun je waarnemen wat dddr vaak van komt. Yanagi zegt dat hij het dier na die twee dagen terug in zijn kolonie heeft gezet. Het zij zo, maar een mierenleven is voorgoed verwoest. Mensen wenden zich steeds meer tot de natuur. Tot in de hoogste klingen. Die malle Belgische prins praat met honden, onze ei gen Irene doet het met bomen. Maar begin liever met de mier in Arnhem. Volg haar reis nergens vandaan en nergens heen. Een mens herkent zijn éigen povere ziel en zaligheid. Mata Hari heeft nooit grote ge heimen aan de Duitsers verra den. Dat blijkt uit dossiers van de Britse geheime Dienst MI5 die vandaag openbaar zijn ge maakt. De uit Leeuwarden af komstige danseres, wier werke lijke naam Margaretha Geer- truida Zelle was, heeft zich tij dens de Eerste Wereldoorlog door de Duitse consul in Am sterdam laten betalen. Maar volgens Britse agenten van MI5 speelde zij de Duitsers geen echt belangrijke informatie toe. Toch eindigde Mata Hari's le ven in 1917 voor een Frans vuurpeloton, nadat zij na een schijnproces schuldig was be vonden aan spionage voor de Duitsers. Britten en Fransen hielden haar al sinds 1915 in de gaten. In de cember 1915 werd de in heel Europa bekende danseres in de Britse havenstad Folkstone op gepakt. Zij kwam toen uit het Noord-Franse Dieppe. Leden van MI5 verhoorden haar, maar vonden onvoldoende bewijzen van spionageactiviteiten voor de Duitsers. Zij had volgens de dossiers die nu bekend zijn ge worden „op elke vraag een pas send antwoord." te g aa j; Jigi tii ij F De Friezin deed alsof zij Zuid-Amerika wilde gaa are daar haar carrière voort ten, maar zij keerde naa derland terug, waar haa de wachtte. Een Britse postte bij haar woning Haag. Toen zij in noven 1916 opnieuw de overst naar Groot-Brittannië a de, werd zij onmiddellij pakt. Maar ook toen luk niet haar een bekentent dwingen. Mata Hari veil dat een agent van de Be bondgenoot van de Brit geprobeerd haar voor di sers te werven. Maar de haar geëiste beloning va joenen guldens kon hij zeggen. Een jaar later was het zo handen van de Fransen danseres na langdurige' ren toe dat zij onder dei naam H21 voor de Duits gespioneerd. Een Britse in Parijs schreef Londen dat zij nooit een volledij kentenis had afgelegd zekere bewondering ste vast dat zij nooit de naai een medeplichtige had noemd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2